Nj tru njeriu n formn e tij pothuajse i plot sht formuar pr her t par n kushte laboratori n Universitetin Shtetror t Ohajos, SHBA.

Sipas grupit shkencor pas ksaj arritjeje, ndonse truri n fjal nuk sht i vetdijshm, ai mund t prdoret pr t studiuar ecurin e smundjeve progresive.

Gjithashtu mund t prdoret pr testimin e medikamenteve kundr smundjeve t trurit si alchajmeri apo parkinsoni, duke qen se zonat e prekura prej ktyre smundjeve formohen q n fazat e para t zhvillimit t trurit.

Truri laboratorik, i cili ka madhsin e nj gome lapsi, sht shndrruar nga qeliza t lkurs s njeriut dhe deri m sot sht modeli m i plot i trurit t njeriut t krijuar n laborator, sipas Rene Anandit t Universitetit Shtetror t Ohajos "Kolumbus", i cili ka prezantuar sot punn e tij prpara konferencs shkencore MHSRS (simpoziumi krkimor i sistemeve ushtarake t shndetit) t organizuar nn kujdesin e Departamentit t Mbrojtjes, n Fort-Lauderdejl t Florids.

Prpjekjet e mhershme pr rritjen e trurit t plot kan arritur deri n stade miniorganesh q ngjanin me ato t fetuseve nntjavshe, por kto "organoide trunore" nuk kan qen t plota dhe kan pasur vetm disa aspekte t trurit.

E kemi krijuar t gjith trurin nga fillimi, - ka deklaruar drejtuesi i projektit Rene Anand.

Sipas ekipit shkencor ata kan arritur t riprodhojn 99% t llojeve t ndryshme t qelizave dhe t gjeneve t trurit. Truri i prftuar prmban gjithashtu nj shtyll kurrizore, qarqe sinjalizuese dhe nj retin.

Ndrkaq sipas Anandit pr ekipin arritja nuk paraqet ndonj problem t natyrs etike. "N kt rast nuk kemi nxits ndijor q t ngacmojn trurin, ksisoj truri nuk sht 'mendues'".

Sipas tij ekipi e ka krijuar trurin duke shndrruar qelizat e lkurs s nj njeriu t rritur n qeliza pluripotente, d.m.th. qeliza staminale q mund t programohen pr t'u shndrruar n fardo indi t organizmit.

N vijim kto qeliza jan zhvilluar n nj mjedis t posam q i ka detyruar t rriten n elementet e ndryshme t trurit dhe t sistemit nervor qendror.

Sipas Anandit, duhen rreth 12 jav pr t krijuar nj tru t till n stadin e nj truri t nj fetusi pesjavsh. Pr t kaluar n stade t mtejshme sht i nevojshm dhe nj rrjet ensh gjaku t cilat ekipi nuk mund t'i prodhoj ende.

Do t na duhej nj zemr artificiale pr ta ndihmuar trurin t zhvillohet n stadet e mtejshme, pohon Anandi.

Deri m tani puna e ekipit t drejtuar nga Anandi nuk sht e konfirmuar ende nga kolegt e fushs, pasi ekipi ka aplikuar pr patentim t tekniks duke i mbajtur ende t fshehta specifikat teknike.

Ekipi pohon se pr momentin jan t prqendruar n prdorimin e trurit pr krkime t natyrs ushtarake, sipas tyre kryesisht pr t kuptuar shtje t stresit dhe traumave t psuara nga ushtart n kushte lufte.