Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Dekoratat e Presidentit prball Tradhtis s Balli Kombtar

  Pam nj President t vndit q nxitoi t vendos dekorata tek disa ish-ballist t vrar nga Brigada e Mehmet Shehut n vitin 1943 pas kapjes rob t tyre n nj betej t tetorit t vitit 1943.
  Pam nj Presidentt vndit i cili nxitoi t nxij nj periudh t lavdishme t historis s lufts s popullit shqiptar kundr pushtuesve nazi-fashist,.
  Pam nj President t vndit i cili me fjaln e tij nxit prarjen dhe urrejtjen e t kaluars duke induktuar n kohn e sotme ngjarje q i prasin nj t kaluere e cila e ka thn fjaln e vet me 29 nntor t vitit 1944.
  Prse ndodhi kjo dhe prse u hap ky problem me nj aspekt t lufts nacional lirimtare n t ciln robrit armiq t kapur u vran n vnd q t mbaheshin robr nga Mehmet Shehu.
  Ajo ngjarje me 67 ballistet e zn rob nga Brigada partizane mbetet nj ngajrje e rnd e lufts.
  Pa e justifikuar veprimin e gabuar t Mehmet Shehut duhet patur parasysh se vrasjet e tyre prbjn nj krim t asaj luft, por t vrart mbeten tradhetare sepse ishin n luft, ishin n nj an me forcat gjermane n ndihm t tyre, dhe me arm n dorluftuan kuundr forcave partizane.
  Vrasje t tilla kan ndodhur gjat luftrave sigurisht n kohn e lufts dhe ka plot shmbuj fatkeq madjde mund t kujtojm ushtart polak t cilt u prdorn nga anglezt n luftime kundr gjermanve t cilt u vran disa qindra n 1943-1944; shumkush i njeh rastet kur avionr anglez dhe amerikan rrafshuan qytetet e Gjermanis n fund t viteve 1944 dhe n fillim t viteve 1945, apo prdhunimet massive t forcave anlo-amerikane dhe ato ruse n Gjermani. Pra njihen kto ngjarje t zymta dhe zhgnjyese t cilat hedhin nj hije t zymt ndaj fitimtarve t cilt e shprehin valn e zemrimit t tyre ndaj ushtarve gjermanve por dhe ndaj popullsis gjermane dhe qyteteve t Rajhut. Dihet hedhja e Bombs Atomike n Hiroshima dhe Nagasaki ku u vran n t dy qytetetrreth 300.000 vet dhe SHBA as sot e ksaj dite nuk ka krkuar falje pr kt krim duke u justifikuar me termin se ..ishte luft.
  Sidoqofte vrasje te tilla ne lufte ndodhin edhe sot; kujto bombardimet e SHBA kunder spitalve apo t ashtuquajturat: "zjarr miqesor" kur vriten gabimisht njerez.
  Mehmet Shehu beri krim; nuk duhej ti vriste por ti mbante rober. Por ata ishin me arme ne dore se bashku me njesine gjermane kunder partizaneve. Kjo eshte tradhti e rende.
  Pra ngjarje t tilla ndodhin dhe jan ngjarje fatkeqe t cilat rjedhin nga egrsia e lufts.
  Sidoqoft ngjarja e para 73 vitesh e evidentuar nga Presidenti me dekorimet e pamerituara t disa ballistve t cilt u vran pasi ishin kapur rob u vran padrejtsisht me urdhr t Mehmet Shehut, prbn nj ngjarje t hidhur sepse u tejkaluan dhe u shkeln t drejtat ndrkombtare t kujdesit ndaj robrve dhe si e till prbn krim, por kjo nuk do t tho se ata nuk mbeten tradhtar t nj organizat t dnuar botrisht si organizata e Ballit Kombtar e cila mbetet ndrkombtarisht e dnuar si organizat kolaboracioniste dhe tradhtare.
  Q ballistt e asaj lufte ishin lufttar t Ballit Kombtar kolaboracionist kjo dshmohet dhe nga dokumenti i mpshtm.
  N nj raport t pabotuar deri tani t oficerit t zbulimit t divizionit 100 me titull Negociata me grupbandat Berat, e dats 29 shtator 1943, ndmjet nntogerit gjerman Riesterer dhe Neshat Hysit, komandant i Beratit dhe komandant i Brigads X partizane, ky i fundit i krkon oficerit gjerman q gjermant t miratojn marrjen e qytetit t Lushnjes dhe Fierit nga forcat partizane.
  M 23 tetor 1943, nacionalistt, si shkruhet n raport, njoftojn divizionin 100 gjerman se, brigada partizane e Mehmet Shehut ishte zhvendosur nga Kora, npr Elbasan dhe ishte prqendruar n lindje dhe juglindje t Lushnjes, n rajonin Dragot Kosov dhe po prgatisin nj sulm ndaj qytetit t Lushnjes.
  Nj dit m von, m 24 tetor 1943, oficeri i zbulimit t divizionit 100 t kmb. s leht shkruan n raportimin e tij ditor: M 24.10, pak para se t agonte, banda komuniste me nj forc luftarake prej rreth dy kompanish, me shum mundsi t brigads s Mehmet Shehut, e cila ndodhet n rajonin lindor t Lushnjes, sulmuan dy lartsit 2.5 km n Veri t Lushnjes dhe i detyruan nacionalistt q kishin organizuar aty mbrojtjen t trhiqen. Forca t nj kompanie sanitare [gjermane] n Lushnje, e thyen sulmin komunist. Komunistt, t cilt sipas vrojtimit ton patn t vrar dhe t plagosur gjat luftimeve prej nj or e gjysm, u trhoqn drejt Lindjes dhe Verilindjes. [Patm] tre t plagosur [].(BA/MA, RH 26-100/46, ic-Tagesmeldung am 24.10.43)
  Si shkruhet n t, por edhe si del nga dokumenti gjerman, n organizimin e mbrojtes s qyteti gjermant kishin prfshir edhe forca t Ballit Kombtar. Ajo q nuk prputhet me burimet shqiptare sht koha e zhvillimit t ngjarjes. Sipas dokumenteve gjermane luftimet jan kryer m 24 tetor dhe jo m 21 tetor 1943. Duket theksuar q n prmbledhjen mujore t situats s div. 100, n datn 21 tetor nuk sht shnuar asnj luftim.
  Si u tha m sipr, kto eta t Ballit Kombtar ishin dhe luftonin prkrah trupave gjermane. Madje, n rastin konkret ruanin qytetin n llogari t gjermanve. Ditari i divizionit 100 t kmbsoris s leht gjermane i prshkruan deri n detaje t gjitha ngjarjet dhe zhvillimet n rajon dhe nuk l shteg pr diskutim. T pretendosh se, gjermant nuk ishin n Lushnje n kt moment, sht gabim. Ndrkoh ata kishin hyr edhe m n thellsi t vendit. M 9-10 tetor 1943, gjermant kishin br n Vlor arrestimet e para masive. Rreth 376 persona u arrestuan befasisht, ku gjermant pretendonin se ndr ta ishin afro 100 komunist. Sigurisht q listat e arrestimit u prgatitn nga miqt e tyre shqiptar.
  (http://.gazetadita.al/raporti-gje...mehmet-shehut/).
  Historia dhe ligjet nderkombetare kane pranuar Shqiperine si fituese e luftes antifashiste dhe si pjestare me Koalicionin Fitues Antifashist: SHBA-ANGLI-BS-FRANCE. Gjithashtu sht denuar si kolaboracioniste organizata e Ballit Kombtar.
  Balli Kombetar mbetet nje organizate qe bashkepunoi me nazi-fashizmin dhe sht i dnuar moralisht dhe faktikisht nga Historia si tradhtar dhe kolaboracionist. Madje dhe Disa Kryeministra gjat kohs s Okupacionit ishin antar t Ballit Kombtar si ibrahim Bej Biaku 9 shtator-24 tetor 1943 dhe Mehdi Bej Frashri 24 tetor -3 Nntor 1943, t cilt Kryeministra jan prgjegjs pr ngjarjen.
  Nuk mund te fshihet tradhetia pas 70 vitesh me justifikimet e 67 te vrareve fatkeqe. Lufta ka dhe te vrare te pafajshem por kjo nuk do te thote qe ballistat dhe organizata e tyre nuk ishte tradhetare. Ata mbajne njollen e zeze se bashkupunuan me pushtuesin dhe oaten edhe qeveri te miratuar nga pushtuesit. Shiko emrat e tyre me siper.
  ne diskutimin tend ka nje gabim te vogel: ju e gjykoni luften dyke perzjere e mbivendosur problemet e sotme.
  E par n kt prizm Presidenti Nishani ka br nj gaf t rnd duke dekoruar kta njerz fatkeq por q e mbajn vuln tradhtar sepse u kapn robr me arm n dor kundr partizanve. Kjo ngjarje mund t prkujtohet me nj rmendore dhe jo me dekorime.
  Gaf t rnd, se me dekorimin e ktyre njerzve Presidentii vendit hedh posht padrejtsisht rolin e Shqipri dhe t Lufts Nacional lirimtare n ann e fituesve dhe n ann e Koalicionit Anti-Fashist Ndrkombtar duke shkelur gjithashtu dhe mbi gjakun e dshmorve t lufts. Kjo sht nj prgjegjsi e rnd.

 2. #2

  Pr: Dekoratat e Presidentit prball Tradhtis s Balli Kombtar

  Nishani,mbase, eshte nje nga presidentet me kot qe ka pasur Shqiperia. Jo se te tjeret kane qene me plot,por jane dukur te pakten sikur nuk kan pasur nje "padron" direkt... Megjithate,ky vendim dekorimi qe mori,edhe se per motive,mbase,arsye,llogari e kalkulime te tjera, e nxjerr Nishanin nje "shpatull" siper presidenteve te tjere. Per kete vendim mbase dhe nje dite do kujtohet,sido qe te jete do ti njihet kjo merite.

  E para, theu nje tabu,ate te dekorimit te viktimave te harruar ne heshtje,viktimave te thjeshte. Pra, qe nje goditje morale kunder krimit. Ate qe shqiptaret keto 25 vjet nuk arriten dhe nuk do arrijne ta bejne o ta vendosin si moral,Nishani,per aq sa e kishte te mundur e beri thjeshte me nje dekorim.

  Mbase eshte dhe nje dekorim, nje mbrojtje per tradhetaret. Por midis tradhetarit dhe kriminelit,personalisht, do zgjidhja gjithmon tradhetarin. Gje, qe, per 70 vjet ne ate vend ka ndodhur e kunderta.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Brari (05-11-2016)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Pr: Dekoratat e Presidentit prball Tradhtis s Balli Kombtar

  asgje e keqe nuk eshte veprimi i nishanit.
  perkundrazi i nevojshem njerzor e atdhetar.
  bravo presidenti.

 5. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pr: Dekoratat e Presidentit prball Tradhtis s Balli Kombtar

  Ky debati i perhershem me balliste e partizane eshte kaq i stisur sa nuk ia vlen te diskutohet. Ata qe e ndezin, kane si synim marrjen e nje grushti votash nostalgjikesh. Nisur nga keto kalkulime, figura gazmore e gjysem te harruara si Petro Koi me Spartak Ngjelen, bejne ca kacafytje fiktive ne tv, te cilat pasqyrojne situaten qesharake te real-politikes shqiptare.
  Prandaj ta lejme presidentit te ushtroje detyrat e tija dhe t'i japim kompetencat historianeve te diskutojne per kete eshtje ne vend te politikaneve!

  Ajo qe mua me bezdis eshte etiketimi i ballisteve si bashkepunetore te nazizmit dhe i komunisteve si shpetimtare te kesaj te keqeje te madhe. Nderkohe shifrat e te vrareve gjate asaj periudhe, na tregojne se pothuajse te gjitha konfliktet kane qene midis ballisteve dhe partizaneve dhe asnjera pale nuk ka guxuar te shkrepi qofte edhe nje pushke kundra gjermaneve! ka tregon se luftetaret nga te dyja palet, dolen maleve per idealet e atdheut dhe dikush u rekretua e u perdor nga partizanet e dikush tjeter nga ballistet. Dikush e beri me naivitetin e moshes apo mosdijes, dikush tjeter me koshience se po bente 'gj-ne' e duhur!
  Keshtu qe mos eksitohemi shume me terma nacional-lirimtare e VFLP sepse ne thelb, kjo lloj propagande e nxitur nga sllavet Dushan Mugosha e Miladin Popovii na beri peshqesh sistemin me te eger diktatorial dhe gjakatare me shokun Enver ne krye. Pergjate 45 viteve, u vrane, u burgosen e u internuan te gjithe ata qe mendonin ndryshe, perfshire ketu edhe ballistet qe dekoroi Nishani. Mirepo Pirron e ndonje nostalgjik tjeter te partise e shqeteson perkujtimi i ketyre viktimave te Mehmet Shehut dhe Enverit, madje nuk shqetesohet kur xhelatet e ketyre viktimave vleresohen me grusht, shallin e kuq dhe perkulje nga Majko, Meta, Rama dhe Blushi...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •