Mbi njmij figura t bots s teknologjis deklarojn se lufta po na del jasht duarve dhe krkojn ndalimin e "armve autonome sulmuese", pr t parandaluar q fuqit botrore t'i hyjn nj "gare ushtarake armsh inteligjence artificiale".

Ata krkojn ndalimin e zhvillimit t inteligjencs artificiale pr qllime lufte dhe armsh autonome, me kto t fundit q vendosin vet se ku dhe k t godasin, por gjykojn se duhet lejuar prdorimi i pajisjeve me telekomandim nga njeriu si p.sh. i dronve.

Nnshkruesit e ksaj deklarate publike prfshijn drejtorin ekzekutiv t "Tesla", Elon Musk, bashkthemeluesin e "Apple", Steve Wozniak, profesorin Stephen Hawkin, drejtorin ekzekutiv t "Google DeepMind", Demis Hassabis dhe rreth 1000 figura t tjera t bots s teknologjis.

Letra do t'i paraqitet sot konferencs s prbashkt ndrkombtare pr inteligjencn artificiale q pritet t mbahet n Buenos-Ajres t Argjentins.

Sipas letrs: "Teknologjia e inteligjencs artificiale ka arritur n nj pik ku zhvillimi i [armve autonome] sht - praktikisht, nse jo ligjrisht - i arritshm brenda pak viteve, nse jo dhjetvjearve, dhe rreziqet jan t larta: armt autonome jan prshkruar si revolucioni i tret luftarak, pas barutit dhe armve brthamore."

Prve barutit dhe bombave brthamore, ka pasur dhe zhvillime t tjera t mdha teknologjike q i kan dhn palve luftuese avantazhe t ndryshme: mitralozi m 1862, gazi helmues dhe tanket n Luftn e Par Botrore, bombardimi masiv nga ajri n vitet 1930 (duke e lvizur luftn nga fronti te popullsia civile) dhe deri diku dhe substancat biologjike.

Disa arm t reja ndrkaq jan ndaluar apo anashkaluar m her. Q prej vitit 1995, laseri verbues sht nxjerr jasht ligjit.

Midis nnshkruesve konsensusi i prgjithshm sht se gara e armve robotike/me inteligjenc artificiale sht dika e keqe, sidomos nga asti q kto arm mund t vendosin vet, ka mund t shkaktonte prshkallzimin e luftimeve, por ka mendime t ndryshme ndaj zhvillimeve robotike n fusha t tjera.

N prgjithsi rreth 1000 nnshkruesit bjn dallimin midis armve autonome me vendimmarrje t bazuar n inteligjenc artificiale, dhe pajisjeve si dront, t cilat jan pa njerz por q komandohen prej njerzve duke ua ln ktrye vendimmarrjen.

N prill t ktij viti, nj konferenc e OKB-s n Gjenev ka trajtuar dhe armt e s ardhmes, ku prfshihen robott vrass, por kufizimi dhe ndalimi i tyre sht kundrshtuar nga disa prej fuqive t sotme ushtarake. Mbretria e Bashkuar p.sh. e ka kundrshtuar marrjen e masave t tilla specifike, pasi i gjykon t panevojshme me pretendimin se mbulohen tashm nga ligjet ndrkombtare.