Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  SHBA: A mund t ndodh transferimi i mendjes?

  sht interesante ta prfytyrosh trurin si nj kompjuter biologjik, me indet n rolin e harduerit dhe veprimtarin elektrike n rolin e softuerit.

  Nse do t ishte kshtu, transferimi i mendjes mund t ishte dika e arritshme nga ana teknike, s paku derisa t krijohet sistemet e avancuara t elektrodave pr t arritur dika t till.

  Por sipas ekspertve vet shkputja e mendjes nga lnda sht dika e paarritshme.

  "Vetja sht n gjith strukturn," - thot Charles Higgins, neurolog dhe inxhinier elektrik i Universitetit t Arizons. "sht n ndrlidhjen e 100 miliard neuroneve dhe n formn e veant t pruesve dhe t receptorve nervor."

  Edhe nse kirurgt do t mund t transplantonin me sukses trurin, do t'ju duhej t transplantonin dhe shtylln kurrizore, prndryshe do t rrezikonin memorien e deriathershme muskulore t personit.

  Nj zgjidhje ndaj ktij problemi, vijon m tej Higgins, do t ishte klonimi. Nj klon me sistem qendror strukturalisht identik, mbase do t kishte mundsi t stimulohej me sinjale elektrike q sillen si origjinali.

  Por vet klonimi i njeriut ka mbetur n fantashkenc pr momentin, pasi neurologt kan regjistruar deri m tani vetm lidhjet e njkohshme t rreth 100 000 neuroneve - q do t prkonin n total me madhsin e trurit t peshkut.

  Ajo q mund t arrijn shkenctart sot sht thjesht t riprogramojn trurin aty ku ndodhet.

  N Universitetin "Columbia" neurologt kan implantuar stimulues n thellsi t trurit te njerzit me depresion q nuk mund t trajtohet ende sipas metodave konvencionale.

  Me drgimin e impulseve elektrike n zona t caktuara, simptomat e pacientve jan zhdukur n mnyr t menjhershme. Pas dy vitesh personat nn studim kan raportuar se i sht zhdukur trsisht depresioni.

  N kt vij shkenctart mund t hasin dhe n mundsi t tjera q m par nuk mendoheshin se mund t arriheshin.

  "Mund t ndodh q t zbulojm rastsisht se ndrsa prpiqemi t ndalojm krizn epileptike t ndonj pacienti, t stimulohet sakaq nj motiv n korteksin pamor pr t'i krijuar personit nj memorie t caktuar, thot Higgins.

  Pr momentin duket se transferimi i mendjes sht ende fantashkenc, por me kalimin e kohs, dhe natyrisht me eksperimentin e mjaftueshm, njerzit mund t gjejn mnyrn t ngarkojn memorie n tru dhe t msojn ksisoj aftsi t ndryshme t cilat nuk i dinin m par.
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: SHBA: A mund t ndodh transferimi i mendjes?

  Qenieve u duhet edhe shume kohe per te arritur transferimin e mendjes. Qenia eshte vetem si nje hard disk dhe ka vetem nje receptor ne koke. Gjithe pjesa tjeter e truri ndodhet ne sferen e fundit te qiejve ku perpunohet cdo sinjal qe leshon qenia. Qenjeve engjellore por edhe njerezve u duhet te presin shume derisa te clirohen nga qenja dhe mangesite e saj. Duhet te vije me pare profeti i engjejve 'revolucioni' i cili do vrase zotin dhe shtrigen e tij duke u dhene engjejve lirine. Ata me pas do arrijne te hyjne ne qiellin pskik apo hardwerin e universit duke arritur te transferojne edhe mendjen.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •