Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1

  Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  "ή τάν ή επί τάς" = Either this or on this

  Spartan mothers to their sons departing for war, referring to their shield. To come home without the shield was the mark of a deserter, the shield being dropped in running away, and the dead were brought back on it.

  Emri: w13ak9.gif

Shikime: 1368

Madhėsia: 12.7 KB

  Si mund te lexohet kjo thenje ne gjuhen shqipe?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 28-12-2016 mė 18:46

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,438

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  O me kete o mbi kete.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  DYDRINAS (28-12-2016)

 4. #3

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  O me kete o mbi kete.
  Kur e lexova per here te pare kete shprehje spartane u shtanga sepse te ajo dallova nje shprehje ne gjuhen tone. E ēuditshme se si nuk eshte vene re nga ata qe studjojne lashtesine.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 28-12-2016 mė 19:50

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,438

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Kur e lexova per here te pare kete shprehje spartane u shtanga sepse te ajo dallova nje shprehje ne gjuhen tone. E ēuditshme se si nuk eshte vene re nga ata qe studjojne lashtesine.
  Si kuriozitet.Ishte nje shprehje qe dihej,qe njifej.Kete shprehje e kam degjuar para 90,natyrisht per spartanet vetem se ne vend te mburojes perdorej per shpaten. Keshtu e shpegonin ne ate kohe.

  Nuk di te them se kush shqiptar e ka shkruar dhe nga e ka origjinen, se kjo shprehje eshte shqiptare apo e ardhur...etj etj.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Dydrinas ke dy tema me vlera persa i perket Spartanve

  http://bit.ly/2isKSKb

  http://bit.ly/2hPwxX8

 7. #6

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Si kuriozitet.Ishte nje shprehje qe dihej,qe njifej.Kete shprehje e kam degjuar para 90,natyrisht per spartanet vetem se ne vend te mburojes perdorej per shpaten. Keshtu e shpegonin ne ate kohe.

  Nuk di te them se kush shqiptar e ka shkruar dhe nga e ka origjinen, se kjo shprehje eshte shqiptare apo e ardhur...etj etj.
  Une thjeshte e paraqita ketu sepse kjo shprehje kaq e njohur lexohet dhe kuptohet plotesisht permes gjuhes shqipe dhe kjo nuk eshte rastesi.

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,438

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Une thjeshte e paraqita ketu sepse kjo shprehje kaq e njohur lexohet dhe kuptohet plotesisht permes gjuhes shqipe dhe kjo nuk eshte rastesi.
  Ti mir bere qe e paraqite...por perse simbas teje kjo shprehje kuptohet vetem me ane te shqipes,ku qendron kjo veēanti ?

 9. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-12-2011
  Postime
  122

  Pėr: Nenat spartane u thonin bijve te tyre kur niseshin per lufte...

  Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
  "ή τάν ή επί τάς"

  Si mund te lexohet kjo thenje ne gjuhen shqipe?
  Ose nėn tė, ose mbi tė. Pra, ose t'mė kthehesh fitimtar, ose tė t'sjellin tė vdekur mbi tė. Spartanėt nuk dorzoheshin kurrė nė luftė. Pėr spartanin rėndėsi kishte vetėm nderi dhe atdheu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Niko_ : 18-03-2017 mė 05:05

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •