Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 133
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  E na shqiptar, sa pak njohim nga krijimtaria botėrore pėr shqiptarėt dhe Iliriėt....tė tjerėt flasin pėr na....

  Erwin Speckter
  (1806-1835)


  Emri: An-Albanian,-1831.jpg

Shikime: 707

Madhėsia: 54.7 KB

  https://en.wikipedia.org/wiki/Erwin_Speckter

  Johann Frankenberger (1807 - 1874)

  Emri: Iren Murati.jpg

Shikime: 708

Madhėsia: 51.6 KB

  Portret i Iren Murati
  Portarit of Iren Murati

  http://www.askart.com/artist/Johann_...kenberger.aspx

  https://en.wikipedia.org/wiki/Johann...er_Schulenburg

  Kėnga e rrallė luftarake ilire nė librin francez tė vitit 1888

  Emri: img_1504.jpg

Shikime: 649

Madhėsia: 76.6 KB

  Nga Aurenc Bebja*, Francė Nė librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin “Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire”, botuar nė Paris nė vitin 1888, gjejmė, nė faqen e tij tė 350, njė kėngė tė rrallė luftarake ilire. Kėnga vė nė dukje trimėrinė e paraardhėsve tanė, dashurinė pėr atdheun dhe nė njė farė mėnyre dėshmon se kemi qenė gjithnjė njė popull paqėsor me fqinjėt, se u jemi pėrgjigjur si kurdoherė sulmeve, por kurrė nuk kemi sulmuar tė parėt.

  Ja kėnga nė vijim: Vėllezėr, pėrpara, pėrpara, luftėtarė, Kėmbėsoria e djem mbi kuajt tuaj tė fortė! Tė mprehim kosat, tė mprehim shpatat! Tė shporrim armikun nga kėto toka! Qė secili prej nesh t’i kėndojė njė kėngė Atdheut tė heronjve! Me kosė tė vrasim kėtė grabitės, Mjaft arrogant pėr tė sunduar racėn e shtėpitė tona! Oh ! Le tė rrėzohen duke u ēarė prej qindra rrufeshė Kėta tė pabesė qė shkelin tė drejtat tona! Qė secili…(Refren) Nėse bisha ēel kthetrat e saj, Iliri me grusht e shtrin pėr tokė ; Nėse gjarpėri krenar e ngren kokėn ndaj tij, Iliri, kėmbėzbathur, e shkel. Qė secili…(Refren) Kur era e veriut, e tėrbuar, Copėton lisin e vjetėr, Zemra shtendoset nė gjoksin tonė! Ne jemi Ilirėt, vėllezėr tė dashur! Qė secili…(Refren) Kur dridhen skajet e botės, Kur shkėndijat e rrufesė vallėzojnė nė qiell, Dhe kur toka hap barkun e saj, Iliri i lumtur kėndon kėngėn e luftės. Qė secili…(Refren) Iliri, tė huajin e sulmon me thikė, Vetėm kur duhet tė mbrojė vėllain e tij! Kurrė frika nuk ia ul kokėn, Dhe sikur bota tė copėtohet, ai mbetet gjakftohtė! Qė secili prej nesh t’i kėndojė njė kėngė Atdheut tė heronjve! * Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.

  Mė shumė: http://shqiperiaebashkuar.al/2017/02...te-vitit-1888/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 18-02-2017 mė 13:26

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Gjergj Kastrioti siē nuk e keni parė mė para....

  Johann Matthias von der Schulenburg
  (1661 – 1747)


  Emri: Gjergj Kastrioti (2).jpg

Shikime: 651

Madhėsia: 52.1 KB

  http://www.imgrum.net/media/12262049...867_1491944413
  https://en.wikipedia.org/wiki/Johann...er_Schulenburg

  Odiseu

  Emri: Odiseu.jpg

Shikime: 641

Madhėsia: 36.1 KB

  Figurė e Odiseut me plis !
  Itali, shek. I para Krishtit.

  Emri: Shqiptar.jpg

Shikime: 659

Madhėsia: 76.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 18-02-2017 mė 13:50

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Bedri Pejani (1885-1946)

  Emri: Bedri Pejani.jpg

Shikime: 621

Madhėsia: 54.0 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Bedri_Pejani

  Emri: Studentė.jpg

Shikime: 678

Madhėsia: 61.7 KB

  ITALI, 1937: 100 studentė shqiptarė nė Itali, tė gjithė me plisa...

  Mustafa Merlika Kruja
  (1887-1958)

  Emri: Mustafa Merlika Kruja.jpg

Shikime: 728

Madhėsia: 26.3 KB

  KOSOVE, 1941: Kryeministėri i Shqipėrisė Natyrale Mustafa Merlika Kruja gjatė vizitės nė Kosovė. Flamuri Shqiptar ngritet pėr herė tė parė nė Kosovė nė vitin 1941, qė pas pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore nė vitin 1918.

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Kruja

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Shkrim...rlika_-_Kruja)

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Nji_st...qipja_Moderrne
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 19-02-2017 mė 07:02

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare


  Xhemail Hasani-Xhemė Hasa –Simnica (1908-1945)


  Emri: Xhem 123.jpg

Shikime: 649

Madhėsia: 35.8 KB

  Emri: Xhem11.JPG

Shikime: 652

Madhėsia: 41.9 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Xhem%C3%AB_Hasa

  http://www.forumishqiptar.com/thread...hem%C3%AB-Hasa

  Isa Boletini (1864–1916)

  Emri: Isa Boletini.jpg

Shikime: 670

Madhėsia: 52.6 KB

  Fotografi e mrekullueshme e Isa Boletinit, realizuar nga Kel Marubi mes viteve 1900-1910.

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 25-02-2017 mė 13:14

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Isa Boletini me shokė.

  Emri: Isa B.jpg

Shikime: 729

Madhėsia: 90.9 KB


  Ahmet Zogu (1895-1961)


  Emri: Zogu.jpg

Shikime: 668

Madhėsia: 60.9 KB

  Ahmet Zogu me motrat e tij.

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Mbreti_Zogu_I


  Emri: Togu.jpg

Shikime: 629

Madhėsia: 52.0 KB

  Ushtria Shqiptare-togu i femrave.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 25-02-2017 mė 13:36

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  “Gju mė gju me popullin” portreti i Hoxhės nė pikturė (dhe njė rrėfim i autorit pėr veprat e tij)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Akuamarini pėr postimin:

  Rrjeti (15-03-2017)

 8. #47
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Mehmet Shehu
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Akuamarini pėr postimin:

  Rrjeti (15-03-2017)

 10. #48
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Petro Marko
  Mehmet Shehu (majtas poshtė) me Petro Marko, Skėnder Luarasi, Iliaz Pashaj e Ermush Myftari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 02-03-2017 mė 06:25

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Akuamarini pėr postimin:

  Rrjeti (15-03-2017)

 12. #49
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Egjipti u bė njė mbretėri e pavarur - nė vitin 1922.

  Fuad I. Nga dinastia Mehemed Alis
  Photograph of Fouad I (1868-1936), Sultan then King of Egypt.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 02-03-2017 mė 06:57

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Akuamarini pėr postimin:

  Rrjeti (18-03-2017)

 14. #50
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Ali Kelmendi (3 nėntor 1900 - 11 shkurt 1939), ishte luftėtar aktiv pėr ēlirimin kombėtar e sigurimin e pavarėsisė. Hero i popullit, lindi nė Pejė[citim i duhur]. U aktivizua qė nė rini nė lėvizjen kombėtare nė Kosovė kundėr shovinizmit serb, mė 1920 erdhi nė Shqipėri, ku u bė njė nga veprimtarėt kryesorė tė shoqėrisė demokratike Bashkimi. Mori pjesė gjallėrisht nė lėvizjen demokratike dhe nė Revolucionin e qershorit 1924. Pas dėshtimit tė Revolucionit mori rrugėn e mėrgimit bashkė me revolucionarė tė tjerė.

  Mė 1930 u kthye nė atdhe, kontribuoi nė krijimin nė zhvillimin e luftės popullore kundėr reaksionit Zogist e imperializmit fashist
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Akuamarini pėr postimin:

  Rrjeti (18-03-2017)

 16. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Profesori, leksikografi, historiani dhe gjuhėtari i madh Karl Gurakuqi, lindur nė Shkodėr mė 1895, mbylli sytė nė mėrgim, nė Palermo, mė 6 dhjetor 1971.


  Karl Gurakuqi (1895-1971)

  Emri: Karl Gurakuqi.jpg

Shikime: 636

Madhėsia: 52.6 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Karl_Gurakuqi

  Bashkėpunėtor i Koliqit nė "Shejzat", Karl Gurakuqi e kishte pėrftuar vokacionin e tij tė gjuhėtarit dhe leksikografit si sekretar i tė famshmes Komisi Letrare Shqipe, themeluar 100 vjet mė parė nga njė plejadė intelektualėsh si Luigj Gurakuqi, At Gjergj Fishta, Hilė Mosi, Sotir Peēi, Mati Logoreci, Aleksandėr Xhuvani, Hafiz Ali Korēa, Vinēenc Prennushi, etj., me mbėshtetjen e albanologėve austriakė Maksimilian Lamberc dhe Rajko Nahtingal.

  Pėrveē se botimit referencė, "Parime e rregulla mbi ortografinė e gjuhės sė shkruar", e cila mund tė konsultohet prej disa muajsh nė faqen web tė Bibliotekės kombėtare, Komisisė letrare shqipe i detyrohemi bėrthamėn e parė tė fondit tė Bibliotekės sė ardhme kombėtare.
  Edi R.

  Emri: Edit D.jpg

Shikime: 589

Madhėsia: 60.8 KB


  Emri: Pirro.jpg

Shikime: 614

Madhėsia: 73.6 KB

  Pirroja i Epirit, paraqitur mbi elefant dhe i plagosur nė krahė, Pirro ishte mbreti i parė Ilirė qė kishte nė ushtrinė e tij elefantėt ku konsiderohej si armatim i fuqishėm nė atė kohė dhe po me kėta elefant e sulmoi edhe Romėn. Kėtu ėshtė paraqitur me plis dhe qallmė, sikur malėsorėt e Rugovės!

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rrjeti pėr postimin:

  SERAFIM DILO (12-03-2017)

 18. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: Ulqinakėt.jpg

Shikime: 595

Madhėsia: 59.1 KB

  Ulqinakėt, viti 1910 nė Cetinė!


  Emri: Plis.jpg

Shikime: 579

Madhėsia: 46.2 KB


  Shkodėr, Shqipėri 1900-1920 (Marubi).


  Emri: Fshatar.jpg

Shikime: 569

Madhėsia: 43.1 KB


  Fshatar nga rrethina e Tetovės, viti 1935.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 09-03-2017 mė 11:28

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rrjeti pėr postimin:

  Akuamarini (18-03-2017)

 20. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: dukument-cam.jpg

Shikime: 585

Madhėsia: 46.0 KB

  Emri: Dėftesa.jpg

Shikime: 579

Madhėsia: 42.3 KB

  Shikoni kėtė dokument. Ishte viti 1947 dhe shqipja, gjuha e parė zyrtare nė Maqedhoni!

  Emri: Djemt.jpg

Shikime: 558

Madhėsia: 68.3 KB

  Nga Ismail VLORA

  Mė 1867, siē shkruan edhe vetė nė «Kujtime», ndėrsa ndodhej me punė nė Rusēuk (Bullgari), atėhere pjesėe Perandorisė Osmane, Ismail Qemali u martua me Kleoniqi Surmeli, me tė cilėn, siē do shprehej edhe vetė, pati lumturinė tė kishte 10 fėmijė, gjashtė djem: Mahmud bej (1871-1920), Tahir bej (1875-1932), Et”hem bej (1884-1937), Xhevdet bej (1888-1910), Qazim bej (1893-1953), Qamil bej (1895-1950) dhe katė vajza: Mevedet (1873-1954), Alije (xx-1955), Ylvije (xx-1934), njė vajzė vdiq pak pas lindjes.

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rrjeti pėr postimin:

  Akuamarini (18-03-2017)

 22. #54
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga Rrjeti Lexo Postimin
  Profesori, leksikografi, historiani dhe gjuhėtari i madh Karl Gurakuqi, lindur nė Shkodėr mė 1895, mbylli sytė nė mėrgim, nė Palermo, mė 6 dhjetor 1971.


  Karl Gurakuqi (1895-1971)

  Emri: Karl Gurakuqi.jpg

Shikime: 636

Madhėsia: 52.6 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Karl_Gurakuqi

  Bashkėpunėtor i Koliqit nė "Shejzat", Karl Gurakuqi e kishte pėrftuar vokacionin e tij tė gjuhėtarit dhe leksikografit si sekretar i tė famshmes Komisi Letrare Shqipe, themeluar 100 vjet mė parė nga njė plejadė intelektualėsh si Luigj Gurakuqi, At Gjergj Fishta, Hilė Mosi, Sotir Peēi, Mati Logoreci, Aleksandėr Xhuvani, Hafiz Ali Korēa, Vinēenc Prennushi, etj., me mbėshtetjen e albanologėve austriakė Maksimilian Lamberc dhe Rajko Nahtingal.

  Pėrveē se botimit referencė, "Parime e rregulla mbi ortografinė e gjuhės sė shkruar", e cila mund tė konsultohet prej disa muajsh nė faqen web tė Bibliotekės kombėtare, Komisisė letrare shqipe i detyrohemi bėrthamėn e parė tė fondit tė Bibliotekės sė ardhme kombėtare.
  Edi R.

  Emri: Edit D.jpg

Shikime: 589

Madhėsia: 60.8 KB


  Emri: Pirro.jpg

Shikime: 614

Madhėsia: 73.6 KB

  Pirroja i Epirit, paraqitur mbi elefant dhe i plagosur nė krahė, Pirro ishte mbreti i parė Ilirė qė kishte nė ushtrinė e tij elefantėt ku konsiderohej si armatim i fuqishėm nė atė kohė dhe po me kėta elefant e sulmoi edhe Romėn. Kėtu ėshtė paraqitur me plis dhe qallmė, sikur malėsorėt e Rugovės!
  Karl Gurakuqi ka qen vertet personalitet .Emri: 100_2575.jpg

Shikime: 537

Madhėsia: 34.0 KB

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Rrjeti (12-03-2017)

 24. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Simboli / Ylli Iliro Pellazg nė njė xhami dhe (jo vetėm kėtu) nė Prizren...

  Emri: Yll0.jpg

Shikime: 539

Madhėsia: 18.8 KB

  Emri: Yll.jpg

Shikime: 562

Madhėsia: 16.4 KB

  Emri: Yll1.jpg

Shikime: 496

Madhėsia: 11.1 KB 25. #56
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Simbolin pellazg ne xhami do ta vendosnin ! Kush ka qen ky hoxh kaq trendy ?

  Megjitha eshte simbol i vonshem si perdorim dhe i perdorur pothuajse nga te gjithe (per formen e thjeshte geometrike qe ka),nga personazhet biblik se ne Bibel nuk egziston si simbol,nga kisha,nje dinasti turke e viteve 1400,jeniēeret e me radhe. Nuk eshte gje e veēante edhe per xhamit.

 26. #57
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Edhe kjo pllake jude - krishtere gjindet ne murin e patrikanes (patrijarsije) te Pejes
  Si ylli i Davidit esht
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Rrjeti (12-03-2017)

 28. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Simbolin pellazg ne xhami do ta vendosnin ! Kush ka qen ky hoxh kaq trendy ?

  Megjitha eshte simbol i vonshem si perdorim dhe i perdorur pothuajse nga te gjithe (per formen e thjeshte geometrike qe ka),nga personazhet biblik se ne Bibel nuk egziston si simbol,nga kisha,nje dinasti turke e viteve 1400,jeniēeret e me radhe. Nuk eshte gje e veēante edhe per xhamit.
  Kush ka qen hoxha apo ndonjė mjeshtėr qė e ka gdhend nė gurrė nuk kam njohuri-pėrgjigjen mund ta jep/japin personat qė kanė informata ose ndoshta studijuesit e ndryshėm...
  Ja edhe njė dėshmi:

  Ky imazh ėshtė bė nė xhaminė e Tetovės (Xhamia e Larme /laramane siē ėshtė emėrtuar)
  Shikoni me kujdes Yllin ēka ka nė qėndėr:ėshtė dielli qė gjindet shpesh nėpėr punimet e ndryshme/skluptura/pllaka tė ndryhsme nga mermeri nga periudha Iliro-Pellazge....

  Emri: Xhamia Lara.jpg

Shikime: 564

Madhėsia: 65.4 KB
  P.S.
  Ju lutem, kur postoni ndonjė imazh pėrdorni kėtė vegėl qė bėn zvoglimin e masės sė imazhit duke ruajtur cilėsinė e saj.(vegla ėshtė falas pa pagesė dhe e plotė)

  http://icecreamapps.com/Image-Resizer/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 12-03-2017 mė 14:16

 29. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Dardania Sacra

  Emri: Vajkali.jpg

Shikime: 581

Madhėsia: 60.4 KB

  Stema e cila gjendet nė Lezhė dhe simbolizon fitoren e Gjergj Kastriotit ndaj Otomanėve, njihet si beteja e Vajkalit e cila u zhvillua nė vitin 1465.


  Emri: faaosidn-640x853.jpg

Shikime: 523

Madhėsia: 43.9 KB

  Fahri Xharra

  HISTORIA E LASHTĖ DHE MASHTRIMET SERBE

  Si shpjegohet lashtėsia historike nė tokat e Serbisė sė sotme ?
  Pse serbėt mundohen me ēdo kusht tė rreshtohen nė popujt mė tė vjetėr tė Europės? A i lejon historiografia botėrore falsifikimet serbe ?
  Po shqiptarėt sa i ndihmojnė mashtrimet serbe ?
  Ne shqiptarėt, sa jemi mbrojtės tė trashėgimisė sonė super tė lashtė?
  A na mallkon historia e lashtė ,pjesėtarė tė sė cilės jemi ne ?
  Duke lexuar librit“ Historia e Serbisė nė 40 .000 vjetėt e fundit “ ((ISTORIJA SRBIJE U POSLEDNJIH 40.000 GODINA ) mbushesh vrer me mashtrimet e tyre. Serbėt e shkruajnė historinė e tyre kėshtu ;
  -40.000 vjet para Kr. Paleoliti- gjurmėt e para njerėzore nė token e Serbisė
  -6500-5500 para Kr. Mezoliti- Kultura e Lepencit dhe e Gjerdapit
  -4500-3200 para Kr. Neoliti i ri – Kultura e Vinēės afėr Beogradit
  -2000 – 1000 vjet para Kr -Koha e bronzit , kultura e Vatinacit ,Dubovac
  -1000 para Kr-100 pasKr epoka e Hekurit- fiset Tribalet , Dardanet
  – 269 pasKr. perandori Claudios i mundė Gotėn nė Naissus.
  – shek i 3-4-tė nė tokat e Serbisė lindin disa perandorė romak
  – shek -4 Sirmiumi ( Sremska Mitrovica ) kryeqendėr romake
  – Viti 395 Pas ndarjes se Perandorisė Romake , meritori i Serbisė i takon Lindjes
  – Viti 527-565 Justiniani e ngriti Justiniana Primen
  Kultura e kohės se bronzit ( sipas serbėve) ,ne tokat e Serbisė u paraqit rreth 1900 vjet paraKr. nė Banat , Srem, Belotić-Bela Crkva , Bubanj-Hum III-Slatina.
  Ndėrmjet viteve 1200 prKr, nė Kosovė , Pomoravlje, Baēka dhe Banat filluan bashkėsitė njerėzore tė cilėt banonin , ushqeheshin ; kultivonin grurin , rritnin bagėtitė. ( prapė sipas tyre )
  “ Nė fundin e mileniumit tė dytė filluan tė paraqiten bashkėsitė etnike- Dardanėt, Triballet ,Iliret dhe Thrakasit “
  Ku ishin sllavėt nė kėtė kohė? Qėllimi ėshtė tė shpjegohet se serbėt ishin pasardhės tė kėtyre fiseve pellazge.. Nė pyetjet qė i bėra nė fillim , shkenca shqiptare vendosmėrisht duhet ta thotė fjalėn e saj !

  Por sidoqoftė , tė shohim kėtė renditje:

  – Shkrimi pellazg i “Vinēės 5500 vjet prk
  – Shkrimi Sumer3100.prk
  – Piktografia Egjyptase 3000 prk
  – Shkrimi me kuja Akadik 2500 prK
  – Shkrimi indas 2200 prK
  – Shkrimi linear i Kretes 1800 prK
  – Shkrimi Semit 1800 prK
  – Shkrimi Fenikas 1100 prK
  – Shkrimi Etrusk 900
  A janė serbėt djepi i civilizimit europian ? (Srbija je kolevka evropske civilizacije )
  Pse shqiptari nuk flet ?

  Fahri Xharra,13.03.17
  Gjakovė

  http://www.njekomb.com/?p=5776

  Dervish Hima (1872-1928)  Emri: Dervish Hima.jpg

Shikime: 538

Madhėsia: 68.2 KB

  Dervish Hima me Magnum nė vitin 1912

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Dervish_Hima

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rrjeti pėr postimin:

  Akuamarini (18-03-2017)

 31. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Veshmbathja popullore ndėr shekuj-pasuria shpirtėrore e shqiptarėve qė shprehet pėrmes krativitetit artistik nė veshmbathje....

  Emri: Kostume.jpg

Shikime: 532

Madhėsia: 83.0 KB

  Emri: Kostume1.jpg

Shikime: 465

Madhėsia: 62.2 KB

  Mė tepėr:
  https://za.pinterest.com/pin/260223684691348236/

  Emri: Odiseu.jpg

Shikime: 519

Madhėsia: 42.9 KB

  Dardania Sacra

  ODISE-UDHĖSE-UDHĖSI

  Odise nė kėtė piktur paraqitet, duke rrėmbyer dy kuajt e shenjtė tė Trojes Dardane.
  Vazo e zbuluar nga njė varr nė Taranto (Pulia)
  Daton rreth vitit 340 para Krishtit
  Dimensionet H. 82 cm
  Aktualisht ndodhet nė (Altes Muzeum Gjermani).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 18-03-2017 mė 08:49

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rrjeti pėr postimin:

  Akuamarini (18-03-2017)

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •