Elizabeth Parrish, kreu ekzekutiv i kompanis "Bioviva USA Inc." sht tashm njeriu u par q ka kaluar me sukses terapin gjenetike pr anasjelljen e plakjes, duke arritur t zhbj rreth 20 vite nga shkurtimi normal i telomereve t saj.

Vlersimi me pik i telomereve prllogaritet sipas gjatsis s telomereve t rruazave t bardha t gjakut (limfocitet "T"). Ky rezultat bazohet n gjatsin mesatare t telomereve n popullatn amerikane t grupmoshs s saj. Sa m t larta pikt e prftuara, aq m "t reja" jan qelizat.

N shtator t vitit t kaluar, Elizabeth Parrish ka marr dy terapi eksperimentale gjenetike t kompanis q drejton: njrn pr mbrojtje ndaj humbjes s mass muskulore me kalimin e moshs, dhe nj tjetr pr t luftuar rrallimin e qelizave staminale prgjegjse pr smundjet dhe problemet e ndryshme q vijn me plakjen.

Trajtimi synonte fillimisht t demonstronte sigurin e gjenerats s fundit t terapive gjenetike t kompanis. Por nse t dhnat e prftuara deri m tani jan t sakta, ky duket t jet shembulli i par i suksesshm n bot i zgjatjes s telemereve me an t terapis gjenetike te njeriu.

Terapia gjenetike sht prdorur m par pr zgjatjen e telomereve n qeliza laboratorike dhe te kaviet, por asnjher deri m tani te njerzit.

Telomeret jan segmente t shkurtra ADN-n t cilat prmbyllin skajet e kromozomeve, duke vepruar si amortizues kundr konsumimit dhe dmtimit. Ato shkurtohen me do ndarje t qelizs, duke u shkurtuar me kalimin e kohs deri n pikn kur nuk mund ta mbrojn m kromozomin dhe duke shkaktuar kshtu plakjen e trupit.

N shtator t vitit t kaluar, t dhnat e prftuara nga rruazat e bardha t gjakut t pacientes nga laboratori i posam i "SpectraCell" pr testime klinike n Hjuston, Teksas, tregonin se telomeret e saj ishin shum t shkurtra pr moshn q ka, duke e br pre t smundjeve q vijn me plakjen q hert n jetn e saj.

Muajin e kaluar, pas testeve t kontrollit n t njjtin laborator, telomeret tregonin gjatsi ekuivalente me rinimin e pacientes deri n 20 vjet, nga gjatsia 6,71 kb n 7,33 kb. Kjo do t thot se rruazat e bardha t gjakut t pacientes (leukocitet) jan rinuar biologjikisht.

Kto rezultate jan verifkuar deri m tani nga nj "HEALES" nj OJF me seli n Bruksel dhe "Biogerontology Research Foundation", nj organizat me seli n Britanin e Madhe t cilat veprojn n fushn e krkim-zhvillimit mjeksor kundr plakjes.

Sipas vet Elizabeth Parrish: "Terapit aktuale ofrojn prfitime minimale pr njerzit q vuajn nga smundjet e plakjes. Pr m tej, ndryshimi n stilin e jets ka impakt t kufizuar n trajtimin e ktyre smundjeve. Prparimet e fundit n bioteknologji jan zgjidhja m e mir, dhe nse kto rezultate rezultojn t sakta, do t thot q me kt eksperiment kemi shkruar histori".

Kompania bioteknologjike "Bioviva" do t vijoj me monitorimin e gjakut t pacientes n vitet n vazhdim, ndrsa do t nis me testimin e disa terapive t reja gjenetike pr zhbrjen e plakjes dhe t dmeve t tjera biologjike n trup q vijn si pasoj e plakjes