Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 133
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Sa pak e njohim tė kaluarėn tonė-bota na njeh mė mirė e na kemi hulumtuar pak apo gati aspak ....kėtu prezantohen njė numėr i madh i imazheve qė janė ngar epoka tė ndryshme.Shpresoj qė moderatorėt do kenė mirėkuptim pėr vendosjen e njė numri tė madh tė imazheve kohė pas kohe...

  Emri: 84.jpg

Shikime: 1703

Madhėsia: 37.5 KB

  Emri: 01.jpg

Shikime: 1572

Madhėsia: 36.1 KB

  Moment nga Iliada, Akili, mural, Pompei

  Emri: 2.jpg

Shikime: 1379

Madhėsia: 19.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 13-11-2016 mė 06:55

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Moment nga Iliada, Akili, mural, Pompei

  Emri: 65.jpg

Shikime: 1409

Madhėsia: 60.0 KB

  Odiseu

  Emri: 58.jpg

Shikime: 1344

Madhėsia: 41.4 KB


  Odiseu duke u pėrqafuar me babain e tij!

  Emri: 76.jpg

Shikime: 1291

Madhėsia: 28.4 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 13-11-2016 mė 07:06

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Zbulimet nė turqi nxjerrin nė pah kultrėn dhe civilizimin Pellazg nė ato troje, plisi si gjithmonė nuk mungon nė asnjė gjetje arkeologjike. Ardhja e mongolėve bėri qė tė zhduken shumė gjurmė tė atij civilizimi!

  Emri: 59.jpg

Shikime: 1368

Madhėsia: 49.3 KB

  Buste nė muzeun e Vatikanit e tė cilat cilėsohen si Greke, por ne s'kemi parė ndonjėherė Grek me Plis!

  Emri: 75.jpg

Shikime: 1345

Madhėsia: 19.5 KB

  Plisi, Vula jonė e lashtėsisė!

  Emri: 50.jpg

Shikime: 1348

Madhėsia: 39.4 KB

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: 67.jpg

Shikime: 1316

Madhėsia: 36.4 KB

  Emri: 71a.jpg

Shikime: 1501

Madhėsia: 60.7 KB

  Emri: 70.jpg

Shikime: 1351

Madhėsia: 41.8 KB

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: 72.jpg

Shikime: 1384

Madhėsia: 36.0 KB


  Emri: 77.jpg

Shikime: 1417

Madhėsia: 32.4 KB

  Enė prej qeramike, ku plisi nuk mungon, gjetur nė Itali!

  Emri: 79.jpg

Shikime: 1272

Madhėsia: 76.1 KB

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: 80.jpg

Shikime: 1336

Madhėsia: 9.7 KB


  Emri: 82.jpg

Shikime: 1280

Madhėsia: 27.8 KB

  Statuja e Jupiterit me plisin frixhian!

  Emri: 51.jpg

Shikime: 1281

Madhėsia: 29.5 KB

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Varri i mbretit Genti, i cili gjendet nė Itali!

  Emri: 69.jpg

Shikime: 1344

Madhėsia: 42.2 KB

  Nė Itali!

  Emri: 83.jpg

Shikime: 1340

Madhėsia: 68.9 KB

  Nė Beograd, Kalemegdan-autor Ivan Meshtroviē, Kroat.

  Emri: 64.jpg

Shikime: 1308

Madhėsia: 12.4 KB

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: 66.jpg

Shikime: 1326

Madhėsia: 39.0 KB


  Kush mund ta identifikon kėtė imazh, prejardhjen/orgjinėn e saj?!-shiko me kujdes Shqiponjėn:


  Emri: Shqiponja.....jpg

Shikime: 1334

Madhėsia: 67.9 KB


  Qen i malit Sharr-jeton aty qysh nga koha e Lekės sė Madh ndoshta edhe mė herėt;

  Emri: 78.jpg

Shikime: 1318

Madhėsia: 39.7 KB

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: mesharigjb.jpg

Shikime: 1348

Madhėsia: 54.9 KB

  http://www.radiandradi.com/meshari-i...yesore/gazeta/

  http://www.wikiwand.com/sq/Pjet%C3%ABr_Budi

  http://www.gazetaexpress.com/arte/zb...725/?archive=1

  Emri: Kongresi i Manastirit.jpg

Shikime: 1411

Madhėsia: 71.5 KB


  Nga Kongresi i Manastirit, tė cilit sot i pėrkujtojmė 108 vjetorin e ēeljes, kanė mbetur pothuajse vetėm dy foto tė mirėnjohura, njėra prej tė cilave paraqet delegatėt e tubuar sė bashku.

  Pėrveē pėrpunimit dhe njehsimit tė alfabetit tė gjuhės sonė, kontribut i paēmuar qė duhet ta pėrvetėsojmė ēdo ditė pėr njė pėrdorim sa mė tė kulluar tė shqipes, ky kongres mund tė konsiderohet si i pari qė mblodhi rreth problemeve shqiptare, pėrfaqėsues nga diaspora e atėhershme.

  Samiti qė do tė mblidhet nė Tiranė kėtė fundjavė duhet tė shohė te Kongresi i Manastirit njė shembull gjithmonė tė gjallė e ushqyes pėr tė ardhmen e Shqipėrisė, njė dhe tė pandare.

  Edi Rama

  Emri: Shoqnia-BASHKIMI-Shkoder-1899.jpg

Shikime: 1319

Madhėsia: 61.6 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 19-11-2016 mė 08:23

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Fan Noli

  Emri: 89.jpg

Shikime: 1300

Madhėsia: 37.3 KB

  Emri: 1.jpg

Shikime: 1320

Madhėsia: 33.7 KB

  Emri: 35.jpg

Shikime: 1333

Madhėsia: 42.2 KB

  Foto e rrallė: Poradeci, Fishta, Koliqi dhe Asdreni.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: 62.jpg

Shikime: 1328

Madhėsia: 33.8 KB

  Koha kur shqiptarėt udhėhiqnin Vatikanin

  Papa Clement XI

  Emri: Papa Clementi.jpg

Shikime: 1254

Madhėsia: 50.4 KB

  Papa Saint Caius (283-296) njihet si Papa i parė qė vendosi rregullat strikte tė sjelljes dhe hierarkitė mes peshkopėve tė vatikanit. Gjithashtu gjatė periudhės sė papatit tė Caius nė fronin perandorak tė Romės ka hipur njė nga figurat mė tė njohura tė antikitetit, Diokleciani.

  Papa John IV (640-642) gjatė papatit tė tij nuk e harroi kurrė origjinėn e tij shqiptare dhe sipas historianėve ky Papė ka dėrguar dhe ndihma konsistente popullit tė Dalmacisė qė ndodhej nėn zgjedhėn e serbėve dhe hordhive barbare.

  Papa Clement XI (1700-1721) ėshtė Papa mė i vonė me origjinė shqiptare. Sipas ‘Osservatore Romano’ familja e Clement XI ėshtė pagėzuar me mbiemrin “Albani” pasi rridhte nga njė familje e zhvendosur nė Urbino tė Italisė, por qė kishte luftuar nė krah tė Skėnderbeut gjatė ēerekshekullit tė rezistencės ndaj okupimit turk.
  Mė tepėr:
  http://www.tiranaobserver.al/news-it...ine-shqiptare/

  Nikolla Tesla

  Emri: 1417562169-Nikolla-Tesla-me-kostum-popullor-shqiptar-1880.jpg

Shikime: 1196

Madhėsia: 32.5 KB

  http://www.forumishqiptar.com/thread...C3%AB-shqiptar

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Dodona dhe gjuha shqipe, ēelėsat e artė tė Mitologjisė sė Lashtė

  Emri: Dodona.jpg

Shikime: 1223

Madhėsia: 35.4 KB

  http://www.gazetadita.al/dodona-dhe-...ise-se-lashte/

  Unė Aleksandri, bir i Filipit, mbretit tė maqedonasve: Jam Ilir!

  Emri: Leka i Madh.jpg

Shikime: 1277

Madhėsia: 35.2 KB

  http://lajmpress.com/une-aleksandri-...asve-jam-ilir/

  Emri: img_9110.jpg

Shikime: 1158

Madhėsia: 37.6 KB

  Hygeia ishte Perėndeshė e shėndetit tė mirė, e pastėrtisė shėndetėsore. Ishte e bija dhe pėrcjellėsja e Zotit tė mjeksisė Asklepios-it (Asclepius-it), si dhe shoqe e Afėrdites. Motrat e saj ishin Panakeia (Panacea) ( shėrimit tė plotė ) dhe Iasos (barėrave mjekuese , ilaēeve ). Emri i saj gjatė kohės romake ishte Salus e cila nė shtatoret e gdhendura paraqitej njė grua me njė gjarpėr tė gjatė nė duar dhe krih . Po mirė nėse Hygiea ishte sipas mitologjisė greke, e Salus sipas asaj romake ? Po nga e morėn grekėt kėtė emėr?

  Mė shumė: http://shqiperiaebashkuar.al/2016/11/9799/

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  E more Shqiptar...Shiko kujt i takonte Sarajeva dikur....(Bashēarshija) imazhe nga njė fotograf Gjerman:

  Emri: img_9269.jpg

Shikime: 1227

Madhėsia: 62.0 KB

  Emri: img_9265.jpg

Shikime: 1234

Madhėsia: 63.2 KB

  Haxhi Vehbi Agolli

  Emri: Haxhi Vebi Agolli.jpg

Shikime: 1217

Madhėsia: 39.8 KB

  Vepra kombėtare dhe shpirtėrore e Haxhi Vebi Agolli Dibrės (1867-1937), e bėn atė njė figurė tė shndritshme nė panteonin e figurave mė tė shquara kombėtare.

  Jo mė pak i rėndėsishėm ka qenė kontributi i tij, krahas tė qenurit firmėtar i Pavarėsisė dhe kryetar i parė i trupit legjislativ shqiptar, Pleqėsisė (Senati), nė bashkimin e ulemave kryesore rreth Flamurit dhe Shtetit tė ri shqiptar. Themelimi i Komunitetit mysliman shqiptar ėshtė vepėr e gjenialitetit tė tij, qė e pėrkujtojmė me respekt nė ēdo kohė.

  Haxhi Vehbi Agolli zbriste nga njė familje e shquar ulemash shqiptare nga Dibra e urtėsisė e patriotizmit. Ai mbetet komentuesi mė i ndriēuar i Kuranit nė Shqipėrinė e fillim shek. XX. Krenarė qė nga Dibra jonė, ka dalė njė modelues i tillė i njė islami tė ndriēuar me tė drejtė tė plotė qytetarie nė shoqėritė moderne.

  Edi Rama

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: Aqif pashė Biēakēiu Elbasani dhe Abdi bej Toptani.jpg

Shikime: 1238

Madhėsia: 34.5 KB

  Nė prag tė ditės sė shenjtė tė 28 nėntorit, njė homazh tė veēantė meritojnė figurat e dy fisnikėve dhe shqiptarėve tė pakursyer nė atdhetarizėm, Aqif pashė Biēakēiu Elbasani dhe Abdi bej Toptani, tė cilėt, duke siguruar ngritjen e Flamurit nė qytetet kryesore tė Shqipėrisė sė mesme disa ditė pėrpara datės sė shėnuar, i shtruan rrugėn Kuvendit kombėtar tė Vlorės tė pėrmbushte misionin madhor tė mėvetėsimit tė kombit shqiptar

  Lavdi pėrjetė!
  Edi Rama

  Emri: 1891 Korce.jpg

Shikime: 1267

Madhėsia: 62.3 KB

  Shkolla e vajzave nė Korēė 1891.

  Emri: Banda muzikore.jpg

Shikime: 1236

Madhėsia: 64.7 KB

  Nė vitin 1878 Maestro Giovani Canale njė italian nga Napoli, krijoi "Bandėn e parė muzikore" , nė periudhėn e sundimit otoman. Krijimi i kėsaj bande shėnon edhe fillimin e njė "revolucioni" artistik jo vetėm pėr Shkodrėn, por pėr tė gjithė Shqipėrinė, pasi janė hapat e para kulturalisht.

  Nga: Brunilda Ternova
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 28-11-2016 mė 06:42

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Pėr shkak tė numrit tė madh tė imazheve, tė njėjtat nuk hapen / nuk mund tė shikohen menjėherė apo nuk shfaqen fare-pėr shfaqjen e tyre fresko( ri hap faqen).

  Banda Muzikore viti 1878

  Emri: 1878-Banda muzikore e Shkollės sė Parrucės.jpg

Shikime: 1209

Madhėsia: 51.4 KB

  http://www.voal-online.ch/index.php?...&article=18509

  Zana Malit

  Emri: Zana Malit.jpg

Shikime: 1205

Madhėsia: 47.4 KB

  Shkup-Orkestra frymore “Zana Malit”, fotografi e datės 25 mars 1912. Nė qendėr ulur nė karrige, nė rreshtin e dytė, i katėrti nga e majta, me trombė nė duar ka dalė Kol Bojaxhia.

  http://tribunashqiptare.net/?p=24935


  Emri: 3.jpg

Shikime: 1200

Madhėsia: 62.1 KB

  SHKODĖR, 1909: Nxėnėsit me veshje kombėtare nė shkollėn austriake nė Shkodėr.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 03-12-2016 mė 08:42

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Pėr shkak tė numrit tė madh tė imazheve, tė njėjtat nuk hapen / nuk mund tė shikohen menjėherė apo nuk shfaqen fare-pėr shfaqjen e tyre kliko dhe fresko( ri hap faqen) 2-3 herė...


  Tre kolosėt e letėrsisė shqipe: Gjergj Fishta, Ndre Mjeda dhe Luigj Gurakuqi.

  Emri: 4.jpg

Shikime: 1176

Madhėsia: 38.3 KB


  Emri: Ndre Mjeda.jpg

Shikime: 1182

Madhėsia: 63.6 KB

  Gjergj Fishta duke u marrė edhe me gjeometri nė bibliotekėn e tij.

  Emri: Gjergj Fishta.jpg

Shikime: 1162

Madhėsia: 56.6 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 04-12-2016 mė 07:45

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: Fishta.jpg

Shikime: 1183

Madhėsia: 18.5 KB

  Gjergj Fishta
  Gjin Bue Shpata Video dokumentar (Kliko simbolin/butonin e youtube dhe hapet faqja e re-kėtu nuk mund tė shikohet ngase ėshtė bllokuar)


  Molosėt e fundit-Video dokumentar

  youtube.com/watch?v=8dXzEf83YzM
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 04-12-2016 mė 10:09

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Pandeli Cale (1874-1923)

  Emri: Pandeli Cale (1874-1923).jpg

Shikime: 900

Madhėsia: 70.6 KB

  Nė kėtė foto duket i ashpėr, me fustanellėn dhe dyfekun e kaēakut, ndonėse ka pozuar nė njė stil tė sojmė; e megjithatė, patrioti i shquar Pandeli Cale (1874-1923), familja e tė cilit, siē del edhe nga Kodiku i Korēės dhe i Selasforit, ishte nga mė tė vjetrat dhe tė respektuarat e Varoshit tė Korēės, mbetet gjithnjėherazi luftėtari, intelektuali, shqiptari i madh i diasporės, shėrbyesi i palodhur i Shtetit dhe njė nga ministrat e parė tė Qeverisė sė Vlorės, zgjedhur dhe votėbesuar nga Pleqėsia, mė 4 dhjetor 1912
  Edi Rama


  Ali Shefqet Shkupi (1883-1953)
  Ali Shefqeti (Shkupi), i pari shef i Shtabit Madhor tė Ushtrisė Kombėtare Shqiptare


  Emri: ali-shefqeti-shkupi-1913.jpg

Shikime: 952

Madhėsia: 101.3 KB

  http://maqedoniashqiptare.com/2016/1...are-shqiptare/  Mehmet Pashė Dėralla (1843-1918)


  Emri: index.jpg

Shikime: 823

Madhėsia: 6.0 KB


  https://sq.wikipedia.org/wiki/Mehmet_Pash%C3%AB_Deralla
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 05-12-2016 mė 17:16

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Nėse imazhet nuk hapen / nuk mund tė shikohen/shfaqen fare-kliko dhe fresko( ri hap faqen) 2-3 herė...
  Imazhi i fundit sipėr ėshtė imazh i Esad Pashė Toptanit(Simbol i tradhėtisė) nė fillim tė 1901.

  Faik Konica (1875 – 1942)

  Emri: Faik-Konica1.jpg

Shikime: 833

Madhėsia: 27.4 KB

  Emri: Konica.jpg

Shikime: 880

Madhėsia: 41.1 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Faik_Konica

  Emri: Friedrich Maximillian.jpg

Shikime: 901

Madhėsia: 32.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 08-12-2016 mė 19:54

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Isa Boletini (1864–1916)

  Emri: photo.jpg

Shikime: 981

Madhėsia: 54.3 KB


  Emri: 15439854_10154225447066275_1412558213191630590_n.jpg

Shikime: 1033

Madhėsia: 71.0 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini

  Kjo ėshtė vegla qė ndihmon pėr shndrim tė imazheve nga bardh e zi nė atė me ngjyra:
  https://www.gimp.org/
  Mėnyra/metoda e punės:
  http://www.tutorialgeek.net/2012/11/...otos-from.html

  Millosh Gjergj Nikolla(Migjeni) (1911-1938)

  Emri: migjeni.jpg

Shikime: 1034

Madhėsia: 74.9 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Migjeni

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •