Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
  1. #21
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    Po qe ketu ju mashtroni sepse askund ne Testamentin e Ri nuk thuhet qe te predikohet vetem ne nje gjuhe Perse Shpirti i shenjte erdhi kur ishte Pente kosto dhe te gjithe njerezit flisnin ne gjuhet te huaja?
    I paske lene Veprat e shokut Enver menjane e ke filluar te lexosh e mesosh "Testamentin e Ri"? Nuk quhet "Testament i Ri" quhet "Dhiata e Re" ose "Beselidhja e Re". Nuk quhet "Pente Kosto" por quhet Pentekost ose "Pesedhjetat". Dhe njerezit nuk flisnin ne gjuhet e huaja, por 12 Apostujt e Krishtit, pasi Zoti iu dergoi Frymen e Shenjte qe iu shfaq si gjuhe e zjarrte mbi krye, filluan te predikonin ne nje gjuhe qe kuptohej nga te gjithe njerezit, hebrej, romake, etj, pavaresisht se keta flisnin e kuptonin gjuhe te ndryshme. Fjalet qe Apostujt nxirrnin nga goja kuptoheshin nga te gjithe.

    Nje mysliman shqiptar di me shume per fene orthodhokse, se sa Pirro, kryetari i intelektualeve orthodhokse te Shqiperise!

    Perse Jezu Krishti, nepermjet Shen Palit e dergoi ate te shpallte kristianizmin neper te gjitha vendet, dhe ne ccdo vend ai foli ne gjuhen e vendalinjve?
    Ku e ke lexuar ti qe Jezu Krishti ka thene apo Shen Pali ka thene qe te perhapet fjala e Perendise vetem ne greqisht ? apo ne aramaisht?
    A nuk po e sheh se po bie ne prehrin e ideologjise islame per te predikuar vetem ne nje gjuhe?
    Jezu Krisht e quajne protestantet. Orthodhokset e tradites shekullore e quajne Jisu Krisht. Shqiptaret kane 100 vjet qe gjithcka e bejne ne shqip ne Liturgjine e Tyre, ne lutjet e tyre, ne literaturen e tyre kishtare! Me keto budalleqet qe shkruan, tregon se sa here vete ne Kishe te dielave. Se po te vije, do te shikoje qe gjithcka eshte ne shqip.

    Se dyti, praktikisht te gjitha Kishat Orthodokse ne te gjithe boten predikojne jo vetem ne gjuhet e tyre por kane pervecc shenjtoreve te miratuar nga Konstndinopoja, kane dhe shentore lokale me te cilet identifikohen.
    Se pari, shenjtoret e Kishes Orthodhokse i perkasin te gjithe Kishes, e nderohen nga e gjithe Kisha ne mbare boten si te tille. Pak rendesi ka origjina e tyre etnike.

    Se dyti, Konstandinopoja nuk "miraton" shenjtoret pasi nuk eshte si shoku Enver e Partia me te cilen ti u rrite. Patriarkana e Shenjte, pas 20 apo 40 vjetesh nga fjetja e besimtarit qe besimtaret e thjeshte nderojne nje njeri te shenjte ne Kishen e vendin lokal ku ai jetoi, e pranon kete realitet dhe zgjedh nje dite te kalendarit orthodhoks, per kujtimin e shenjtorit ne fjale. Dhe e ben kete gje, qe per jeten e ketij shenjtor te mos mesoje vetem zona lokale ku ai jetoi, por gjithe Kisha ne mbare boten orthodhokse. Pra nuk eshte Patriarkana e Stambollit apo cdo ato 4 Patriarkanat e tjera ne bote qe "miratojne" shenjtoret, jane besimtaret e thjeshte orthodhokse ata qe te paret i njohin, nderojne e kuptojne keta shenjtore sa jane gjalle e pas vdekjes.

    Se treti, besimtaret orthodhokse nuk "identifikohen" me asnje shenjtor. Besimtaret i nderojne, kujtojne, e u luten shenjtoreve, qe te ndermjetesojne per ne prane Zotit Krisht e Nenes se Tij te Tereshenjte, Virgjeresh Mari.

    Se katerti, te duhet te mesosh se Atdheu i cdo shenjtori, Atdheu i cdo te krishteri orthodhoks, nuk eshte vendi ku ai ka lindur, por Mbreteria e Qiellit! Te jesh i krishtere orthodhoks do te thote te heqesh dore nga kjo bote, nga te gjitha "identitetet" sic i quan ti, dhe te marresh Kryqin e Krishtit mbi supe, e te ecesh ne hapat e Tij.

    Se pesti, shenjtoret e martiret nuk i perkasin "etnise" apo "vendit" te origjines, por i perkasin popullit ne te cilin u martirizuan duke derdhur gjakun e tyre per Krishtin. Te gjithe ata martire e shenjtore qe jane martirizuar ne ate toke qe sot banohet nga shqiptaret, i perkasin KOASH dhe popullit shqiptar. Prandaj pelegrinet nga mballe Ballkani mblidhen ne Shqiperi per ti nderuar ne diten e tyre. Prandaj lipsanet e nje shenjtori si Shen Kozma Etoliani, mbahen nga KOASH dhe jo Kisha Orthodhokse ne Greqi, edhe pse etnia e shenjtorit ishte greke e jo shqiptare.

    Se gjashti, orthodhokset shqiptare kane plot shenjtore lokale qe jane martirizuar ne ate toke e ne ate vend, apo qe kane lindur ne ate vend. Kane Shen Elenen dhe Shen Konstandinin, Shen Astin, Shen Lefterin, Shen Jeronimin (Shen Gjeri), Shen Joan Vladimirin, Shen Kozma Etolianin, e plot te tjere.

    http://www.forumishqiptar.com/thread...kop-i-Durresit
    http://www.forumishqiptar.com/thread...isė-15-dhjetor
    http://www.forumishqiptar.com/thread...anastiri-i-tij
    http://www.forumishqiptar.com/thread...liani-24-gusht

    Vetem Orthodokset shqiptare nuk kane shenjtore te tyre qe te identifikohen dhe kjo nuk eshte rastesi, Eshte pikerisht ajo qe ju i nderuar po me sulmoni ju me djallezine qe keni sulmuar patriotet orthodokse qdhe Fan Nolin i cili e beri Jezu Krishtin te flase shqip per here te pare dhe largoi nga zgjedha kete komunitet detyrimin per te folur greqisht. Kjo eshte aresyea qe KOASH duhet te ngreje nje komision per te shenteruar dhe martirizuar shenjtore e martire shqiptare, sepse keta njerrezit tane jane poaq te mire dhe po aq kane sakrifikuar se dhe shenjtoret e vendeve te tera. Ne mos sot , neser do te behet do apo nuk doni ju.
    Ne mendjen tende te semure, ti kujton se shenjtore jane vetem ata qe jane "shqiptare ne origjine". Gjergj Kastrioti kish nenen Vojsaven me gjak serb. Motren e vete Angjelinen e martoi ne Malin e Zi. Djalin e tij te vetem, Jovanin, e martoi me princeshen e fundit bizantine, Irena Paleologun. Vajza e Gjergjit te Madh, Gjergj Arianianit, vjehrrit te Gjergj Kastriotit e babai i gruas se tij Androniqi Kastroti (Arianiti), u martua me princin e serbise dhe nderohet e sot e kesaj dite ne Serbi si "Nena e Serbise", edhe pse me origjine ishte epirote. Vellai i madh i Gjergj Kastriotit, Reposhi, u be murg ne Malin e Shenjte ne Greqi ne manastirin e Hilandarit, nje manastir orthodhoks serb. Babai i tij, Jovani, mendohet te jete varrosur po ne ate manastir ne Malin e Shenjte pas vdekjes.

    http://www.forumishqiptar.com/thread...nitit-1-korrik

    Po ta perseris edhe njehere o Pirro: Perpara Fronit te Gjykimit te Krishtit, nuk do te kete greke, shqiptare, romake, serbe, amerikane. Do te kete njerez me bese, dhe njerez te pabese. Njerezit e beses qe zgjodhen rrugen e Krishtit, dhe njerezit e pabese qe zgjodhen ideologjite e botes. Beseplotet Perendia do t'i shperbleje me jete te ameshuar ne prani te Tij! Te pabeset do ti denoje ne perjetese ne nje jete larg Zotit!

    Zgjidh e merr, nje jete te ameshuar me Krishtin, apo nje jete te ameshuar me Enver Hoxhen!

    Albo
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 07-01-2017 mė 18:31

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    I nderuar Albo, nuk je i sakte sepse shkrimi im ka titullin `Religjioni Orthodoks i Heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti -Skenderbeu. Shpresojse per kete je i bindur. Me behet gjithashtu qejfi se jeni Orthodoks dhe si i tillle nuk duhet te nxehem apo te inatosem me ju por duhet te argumentoj dhe sic thote Jezu Krishti kur bashkebesimtari yt ben gabim duhe ta falesh 7x77 here.
    Le te hidhemi pak tek ato qe ke shkruar pasi une i u pergjigja personit me emrin `shpirt shqiptari`. Ndoshta keni qene ju pas atij.
    Se pari pentekos ashtu eshte eshte pesedhjete dhe te shkruarit pentekosto ne vend te pentekost, nuk do te thote asgje sepse ashtu e flet zhargoni popullor dhe se ne greqisht e quajne dhe pentekostarion. Keshtu qe nuk ka ndonje gabim nga ana ime kur thelbi eshte i njete. Sa per aate qe thua se ju mashtroni se Jezu Krishti nuk ka thene te flitet ne nje gjuhe- edhe une ate mendim kam shprehur tek pergjigja ndaj `Shpirtit te shqiptarit`, por idea e tij ishte se orthodoksizmi predikohet me mire vetem ne nje gjuhe. Pra kete te fundit nuk e kam thene une por `Shpirt shqiptari` dhe une e kundershtove si me siper.
    Kjo treon se nuk e keni lexuar mire cfare kam shkruar.

    Se dyti, ja ke fut kot kur thua se Konstandinopoja nuk miraton shenjtoret , martiret deshmoret. Ajo i ve firmen per ti futur ne kalendarin Orthodoks., pasi personi qe do te glorifikohet duhet te jete miratuar njehere nga nje komision nga sinodi i vendit, dhe sigurisht pasi sinodi i vendit perkates dergon ne Konstandinopije propozimin.
    Problemi ne Shqiperi qendron se si K.O.A.SH., nuk eshte bere asnje propozim i tille per ndonje shenjtor apo martir nga Shqiperia, dhe ato qe po thoni ju i nderuar qe jane shenjtore shqiptare si: Shen Elenea, Shen Konstandini,Shen Lefteri, Shen Jeronimi (Shen Gjeri?!), Shen Joan Vladimiri, Shen Kozma Etoliani. Me sa duket je komplet kot i nderuar. Askush nga ata nuk eshte propozuar nga KOASH. Gjithashtu askush nuk ka konfirmuar qe eshte me origjine shqiptare, dhe keu qendron djallezia juaj dhe atyre qe fshihen pas jush se i quani shqiptare por ne fakt kisha greke dhe bizantine i nderon si greke, dhe ketu vini e qetesoni komunitetin orthodoks se keta na qenkan shqiptare. Nese duam qe keta shenjtore te nderuar te jene shqiptare atehere ne kalendarin orthodoks dhe ne fletet e tyre perkatese duhen shtuar qe jane shqiptare ose-arber ose -epirote. Kjo gje nuk eshte shkruar .
    Se treti i nderuar Shen Kozm Etoliani nuk eshte shqiptar, madje dhe kisha greke nuk e deshte ta bente shenjtor dhe vetem pas tre shekujsh me idene djallezore qe te greqizonte dhe ta quante zonen ku ai predikoi si greke e shentoroi ne vitin 1961 pas rreth tre shekujsh. Shen Vladimi nuk eshte shqiptar ai eshte sllav, por jetoi dhe u fsheh ne zonat e arberit ku edhe e nderuar vendalinjte njelloj sic ndodhi me Shen Kozmain. Shentorer e vertete shqiptarre soe me mire Arbereshte Shen Angjelina Arianiti e cila eshte shenjtore ne Serbi dhe festa e saj festohet ne gusht. Por ne kalendarin orthodoks nuk e festojne si shenjtore shqiptare vetem ne menyre te zbehte shkruhet tek biografia e saj (fleta) qe ishte e bija e Gjergj Arianitit dhe nuk thuhet asgje qe ishte kunata e Heroit Kombetar.
    Ne perfundim them se KOASH as nuk e ka vene ujin ne zjarr per kete problem i cili mbetet akut pasi kisha orthodokse shqiptare iu ne autonome. Kjo eshte nje gafe e rende e Kishes, ndoshtaa kane heshtur per shkak te presionit nga jashte.
    Se fundmi, grupi martireve dhe shenjtoreve qe KOASH duhet te vendose pas 1992, eshte i madh dhe per kete duhet bashkepunim Keta jane shume dhe vendosja e tyre identifikon KOASH si nje kishe me te vertete naconale dhe te pavarur. Ky eshte shkaku qe une po insistoi per shenjterimin e Gjergj Kasrioti Skenderbeu, me vone te vendosim si martire Fan Noli si personi qe beri te flase shqp- Jezu Krishtin (metafore).

    Duke mos e zgjatur kjo eshte pergjigja ime per pergjigjen tuaj ne vend te pergjigjes se `shpirt shqiptari`, dhe shpresoj te me perkrahesh per kete problem te ri por dhe te komplikuar. Mendoj se per te patur sukses ne kete problem duhen tre elemente per percaktimin e shenjtoreve orthodokse:
    - te jete nga trojet shqiptare dhe gjak shqiptari
    - vepra e tij per ruajtjen dhe promovimin e kritianizmit dhe orthodoksise
    - deshira e mire e komunitetit por dhe e drejtuesve te KOASH.

    jU UROJ GEZUAR. Suksese dhe Mbaresi.

  3. #23
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    I nderuar Pirro,

    Se pari, je duke diskutuar me nje prej shqiptareve te pare ne Shqiperine post-komuniste, qe ka mbrojtur te verteten historike se Gjergj Kastrioti i perkiste besimit orthodhoks. Dhe une nuk e kam bere kete gje sot sic po ben ti, e kam bere 20 vjet me pare. Ato referatet qe ti e shume te tjere po beni ne Shqiperi duke cituar materialet qe gjeni ne kete forum, jane dokumenta historike qe une e shume te tjere i kemi sjelle ne forumin shqiptar ne keto 20 vjetet e fundit. Dhe te mbrosh te verteten historike ne mes nje populli si ai shqiptar, eshte ne vetvete marrezi, pasi shqiptaret ende vazhdojne te mbrojne si te verteta indoktrinimet e epokave totalitare ne te cilat kane kaluar. Por une jam i marre ne ate aspekt, pasi ashtu si Gjergj Kastrioti, jam mik i virtytit e jo i fatit. Virtyti eshte i biri i se vertetes. Genjeshtra dhe mashtrimi nuk lindin dot virtyt edhe sikur te duan. Teksa plot kalemaxhinj ne Tirane shpifnin e sulmonin per te vertetat e ketij populli ne kembim te parase nga ata qe u intereson t'i mbajne shqiptaret ne erresire, une paguaja nga xhepi im mbajtjen e nje forumi si ky ku po shkruan, qe te vertetat historike te shqiptareve te dalin ne drite, ashtu sic kane ndodhur, pa zbukurime dhe tjetersime.

    Se dyti, ne keto 20 vjet, une kam zgjedhur qe jo vetem te lexoj per jeten e Gjergj Kastriotit e fisnikerise epirote te epokes se mesjetes, por te njihem edhe me ate per te cilen ata luftuan per ta mbrojtur: fene orthodhokse, fene e trasheguar brez pas brezi nga te paret e tyre. Kam praktikuar besimin orthodhoks, kam lexuar nga Tradita e Shenjte shekullore e Kishes sa kam mundur, bile kam perkthyer edhe ne shqip shume materiale nga anglishtja, qe i gjen ne forum. Pse ishte njohja dhe praktikimi i besimit orthodhoks i rendesishem? Arsyeja eshte e thjeshte: vetem duke u njohur nga afer me kete besim, vetem duke perjetuar misteret e tij, do te mund te kuptoja sado pak se perse ata mijera bij nenash ne mesjete zgjodhen qe te shkojne e te behen therror, duke luftuar fuqine me te madhe te kohes dhe ushtrine me te madhe e me tinzare te kohes. Dhe ajo qe gjeta ne Orthodhoksi dhe ne Kishen Orthodhokse, eshte ai thesari shpirteror per te cilen ia vlen te vdesesh duke e mbrojtur. Nuk pretendoj te njoh gjithe historine apo traditen e Kishes, pasi ajo eshte aq e pasur dhe aq e thelle sa 10 jete ne kete bote nuk mjaftojne per ta pervetesuar te plote.

    Tani le te ndalemi pak tek ato pika ku ne jemi dakord:

    1. Gjergj Kastrioti e gjithe familja e tij i perkiste besimit orthodhoks.
    2. Gjergj Kastrioti eshte martir i besimit (shenjtor).

    Por perpara se te trajtoj keto dy pika, dua te ndalem pak tek mangesite e tua theologjike dhe kishtare qe te shtyjne te besh gabime te renda. Gabime qe rendojne mbi shpirtin tend si njeri e si besimtar orthodhoks. Gabime qe po nuk u rrefyen ne Kishe tek prifti, dhe po nuk u shoqeruan me pendim, te shpien ne qorrsokak ku drita e Perendise nuk ndricon kurre. Po mundohem me aq sa mundem, te te ndihmoj te kuptosh se ku gabon. Ti mund ta marresh parasysh ose injorosh, por une e bera detyren time.

    - Kush i shenjteron besimtaret e thjeshte orthodhokse?

    Po te lexosh ato qe ti shpreh, ti ke nje mllef e nje keqardhje karshi KOASH dhe Patriarkanes Ekumenike ne Stambol. Pse KOASH nuk i kerkon Patriarkanes ta njohe Gjergj Kastriotin si shenjtor? Pse nuk ngrihet nje komision thua ti? Pse te mos kemi edhe ne shqiptaret shenjtore me origjine shqiptare por duhet te nderojme shenjtore qe u perkasin etnive te tjera?! Te gjitha keto pyetje qe ti ngre, te marra se bashku, tregojne se sa pak e njeh ti Kishen Orthodhokse dhe Traditen e saj te Shenjte 2000+ vjecare. Nuk ta them kete per te te ofenduar, ta them qe cdo besimtar i thjeshte praktikant orthodhoks qe degjon e lexon keto qe ti shkruan, do ta bente kete observim te thjeshte.

    Se pari, nje besimtar nuk shenjterohet as nga peshkopi lokal, as nga Sinodi i Shenjte, as nga Patriarkana e Stambollit, as nga te pese Patriarket te mbledhur se bashku. Nje besimtar orthodhoks, shenjterohet nga Perendia! Te jesh shenjtor do te thote se ti ke hequr dore nga kjo bote dhe ke marre mbi supe Kryqin tend dhe po shkon per ne Golgotha, duke ecur ne hapat e Zotit tone Krisht! Te jesh shenjtor do te thote ta kesh nenshtruar vullnetin tend te mbrapshte njerezor, vullnetit te Perendise. E nuk del e thua: "Dua qe te behet keshtu sic them une!" por del e thua ate lutjen me duart lart nga qielli: "Le te behet Vullneti yt o Zot e jo vullneti im! Me fal urtesine e durimin qe te shoh Vullnetin tend ne jeten time!" Besimtaret orthodhokse i shenjteron edhe Kisha jone e Shenjte. Kisha eshte e Shenjte pasi eshte Trupi i Krishtit dhe streha e Frymes se Shenjte! Dhe Ajo Fryma e Shenjte vepron brenda Kishes e na shenjteron ne besimtaret me dhuratat e shenjta e te mistershme qe Zoti na ushqen me anen e Kishes.

    Se dyti, nacionalizmi eshte herezi per besimin orthodhoks dhe Kishen Orthodhokse. Nacionalizmi eshte edhe helm per shpirtin e te krishterit. Duke qene se eshte nje ideologji, si cdo ideologji qe i ligu ka nxjerre ne kete bote ne epoka te ndryshme, qellimi eshte nje dhe i vetem. Ta ndaje njeriun besimtar nga Perendia. Ta ndaje njeriun besimtar nga Kisha qe eshte Arka se shpetimit te Noes per cdo te krishtere! Nacionalizmi eshte nje prej bijte e shumte te nenes se gjithe mekateve: krenarise! Mekati i pare i njeriut erdhi nga krenaria. Si i tha gjarpri Eves dhe Adamit: "... po hengret mollen e Pemes se Diturise, do te beheni zot..." Ne kembim te asaj qe bene, Eva dhe Adami nuk u bene zoter, por trasheguan vuajtjen, vdekjen, dhe nje jete te ndare nga Perendia. Misioni i Krishtit, misioni i Kishes Orthodhokse, eshte ti sjelle te gjithe popujt e botes, te gjitha rracat e botes, ne kungim me Zotin! Kur ti e une e gjithe njerezit e kesaj bote do ta gjejme veten para Fronit te Gjykimit te Zotit Krisht, nuk do te jemi greke, romake e shqiptare, do te jemi njerez te beses dhe njerez te pabese; njerez qe zgjodhen te ecin ne hapat e Krishtit, e njerez qe e injoruan dhe perdhosen Krishtin. Nacionalizmi bie ndesh me kete mision te Krishtit e Kishes. E kupton tani se cfare rruge pa krye ke marre? Po je nacionalist, nuk je i krishtere. Dhe po je i krishtere orthodhoks, nuk ke se si te jesh nacionalist.

    Do te shkruaj nje dite tjeter edhe per martirin Gjergj Kastrioti dhe perse ai dhe ata qe iu bashkuan atij ne lufte e bene kete gje. Dhe ato qe do te te them, nuk ke per ti lexuar ne asnje liber e faqe gazete shqiptare pasi asnje nuk e trajton historine e tij nga kendveshtrimi fetar.

    Albo
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 12-01-2017 mė 00:27

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    i nderuar Albo, mos na trego frymen e shenjte e i shenjteron. Kush i ka shenjteruar martiret dhe shenjtoret? Mos na bej inteligjentin me keto brockulla.
    As mos u trego se po mbron KOASH-in dhe une po e shaj. E ku qendron sharja ketu? Se po them qe KOASH duhet te kete me identitet shqiptar? Pse? Keshtu e kane te gjithe Kishat e tjera. Me vjen keq qe nuk e di kete gje ose po ben sikur nuk e di/
    Une po kerkoj ngritjen e nje Komisioni nga KOASH, i cili me Frymen e Perendise do te vendose ose jo per shenjterimin e Gjergj Kastriotit dhe me vone te te tjereve.
    Kjo eshte fryma e Perendise ne percaktimin e shenjtoreve, martireve, deshmoreve dhe ne marrjen e vendimeve te drejta; tek mirekuptimi dhe mirebesimi.
    Nuk po e sheh se c`po ndodh? Ti me shan mua vellain tend sikur une nuk e dua KOASH-in kurse ti e do. Ti me shan mua vellain tend sepse ke marre na dikush urdher qe te me mbyllesh gojen duke bere inteligjentin duke thene frazat e grekve per Orthodoksine:`` nacionalizmi eshte herezi per besimin orthodhoks dhe Kishen Orthodhokse. Nacionalizmi eshte edhe helm per shpirtin e te krishterit``. Po habitem i nderuar. Nese ka patur nacionaliste me te eger qe kane shakterruar Shqiperine dhe shqiptaret kane qene pikerisht fqinjet qe per ne thone frazen e cituar nga ju, kurse per vete po bejne cmos qe te thone se orthodoksia eshte greke.
    Jo i nderuar. Une nuk jam nacionalist. Aspak Une jam patriot. Nese nuk e di dallimin , mund te lexosh. Une kerkoj nderimin e heronjve te vendit tim qe jane vrare apo kane vdekur duke mbrojtur orthodoksine ne vendin tim. Dhe kjo i nderuar nuk eshte nacionalizem.
    Nuk ta kane mesuar mire mesimin.
    Se fundmi i nderuar me emer fallco. Dhe kjo nuk eshte e mire per nje te krishtere te sinqerte. Thate se: ``Do te shkruaj nje dite tjeter edhe per martirin Gjergj Kastrioti dhe perse ai dhe ata qe iu bashkuan atij ne lufte e bene kete gje. Dhe ato qe do te te them, nuk ke per ti lexuar ne asnje liber e faqe gazete shqiptare pasi asnje nuk e trajton historine e tij nga kendveshtrimi fetar``.
    Kjo tregon se jo vetem qe ju nuk e ndjeni veten shqiptar ose me mire arber&epirot, por ashtu si islamiket qe shajne heroin tone kombetar edhe ju po perpiqeni qe ulni figuren e tij jo vetem si hero kombetar, por edhe si nje martir i orthodoksise, sepse askush nuk mund te mohoje traditen e tij familjare orthodokse, martesen e tij orthodokse, varrimin e tij ne varrezat orthodokse te Kishes se Shen Kollit ne Lezhe.
    Mendoj se jeni ju qe po perkrahni nje anti-shqiptarizem nder komunitetin tone orthodoks te percare fund e krye nnga njerez si ju qe hidhni faren e dyshimit duke predikuar ndryshe e duke vepruar ndryshe. Shikoni Kishat vijne vetem ata qe punojne ne administraten e kishes dhe disa nga komuniteti shume i madh orthodoks ne Shqiperi. Perse? sepse njerez te dyzuar si ju gelojne neper kisha. Prandaj shumica jane larguar, sepse nuk sheh ngrohtesi ne Kishe. Ne Kishe vihet per Perendine dhe jo per prifterinjte, Ne kishe vihet per tu lutur per Jezu Krishtin dhe jo per te mbajtur larg ata qe e duan kishen me identitet jo grek.
    Ky eshte shkaku i nderuar Albo.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    Ja dhe nje shembull se si SHENJETROHEN SHENJTORET:
    AT PAISI U SHPALL ZYRTARISHT SHENJTOR NGA PATRIARKANA EKUMENIKE Ai fjeti me Zotin ne vitin 1994.

    Sinodi i Shenjtė dhe i Hirshėm i Patriarkanės Ekumenike njohu zyrtarisht shenjtėrinė e Jerond Paisit.
    Ashtu sic ndodhi mė 27 Nėndor, njohja e shenjtėrisė sė Jerond Porfirit nga i njėjti Sinod.
    Nėn kryesimin e Tėrėshenjtėrisė sė Tij, u krye mbledhja e rradhės e Sinodit tė Shenjtė, tė martėn e 13 Janarit 2015, Kėshilli vendosi unanimisht regjistrimin e Paisit, murgut agjiorit nė Agjiologun e Kishės Orthodhokse.
    Na qofte ndihme!!!

    Por si kryhet njohja e shenjtorėve nė Kishėn Orthodhokse dhe cilat jane kriteret e saj?

    Shenjtorėt nderoheshin nga tė krishterėt nė Kishėn e hershme. Ajo nuk kishte pėrcaktuar ndonjė rregull tė shkruar pėr njohjen e shenjtorėve por ndėrgjegjia e tė krishterėve I nderonte dhe I tregonte tė tillė.
    Fillimisht, njohja kishte karakter lokal. Mė pas emrat e shenjtorėve I regjistruan nė martirologė, agjiologė, sinaksarė, mujorė ose diptikė. Me kalimin e kohės njohja e shenjtorit merrte karakter tė pėrgjithshėm, kur ndėrgjegjia e pėrbashkėt e plotėsisė sė Kishės vlerėsonte qė emri I shenjtit tė shkruhej nė diptikė.
    Mė vonė, njohja e shenjtorėve kryhej me akte zyrtare tė Kishės nga sinodet, nė mėnyrė qė tė pėrgjithėsohej nderimi I tyre. Kisha asnjėherė nuk ėshtė nxituar qė tė shpallė zyrtarisht shėnjtėrinė e dikujt dhe kjo duket mė sė miri kur ajo nuk ka bėrė asnjė gabim nė kėtė cėshtje. Kisha nuk shpalli kurrė asnjė shenjtor pa qėnė shenjtor dhe kjo pėr dy arsye:
    1) Se Kisha e cila drejtohet nga Shpirti I Shenjtė drejt sė vėrtetės, drejtohet dhe drejt njohjes sė shenjtorėve.
    2) 2) Se nė mėnyrė tė mrekullueshme, ndėrgjegjia e pagabueshme e Kishės, pranon si shenjtorė, shenjtorėt e vėrtetė, pa gabuar.
    Por cilat janė kriteret e pėrhershme tė njohjes sė ndonjėrit prej presėtarėve tė Kishės si shenjtor?
    1) Morali (tė sjellurit) orthodhoks.
    2) Jeta oshėnare (jeta shpirtėrore).
    3) Shenja tė mbinatyrshme dhe shenja mrekullie.
    Pasi kriteret e mėsipėrme shėrbejnė si elementė dhe si prova bindėse duke u alternuar me ndėrgjegjen e Kishės, krijojnė kushtet dhe momentin e njohjes sė shėnjtėrisė sė pjesėtarit tė kishės. Procedura e njohjes sė njė shenjtori, nuk e bėn atė shenjtor, por vetėm sa njeh shenjtėrinė e tij qė iu dha nga Perėndia qė nė jetėn tokėsore.
    Shkroi: Thoma Shkira

    Ne foto; Shen Paisi ne Malin e Shenjte Athos

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    I nderuar Albo,
    Nuk kam per qellim aspak te ofendoj asnjerin gjate debateve.
    Nese kundershtite e mia per pergjigjet tuaja i keni pare si ofendim -meqe je orthodoks i terheq fjalet qe ju kane shkaktuar pakenaqesi.
    Sa per temen e hapur nga une per Shenjterimin e Gjergj Kastriotit Skenderbeu insistoj qe duhet bere per keto aresye madhore:
    -eshte familje orthodokse arber&epirote dhe ka dhene kontributin me te madh se cdo orthodoks tjeter arber& epirot nder shekuj per mbrojtjen e krishterimit-po aq te madh sa dhe shenjtoret
    -emri i tij identifikon orthodoksine si shqiptare pra as greke e as sllave.
    -vendosja e emrit te tij ne kalendarin orthodoks -perfundon nje pune te pambaruar te Fan Stilian Nolit-babait te Orthodoksise shqiptare: nderimin e Gjetgj Kastriotit nga komuniteti orthodoks shqiptar i cili i ka kete borxh te madh te pashlyer ndaj tij dhe familjes Kastrioti.
    Ne fund po ju konfirmoj se si shenjterohet nje orthodoks nga Sinodi i Konstandinopojes:
    Por cilat janė kriteret e pėrhershme tė njohjes sė ndonjėrit prej presėtarėve tė Kishės si shenjtor?
    1) Morali (tė sjellurit) orthodhoks.
    2) Jeta oshėnare (jeta shpirtėrore).
    3) Shenja tė mbinatyrshme dhe shenja mrekullie.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    Te tre kushtet i ka permbushur.
    Prandaj une jam shprehur se jane dhe tre parakushte per orthodokset shqiptare grekoapo sllavofile qe nuk e duan autonomine:
    Te jesh shenjtor ne shqiperi duhet:
    -te jesh vendali
    -te jesh orthodoks dhe te kesh bere vepra te mira
    -te egzistoje deshira e mire e atyre qe kane ne dore pjesen formale.

  8. #28
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    Citim Postuar mė parė nga pirro10 Lexo Postimin
    Te tre kushtet i ka permbushur.
    Prandaj une jam shprehur se jane dhe tre parakushte per orthodokset shqiptare grekoapo sllavofile qe nuk e duan autonomine:
    Te jesh shenjtor ne shqiperi duhet:
    -te jesh vendali
    -te jesh orthodoks dhe te kesh bere vepra te mira
    -te egzistoje deshira e mire e atyre qe kane ne dore pjesen formale.
    O Pirro,

    Pse nuk shkon tek kisha e atij cobanit te Elbasanit, se edhe ai keshtu si ty mendon? Ai thote, une jam Fan Noli! Fan Noli u veteshpall peshkop ne Boston, edhe une u vetevesha e veteshpalla prift! Fan Noli beri "kishe shqiptare ne Boston" edhe une bera Kishe shqiptare te pavarur ne Elbasan! Fan Noli u shtrinte doren kujtdo (Zogu, Enver Hoxha, komunitetit orthodhoks shqiptar ne Amerike) qe kish para per punet e tija, edhe une te njejten gje bej sot. Fan Noli ishte coban a grek me origjine etnike por e mbante veten per shqiptar te madh, edhe une coban jam por ama shqiptar patriot e nacionalist me te madh se mua nuk gjen! Ah te lutem! Fan Noli aktor teatri qe ne profesion, edhe une dal ne televizor sa here qe me kerkojne njerezit e SHISH qe te sulmoj KOASH dhe Kryepeshkopin Anastas. Edhe une ashtu si ti mendoj, qe ne shqiptaret kishen ta kemi shqiptare, edhe shenjtoret ti kemi shqiptare. Une them, qe ti se bashku me cobanin e Elbasanit, ti beni edhe nje leter presidentit te Shqiperise e ti shkruani: "Eshte mire qe edhe Zotit Krisht t'i japim nenshtetesine shqiptare, ne menyre qe shqiptaret te mos besojne me ne nje Zot te huaj por ne nje Zot me pashaporte shqiptare!"

    Tani po te mbaj edhe premtimin per Gjergj Kastriotin, e po te gdhend pak koken tende prej graniti, prodhim "Made in Shqiperia Komuniste e Enver Hoxhes" shqiptar.

    Thuaj #1: Gjergj Kastrioti eshte njohur e nderuar si shenjtor qe ne kohen e tij, nga gjithe popullsia orthodhokse e Ballkanit. Ekzistojne edhe gjurme te kesaj tradite, ne artin kishtar orthodhoks: nje ikone orthodhokse e Gjergjit te cilen e gjen te publikuar edhe ne kete forum. Dhe popullsia orthodhokse e nderonte si shenjtor, pasi e shikonin si njeriun e bekuar nga Perendia per te ndalur zgjedhen e osmanllinjve e per te mbrojtur besimin e traditen e tyre orthodhokse nga rreziku i asimilimit osman.

    Thuaj #2: Ndryshe nga cfare u pelqen te besojne shqiptareve te sotem se lufta e Gjergj Kastriotit kunder turqve ishte "ekskluzivisht e bere nga shqiptaret", e verteta historike eshte pak me ndryshe. Luftes se Gjergjit iu bashkun gjithe popujt orthodhokse ballkanike: greke, bullgare, serbe, rumune, te cilet ndanin me epirotet e asaj kohe te njejtin kercenim: pushtuesi i ri osman nuk donte vetem kestet ne para e aleancen ushtarake te prijesve lokale, por donte edhe kthimin e tyre ne muhamedane, kthimin e beses e tradites se tyre te trasheguar shekullore.

    Thuaj #3: Pas popullsise lokale orthodhokse ballkanike qe e shihte Gjergjin dhe luften e tij si te shenjte, grupi tjeter qe i njohen Gjergjit shenjterine e tij ishin vete ushtaret osmane. Historigrafia shqiptare e Gjergj Kastriotit flet per "mitin" e Gjergj Kastriotit, dhe si i kalli friken e daten ushtareve osmane, por ajo qe nuk arrin te interpretoje sic duhet eshte se nga se buronte kjo frike. Frika buronte nga fakti se osmanet e shikonin Gjergj Kastriotin si njeri te shenjte qe e mbronte Zoti, pasi nuk kish se si te shpjegonin ndryshe faktin, se dy Sulltane dhe gjithe fuqia e ushtrise me te madhe dhe me te frikshme te kohes nuk munden dot per 25 vjet nje grusht rebelesh ne Ballkan, qe ishte vetem nje cep i Perandorise Osmane. Dhe ushtaret osmane e deshmuan per historine qe e nderonin Gjergj Kastriotin si shenjtor, kur pasi mesuan per vdekjen e tij, kerkuan me insistim te kerkonin varrin e tij, dhe lipsanin e tij e ndane ne copa dhe i varrnin ne qafe si hejmali te shenjta, pasi besonin qe duke e mbajtur keto ne qafe, Zoti do t'i ruante ashtu sic ruajti edhe Gjergj Kastriotin, e nuk do te shihnin vdekjen nga shpata, por do te kishin nje vdekje natyrale si Gjergji.

    Thuaj #4: Gjeja tjeter qe shqiptaret nuk njohin per historine e Gjergj Kastriotit dhe 400 trimave epirote qe i shkruan nga pas kur dezertuan ushtrine osmane, eshte arsyeja perse e bene kete gje, dhe motivi i vete luftes. Gjergj Kastrioti dhe ata 400 trima epirote, ishin apostate te besimit orthodhoks. Me hir apo pa hir, te shtyre nga rrethanat historike, ata kishin bere mekatin e madh ndaj Frymes se Shenjte, mekatin e heqjes dore nga besimi orthodhokse. Ata kishin prere ne bese vete Perendine! Dhe akti i dezertimit te ushtrise osmane, kthimit te tyre ne Kruje, ne vendlindjen e tyre, nuk ishte nje akt i thjeshte tradhetie ndaj Sulltanit. Ata po ktheheshin, per te paguar me gjakun e tyre, mekatin e madh, mekatin e heqjes dore nga besimi orthodhoks. Sipas tradites orthodhokse te martireve te rinj (neo-martireve), sic u quajten te gjithe martiret e Kishes Orthodhokse nen 500 vjetet e pushtimit osman, e vetmja menyre per nje apostat per te njohur meshiren e Perendise e ndjesen e mekateve, ishte pagesa me gjakun e tyre ne mbrojtje te beses orthodhokse. Dhe ky ishte motivi i vertete personal i Gjergj Kastriotit dhe trimave te tij qe u kthyen ne Kruje. Ky ishte edhe arsyeja perse ata bene nje "akt cmendurie" sic do ta quanin shqiptaret e pabese sot ate qe lexojne ne faqet e historise: luften ndaj nje pushtuesi shume here me te forte se ta!

    Thuaj #5: Te gjjithe trimat e Gjergj Kastriotit qe dhane jeten e tyre ne lufte, njiheshin e nderoheshin nga popullsia lokale si martire te besimit: derdhen gjakun e tyre ne mbrojtje te beses se tyre te Krishtere! Varroseshin prane kishave e manastireve shekullore ku u martirizuan. Ka shume shembuj nga historia per kete, por ai qe eshte me i dukshmi, eshte beteja e Beratit, ne te cilen shume trima humben jeten dhe ishte mbase disfata me e madhe e Gjergjit ne luften e tij 25 vjecare kunder osmaneve. Pershkrimet historike te kohes per kete beteje dhe perjetesimi i saj ne folklorin e popullsise lokale qe mbahet gjalle ende sot mes arberesheve ne Itali e arvanitasve ne Greqi, u kendon "martireve" dhe "shpirtrave qe ngjiten ne qiej". Qe deshmon edhe vete motivin e luftes dhe kendveshtrimin e popullit te kohes per kete lufte, si nje lufte e shenjte.

    Thuaj #6: Fan Noli, nuk ti meson keto gjera, pasi interesi i tij nuk ishte nxjerrja e te vertetes historike ne drite, ashtu sic ka ndodhur, por tjetersimi e zbukurimi i historise per t'iu pershtatur realitetit te Shqiperise post-otomane. Fan Noli u mundua ta kthente Gjergj Kastriotin nga nje martir te besimit orthodhoks, ne nje "strateg" te pranueshem nga te gjithe. E rendesishme per Nolin ishte qe Gjergji te ishte edhe orthodhoks, edhe musliman, edhe romano-katolik, ne menyre qe te pranohej nga te gjithe shqiptaret e kohes se tij. Dhe ketu lindi miti i vertete i Gjergj Kastriotit, nje mit i ngjizur, komplet ndryshe nga ajo qe Gjergj Kastrioti ishte ne vertete. Dhe ironia e budalleqeve qe ti shkruan eshte se i njejti Fan Nol qe ti e ngreh ne qiell, eshte bashkefajtor ne krijimin e ketij miti te paqene, qe e tjetersoi figuren e Gjergj Kastriotit. Gjergj Kastrioti nuk mund te jete shenjtor orthodhoks per aq kohe sa ai eshte "edhe musliman, edhe romano-katolik, edhe babai i nacionalizmit shqiptar....".

    Kaq per sot, por do te jap me shume informacion mbi kete teme se shpejti.

    Albo
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 26-01-2017 mė 08:12

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Pėr: Religjioni Orthodoks i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

    Nuk kam qene dhe nuk do jem me cobanin e Elbasani. Dhe sa per dijeni jam une qe jam perplasur dhe jo ju i nderuar, dhe jam perplasur ashper.
    Sa per Fan Nolin po ja fut kot . Nuk ja pase haberin per kontributin e Fan Nolit, sepse po te kesh pak llogjike te ftohte do te shohesh se Autoqefalia e Kishes sone Orthodokse erdhi pikerisht prej Fan Nolit dhe prej asnje kleriku tjeter Orthodoksme pozite. Legalizimi i gjuhes shqipe ne Kisha erdhi nga Fan Noli. Ne se nuk do te ishte ai nuk do te kishim Autoqefali.
    Sa per pikat e tjera i ke opinione personale qe nuk kane vertetesi.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •