Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 133
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  VIDEO-Varreza Ilire tė zbuluara nė Mal tė Zi-(Facebook)

  https://www.facebook.com/DardaniaSac...2448097080140/

  Azem dhe Shote Galica (Shote G.-1895 - 1927)

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Shote_Galica

  Emri: Azem dhe Shote Galica.jpg

Shikime: 976

Madhėsia: 62.6 KB

  Azem Galica (1889 - 1924)

  Emri: Azem Galica.jpg

Shikime: 765

Madhėsia: 165.1 KB


  Emri: Azem Galica 1.jpg

Shikime: 848

Madhėsia: 41.5 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Azem_Galica
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 16-12-2016 mė 19:30

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Nėse imazhet nuk hapen / nuk mund tė shikohen/shfaqen fare-kliko dhe fresko( ri hap faqen) 2-3 herė...

  Avdyl Frashėri (1839-1892)

  Emri: Avdyl Frasherri.jpg

Shikime: 759

Madhėsia: 98.5 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Abdyl_Frash%C3%ABri

  Naim Frashėri (1846 - 1900)

  Emri: Naim Frashėri.jpg

Shikime: 603

Madhėsia: 32.0 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Naim_Frash%C3%ABri

  Lasgush Poradeci (1899 - 1987)

  Emri: Lasgushi-i-ri(1899-1987).jpg

Shikime: 645

Madhėsia: 79.8 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Lasgush_Poradeci

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare


 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Andon Zako Ēajupi (1866-1930)

  Emri: Anton Zako Cajupi.jpg

Shikime: 691

Madhėsia: 24.0 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Andon_Zako_%C3%87ajupi

  Fshati Raven - Rrethi i Gostivarit (sot nėn FYROM)

  Emri: F.Raven.jpg

Shikime: 685

Madhėsia: 65.1 KB


  Emri: F.Konica.jpg

Shikime: 643

Madhėsia: 40.3 KB


  Nga FAIK KONICA

  Njė ditė dimri, mė 1920, shtypi i Evropės bėri tė njohur se guvernat e Inglisė, tė Francės, dhe t’Italisė, kishin arrirė nė njė marėveshje pėr Shqipėrinė dhe kishin pėrfunduar qė ky vėnt tė ndahej nė mes t’Italianėve, tė Grekėve, e tė Sėrbėve. Dėshpėrimi mė i rėndė kishte mbuluar zėmėrat dhe fytyrat e Shqipėtarėve tė mirė. Ah sikur tė mos ish i sėmurė Uilsoni! ky mendim, kjo fjalė, dilte nga shpirti ynė. Po Presidenti i madh, zėri i lartė, i tė cilit e kishte shpėtuar njė tjetėr herė Shqipėrinė, lėngonte nė shtrat, i thyer dhe i mbaruar. Fati pėrkrahte shtrėmbėrin’ e politikanėve t’Evropės; Shqipėria ish e dėnuar pėr vdekje, dėnimi do tė zbatohej doemos, as njė rėzė shprese s’ndritte prej gjėkundi. Po e papritura ngjau: Ra rrufeja mu nė tryezė ku vjedhėsit e lirive dhe mundonjėsit e popujve tė vegjėl bėjin planet e tyre.
  Kjo rrufe ishte zėri, aq kohė i pushuar, i Uilsonit. Presidenti i sėmurė, i mbėrthyer nė shtrat tė lėngimit, u ngrit pėr gjysmė dhe e para fjalė qė tha ishte pėr tė kundėrshtuar copėtimin e Shqipėrisė: – Qėndroni! ėshtė padrejtėsi ajo qė doni tė bėni! ka edhe Shqipėria tė drejtėn tė rojė! – Fjalė monumentale, tė larta e tė pavdekura si majat e Alpeve, tė cilat fryjtin anė mbanė tė botės njė erė tė paqme nėpėr qelbėsirat e politikės sė poshtėr.
  (Lexo me shume ne Dielli on line(www.gazetadielli.com)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 24-12-2016 mė 09:58

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 24-12-2016 mė 10:45

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Gjergj Fishta

  Emri: Gj.Fishta1.jpg

Shikime: 637

Madhėsia: 35.0 KB

  Malėsorėt nga Shala dhe Shoshi, 1911!

  Emri: Malsor.jpg

Shikime: 677

Madhėsia: 74.0 KB


  Familje shqiptare, Janinė-1890!

  Emri: Familje Shqiptare.jpg

Shikime: 586

Madhėsia: 46.9 KB

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Shqiptarėt ishin mjeshtėr pėr trajnimin e Fajkojve, tė cilėt ishin dhurata tė ēmuara pėr njerėz tė rėndėsishėm, kėtė traditė e ndiqte edhe Gjergj Kastrioti i cili kur nderonte ndonjė mik tė veēantė i bėnte dhurat njė Fajkua!
  Luftėtar shqiptar nė Egjipt!

  Emri: 49.jpg

Shikime: 612

Madhėsia: 40.4 KB

  Koha kur lulzonte arsimi nė gjuhėn amtare nė trojet tona.
  Nxėnės dhe arsimtar nga fshati Ēajle, rrethi i Gostivarit.

  Emri: 47.jpg

Shikime: 615

Madhėsia: 66.6 KB

  Emri: 68.jpg

Shikime: 592

Madhėsia: 67.8 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 07-01-2017 mė 08:35

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: krye.jpg

Shikime: 561

Madhėsia: 44.7 KB

  Emri: 44.jpg

Shikime: 598

Madhėsia: 52.6 KB

  Emri: 43.jpg

Shikime: 598

Madhėsia: 24.9 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 07-01-2017 mė 08:50

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Mit'hat bej Frashėri (1880-1949)

  Emri: mithat.jpg

Shikime: 597

Madhėsia: 64.5 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Mid'hat_bej_Frash%C3%ABri


  Gjo Luli Dedvukaj
  (1840 - 24 shtator 1915)

  Emri: 14.jpg

Shikime: 605

Madhėsia: 73.7 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Ded%C3%AB_Gjo_Luli


  Coptimi i tokave Shqiptare 1878

  ATEHERE TE HUAJT,SOT SHQIPTARET -Komisioni ndėrkombėtar i Kufijve pas Kongresit tė Berlinit.
  NE FOTO: Turq, Rusė, Malazezė dhe tė tjeré duke bėrė pazar me tokat e shqiptarėve.

  Emri: 22.jpg

Shikime: 592

Madhėsia: 54.1 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 08-01-2017 mė 04:56

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Shaban Polluzha

  Emri: Shaban Polluzha.jpg

Shikime: 601

Madhėsia: 46.3 KB
  (Imazh i Dardania Sacra)

  Shaban Polluzha, bartės i rezistencės kunder forcave partizane dhe atyre jugosllave tė cilat ishin pro mbetjes sė Kosovės nėn Serbi mė 1945!

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Shaban_Polluzha


  Emri: Edward Augustus Freeman.jpg

Shikime: 646

Madhėsia: 34.0 KB

  Edward Augustus Freeman, politikani liberal britanik, per kombin tone ne nje nga debatet ne parlamentin britanik gjate gjysmes se dyte te shek. XIX.


  Emri: 46.jpg

Shikime: 641

Madhėsia: 65.8 KB

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Emri: Burreshtetas.jpg

Shikime: 596

Madhėsia: 40.2 KB

  Hasan Prishtina, Qazim Vlora dhe Ismail Qemali,1913!

  Emri: Zahir Pajaziti.jpg

Shikime: 622

Madhėsia: 30.7 KB

  Heroi i kombit, Zahir Pajaziti!

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Zahir_Pajaziti

  Emri: Helmeta Ilire.jpg

Shikime: 710

Madhėsia: 31.3 KB

  Llojet e helmetave Ilire, e para nga e djathta njihej edhe me emrin PILE-us!

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Kush e themeloi Krishterizmin?! A ėshtė e mundshme?!

  Emri: Mojsiu(Moses) Mesuesi.jpg

Shikime: 546

Madhėsia: 27.3 KB

  Mojsiu-Moses(Mėsuesi) nė mal!

  James Tissot 1902-Museu i Torinos.

  Emri: Fishta.jpg

Shikime: 595

Madhėsia: 17.7 KB

  Gj. Fishta

  Akili

  Emri: Akili.jpg

Shikime: 610

Madhėsia: 57.4 KB


  TRADITA SHQIPTARE:
  BRIRĖT E DHISĖ NĖ PĖRKRENARE - NGA AKILI, TE PIRRO BURRI I EPIRIT E TE SKĖNDERBEU

  Nė gravurė duket Akili (sipas gjasave) me helmetėn me brirė dhie, i shoqėruar nga mirmidonėt dhe Uliksi, teksa Priami ngarkon nė koēi trupin e pajetė tė Hektorit.

  Titulli: Homer nach Antiken gezeichnet
  Nga: Tischbein, Johann Heinrich Wilhelm
  Botues: Dieterich, Göttingen, 1801.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Odiseu-Pa koment

  Emri: Odiseu.jpg

Shikime: 573

Madhėsia: 40.2 KB

  Emri: Odiseu1.jpg

Shikime: 607

Madhėsia: 80.2 KB

  Emri: Odiseu2.jpg

Shikime: 528

Madhėsia: 42.3 KB

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Fakte dhe dokumente tronditėse pėr tė cilėn opinioni ynė shqiptar nuk ka njohuri.

  Autor James Tissot piktor-1836 – 1902


  Mojsiu-Moses (Mėsuesi) me plis nė kokė

  Emri: moses.jpg!Large.jpg

Shikime: 540

Madhėsia: 22.5 KB

  Faqja nga ėshtė huazuar piktura:

  https://www.wikiart.org/en/james-tissot/moses


  Emri: ump.show_public_image.jpg

Shikime: 521

Madhėsia: 58.9 KB


  Emri: ump.show_public_image.jpg

Shikime: 535

Madhėsia: 56.3 KB

  Faqja nga janė marė/huazuar imazhet:

  http://thejewishmuseum.org/collectio...breaker-stoned
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 03-02-2017 mė 15:07

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare


  Autor James Tissot piktor-1836 – 1902


  Akoma je skeptik? Pikturat janė reflektim i dėshirės sė krijuesit apo ėshtė vetėm fakt i pa mohueshėm? Pse autori gjithnjė i shfaq plisat nė veprat e tij me karakter religjioz? Cili popull , me pėrjashtim tė shqiptarėve, ka plisin si mbulesė tė kokės? A vėrtetohen mitet/legjendat/gojėdhėnat pėr dyndjen e Iliro-Pellazgėve nė Lindjen e Afėrt? A janė Hebrejt pasardhės tė Ilirio-Pellazgėve? Gjyko vet...

  Shiko plisat karakteristik:

  Emri: Barrabas.jpg

Shikime: 524

Madhėsia: 152.9 KB


  Emri: Jezu K.jpg

Shikime: 516

Madhėsia: 84.7 KB

  Veshje tipike e grave shqiptare me dekorime:

  Emri: Veshmbathje femrash.jpg

Shikime: 518

Madhėsia: 89.9 KB

  https://www.wikiart.org/en/james-tissot/moses
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 04-02-2017 mė 08:40

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Edhe dy piktura tė James Tissot(1836 – 1902):

  Emri: Jethro dhe Jezusi.jpg

Shikime: 475

Madhėsia: 50.4 KB

  Emri: Barka e Noes.jpg

Shikime: 524

Madhėsia: 47.7 KB

  Biografia dhe veprat e autorit


  https://en.wikipedia.org/wiki/James_Tissot

  Nė kėto faqe gjen rreth 450 vepra tė tij-shfleto nga fundi i faqes aty ku shkruan load more....

  https://www.wikiart.org/en/james-tissot/moses
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 07-02-2017 mė 19:54

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Maurico Druon, Sekretar i Akademise Franceze:

  "Shqiptarėt i pėrkasin njerėzve mė tė vjetėr se vetė historia, dhe gjyshėrit e shqiptarėve morėn pjesė nė luftėn e Trojės, tė udhėhequr nga Akili (... nė njėrėn anė) dhe Hector (nga ana tjetėr)";
  Secretary Maurico Druon French Academy: "Albanians belong to people older than history itself, and the grandparents of Albanians took part in the war of Troy, led by Achilles (... on the one hand) and Hector (on the other)"
  Foto - Uliksi (Odiseu) dhe sirenat, skice nga sarkofagu Etrusk, Firence,
  ( e pergatiti Preveza Abrashi )

  Emri: Odiseu-Uliksi.jpg

Shikime: 520

Madhėsia: 87.0 KB

  Emri: Papa Kristo Negovani.jpg

Shikime: 581

Madhėsia: 56.2 KB

  Emri: Simboli Ilir.jpg

Shikime: 525

Madhėsia: 23.5 KB

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare


 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Papa Kristo Negovani (1875-1905)

  Emri: Papa_Kristo_negovani.jpg

Shikime: 478

Madhėsia: 37.8 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Papa_Kristo_Negovani

  Pjesė e shkėputur nga festivali i mbajtur nė Poloni:


  https://www.facebook.com/DardaniaSac...5820295076253/

  Emri: Skluputurė e lashtė.jpg

Shikime: 529

Madhėsia: 59.4 KB

  Ky bust u gjet nė Pollog, mė saktėsisht nė rrethin e Tetovės. Gjatė rrėshqitjes sė dheut dhe shiut tė madh doli nė sipėrfaqe kjo dėshmi e autoktonisė Shqiptare...

  Ernest Koliqi (1903 - 1975)

  Emri: Ernest_Koliqi.jpg

Shikime: 499

Madhėsia: 12.5 KB

  https://sq.wikipedia.org/wiki/Ernest_Koliqi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 12-02-2017 mė 06:45

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  Pėr: Imazhe nga historia dhe personalitete historike Shqiptare

  Dy vajza shqiptare tė portretuar nga piktor tė ndryshėm....(Dokumente dhe dėshmi ka me qindra mija, por sa punojnė akademikėt tanė kjo ėshtė ēėshtje tjetėr....)

  Jan Frederik Pieter Portielje (1829 - 1908)

  Emri: Vajza Shqiptare.jpg

Shikime: 493

Madhėsia: 46.4 KB

  https://www.pinterest.com/pin/52213676902753486/


  August Riedel (1799 ‐ 1883)


  Emri: Vajza Shqiptare1.jpg

Shikime: 470

Madhėsia: 50.4 KB

  https://www.pinakothek.de/kunst/augu...rdi-aus-albano


  Jean-Claude Faveyrial

  Origjinali i punuar e botuar 1884-1889

  Emri: Jean-Claude Faveyrial.jpg

Shikime: 459

Madhėsia: 69.9 KB

  http://www.njekomb.com/?p=3261
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 12-02-2017 mė 09:46

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •