Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Pr ndrtimin e autostradave dhe linjave hekurudhore q kalojn npr territorin e Kosovs, Qeveria e Shqipris dhe ajo e Serbis kan nnshkruar protokoll bashkpunimi pa e marr plqimin e Qeveris s Kosovs. Nj veprim i till i pals shqiptare l t kuptohet, t paktn nga pala serbe, si njohje e sovranitetit serb mbi Republikn e Kosovs, prandaj po kundrshtohet nga zyrtart shtetror t Kosovs.

  Pr autostradat dhe linjat hekurudhore q nisen nga Serbia dhe t cilat kalojn nprmjet territorit t Kosovs pr t dal n Shqipri zvendsministrja e Zhvillimit Ekonomik t Shqipris, Brunilda Paskali, dhe sekretari i shtetit n Ministrin e Tregtis s Serbis, Stevan Nikeviq, kan nnshkruar protokoll bashkpunimi pa e marr plqimin e Qeveris, q udhhiqet nga kryeministri i vendit, Isa Mustafa.

  Ky veprim i pals shqiptare l t kuptohet, t paktn nga pala serbe, si njohje e sovranitetit serb mbi Republikn e Kosovs.

  Sipas dokumenteve zyrtare, q ka arritur ti siguroj gazeta Zri, dy prfaqsuesit e qeverive, ajo e Shqipris dhe e Serbis, Paskali dhe Nikeviq, m 15-16 prill 2015, kishin negociuar Protokollin e Sesionit t Par t Komisionit t Prbashkt pr Bashkpunim Ekonomik midis Republiks s Shqipris dhe Republiks s Kosovs, me rast ishin dakorduar q t paraqesin projekte t veanta t cilat do t prezantohen pran institucioneve t Bashkimit Evropian, me qllim mundsimin e financimit t tyre nga fondet e ksaj t fundit.

  Pak muaj pasi ka nnshkruar protokollin si kryesuese e delegacionit shqiptar, Paskali ka marr detyr t re, at t zvendskryetares s Bashkis s Tirans. /express/

  Emri: IMG_7118.jpg

Shikime: 347

Madhsia: 29.5 KB
  Emri: IMG_7119.JPG

Shikime: 434

Madhsia: 66.6 KB
  Emri: IMG_7120.JPG

Shikime: 318

Madhsia: 63.1 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga Oketa Lexo Postimin
  Ah qen bir qeni , e cove kete vend ne derexhe

  Pse kshu??
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Shum probleme me fqinjt, zero probleme me Vui!

  Nga im Peka


  Edi Rama erdhi n pushtet n vitin 2013 duke kopjuar sloganin e Ahmet Davutoglu, ish-ministr i Jashtm dhe kryeministr i Turqis pr “Zero Probleme me fqinjt’. Ndrsa sot, si pr ironi, aviont turq bombardojn brenda territorit t dy shteteve fqinje, Irakut dhe Siris, ndrkoh q marrdhniet e qeveris socialiste me fqinjt jan n pikn e tyre m t ult q nga koha e Enver Hoxhs.

  N vern e vitit 2013, kur Edi Rama sapo kishte fituar zgjedhjet, por nuk e kishte marr akoma detyrn e Kryeministrit, s bashku me disa prej ministrave t ardhshm filloi nj tur ndrkombtar, ku n sy ran veanrisht vizita n Itali, Turqi dhe Greqi. Pritja zyrtare q iu rezervua n kto shtete ishte e paprecedent dhe sigurisht mbarte me vete shpresat e mdha se raportet e qeveris s re me fqinjt do t njihnin nj periudh t art. Jo se raportet e paraardhsit ishin t kqija, por kishte element q n nj mnyr ose tjetr, kishin nevoj pr nj perspektiv m ndryshe. Prandaj, ardhja e Edi Rams n pushtet u pa si mundsi e mir pr prmirsimin e tyre, veanrisht duke pasur parasysh angazhimin e Rams pr “Zero Probleme”.

  Q n fillim u pa nj retorik boshe n raport me Greqin, dhe “armiqsia” midis Partis Socialiste dhe Greqis pr shkak t kundrshtimit t marrveshjes s detit, krkonte nj qasje t re nga ana e Rams. Nuk ndodhi. Jo vetm kaq, por ai qartazi tregoi se prioritet kishte marrdhniet me Italin, ndoshta edhe pr shkak t raporteve t tij personale me Kryeministrin Italian Matteo Renzi.

  Rama e rrethoi veten me miq dhe bashkpuntor q ishin vokal kundr Greqis dhe miqsor me Italian. Historikisht ka patur nj konkurrenc her t hapur her t kamufluar midis Italis dhe Greqis pr influenc n Shqipri, veanrisht pas rnies s komunizmit. Qeveri t ndryshme shqiptare jan munduar t notojn midis ktyre dy ujrave duke ruajtur nj balanc n interes t vet. Sot, fal Edi Rams, kjo balanc sht prishur, n kurriz t marrdhnieve me Greqin. Nga ana tjetr, nuk sht se marrdhniet e ngrohta politike me qeverin italiane kan sjell ndonj rezultat n fushn e ekonomis, investimeve direkte italiane apo n at t tregtis.

  Kryeministri italian prballet me dy kriza t brendshme, at financiare dhe referendumin pr ndryshimet kushtetuese me 4 dhjetor. Gjasat jan, q Renzi nuk do t shtyj m shum se disa muaj n krye t qeveris italiane, dhe si rrjedhoj askush nuk sht n gjendje t parashikoj kush do t jen marrdhniet me Italin m pas. I vetmi prfitim deri tani n kto marrdhnie sht mbyllja e syve dhe heshtja e pals italiane n lidhje me lumin e drogs q ka vrshuar nga kjo an e Adriatikut. Edhe kjo duket se po ndryshon, pasi situata e trafikut t drogs ka arritur n prmasa dramatike, dhe heshtja e mtejshme do t kthehet n nj problem politik edhe pr vet Italin.

  Q me pavarsimin e Maqedonis nga ish-Jugosllavia, faktori politik shqiptar atje ka patur vetm dy pika reference: Uashingtonin dhe Tirann. Q nga pranvera e vitit 2015 Tirana ka rn si pike reference. Edi Rama sht kryeministri i vetm shqiptar q nuk ka asnj lloj influence mbi faktorin politik shqiptar n Maqedoni. Kur n pranver t vitit 2015 ndodhi kriza politike n Maqedoni, dhe incidenti i armatosur n Kumanov, Edi Rama nn influencn e partive t majta t Europs Juglindore (t njjtat parti q bekuan marrveshjen e 1 prillit), zgjodhi t mbshtes liderin e opozits Zoran Zaev, duke anashkaluar trsisht faktorin politik shqiptar atje, si dhe dinamikat politike t brendshme n Shkup e Tetov.

  Jo vetm kaq, por n kundrshtim me linjn politike t mbajtur nga do qeveri e mparshme shqiptare dhe prkundr qndrimeve amerikane, Edi Rama krcnoi me veto antarsimin e Maqedonis n NATO. Si pasoj, kur Edi Rama thirri n Pogradec n takim lidershipin politik shqiptar t Maqedonis, ata e refuzuan. Nga ai moment, Edi Rama e zeroi veten dhe qeverin e tij n raport me Maqedonin.

  Pr shkak t raporteve personale t Edi Rams me ish-kryeministrin Hashim Thai, por edhe raportit negative historik t Partis Socialiste me Kosovn, pritej q marrdhniet e qeveris socialiste me Kosovn t njihnin nj periudh pranvere. E kundrta ndodhi. Pr arsyet q vetm Edi Rama i di, dhe ne vetm mund t hamendsojm, n vend t Prishtins ai zgjodhi Beogradin.

  Marrdhniet e mira me Serbin jan n interes t Shqipris, t Kosovs dhe t vet rajonit. Por jo, kur ato prdoren pr axhend politike individuale t Edi Rams dhe Aleksandr Vuic. Aq m tepr n kurriz t Kosovs. Edi Rama i dha vetes nj rol q nuk i takonte dhe q shkon n dm t interesave kombtare shqiptare n Ballkan. Ai u prpoq ta kthente veten ne interlokutorin e vetm shqiptar n raport me Serbin duke anashkaluar autoritetet legjitime t Prishtins. E q t arrihej koj, Rama duhej t kthehej ne liderin shqiptar mbar kombtar, duke prdorur kartn nacionaliste.

  Pr kt i erdhi n ndihm Vui. N tetor t vitit 2014, u gjet rasti i art duke prdorur hedhjen e nj droni n stadium, me nj flamur t zi, qe as sot nuk dihet me saktsi se si u fut n stadium. Mediat e Beogradit caktuan vllan e kryeministrit si autorin e lshimit t dronit.

  Vala e nacionalizmit q kaptoi shqiptart duhej sipas planit t transmetohej tek Rama, si udhheqsi nacionalist i gjith shqiptarve. Terreni ishte prgatitur tashm pr vizitn e Rams n Beograd, i cili s bashku me Vui luajtn nj teatr me mjeshtri n konferencn pr shtyp.

  Fatkeqsisht pr Ramen, qytetaret e Kosovs nuk e blen kt shfaqje, sado t mirorganizuar. Q ktu filluan problemet e Rams me Kosovn dhe opinionin e saj publik. Shqiptart e Kosovs nuk e pranuan, ndrsa ata t Shqipris e injoruan.

  Vizita e tij e fundit n Beograd sht vetm epilogu i ksaj qasje t pamend. Reagimi i politiks n Prishtin, mediave dhe opinionit publik ishte brutal, i patakt dhe i dmshm pr marrdhniet midis dy shteteve tona. Sikur politika n Kosov ta kishte ndaluar Ramn me hert, dmi nuk do ishte ky. Edi Rama tashm e ka humbur Kosovn. Por kjo nuk sht e keqja m e madhe. Q sot e tutje, raportet politike midis Prishtins dhe Tirans nuk jan m t njjta dhe do t duhet shum koh dhe vullnet q pas ikjes s Rams ato t kthehen n normalitet.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,977

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet  Shprthen Milaim Zeka
  17:37 / E mrkure, 19 Tetor 2016


  Gazetari, Milaim Zeka, prmes nj statusi n llogarin e tij n facebook, ka shar se ata q e kritikojn guximin e Edi Rams, n Beograd.

  Ky sht shkrimi i plot i Zeks:
  Per Edi Ramen dhe punen e sharjes

  Kish pas qene nje njeri, qe pas vetes e merrte nje njeri si puna ime, qe me raste te caktuara edhe shante. Pas kritikave, ai betohet se nuk do shante, vetem qe te shkonte neper tubime si me thane me nje kryetar te komunes.
  Nje dite, kryetari, duke debatu me njerin, po i thote: Une nuk e kam zakon te shaje, po pernime po lypshe qi nanen! Personi qe kishte zakon te shaje, po i thote: Mos shaje bre kryetar! Ky po i thote: Po ky po e lypka bre. Ai ia ktheu: Une kryetar, e shaje vetem ate qe e lyp! E pra kurr mos ja ndale, i tha kryetari.
  Edhe une kam pas thane mos me sha, ama keta qe po e kritikojne guximin e Edi Rames ne Beograd, shum bre po lypin qi nanen. Po kur nuk flet Tirana per ne, kush leshin don me fole?! shkruan Zeka.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:


 6. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin


  Shprthen Milaim Zeka
  17:37 / E mrkure, 19 Tetor 2016


  Gazetari, Milaim Zeka, prmes nj statusi n llogarin e tij n facebook, ka shar se ata q e kritikojn guximin e Edi Rams, n Beograd.

  Ky sht shkrimi i plot i Zeks:
  Per Edi Ramen dhe punen e sharjes

  Kish pas qene nje njeri, qe pas vetes e merrte nje njeri si puna ime, qe me raste te caktuara edhe shante. Pas kritikave, ai betohet se nuk do shante, vetem qe te shkonte neper tubime si me thane me nje kryetar te komunes.
  Nje dite, kryetari, duke debatu me njerin, po i thote: Une nuk e kam zakon te shaje, po pernime po lypshe qi nanen! Personi qe kishte zakon te shaje, po i thote: Mos shaje bre kryetar! Ky po i thote: Po ky po e lypka bre. Ai ia ktheu: Une kryetar, e shaje vetem ate qe e lyp! E pra kurr mos ja ndale, i tha kryetari.
  Edhe une kam pas thane mos me sha, ama keta qe po e kritikojne guximin e Edi Rames ne Beograd, shum bre po lypin qi nanen. Po kur nuk flet Tirana per ne, kush leshin don me fole?! shkruan Zeka.
  Milaimi ishte nder te rrallet shqiptar nga Kosova, qe Ramizi dhe Enveri e lejonin te hynte ne Shqiperi gjate viteve te komunizmit.
  Madje ne ate emisionin e vete i ka bere nja 3-4 intervista shokut Ramiz, ku nuk e fshinte dot lumturine qe ndodhej perballe diktatorit te fundit ne Ballkan.

  Kush ka dy miligram tru ne koke, gajaset me te tilla debilleqe. Kush ka fije bari ne vend te trurit, e merr seriozisht!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #6

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Asnji nuk e prek problemin e vertete ;sa "kapacitet" ka qeveria e Kosoves te trajtoje ne emer te vet eshtjet me Serbine ? Po kthehet ne debat koti; a ka te drejte Rama dhe sa te drejta ka.

 8. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  I vetmi qe e kapi qellimin e vizites se Rames ishte Meta te enjten e kaluar ne parlament ku deklaroi qe 'te tilla vizita ne mos per te hequr vemendjen nga aktualiteti, sherbejne si marketing dhe permiresim personal imazhi'. Dhe ne fakt ka te drejte, pasi te mbrosh Trepen dhe pavaresine e Kosoves kur importon mbi 60% te produkteve te para bujqesore nga serbia, je vetem nje patriot alla Haxhi Qamilist


  PS: per pjesen e marketingut e besoj, sepse nder te tjera, Naltgjatesia gjeti kohen te promovonte Kurbanin ne serbisht dhe te hapte 2-3 galeri skicash...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 19-10-2016 m 14:42
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #8

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Meta ka 10 vjet qe ben politiken e brendshme se politik te jashtme ne ate vend asnje nuk mund te beje. Nuk kemi as edhe nje roje ministrie qe te mos jete i korruptuar dhe i shantazhuar. Ka ardhur koha qe Metes ti njihet kjo merite.

 10. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Asnji nuk e prek problemin e vertete ;sa "kapacitet" ka qeveria e Kosoves te trajtoje ne emer te vet eshtjet me Serbine ?
  Ne parim ne jemi nje shtet me i konsoliduar se Kosova. Por kjo mbetet ne parim, sepse samiti i fundit i Vjenes deshmoi te kunderten.
  Nga 24 projekte te BE-se, Shqiperia mori me pak se te gjitha vendet e tjera: 1! Kurse Kosova mori 3!
  Nuk mund ta dime arsyen e vertete perse kaq pak. Mirepo fakti qe Rama ne 2014-en u mbeshtet nga Merkel me rolin kryesor ne samitin e Ballkanit dhe nje vit me mbrapa (2015-en) nuk e ftuan as ne konferencen permbyllese, eshte nje domethenie se nuk i kemi bere aspak detyrat qe jane kushte per tu anetaresuar ne BE. Mogherini kerkoi nga shteti shqiptar qe te jete aktiv ne luften kundra korrupsionit dhe se fundmi Kukan ka reaguar i shqetesuar per eshtjen e droges qe eshte kthyer ne nje problem madhor!
  Ja pra ku i kemi dy arsye te evidentuara perse BE nuk na merr seriozisht, qofte edhe ne eshtjet me karakter diplomatik.
  Keshtu qe Rama perpara sesa te luaj ping-pong me Vuiin me retorike nacionaliste boshe, te konsultohet fillimisht me perfaqesuesit e shtetit kosovar. Se jo per gje por kemi organizuar 4-5 mbledhje qeveritare vellazerore bashkepunimi Shqiperi-Kosove dhe ne rastin me te pare, kuptojme se nuk jemi aspak ne unison!!!
  Edhe kosovaret kete po i kerkojne Rames, qe ta lere menjane shown sepse po anashkalohet prezenca e Kosoves..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 19-10-2016 m 18:23
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #10

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ne parim ne jemi nje shtet me i konsoliduar se Kosova. Por kjo mbetet ne parim, sepse samiti i fundit i Vjenes deshmoi te kunderten.
  Nga 24 projekte te BE-se, Shqiperia mori me pak se te gjitha vendet e tjera: 1! Kurse Kosova mori 3!
  Nuk mund ta dime arsyen e vertete perse kaq pak. Mirepo fakti qe Rama ne 2014-en u mbeshtet nga Merkel me rolin kryesor ne samitin e Ballkanit dhe nje vit me mbrapa (2015-en) nuk e ftuan as ne konferencen permbyllese, eshte nje domethenie se nuk i kemi bere aspak detyrat qe jane kushte per tu anetaresuar ne BE. Mogherini kerkoi nga shteti shqiptar qe te jete aktiv ne luften kundra korrupsionit dhe se fundmi Kukan ka reaguar i shqetesuar per eshtjen e droges qe eshte kthyer ne nje problem madhor!
  Ja pra ku i kemi dy arsye te evidentuara perse BE nuk na merr seriozisht, qofte edhe ne eshtjet me karakter diplomatik.
  Keshtu qe Rama perpara sesa te luaj ping-pong me Vuiin me retorike nacionaliste boshe, te konsultohet fillimisht me perfaqesuesit e shtetit kosovar. Se jo per gje por kemi organizuar 4-5 mbledhje qeveritare vellazerore bashkepunimi Shqiperi-Kosove dhe ne rastin me te pare, kuptojme se nuk jemi aspak ne unison!!!
  Edhe kosovaret kete po i kerkojne Rames, qe ta lere menjane shown sepse po anashkalohet prezenca e Kosoves..


  DUKE,nuk desha me ju fut ketij diskutimi por problemi i vertete eshte "Kosova" nuk eshte "Shqiperia",dhe po ta shpegoj ,per aq sa vlen,dhe pse :

  Eshte dobesia e Kosoves problemi,sepse ne nuk jemi shtet i konsoliduar,nuk kemi shtet qe nga koha e mbreterise se Zogut. Mbas tije kemi patur parti-shtet por jo shtet.Dhe keto 25 vjet morali dhe llogjika e partis-shtet nuk ka ndryshuar. Si krijohet e zhvillohet nje shtet ? Thjeshte duke vene kuadrot me te zote e te ndershem ne qeveri dhe sidomos neper ministri dhe institucione.Gje qe deri sot per aq sa ishte e mundur e ka bere vetem Zogu. Mjafton te shikosh emrat e pushtetareve o nepunsve ne kohen e tije dhe te besh nje krahasim me kohen e Enverit dhe ne kohen e sotme. Kjo nuk sjell vetem ngritjen e shtetit por sjell edhe ngritjen e opozites o te kundershtarve,edhe ata ne ate kohe ishin njerez me kualitet. Plus qe pa pasur nje politik te nje mirqenie progresive te brendshme. Nuk mundet te keshe nje politik te jashtme po mungoi e brendeshmja,se mungon baza e politikes qe eshte morali i votuesit a i shtetasit.
  Pse problemi eshte Kosova ? Sepse ishte Kosova qe duhet ta terhiqte Shqiperine ne berjen e shtetit,jo e kunderta. Sepse ata dolen nga nje lufte qe e kishin enderruar,nje lirim i ri qe duhet te sillte nje moral te ri,njefar barazie e drejtesie. Pra Kosova nuk ka asnje ndryshim me Shqiperine,ka dhe atje vetem korrupsion,varferi dhe njerez qe kerkojne te ikin. Pra ky eshte problemi i vertete ,Kosova, qe atje nuk kane as nje ide politike dhe as nje moral gjithashtu mbi berjen e shtetit.
  Eshte e kote te shtoj se 45 vjetet e Enverit egzistonte vetem ideja e shtetit,qe ishte frika,dhe nuk egzistonte nje minimum patriotizmi. Keto 25 vjet nuk egzistojn te treja o me sakt nuk egziston as shteti dhe as frika dhe na ka mbetur vetem patriotizmi kot. Pra pyetja e vertete eshte;mos valle patriotizmi i Kosoves eshte akoma me kot se i Shqiperise ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 19-10-2016 m 20:24

 12. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  DUKE,nuk desha me ju fut ketij diskutimi por problemi i vertete eshte "Kosova" nuk eshte "Shqiperia",dhe po ta shpegoj ,per aq sa vlen,dhe pse :

  Eshte dobesia e Kosoves problemi,sepse ne nuk jemi shtet i konsoliduar,nuk kemi shtet qe nga koha e mbreterise se Zogut. Mbas tije kemi patur parti-shtet por jo shtet.Dhe keto 25 vjet morali dhe llogjika e partis-shtet nuk ka ndryshuar. Si krijohet e zhvillohet nje shtet ? Thjeshte duke vene kuadrot me te zote e te ndershem ne qeveri dhe sidomos neper ministri dhe institucione.Gje qe deri sot per aq sa ishte e mundur e ka bere vetem Zogu. Mjafton te shikosh emrat e pushtetareve o nepunsve ne kohen e tije dhe te besh nje krahasim me kohen e Enverit dhe ne kohen e sotme. Kjo nuk sjell vetem ngritjen e shtetit por sjell edhe ngritjen e opozites o te kundershtarve,edhe ata ne ate kohe ishin njerez me kualitet. Plus qe pa pasur nje politik te nje mirqenie progresive te brendshme. Nuk mundet te keshe nje politik te jashtme po mungoi e brendeshmja,se mungon baza e politikes qe eshte morali i votuesit a i shtetasit.
  Pse problemi eshte Kosova ? Sepse ishte Kosova qe duhet ta terhiqte Shqiperine ne berjen e shtetit,jo e kunderta. Sepse ata dolen nga nje lufte qe e kishin enderruar,nje lirim i ri qe duhet te sillte nje moral te ri,njefar barazie e drejtesie. Pra Kosova nuk ka asnje ndryshim me Shqiperine,ka dhe atje vetem korrupsion,varferi dhe njerez qe kerkojne te ikin. Pra ky eshte problemi i vertete ,Kosova, qe atje nuk kane as nje ide politike dhe as nje moral gjithashtu mbi berjen e shtetit.
  Eshte e kote te shtoj se 45 vjetet e Enverit egzistonte vetem ideja e shtetit,qe ishte frika,dhe nuk egzistonte nje minimum patriotizmi. Keto 25 vjet nuk egzistojn te treja o me sakt nuk egziston as shteti dhe as frika dhe na ka mbetur vetem patriotizmi kot. Pra pyetja e vertete eshte;mos valle patriotizmi i Kosoves eshte akoma me kot se i Shqiperise ?


  Sero i ke hyre nje diskutimi ekzistencial dhe "paksa" parimor. Tani edhe kosovaret shqiptare te nje krahine tjeter jane. Qe njesoj si ne shqiptaret e 1945-es, rane ne te njejtin fatalitet duke i dorezuar elesat e shtetit komandanteve te luftes. Sa me shume te te asociohej emri me UK-ne, aq me teper shanse kishe te merrje poste drejtues ne Kosove! Pra ky eshte nje handikap mbare-shqiptare, sepse fenomene te ngjashme hasim me shqiptaret e Maqedonise, Malit te Zi dhe po deshe edhe tek amet mbrenda territorit shqiptar qe kane 5 deputete, 2 parti, 1 shoqate dhe 5-6 linja te ndryshme mendimi.
  Prandaj rrijme tek pyetja e pare qe ti bere: sa fuqi ka Kosova te negocioj e vetme me Serbine per eshtje te tilla delikate? Duke pare kreditet e pakta shqiptare ne BE, shteti kosovar ka te drejten legjitime te vendos vete per keto eshtje pa patur aspak nevoje ndihmen tone (qe ne rastin konkret pa vetem interesin personal te Rames dhe Vuiit).. pjesa tjeter eshte histori kot!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #12

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Sero i ke hyre nje diskutimi ekzistencial dhe "paksa" parimor. Tani edhe kosovaret shqiptare te nje krahine tjeter jane. Qe njesoj si ne shqiptaret e 1945-es, rane ne te njejtin fatalitet duke i dorezuar elesat e shtetit komandanteve te luftes. Sa me shume te te asociohej emri me UK-ne, aq me teper shanse kishe te merrje poste drejtues ne Kosove! Pra ky eshte nje handikap mbare-shqiptare, sepse fenomene te ngjashme hasim me shqiptaret e Maqedonise, Malit te Zi dhe po deshe edhe tek amet mbrenda territorit shqiptar qe kane 5 deputete, 2 parti, 1 shoqate dhe 5-6 linja te ndryshme mendimi.
  Prandaj rrijme tek pyetja e pare qe ti bere: sa fuqi ka Kosova te negocioj e vetme me Serbine per eshtje te tilla delikate? Duke pare kreditet e pakta shqiptare ne BE, shteti kosovar ka te drejten legjitime te vendos vete per keto eshtje pa patur aspak nevoje ndihmen tone (qe ne rastin konkret pa vetem interesin personal te Rames dhe Vuiit).. pjesa tjeter eshte histori kot!
  Po pa parime o DUKE nuk ka politik dhe ne te vertete si Kosova dhe Shqiperia nuk kane politike as te brendshme se e jashtjma eshte vetem vetmbrojtja personaleve,sepse i kemi te gjithe politikanet te korruptuar qe mund ti shantazhosh,nuk ke asnje politikan te lire qe nuk ka frike nga burgu.

  Po ta thjeshtezojme politika e jashte shqiptare e Shqiperise varet vetem nga FMN,sa borxh do na japin. Ndersa politika e jashtme shqiptare e Kosoves eshte akoma dhe me keq sepse varet vetem nga deshira e Serbise. Trajtohen eshtjet eksluzive qe kane te bejne vetem me interesin e Serbise qe ka sjellur dhe absurditetin qe do vit qe vjen fuqia e Serbise si ne ndikimin ne Kosove si edhe ne arenen nderkombetare sa vjen e fuqizohet... Dhe nuk eshte as merite e Serbise sa eshte jo-merite o faji i politikaneve ne Kosove sepse eshte ajo qe nuk kane asnje parim moral.

  Prandaj arijme tek pyetja jote : Shteti kosovar ka te drejten legjitime te negocioj e vetme me Serbine ? Dhe pergjigja eshte e thjeshte;nje JO e madhe. Sepse nuk "eshte shtet qe mundet te quhet me te drejte" eshte vetem nje bande kusaresh. Prandaj pyetja e drejte supozohet se do ishte ; a ka te drejte kjo bande kusaresh te negocioj me Serbine ? Natyrish qe PO,se jane te votuar....Po ky eshte problem tjeter,qe eshte dhe thelbi i problemit te vertete...
  I duhet Shqiperia Kosoves natyrisht qe do ti duhej sikur ti kerkonte llogari ; "pse gjithe ky fukarallek e maskarallek" ? Qe do ti jepte edhe nje te drejte morale edhe per te ndikuar o edhe negociuar... Po kush ta kerkoje kete llogari Saliu,Meta apo Rama !
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 20-10-2016 m 04:50

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,977

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet


  Thai: Kryeministri Rama ka t drejt t flas pr Kosovn
  22:27 / 19.10.2016
  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai Thai tha se debatet e fundit lidhur me deklarimet e kryeministrit shqiptar, Edi Rama n Serbi, jan opinione artificiale, t kota dhe dashkeqse.

  “Rama ka t drejt t flas pr Kosovn, por jo n emr t Kosovs. Kosova dhe Shqipria nuk jan n gar , por jan shtete q e plotsojn njra- tjetrn. Shqipria ka mbshtetur vazhdimisht kauzn e Kosovs. Andaj, qndrimet e kryeministrit Rama jan n prputhje me politikn e jashtme t Kosovs dhe jan qndrime korrekte dhe parimore”, tha presidenti i shtetit, Hashim Thai.

  "Edhe un flas pr Shqiprin kur t me jepet mundsia, por vendimmarrja i takon Tirans", ka shtuar Thai.

  Sipas ti, Edi Rama ka thn nj t vrtet t madhe n Beograd dhe sht mir q Serbia q t ndgjoj deklarime t tilla nga Tirana zyrtare.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #14
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po pa parime o DUKE nuk ka politik dhe ne te vertete si Kosova dhe Shqiperia nuk kane politike as te brendshme se e jashtjma eshte vetem vetmbrojtja personaleve,sepse i kemi te gjithe politikanet te korruptuar qe mund ti shantazhosh,nuk ke asnje politikan te lire qe nuk ka frike nga burgu.

  Po ta thjeshtezojme politika e jashte shqiptare e Shqiperise varet vetem nga FMN,sa borxh do na japin. Ndersa politika e jashtme shqiptare e Kosoves eshte akoma dhe me keq sepse varet vetem nga deshira e Serbise. Trajtohen eshtjet eksluzive qe kane te bejne vetem me interesin e Serbise qe ka sjellur dhe absurditetin qe do vit qe vjen fuqia e Serbise si ne ndikimin ne Kosove si edhe ne arenen nderkombetare sa vjen e fuqizohet... Dhe nuk eshte as merite e Serbise sa eshte jo-merite o faji i politikaneve ne Kosove sepse eshte ajo qe nuk kane asnje parim moral.

  Prandaj arijme tek pyetja jote : Shteti kosovar ka te drejten legjitime te negocioj e vetme me Serbine ? Dhe pergjigja eshte e thjeshte;nje JO e madhe. Sepse nuk "eshte shtet qe mundet te quhet me te drejte" eshte vetem nje bande kusaresh. Prandaj pyetja e drejte supozohet se do ishte ; a ka te drejte kjo bande kusaresh te negocioj me Serbine ? Natyrish qe PO,se jane te votuar....Po ky eshte problem tjeter,qe eshte dhe thelbi i problemit te vertete...
  I duhet Shqiperia Kosoves natyrisht qe do ti duhej sikur ti kerkonte llogari ; "pse gjithe ky fukarallek e maskarallek" ? Qe do ti jepte edhe nje te drejte morale edhe per te ndikuar o edhe negociuar... Po kush ta kerkoje kete llogari Saliu,Meta apo Rama !
  Ne do rast, te korruptuar apo jo, palet mbare shqiptare duhet te kene vullnetin qe te konsultohen dhe te gjejne gjuhen e perbashket perpara sesa te ndermarrin nisma te tilla delikate. Ne rastin konkret kjo s'ka ndodhur, sepse Naltgjatesise ia ka shkrepur te beje gjithka sipas kokes se tij! PIKE
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  T hysh n konflikt prej Edi Rams

  Nga Armand Shkullaku


  Tendenca pr t devijuar nj nevoj politike t Edi Rams, (t ndrthurrur me trillet e nj stari), n nj debat identitar shqiptar- kosovar, rrezikon t krijoj nj konflikt t paarsyeshm dhe pa baz reale mes Shqipris dhe Kosovs.

  N vizitn e tij periodike n Serbi, kryeministri shqiptar nuk ka br m shum se sa disa nga paraardhsit e tij, t cilt, n koh t caktuara, nuk e kan kursyer prdorimin e shtjes s Kosovs pr interesa t ngushta t pushtetit personal. Cilido, n Prishtin apo Tiran, q qndrimet e Edi Rams i vendos n kontekstin e diskursit pr kombin, identitetin, historin, bashkimin, ndarjen apo tradhtin, po ndez nj zjarr q n terrenin ton t that t arsyes mund t prhapet me shpejtsi dhe t na djeg t gjithve.

  Ktu nuk sht fjala pr nj grusht individsh, pr hir t s vrtets m s shumti n Prishtin, q jan n krkim t nj identiteti nacional si shptim nga kriza e tyre e identitetit. As pr ca t tjer, kta m s shumti n Tiran, q e quajn veten m shum shqiptar se e flasin shqipen me “” dhe “r” dhe me arrogancn e injorantit paragjykojn gjithka q vjen nga Kosova. Problemi sht me pjesn tjetr, at q duhet t’i referohet arsyes dhe jo emocionit, e cila po preket ethshm nga epidemia frustruese “kush jam un e kush je ti”. E q agravon pastaj n garn e patriotizmit, n analizn identitare, n debatet komb- shtet apo shtet- komb, n historin e vrasjeve politike dhe ndarjen e figurave kombtare.

  Interpretimi i qndrimeve t kryeministrit shqiptar n kt kontekst t rrezikshm, sht nj komplikacion q po ia krijojm vetes pa patur nevoj. Problemi i Edi Rams sht m i thjesht. Ai nuk shkon n Beograd pr t folur as n emr t Kosovs dhe as pr Kosovn. Ai shkon atje pr veten e tij. Pr t’u faktorizuar, pr t trhequr vmendjen ndrkombtare, pr t prdorur (si shum t tjer) konjukturat rajonale si narkoz pr problemet lokale. Rama krkon q dshtimin e brendshm ta kompensoj duke u br “i vlefshm” pr ndrkombtart si garant i paqes dhe stabilitetit n rajon. Refren i njohur ky i liderve ballkanik, q i drejtojn si mos m keq vendet e tyre dhe, pr t mbuluar krizat e brendshme, shfaqen si misionar t qllimeve t eprme.

  Po t fliste pr Kosovn, kryeministri shqiptar do t ishte sjell si homologt e tij normal, q prpiqen t’u japin zgjidhje shtjeve t prditshme dhe jo t marrin prsipr n mnyr qesharake zgjedhjen e konflikteve historike. Pr Kosovn, Edi Rama mund t kishte krkuar prshembull prfshirjen n Forumin e biznesit n Nish, hartimin e projekteve t prbashkta ekonomike mes tri vendeve, zhbllokimin e linjs s interkonjeksionit, aplikimin pr kodin telefonik t Kosovs, reciprocitetin n tregti, etj. Prandaj problemi nuk sht se Rama i bn vizita Vuiit pr t folur pr Kosovn apo n emr t Kosovs. Rama shkon n Beograd pr Edi Ramn.

  T projektosh nevojat e Edi Rams n nj debat pr kombin, n diskutime identiteti apo analiza historike, sht krejtsisht nj ndrmarrje e paarsyeshme dhe e padobishme. Esht i njjti kryeministr q organizon mbledhje t dy qeverive, Tiran- Prishtin, me flamuj kombtar, me simbolika bashkimi e retorik nacionaliste dhe po i njjti q citon Ivo Andriin apo merr prsipr paqen e madhe shqiptaro- serbe.
  Problemi ktu nuk sht me Edi Ramn, por me ata (kryesisht n Prishtin) q e marrin seriozisht n rolin e ri q ai i ka caktuar vetes dhe q mundohen t’i lexojn qndrimet e tij prtej konjukturave t politiks ditore. Sigurisht q kan t drejt t reagojn kur dgjojn kryeministrin e Shqipris q pr pritjen e Goran Bregoviit n Tiran i referohet kanunit (“ne shqiptart kur miku na vjen n shtpi nuk e pyesim pr origjinn”, tha ai n intervistn pr Eni Vasilin) dhe kur vjen puna pr bllokimin q Serbia i bn Kosovs i referohet BE dhe ligjit. Kan t drejt t reagojn edhe kur kryeministri shqiptar, pr t’u dukur erudit prpara Vuiit, zgjedh t citoj Andriin, shkrimtar por edhe diplomat i rangut t lart n Jugosllavi q tez t tij ka patur coptimin e Shqipris dhe spastrimin etnik n Kosov. Kan t drejt t reagojn edhe kur e dgjojn Edi Ramn t flas pr paqe mes shqiptarve dhe serbve ashtu si gjermant dhe francezt pas Lufts s Dyt Botrore, duke shkelur mbi faktin se serbt kan qen dhe jan n luft e konflikt me shqiptart e Kosovs dhe u takon ktyre t fundit t prcaktojn kushtet e nj paqeje t mundshme, e cila kalon patjetr nga njohja e shtetit t Kosovs.

  Mirpo, megjithat, t gjith kto mufka t kryeministrit shqiptar, nuk jan arsye pr t ndezur zjarrin e artur t nj rivaliteti shqiptar- kosovar. As pr t rn n absurdin e atyre q dikur lndoheshin nse cilsoheshin kosovar, sepse donin t quheshin shqiptar t Kosovs, ndrsa sot preken po t’u thuash shqiptar. N kt territor t minuar nuk duhet t na shtyj politika e dits. Qoft edhe ajo e nj kryeministri q kur shkon n Beograd do t tregohet edhe lider global, edhe patriot, edhe shkrimtar, edhe piktor, edhe humorist. Merreni edhe si nj “zvezd” q krkon t shklqej e t bjer n sy dhe, pr t arritur kt, nuk i llogarit pasojat e sjelljeve t tij. Si “zvezd” shkoi edhe kt her n Beograd. /mapo/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #16
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  DUKE,nuk desha me ju fut ketij diskutimi por problemi i vertete eshte "Kosova" nuk eshte "Shqiperia",dhe po ta shpegoj ,per aq sa vlen,dhe pse :

  Eshte dobesia e Kosoves problemi,sepse ne nuk jemi shtet i konsoliduar,nuk kemi shtet qe nga koha e mbreterise se Zogut. Mbas tije kemi patur parti-shtet por jo shtet.Dhe keto 25 vjet morali dhe llogjika e partis-shtet nuk ka ndryshuar. Si krijohet e zhvillohet nje shtet ? Thjeshte duke vene kuadrot me te zote e te ndershem ne qeveri dhe sidomos neper ministri dhe institucione.Gje qe deri sot per aq sa ishte e mundur e ka bere vetem Zogu. Mjafton te shikosh emrat e pushtetareve o nepunsve ne kohen e tije dhe te besh nje krahasim me kohen e Enverit dhe ne kohen e sotme. Kjo nuk sjell vetem ngritjen e shtetit por sjell edhe ngritjen e opozites o te kundershtarve,edhe ata ne ate kohe ishin njerez me kualitet. Plus qe pa pasur nje politik te nje mirqenie progresive te brendshme. Nuk mundet te keshe nje politik te jashtme po mungoi e brendeshmja,se mungon baza e politikes qe eshte morali i votuesit a i shtetasit.
  Pse problemi eshte Kosova ? Sepse ishte Kosova qe duhet ta terhiqte Shqiperine ne berjen e shtetit,jo e kunderta. Sepse ata dolen nga nje lufte qe e kishin enderruar,nje lirim i ri qe duhet te sillte nje moral te ri,njefar barazie e drejtesie. Pra Kosova nuk ka asnje ndryshim me Shqiperine,ka dhe atje vetem korrupsion,varferi dhe njerez qe kerkojne te ikin. Pra ky eshte problemi i vertete ,Kosova, qe atje nuk kane as nje ide politike dhe as nje moral gjithashtu mbi berjen e shtetit.
  Eshte e kote te shtoj se 45 vjetet e Enverit egzistonte vetem ideja e shtetit,qe ishte frika,dhe nuk egzistonte nje minimum patriotizmi. Keto 25 vjet nuk egzistojn te treja o me sakt nuk egziston as shteti dhe as frika dhe na ka mbetur vetem patriotizmi kot. Pra pyetja e vertete eshte;mos valle patriotizmi i Kosoves eshte akoma me kot se i Shqiperise ?
  Pernshendetje miku im...me behet qefi qe je kthyer shkrimeve.

  Une jam i mendimit se Kosova sabotohet nga vet politika e Shqiperise. Jam i bindur per kete gje. Sabotohet sepse nuk eshte ne interesin e politikaneve te Shqiperise qe Kosova te perparoje ose te heci me perpara se Shqiperia. Kosova do te ishte shembulli me pozitive dhe do te vertetonte se ne shqiptaret kemi kapacitet per te ndertuar nje shtet te vertete me te gjitha strukturat e nevojshme te cilat ne planin e dites kane mireqenien dhe mbarevajtjen e popullit. Mund te ndertojme ekonomine mund edhe te prosperizojme. Por dicka e tille nuk eshte ne natyren e bishes qe ka kaptuar ate vend per 75 vjetet e fundit . Patriotizmi i kosovareve per mendimn tim ka qene shume me i madh se ai brenda Shqiperise londineze, por me duket se po zbehet ashtu sic ndodhi eshte me shqiptart gjate dikatures komuniste, sepse edhe kosovaret si shqiptaret e asaj kohe po perjetojne zhgenjime mbas zhgenjimi. Patriotizmi i vertet luftohet ne kosove ndoshta me shume se ne Shqiperi per nje arsye te vetme. Nuk eshte ne dobine e fqinjeve qe shqiptaret te perparojne. Keto dy shtete mbahen peng nga politikat e fuqive te medha te cilat na perdorin si gure shahu. Egziston nje ndjenje antishqiptare e vertete. Koha po tregon se nderhyrja e Natos ne Kosove ishte nje levizje strategjike per interesat e Anglo-Amerikaneve per te injektuar influencen e tyre ne rajon edhe me shume, duke e ditur se shqiptaret kane qene gjithmone te dashuruar me Ameriken. Megjithate me mire Ameriken dhe Angline sesa serbet dhe ruset

  Nese Shqiperia ka bere marrveshje per kete sipermarrje pa lejen e Kosoves eshte nje fyerje e rende per shtetin e ri te Kosoves ende i brishte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 20-10-2016 m 15:28
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 18. #17

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Citim Postuar m par nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Pernshendetje miku im...me behet qefi qe je kthyer shkrimeve.

  Une jam i mendimit se Kosova sabotohet nga vet politika e Shqiperise. Jam i bindur per kete gje. Sabotohet sepse nuk eshte ne interesin e politikaneve te Shqiperise qe Kosova te perparoje ose te heci me perpara se Shqiperia. Kosova do te ishte shembulli me pozitive dhe do te vertetonte se ne shqiptaret kemi kapacitet per te ndertuar nje shtet te vertete me te gjitha strukturat e nevojshme te cilat ne planin e dites kane mireqenien dhe mbarevajtjen e popullit. Mund te ndertojme ekonomine mund edhe te prosperizojme. Por dicka e tille nuk eshte ne natyren e bishes qe ka kaptuar ate vend per 75 vjetet e fundit . Patriotizmi i kosovareve per mendimn tim ka qene shume me i madh se ai brenda Shqiperise londineze, por me duket se po zbehet ashtu sic ndodhi eshte me shqiptart gjate dikatures komuniste, sepse edhe kosovaret si shqiptaret e asaj kohe po perjetojne zhgenjime mbas zhgenjimi. Patriotizmi i vertet luftohet ne kosove ndoshta me shume se ne Shqiperi per nje arsye te vetme. Nuk eshte ne dobine e fqinjeve qe shqiptaret te perparojne. Keto dy shtete mbahen peng nga politikat e fuqive te medha te cilat na perdorin si gure shahu. Egziston nje ndjenje antishqiptare e vertete. Koha po tregon se nderhyrja e Natos ne Kosove ishte nje levizje strategjike per interesat e Anglo-Amerikaneve per te injektuar influencen e tyre ne rajon edhe me shume, duke e ditur se shqiptaret kane qene gjithmone te dashuruar me Ameriken. Megjithate me mire Ameriken dhe Angline sesa serbet dhe ruset

  Nese Shqiperia ka bere marrveshje per kete sipermarrje pa lejen e Kosoves eshte nje fyerje e rende per shtetin e ri te Kosoves ende i brishte.
  Pershendetje miku im,gjithashtu edhe ti e di qe me behet qefi te diskutoj me ty se si parim kemi te njejten llogjik si per te kaluaren dhe per te sotmen...

  Nuk e di a sabotohet politika kosovare me qellim o jo por duke shikuar perzonazhet politik si kendej e si andej eshte nje veprim qe nuk kerkon shume mundim. Natyrisht i leverdis te dyja paleve si qe Shqiperia mos jet shtet "tamam" po ashtu edhe Kosova. Natyrisht edhe ketu problemi i vertete eshte qe populli i voton dhe pa zgjithur kete problem do diskutim o supozim eshte i kote." Eshte sabotim kunder llogjikes se vetvetes".Zhgenjimi aty qendron ne patriotizmin kosovar.Ai patriotizem eshte problemi i vertete,aty qendron shpresa e humbur edhe per Shqiperine.

  Teorite qe neve mbahemi peng nga shtetet e tjera jane teori koti,jane totalisht te paverteta,nuk ja vlejne as te diskutohen...
  Nderhyrja e Natos o e Amerikes erdhi si pasoje e masakrave dhe genocidit serb . Natyrisht kur nderhyn nje fuqi e madhe nderhyn ne radhe te pare per interesat e saja. Nderhyrja ne Kosove ishte ne nje kohe ku edhe terrorizmi i al Kaedes po behej internacional dhe ku po perhapej dhe ne Ballkan. Nderhyrja qe dhe nje pergjigje ndaj tije. Dhe ne fund nderyrja u be edhe per merit te Rugoves . Ishte Rugova qe krijoi nje opinion internacional te favorshem per nderhyrjen amerikane o nderkombetare. Dhe mundet te thuhet pa frike qe luften ne Kosove e fitoj Rugova.Njeriu qe nuk luftoj dhe ishte kundra luftes fitoj edhe luften. Kjo tregon qe edhe nje njeri i vetem mundet te beje politiken e jashtme,natyrisht kur ka parime,moral dhe inteligjencen.

  Konsultimet midis Rames dhe Thait behen por behen vetem per ndertime vilash,gjithashtu dhe konsultimet midis Berishes dhe Mustafes behen per leket o pasurite familjare. Ketu fillon dhe mbaron edhe politika e jashtme shqiptare.

 19. #18
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Pak zbavitje:  Merkel dhe dy "dashnort" e saj ballkanik


  Nga Andreas Ernst /Neue Zuercher Zeitung/

  Shum gjra i ndajn Aleksandrin me Edin.

  Njri ka qen nj ish-ushtar i partis, tjetri ka qen artist n jetn e mparshme.

  Aleksandri sht gjaknxeht, Edi i plqen shum provokimet.

  Kjo e bn marrdhnien e tyre shpesh t trazuar.

  Sidomos pr shkak se njri sht serb dhe tjetri sht shqiptar.

  Veanrisht prplasje mes tyre ka kur bie fjala pr Kosovn.

  Por t dy e kan nj t prbashkt: jan nga dy metra t gjat dhe jan t pajisur me nj ego t konsiderueshme.

  Opozitn nuk e tolerojn, sidomos n pun.

  T dy bjn t njjtn pun: Aleksandr Vui sht kryeministri i Serbis, Edi Rama sht kryeministri i Shqipris.

  Por ajo q i bashkon sht admirimi pr nj grua: Angela Merkel.

  Mund t duket e habitshme, sidomos duke pasur parasysh rnien e popullaritetit t kancelares dhe kritikat e shumta q po i bjn komentatort.

  Por nse i heq syt nga panorama gjermane dhe i hedh n Ballkan, sheh dika krejt ndryshe: ktu kancelarja gzon respekt dhe simpati n popullatn e gjer.

  Kur Aleksandri dhe Edi flasin pr Angelan, nuk ka vese deklarata dashurie.

  N nj diskutim kok m kok n Forumin e Siguris n Beograd, Edi Rama pyet: “Ku do ishin vlerat europiane, nse gjat krizs s refugjatve, Berlinin nuk do e qeveriste Angela Merkel, por Orban”.

  Aleksandri ia ngul syt.

  “Ajo sht e vetmja q mendon pr ne. Ajo na telefonon direkt kur kemi probleme dhe na tregon se far duhet t bjm,” thot ai.

  Edi krkon t shtoj dika, por Aleksandri nuk ia l radhn.

  “As BE, as Komisioni nuk mund ta zvendsoj at. Kur bie fjala, ka vetm nj emr: Angela!”

  M pas e ul pak zrin: “Njerzit e mi m kshillojn: Nuk e sheh se far po i ndodh asaj n sondazhe”.

  Edi e ndrpret: “Jo, jo, ajo do zgjidhet srish”.

  Aleksandri e ngre srish tonin: “Un nuk kam turp. far do q t ndodh, do jem krah saj”.

  Pastaj Aleksandri dhe Edi nisin t zihen srish pr Kosovn.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 20. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  Analiza me e sakte qe kam lexuar gjithe keto dite:


  Mustafaj: Rama nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs

  Mustafaj: Rama nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs
  Mustafaj: Rama nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs
  Ish-ministri i Jashtm n kohn e Partis Demokratike, Besnik Mustafaj shprehet se Edi Rama nuk mund t flas n emr t Kosovs.
  N nj shkrim t botuar n gazetn “Panorama” me titull “Pse Rama dmton interesat e Kosovs?” Mustafaj kujton se t njjtin qndrim ai ka pasur edhe n vitin 2005 kur sapo ishte br ministr dhe lshoi nj deklarat, e cila shkaktoi shum debat.

  “Un bashkohem me t gjith ata q ngulin kmb se kryeministri i Shqipris, qoft ky Edi Rama apo ndonj tjetr, nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs. I ksaj bindjeje kam qen gjithmon.

  Qysh n vjesht 2005, ather me detyrn e ministrit t Jashtm, kur ende nuk ishte vendosur as elja e negociatave pr prcaktimin e statusit t Kosovs, jam shprehur se “Shqipria nuk mund t jet aktore n kt proces, por ajo duhet t jet aktive””, shkruan Mustafaj.

  NGA BESNIK MUSTAFAJ

  Ditt e fundit n Prishtin dhe n Tiran ka marr formn, do t thosha edhe histerike, nj debat, sipas meje jo vetm i pavend, por edhe i dmshm. Pyetja q shtrohet e q merr m s shpejti prgjigje krejt t kundrta, sht: A ka t drejt Edi Rama, me cilsin e kryeministrit t Republiks s Shqipris, t flas n skenn ndrkombtare pr Kosovn? N t vrtet sht br nj konfuzion. Pyetja shtrohet her nse Edi Rama ka t drejt t flas pr Kosovn dhe her nse ai ka t drejt t flas n emr t Kosovs. N fakt, jan dy pyetje shum t ndryshme dhe q ojn, po ashtu n prgjigje shum t ndryshme.

  Por, un kam vn re se debatuesit i mshojn retoriks sikur t ishte e njjta pyetje, duke e prcjell dashje pa dashje mjegulln e konfuzionit t tyre dhe n kokn e publikut. Shkak pr kt debat u b vizita e fundit e Rams n Beograd dhe bashkbisedimi i tij publik me kryeministrin serb, Aleksandr Vuiq. N debatin q pasoi kt bashkbisedim u prfshin politikan t niveleve t larta n Prishtin dhe n Tiran, e sidomos shum nga penat m t famshme n t dyja kryeqytetet. Zrat n sulm kundr kryeministrit Rama duken m t ndezur se ata n mbrojtje t tij. N mbrojtje t Rams erdhi n Tiran edhe Presidenti i Kosovs, Hashim Thai, i cili, n nj intervist t gjat, por t dobt me gazetarin Blendi Fevziu pr emisionin e tij “Opinion” n TV Klan, nuk arriti gj.

  Un bashkohem me t gjith ata q ngulin kmb se kryeministri i Shqipris, qoft ky Edi Rama apo ndonj tjetr, nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs. I ksaj bindjeje kam qen gjithmon. Qysh n vjesht 2005, ather me detyrn e ministrit t Jashtm, kur ende nuk ishte vendosur as elja e negociatave pr prcaktimin e statusit t Kosovs, jam shprehur se “Shqipria nuk mund t jet aktore n kt proces, por ajo duhet t jet aktive”.

  Argumentet, me t cilat jam mbrojtur prpara moris s kritizerve n Tiran, n Prishtin, madje edhe n Beograd, prfshir edhe z. Hashim Thai, ishin se “aktor duhet t jen vetm prfaqsuesit legjitim t Kosovs”. Kjo e drejt ekskluzive e prfaqsuesve legjitim t Kosovs pr t folur n emr t vendit t tyre sot, sht shum m e fort se njmbdhjet vjet m par. Pra jo, Edi Rama dhe askush n Tiran nuk ka t drejt t flas n emr t Kosovs. Por, Edi Rama dhe kushdo tjetr n Tiran ka t drejt t flas pr Kosovn.

  Madje, e ka detyr kushtetuese t shprehet kudo, e sidomos n Beograd po erdhi rasti, se Serbia duhet ta njoh pavarsin e Kosovs. M konkretisht, far tha Edi Rama n Beograd, gjat bashkbisedimit q pati me Aleksandr Vuiq n panelin e nj konference ndrkombtare mbi sigurin n rajonin ton? Ai prsriti at q ia kishte thn edhe dy vjet m par homologut t tij serb, se pavarsia e Kosovs sht nj realitet q duhet t pranohet n Beograd. Hyri edhe n nj debat qorr pr privatizimin e Treps. Asgj tjetr q do t meritonte vmendje. Pyetja, q do t shtroja un, sht: A di Edi Rama t flas pr Kosovn?

  Dhe do t prgjigjesha se jo, ai nuk di t flas n nj sken ndrkombtare pr Kosovn. Sepse n nj sken t till, ai nuk di t flas as pr Shqiprin. Nuk njeh as fjalorin q krkojn rrethana t tilla, nuk njeh n thellsi as problematikn, q merr prsipr t shtroj, nuk ka as edukatn njerzore pr t’iu prshtatur mjedisit. Pra, nuk ka asnj nga cilsit q krkohen nga nj kryeministr pr nj mision t till. Por, i pushtuar nga deliri i madhshtis si sht, krcen nga trampolina me sy mbyllur e kmb prpara. M mir nga t gjith shtetart, me t cilt ai sht takuar n saj t detyrs q mban, kt huq t kryeministrit ton e ka pikasur pikrisht Aleksandr Vuiq. Ose t paktn Vuiq ka guxuar ta shpreh me z t lart talljen ndaj mikut t tij shqiptar, njhersh edhe homologu i tij.

  T paktn dy her ka mundur ta dgjoj gjithkush kishte vesh. S pari n Vjen, vitin e kaluar, dhe prsri tani n Beograd. “Edi sht udhheqs global”, tha Vuiq, “kurse un jam kryeministri lokal i nj vendi t vogl”. Edhe un, q nuk e kam votuar Edi Ramn, jam ndier sinqerisht keq nga ky poshtrim i kryetarit t Qeveris s vendit tim. Me nj fjal, udhheqsi global Edi Rama nuk di t flas as pr Shqiprin, as pr Kosovn. Sepse, si Shqipria edhe Kosova jan vende t vogla pr mendjen e tij t madhe. Pr t’u kthyer te debati i ndezur kto dit n Prishtin dhe Tiran, m duket se kritizert e Edi Rams shprehin nj shqetsim t sinqert, qoft edhe kur ky shqetsim zmadhohet me tepri apo edhe tjetrsohet.

  Ata druhen se Kryeministri i Shqipris, duke zn skenn me ligjrimin pr Kosovn, ngadalson procesin e pjekuris dhe t prgjegjsimit t udhheqsve legjitim t Kosovs, q do t thot se dmton procesin e shtetformimit n Republikn e re t Kosovs. Sipas mendimit tim sht nj shqetsim i kot. Pjekuria dhe ndrgjegjsimi pr prgjegjsin tek udhheqsit e nj vendi arrihen vetm prmes marrjes s vendimeve, lidhur me problemet q Kosova ka pr zgjidhje, si dhe prmes zbatimit n dinamik t prditshme t ktyre vendimeve. Askush n Tiran nuk e ka tagrin pr t marr vendime n emr t institucioneve t Kosovs. Dhe, n dijenin time, askush nuk ka as tentuar madje t’ia jap vetes nj tagr t till.

  sht nj cak, q udhheqsve t Tirans ua ka caktuar qart i ndjeri Ibrahim Rrugova njzet vjet m par dhe ata nuk kan guxuar t’i qasen, pavarsisht zellit t madh apo t vogl t njrit apo tjetrit pr protagonizm n kurriz t interesave t Kosovs. Ama, do thn se Edi Rama, pikrisht pr shkak t padijes dhe vetm t padijes, przier n ethen e tij t pashrueshme pr ekzibicionizm, nj dm t konsiderueshm ia bri Kosovs ksaj here n Beograd. Ai pranoi t hynte n nj debat me Aleksandr Vuiqin pr shtjen e privatizimit t Treps. T gjith e pan si Vuiq e grvishti pa zor t madh injorancn e kryeministrit ton, kur i tha se ai (Rama) nuk e njihte kt problem dhe se kur t kishin koh pak m shum, do t’ia shpjegonte. Poshtrimi individual i Edi Rams n kt rast ishte e keqja m e vogl.

  Trepa sht nj pasuri me rndsi t veant n ekonomin kombtare t Kosovs. Por, n fjal t fundit, ajo sht vetm nj ndrmarrje, e cila, ashtu si qindra e qindra ndrmarrje t tjera n Republikn e Kosovs, do t’i nnshtrohej procesit t natyrshm t privatizimit, pr t’u prshtatur me rregullat e ekonomis s tregut. Madje, shum ishte zgjatur mbijetesa e saj as gjall e as vdekur, si ndrmarrje komuniste. Privatizimi i Treps sht kryer n prputhje me legjislacionin e Kosovs dhe sht miratuar nga institucionet kompetente t ksaj Republike.

  Nse ka ankesa, ato do t shqyrtohen dhe do t zgjidhen po n gjykatat e Republiks. Askund tjetr. N kt kuadr, privatizimi i Treps sht nj shtje trsisht e brendshme pr Republikn e Kosovs. Dhe duhet t mbetet i till. Por, udhheqsi global Edi Rama, n pamjen globale q ka mbi botn, nuk e di dhe as nuk e kupton q ka shtje t brendshme, pr t cilat nuk ka vend n nj forum ndrkombtar. Duke pranuar t flas pr privatizimin e Treps n nj forum ndrkombtar, aq m tepr n Beograd, Edi Rama i bri nj dm t madh Kosovs.

  Ai e legjitimoi kshtu t drejtn, q i jep Serbia vetes t ndrhyj lidhur me nj shtje, e cila, n form dhe n prmbajtje ka t bj vetm me reformn e brendshme ekonomike t Republiks s Kosovs. Pr m keq, forumi n fjal kishte pr tem sigurin rajonale. Audienca para t cilve bisedonin Kryeministri i Shqipris me Kryeministrin e Serbis prbhej nga politikan t niveleve t larta t shum vendeve, nga diplomat dhe nga ekspert me autoritet pr sigurin. N kto rrethana, dashje pa dashjen e tij, Edi Rama i dha ksaj shtjeje nj dimension t lidhur me sigurin rajonale, duke e zhvendosur n nj sfer, ku ndjeshmria ndrkombtare sht natyrshm e madhe.

  E bri kt shtje pjes t nj problematike ndrkombtare, pa qen n t vrtet e till. Un parashikoj q diplomatve t Kosovs do t’u duhet n vazhdim nj mundim shtes dhe pa sukses t garantuar, pr ta nxjerr nga axhenda e veprimtarive t ngjashme, ku diplomatt serb do t prpiqen me siguri pr ta shtruar. Ky ishte vetm nj shembull, dhurat e helmatisur, q kryeministri i Shqipris, me zellin e tij t uditshm si avokat i Kosovs, u bri s fundmi bashkkombsve t vet n kt periudh veanrisht t vshtir e delikate t prpjekjeve t tyre pr t br shtet.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 21. #20

  Pr: Zbulohet dokumenti/ Shqipria dhe Serbia nuk e llogaritn Kosovn si shtet

  O DUKE,eshte pak i lezeem ky argumenti se kush ka te drejte te flasi ne emer te "dikujt". Dmth Rama nuk ka te drejte te flasi ndersa Besnik Mustafaj po ?

  Jane diskutime qe nuk kane nje llogjike elementare. Rama e ka detyre te flasi ne emer te Kosoves,detyre, jo te drejte apo te padrejte.Ashtu si e ka detyre edhe Enver Hoxha-j (edhe se mban ate emer) te flasi ne emer te Shqiperise.

  Se sa pune prish,se e ben per interes te vet,se sa njohuri e kapacitet ka,se serbet e preferojn per interes te tyre etj, etj do gje mundet te diskutohet por nuk mundet te diskutohet e drejta e tije per tu shprehur edhe ne emer te Kosoves. Si personale dhe qeveritare.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •