Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime n 59 postime

  Toleranca Fetare- Ndeshja e Futbollit 0-3

  Emri: 2016-11-14 09.36.12.jpg

Shikime: 324

Madhsia: 36.6 KB


  “Toleranca Fetare”- “Ndeshja e Futbollit” 0-3
  Stadiumi “Arena” eshte sfida e zbutur e Koloseut romak ku ne vend te gladiatoreve rolin e ze amfitamina sportive e ndeshjes me perplasje fanellash, numrash dhe kombesish. Per te ruajtur gjithsecili etiketen e fitores se lavdishme.Jo me kot dhe qeveria cezariane shpesh here hap sundukun e saj per te shperblyer lojtaret ne role protagoniste te ligave dhe perplasjeve sportive por edhe te atyre festimeve nacional me flamuj dhe me himne te derdhur si lumenj ne qytetet shqiptare. Flamuj, banderola, daulle, buri makinash, bluza te kuqe, tifoze te ardhur nga te gjitha viset, gjithmone kane shoqeruar kombetaren shqiptare brenda dhe jashte vendit. Drone qe fluturojne mbi tribuna armike sportive, me patriotet te mbartur kuqe e zi, si shqiponja dykrenare(1), me harta jashte permasave zyrtare, me jehona kengetaresh e gazetaresh vetem e vetem per ti ngacmuar subkoshiencen e rilindur te shqiptareve te dikurshem.Te atyre shqiptareve qe komanduan boten mbare(2).

  Po cfare ndodhi kesaj here ne ndeshjen e rradhes Shqiperi-Israel per boterorin 2018?

  Kush e peruli ne gjysem shtize tifozerine shqiptare?
  Kush i zevendesoi banderolat dhe flamujt me skelat e firmes Syla?
  Ku jane burite e makinave dhe himnet e daulleve te luftes sportive qe motivojne kombetaren tone?
  Shtetrrethimi i nje ndeshjeje futbolli qe i vuri embargo cdo lloj kenaqesie te tifozave shqiptare te kujton “fushen e futbollit” ne filmin Lule Velo.. .Nje shtetrrethim i porositur sikur te ishte nje ndeshje e policore izraelite me flotiljen e paqes Marmara, e jo me nje ndeshje sportive.

  Nje makine “ushtarake” e dhunshme mediatike perdhunoi me dite rreshte mendjet e shqiptareve per nje kanosje terroriste.Blendi Fevziu do ta titullonte emisionin e tij Opinion, “Atentate terroriste ne Shqiperi”, gazetare te tjere shpreheshin per nje plan alla-franka te goditjes ne stadium. Gazeta “shqiptarja” pa pashaporte, me redaktore te njejte me portalin “Newsbomb.net”, do ta hapte diten me nje artikull bombastik per “Pergatitje bombash” qe me shume sesa informonte publikun tregonte marketingun e emrit te portalit te saj .

  Stadiumi te perngjante me ndonje kamp perkuzicioni apo inkuzicioni per te torturuar tifozat shqiptare 4 ora para ndeshjes ne shi.Per hire te nje frike te importuar nga lindja e mesme si nje “terrorizem islamik” duke zhveshur togefjaleshin nga “terrori” e per tia lene fajin Islamit dhe muslimaneve shqiptare.Nje informacion i ardhur nga Juru-Salemi(Qyteti i paqes) dhe jo nga Gaza(e luftes ndaj femijve) perdoret per demantuar cdo mendje sportivdashese duke e shenderruar ne nje lufte psikologjike fetare.Nje gervishje e rende e tolerances fetare deri ne palce u ndodhi qyteteve tradicionale, si Shkodra apo Elbasani duke risjelle dhe njehere ne vemendjen e publikut, se toleranca tek ne eshte nje mine me sahat qe e telekomandon dhe shperthen terrorizmi mediatik me skenarist te panjohur duke nxitur urretje per nje fe apo praktikante te nje feje tjeter.Tamam si ato nismat e partise se punes ne luften kunder fese dhe klerit si nje armiq te klases, duke denuar dhjetera klerike prifterinj, hoxhallare dhe besimtare te thjeshte.

  Nje delenisje boterore e Shqiperise dhe shqiptareve per te terhequr vemendjen e dikujt, qe se ka fare mendjen atje ku ne duam ta shpiem.Ne vend te tregonim ate qe shpesh e tregon kryeministri me ecjen e tij elegante, pa bodigarde, apo duke hequr hekurat e kryeministrise se kaluar(jo skelat Syla) ose per tu thene njerzve qe ne “jemi nje vend i paqes, dashurise dhe i beses” sic u shpreh Myftiu Gurra, apo per te thene se jemi vend i tolerances ku cdo kush ndjehet i sigurte sic u shpreh futbollisti kombetares Mavraj, ose tu themi se “feja nuk na urdheron qe te luftojme njerzit” e sportit, artit dhe kultures sepse ne nuk kemi fe inkuzioniste sikurse tha Myfti Sytari. Apo per te “uruar mireseradhjen” sic tha kryetari S. Brucaj, apo sic mendojne te gjithe muslimanet se nuk do te kishte ndodhur ky turperim edhe nese Izraeli do te kishte luajtur ne Arabine Saudite, Turqi apo ne cfare do vendi tjeter. Sepse lufta ndaj sportistit nuk eshte lufte qe e inicion feja por cmenduria politike, drogiste, alkoliste e nacionaliste. Cmenduria eshte pjese perjashtuese e te qenurit fetar.Feja fton ne urtesi dhe jo ne cmenduri.(Profeti Muhamed a.s thote “Eshte ngritur lapsi llogarise per te Cmendurin, te Voglin dhe ate qe eshte ne gjume”)
  Urtesia eshte gjeja e humbur e besimtarit, ku e gjen ate e merr.  Por fatkeqesisht ne bote ka dhe te cmendur do pohonte dikush!
  Po ka te cmendur, sic eshte L.Muhaxherri qe sipas mediave u stervit ne bazen Amerikane Bonsteel(3), punoi atje si perkthyes dhe tani kerkon te turperoje nje fe te tere.Ky nuk quhet musliman terrorist por ky quhet hajdut terrorist sepse ka vjedhur nje emer per te cilin vete emri deshmon per Paqen e tij (Islam).Cdo njeri qe i bindet atij e dergon ujin tek mullite e tjere, por te shqiptareve, jo e jo.

  Zoterinj te nderuar, pse nuk hapni qendra rehabilitimi dhe trajnimi se bashku me hoxhallaret shqiptare per te gjithe te kthyerit nga lufta e Sirise? Qendra ku njerzit e kthyer te kuptojne se realiteti shqiptar nuk eshte realiteti i lindjes se mesme. Pse doni ti perdorni keto njerez per fushata mediatike apo penale, si “top per mish” te telekomanduar per te helmuar atmosferen fetare shqiptare, duke sulmuar rende psikologjine e shqiptareve dhe duke shkatarruar ate qe ne mburremi para botes, tolerancen fetare. Fundi-fundit ato njerez ne Siri i dergoi gjeopolitika amerikane me planet e saj duke kerkuar shkeputjen e Sirise prej Rusise mbas luftes se Irakut, sikurse dergoi dhe motivoi deri dje dhe ne Afganistan, Rambot nga e gjithe bota, per te shkatarruar perandorine e Bashkimit Sovjetik, sikurse u lejuan qe luftetaret arabe dhe te huaj te luftonin per shkermoqjen e Jugosllavise(4). Bete shume mire qe i shkatarruat sepse prej djallit komunist dhe sllav nuk vjen ndonje e mire, por mos e copetoni tani bashkepunimin dhe pergjegjesine tuaj, duke ja lene fajin Islamit e muslimaneve e ju duke shpallur veten si engjej qe shpetoni popujt e sillni demokraci ndersa muslimanet terroriste. Nuk donit qe Siria e Beshar Asadit te jete me Rusine dhe Rusia mos te kete baza afer Izraelit atehere bejeni vete me kaubojsit tuaj e mos perdorni muslimanet.Mos prishni ekuilibrat sektare suni-shia duke dhuruar pushtete kukullash, e duke sjelle me shume luftra ne bote sesa paqe.Zgjedhjet e Amerikes treguan se vete amerikanet nuk e duan luften e III dhe perplasjen e superfuqive nga e cila po vuajne popujt e vegjel, por duan paqe boterore, qofte kjo paqe boterore edhe ne disfavor te brendshem, sikurse ishin deklaratat e Trumpit kunder meksikaneve dhe muslimaneve. Mos perdorni tentakulat e agjentet e infiltruar per te marr peng muslimanet e ti perdorin si mish per top, per ti perdorur si mercenare te indoktrinuar neper luftrat qe perhapen sot neper bote. Islami informon dhe perdor dhe terma munafike, hipokrite apo dyfytyresh qe ne pamjen e jashteme hiqen si muslimane porse ne realitet i sherbejne dikujt tjeter ne dem te islamit edhe pse modifikohen nga skenaret dhe studiot hollivudiane si muslimane internacionale.

  Shqiptaret jua dine per nder dhe per copetimin e Kosoves e cila per fat te keq nuk eshte pranuar akoma si shtet i pavarur dhe nga Izraeli dhe as nga Vatikani qe cuditerisht lejfenistet e masonerise shqiptare i qerasin te dy per darke me pjata menuje “arrestime muslimanesh”. E ndodhur kjo ne Kosove, kur ne Shqiperi erdhi Papa, apo e perseritur me ardhjen e futbollisteve Izraelite tani se fundmi. Une nuk gjykoj ne fajesine dhe pafajesine e askujt sepse per kete flasin organet kompetente ose gjykatat tona te “Vetingut” te pakushtetizuar akoma, dhe as nuk mbeshtes askend qe shkel ligjin e fese time dhe vendit tim, por dua te kritikoj ate dhune mediatike qe po shkatarron tolerancen dhe harmonine fetare dita-dites.Rasti i arrestimit te hoxhallareve ne Kosove per arsye politike dhe lirimi i tyre ne pafajsi la nje kosto mediatike te keqperdorur ne opinionin publik, kosto te cilen e paguajne vetem muslimanet. Duke lexuar komentet e shqiptareve poshte artikujt e gazetave online, them qe nje lavazhtruri po u ndodh atyre duke i kthyer ne “Atlete te Don Kishotit” qe luftojne me mullite e “eres sone” .Sot njerzit mercenarizojne vetveten nga mediat pa e kuptuar ndryshimin e paqes dhe dashurise brenda tyre ne nje bishe urrejtese dhe ksenofobe.Deri dje Papa shkonte ne cdo vend te Europes per te mbledhur kalores lufte(templare dhe kryqtare) per te cliruar varrin e patrup te Krishtit-njeri te shpallur ne menyre njerzore, Zot.(5)Nje filozofi pak a shume si ajo e antikrishtit qe mbledh rreth tij njerez, per ta hyjnizuar ate dhe kultin e tij e per te shkatarruar besimin monoteist tek Zoti.(6) Te thuash qe keto arrestime jane thjesht rastesi, do te ishte shume naive.


  Perpara se ekipet e futbollit te ndesheshin ne stadium, filloi “perplasja” mediatike per nje sere masash super ekstreme te marra. Nderrimi i stadiumit nga Shkodra ne Elbasan nuk u be per shkak te frikes ndaj muslimaneve por ai mund te kete lidhje edhe me ngjarjet e fundit qe ndodhen ne Malin e Zi. Terrorizmi nuk ka vetem mbiemrin islam por mund te jene dhe struktura sllave-ruse qe duan te destabilizojne rajonin sikur ndodhi ne Mal te Zi para pak kohesh(7). Prandaj muslimanet shqiptare jo vetem qe nuk duhet te jene terroriste por nuk duhet ti sherbejne asnje terrorizmi ne bote. Muslimaneve shqiptare duhet tu interesoje paqa dhe prosperiteti ne vendin e tyre. Nje paqe dhe prosperitet i brishte i sulmuar per tu prishur ndoshta nga media te sponsorizuara nga financime te majme ruse-sllave qe kerkojne te penalizojne muslimanet kolektivisht per te destabilizuar rajonin e nxehte ballkanik(8). Media qe duan te prishin tolerancen fetare duke perhapur lajme kunder Islamit dhe muslimaneve dhe qe i sherbejne propagandes sllavo-ruse. Brenda organeve ligjzbatuese mund te kete te infiltruar te inteligjencave sllavo-ruse apo mbetje(plehra) te ish KGB, te cilat me nje dore te zeze-nen rogoz sulmojne here pas here shqiptaret muslimane apo dhe te ndonje feje tjeter. Duart te pista dhe te zeza qe me lojrat e tyre mund te kerkojne ta kthejne Shqiperine ne nje ndeshje te grupimeve fetare per interesat e tyre afat-deshtuara. Shteti shqiptar duhet te kontriboje ne ruajtjen e tolerances, duke filluar nga zvogelimi i menyrave te bujshme te arrestimeve, ne shperndarjen e kontrolluar te informacionit te mediave, ne kontrollin e mediave qe i fryjne zjarr urretjes fetare, duhet te jete i vemendshem per ekzistencen e grupeve strukturale anti-islame brenda shtetit shqiptar qe duan te demtojne imazhin e islamit dhe muslimaneve.Po ashtu Komuniteti musliman shqiptar duhet here pas here te beje konferenca, simpoziume dhe trajnime me ndihmesen e psikologeve, sociologeve dhe teologeve, se bashku me gazetare te mediave vizive dhe te shkruara per te ruajtur shendetin mendor te qytetareve shqiptare nga mesazhet negative mediatike qe percillen kunder nje feje.Duhet te beje dhe sondazhe statistikore per te matur amperimentin e inferioritetit te krijuar, prishjen e tolerances fetare ne Shqiperi, e cila dita-dites goditet me te gjitha format.Duhet te protestoje zyrtarisht dhe per “demin moral te shkaktuar” ndaj Islamit dhe muslimaneve gje e cila mund te vijoje si nje padi civile ose penale ndaj te gjithe atyre qe demtojne interesat e nje bashkesie dhe fese Islame, per te shitur gazeten apo idete e tyre. Rasti kur gazetare te ndryshem bejne thirrje ne televizone dhe emisione per bombardim e Mekes dhe institucionet Islame heshtin eshte nje rast i paprecedent qe tregon neglizhence te tejskajshme(9).

  Ngjarje me shume mesazhe

  Arrestohen muslimane si terroriste, dekorohen prifterinjte nga presidenti, Izraeli luan ne Shqiperi ne masa te forta sigurie te ndermarra nga shteti shqiptar dhe agjente te huaj.Nuk lejohen tifozat e kombetares shqiptare qe vinin nga Maqedonia, tifozat Plisat nxirren perjashte stadiumit, skela Syla qe zevendesojne telat me gjemba, snajpere neper pallate dhe qytetare te nxjerre nga shtepite e tyre. Nuk lejohen banderolat, nga frika e ndonje mesazhi politik “Free Palestine” ose “poshte Aparteidi” qe do te siguronte nje fitore te lehte te tyre kundra nesh nga Fifa.

  Efektet dhe pasojat e ketyre mesazheve

  Urretje kunder muslimaneve dhe Islamit, nderim i seleksionuar vetem i prifterinjve(thuaj ti vetem keto klerike pati Shqiperia), Sabri Koci qe u denua me dhjetra vjet burg nuk permendet ne asnje protokoll te kesaj dite.Urretje e tifozave shqiptare per torturen e mbajtjes 4 ore ne shi per hir te masave ekstreme.Shpifje mediatike te te gjitha llojeve.Shqiperia deleniset ne syte e mediave boterore si nje shtet me problem te medha terrorizmi(ujku) nderkohe qe hashashi ben kerdine(cakalli).Investitoret e huaj marrin arratine ..(Biznesmeni Libanez). Shyqyr qe keto dite nuk ra ndonje avion me droge sepse do ta keqkuptonin me shume te gjithe kete zallamahi mediatike per te kamufluar lajmin perdoret dhe rreziku Islamik sic ndodh rendomte ne Shqiperi. Rreziku Islamik apo Islami ne rrezik kjo ne fakt duhet pare mire, se ndoshta dikush behet xheloz per Islamin ne Shqiperi, kur shikon ato rreshtat e gjate te falesve per Bajram ne Tirane nga kryeministria politike deri tek Skenderbeu historik, si nje lum qe kerkon te rrjedhe edhe pse mundohen ti vendosin pengesa. Shqiperia tregoi dhe njehere tjeter se masoneria shqiptare siper tokes dhe nen toke eshte gati te shkatarroi tolerancen per hire te delirit te ndonje populli te caktuar.Cfare fituan ne fund.Nje humbje te tolerances me ndeshjen dhe nje humbje te ndeshjes me kundershtarin me rezultatin 0-3.Turp per ne, kenaqesi per ato.

  Po ti kishte kerkuar shteti muslimaneve te xhamiave ndihmese ne mbajtjen e rendit ju siguroj qe vetem me 100 besimtare muslimane te veshur me kemisha te bardha paqesore, me kollare pa nevojen e shkopave te gomes, do ta kishin mbajtur rregullin dhe sigurine 100 here me mire se nje ushtri e tere neuro-psikologjike .Sepse brenda nesh buron toleranca dhe paqa ndaj te bukures, sportives, artit. Sikurse bashkepunuan muslimanet shqiptare per te ruajtur ato familje hebreje ne luften e dyte boterore nga nazifashistet ashtu do ta kishin gjetur Elbasanin nje qytet tradit-mikeprites dhe tolerant kur vetem brenda kalase se tij kane jetuar me qindra vjet familje hebreje pa piken e problemit. Problemi nuk jemi ne, problemi eshte ne mendjet e tyre.

  Muslimanet do ti ofronin shtetit shqiptar dhe nje ndihme ne kuader te luftes se narkotikeve qofte dhe me ane te sensibilizimit kolektiv ne xhamia, nisma te ndryshme sociale etj etj.Sepse e keqa e droges eshte si ajo peshtyma qe hudhet lart, por po na bie ne surrat te gjitheve .Mbas 5 vjetesh, nese Shqiperia nuk parandalon dhe frenon kete trafik te llupsosur droge qe ka marre dhene ne cdo cep te Shqiperise, atehere rrjedhimisht do te “lulezojne” dhe krime te tjera ordinere si perdhunimi nen efektin e droges, vjedhja per te siguruar parate e dozes se rradhes, vrasja nen ekstazi, degjenerim, grabitje e femrave, banesave apo bizneseve.Ndryshimi i ekulibrit social dhe ekonomik i klasave shoqerore nga parja e piste do jete nje problem ne vetvete.Sikurse thote profeti Muhamed a.s kur u pyet se kur do te ndodhe Kijameti? Tha- Kur bariu kembezbathur, te garoje per ndertimin e ndertasave shume kateshe.” (deri dje bari varfanjak kembezbathur, sot eshte bere milioner nga trafiku droges dhe parate e pista te korrupsionit) E ardhmja e femijve tone varet nga qendrimi jone i tanishem ndaj ketij fenomeni vorbullues.Per kete grupimet fetare duhet te mendojne nje strategji te pershtashme dhe rezultative, shume here me shume se sa mendojme per te tjeret.

  Ka shume prej grupimeve fetare qe mendojne qe populli i Izraelit eshte populli Zotit dhe sipas tyre meriton nderim mbi cdo popull tjeter.(10) Po mire, po ne shqiptaret te kujt jemi?

  Po kush jane hebrenjte apo izraelitet ne te vertete?
  Izraelitet ne fakt e kane marre emrin e tyre prej Jakobit i quajtur Israel, profetit te Zotit(Kuran dhe Bible), me vone sipas Bibles ai rrembeu ne menyre tinzare bekimin e babait te tij Isakut(e pacilesuar kjo ne Kuran) kur nderkohe ku bekim i takonte vellait te tij Esaut(11).(Eshte sikur te themi qe arbitri ua dhuroi ne menyre te padrejte ndeshjen skuadres izraelite ne dem te skuadres shqiptare).Te njejten gje mendojne hebrenjte per te vjedhur profecine qe Zoti ia dha Ibrahimit dhe djalit te tij Ismailit duke e konvertuar ate si profeci per Isakun.Profecia tregonte se pasardhesit e Ibrahimit dhe djalit te Tij “te Vetem” do te trashegonin nga lumi Nil ne Egjipt deri ne lumen Eufrat ne Irak.Eshte ky simboli i dy trekendeshave te flamurit Izraelit sot per nje pretendim te kote.Ne fakt kjo profeci ishte dhe u realizua per pasardhesit e Abrahamit nga djali i tij Ismailit prej se ciles rrodhi profeti Muhamed a.s (12).

  Hebrenjte u shtuan ne Egjipt mbas ndodhise se profetit Jusuf(Jozef), duke ardhur deri ne kohen e Profetit Moisi(Musa) sikurse njihet historite e tyre te famshme per te cilen ka shkruar dhe shkrimtari Roger Garody ne librin e gjendur dhe shqip “Rasti Izrael”. Mbasi Zoti i liroi nga skllaverimi Firaonit dhe ua hapi detin ato filluan te adhuronin nje vic prej floriri. Brodhen ne shkretetire 40 vjet sepse nuk zbatonin urdherat e Zotit derisa brezi i keq i qafemosbindjes u zhduk. Moisiu(Musai) u zemerua shume me to edhe pse i pati premtuar se s bashku do te hyjne ne vendin e premtuar, kjo ndodhi mbas vdekjes se tij per shkak te mosbindjes se tyre.Ne ate kohe Filistejte ishin pagane dhe hebrenjte ishin besimtare por qe shpesh here rebeloheshin dhe tregonin hipokrizi ndaj besimit te vertete tek Zoti.
  Zoti i pati zgjedhur ne fillim duke i derguar profete te shumte mirepo ato sa here u vinte ndonje profet i vrisnin.Keshtu bene me Zekerian, Gjon Pagezorin dhe te njejten gje donin te benin dhe me Jezusin(13).

  Historia e Jezusit eshte historia me domethenese per hebrenjte.U mblodhen hebrenjte dhe romaket per te vrare Jezusin.Hebrenjte i shtyne romaket dhe turmen qe ne vend te Jezusit te zgjidhnin hajdutin Baraba. Turma si gjithmone nuk mund te kuptoje qarte konceptet e vertetes dhe genjeshtres, u mashtrua dhe beri perzgjedhjen e gabuar.Eshte pak a shume e njejta aleance dhe sot kunder pasuesve te profeteve, muslimaneve.
  Jezusi profetizoi kunder hebrenjve duke u premtuar se Zoti do ta heqe profecine ndaj tyre dhe do tia dhuroi nje populli tjeter qe do te jap fryte besimi(14).(Popullit arab). Bibla gjithashtu profetizon Meken, Profetin Muhamed(a.s), Kuranin etj (15).
  Jezusi profetizoi per hebrenjte se kur te rikthehet heren e dyte ai do te hakmerret kunder tyre per shkak te aleances dhe planifikimi kunder tij.(16)Nuk besoj se ka liber me antisemit ne siperfaqjen e tokes sesa bibla(17) dhe nuk ka me tolerance me te madhe qe u eshte bere hebrenjve sesa toleranca e muslimaneve.Kryqezatoret i vrisnin hebrenjte ne Palestine, krishteret gjithashtu i vrane hebrenjte dhe ne Andaluzi saqe shume prej tyre emigruan ne Europe dhe Perandorine Osmane, disa prej tyre erdhen dhe ne Shqiperi te cilet shqiptaret me shumice muslimane i ruajten nga nazistet gjermane.Holokaustin nuk e prodhuan muslimanet per nazistet. Perandori Romak Titi ne vitin 70 e.s i vrau dhe ua prishi tempullin prej ari, qe ato sot kerkojne poshte Xhamise el Aksa(18).

  Profeti Muhamed a.s u cua ne kembe me rastin e vdekjes se nje hebreu dhe tha - A nuk eshte dhe ai ne shpirt? (Si meshire per qenien njerzore te paudhezuar) Pra eshte e pakuptimte mendimi disave qe mendojne se muslimanet mund ti bejne keq sportisteve.Nga ana tjeter dhe hebrenjte si vuajtes te Holokaustit shume te eger nuk kujdesen per vuajtjet e fqinjeve te tyre palestineze.(19)

  Safija ishte gruaja e profetit Muhameda.s me origjine hebreje mbas vdekjes se bashkeshortes se tij te pare.Eshte dashuria me e paarrire qe mund te ndodhe midis nje burri dhe nje gruaje per vete rrethanat e lidhjes se saj. Dashuria e tyre bashkeshortore, eshte argument i profecie se tij hyjnore. Sikurse para kesaj martese, profeti Muhamed a.s ishte martuar dhe me Marijen nje grua krishtere nga Egjipti.
  Kurani i permend profetet me kombesi hebreje, si Jusufin, Musai, Harunin, Zekerian, Jahjan(Gjon Pagezorin), Isain(Jezusin) dhe shume te tjere(Paqa e Zotit qofte mbi to), po keshtu thote se gruaja me e nderuar e botes eshte nena e Jezusit(Merjemja) me origjine hebreje dhe per kete ka shpallur kapitull te vecante me emrin e saj sikurse ka nje kapitull te vecante me babain e saj ose gjyshin e Jezusit Ali(Eli) Imran, ka shpallur nje sure me emrin “Bijte Israelit” (Israe) sikurse ka te gjitha ndodhite profetike te te gjithe profeteve nga Ademi e deri tek profeti i fundit i Zotit(20), sikurse ka te gjitha profecite e Zotit Kuranore qe flet per cilesite e hebrenjve(21), sikurse ka te gjitha format e bashkepunimit me to, si martesa dhe tregtia duke u dhene dhe emertimin e vecante ehli kitabe(pasuesit e librit) e duke i kategorizuar jashte juridiksionit te paganeve arabe apo perse.Pra Kurani madheshtor dhe famelarte nuk ka ndonje kapitull me emrin e ndonje gruaje , nene apo vajze, as te popullit arab apo pers, por ka kapitull me emrin e gruas me te ndershme Maries(Merjemes) nenes se Jezusit me origjine hebreje, kapitull me emrin e Bijte e Israeli. Kjo tregon vetvetiu qe Kurani eshte liber hyjnor dhe jo liber nacional sepse nuk ngre piedestal asnje popull pa kritere dhe sistem meritokracie.

  Po ashtu vlen te theksohet se Kurani e pastron Marien(Merjemen) dhe Jezusin prej dy shpifjeve qe sot e kesaj dite ndodhen ne Talmudin Hebre duke e akuzuar ate si femije imoraliteti dhe duke akuzuar ate si magjistar(22).Hebrenjte i besojne keto shpifje sepse ato nuk besojne profetin Jezus dhe as profetin Muhamed a.s. Fakti qe hebrenjte bashkepunuan me romaket kunder Jezusit tregon qarte pse profeti Muhamed a.s triumfoi kunder romakeve dhe hebrenjve te kohes se Tij.(23)Hebrenjte dhe krishteret mund ta gjejne Mosiun dhe Jezusin ne Islam prandaj Islami i fton ato ne besimin e nje Zoti te vetem, besimin e te gjithe profeteve dhe eshte me tolerant se ato historikisht.

  Kuran:
  Sa here qe hebrenjte ndezen nje zjarr per lufte, Zoti e shuajti ate, dhe ato jane qe perpiqen per shkatarrime ne toke dhe Allahu nuk i do shkatarrimtaret (Maide 64)

  Bibel:
  ...Judenjte te cilet vrane profetet dhe na perndoqen edhe ne.Ato nuk i pelqen Perendia dhe jane armiq te gjithe njerzimit(1 Thesalonikasve 2; 15)
  Referencat:

  1) Droni qe fluturoi beograd me Ismail Qemalin dhe Isa Boletinin dhe me harten e Shqiperise se madhe
  2)38 kryeministra shqiptare te Perandorise Osmane
  3) Gazeta Mapo dt 22 Mars 2016
  4) Shpjegon Samuel Hutingtoni ne librin e Tij “Perplasja e Civilizimeve”
  5)Shpallur ne Keshillin e Nikeas ne vitin 323
  6)Bibla (Gjoni 8; 27)(2 Thelanikaseve 2;3-4,11) e kunder argumentuar me (1 Gjonit 4; 1-3,) dhe (1 Gjonit 1; 7)
  7)Arrestohet nje grup serbo-rus te cilet donin ti benin atentat kryeministrit pro perendimor Gjukanovic ne Mal te Zi ne pragun e zgjedhjeve per ta kthyer Malin e zi nga Rusia.
  8)Lexo artikullin e Shaban Muratit “Rusia krijon ushtrine kozake te ballkanit”
  9)Rasti ne emisionin Zona Lire ne Tv Klan nga Kastriot Myftaraj
  10) Shiko “Procesverbalet e pleqerise sioniste”
  11)Bibla (Zanafilla 32; 24-32)(Zanafilla 27; 5-36)
  12)Premtimi Abrahamit (Zanafilla 15;18)(Zanafilla 25; 12-18) (Zanafilla 21;14-21,30) (Galatasve 4;22-25)
  13)Vrasja profeteve (Mateu 23; 37-39) (Luka 11; 48-51) (Mateu 23;29-33)
  14) Largimi profecise (Mateu 21; 42-43) (Jeremia 28 ;9) (Galatasve 4;22-25) (Romaket 9; 25)
  15) Profeti Muhamed a.s (Luka 13/35) (Jeremia 28:9) (Luka 4/24) (Gjoni 1/19-25) (Gjoni 14, 16/1-7) (Danieli 7/13-14) etj
  Kurani (Galatsve 4 22-25) (Isaian 29:12) (Zefanise 3-9)( Zbulesa 5/ 1) (Veprat 3/20-22) (I Korintesave 13/8-10)
  Meka (Zanafilla 21/14-21) (Zanafilla 21/30) (Zanafilla 22/9-19) (Galatasve 4/22-25)
  Islami (Jeremia 28:9) (Gjoni 14/27) (Efesianve 2/17) (Veprat e apostujve 10-36) (Romaket 1/25) (Isaia 54/10) (Ezekieli 37/26) (Isaia 27/5)
  16)Plani vrasjes(Ali Imran 54-55) (Gjon 11/47-53) Hakmarja kunder hebrenjve (Jeremia 6; 9) (Zbulesa 14;19) (Mateu 21; 33-46)
  17) Hebrenjte armiq te gjithe njerzimit dhe nuk i pelqen Perendia (1 Thesalonikasve 2; 15)
  jane objekt talljeje per popujt (ligji pert 28; 28, 37) Te Mallkuar (Luka 8/12) (Romaket 11; 8-10) (Gjoni 7; 49) Zakaria 13; 8-9) (Ezeikeli 22), (Amosi 6),(Mikea 3; 1-5, 9-12),(Isai 1,2) do hane m.. (Ezeikeli 4; 12)etj
  18)Romaket me ne krye gjeneral Titin ne vitet 70 e.s e rrethuan Jurusalemin dhe ben masaker.Ne ate kohe hebrenjte kane ngrene dhe femijet e tyre nga uria (Vajtimet 2: 19-20) (Ligji Pert 28 58) jane sipas krishtereve dhe tregimet biblike per keto ngjarje.
  19)Mos e keqtrajto te huajin (Eksodi 22; 21-25) (Eksodi 23; 6-9)
  20)Profeci Biblike Persosmeria (I Korintesave 13/8-10)-(Kuran 5/3) (Veprat 3/20-22)
  21)Kerko cilesite e hebrenjve ose jahudinjve ne Kuran (Sure 5; 64)
  22) Sipas hebrenjve (Jezus is magican, he learned magic in Egypt (Talmud Shab 104 b) shiko enciklopedinejewish; Kurani e demanton kete me (Suren 5:110) gjithashtu hebrenjte e akuzuan ate si femije imoral (Gjoni 8; 40-41) por dhe kete shpifje Zoti e demantoi ne Kuran ne kapitullin e gjyshit te Jezusit (Ali Imran 27-32, 42).
  23) Kerkoje google nje teme te zgjeruar “Profecia(Endrra) Danielit per profetin Muhamed a.s” (Danieli 7/13-14)


  ps: Autori eshte studiues religjonesh
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. 2 antart m posht falenderuan Xhemis pr mendimin e shprehur n kt postim:

  angmokio (27-11-2016),Njuton (19-11-2016)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Toleranca Fetare- Ndeshja e Futbollit 0-3

  futbolli eshte loje djajsh direkte dhe eshte nje feste perkujtimore qe tregon me krenari per mjeshterine e disa kasapeve te djajve ndersa i prene koken dhe loznin me koken e nje besimtari te madh, te cilin e dogjen te vdekur bashke me te tjeret qe sihin te gjalle sic thuhet ne suren Buruxh, por kjo eshte nje histori shume e vjeter dhe pa kohe. ata e perkujtojne kete me njerez te mire, besimtare mundesisht dhe nese nuk gjejne besimtare per ti genjyer perdorin njerez te mire te humbur dhe keshtu vepruan edhe me koken e Aliut te cilin Zoti e futi ne Parajse dhe ia fali mekatin apo dyshimin mbi Profetin e Tij.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •