Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-10-2016
  Vendndodhja
  kamez
  Postime
  1

  fabula dhe Ezopi.

  Fabula
  Fabula e ka prejardhjen nga Lindja, siē e kane edhe vet brezat njerėzor. Apologjia greke pėrmban shpesh prejardhjen e saj siriane ose egjiptiane me simboliken qė pėrdor, hyjnitė dhe gjeografinė, por nuk ndryshon shpirtin e vet. I pari dhe me i famshmi prej fabulistėve te lashte greke, ishte Ezopi. Vet qenia e tij ėshtė fabul. Dėshmitė e shkrimtareve te lashte (me e hershmja ajo e Heroditit) na paraqesin si atdhe te tij Samon, Sardis, Mesimvrine e Thrakes ose Frijian dhe shtojnė se ishte skllav i njė banori te Samos, i cili I fali lirinė.
  Fabula
  Ezopi jetoi nė shekullin e VI p.e.r. Edhe nėse ka ekzistuar ose jo, Ezopi nuk ėshtė njė artist qė kultivon fabulėn si njė gjini letrare, por e pėrdor atė nėpėrmjet veprimtarisė shoqėrore , me rrėfenjat e tij kėrkon te ndikoje nė jetėn e bashkėqytetareve te tij pėr ta pėrdorur atė nė te mire te tyre.
  Kafshėt fitojnė pėrfundimisht vlerėn e simbolikes se tyre si pėrfaqėsues te njė virtyti njerėzor ose ceni. Megjithatė kalimi nga pėrshkrimi konkret dhe i hollėsishėm i kafshėve nė fabul, ku personazhe janė kafshėt, nė te cilėn thjeshtėsia praktike u ebe klasike me Ezopin, duhet te interpretohet tek egjiptianet. Ata verrejten se kafshėt, te drejtuara nga instinkti i tyre, duket se i nėnshtrohen njė shtrirjeje sovrane, tek kafshėt njohja baze karakteristike shpėrfaqet me qarte se tek njeriu, kėshtu egjiptianet mbajtėn vetėm karakteristikat me te dukshme te sjelljes se tyre, kurse pėr te tjerat besuan me shume dukuritė sesa te vėrtetėn, prej kėsaj rrjedhin pėrcaktime te pashpjegueshme: pėrse gomari, i cili mund te mishėronte zellin dhe durimin, u be simbol i pamundėsisė ? Pėrse delja u be simbol i butėsisė dhe urtėsisė kundėr marrėzisė dhe pėruljes ? Qysh prej asaj kohe ujku ėshtė njė pėrfaqėsues i egėrsisė, dhelpra e dinakėrisė, ariu i papjekurisė dhe marrėzisė etj.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: fabula dhe Ezopi.

  ..njeriu eshte kafsha me e larte!dhe ezopi e dinte kete!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •