Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise, perderisa e njejta Bibel bie ndesh ne cdo aspekt me shkencen e sotme ?!!

  P.sh. krijimi i Tokes para krijimit te Diellit! Si e sqaroni ju te krishteret kete fenomen ne Bibel ?

  Pergjigjet jane te mirepritura ....


  Nderi I Universit

  P.S. Pasi te sqarojme kete pyetje , vazdhojme me pyetjet tjera!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Qenke fantastik si ne Bibel edhe ne shkence.

  D.m.th Bibia bie ndesh me shkencen e sotme jo sepse Zoti krijoi boten nga asgjeja por sepse krijoi Diellin perpara Tokes ? Po te kishte kishte krijuar Diellin perpara Tokes do perputhej me shkencen e sotme.

  Megjithate ne Bibel krijimi i Diellit dhe Henes nuk permendet ne menyre direkte,supozohet qe behet fjale per Diellin dhe Henen,thuhet afersisht: "Zoti: "te behen dritat ne Qiell qe te dallohet nata dhe te ndajne stinet,ditet,vitet"
  -"Zoti beri dy drita te medhaja,driten e madhe qe te merte diten,driten e vogel qe te merte naten dhe yjet "

  Ti si e shpegon me ate te shkences marjen e dites dhe te nates ?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Qenke fantastik si ne Bibel edhe ne shkence.

  D.m.th Bibia bie ndesh me shkencen e sotme jo sepse Zoti krijoi boten nga asgjeja por sepse krijoi Diellin perpara Tokes ? Po te kishte kishte krijuar Diellin perpara Tokes do perputhej me shkencen e sotme.

  Megjithate ne Bibel krijimi i Diellit dhe Henes nuk permendet ne menyre direkte,supozohet qe behet fjale per Diellin dhe Henen,thuhet afersisht: "Zoti: "te behen dritat ne Qiell qe te dallohet nata dhe te ndajne stinet,ditet,vitet"
  -"Zoti beri dy drita te medhaja,driten e madhe qe te merte diten,driten e vogel qe te merte naten dhe yjet "

  Ti si e shpegon me ate te shkences marjen e dites dhe te nates ?

  Dmth keto keto fjale nuk i referohen Dieelit dhe Henes ne menyre direkte !
  16 God made two great lights—the greater light to govern the day and the lesser light to govern the night.
  E cili drita na paska qene ajo qe sundom me diten ?!! Pse valle ti mos sheh ndonje yje tjerer ne qiell kur eshte dite ?!! Une shoh vetem Diellin, te njejtin Diell qe sheh ti, qe kane pa paraardhesit e mi, qe kane pa autoret e Bibles. Andaj Drita e Madhe i referohet Diellit.

  Pastaj nese futesh ne detaje , nuk dmth se Bibla paska qene tamam, vetem se paska thene se paska krijuar Boten nga asgjeja, nga ana jone i themi edhe pula qorre do te ha ndonje koker gruri, okey.
  Problemi eshte me pohimet tjera! Psh citim " ne fillim ishte erresire dhe shpirti i Zotit notonte neper ujera" . Nga erdhen keto ujera ? Ne keto caste nuk eshte krijuar as Toka e as Dielli! Po ne nje fare menyre shpirti i Perendise noton neper ujera ?!!
  Keto jane ato pohimet qe bien ndesh me shkencen, jo ato pohimet , ia kane qelluar me fat . Bingo, e kane qelluar nje pohim .


  Sa i perket une si e shpjegoj fenomenin e Dites the Nates eshte shum e thjeshte ( une besoj qe Toka eshte sferike, per nga dallim nga nje numer i mire i te krishtereve qe besojne qe Toka eshte e RAFSHTE). Toka rotullohet rreth boshtit te vet, pjese e Tokes qe eshte duke pa nga Dielli, bombardohet me rezet e Diellit, pra diten, ndersa pjesa tjeter, e cila nuk ndicohet nga rezet e Diellit, eshte nate !

  Serafim_Dilo keto gjera mesohen ne shkolle fillore more bab, mos be pyetje te tilla , nuk te kan hije pyetjet e tilla.

  Me Respekt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NderiUniversit : 25-12-2016 mė 22:26

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise, perderisa e njejta Bibel bie ndesh ne cdo aspekt me shkencen e sotme ?!!

  P.sh. krijimi i Tokes para krijimit te Diellit! Si e sqaroni ju te krishteret kete fenomen ne Bibel ?

  Pergjigjet jane te mirepritura ....


  Nderi I Universit

  P.S. Pasi te sqarojme kete pyetje , vazdhojme me pyetjet tjera!
  Ti ben pyetje nga pikepamja e nje myslimani!!
  A i lejohet nje myslimani te vere ne dyshim fjalen e Zotit!??
  Kuran [3:3] Ai e zbriti kėtė shkrim tek ju, vėrtetė, qė vėrteton tė gjitha shkrimet paraprake, dhe Ai e zbriti Torahn dhe Ungjillin

  [3:4] para kėsaj, qė t’i udhėzojė njerėzit, dhe Ai zbriti kodin ligjor. Kush nuk beson nė shpalljet e Zotit vetėshkakton ndėshkim tė rėndė. Zoti ėshtė i Plotfuqishėm, Shpagues.

  Sa per pyetjen, na sill pjesen e zanafilles ku shkruhet ky gomarlleku qe ke shkruar zotrote, pastaj ke per te marre pergjigje!!
  Jarigas

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Dmth keto keto fjale nuk i referohen Dieelit dhe Henes ne menyre direkte !

  E cili drita na paska qene ajo qe sundom me diten ?!! Pse valle ti mos sheh ndonje yje tjerer ne qiell kur eshte dite ?!! Une shoh vetem Diellin, te njejtin Diell qe sheh ti, qe kane pa paraardhesit e mi, qe kane pa autoret e Bibles. Andaj Drita e Madhe i referohet Diellit.

  Pastaj nese futesh ne detaje , nuk dmth se Bibla paska qene tamam, vetem se paska thene se paska krijuar Boten nga asgjeja, nga ana jone i themi edhe pula qorre do te ha ndonje koker gruri, okey.
  Problemi eshte me pohimet tjera! Psh citim " ne fillim ishte erresire dhe shpirti i Zotit notonte neper ujera" . Nga erdhen keto ujera ? Ne keto caste nuk eshte krijuar as Toka e as Dielli! Po ne nje fare menyre shpirti i Perendise noton neper ujera ?!!
  Keto jane ato pohimet qe bien ndesh me shkencen, jo ato pohimet , ia kane qelluar me fat . Bingo, e kane qelluar nje pohim .


  Sa i perket une si e shpjegoj fenomenin e Dites the Nates eshte shum e thjeshte ( une besoj qe Toka eshte sferike, per nga dallim nga nje numer i mire i te krishtereve qe besojne qe Toka eshte e RAFSHTE). Toka rotullohet rreth boshtit te vet, pjese e Tokes qe eshte duke pa nga Dielli, bombardohet me rezet e Diellit, pra diten, ndersa pjesa tjeter, e cila nuk ndicohet nga rezet e Diellit, eshte nate !

  Serafim_Dilo keto gjera mesohen ne shkolle fillore more bab, mos be pyetje te tilla , nuk te kan hije pyetjet e tilla.

  Me Respekt
  Ta fillojm nga ajo qe mbase edhe te intereson ;nga te qenit krishter . E para, te jesh i krishter edhe te diskutosh per shkencen nuk eshte nje disavantazh eshte e kunderta; eshte nje avantazh. Duke qene se shkenca e sotme,te pakten e dy shekujve te fundit eshte shkruar pergjithsisht o nga te krishtere o nga njerez qe kan studjuar ne shkollat e vendeve te krishtera. Kjo vlen edhe per ate qe ke mesuar ti dhe une ne shkolle. Kemi mesuar tekstet qe vine nga vendet "e krishtera" o me nje tradite te tille,D.m.th ne qofte se do diskutojme per shkence natyrisht do hapim nje liber o enciklopedi "perendimore",nuk mund te hapim nje liber as kinez e as arab.

  Ti dhe Une do themi qe keto qe kemi mesuar i perkasin nje shkolle ateiste o laiēiste,prap edhe ateismi dhe laiēismi i sotem vjen nga vendet e krishtera. Keshtu qe pohimi qe shum krishtere mendojne se bota eshte e rafshte nuk eshte e vertete,sepse edhe tekstet e shkolles astronomike ne pjesen me te madhe jan shkruar e jane zbuluar nga vete te krishteret,ku kemi dhe vet prifterinj qe ne kundershtim me krerin o me kishen kane ndihmuar ne shkrimin e pervetsimit e ketyre teksteve,duke filluar nga Koperniku e me radhe.

  Tani te kalojme nga Bibia (shuma e librave),qe po te hapesh ēdo Bibel ne paradhenie,e shkruar nga vet kisha o Vatiicani do lexosh ; qe eshte nje liber teologjik i lidhur me historine mitike per interpretimin e asaj teologjike".
  Bibia eshte nje liber teologjik i shkruar nga ebrenjte ne nje hapesire kohe shume te gjate,supozohet nga Mojsiu e deri disa vite mbas vdekjes se Krishtit. Kjo persa i perket ebrenjve. Persa i perket kristianizmit,kjo Bibel eshte ajo e "te shtatedhjeteve",pra e perkthyer greqisht nga ebraishtja (dhe gjuhet e ngjashme pereth) qe me vone u shkuajt ne latinisht dhe qe vone zhvilloi edhe tekstet e saja teologjike.

  Pra, ndryshe nga ebraizmi dhe islamizmi qe linden pak a shume ne nje vend te kufizuar,me te njejten gjuhe afersisht,me te njejten origjin popullsie.Kristianizmi u perhap ne vende e popullsi shume me te madhe qe perdornin gjuhe te ndryshme (por qe keto popuj kishin dhe nje tradite kulture dhe filozofike),ku ebraishtja,aramaikishtja,siriakishtja e gjuhe te tjera perdoreshin si gjuha latine dhe ajo greke.... Pra qe mos ta zgjasim,kristianizmi eshte nje fe qe u perhap mbi shume kultura e popuj dhe ne shume rryma te ndryshme,per te dhene nje ide per shume europian o kristian te asaj kohe edhe islamizmi ne fillimet e tije eshte quajtur si nje rryme kristiane,si nje nga shume rrymat heretike kristiane qe lindnin o kishin lindur ne Lindjen e Mesme.


  Persa i perket tekstit;eshte shkruajtur levizte siper ujit nuk eshte shkruajur notonte,pra duke qene shprirt supozohet qe duhet te levizte o fluturonte siper ujit. Nga erdhen keto ujera eshte nje teze qe edhe shkenca e sotme nuk e ka zgjidhur ne menyre apsolute,ardhja e nje sasie kaq te madhe uji ne Toke per shkencen eshte akoma nje mister.

  Nejse eshte e gjate edhe si filozofi,qe gjithmone edhe kjo filozofi ka kryesisht nje origjine e zhvillim pak a shume te percaktuar,qe natyrisht nuk eshte ajo e Tokes se rafshte.

  Pershendetje

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ta fillojm nga ajo qe mbase edhe te intereson ;nga te qenit krishter . E para, te jesh i krishter edhe te diskutosh per shkencen nuk eshte nje disavantazh eshte e kunderta; eshte nje avantazh. Duke qene se shkenca e sotme,te pakten e dy shekujve te fundit eshte shkruar pergjithsisht o nga te krishtere o nga njerez qe kan studjuar ne shkollat e vendeve te krishtera. Kjo vlen edhe per ate qe ke mesuar ti dhe une ne shkolle. Kemi mesuar tekstet qe vine nga vendet "e krishtera" o me nje tradite te tille,D.m.th ne qofte se do diskutojme per shkence natyrisht do hapim nje liber o enciklopedi "perendimore",nuk mund te hapim nje liber as kinez e as arab.

  Ti dhe Une do themi qe keto qe kemi mesuar i perkasin nje shkolle ateiste o laiēiste,prap edhe ateismi dhe laiēismi i sotem vjen nga vendet e krishtera. Keshtu qe pohimi qe shum krishtere mendojne se bota eshte e rafshte nuk eshte e vertete,sepse edhe tekstet e shkolles astronomike ne pjesen me te madhe jan shkruar e jane zbuluar nga vete te krishteret,ku kemi dhe vet prifterinj qe ne kundershtim me krerin o me kishen kane ndihmuar ne shkrimin e pervetsimit e ketyre teksteve,duke filluar nga Koperniku e me radhe.

  Tani te kalojme nga Bibia (shuma e librave),qe po te hapesh ēdo Bibel ne paradhenie,e shkruar nga vet kisha o Vatiicani do lexosh ; qe eshte nje liber teologjik i lidhur me historine mitike per interpretimin e asaj teologjike".
  Bibia eshte nje liber teologjik i shkruar nga ebrenjte ne nje hapesire kohe shume te gjate,supozohet nga Mojsiu e deri disa vite mbas vdekjes se Krishtit. Kjo persa i perket ebrenjve. Persa i perket kristianizmit,kjo Bibel eshte ajo e "te shtatedhjeteve",pra e perkthyer greqisht nga ebraishtja (dhe gjuhet e ngjashme pereth) qe me vone u shkuajt ne latinisht dhe qe vone zhvilloi edhe tekstet e saja teologjike.

  Pra, ndryshe nga ebraizmi dhe islamizmi qe linden pak a shume ne nje vend te kufizuar,me te njejten gjuhe afersisht,me te njejten origjin popullsie.Kristianizmi u perhap ne vende e popullsi shume me te madhe qe perdornin gjuhe te ndryshme (por qe keto popuj kishin dhe nje tradite kulture dhe filozofike),ku ebraishtja,aramaikishtja,siriakishtja e gjuhe te tjera perdoreshin si gjuha latine dhe ajo greke.... Pra qe mos ta zgjasim,kristianizmi eshte nje fe qe u perhap mbi shume kultura e popuj dhe ne shume rryma te ndryshme,per te dhene nje ide per shume europian o kristian te asaj kohe edhe islamizmi ne fillimet e tije eshte quajtur si nje rryme kristiane,si nje nga shume rrymat heretike kristiane qe lindnin o kishin lindur ne Lindjen e Mesme.


  Persa i perket tekstit;eshte shkruajtur levizte siper ujit nuk eshte shkruajur notonte,pra duke qene shprirt supozohet qe duhet te levizte o fluturonte siper ujit. Nga erdhen keto ujera eshte nje teze qe edhe shkenca e sotme nuk e ka zgjidhur ne menyre apsolute,ardhja e nje sasie kaq te madhe uji ne Toke per shkencen eshte akoma nje mister.

  Nejse eshte e gjate edhe si filozofi,qe gjithmone edhe kjo filozofi ka kryesisht nje origjine e zhvillim pak a shume te percaktuar,qe natyrisht nuk eshte ajo e Tokes se rafshte.

  Pershendetje

  Shumica e shkencterave Peremendimore veten e tyre e quajne agnostik, dhe ne asnje menyre nuk identifikohen me krishterimin. Eshte e vertete se studimet e tyre i kane be ne shtete te krishterta, por akoma me e vertete eshte se ata veten e tyre nuk e quajne te krishtre, po e quajne ose agnostik ose ateist. E kam fjalen per shumicen shkencetareve , si psh Neil Degrasy Tyson , etj etj .

  Tani une e kuptoj se Bibla nuk eshte Liber shkencor, por ama pohimet qe bien ndesh me shkencen, tregojne karakterin e Perendise. Nje Perendi qe ben gabime shkencore nuk mund te quhet Perendi Serafim Dilo.
  A beson ti ne kuaj magjik Serafim Dilo ?
  Lexoj kete verse Biblike, po flasin per unicorns (muaj magjik) .

  https://www.biblegateway.com/quickse...qs_version=KJV

  A thua keto jane fjale te Perendise, Serafim Dilo ?

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ti ben pyetje nga pikepamja e nje myslimani!!
  A i lejohet nje myslimani te vere ne dyshim fjalen e Zotit!??
  Kuran [3:3] Ai e zbriti kėtė shkrim tek ju, vėrtetė, qė vėrteton tė gjitha shkrimet paraprake, dhe Ai e zbriti Torahn dhe Ungjillin

  [3:4] para kėsaj, qė t’i udhėzojė njerėzit, dhe Ai zbriti kodin ligjor. Kush nuk beson nė shpalljet e Zotit vetėshkakton ndėshkim tė rėndė. Zoti ėshtė i Plotfuqishėm, Shpagues.

  Sa per pyetjen, na sill pjesen e zanafilles ku shkruhet ky gomarlleku qe ke shkruar zotrote, pastaj ke per te marre pergjigje!!
  Pergjigjen ta dhash tek tema tjeter. Ne besojme Biblen orgjinale, e jo keto mbi 150 versione te ndryshme te Bibles qe i keni sot.

  Me Respekt

  Nderi I Universit

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Shumica e shkencterave Peremendimore veten e tyre e quajne agnostik, dhe ne asnje menyre nuk identifikohen me krishterimin. Eshte e vertete se studimet e tyre i kane be ne shtete te krishterta, por akoma me e vertete eshte se ata veten e tyre nuk e quajne te krishtre, po e quajne ose agnostik ose ateist. E kam fjalen per shumicen shkencetareve , si psh Neil Degrasy Tyson , etj etj .

  Tani une e kuptoj se Bibla nuk eshte Liber shkencor, por ama pohimet qe bien ndesh me shkencen, tregojne karakterin e Perendise. Nje Perendi qe ben gabime shkencore nuk mund te quhet Perendi Serafim Dilo.
  A beson ti ne kuaj magjik Serafim Dilo ?
  Lexoj kete verse Biblike, po flasin per unicorns (muaj magjik) .

  https://www.biblegateway.com/quickse...qs_version=KJV

  A thua keto jane fjale te Perendise, Serafim Dilo ?

  Jo shumica ose pakica, por te gjithe shkenctaret identifikohen me kulturen kristiane se jane pjese e saj. Edhe angostiēizmi edhe ateizmi jane pjese dhe trashgimeri e asaj kulture.

  Kjo kulture kristiane qe bie ndesh o ne kundershtim edhe me vet dogmen o teologjine kristiane quhet "modernitet" ku dhe vet Vatikani e pranon qe feja duhet ti pershtatet kohes. Qe do te thote qe feja nuk mundet te zevendesoje ligjin o shkencen. Pika kryesore e dogmes dhe teologjise se vet kristerimit eshte "e verteta",kur pohon diēka te tille natyrisht qe nuk mundet te kundershosh dijen dhe shkencen.

  Kjo kulture kristiane e se vertetes prodhoi dhe vete antkrishterimin,njerez si Volterin,Niēen,Darvinin nje kulture tjeter jo kristiane nuk mundet ti prodhonte. Nga kjo kulture vine dhe Ligji,demokracia dhe te gjitha ideologjite e tjera si Komunismi o edhe kapitalizmi. Thjeshte sepse kjo fe kjo kulture vinte nga nje trashgimeri filozofike si ajo greko-romake dhe ne fakt edhe islami ne kohen e dijes (se tani eshte ne mesjete) kur pati o shfrytezoi kete kulture ishte nje fe shume me moderne se vet kristianizmi.


  Sa per Perendine o Zotin po nuk e percaktove se "kush e si eshte" nuk ja vlen te diskutosh. Po te jet se eshte "shpirt" natyrisht qe nuk mundet ta ket shkruar asnje liber. Dhe po the vetem qe Zoti eshte vetem "nje" nuk di as te lexosh nje liber.

 9. #9
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  ahahaha me respekt hoxha katunit

 10. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  ahahaha me respekt hoxha katunit
  Mos iu drejto ndryshe ketij perpos me nofken 'NDERI I UNIVERSIT DHE GALAKTIKAVE'..............

 11. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Pergjigjen ta dhash tek tema tjeter. Ne besojme Biblen orgjinale, e jo keto mbi 150 versione te ndryshme te Bibles qe i keni sot.

  Me Respekt

  Nderi I Universit
  O nderi i universit, shiko pak boten, shiko pak dhe merr pak mende nga vet arabet.


 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Bota ime nuk me ben , nuk me detyron te besoj ne kuaj magjik , ashtu sic te detyron ty bota jote!!!
  Pergjigju Mesia4Ever, a beson ne kuaj magjik ti ose jo ?!! Mos u mundo ti largohesh pyetjes me pyetje!!! Sdi nga tia mbajsh , andaj sjell keto poste dhe nuk pergjigjesj ne pyetje .

  A beson ne kuaj magjik ose jo ?

  Me Respekt
  Nderi I Universit

 13. #13
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Bota ime nuk me ben , nuk me detyron te besoj ne kuaj magjik , ashtu sic te detyron ty bota jote!!!
  Pergjigju Mesia4Ever, a beson ne kuaj magjik ti ose jo ?!! Mos u mundo ti largohesh pyetjes me pyetje!!! Sdi nga tia mbajsh , andaj sjell keto poste dhe nuk pergjigjesj ne pyetje .

  A beson ne kuaj magjik ose jo ?

  Me Respekt
  Nderi I Universit
  Cpret pergjigje nga une kur ti deshiron qe shqiptaret ta ndjekin nje fe e cila vret mbi 3000 njerez per nje dite. Ju ne vend qe te hiqni dore nga kjo fe ju fajesoni viktimat e kesaj se kinse ata vet i kane vrare popullin e tyre. Askush nuk po te therret per konvertim, vetem nese beson sinqerisht ne Zot je i mireseardhur. Pergjigjen do ta kesh por spo du me ta postu qitash sepse pastaj ti do ta shikosh si imponim. Ata qe jane te sinqerte vet e lypin pergjigjen rreth kesaj qe ke pyetur ti, por t'i sje i tille...

 14. #14
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Pergjigjen ta dhash tek tema tjeter. Ne besojme Biblen orgjinale, e jo keto mbi 150 versione te ndryshme te Bibles qe i keni sot.

  Me Respekt

  Nderi I Universit
  Ku e keni "Biblen origjinale" dhe pse nuk flitet gje per te ne Kuran, ne shekullin e VII, kur Bibla ishte e perhapur ne tere boten e njohur te asaj kohe??!
  Jarigas

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ku e keni "Biblen origjinale" dhe pse nuk flitet gje per te ne Kuran, ne shekullin e VII, kur Bibla ishte e perhapur ne tere boten e njohur te asaj kohe??!
  Per Biblen orrigjinale, pyet papen se ku e ka cu, jo neve!!!

 16. #16
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Per Biblen orrigjinale, pyet papen se ku e ka cu, jo neve!!!
  Papa e ka Biblen origjinale, po ate qe kemi te gjithe ne te krishteret!! Asnjehere Bibla s'ka qene prone e ndonje personi, ndersa Kurani po: ishte perzgjedhja e Uthmanit!!
  Pra, ne realitet, Bibla ishte e perhapur ne te kater anet e perandorise romake shekuj perpara koncilit te Nikeas,ndersa kuranet e haperdare neper pushtimet islame, u dogjen plotesisht dhe u perpilua nje Kuran sipas qejfit te Uthmanit(pa futur aty shuret qe hengri dhia e Aishes)!!
  Tashi, kush pellet per "ndryshimin" e nje Bible "origjinale", jeni ju mazllemat, keshtuqe juve barra e paraqitjes se provave!!
  Perndryshe, jeni veēse mashtrues.....e s'ka si te jete ndryshe me idhujtaret e nje zoti" mashtrues dhe nje profeti gjakatar!!
  Jarigas

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Papa e ka Biblen origjinale, po ate qe kemi te gjithe ne te krishteret!! Asnjehere Bibla s'ka qene prone e ndonje personi, ndersa Kurani po: ishte perzgjedhja e Uthmanit!!
  Pra, ne realitet, Bibla ishte e perhapur ne te kater anet e perandorise romake shekuj perpara koncilit te Nikeas,ndersa kuranet e haperdare neper pushtimet islame, u dogjen plotesisht dhe u perpilua nje Kuran sipas qejfit te Uthmanit(pa futur aty shuret qe hengri dhia e Aishes)!!
  Tashi, kush pellet per "ndryshimin" e nje Bible "origjinale", jeni ju mazllemat, keshtuqe juve barra e paraqitjes se provave!!
  Perndryshe, jeni veēse mashtrues.....e s'ka si te jete ndryshe me idhujtaret e nje zoti" mashtrues dhe nje profeti gjakatar!!
  Degjo une e ti se je islamofob i tmershem, mua personalish me vjen ker per ty, se kjo fobia te ke kunder islamit, te ka cmendur nga koka!!! Po fundja eshte jeta e jote, je i lire te besh cte duash ne jete!
  Nga fobia qe ke per fene Islame ke humbur, te logjikuarit racional, je be per gjunah more bab. !!! E gjith bota e di se Bibla e sotme rrjedh nga koncili i Nikeas, ti mohon kete.
  Kuanin nuk e perzgodhi Uthmani, ishin dijetaret ne kohen e tij qe mblodhen kaptinat, dhe verset e Kuranit, dhe i bene ne nje liber te vetem. Nuk ishte pune e nje njeriu!

  Akuzon Profetin, e quan gjakatar, ke argumenta per kete , ose si e ke zanat i fryn fyellit pa mos pas fyell!!!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Bota ime nuk me ben , nuk me detyron te besoj ne kuaj magjik , ashtu sic te detyron ty bota jote!!!
  Pergjigju Mesia4Ever, a beson ne kuaj magjik ti ose jo ?!! Mos u mundo ti largohesh pyetjes me pyetje!!! Sdi nga tia mbajsh , andaj sjell keto poste dhe nuk pergjigjesj ne pyetje .

  A beson ne kuaj magjik ose jo ?

  Me Respekt
  Nderi I Universit
  Jo ne fakte ne duhet te besojme ate qe ka fluturuar Muhamedi me Buurakun e famshem.Pa me thuaj duhet te besojme ne shkallen magjike Miraxhin,apo dyhet te besojme te Buraku i muhamedit nga Meka per ne faltoren e larget? pa ne thuaj njehere kete?
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2016
  Postime
  44
  Faleminderit
  14
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Jo ne fakte ne duhet te besojme ate qe ka fluturuar Muhamedi me Buurakun e famshem.Pa me thuaj duhet te besojme ne shkallen magjike Miraxhin,apo dyhet te besojme te Buraku i muhamedit nga Meka per ne faltoren e larget? pa ne thuaj njehere kete?

  Ky i ashtuquajturi "fluturim" te cilit i referoheni juve, ka qene vetem ender asgje me shum, nuk ka NDODHUR kurre ne jeten reale te profetit. Permendet ne hadithe, ne thashethema qe i atribuhohen proetit, te cilat njerezit qe kane punuar kunder fese Islame i kane shpikur, dhe juve u besoni fatkeqesisht me nje numer te mire te muslimaneve!!!

  Kuranin e verteton shkenca ( e kam fjalen per Kuranin jo hadithet) qe eshte liber unik , pa gabime shkencore! Dhe Biblen po ashtu e verteton shkenca qe eshte liber koti, me miliona gabime shkencore , qe e ben Perendine te duke,t me pak intelegjent dhe te ditur se sa nje femije 3 vjecar!!!
  Ne jetojme ne nje bote te lire , keni te drejte te besoni cte duani, ne kuajt magjike, ne nje planet Toke 6000 vjet te vjeter, ne nje Toke te rafshte, kenite drejte te besoni se Toka u krijua para Diellit, keni te drejte te besoni se Toka eshte qendra e Universit. Keni te drejte te besoni ne cdo gje, por nuk do me thene se jeni ne te drejte!!!

 20. #20
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: A mund te jete Bibla e sotme liber i shkruar me frymezimin e Perendise....

  Citim Postuar mė parė nga NderiUniversit Lexo Postimin
  Degjo une e ti se je islamofob i tmershem, mua personalish me vjen ker per ty, se kjo fobia te ke kunder islamit, te ka cmendur nga koka!!! Po fundja eshte jeta e jote, je i lire te besh cte duash ne jete!
  Nga fobia qe ke per fene Islame ke humbur, te logjikuarit racional, je be per gjunah more bab. !!! E gjith bota e di se Bibla e sotme rrjedh nga koncili i Nikeas, ti mohon kete.
  Kuanin nuk e perzgodhi Uthmani, ishin dijetaret ne kohen e tij qe mblodhen kaptinat, dhe verset e Kuranit, dhe i bene ne nje liber te vetem. Nuk ishte pune e nje njeriu!

  Akuzon Profetin, e quan gjakatar, ke argumenta per kete , ose si e ke zanat i fryn fyellit pa mos pas fyell!!!
  Fobia eshte frike joracionale!
  Frika ndaj nazizmit eshte racionale, bazuar mbi produktin a asaj ideologjie!
  Asnje idioti ne bote nuk i vjen ndermend te perdore termin "nazistofob", por siē e dime mire, ne fushen e idiotesise mazllemat jane njesha e ja ku kemi termin "islamofob" perkushtuar atyre qe guxojne te thone te verteten mbi Islamin!!
  Sa per horrin Muhamed, mjaft te lexojme te vetmin historian te tijin, ibn Ishaq,per te radhitur krimet e tija, qe nga shfarosja e Banu Quraiza, cifutet e Khaybarit, vrasja e poeteshes , etj
  Jarigas

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •