Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 168
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 2. #142
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove  U vu gurthemeli pėr ndėrtimin e Fabrikės qė do tė punėsojė 150 punėtorė
  Nė Zonėn Industriale , nė Shirokė tė Suharekės, sot kanė filluar punimet pėr ndėrtimin e fabrikės sė mobilieve e cila sipas pronarit tė Kompanisė “Te Naseri”, Naser Gashi, fillimisht do tė punėsoj 150 punėtorė e mė pas edhe 100 tė tjerė. Nė ceremoninė e fillimit tė punimeve pėr ndėrtimin e fabrikės, morri pjesė edhe kryetari i komunės Sali Asllanaj, i cili sė bashku me humanisten austriake Motra Johana dhe nėnėn e pronarit tė kompanisė, e ka hudhė lopatėn e parė nė themelet e kėtij objekti. Me kėtė rast kryetari Asllanaj, para tė pranishmėve ka thėnė se “Idea dhe koncepti i kėsaj Zone Industriale, ka qenė pikėrisht kjo qė tė kemi fabrika ku punėsohen njerėz, ka zhvillim ekonomik dhe nė tė njejten kohė tė shfrytėzohen prej kėtyre nxėnėsve pėr punė praktike, qė kėta tė kualifikohen pėr zanatin e vet nė tė ardhmėn” Kryetari Asllanaj, ka premtuar ndihmėn institucionale nga komuna. Me njė fjalė rasti nė kėtė manifestim ėshtė paraqitur edhe humanistja e njohur austriake, Motra e nderit Johanna Schwab, e cila ka uruar punė tė mbarė dhe suksese pėr pronarin e Fabrikės. Ndėrkaq, pronari i Fabrikės sė Mobileve “ Te Naseri”, Naser Gashi, ka premtuar se do tė punėsojė fillimisht 150 punėtorė nga komuna e Suharekės. Pėr tė ndėrtuar fabrikėn, ky biznismen, javėn e kaluar ka marrė kėtė hapėsirė nga Komuna pėr shfrytėzim nė afat kohor pėr 99 vjet.

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 4. #144
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  po edhe ketu fajet i ka Thaqi qe kan lind te qmendura

 5. #145
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove  Veseli vizitoi Fabrikėn “Cadi Cleaning” nė Ferizaj

  Mė: 29 shtator 2016 Nė ora: 18:56


  Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, ka vizituar sot Fabrikėn “Cadi Cleaning”, nė Ferizaj, e cila prodhon shumė lloje tė brushave tė pastrimit.

  Gjatė qėndrimit nė kėtė fabrikė, kryeparlamentari Veseli ka parė nga afėr procesin e prodhimit tė llojeve tė ndryshme tė brushave, qė nga lėnda e parė deri nė finalizimin e plotė tė produkteve, tė cilat, pėrveē tregut vendor, eksportohen edhe nė vende tė ndryshme tė rajonit dhe mė gjerė.

  Kryetari Veseli tha se institucionet e Kosovės duhet tė bėjnė edhe mė shumė reforma qė tė krijojnė mundėsi dhe lehtėsira mė tė mėdha pėr bizneset, nė veēanti pėr fabrikat tė cilat prodhojnė produkte qė nga lėnda e parė, e deri nė finalizim, e tė cilat eksportohen jashtė vendit.

  Pronari i Fabrikės “Cadi Cleaning”, Sadri Gashi, nga ana e tij, falėnderoi kryetarin Veseli pėr vizitėn e bėrė dhe kėrkoi nga ai qė institucionet e Kosovės t’u qėndrojnė mė afėr mė fabrikave tė prodhimit, tė cilat, sipas tij, me nj reformė mė tė madhe ekonomike, mund tė gjenerojnė edhe mė shumė vende tė reja tė punės.

 6. #146
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Nuk esht diqka offendim nfl
  Llapi te kisha "udhezu" me kqyr veten, mesa pe kuptoi une, ti i ki >> xhinet<< se ata te shtin mu dashuri njeri" >>PDK<< dhe e shpeton veten, se je ne telashe !
  hapi i pare 1. shko google.
  2.shkruaj sure kunder xhinve ytobe, ndexhoi nja tri kater her, vet ki me besu dhe do te largoshe xhinet nga vetja!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 21-10-2016 mė 12:44

 7. #147
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove
  Programi i granteve nė Kosovė shtytje pėr bujqit  Nazmi Blakaj ėshtė kultivues i mollės nė rajonin e Istogut nė Kosovė.

  Edhe pse jemi nė fillim tė sezonit, ai pohon se ai dhe familja e tij janė nė gjendje mė tė mirė sesa viteve tė kaluara, falė sistemit tė ri tė deponimit, tė cilin ai e ka blerė pėrmes grantit nga qeveria.

  " Kemi njė sasi tė madhe mollash tė cilat do t'i deponojmė kėtu. Deri mė tani nuk e kemi pasur kėtė sistem tė deponimit, dhe ėshtė zgjidhje ideale. "
  Nazmi Blakaj
  fermer nė rajonin e Istogut

  Ky objekt me temperaturė tė kontrolluar ofron mundėsi mė tė mira pėr ruajtjen e pemėve tė kopshtit dhe ua shton jetėgjatėsinė nė treg.

  "Kemi njė sasi tė madhe mollash tė cilat do t'i deponojmė kėtu. Deri mė tani nuk e kemi pasur kėtė (sistem tė deponimit), dhe ėshtė zgjidhje ideale", thotė Nazmi Blakaj, kultivues i mollėve dhe dardhave nė Istog.

  Blakaj po pėrfiton nga Projekti pėr Bujqėsinė dhe Zhvillimin Rural, i cili mbėshtetet nga Banka Botėrore.

  Projekti promovon konkurrueshmėrinė dhe zhvillimin e hortikulturės dhe sektorit tė blegtorisė nė Kosovė, pjesėrisht pėrmes granteve pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės dhe pajisjeve tė personave tė cilėt merren me kėtė veprimtari. Ky projekt ka pranuar fonde edhe nga Qeveria e Danimarkės pėr forcimin e efektit tė programit pėr grante.

  Janė shtuar shitjet dhe janė ulur shpenzimet nė fabrikėn e jogurtit tė Milazim Berishės nė Miradi, ngase granti ia mundėsoi atij blerjen e aparaturės sė re pėr pasterizim dhe renovimi i rrjetit elektrik nė fabrikė nė mėnyrė qė tė shpenzojė mė pak karburante.


  Kompania pėr pėrpunim tė qumėshtit Eurolona nė fshatin Miradi afėr Prishtinės ka blerė pajisje tė reja pėr prodhim tė jogurtit dhe ka zvogėluar shpenzimet e energjisė. Nė kėtė fotografi shihet Milazim Berisha, pronari i Eurolonės nė fabrikėn e tij pėr prodhim tė jogurtit.

  Foto: Lundrim Aliu, Banka Botėrore

  "Nė fabrikėn tonė tė qumėshtit ėshtė kritike qė tė kemi investime tė reja pėr ta ngritur nivelin dhe pėr ta pėrmirėsuar cilėsinė dhe sigurinė e ushqimit; mendoj se mbėshtetja qė morėm ishte ndihmė shumė e madhe", thotė Berisha.

  Edhe vėllezėrit Zeqir e Ibush Lalinovci thonė se prodhimi i mishit dhe bulmetit nė fermėn e tyre nė rajonin e Ferizajit ėshtė dyfishuar pasi fituan grantin pėr blerje pajisjesh dhe ndėrtimin e hambarit tė ri.

  "Pas investimeve nė ndėrtimin e hambarit tė ri, investuam paratė tona dhe blemė lopė," thotė Zeqir Lalinovci.

  Pėrveē granteve, atyre nė bujqėsi dhe nė sektorin e hortikulturės projekti iu sjell edhe trajnime me rėndėsi. Kėto trajnime pėrfshijnė mėsime nė teknika tė pėrmirėsuara tė punės, zhvillimin e biznesplaneve, dhe pėr mėnyrėn dhe vendin pėr aplikim pėr financim shtesė.

  " Ne ndihmojmė t'i mėsojmė ata si tė pėrpilojnė propozime ashtu qė ta kenė tė mundur aplikimin pėr grante tė cilat i siguron ministria e bujqėsisė. "
  Ejub Ismajli
  shėrbyes civil nga rajoni i Shtimes  Pėrfituesit e granteve gjatė njė vizite studimore nė rajonin Emilia Romagna nė Itali kanė vizituar edhe njė kompani lokale pėr procesim tė qumėshtit.

  Foto: Edlira Qefalija

  Nė kuadėr tė kėtij projekti, Ejub Ismajli, shėrbyes civil nga rajoni i Shtimes nė Kosovė, u trajnua si t'i ndihmojė bujqit tė vendosin mė mirė se ēfarė tė mbjellin, si dhe kur e si tė aplikojnė pėr mbėshtetje qeveritare dhe mbėshtetje tė tjera financiare.

  "Ne ndihmojmė t'i mėsojmė ata si tė pėrpilojnė propozime ashtu qė ta kenė tė mundur aplikimin pėr grante tė cilat i siguron ministria e bujqėsisė", thotė Ismajli.

  Rreth 4000 individė pritet tė pėrfitojnė nga zgjerimi i veprimtarisė dhe vendet e reja tė punės tė cilat projekti i bujqėsisė po i hap nė tėrė vendin.

  Rexhep Spahiu thotė se ka angazhuar punėtorė shtesė dhe i janė shtuar rendimentet duke iu falėnderuar grantit nga projekti pėr pajisje tė reja dhe pėr serrėn e re.

  "Ne kemi importuar fruta nė tė kaluarėn, por sė shpejti do tė arrijmė qė t'i plotėsojmė tė gjitha nevojat e tregut vendor", thotė Spahiu.

  Ai sot prodhon mė shumė dardha, molla e dredhėza, dhe jo vetėm pėr konsum vendor, por edhe pėr eksport jashtė vendit. 8. #148
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 9. #149
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Tetė anėtarė rropaten me rreth 2 euro nė ditė

  Bashkėshortja e parė e Abazit vdiq nga kancer.

  Tė gjithė ata qė kanė mundėsi ta ndihmojnė kėtė familje, e cila jeton nė gjendje tė rėndė, mund tė kontaktojnė nė kėtė numėr telefoni: 049 483 205.

  Shtėpia, ku jeton familja 8-anėtarėshe e Abaz Krasniqit, nuk i plotėson aspak kushtet pėr banim. Bashkėshortja e dytė e Abazit, Zana Krasniqi, shprehet se e kanė tė vėshtirė tė jetojnė me vetėm 80 euro ndihmė sociale qė marrin. Shtėpia ėshtė e ngushtė dhe nuk i zė tė gjithė familjarėt, tė cilėt shpesh mbesin edhe pa bukė e gjėra tė tjera elementare,raporton Gazeta Kosova Sot

  F amilja Krasniqi nga Qallapeku i Lipjanit po jeton si mos mė keq. Shtėpia ku jeton familja 8-anė- tarėshe nuk i plotėson aspak kushtet pėr banim. Kurse shpesh familja mbetet edhe pa gjėrat mė elementare. Familja jeton e varur nga njė ndihmė sociale nė vlerė prej 80 eurosh, e cila nuk ju mjafton as pėr ushqim. Ndėrkohė e gjithė familja jeton nė dy dhoma tė njė shtėpie tė stėrvjetruar duke ua rrezikuar edhe jetėn banorėve aty. Nė anėn tjetėr, derisa kryefamiljari Abazi gjatė ditės kur e kemi vizituar kėtė familje nuk e gjetėm nė shtėpi, pasi qė kishte dalė pėr tė kėrkuar punė krahu, ishte Zana bashkėshortja e tij e dytė, e cila na priti dhe na njoftoi pėr gjendjen e rėndė nė tė cilėn ėshtė duke jetuar ajo me bashkėshortin Azemin, djalin e saj dhe pesė fėmijėt tjerė tė Azemit, pasi qė nėna e tyre u kishte vdekur nga sėmundja e kancerit, kohė mė parė. "Jetojmė nga njė ndihmė sociale prej 80 eurosh. Asnjė nuk jemi tė punėsuar kurse burri del pėr ēdo ditė pėr tė kėrkuar punė krahu, por rrallė gjen", rrėfen kryefamiljarja Abazi, para derės sė njė shtėpie tė vjetėr, e cila nuk mbahet mend se kur ėshtė ndėrtuar. "Shumė vėshtirė e kemi me kėtė shumė tė ndihmės sociale t'ia dalim. Tė pesė fėmijėt janė nė shkollė, dy bėjnė rrugė pėr nė Lipjan, tė tjerėt kėtu. Dhe vėshtirė tė udhėtojnė ēdo ditė dhe pa para. Ka raste edhe kur mbesim edhe pa ushqim. Njė gjendje jo tė mirė sa i pėrket ushqimit e kemi edhe sot. Burri doli pėr tė kėrkuar punė", ėshtė shprehur ndėr tė tjera ajo, duke shtuar se gjėrat ushqimore mė tė nevojshme i kanė nė shtėpi vetėm edhe pėr dy ditė, por jo edhe mė shumė.

  Image


  Shtėpia e stėrvjetruar Zana shprehet se burri saj mundohet tė kujdeset qė fėmijėt mos t'i heqin keq, edhe pse vuan nga tensioni dhe ėshtė nėn ndikim tė terapisė. Edhe vetė Zana ėshtė me tension tė lartė. Ajo pėrshkruan tutje se si mbesin nė shtėpi edhe pa gjėrat mė elementare. Ajo shton se janė ditėt mė tė rėnda, qė i pėrjetojnė ajo me burrin dhe fėmijėt, kur mbesim pa gjėrat mė elementare pėr jetė. "Dalim e kėrkojmė kush ka mundėsi tė na ndihmoj", thotė ajo. E keqja e kėsaj familjeje ėshtė se shtėpia e banimit ėshtė e stėrvjetruar. "Mungesa e dhomave ėshtė njė problem i madh pėr ne familjarėve. Shtėpia ėshtė bėrė e rrezikshme pėr banim". Zana thotė se disa fėmijė i dėrgojnė tek gjyshėrit aty afėr pėr tė fjetur, sepse nuk kanė ku. "Deri mė tani fėmijėt kanė fjetur nė ato dhomat e shkatėrruara andej, por tani nuk ka mundėsi tė flenė aty, sepse kur bie shi, aty lagen pothuajse tė gjitha gjėrat. Prandaj, duke mos pasur mundėsi tjetėr i kam dėrguar tek pleqtė aty nė shtėpinė afėr nesh", shprehet ajo

  Muret e ēara Nė anėn tjetėr, kjo zonjė ėshtė ankuar edhe pėr insekte qė janė prezente brenda shtėpisė sė vjetėr me mure tė ēara. "Insektet nuk po na lėnė rehat, jemi nė hall nga ato", thotė Zana. Pėr mė shumė ajo ėshtė ankuar edhe pėr mungesė tė ujit brenda shtėpisė e gjithashtu edhe pėr mungesė tė banjės. "Tmerri nuk ka tjetėr emėr, po nuk po kemi se ēka tė bėjmė", thotė ajo duke bėrė tė ditur se kanė kėrkuar ndihmė pėr njė kulm tė sigurt mbi kokė nga Komuna e Lipjanit, por qė nuk kanė arritur ta sigurojnė deri mė tani. "Problemin mė tė madh tash e kemi pėr njė shtėpi qė tė mos rrezikohemi. Pėrveēqė ėshtė e vogėl, ajo po bėhet ditaditės edhe e rrezikshme pėr banim", shton Zana. Ndryshe kjo zonjė ka hallin se tani kur ditėt e ftohta po afrohen, bashkėshorti i saj nuk do tė arrijė tė gjejė as punė krahu. "Mė sė vėshtiri pėr tė gjitha e kemi gjatė dimrit, sepse punė nuk ka", tha ajo. Zana thotė se nėse dikush nuk del t'u ndihmojė do ta kenė tė vėshtirė pėr kėtė dimėr. U ndamė nga kjo familje mėse nevojtare. Andaj, tė gjithė ata qė kanė mundėsi ta ndihmojnė kėtė familje, e cila jeton nė gjendje tė rėndė, mund tė kontaktojnė nė kėtė numėr telefoni: 049 483 205.
  www.kosova-sot.info
  (Kosova Sot)

 10. #150
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove  Veseli premton 208 milionė euro investime nė hekurudha


  GazetaExpress E premte, 25 Nentor 2016 18:55  Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, njėherėsh lider i PDK-sė, sot ka shkuar me tren nė Drenas.

  Veseli ka thėnė se pasi e kemi modernizuar sistemin e rrugėve, radhėn e kanė hekurudhat”, ka thėnė Veseli.

  "Modernizimi i hekurudhave do tė shkarkoj edhe komunikacionin rrugor", ka thėnė Veseli.

  “Nė tre vitet e ardhshme do t’i investojmė 208 milionė euro vetėm nė hekurudha”, ka thėnė ai, transmeton Express.

  Sipas Veseli, modernizimi do tė shtrihet edhe nė linjėn lindore, qė shkon drejt Podujevės dhe nė krahun perėndimor drejt Pejės dhe Prizrenit.

  “Rajoni i Drenasit dhe Drenicės do tė pėrfitojnė drejtpėrdrejtė nga rehabilitimi gjeneral i hekurudhės Fushė Kosovė-Klinė-Pejė, si dhe nga modernizimi nė drejtim tė Prizrenit”, ka thėnė Veseli.

  Implementimi i projektit tė linjės hekurudhore Kėrēovė-Strugė qė po ndodh nė Maqedoni, Veseli ka thėnė se do t’i lidh hekurudhat e Kosovės me ato tė Republikės sė Shqipėrisė dhe portet e Durrėsit dhe Vlorės.

  Kjo sipas Veseli, do tė thotė qė Kosova do tė bėhet njė nyje e rėndėsishme lidhėse e transportit pėr rajonin, duke shtuar kėshtu edhe potencialin pėr turizmin tranzit. /Gazeta Express/

 11. #151
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Jakup Krasniqi: Ku i merrte paratė Ramiz Lladrovci?!
  NGA: BOTA SOT MĖ: 15 DHJETOR 2016
  Ish-kryeparlamentari i Kosovės dhe kryetari i Kėshillit Kombėtar tė Nismės pėr Kosovėn, Jakup Krasniqi, i ėshtė kundėrpėrgjigur akuzave tė kandidatit tė PDK-sė pėr kryetar tė Drenasit, Ramiz Lladrovci, lidhur me fondin “Vendlindja thėrret”.

  Nė reagimin e tij, Krasniqi ka thėnė se pėr kėtė fond, duhet tė flet Lladrovci dhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, shkruan Bota sot.

  Mė poshtė, mund tė lexoni reagimin e plotė tė Krasniqit:

  Kandidati i Hashim Thaēit dhe i Kadri Veselit pėr kryetar tė Komunės sė Drenasit, qenka marrė goxha shumė me mua e Fatmirin, pėr ēėshtjen e Fondit "Vendlindja Thėrret"?!

  Kėtyre njerėzve tė pafytyrė duhet t'ua them se: Dy tė parėt dhe i treti, tė merren vesh mes veti, se kush nga kėta e mbajnė pėrgjegjėsinė pėr ndarjen e Fondit nė fjalė? Kush nga ata rrinin nė Tiranė dhe me parat e kujt jetonin atje? Ku i merrte parat Ramiz Lladrovci? Ku i merrnin Hashimi e Kadriu? Kush nga ju i merrte parat nga Fondi i Zvicrės e kush nga ai i Gjermanisė? Madje nė mes kėtyre treve kishte dallime aq tė mėdha sa edhe UCK-nė e kishin bėrė copa-copa. Kėto copa kam arritur t'i bashkoj unė si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri (pas kthimit nga Parisi). Ramizi besoj se nuk ka harruar se ēfarė raportesh kishte me Xhavit Halitin dhe Azem Sylen nė Tiranė. Raporte hiq mė tė mira nuk kishte as me Hashimin dhe Kadriun edhe shumė vite pas luftės. Pse ky anėtar i devotshėm i partisė i bėri lėvizjet nga PDK nė AAK dhe pėrsėri nė PDK? Ēka u bė sot qė u bėre bashkė me ata qė i shantazheve gjatė? Dhe si duket nuk te shkoi bash huq!

  Pas lufte kandidati pėr kryetar te Drenasit (i PDK-es) i ka shantazhuar Hashimin dhe Kadriun me njė incizim. Ai duhet tė tregojė se ēka pėrmbante ai incizim me te cilin i shantazhonte shefat e tij tė sotme?! Madje ai duhet t'i tregojė opinionit, ēka bėri pas luftės me parat e "Fondit Vendlindja Thėrret"? A e ke blerė ndonjė banesė nė Tiranė? Si u bėre biznesmen? Ke e akuzoje pėr futjen nė "Listėn e Zezė" tė SHBA-sė? Si e fitove pozitėn e Ambasadorit? Ke e shantazhove pėr marrjėn e asaj pozite? Pse e la postin e Ambasadorit, me tė ardhura shumė mė tė mira, pėr pozitėn e Kryetarit te Komunės? Pse nga qyteti ke rėnė nė fshat?
  As unė e as Fatmiri, nuk kemi qenė asnjėherė pjesė e atij Fondi, kjo ėshtė njė zbulim i ri i Ramizit pas 17/18 viteve. Gjithė kohėn, para e gjatė luftės ēlirimtare, kemi qenė nė Kosovė. Nė Shqipėri kam qenė vetėm pas kthimit nga Parisi. Pėr aktivitetin tim nė Shqipėri, kush tė dojė mund tė informohet nga libri im: Kthesa e Madhe, botim i Shtėpisė Botuese Buzuku.

  Kėsaj qė thoni pėr Fondin “Vendlindja Thėrret” i thonė: "T'i them sa nuk me kanė thėnė". Por nuk ėshtė hera e parė qė Hashimi e Kadriu i ndėrsejnė njerėzit e pa integritet e dinjitet ndaj nesh! Nga njerėzit e tillė, Fatmir Limaj pėrndiqet qė 13 vjet! Ku mbeti njerėzorja kėtu?

  I pyes Hashimin e Kadriun, pse e yshtni kundėrshtarin tuaj goxha tė madh te luftės e tė pas luftės ndaj shokėve e bashkėpunėtorėve tuaj tė ngushtė te luftės me te cilėt e ndatė jetėn e vdekjen dhe hėngrėt shumė bukė nė familjet tona! A frikėsoheni se do t’u vret ajo bukė?! Nuk jeni vetėm Ju qe do t’u vret buka e popullit, gjaku i dėshmorėve dhe mundi i luftėtarėve! Popullin qė i pėrvetėsuat shumėēka nė mėnyrė tė pa ligjshme po e leni me gishta nė gojė! Drenicės nė veēanti e kombit nė pėrgjithėsi ia keni qitur faqen e zezė! Drenicės i latė emėr te keq! Emėr qė nuk e meriton. Drenasi ėshtė dėshmia mė e mirė.

  Kandidati nga PDK-ja do tė duhej t’i dinte, raportet e vėllait tė tij, Heroit te Popullit – Fehmi Lladrovcit me mua e Fatmirin jo vetėm gjatė luftės dhe raportet e Fehmiut me shefat e tij tė sotėm?! Apo mė tė rėndėsishme sot e ka qė tė jetė kandidat pėr Kryetar tė Drenasit? Merresh me ne a nė garė pėr kryetar je me Isa Xhemajlajn!

  Sa pėr ēėshtjet tjera rreth PDK-sė, tė thėna nė emisionin “Rubikon”, nga ky person mė 14 dhjetor 2016, mund t’i them: Te gjithė ju qė kokorisni nė atė parti te tjetėrsuar skajshmėrisht, jeni duke e grabitur gjithė aktivitetin tonė politike te investuar me shumė mund, dije e punė tė pa kursyer. Pėr to nuk dua tė flas. Pasi shumė kush e dine mė shumė mė mirė se unė!

  Sa pėr ftesėn qė ma ēuat nga Negroci, Kadri po te them:

  Nuk e formuam Nismėn pėr te fituar ne, por pėr te fituar demokracia nė Kosovė, Drenicė e Drenas, mbase edhe nė Negroc, nė fshatin tim tė lindjes! Aty ku ju e kėrkoni fitoren mė me ngulm! Dhe ju te “urtėt” e dini pse e bėni ketė! E bėni pėr tė thėnė nesėr, nė mediet e portalet tuja te shpifura e tė blera: Jakupin nuk e do as fshati i vet?! A kush do tė duhej ta dinte mė mirė se ju, ku i kishit dyert e hapura nė vitet e vėshtira nė fshatin Negroc dhe jo vetėm aty? Po tė kishit fare pak njerėzi, nuk do tė m’i ēonit porosit nga aty. Pse heshtet deri tani? Kur ju kėrkoja te “Ariu” (para zgjedhjeve te vitit 2010) qė ta ruajmė partinė, qė mė vonė e more. Me patet thėnė: “Kam vendosur qė t’i shikoj interesat e mia, secili le t’i shikon interesat e veta”. Aty e kam ndėrprerė bisedėn. Nuk me kujtohet qė kemi biseduar ballė pėr ballė mė pėr ketė ēėshtje ndonjėherė tjetėr. Ndėrsa, nėse keni mbetur pėr votat e Negrocit, bėni si t’ia bėni, e merrni disi?! Nuk ka rėndėsi sesi i merrni votat ju atje! Ketė gjithkush e dinė ne Republikėn tonė! Mbase e dinė edhe Brukseli e Uashingtoni qė shpesh thirreni e a thirreni pėr interesin e vendit, kjo ėshtė ēėshtje tjetėr!

  Bashkėfshatarė te mi, sa i pėrket anės sime, jeni krejtėsisht tė lirė qė tė votoni pėr kandidatin qė i besoni se e meriton votėn tuaj! Zgjedhja duhet tė jetė krejt e juaja. Por edhe ju “demokratėt” e pėrbetuar, leni tė lirė qytetarėt e Drenasit qė tė votojnė sipas besimit te tyre tė lirė, pa presion, pa joshje me vende pune qė nuk janė askund e as me frikėn pėr humbje tė punės. Ju ata njerėz nuk i paguani me parat tuja. Buxheti ėshtė edhe i yni sa ėshtė edhe i juaj. Mos e shkelni dinjitetin e njerėzve deri nė ketė derexhe! Boll ma!/BS/

  komentet
  king • 6 orė mė parė
  baci kup kurre ma mire ske fol krejt qa ke thane qashtu osht qdo fjale se kta pdkucat krejt jone haajna e analffabeta as alfabetin shqip tybe nuk e dine nashta serbisht po po sa per shqip pot garantoj se se dine
  2 • Reply•Share ›
  Avatar
  Gryka Kaqanikut king • 6 orė mė parė
  Pajtohem me ty , por duhet edhe Jakupit meja ba nje pyetje . Nga i murr ky ato para per Villen e vet , Tre kateshe ne Prishtin etj Klm .
  • Reply•Share ›
  Avatar
  Limi Gryka Kaqanikut • 2 orė mė parė
  Nuk du me mbrojt Kupen por me pas rros Kupa me ta nuk kish guxue me ba. Kupa ne ate koh ka qen ne bjeshket e Berishes e kta bosat ne midis Tiranes tuj lujt me pare.Pse a kujtove Kupa me nejt ne kolib.Nji milun shtepia jan ne Prishtin, nuk do te thot se jan marue me hajni krejt.
  • Reply•Share ›
  Avatar
  Gryka Kaqanikut Limi • 2 orė mė parė
  Qe besa edhe me ndjers nuk mundesh me maru nje shtepi aq shpeit pas luftes . Ani ne Prishtin vetum trullin me ble kushton helum shtreit Klm .
  • Reply•Share ›
  Avatar
  Limi Gryka Kaqanikut • 16 minuta mė parė
  O net marojn bre burr, veq mos te shesin venin se na rrokum per shpia e na shkon Mitrovica.
  • Reply•Share ›
  Avatar
  Gryka e Kaqanikut Gryka Kaqanikut • 2 orė mė parė
  Ku i murr gjith ato shpija shefqet gabelica pa punuar askund?
  • Reply•Share ›
  Avatar
  Gryka Kaqanikut Gryka e Kaqanikut • 2 orė mė parė
  Ndrroje nofken se nuk po te pershtatet hiq . Lajmrohu prap me nofken e me parshme si ( Sokol Mali ) edhe pse deri tash i ke ndrru 1000 her .
  • Reply•Share ›
  Avatar
  llapi • 5 orė mė parė
  AS SHKAU MA KEQ SE JU SKA BA NE KOSOVE
  MARRI AMU MARRI JU KOFT
  1 • Reply•Share ›
  Avatar
  analist i punve te kota • 5 orė mė parė
  do vije nje dit kur pytjet i bejne prokuroret per shtabin e miljonerave per secilin nga ju hajnat miljonera te prontove dhe juve qe deri dje keni vjedhe bashk dhe krimet i bet bashk. do behen pytje keni me dhen pergjegjsi dhe ka me ju konfisku pasurija e pa ligjshme apo pasurija e vjedhur nga poplli dhe nga shteti.
  1 • Reply•Share ›
  Avatar
  LeQi • 5 orė mė parė
  O Kupo,mos u ben i tepert,e me te uqajte njerzit Jqakup duduki,ato para edhe ti i ke pase neper duar,qysh po don me e pastru oborrin e huaj,pa e pastruar tendin,mos u beni qesharak,kur deri tash keni hanger me nji qanake!
  1 • Reply•Share ›
  Avatar
  Ramiz Porrovina • njė orė mė parė
  O politikanet e Kosoves qysh mare ju u bonet ma te pasur se politikanet Gjerman ?
  • Reply•Share ›

  Avatar
  Flosi • njė orė mė parė
  Jakupi ka vetem nje mekat,qe bashkpunoj me keta njerez te cilet siq i pershkruan i paska njohur qe ne fillim.Shtrohet pyetjase aq gjate punoj ,propagandoj bashkarisht me keta dhe bashkarisht si te tille vendosen kaosin, krijuan varferin ,pasigurin pa perspektiven ku si rezultat i punes se tyre qindra e mijra qytetar leshuan Kosoven e vazhdojm ta leshojne edhe me tutje.Ne Kosove mund te fillon mbaresia vetem kur te largohen nga skena politike tere keta njerez qe per ligj ne Kosove kan vendose deshirat e veta.
  • Reply•Share ›
  Avatar
  florini • 2 orė mė parė
  Baca Kup mire eshte pergjigj,por edhe baca Kup e edhe Fatmiri edhe Thaqi edhe Veseli edhe ky analfabeti edhe Ramushi edhe Isa e mos ti permendi te gjith se bahen shum,krejt jeni hajna dikush ma shum e dikush ma pak dhe asnjeni se meritoni voten e popullit.Krejt kjo elit politike e Kosoves eshte e kriminalizuar dhe e korruptuar,te gjith jeni hajna dhe per ju zgjidhja me e drejt eshte te akuzoheni dhe te zini pozita neper dhomat dhe qelit e burgjrve te Kosoves martire e jo te na shitni mend kinse une nuk vjedha por i vjedhi.Vetem te bahet nje analiz e kapitalit te klases politike te Kosoves eshte qdo gje ne kundershtim me te mujshmen se qka kan pas mundesi te ken ne menyr te ndershme,andaj leni keto pollavra se krej jeni hajna dhe keshtu do te mbeteni deri sa te ju vie vdekja o te poshter.
  • Reply•Share ›

 12. #152
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove
  Nė Podujevė Inaugurohet Qendra pėr pemė dhe perime


  Komuna e Podujevės, sot organizon ceremoninė e inaugurimit tė Qendrės pėr pemė dhe perime nė fshatin Sfeqėl, e cila realizohet nė kuadėr tė projektit “Themelimi i qendrės pėr grumbullimin, ruajtjen dhe pėrpunimin e pemėve dhe perimeve nė Llap dhe Gollak”.

  Pėrurimin e kėtij objekti do ta bėjnė kryetari i Komunės sė Podujevės, Agim Veliu, ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Arban Abrashi, zėvendėsministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Vezir Januzi dhe pėrfaqėsuesi i Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Sirje Poder.

 13. #153
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove
  Pėrurohet qendra pėr grumbullimin e pemėve dhe perimeve

  Nė fshatin Sfeēėl tė Podujevės sot ėshtė pėruruar Qendra pėr grumbullimi, ruajtjen dhe pėrpunimin e pemėve dhe perimeve, projekt ky i realizuar nga Zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė dhe Komuna e Podujevės.

  Nė ceremoninė solemne, kanė marrė pjesė kryetari i Komunės Agim Veliu, Arban Abrashi, zėvendėsministri i Bujqėsisė, Vezir Januzi dhe pėrfaqėsuesja i Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Sirje Poder dhe mysfirė tė shumtė dhe fermerė llapjanė.

  Nė fjalėn e tij me kėtė rast kryetari i Komunės, Agim Veliu tha se po pėrurojmė njė projekt tė rėndėsishėm nė interes tė fermerėve llapjanė dhe zhvillimit ekonomik tė komunės.

  “Falė bashkėpunimit me Bashkimin Evropian, respektivisht Zyrėn e BE-sė nė Kosovė, komuna jonė pėrfitoi donacionin e themelimit tė qendrės pėr grumbullimin, ruajtjen dhe pėrpunimin e pemėve dhe perimeve nė Llap dhe Gollak. Nė kuadėr tė kėtij projekti, nė tė cilin edhe Komuna e Podujevės ėshtė bashkėfinancuese, ėshtė ndėrtuar kjo qendėr nė tė cilėn do tė grumbullohen, ruhen dhe pėrpunohen pemėt dhe perimet”, tha kryetari Veliu.

  Ministri i Punės tha se ndjehet i nderuar qė sot po merr pjesė nė pėrurimin e kėsaj qendre, duke thėnė se Podujeva tashmė ka marrė primatin dhe po bėhet model edhe pėr komunat e tjera pėr kultivimin dhe pėrpunimin e produkteve bujqėsore.

  Pėrfaqėsuesja e Zyrės se Bashkimit Evropian nė Kosovgė, Sirje Poder, pėrgėzoi fermerėt llapjanė pėr objektin ku do tė mund tė grumbullojnė, ruajnė dhe pėrpunojnė produktet bujqėsore. Ajo tha se Zyra e Bashkimit Evropian ka pėrkrahur dhe do tė vazhdojė tė pėrkrah projekte tė ndryshme zhvillimore nė sektorė tė ndryshėm.

  Objekti i Qendrės pėr grumbullimin ruajtjen dhe pėrpunimin e pemėve dhe perimeve ka njė sipėrfaqe prej 460 metra katrorė kurse kapacitetet e ruajtjes dhe pėrpunimit tė kėsaj qendre janė: rreth 700m³ produkte nė frigodhoma, kurse rreth 300kg produkte mund tė pėrpunohen brenda ditės.

 14. #154
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 15. #155
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 16. #156
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Ramush Haradinaj ia rritė pagėn edhe Hashim Thaēit


  Ramush Haradinaj nuk do ta ketė mė pagėn mė tė lartė nė Institucionet e Kosovės. Me ose pa dije, ai ka vendosur qė t’ia rrisė pagėn edhe Presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi pėr 25 pėr qind.

  Nga 2,906 euro, ai mund tė marr 3,635 ēdo muaj duke filluar nga janari 2018.

  Krejt kjo pasi nė bazė tė Ligjit pėr Presidentin, Thaēi nuk mund ta ketė pagėn mė tė vogėl se Kryetari i Kuvendit , Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

  Nė bazė tė kėtij ligji “Paga e Presidentit tė Republikės gjithmonė duhet tė jetė sė paku njėzet e pesė pėrqind (25%) mė e lartė se tė ardhurat e pėrgjithshme tė Kryetarit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe udhėheqėsve tė tjerė institucional”.

  Bazuar nė faktin se Haradinaj ka anashkaluar rritjen e pagave mbi bazėn e koficientėve kur ka rritur pagėn e tij, ligjet nė fuqi u garantojnė rritje page edhe Kryeparlamentarit Veseli dhe Presidentit Thaēi.

  Kėshtu, Fjala ka kalkuluar pagėn aktuale tė Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės e cila ėshtė 2,325 euro. Sipas kėsaj, paga e Presidentit ėshtė 581.25 euro mė e lartė, qė i bie rreth 2,906 euro.

  Ndėrkaq, me njė rritje prej 25 pėr qind tė pagės sė Kryetarit tė Kuvendit, automatikisht Presidentit i rritet paga gjithashtu pėr, qė i bie 3,635 nė muaj.
  http://www.botasot.info/aktuale-lajm...hashim-thacit/

  komentet e popullit

  dreni • 3 orė mė parė
  Kajav nanen shqiptarve se vet i keni zgjedh.

  3
  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  DIDI 3 • 3 orė mė parė
  Eu Ramush he NANE TEREZE-- rritjau rritjau , dil edhe kah RTKja

  1
  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  urim • 23 minuta mė parė
  Blevshit barna me ato pare hejna!


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Gazeta • 42 minuta mė parė
  Rritne rritne, hiq mos u ndalni. Grueja po i thot burrit--O njeri Efa ( kunati ) sonte i pruni nji pen kie ( i kishte vjedhė ),,, burri i cili ishte rrobaqepes i qepjes se tierqve me dorė po i thot grues ,,, E shofin, e shofin dhe hiq nuk e ndalte gjylpanen ,,, O njeri, sonte Efa e pruni nji tufė dele,,, Eshofin e shofin,, O njeri sonte Efa i pruni 5 kuaj,, Eshofin e shofin,,, O njeri e kishin vra Efen,,, E paskan pa e paskan pa dhe fare nuk e ndalte gjylpanen. Edhe Ju, rritni pagat deri te ju shofin.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Servis • 2 orė mė parė
  hajnat u bene bashk ne menyre qe te vjedhin ashiqare e me ,,ligj,,. O ju te poshter a mendoni si do te jetojne puntoret me nga 150-300 euro APO pensioneret me 75 euro? Dhasht Zoti me ato rroga u blefshi arkivole me te dashurve tuaj. Amin.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  ↖︵ AVATAR ︵↗ • 2 orė mė parė
  Bugjeti i Kosoves mbijeton vetem nga dihmat Ndėrkombėtare, atėherė si mund ti hypin kta Pagat e veta pa i pyetur Ndėrkombėtarėt.!!!


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Menntt • 2 orė mė parė
  O ku jeni popull fleni ne gjum fleni


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  mustafa • 2 orė mė parė
  gjithmon kan than budallen mos e vet se t kallxon vet


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  antiislam • 2 orė mė parė
  Po ja plotsojn vetes deshirat e fundit, si ne pralla.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Mili • 2 orė mė parė
  haraqat jane ba bashk.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  analist i punve te kota • 2 orė mė parė
  a pagen e arsimtarve e rrit 4%, ksaj i thon vjedhje ne menyr institucionale legale, po e legalizojne vjedhjen, nje pag e kryeministrit sa 40 pemzione te moshuarve sa 20 penzione te veteranve sa 40 familje qe marrin asistenc sociale etj.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Limi • 3 orė mė parė
  Ramushi e kreu shkollen ne Franc per rritjen e pagave


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›
  Fotografia
  Veri • 3 orė mė parė
  Auuu jo se ka dit Ramushi,sigurt thaqi eshte ai qe ka insistua tju Rriten te Ardhurat atyre,po perseri nuk eshte problem deri sa keta Persona ja nisin me Punu me dinjitet per Popullin dhe te bejn zgjidhje me te medha per Punesimin e metutjeshem te Popullit, vetem vendet e Punes te sigurta kan stabilitet afatgjat per Popullin.
  Flm.


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›

  Fotografia
  Kombetari • 3 orė mė parė
  Krimi i organizuar Thaqi & Haradinaj
  Gjykata speciale sa me pare aq me mire
  Populli butak meriton nje qeveri te tille !!
  Gjeneralet e popullit te vdekur...


  •Pėrgjigju•Shpėrndaje ›

 17. #157
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove


 18. #158
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Familja 9 Anėtareshe merr lajmin me te mire qe ka marre ndonjehre

 19. #159
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Edhe une jam Kosove - Familja Ismaili 12.02.2018


 20. #160
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,360
  Faleminderit
  35
  77 falenderime nė 71 postime

  Pėr: Varferia ne Kosove

  Edhe une jam Kosove - Familja Sadiku 06.08.2018

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •