Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  M jepni nj motiv t rri n Shqipri, kur llotaria amerikane m thrret!

  Nga Manjola Bregasi-

  Largimin nga Shqipria nuk e kisha menduar kurr, madje as n vitin 1997, kur nn emergjencn e krcnimit pr jetn, emigrimi shihej si e vetmja mundsi.

  Mbase e nxitur edhe nga prindrit q m prsrisnin vazhdimisht fjalin: Do bhet nj dit Shqipria, vendosa t rri e madje t prpiqem q do dit, t ndihmoj pr ta br Shqiprin dhe veten, ashtu si prindrit m msuan, me pun t ndershme.

  Por sot, prindrit e mi ndjehen t penduar pr fjalin q m nguln n kok pr vite me radh. Tani ata m thon: Nuk bhet Shqipria dhe ju duket shum von pr do vendim tjetr.

  E kur thon nuk bhet Shqipria, prindrit e mi nuk e kan fjaln as pr rroga apo pensione t mira dhe as pr jet luksi e makina t shtrenjta. Kur thon nuk bhet Shqipria, ata e kan fjaln pr vet jetn. Ndaj kt radh nuk m ndaluan, kur vendosa t aplikoj lotarin amerikane, edhe pse u krkova nj motiv pr t qndruar n Shqipri.

  Pr fat t keq askush nuk ma dha kt motiv: as realiteti, as miqt e tashm as prindrit, q me msuan deri sot: se guri rndon n vendin e vet.

  Por me sa duket, shqiptart nuk duan t jen m gur q rndojn. N nj sondazh t realizuar nga Opinion.al vetm pak dit m par, t pyetur nse mendojn t largohen nga Shqipria drejt nj vendi tjetr pr t ardhme m t mir, 91% e votuesve kan thn po. Dhe e dini far? Ky ka qen nj ndr sondazhet m t votuar n faqe, duke arritur nj numr rekord prej 5 mij pjesmarrsish.

  Dgjoj shum miq q duan t ikin. Disa pr t gjetur nj pun q nuk e kan, disa pr t ardhmen e fmijve, disa pr nj jet m t mir pa strese dhe telashe. Un nuk kam asnj nga kto arsye, sepse t gjitha m duken shum prpara vet jets. Un dua t iki, thjesht pr t jetuar, sepse n Shqipri jeta vlen shum pak.

  Disa jav m par, prcolla n parajs nj njeri shum t dashur pr mua.

  E dini pse? Sepse n ort e vona, nj nat t mrkure ai psoi infarkt t miokarditDhe fati nuk ishte me t. Sepse tashm jemi nuk e di sa milion shqiptar q jetn tone ja kemi ln n dor fatit, edhe pse paguajm sigurime, edhe pse na zhvasin nga taksat, edhe pse na flitet pr shndetsi falas e nuk kemi ku t shkojm. Dyert na prplasen n fytyr nse nuk kemi miq apo lek t zgjidhim nj hall. Por edhe kur paguajm, edhe kur gjejme miq, prsri na bie n kok. Shteti tek ne ka vdekur, ndaj fati sht e vetmja der ku mund t trokasim. Por at nat, fati nuk qe me ne. E dini pse? Sepse n reanimacionin e kardiologjis, dikush kishte ln roje nj praktikant, pr m tepr t paaft. Nj praktikanti i kardiologjis, q pr m shum se tet or nuk arriti t diagnostikoj nj pacient me infarkt, pavarsisht kmbnguljes s familjarve pr anamnezn. Nn kujdesin e ktij praktikanti, (q me siguri tani po i shkurton ort ndonj pacienti tjetr) ky njeri psoi edhe dy infarkte t tjera. Kur mngjesi zbardhi, ishte von pr t ndrhyr. Ishte von pr t jetuar.

  Ky ishte msimi m i hidhur q Shqipria m dha mua dhe gjith t afrmve t mi. Ky ishte msimi m i kushtueshm, q qndrimi n Shqipri na dha si kosto pr besnikrin, dashurin apo parimet tona pr vendin dhe jetn.

  N nj vend ku sht von pr t jetuar, por ka koh pr import mbetjesh, pr shitje konensionesh, pr abuzime tenderash dhe pr gjith t tjerat un nuk gjej dot m motivin, nuk gjej dot busulln, nuk gjej dot jetn. T tjerat jan thjesht shtojca.

  Por nse m jepni nj motiv, un do vazhdoj t rri n Shqipri. Kur flas pr motiv, nuk e kam fjaln pr uj, punsime apo pr rrug t pastra. Kur them motiv e kam fjaln pr vet jetn, me ose pa t tjerat, u msuam tashm. Pr fat t keq, vazhdoj t besoj q n Shqipria jeta vlen shum pak, ndrsa pr mua sht m e muara.

  opinion.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,776

  Pr: M jepni nj motiv t rri n Shqipri, kur llotaria amerikane m thrret!

  Ai vend nuk bahet ma.

  E kane nen kthetra kriminelet.
  Jane qe te gjithe bijte e vampireve qe pine gjakun e popullit per 45 vjet.

  Tashi, te ripjelle, jane me te rrezikshem se kurre.

  Nese doni te jetoni me dinjitet, te shpetoni femijet, ikni!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 3. #3

  Pr: M jepni nj motiv t rri n Shqipri, kur llotaria amerikane m thrret!

  Eshte njeriu qe nuk behet me nuk eshte vendi.Te kerkosh te besh njeriun pa nje minimum vertetsie dhe drejtesie eshte e pamundur.
  Ai njeri nuk behet pikerisht se ka munguar dhe mungon ky minimum.

  Artikull i bukur ku vertet nuk gjen dot nje motiv edhe thjesht si pergjigje pa arsyetim.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  Pr: M jepni nj motiv t rri n Shqipri, kur llotaria amerikane m thrret!

  Pse po ikin shqiptart e "gjenerats tjetr"

  Nga Armando Meta

  Nj studim i Eurostat, lidhur me emigracionin, ka nxjerr n pah nj realitet shqetsues sa i prket grupmoshs q krkon t ler vendin n emr t nj jete m t mir. Sipas studimit, 80% e atyre q krkojn azil nga Shqipria jan nn moshn 35 vje. Kjo as m shum dhe as m pak, provon qartazi jo vetm uljen e moshs mesatare n vendin ton, por nga ana tjetr provon se t rinjt gjithnj e m shum po bhen mosbesues se mund t ndrtojn ardhmrin e jets s tyre n Shqipri. Ideja pr t’ja mbathur “nga syt kmbt” ka shum baz reale dhe shnon fillimin e nj periudhe ku thuajse shumica e popullsis ka humbur shpresat se vendi po hyn n rrugn e prparimit ekonomik, forcimin e zbatimit t ligjit dhe ndrtimit t nj ekonomie familjare, e cila do t mund t krijonte shanset pr zhvillimin e jets dhe rritjen e fmijve t paktn n nj mjedis normal. Natyrisht q askush prej nesh nuk priste q gjrat e bra shum keq n 2 dekada t rregulloheshin si me magji brenda 3 viteve. Por nga ana tjetr askush nuk priste q brenda 3 viteve gjrat t vithiseshin m keq se 3 vite m prpara. Me prjashtim t disa kozmetikave urbane, e natyrisht edhe disa arritjeve simbolike n fushn e rendit publik, n planin ekonomik situata sht shum e mjer. sht e pakuptueshme se far ka parasysh kryeministri apo ministri i financave me deklaratat e tyre pr “rritje ekonomike”, kur n t vrtet pjesa drrmuese e familjeve shqiptare prjetojn nj rrnim ekonomik edhe m t madh krahasuar me 3 vite m par. Pr t testuar ekonomin nuk sht se duhet shum mund. N ekonomin familjare raportet e FMN-s apo organizmave t tjer studimor ekonomik “nuk pin uj”. Mjafton t hedhsh nj sy npr dyqanet n t katr cepat e Tirans, pr t kuptuar se pjesa drrmuese e tyre thuajse nuk kan pun fare. Mjafton t shkohet npr disa supermarkete t mdha apo t vogla npr lagje, pr t kuptuar se numri i blerjeve t artikujve baz ushqimor sht gjithnj n rnie. Njerzit gjithnj e m shum po trhiqen drejt mallrave jo cilsor, pr shkak t mimeve t ulta me t cilat ato shiten dhe mungess s parave q kan qytetart npr xhepa. Ndrsa fundjavat me familjen pr t shkuar diku, jan br nj luks shum i tepruar.

  Gjithshka nis nga ekonomia. E natyrisht edhe perceptimet pr nj qeverisje fillon nga ekonomia familjare. T tjerat si “demokracia”, “mendimi i lir”, e retorika politike kush je ti e kush jam un, jan thjesht dngla dhe kapardisje mbi lngatn ekonomike t t tjerve.

  Prej muajsh kryeministri artikulon nj tez q n nj vend normal natyrisht do t ishte mjaft komplimentuese at t “Shqipris s gjenerats tjetr”. Por n thelb kjo tez, duke e krahasuar me problermatikn me t ciln prballet vendi, sht m shum nj prpjekje e dshpruar pr t’i ikur realitetit, pr t’u br bisht prgjegjsive dhe premtimeve t bra 3 vite m par. Mbi bazn e logjiks s kryeministrit i bie q gjenerata aktuale duhet t prplitet n mizerjen ku sht zhytur sepse kreu i qeveris s’ja ka ngen t merret me kt gjenerat sepse ai po punon pr t ardhmen, “gjeneratn tjetr”. N fakt kjo duket shum cinike. Edhe gjenerata tjetr nuk lind nga hii, por mbi t tashmen. Nse gjenerata e ardhshme rritet n pamundsin e familjeve pr t’i ushqyer si duhet, pr t’i arsimuar si duhet, pr t’i edukuar si duhet, pr t’i rritur n nj ambient sa m normal, sht e pakutpueshme se pr far gjenerate e ka fjaln kreu i qeveris. “’t mbjellsh do korrsh”. sht pikrisht mungesa e shpress, situata e vshtir ekonomike, apo edhe fakti se kryeministri po punon pr “gjeneratn tjetr”, ajo q bn q gjithnj e m shum gjenerata aktuale t’ia mbath, tashm jo n krkim t ndrrs pr pasuri, por thjesht q t bj nj jete normale. Nuk sht koha e “flive” n emr t s ardhmes. Prova m e mir pr kt jan prindrit tan, t cilt u sakrifikuan n emr t “gjenerats tjetr”. Kaq na mjafton.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •