Tiran, 20 shtator 2016 Shkenctarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, sht n prag t mimit Nobel, pasi n arritjet e saj n shkenc, ka gjetur nj formul q mund t lviz atomet sipas dshirs nse prdor nj procedur t veant dhe disa pajisje sipas skems s krijuar prej saj.
Q n fillim, Bega ka qen nj nxnse e shklqyer duke u rreshtuar n studentt ekselent dhe fituese e vazhdueshme e Olimpiadave t Matematiks dhe Fiziks n Shqipri.
Arritjet bn q ajo t prfundoj Universitetin n Zvicr pr tu pranuar m pas nga Universiteti i Kalifornis, i cili sht ndr m t mirt, pr sa i prket fiziks dhe 33 pedagogt, q japin msim aty kan marr mimet Nobel. Pas prfundimit t studimeve ajo vijoi t ishte pjes e ktij universiteti, por si pedagoge.
Ishte pikrisht biografia e Mari Kyris q i dha ngacmimin fillestar. Un as q e njihja se far ishte fizika, por meq kjo shkenc i kishte shkaktuar asaj (Marie Kyris) aq pasion, me siguri duhej t ishte dika e mrekullueshme. Dhe thash: Un do t bhem fizikane. Matja e elektroneve prbn nj nga sfidat m t mdha t kohs n fizik. sht nj matje shum e rndsishme. Duket si dika e thjesht. Por n fakt ktu qndron baza e ligjeve t fiziks. Pra, gjithka e thn deri tani e ka bazn n vrtetsin e ktyre matjeve. Si rrjedhim ne vrtetojm ligje t zbuluara dhe ato q mund t zbulohen, sht shprehur Bega pr media shqiptare.
Klejda ka nj kndvshtrim m t gjer se sa thjesht koncepti fizik. Madje ajo e sheh kt shkenc si baz pr t prparuar n fusha t tjera t jets. /Koha.jon/

http://illyriapress.com/shqiptarja-k...-cmimit-nobel/