Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor
  Nga 72 vende pjesmarrse n kt test, Kosova ndan vendin e fundit n lexim me Libanin, ndrsa n matematik dhe shkenca t natyrs l prapa vetm Algjerin dhe Republikn Dominikane
  Shteti i Kosovs sht n nivelin m t ult t mundshm t arsimit, duke qndruar afr Algjeris dhe Republiks Dominikane. Kshtu vlersohet sistemi arsimor n Testin e “PISA”, i cili sht testi kryesor ndrkombtar pr edukimin fillor dhe t mesm t arsimit.

  Testi “PISA 2015” sht fokusuar n shkenc, me leximin, matematiken dhe zgjidhjen bashkpunuese t problemeve si fusha minore t vlersimit, transmeton Express. Prafrsisht 540 mij nxns kan marr pjes n testim, duke i prfaqsuar rreth 29 milion nxns t moshs 15-vjeare nga shkollat e 72 vendeve pjesmarrse.

  Derisa Kosova sht e treta nga fundit pr nivelin e keq arsimor, Singapori sht i pari.

  Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci ka thn se testi i PISA-s ka treguar se nxnsi mesatar n Kosov i klass s nnt mund t krahasohet me nj nxns t klass s gjasht nga vendet e industrializuara prkrah aftsis pr t zbuluar njohurin e vet n zgjidhjen e problemeve praktike

  “Nse krahasohemi me Shqiprin dhe Malin e Zi, nxnsit tan ngecin pr 1 ose 2 vite shkollimi n raport me nxnsit e ktyre vendeve”, ka shkruar Pupovci.

  Nga 72 vende pjesmarrse n kt test, Kosova sipas tij, ndan vendin e fundit n lexim me Libanin, ndrsa n matematik dhe shkenca t natyrs l prapa vetm Algjerin dhe Republikn Dominikane.

  “Asnj nga 5,161 nxnsit 15-vjear q morn pjes n test nuk arritn t kualifikohen n mesin e atyre q shquhen me performanc t lart (nivelet 5 dhe 6), ndrsa 77 pr qind nuk e arritn nivelin minimal n fushn e leximit.

  Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis (MASHT), ka br t ditur se i ka pranuar Rezultatet e Vlersimit Ndrkombtar (PISA) 2015, t cilat kan treguar rezultate jo t mira pr Kosovn.

  “Me punn e br dhe masat e ndrmarra si dhe me prvojn e krijuar nga administrimin dhe organizimi i testit PISA 2015, jemi t bindur se n testimin e vitit 2018, prkatsisht 2021, nxnsit tan do t krahasohen jo vetm me simoshatart e tyre n rajon, por edhe m shtete t zhvilluara e me tradit”, thuhet n Komunikatn e MASHT-it.
  http://www.albinfo.ch/


  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...TpjmyGt-WNkMvA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-12-2016 m 11:41

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Nuk e di ne qofte se eshte e vertete dhe fare parametrash kane perdorur per kete test...,por ne qofte se eshte e vertete eshte nje skandal i permasave te paimagjinueshme. Shpresoj qe gjendja dhe testi mos jete e vertete se ne qofte se eshte e vertete...(me mire mos ta them..)

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor  Keta dhe shoket e tyre deshtuan ne "PISA".
  keshtu eshte tuj punue me te madhe Koalicioni VETVENDOSJE-ISIS-BIA Serbe per ta pengue Kosoven ne qdo lami

 4. #4
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Nuk e di ne qofte se eshte e vertete dhe fare parametrash kane perdorur per kete test...,por ne qofte se eshte e vertete eshte nje skandal i permasave te paimagjinueshme. Shpresoj qe gjendja dhe testi mos jete e vertete se ne qofte se eshte e vertete...(me mire mos ta them..)
  Ky nuk eshte skandal, deshtimi dhe genjeshtra eshte gje normale ne vendin tone. Qe 17 vite pothuajse asgje nuk eshte permiresuar. Jeta eshte permirsuar vetem per te pasurit dhe ata ne pozita. Eshte gje shume e zakonshme kur ne nje vend askush nuk mban dhe nuk jep pergjegjesi qe te ndodhin keto deshtime. Kur Qeveria qeverise me genjeshtra keshtu shkojne keto pune.
  Destroyer of falsehood :)

 5. #5
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin


  Keta dhe shoket e tyre deshtuan ne "PISA".
  keshtu eshte tuj punue me te madhe Koalicioni VETVENDOSJE-ISIS-BIA Serbe per ta pengue Kosoven ne qdo lami
  I nderuar aty ku Qeveria nje populli e rinise nuk i krijon perspektive aty rriten keto te keqija si vahabizmi, ekstremizmi, dhuna ne shkolla, perdorimi i droges etj. Aty ku ska dituri njerezit marrin vendime te gabuara.
  Destroyer of falsehood :)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime n 65 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin


  Keta dhe shoket e tyre deshtuan ne "PISA".
  keshtu eshte tuj punue me te madhe Koalicioni VETVENDOSJE-ISIS-BIA Serbe per ta pengue Kosoven ne qdo lami
  Oj qoke,

  Keta qe jan afr Zotit, nuk jan ne listn e "PISA"ve !

  Shiqoj lludat e tu, thaci s'ka kurrfar shkolle dhe "president" !
  Veseli nga bujk i koss, n kryetar partie e kryetar parlamenti !
  Lladrovci nga "llud / stupc" i pa gdhendur ne Ambasador, Doktor Shkence dhe tash ndoshta edhe Kryetar komune !!!


  O Duht zgjim, e me t'ju hi stupc, stupcave per kete mjerim te korruptuar !
  Duhet ngreh zhag si mrrsha per t'a shenuar fundin e nje dinastie hajdutsh, injorantsh dhe tradhtaresh !

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Antarsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime n 65 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  I nderuar aty ku Qeveria nje populli e rinise nuk i krijon perspektive aty rriten keto te keqija si vahabizmi, ekstremizmi, dhuna ne shkolla, perdorimi i droges etj. Aty ku ska dituri njerezit marrin vendime te gabuara.
  T'i lutsh Zotit qenka veper e keqe ?

  Mesi ti si besimtar, po tregon se sa djallzor e ke shpirtin !
  Keta qe i luten Zotit, as nuk jan te korruptuar, e as te droguar !

  Ekstremisti ne fjal je ti, qe i fyen vetem pse i luten Zotit !

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  Oj qoke,

  Keta qe jan afr Zotit, nuk jan ne listn e "PISA"ve !

  Shiqoj lludat e tu, thaci s'ka kurrfar shkolle dhe "president" !
  Hashim Thai, njeriu i fitoreve

  N Fakultetin Filozofik t Universitetit t Prishtins, m 1993, z. Hashim Thai me sukses t lart i prfundon studimet n degn e Historis. N Universitetin e Cyrihut n Zvicr (1996), i ndjek studimet postdiplomike n lmin e historis s Europs Juglindore dhe shkencave politike deri n fillim t vitit 1998.


  Hashim Thai, lider i spikatur i politikes se Kosovs n 15 vitet e fundit, synon t rikonfirmoj PDK-n si forcn kryesore n vend. Kryeministr qe prej vitit 2008, Thai arriti kulmin e karriers s tij kur Kosova u shpall shtet i pavarur m 17 shkurt te atij viti, duke u br njkohsisht kryeministri i par i nj qeverie t njohur ndrkombtarisht. Gjat procesit te negociatave mes Serbis e Kosovs, nen mbikqyrjen e prfaqsuesit te OKB-s, Marti Ahtisari, Thai ishte anetar i ekipit te Unitetit negociator. Dokumenti i Ahtisarit kulmoi me propozimin gjithprfshirs pr pavarsin e Kosovs.

  Gjat konferencs ndrkombtare pr Kosovn, t mbajtur n Rambuje t Francs, (6 22 shkurt 1999) z. Hashim Thai ishte kryesues i delegacionit t Kosovs dhe prfaqsues politik i UCK-s. Konferenca prfundoi n Paris m 18 mars 1999, ku pas nnshkrimit t pals shqiptare, iu hap rruga ndrhyrjes ushtarake t NATO-s dhe nisjes s bombardimeve ndaj rrgjimit t Miloshevicit. Thai sht ndr themeluesit kryesor t Ushtris lirimtare t Kosovs ne vitin 1992. M hert, gjat viteve 1990-1993 Thai u shqua si lider i lvizjes studentore ne periudhat e trazirave.

  Pas themelimit t UK-s, policia serbe dshtoi n prpjekje pr ta burgosur m 1993. Gjykata serbe e Prishtins m 1997, gjykoi nj grup pjestarsh t UK-s me n krye me Adem Jasharin, duke i dnuar n munges me shum vite burg. N kt grup bnte pjes dhe Hashim Thai. I diplomuar pr histori, Thai ndoqi studimet pasuniversitare per shkenca politike n universitetin e Zyrihut n Zvicr. Thaci sht lider politik me numr m t madh t votave n zgjedhjet e fundit parlamentare n kosov. Ai ka lindur n 24 prill 1968 n Buroj t Sknderajt. Jeton n Prishtin, me gruan Lumnijen dhe djalin, Endritin.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin

  Keta qe jan afr Zotit, nuk jan ne listn e "PISA"ve !

  Shiqoj lludat e tu, thaci s'ka kurrfar shkolle dhe "president" !


 10. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
  T'i lutsh Zotit qenka veper e keqe ?

  Mesi ti si besimtar, po tregon se sa djallzor e ke shpirtin !
  Keta qe i luten Zotit, as nuk jan te korruptuar, e as te droguar !

  Ekstremisti ne fjal je ti, qe i fyen vetem pse i luten Zotit !
  Po cfare besimtare o zoteri jane keta. Keta qe gezohen kur njerezve u prehen kokat. Paramendoje kah 15-16 vite i kane dhe kur shohin se si ISIS pret kokat e njerezve qe nuk jane myslimane keta ekzaltohen.
  Si sjane te droguar o zoteri, qysh i duket njeriut normal gje normale vrasja e njerezve sepse nuk jane myslimane apo i perkasin fese tjeter. Jane te droguar por me drogen me te rrezikshme, e kjo droge quhet islami politik.

  Ekstremist je ti pasi ti punon per sauditet ndersa une punoj per nje shtet normal e demokratik dhe laik, larg prej myslimaneve (sauditeve, turqve, pakistanezeve, algjerianeve, afganeve etj.).
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 14-12-2016 m 21:45
  Destroyer of falsehood :)

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Ata nuk kane informasionin e duhur qe zoti(kafshe bote magjike dhe potente) u kap dhe u denua nga Alieni shume kohe me pare dhe nuk di ku ka koken. mua me duket se keta nuk jane besimtare te pakten nga gjuha e djajve qe eshte jugore dhe tenton oratorine kunder Alienit apo pushtuesit si quhet nga ata por jane matjane qe ngrohin veset e gjarprit(mbretit)

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Keqedukimi eshte fenomen mbarekombetar, jo vetem ne Dardani.
  Analfabetizmi eshte rritur ne te gjitha trevat, dhe kjo pasqyrohet nga gjendja shoqerore aktualisht, Krimi dhe papunesia.

  Duhet nje program i njejte edukativ per te gjitha trevat Shqiptare, nje nivel i njejte si dhe subjekte mesimore te njejta.

  Po ashtu, institucionet mesimore duhet te jene LAIKE, feja tw mesohet si kronologji historike dhe jo te shitet si ideologji.

  Trushperlarjes te mos i jepet platform mediatike.

  Ne vend qe te shohim telenovelat Turke etj, te transmetohen programe edukimi, si dokumentare dhe mesimdhenje.

  Ne nuk jemi Komb idiot, por moskokeares.

  Fqinjet tane qe na duan te keqen vetem sa ngazellohen mga deshtimet tona si komb.

  Shtetet tona udheheqen nga harbute.

  E di sesa e turpshme eshte te krenohesh vetem me nje figure Kombetare, qe ka vdekur tash 550 vjet?!

  Me fare figurash moderne mund te krenohemi?!

  Ata Shqiptate qe perparojne sot e bejne kete ne vendet e huaja duke perfaqesuar ato.
  Ata qe deshtojne, kthehen ne Shqiperi dhe behen Rrepera, Police apo Pokitikane!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Luftetari Ilir
  Antarsuar
  21-06-2013
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  41
  Faleminderit
  7
  5 falenderime n 3 postime

  Pr: Testi i PISA-s: Kosova me nivelin m t dobt arsimor

  Une personalisht kam kaluar neper sistemin e edukimit ne Kosove, edhe sot jam nje nga studentet me te dalluar ne Gjermani edhe e konsideroj qe gjermanet nuk jane me te mire. Une ndihem i pergatitur dhe i krahasueshem me cdo gjerman ne matematike, shkenca, histori, politike dhe ngjarje te perditshme. Bazen nga Kosova e kam te mire, pjesa tjeter varet nga angazhimi im personal ne studime.

  Sistemi i edukimit ne Kosove eshte i mire per ata qe interesohen per te mesuar, por deshtimi eshte qe nuk ka sistem per ata qe refuzojne te mesojne. Nese nje nxenes ne Kosove meson me rregull edhe i merr notat me merite, eshte lirisht i krahasueshem me kedo neper bote. Problemi qendron te 90% e nxenesve qe nuk mesojne gjate tere vitit edhe ne fund ju falet nota 5 ne diten e fundit te mesimit. Me nota kalojne shkelqyeshem, por kur vjen puna te bejne dicka, nuk jane ne gjendje. Kurrikula eshte e mire, arsimtaret jane ne rregull, literatura eshte pak e vjeter por ne rregull. Problemi qendron te mungesa e sistemit per nxenesit e painteresuar per mesim, qe per fat te keq jane 90%+. Me vjen keq kur i shoh shoket e femijerise qe ne fund te vitit i ngrisnin notat nga 1 ne 5 edhe e kalonin vitin me sukses te shkelqyeshem, pa qene te pergatitur as per 3-sh. Kur nje nxenes pret qe ne fund i falet nota, gjate vitit nuk mundohet. Nese e di qe 1-shi i mbetet aty, i kap librat edhe meson. Kjo casje e gabuar pedagogjike po na kushton, edhe ne PISA.

  Shqiptareve ju duhet qe urgjentisht ta kuptojne qe notat duhet te merren me merite, edhe qe me "intervenca" edhe me blerje te notave nuk i bejne nder femijeve te tyre. Pas perfundimit te shkollimit, notat mbesin vetem numra. Ne momentin qe e kalojme kete kompleksin e "notave te mira", nxenesit detyrohen te mesojne edhe gjerat rregullohen vet. Askush nuk ka deshire me kalu me mesatare 2 apo 3. Nese e dijne qe nuk ka meshire, mesojne edhe i arrijne 4-shet edhe 5-shet vet. Ne momentin qe bazohen ne falje te notave, rrijne me 2-sha gjate shkollimit, edhe dalin te shkelqyeshem ne fund. Edhe cka fitojme? "Badihavxhinj" te kafeneve...
  VETVENDOSJE!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •