Alaeddin Qassemi, pretendon se ka br nj shpikje t re; nj makin q funksion vetm me uj. N nj video t publikuar n Youtube, shkenctari thot se makina sht n gjendje t mbaj 60 litra uj dhe mund t udhtoj derin 900 km pr 10 or.


Fuqi vjen pasi H2O sht e ndar midis hidrogjenit dhe oksigjenit, t cilat reagojn kimikisht pr t prodhuar energji. Sipas shpiksit, motori i makins prodhon avujt e ujit, duke shkaktuar zero ndotje t ajrit. N video, shkenctari shfaqet duke pir uj dhe m pas furnizon automjetin e tij.

Nj litr uj thuhet se mund t gjeneroj 96 megaxhaul (MD) t energjis, ndrsa nj litr benzin prodhon vetm 29 megaxhaul(MD) t energjis. Do t ishte fantastike nse kto makina do t dilnin n treg. Prve uljes drastike t shpenzimeve, njerzit do t prfitojn edhe nj mjedis m t pastr.

/ Top Channel