Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Nuk eshte thjesht eshtja e shtetit me popullin dhe kombin,ne kete eshtje hyne dhe kultura me fene.Shteti,kultura,feja perbejne ate qe pak a shume ka nje baze historike per tu quajtur o vetshpallur komb. Kombi,kombesia mundet te egzistojne dhe pa Shtet,pa flamur dhe pa stem e hymn.

  Pra nga ky proes,nga kjo baze historike mundet te percaktojme dhe kombin, dhe kombesia nuk eshte gje tjeter vese nje kontrate sociale qe vet populli vendos.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Ka bere kombi Amerikan (i SHBA-ve) ndonje kontrete kolektive per ta quajtue veten amerikan apo ka ndikuar vete shteti (SHBA) qe ky popull me gjuhe, religjion dhe prejardhje te ndryshme te quhet amerikan!....Sidoqofte, ata nuk kane qene bastarde dhe askush nuk i ka emertuar te tille pse e kane shprehur nje deshire qe te dallohen prej anglezeve.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Halil Matoshi mendon qe Kosoven e mban me poezi e debate, kosova nuk eshte Dubai me nafte,kosoven pe mbane me buk Diaspora!
  Kosova duhet mu bashku me Shqiperin, nuk ka tjeter zgjidhje!

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Citim Postuar m par nga neptun Lexo Postimin
  Ka bere kombi Amerikan (i SHBA-ve) ndonje kontrete kolektive per ta quajtue veten amerikan apo ka ndikuar vete shteti (SHBA) qe ky popull me gjuhe, religjion dhe prejardhje te ndryshme te quhet amerikan!....Sidoqofte, ata nuk kane qene bastarde dhe askush nuk i ka emertuar te tille pse e kane shprehur nje deshire qe te dallohen prej anglezeve.
  Anglezt apo pasardhsit e tyre kan krijuar 3 shtete:SHBA-n, Austarlin dhe Kanadan. Dhe kta edhepse flasin n thelb gjuhn angleze kan dallime gjuhsore/dialekte:Por cili ishte element kryesor i krijimit t dallimeve? Thjesht kta shtete(prv Kanadas) kan dallime apo largsi gjeografike dhe sht e natyrshme krijim i dallimeve.(Mos flasim pr interesat politike dhe ekonomike q shtyjn n krijim t SHBA-ve dhe Kanadas.) Po Kosova ku gjindet? Rreth e prqark Kosovs flitet gjuha Shqipe. Pse t krijohen dallime gjuhsore, kulturore etj. me viset tjera shqiptare? Kush e shtyn kt? Mos i przin gishtat Serbia meq dshtoi me okupimin dhe prpjekjet pr dbim dhe zhdukje t popullats Shqiptare n Kosov?!

  Po supozojm q Kosova shpreh dshirn pr krijim t nj kombi t ri/identitetit t ri. Si do e arsyetosh kt gjeneratave q derdhn gjak t lumenjve pr ruajtjen e identitetit Shqiptar? Si do ua shpjegosh njerzve q humbn jetn pr idelain e Shqiptarizms? Si dhe n mnyr do ua shpjegosh brezit t ri; pse familjart e tyre shkuan n luft, vdiqn apo mbetn t gjymt? Pr cililin ideal/identitet? Kosovar?! Apo Shqiptar?!

  Pse kto dshira pr "Kosovarizm" shfaqen tani? Pse nuk u shfaqn kto "dshira" gjat viteve t 80-dhjeta(apo 70 -dhjeta) kur eksistonte Jugoslavia dhe ishte rast i volitshm pr ithtart e Kosovarizmit? Ather ishte shum leht zbatimi i planit dhe bile, bile do prkrahej nga sllavt e Jugut....

  Dhe e fundit:

  Si do i emrtosh dhe cilin identitet duhet ta pervetsojn Shqiptart q jetojn n Mal t ZI, Serbi(lugina e Preshevs) dhe n FYROM?! A do i emrtojm kta bashkkombas si Shqiptar q flasin Shqip apo do i emrtojm si Malazes, Serb e Maqedon?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 24-11-2016 m 17:30

 5. Anetart m posht kan falenderuar Rrjeti pr postimin:

  drague (27-11-2016)

 6. #25
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Nuk eshte thjesht eshtja e shtetit me popullin dhe kombin,ne kete eshtje hyne dhe kultura me fene.Shteti,kultura,feja perbejne ate qe pak a shume ka nje baze historike per tu quajtur o vetshpallur komb. Kombi,kombesia mundet te egzistojne dhe pa Shtet,pa flamur dhe pa stem e hymn.

  Pra nga ky proes,nga kjo baze historike mundet te percaktojme dhe kombin, dhe kombesia nuk eshte gje tjeter vese nje kontrate sociale qe vet populli vendos.
  Nje Komb mund te perbehet nga popullsi te ndryshme etnikisht qe gjate historise jane afruar me njeri tjetrin duke pervojisur te njejtat tradita, gjuhe, fe, vlera, etj...shembull kemi Italine ; nje Popull etnikisht homogjen mund te kete kombesi te ndryshme, diktuar nga rrethanat historike apo nga menyra e jeteses se atij populli: Hebrenjte dhe Romet si shembull;
  Ceshtja eshte se fare do te kuptojme me termat kombesi dhe popull e ne mosngaterrimin e tyre me etnicitetin, i cili perkon me rrenjet e perbashketa fisnore qe nga thellesia e lashtesise.
  Shqiptaret dhe kosovaret i perkasin te njejtit komb, edhe pse te ndare nga ana administrative apo me inklinacione te ndryshme fetaro-politike, ndersa per sa i perket etnicitetit, shqiptaret jane mish-mash po aq sa italianet....e s'mund te jete ndryshe perderisa Iliria , perfshire ne Perandorine Romake, ishte territor i hapur ndaj imigracionit, e akoma me keq gjate sundimit osman qe shfarosi e shpernguli nje pjese teper te madhe te atyre qe vetequheshin arber e mbushi zbrazetine e krijuar me perderdhje popullsish me etnicitete aziatike me fe e vlera te tjera!!
  Pra, edhe une jam i mendimit se eshte paksa e nderlikuar ne rastin e shqiptareve dallimi ndermjet kombesise(edhe jevgjit=romet jane me kombesi shqiptare) dhe popullit si orme etnish , fesh, vlerash te ndryshme! Ndesa eshte shteti qe eshte "kontrate sociale", duke mbyllur brenda gardhit te vet nje popull, dy popuj apo me shume, nje etni apo me shume, nje gjuhe apo me shume, nje fe apo me shume, etj...!
  Jarigas

 7. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Domethene diskutimi per kete teme vazhdon. Nuk kemi argumente bindese dhe shkencore kur po mbrohet nje tez apo nje parim.....Sidoqofte askush nuk na e merr te drejten te quhemi se jemi me komb (kombesi) shqiptar (shqiptare) i shtetit te Kosoves, shqiptar i shtetit te Shqiperise, shqiptar i shtetit te Serbise, shqiptar i shtetit te Greqise, shqiptar i shtetit te Malit te Zi, shqiptar i shtetit te Maqedonise dhe shqiptar i ndonje shteti tjeter evropian.

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  Nje Komb mund te perbehet nga popullsi te ndryshme etnikisht qe gjate historise jane afruar me njeri tjetrin duke pervojisur te njejtat tradita, gjuhe, fe, vlera, etj...shembull kemi Italine ; nje Popull etnikisht homogjen mund te kete kombesi te ndryshme, diktuar nga rrethanat historike apo nga menyra e jeteses se atij populli: Hebrenjte dhe Romet si shembull;
  Ceshtja eshte se fare do te kuptojme me termat kombesi dhe popull e ne mosngaterrimin e tyre me etnicitetin, i cili perkon me rrenjet e perbashketa fisnore qe nga thellesia e lashtesise.
  Shqiptaret dhe kosovaret i perkasin te njejtit komb, edhe pse te ndare nga ana administrative apo me inklinacione te ndryshme fetaro-politike, ndersa per sa i perket etnicitetit, shqiptaret jane mish-mash po aq sa italianet....e s'mund te jete ndryshe perderisa Iliria , perfshire ne Perandorine Romake, ishte territor i hapur ndaj imigracionit, e akoma me keq gjate sundimit osman qe shfarosi e shpernguli nje pjese teper te madhe te atyre qe vetequheshin arber e mbushi zbrazetine e krijuar me perderdhje popullsish me etnicitete aziatike me fe e vlera te tjera!!
  Pra, edhe une jam i mendimit se eshte paksa e nderlikuar ne rastin e shqiptareve dallimi ndermjet kombesise(edhe jevgjit=romet jane me kombesi shqiptare) dhe popullit si orme etnish , fesh, vlerash te ndryshme! Ndesa eshte shteti qe eshte "kontrate sociale", duke mbyllur brenda gardhit te vet nje popull, dy popuj apo me shume, nje etni apo me shume, nje gjuhe apo me shume, nje fe apo me shume, etj...!
  E vertete,ashtu eshte

  Natyrisht qe eshte veshtire te percaktosh kombin lere pastaj etnine qe ka te beje kryesisht me prejardhjen historike. Prejardhja historike mundet te jete "territori", hyjnite politeiste te ndryshme , thjesht vetem nje Zot ose nga grate e Abramit etj etj.Sa me shume te shkohet mbrapa me historine aq me shume behet e veshtire dhe percaktimi i etnise. Por edhe kur etnine e percaktojme kryesisht me racen eshte prap e veshtire.Rast ke nje fis afrikan ("me lekure te zeze") qe vetquhen me prejardhje ebraike dhe me duket se edhe genetika i ka dhene te drejte.

  Keshtu dhe etnia si kombi eshte prap nje "kontrat sociale",kjo kontrate eshte thjesht nje vetshpallje nga ku fisi,fshati,zona,populli zgjedh ne njefar baze dakortsie te shkuaren e tije. Zgjedh ose edhe detyrohet te zgjedhi gjuhen,traditat,fene,historine deri edhe kombesine o shtetin qe do ti perkasi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 26-11-2016 m 15:42

 9. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  Prgjigje e plot pr pjesmarsit e diskutimit n kt tem e gjen ktu:

  Xhelal Zejneli

  Koht e fundit n hapsirn shqiptare n Ballkan paraqiten do ide, sipas t cilave shqiptart nuk qenkshin nj komb, por dy a m shum sish. Fatmirsisht, numri i atyre q thon se ndrmjet shqiptarve t Shqipris dhe shqiptarve jasht saj, ka dallime t caktuara, sht tejet i vogl dhe numrohet n gishta.Shqiptart n Ballkan: n Shqipri, n Kosov, n Kosovn lindore (Preshev, Bujanovc, Medvegj), n Maqedoni, n Mal t Zi, n Greqi, duke prfshir dhe amt – jan nj popull, flasin nj gjuh, kan nj histori dhe jan nj komb. Pjes e pandar e kombit shqiptar n Ballkan jan edhe shqiptart n diaspor: n Evrop, n SHBA, n Kanada, n Australi…
  Midis shqiptarve, kudo qofshin ata, nuk ka kurrfar dallimesh t theksuara, madje mbi kurrfar baze. Shqiptart jan nj.
  Ka individ q thon se ekziston kombi shqiptar n Shqipri si dhe kombi kosovar – n Kosov. S’ka komb kosovar. Kosova sht term gjeografik.

  M tepr:
  http://www.tetovanews.info/2016/11/s...tori-nje-komb/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 28-11-2016 m 10:02

 10. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"

  A sht ky njeri normal`?

  Arrestohet Halil Matoshi, largon flamujt kuq e zi nga Prishtina

  Nj ngjarje e rnd ka ndodhur n kryeqendrn e Kosovs, pikrisht n Ditn e Flamurit kombtar, me 28 Nntor.

  Policia e Kosovs ka arrestuar analistin e emisionit Click, z. Halil Matoshi, i cili sht kapur n flagranc duke larguar flamujt kombtar q jan vendosur pr hir t ksaj dite rrugve t kryeqytetit.

  Sipas burimeve nga vendi i ngjarjes, Matoshi sht prplasur ashpr me polict, t cilt e kan arrestuar dhunshm, porse ai gjat gjith kohs nuk sht ndalur s brohorituri Rroft kombi kosovar! dhe Pa komb kosovar, sdo tket as shqiptar.

  Matoshi momentalisht gjendet n stacionin policor Qendra dhe priitet q t drgohet n mbajtje pr 48 or. /PamPress/

  http://www.pampress.com/arrestohet-h...nga-prishtina/

 11. #30
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Bastardi i smur Halil Matoshi dhe Halilat "Kosovar"  Thai: Nuk ka komb kosovar

  21 Dhjetor 2016 - 14:37
  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai n nj forum t organizuar nga Unviversiteti Evropian i Tirans, ka thn se nuk ka komb kosovar, por Kosova ka identitet shtetror.

  I pyetur pr debatin pr identitetin mes Tirans dhe Prishtins, Thai sht prgjigjur se gjithmon ka pasur prpjekje pr prarje t shqiptarve.

  Pas prezantimit q bra pr integrimet euroatlantik t Kosovs dhe rajonit, me studentt bashkbiseduam pr tema t politiks s jashtme dhe t brendshme. Ata m pyetn pr debatin pr identitetin mes Tirans e Prishtins. Lidhur me kt, theksova se nuk ka komb kosovar, ka vetm nj identitet shtetror t Republiks s Kosovs. Ka pasur gjithmon prpjekje pr ti prare shqiptart, por nuk kan arritur as n kohra t vshtira, as sot n liri, ka shkruar Thai.

  Pati interesim edhe pr zgjedhjet n Maqedoni. Thash se shqiptart duhet t nxjerrin msime nga kto zgjedhje, ta analizojn mir tendencn e vots dhe t ndrtojn nj platform unike politike pr t ardhmen. Ajo duhet t prfshij zgjidhjen e shtjes s emrit njher e prgjithmon dhe t zhbllokoj rrugn euroatlantike t Maqedonis, ka shkruar ai.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •