Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Partitė Minoritare

    Mbas partive tė grekėve, PBDNJ dhe MEGA, shikoj se jemi mbushur me lloj lloj partish tė tjera, me karakter krahinor dhe minoritar. Te kėto lloj partish mund tė pėrfshihet partia e vllehėve, ABDE, dhe partia e ēamėve, PBDIU. Ekziston edhe unioni i romėve Amaro Drom dhe, herėt a vonė, mund tė kemi edhe parti rome. Nuk jam kundra kėtyre partive (ndonėse PBDIU mė duket mė e ēuditēmja nga tė gjitha). Gjėja qė nuk kuptoj ėshtė legaliteti i kėtyre partive. Kushtetuta e Shqipėrisė thotė se shteti shqiptar mbron identitetin shqiptar dhe jo identitetet e tjera. Pėr mė tepėr, supozohet qė ēdo parti duhet tė ketė njė platformė qeveritėse tė shqiptarėve dhe me dyshim e kam se ē'platforma qeveritėse kanė PBDIU dhe PBDNJ...

    E pėrsėris qė nuk jam fort i sigurtė sesi justifikohet ekzistenca e kėtyre partive nė sistemin politik shqiptar, por edhe nė sistemet politike tė Maqedonisė, Malit tė Zi, Kosovės, etj. Nė shumicėn e shteteve evropiane nuk ka parti me karakter minoritar, ndonėse ka dhjetėra shoqata qė lobojnė pėr tė drejtat e minoriteteve/identiteve. Si justifikohen nė rastin shqiptar kėto parti? A besoni se janė tė nevojshme dhe tė dobishme pėr demokracinė shqiptare?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,482

    Pėr: Partitė Minoritare

    Si nuk paska parti minoriteti ne shtetet europiane ! Jo ne Europe por kudo qe ka nje minimum demokracie ka parti minoriteti.

  3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

    Kryeplaku (06-11-2016)

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •