Ēdo shenjė nė sipėrfaqen e planetit ėshtė njė detaj i historisė. Planeti Mars prej kohėsh dyshohet se ka pasur shenja jete dhe historia e tij ėshtė interesante pėr shkencėtarėt.

MRO, anija kozmike e NASA-s rreth orbitės sė Marsit, ka gjetur depozita qelqi pranė disa kratereve nė Mars.

Kėrkimet e mėparshme shkencore mbi ndikimin e qelqit nė tokė janė kryer nga Peter Schultz i Universitetit tė Brown-it. Teksa punonte nė njė ekspeditė nė Argjentinė, ai zbuloi mbetjet e njė bime tė lashte dhe materiale organike prej qelqi, qė ishin formuar nga ndikimi i miliona viteve mė parė. Ai tha se ndikime tė ngjashme mund tė jenė shenja jete edhe nė planetet e tjera. Nėse do tė gjendeshin depozita qelqi nė Mars, ka mundėsi qė tė zbulohen dhe tė analizohen shenja jete.

Tė kėrkosh pėr depozita qelqi nė Mars nuk ėshtė detyrė e lehtė. Shkencėtarėt kanė matur nė distancė spektrat e dritės qė vijnė nga sipėrfaqja e planetit, veēse, qelqi nuk jep ndonjė reflektim tė fortė. Shkencėtarėt praktikisht po kėrkojnė nė mėnyrė “tė verbėr”.

Pėr tė arritur nė njė sinjal tė tillė spektri, kėrkuesit kanė krijuar nė mėnyrė artificiale qelq marsial, nga materiale tė ngjashme, pėr tė matur edhe spektrin e tij. Mė pas ata krijuan njė algoritėm pėr MRO pėr tė specifikuar kėtė sinjal.

Nė njė nga kraterėt marsianė janė gjetur depozita qelqi, qė ėshtė afėrsisht 450 milje e gjatė. Studimi i Universitetit Brown ėshtė botuar nė revistėn shkencore "Geology".