Shkenctart n Kin kan raportuar modifikimin e dyt eksperimental gjenetik t embrioneve t njeriut t publikuar deri m sot. Vitin e kaluar, nj ekip tjetr mjeksor kinez ka modifikouar embrionet njerzore n prpjekjen pr larguar gjenet prgjegjse pr nj smundje t rnd t gjakut.

N krkimin e ri, shkenctart nga Univeristeti Mjeksor i Guanzhus u prpoqn t'i shtojn nj mutacion embrioneve, duke u prpjekur t'i bjn rezistente ndaj virusit t pamjaftueshmris imunitare t njeriut, njohur m gjer si HIV. N t dyja rastet, eksperimentet kan rezultuar pjesrishs t suksesshme, dhe jan kryer mbi embrione t refuzuara q nuk kishin mundsi t zhvilloheshin n njerz.

Sipas studimit t fundit t botuar n revistn e gjenetiks dhe t riprodhimit t asistuar "JARG", shkenctart kan mbledhur 213 vezore t fekonduara nga 87 paciente t nj klinike fekondimi. Vezoret jan mbledhur n gjendje t paprshtatshme pr fekondim laboratorik, pasi kan pasur nj grup kromozomesh tepr, si dhe jan dhuruar pr qllime krkimore.

Me an t instrumentit "CRISPR" pr modifikimin e gjeneve, shkenctart kan shtuar nj mutacion q ndodh n form t natyrshshme n embrionin e njeriut. Mutacioni, i cili modifikon gjenin CCR5 t qelizave imuntare, e bn bartsin rezistent ndaj virusit HIV.

Nga 26 embrionet e testuara u arrit t modifikoheshin me sukses vetm 4 prej tyre, ndrsa disa shfaqn dhe mutacione t pasynuara - nj pasoj ansore kjo e vn re dhe n krkimin e botuar vitin e kaluar.

Nga rezultatet e deritashme shkenctart pohojn se teknikat e "CRISPR" pr modifikimin gjenetik nuk jan ende gati pr prdorim te embrionet njerore dhe do t duhet edhe pak koh deri n rritjen e efikasitetit t ktyre instrumenteve pr t rritur prqindjen e suksesit.

Pas eksperimenteve, embrionet jan asgjsuar n rrezen e tri ditve, duke dhn sidoqoft shpresn se n t ardhmen e afrt modifikimi gjenetik do t jet i prekshm pr ndrhyrje t ksaj natyre.