N Fakultetin m t madh t Universitetit t Tirans, te Shkencat e Natyrs, nga 10 deg studimi, regjistrimi pr shpalljen e fituesve duke ulur vijn e kuqe vijon vetm n 4 programe, pasi n 6 programe t tjera nuk ka m kandidat. Kjo gj u deklarua pr GSH nga dekani i Shkencave t Natyrs, Spiro Drushku.

Me shtyrjen e afatit t regjistrimeve n fakultetin ton vijon plotsimi i kuotave t parealizuara vetm n 4 programe studimi nga 10 programe q kemi n total. Pasi n 6 programe t tjera, edhe pse kemi shum kuota t lira, nuk ka m kandidat, jan ezauruar listat e aplikuesve, pasi regjistrimi u zhvillua n 6-7 faza, sqaron dekani Drushku.

Sipas tij, programet e studimit ku nuk ka m kandidat dhe nuk ka far vije t ulet, jan degt e Kimis, Matematika dhe Fizika, n total kto programe studimi kan 126 kuota t lira. Bhet fjal pr programet Kimi, Kimi Industrial dhe Mjedisore, Kimi dhe Teknologji Ushqimore, Fizik, Matematik, Inxhinieri Matematike dhe Informatike. N kto programe, listat e kandidatve aplikues posht vijs jan ezauruar q n fazn e fundit pa u shtyr ende afati nga MAS, thekson Drushku.

Po ashtu, ky fenomen sht hasur edhe n nj nga degt m t krkuara, pikrisht n degn Farmaci, ku do t mbesin 14 kuota t lira, pasi nuk ka m kandidat q t mund t regjistrohen. Sipas rektorit t Universitetit t Mjeksis, Arben Gjata, kjo situat ka ndodhur pasi kandidatt nga frika se mos mbeten pa shkoll jan regjistruar n programet e tjera ku jan shpallur fitues.

Faktikisht, sipas ekspertit t arsimit, Ndriim Mehmeti, kjo gj pritej q t ndodhte nga tejzgjatja e regjistrimeve. Dhe m e mira sipas tij do ishte q kandidatve tu jepej nj tjetr mundsi, duke aplikuar pr kto kuota t liria, n mnyr q ato t mos digjen raporton Gazeta Shqiptare.

__________________________________________________ __________________________________________________ _______________


Lajm edhe per shokun Pirro qe vleresonte reformen ne arsim te qeverise!