Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Partitė Minoritare

  Mbas partive tė grekėve, PBDNJ dhe MEGA, shikoj se jemi mbushur me lloj lloj partish tė tjera, me karakter krahinor dhe minoritar. Te kėto lloj partish mund tė pėrfshihet partia e vllehėve, ABDE, dhe partia e ēamėve, PBDIU. Ekziston edhe unioni i romėve Amaro Drom dhe, herėt a vonė, mund tė kemi edhe parti rome. Nuk jam kundra kėtyre partive (ndonėse PBDIU mė duket mė e ēuditēmja nga tė gjitha). Gjėja qė nuk kuptoj ėshtė legaliteti i kėtyre partive. Kushtetuta e Shqipėrisė thotė se shteti shqiptar mbron identitetin shqiptar dhe jo identitetet e tjera. Pėr mė tepėr, supozohet qė ēdo parti duhet tė ketė njė platformė qeveritėse tė shqiptarėve dhe me dyshim e kam se ē'platforma qeveritėse kanė PBDIU dhe PBDNJ...

  E pėrsėris qė nuk jam fort i sigurtė sesi justifikohet ekzistenca e kėtyre partive nė sistemin politik shqiptar, por edhe nė sistemet politike tė Maqedonisė, Malit tė Zi, Kosovės, etj. Nė shumicėn e shteteve evropiane nuk ka parti me karakter minoritar, ndonėse ka dhjetėra shoqata qė lobojnė pėr tė drejtat e minoriteteve/identiteve. Si justifikohen nė rastin shqiptar kėto parti? A besoni se janė tė nevojshme dhe tė dobishme pėr demokracinė shqiptare?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Partitė Minoritare

  Si nuk paska parti minoriteti ne shtetet europiane ! Jo ne Europe por kudo qe ka nje minimum demokracie ka parti minoriteti.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Kryeplaku (06-11-2016)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •