Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,500

  Nishani apo Rama? Kush ka t drejt?

  Nga Blendi Fevziu

  Vendimi i Presidentit t Republiks pr t dekoruar 67 shqiptar t pafajshm, t vrar padrejtsisht dhe t nprkmbur pr m shum se 73 vjet ka rihapur edhe nj her nj debat t nxeht n vend. At q lidhet m luftn e dyt botrore dhe me rreshtimin e shqiptarve n formacionet politike t saj. Pr fatin ton t keq, debati nis si gjithnj nga personat m pak kompetent dhe n vend t historis i referohet filmave t kinostudios Shqipria e Re dhe imazheve t socrealizmit. Pa dashur t hyj n nj debat q krkon shum m tepr thellim dhe shum m tepr hapsir se sa nj editorial, dua t nnvizoj se vendimi i Presidentit ka dy an: at historike dhe at morale.

  Konteksti historik, sht ai q keqinterpretohet m shum dhe q prdoret kryesisht nga ata q e shohin si politik dite. N kt kontekst, Presidenti nuk ka gabuar aspak. Masakrimi i 67 pjestarve t nj formacioni t Ballit Kombtar, por n realitet, nj grup fshatarsh q as kishin vrar njeri dhe qen bashkuar pr t luftuar italiant, m 21 tetor, ka qen nj akt i pastr kriminal. Ai u krye nga Brigada e Par me nj vendim t marr nga Dushan Mugosha (Shihni kujtimet e Xhelal Staravecks). Qllimi ishte thjesht terrorizimi i mbshtetsve t Ballit dhe marrja e pushtetit n nj moment q n Shqipri ishte krijuar vakum. Italiant kishin kapitulluar, ndrsa gjermant qen vendosur vetm n disa qndra dhe pika strategjike.

  Masakra e Lushnjs e kishte nismn n dshtimin e Mukjes. Atje, ku Komunistt, Ballistt dhe nacionalist t tjer u bashkuan dhe firmosn pr nj luft t prbashkt ndaj okupatorve. Por ndrkoh Italia kapitulloi dhe pushteti i ardhshm ishte m i rndsishm se sa lufta. Pavarsisht se firmosi, PKSH vendosi ta prish marrveshjen e Mukjes.

  Bashkimi me Ballin Kombtar tani sht nj pun e vdekur dhe sbisedohet m pr at pun. Tani bisedohet shpartallimi i tij.

  Kjo fraz prbn thelbin e letrs q Enver Hoxha i nisi m 1 tetor t 1943-it Komitetit Qarkor t Gjirokastrs. Pr mbshtetsit e Ballit Kombtar kjo sht dita e fillimit t prplasjeve zyrtare ushtarake midis dy formacioneve politike q u shndrruan n dy forca armike. Edhe pse prplasje mes tyre kishte pasur edhe m hert, ato qen n fakt sporadike. Prishja e Marrveshjes s Mukjes, qe jo vetm humbja e nj shansi pr luft t prbashkt kundr okupatorit, por edhe fillimi i prleshjeve t armatosura midis palve. Prplasjet nisn n fillim t muajit shtator me vrasjen e 6 ballistve n Ziisht. Nga 1 shtatori deri m 1 tetor u numruan dhjetra viktima nga t dyja palt.

  Viktimat e Lushnjs u masakruan n kt moment. Asnj prej tyre, kurr nuk kishte bashkpunuar me italiant, kundr t cilve ishin ngritur. N vitet e fundit t jets, vet Mehmet Shehu, si dshmon djali i tij Bashkim Shehu n librin Vjeshta e Ankthit, shprehte pendes pr kt akt. Ishin njerz t pafajshm q u vran pr t ngjallur frik tek t tjert. Dhe pr t frenuar mobilizimin e mtejshm n forcat e Ballit. U vran pr pushtetin e ardhshm.

  M 26 tetor t 1943-it Balli Kombtar lshoi nj thirrje drejtuar Nacionallirimtares me titullin: Vllavrasja ka fillue!

  Mbshtetsit e komunistve kan deklaruar gjithnj se luftn vllavrasse e filloi Balli Kombtar, se ishin pjestart e tij q ju bashkngjitn forcave gjermane dhe q sulmuan forcat partizane. Por asnj historian deri m sot, nuk mund t thot q Balli ka bashkpunuar me okupatort prpara Tetorit t vitit 1943. Ky sht konteksti historik.

  Ai moral sht tjetr. A meritonin kta 67 persona t dekoroheshin dhe cili ishte kontributi i tyre n kt rast. Ata jan viktima t pafajshme t nj lufte civile dhe nj prplasjeje forcash, q pr fatin e tyre t keq, qlloi t kulmonte pikrisht n fshatin e tyre. N fakt, Presidenti duhet t prgatis nj nderim m t denj dhe m domethns pr Mithat Frashrin, kreun e Ballit Kombtar, djalin e Abdyl Frashrit, firmtarin e pavarsis, antarin e kabinetit t Ismail Qemalit, krijuesin e Biblioteks Kombtare shqiptare, shkrimtarin dhe prkthyesin e njohur dhe militantin antifashist. Askush deri m sot, asnj historiograf komunist nuk ka dshmuar ndonj bashkpunim t Frashrit me Gjermant. Por ai sht prbaltur pa t drejt dhe sot, ende prehet n nj varrez n Long Island t Nju Jorkut. Ky njeri ka ln nj testament. Ai ka dorzuar gjith pasurin e tij pr Shqiprin, me kusht, q ta varrosnin n oborrin e Institutit Albanologjik nse ndonj dit do t ngrihej nj i till. Ai vijon t prehet ende larg, vetm si pasoj e nj manipulimi historik.

  Sa i takon 67 personave, ka edhe nj shikim tjetr. Vrasja makabre e atyre t pafajshmve ishte vetm nj akt. Pr 50 vjet me rradh, familjet tyre jan persekutuar n mnyr t tmerrshme. Familjet u izoluan, fmijve, niprve dhe strniprve q nuk i njohn kurr ju mohua punsimi normal dhe shkollimi. Ata e vuajtn kt si nj njoll n biografi dhe ky dekorim sht edhe nj sadisfaksion moral pr vuajtjet e tyre. Ata nuk ngjallen dot m; familjet nuk e shprbjn dot persekutimin e padrejt dhe t pamerituar; nuk i kthejn dot mbrapsht vuajtjet q kan hequr. Lrini s paku t ndihen krenar me at dekorat simbolike, sa pr ti treguar t gjithve, por edhe vetes, se e vrteta vonon, por humbet kurr.

  Ke vepruar drejt Zoti President, por sht ende shum pak. Historia nuk bhet me filmat e kinostudios dhe e drejta nuk ka lidhje me politikn e dits! /opinion/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Nishani apo Rama? Kush ka t drejt?

  Te drejte ka Nishani,po te mos te futemi per arsyet dhe kohen qe e ben...,si te thuash qe e ben per interesa te tjera politike-partiake.Por sikur ta marim thjeshte se duhen dekoruar a jo,nuk diskutohet qe duhen dekoruar sepse eshte nje krim,nje ngjarje qe duhet kujtuar.
  Problemi i vertete eshte qe pse keto dekorime behen me 25 vjet vonese !

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,500

  Pr: Nishani apo Rama? Kush ka t drejt?

  Politika eshte omniprezente tek ne, s'e evitojme dot.
  Edhe po te duam, ne momentin qe Rama me Meten nderojne me perkulje-shall te kuq-brohoritje "Parti Enver" te gjithe xhelatet qe i vrane e masakruan dhe perdhunuan ne menyre makabre ata 67 persona, kunder efekti eshte i pashmangshem. Dhe me e bukura eshte se debati nxitet nga moralistet vetem kur vleresohen figura si Mbreti Zog apo te denuarit e komunizmin, nderkohe qe kalohen ne heshtje nderimet sebashku me dekorimet qe iu behen bashkepunetoreve te komunizmit!

  Nese ka apo jo te drejte Nishani, une personalisht e gjykoj disi te ekzagjeruar aktin e dekorimit. Ka plot menyra per t'i nderuar ata, nepermjet nje eventi apo perkujtimoreje me familjaret etj etj. Dekoratat, titujt apo medaljet i duhen ndare figurave me nje kontribut paksa me te veante.
  Megjithate nahija Nishanit, ka bere dika per shtresen e te persekutuareve. Sigurisht qe duhet te ishte bere shume me teper se kaq, por ama jane te vetmit qe ne menyre konstante, pergjate 25 viteve, ka dhene nje mini-kontribut per kete shtrese!

  PS: E rendesishme qe gjenden gjithmone kleka per te kritikuar...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 29-10-2016 m 06:54
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,500

  Pr: Nishani apo Rama? Kush ka t drejt?

  Historiani: Mehmet Shehu e Dushan Mugosha i zhveshn lakuriq ballistt para se ti pushkatonin

  08:27, 30/10/2016
  Nga Valentina Madani*

  Historiani dhe ish-i prndjekuri politik, Agim Musta n 15 librat e tij ka dokumentuar tmerret e diktaturs komuniste. Ai vren me shqetsim se ndrsa regjimet e tjera t japin t drejtn t varrossh kufomn, diktatura komuniste nuk ta jepte kt t drejt minimale, pasi eshtrat e ktyre viktimave hidheshin n gremina, lumenj, ose digjeshin me acid. Z. Musta n kt intervist pr “Gazeta Shqiptare” hedh drit mbi masakrn e 21 tetorit t vitit ‘43 n Lushnje nga brigada e drejtuar nga Mehmet Shehu dhe serbi Dushan Mugosha. Z. Musta tregon se si i zhveshn ballistt pr t ndar myslimant nga ortodokst pr t’i shptuar kta t fundit dhe identifikimi i br prmes synetllkut, prgjigja e Shehut pr masakrn dhe paralajmrimin e tij pr masakra t tjera. duke thn se kjo do t ishte si kafja para dasms… Dhe rasti m i trisht pr Agim Mustn ishte pushkatimi n sy t tij i bashkmoshatarit Duro Shehu n Gjirokastr n vitin 1944.

  Z. Musta si e konsideroni dekorimin e Ballit nga presidenti Bujar Nishani?

  Pr mendimin tim, ai dekorim sht i vonuar. Duhej t bhej me koh, ashtu si duhet t dekorohen edhe shum viktima t tjera t pafajshme, q u mori jetn komunizmi. Pr rastin konkret dhe pr shum raste t tjera un kam takuar dshmitar dhe kam br krkime n Arkivn e Shtetit. N kt t fundit nuk gjenden as 80 pr qind t dokumenteve q vrtetojn krimet e komunizmit, pasi jan zhdukur qllimisht q t fshihen. Nuk kam ln gj pa hulumtuar q nga koha e lufts e deri n rrzimin e diktaturs. Kam shkuar n Spa e n do vend pr t folur me dshmitart, pr t mbledhur sa m shum fakte rreth krimeve barbare t kryera nga diktatura. Kam folur edhe me protagonist t asaj kohe, me Bedri Spahiun, Tuk Jakovn e shum t tjer pr t hedhur drit mbi regjimin kriminal t diktaturs.

  Gjat hulumtimeve tuaja far keni msuar pr masakrn e 21 tetorit t ‘43-it ndaj Ballit?

  Ata q u pushkatuan ishin fshatar t zons s Myzeqes, njerz t pafajshm. Nuk i ishin bashkuar vullnetarisht Ballit, por kishin qen t detyruar nga Isa Manastirliu, i cili u tha banorve q ose t bashkohen me ta, se do t’i vriste vet ai. Vet Manastirliu i shptoi masakrs dhe iku m von jasht shtetit. T gjith drejtuesit e Ballit ikn. I vetmi njeri q luftoi ishte Hamit Matjani. Luftoi pa kompromis.

  A pati rezistenc nga ballistt?

  Fshatart u dorzuan q n prpjekjen e par. Ata q u dorzuan, u bn viktima t brigads s par t drejtuar prej Mehmet Shehut e Dushan Mugoshs. Por ajo q ndodhi ditn e masakrs ka qen e tmerrshme pr faktin se Dushan Mugosha i mblodhi t gjith dhe i detyroi q t zhvisheshin duke par seksin e tyre se kush ishte br synet, ishte mysliman dhe duhej pushkatuar dhe i quajtn lafshprer, ndrsa lafshpaprert ishin ortodokst q nuk ishin br synet dhe ata i nxorn nga rreshti dhe nuk i pushkatuan. T gjith myslimant i vran. Gjat hulumtimeve t mia pr at ngjarje t rnd kam msuar se Rrahman Rui q ishte pjes drejtuese e brigads, pas pushkatimit i ka thn Mehmet Shehut se nuk duhej t pushkatoheshin gjith ata njerz.

  Dhe si sht prgjigjur Mehmeti?

  Mehmeti i ka thn Rrahmanit: “Ti nuk ke par sa lumenj gjaku jan derdhur n Spanj dhe kjo sht vetm si nj kafe para dasms”. Duhet t dini nj gj, q Mehmeti gjat lufts n Spanj ka qen komandant skuadre dhe jo batalioni. Kt ma ka thn vet Bedri Spahiu, i cili ka qen n Spanj edhe ai gjat lufts. Po ashtu m von kur u erdhi diktatura, Rrahmanin i cili ishte udhheqs i Partis Komuniste n Lushnje bashk me dy djemt e tij e dnuan si devijator t vijs s kuqe t partis.

  Ky ishte nj paralajmrim pr masakra t tjera nga partizant?

  Po, dhe n t vrtet kan kryer shum vrasje t tjera masive, ku gjysms nuk u gjenden as varret. Pas Lushnjs, kan vrar n Gjirokastr 14 veta. N Kurvelesh jan pushkatuar 12 veta, mes t cilve edhe nj grua me dy fmij t vegjl. Po ashtu edhe n berat, n Tepelen. T gjitha pushkatimet jan br pa i gjykuar. Madje, n Gjirokastr ka ndodhur nj krim njerzor me nj bashkmoshatarin tim, Duro Shehu. Kam qen dshmitar i asaj far ndodhi dhe ishim vetm 14-vjear. I ati i Duros kishte folur kundr komunizmit dhe vetm pr aq gj, at e morn bashk me djalin dhe i pushkatuan. Erdhn e morn Duron nga msimi dhe n oborr t shkolls e pushkatuan n sy t t gjith ne. Ka qen nj ngjarje rrqeths, pasi po vritej edhe nj fmij i pafajshm. Por, ka edhe shum raste t tjera duke ngjallur kudo vllavrasjen. N hotel “Turizmi” n Pogradec kan vrar 40 xhandar. Po ashtu, edhe n Dukaj t Tepelens kan pushkatuar n gusht t 1944-s 40 xhandar. Regjimi diktatorial zhvarrosi eshtrat e ish-kryeministrit shqiptar, Iliaz Bej Vrioni dhe i hodhi ato n lumin Osum t Beratit. Eshtrat e Iliaz Bej Vrionit vazhdojn t mbeten t humbura duke e ln ende kt personalitet t vyer t kombit shqiptar pa varr.

  Nisur nga kto masakra, a krkohen nga presidenti t tjera dekorime n vijimsi t dekorimit t viktimave t 21 tetorit ‘43?

  Sigurisht. Jan vrar njerz t pafajshm nga komunistt. Un kam qen dshmitar i vrasjes s nj nxnsi shkolle, vetm 14 vje si ishte Duro Shehu, ishim shok n Gjirokastr. Ai duhet t dekorohet si dhe shum t tjer. Diktatura vrau barbarisht. Mund t them se terrori komunist e ka zanafilln e tij bashk me formimin e PKSH. Gjat kohs s Lufts s Dyt Botrore ai u ushtrua nga formacione partizane dhe njsitet guerile dhe skuadrat e vdekjes. Mbas vendosjes s diktaturs komuniste, terrori e dhuna fizike n Shqipri u ushtruan nga Sigurimi i Shtetit, “Divizioni i Mbrojtjes se Popullit” (D. M. B.) Policia Popullore, repartet e ndjekjes, repartet e kufirit, repartet q kishin n varsi burgjet, kampet me pun t detyruar dhe kampet e internimit. Terror e dhun kan ushtruar hetuesit, prokurort dhe gjyqtart, q kan dhn dnime politike. Jan 6000 vet q nuk kan varre, t cilve nuk u gjenden eshtrat. N Shqipri deri m sot nuk sht br asnj analiz dhe denoncim zyrtar pr krimet e kryera nga PKSH, qysh nga formimi i saj. “Harresa” ka pr qllim shkuljen nga kujtesa e popullit shqiptar t krimeve t diktaturs komuniste, q u kryen n Shqipri pr gjysm shekulli. Pr krime t tilla, duhet t alarmohet jo vetm kombi shqiptar, por e gjith bota. T mos harrojm kurrn e kurrs, se vendosja e komunizmit n Shqipri, derisa ndodhi nj her, mund t ndodh prsri, jo n t njjtn form dhe nga t njjtt njerz, por nga personat tjer dhe me forma t tjera, me t strholluara dhe m t rafinuara. Kt s’duhet ta harroj asnj shqiptar.

  /Gazeta Shqiptare/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Nishani apo Rama? Kush ka t drejt?

  Keto jane kuriozitete historike dhe jo principe historike. Po te kihet parasysh fakti i qarte qe komunistet ishin grupi i te forteve te shqiperise dhe komunizmin e kishin hixhab dhe fakti tjeter qe ballistet te cilet ishin vertet te interesuar per te rrokur nje ideologji nuk u genjyen dot nga idete e thjeshta dhe vullgare qe ofronte komunizmi teorik bashkekohor, kuptohet qe nuk do gjenim pergjigje tjeter te ngjarjeve qe ndodhen; ate te krimeve te komunisteve apo te forteve dhe mospajtimin e ballit me komunizmin.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •