Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2016
  Vendndodhja
  Kaēanik
  Postime
  12
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Post Tė mbuluarit me shami

  Ate qe ne Perendim konsiderohet si simboli me i madh i shtypjes dhe i neperkembjes se femres, e kjo eshte te mbuluarit, ose shamia mbi floke.

  A eshte e vertete qe ne traditen hebrejo-krishtere nuk ekziston mbulesa?
  -Sipas fjaleve te rabinit dr.Menahem M. brajer,profesor i letersise biblike ne Universitetin e Jeshivit ,nga libri i tij " Femra hebreje ne letersine biblike" gjithnje ka qene zakon qe grate hebreje te dalin ne opinion me koke te mbuluar,nganjehere madje duke e lene vetem nje sy te zbuluar. Ai i citon dia rabine te lashte , "Nuk u ka hije vajzave te Izraelit qe te dalin nder njerez pa e mbuluar koken.Qofte mallkuar burri i cili e lejon qe te duken floket e gruas se tij... gruaja e cila i zbulon floket e saj si stoli ,sjell mjerim." Ligji rabian e ndalon leximin e bekimit dhe lutjeve ne prani te grave me koke te zbuluar, meqe te zbulimi i flokeve te gruas eshte konsideruar si 'lakuriqesi'. Dr. Brajeri gjithashtu permend se 'gjate periudhes tanaite, leshimi i mbulimit te kokes nga ana e grave hebreje eshte konsideruar si sulm ndaj modestise se tyre.
  Ne Dhjaten e Vjeter qarte eshte bere me dije se zbulimi i kokes te femra paraqet turp te madh dhe per kete arsye prifterinjte kane qene te detyruar ta zbulojne prostituten e dyshimte me ane te gjykimit (numrat,5:16-18).
  Si qendron puna me traditen e krishtere? Dihet se murgeshat e kane mbuluar koken me qindra vjet,mirepo kjo nuk eshte e tera. Shen Pali ka deklaruar gjera tejet interesante mbi mbulesen ne Dhjaten e Re, " Mirepo deshiroj ta dini se Krishti eshte koka e ēdonjerit , ndersa njeriu koka e femres, ndersa Zoti eshte koka e Krishtit. Qdo njeri i cili i lutet Zotit ose predikon me koke te mbuuar, e turperon koken e vet.Ndersa ēdo grua , e cila predikon ose i lutet Zotit koke-zbuluar , e turperon koken e vet,ngase eshte njesoj sikur te jete e qethur.Nese gruaja nuk mbulohet ateher mundet lirisht edhe te qethet.Mashkulli nderkaq nuk duhet ta mbuloje koken, meqe eshte pamje dhe fame e Zotit, ndersa gruaja eshte fame e mashkullit.Ngase nuk eshte krijuar mashkulli nga femra, por femra nga mashkulli.Dhe nuk eshte krijuar mashkulli per shkak te femres por femra per shkak te mashkullit. Prandaj gruaja duhet ta kete shenjen e pushtetit te burrit ne koke-per shkak te engjujve." (Letra e pare Korintasve, 11:3-10).
  Shen Tertuliani ne trajtesen e tij te njohur," Mbi te mbuluarit e vajzave" shkruan: "O femra te reja, mbani shamine ne rruge, ne kishe, mbajeni edhe kur ndodheni ne mesin e te huajve, edhe kur ndodheni ne mesin e vellezerve tuaj..."
  Disa dominime kishtare , si Amishet dhe Menonitet, mbulesen e kokes se femres e kane ruajtur deri me sot.
  Vetem nga disa prej ketyre argumenteve eshte e qarte se mbulesen nuk e ka shpikur Islami. Kur'ani thote " O Pejgamber , i thuaj grave te tua dhe bijave te tua, edhe grave te besimtareve qe t'i leshojne mbulesat e tyre mbi trupin. Keshtu qe te njihen me mire dhe te mos ofendohen" (33:59).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Tė mbuluarit me shami

  Kurani thote te mbulojne trupin jo te mbulojne koken,ne fakt nuk thote as te mbulojne trupin por simbas shpegimit te sotem supozohet te thote te mbulojne gjoksin.
  "Khimar" nje eshte nje cope stofi e xhepit qe me vone ka marre kuptimin e gjoksit,keshtu qe ne Kuran (33:59) ku perdoret fjala mbulese "jalalib" (shumes djellaba),qe jane mbulesat o tunikat qe perdoreshin si nga grate dhe si nga burrat. Keshtu qe Kurani thote thjeshte qe femra te kete respekt dhe mos dali lakuriq(te mbuloje gjoksin) por te vishet,te mbulohet. Nuk ka ne Kuran asgje qe supozon mbulimin e flokeve.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Anėtarėsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Tė mbuluarit me shami

  Nuk jam ekspert fetar megjithate,kto jane tradita semite arabe, per cifutet ortodoxe bien ne ligjert moderne tzinut, shetel per femrat sidomos ato te maruara dhe e kane dhe ate maskullore qe kapelja kippah·yamuca pra inkorporimi modern i simbolit traditor qe ka dhe kuptim politikofetar ndahet ne ngjyra te ndryshme sipas llojit te cifutve) dhe ato wahabiste arabe/ dhe sunite kane te bere te njejtat ne perhapjen duke inkorporuar hijabet per femrat dhe kufi per meshkujt qe jane pjese e traditave arabe .

  Persa i perket islamit e keni te shpjeguar ktu
  Jo vetem qe ska asnje varg qe i shpjegin mbulimin nga hijabet

  http://submission.org/Dress_Code_1.html

  Por kto e kan preaedhjen nga hadithet qe jane dhe fabrikime arbo wahabiste,suinte, traditore dhe politikane vete .

  http://submission.org/Corruption_of_Religion.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga HFTengineer : 20-10-2016 mė 10:44

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Anėtarėsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Tė mbuluarit me shami

  Desha me shtuar sunite otomane gjitgashtu.

 5. #5
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Tė mbuluarit me shami

  Citim Postuar mė parė nga ukhti.qendresa Lexo Postimin
  Ate qe ne Perendim konsiderohet si simboli me i madh i shtypjes dhe i neperkembjes se femres, e kjo eshte te mbuluarit, ose shamia mbi floke.
  A s'eshte e verte kjo gje?! Mbulimi i fytyres se femres(por jo e mashkullit) eshte nje shenje e qarte diskriminimi gjinor...e perveē kesaj, ne fene islame, perligjet edhe qenia inferiore e femres ne te gjitha fushat e jetes e nenshtrimi i saj ndaj burrit! Perendimi thjesht sheh prapambetjen e fese islame per sa i perket humanizmit, permes se cilit ai vete ka kaluar me perpjekje te medha!
  Kur'ani thote " O Pejgamber , i thuaj grave te tua dhe bijave te tua, edhe grave te besimtareve qe t'i leshojne mbulesat e tyre mbi trupin. Keshtu qe te njihen me mire dhe te mos ofendohen" (33:59).
  Si gjithmone, Kurani, le shteg per interpretime te mbrapshta e te ndyra!! Pse u dashkan "ofenduar" grate qe "s'mbulohen"??! Pse Kurani nuk i meson "besimtareve" meshkuj t'i vene fre shtazerise dhe te mos guxojne te ofendojne asnje grua, besimtare apo jo-besimtare qofte??? Pse muslimanet duhet te mbulohen ne vendet myslimane, madje edhe ne Arabine Saudite ku jane 100% muslimane e ku, sipas pellitjeve te perditshme islamike, jeton populli i zgjedhur me fene e vetme te pranuar tek Allahu, e e cila nuk eshte e zonja t'i ktheje besimtaret ne njerez qe s'tuten vetem nga pamja e fytyres se nje femre??!!
  Jarigas

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Tė mbuluarit me shami

  ..te mbulohesh me shami dhe te mos jesh Arab eshte sikur ti hapesh lufte djallit pa asnje siguri tek Zoti. Okej eshte biznes ne nivelin e ulet popullor por Shamite jane si ngjyra e kuqe per Demin e eger!

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •