Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Dyshimet mbi homoseksualitetin e Enver Hoxhs

  Studiuesi anglez Peter Morgan tregon ann e panjohur t ish dikatorit n Franc

  Emri: Enver-Hoxha.jpg

Shikime: 1593

Madhsia: 40.2 KB

  Peter Morgan, studiuesi I njohur anglez flet hapur n studimin e tij mbi veprn e Kadares, mbi dyshimet dhe thashemnajat e viteve m par mbi homoseksualitetin e ish diktatorit Hoxha. Ai thot se vet shkrimtari Ismail Kadare dyshonte pr homoseksualitetin e tij. Teksa flet mbi qndrimet q Enver Hoxha mbajti me Kosovn ai shkruan se Gjithsesi, dyshimi i Kadares mbi rolin e Enver Hoxhs n shitjen e Kosovs mbshtetej edhe mbi nj element tjetr t mbrapsht.

  Kadareja ishte i bindur se element t rndsishm t udhheqjes jugosllave ishin n dijeni t asaj q ai e quante thashethemja supreme mbi homoseksualitetin e Hoxhs dhe kishin dokumente q mund ti prdornin kundr tij. Komunistt shqiptar e jugosllav ishin t lidhur ngusht, qysh nga koha e ilegalitetit dhe lufts partizane. do fjal rreth aktiviteteve homoseksuale t Hoxhs n Franc e Belgjik dnohej me egrsi n Shqipri, shkruan Morgan. Sipas tij, mundsia e shantazhit ishte nj tjetr arsye pr Hoxhn, q t priste lidhjet me Jugosllavin, sapo partia komuniste mori pushtetin dhe t arrestonte e ekzekutonte sa m shpejt fraksionin pro jugosllav me akuzn pr tradhti.

  Agresiviteti mashkullor i kulturs partizane, puritanizmi dhe hipokrizia e regjimit komunist si edhe paranoja e Hoxhs ndaj jugosllavve e bnte kt nj rrezik t madh. Kadareja habitej me pispillosjen e Hoxhs dhe prsritja e vazhdueshme e thashethemes supreme pasqyron preokupimin e tij rreth ktyre aspekteve t karakterit t Hoxhs, shkruan Morgan. Sipas tij, lidhja midis ksaj thashethemeje dhe Kadares u b nga shqiptaro-amerikani Arshi Pipa n fund t viteve 80- t, n nj diskutim mbi librin Kronik n Gur, ku bhet nj paralelizm mes prmendjes s homoseksualitetit n roman dhe figurs s Enver Hoxhs.

  Kjo krijoi nj situat tepr t rrezikshme pr Kadaren, n nj koh kur gjendja emocionale dhe veprimet e diktatorit t smur e paranojak, ishin br krejt t paparashikueshme. Kadareja mendon, se qeveria jugosllave e kishte krcnuar Hoxhn se do t`ia nxirrt t fshehtn, nse nuk do t hesht rreth shtjes s Kosovs, shkruan Morgan. Sipas tij, trazirat etnike n Kosov e thelluan interesin e Kadares pr shtjet etnike. N 1975, ai kishte shkruar nj studim rreth tradits s kngve epike tek Autobiografia e Popullit n Vargje. Ky ishte nj material q ai do ta prdorte tek Dimri i Madh, Pallati i ndrrave dhe n parathnien e Librit t Kngve Epike Shqiptare. Libri Doruntina, i shkruar n 1979, paraprin interesin e tij n shtjen e identitetit kosovar shqiptar. Krushqit e Ngrir u shkrua n 1981 dhe pr shkak t lidhjes s qart me krizn kosovare u ndalua para botimit.Vepra tjetr e ktij viti, Dosja H, ka po ashtu lidhje t forta me Shqiprin e Veriut dhe Kosovn, ku traditat e poezive epike kishin mbetur t gjalla.

  Dosja H. u botua n dy numra t revists Nntori n 1982, por u ndalua t botohej si libr gjer n fund t viteve 80-t. N 1979, Kadareja takoi n Ankara antropologun Albert Lord, i cili i foli atij rreth krkimeve t Milman Parry-t rreth traditave t poezis gojore, n vitin 1930, n Jugosllavi. Dosja H., nj nga romanet m t mira t Kadares, rikrijon vizitn e dy antropologve amerikano-irlandeze, n Shqiprin e Veriut n vitet 30-t, n krkim t pasardhsve t Homerit, pr t regjistruar kngt e tyre epike. Ata u trajtuan me nderim e dyshim, si t huaj q po prpiqeshin t burgosnin poezin e lir t ktij vendi, n manjetofont e tyre.

  Shqip

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Nje pervers paranoiak i cili gjithcka e beri per te qendruar ne pushtet me cdo kusht. Shitja e Kosoves dhe shkaterrimi i ADN shqiptare jane dhuratat qe la prapa ky plehre dhe zagaret e tij.

 3. 2 antart m posht falenderuan murik pr mendimin e shprehur n kt postim:

  drague (23-09-2016),Maqellarjot (18-10-2016)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Enverit cdo gje i falet vrasjet, krimet etj etj Nje gje qe nuk mundet ti falet eshte ajo se cfar la,trashgimeria. La nje elit mediokre dhe nje popull frikacak. Edhe sot kur shikon Shqiperin dhe shqiptaret te duket sikur Enveri eshte akoma gjalle. Trashgimeri qe eshte rrenjosur ne gen.

 5. 4 antart m posht falenderuan SERAFIM DILO pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Maqellarjot (18-10-2016),murik (23-09-2016),skender76 (23-09-2016),Wordless (23-09-2016)

 6. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Sero,

  por Enveri nuk e solli vete, e gjeti "mes nesh"...

  Ai i dha pushtet krimineleve, vrasesve. E beri punen me to.
  Esht e njejta gje qe po ben Edveri i sotem.

  Mbaj mend axhen e babes, 70/75 vje qe po shikonte parlamentin me baben (ishim ne Diber dikund tek viti 94/95).
  Me ka mbet ne mendje, sepse ishte ngulit duke pa, me nje ngrysje ne fytyr, dhe i tha babes "Keta te sotmit jane me te keqinjt se baballaret. Jane NEO..."
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Dmth paska qen me prirje Europiane me koh shoku Enver.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Sero,

  por Enveri nuk e solli vete, e gjeti "mes nesh"...

  Ai i dha pushtet krimineleve, vrasesve. E beri punen me to.
  Esht e njejta gje qe po ben Edveri i sotem.

  Mbaj mend axhen e babes, 70/75 vje qe po shikonte parlamentin me baben (ishim ne Diber dikund tek viti 94/95).
  Me ka mbet ne mendje, sepse ishte ngulit duke pa, me nje ngrysje ne fytyr, dhe i tha babes "Keta te sotmit jane me te keqinjt se baballaret. Jane NEO..."
  Ka pas te drejte xhaja i babes o Skender,ashtu eshte vertet. Saliu,Meta,Rama nuk kane ndonje ndryshim nga Enveri te pakten ne njerezit o eliten qe zgjedhin. I zgjedhin per interesa personale me shprehjen -e di partia.

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Nga disa shkrime te pa verteta ne shtypin shqiptar
  Shqiperia do te mbetet pa histori, Skenderbeu "serbe" ka pre musliman, Ismail Qemail ska dit shqip"pro greke", Fan.S.Noli bolshevik "vlleh" e keshtu me radhe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 24-09-2016 m 03:34

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Nga disa shkrime te pa verteta ne shtypin shqiptar
  Shqiperia do te mbetet pa histori, Skenderbeu "serbe" ka pre musliman, Ismail Qemail ska dit shqip"pro greke", Fan.S.Noli bolshevik "vlleh" e keshtu me radhe.
  Edhe te pavertetat e historise dhe te shtypit shqiptar jane pjese e trashgimerise enveriste,mjafton te permendet qe pak e dinin qe Fan Noli ishte prift dhe Ismail Qemali ishte i martuar me familje,per 40 vjet me radhe per historine dhe popullin shqiptar Ismail Qemali ishte pa femi e grua. E kishim babain e kombit beqar.

 11. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  murik (23-01-2017)

 12. #9
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  T`fala Parisit e t`fala Berlinit, e t`fala Londres e Evropes se nuk jemi gay(homoseksual) e ase e pedofila
  Shenimet per homos.. ne evrope jane nga koha e Davinqit.
  Te shqiptaret o kone vetume smundja hakmarja, morrat, kroja"zhuga".
  Mbas pushtimit Osman n defterin e regjistrimit pr popullsin n vitin 1485, nuk gjinden ,martesat gay, pedo etj. Po ashtu edhe te autoret tjere te vonshem, keto maskarlaqe nuk jan gjindur, jane shfaqur mbas vitit 1991 ne Shqiper, e ne Kosove mbase vitit 2000 te ardhur nga Evropa mbase viti 1991.
  Ende nukam dexhuar e ase lexura qe kjo dukuri ne Kosove e Shqiper qe jane martuar meshkujt me meshkuje e femrat me femra e dhunimi i femijve neper shkolla.
  Po ashtu edhe ne Bosne sipas shtypit boshnjak.
  http://www.balkanweb.com/site/deklar...ohet-vatikani/

 13. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Ky pervers perandorak puthej buze me buze me ruset kur klases punetore shqiptare i digjej mjekra neper kanatiere. Puthte ne buze gjithe byrone dhe kerkonte edhe me shume prej tyre. Por historia te godet dhe nuk te fal nese e shet ate per pune erosi.

 14. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  T`fala Parisit e t`fala Berlinit, e t`fala Londres e Evropes se nuk jemi gay(homoseksual) e ase e pedofila
  Shenimet per homos.. ne evrope jane nga koha e Davinqit.
  Te shqiptaret o kone vetume smundja hakmarja, morrat, kroja"zhuga".
  Mbas pushtimit Osman n defterin e regjistrimit pr popullsin n vitin 1485, nuk gjinden ,martesat gay, pedo etj. Po ashtu edhe te autoret tjere te vonshem, keto maskarlaqe nuk jan gjindur, jane shfaqur mbas vitit 1991 ne Shqiper, e ne Kosove mbase vitit 2000 te ardhur nga Evropa mbase viti 1991.
  Ende nukam dexhuar e ase lexura qe kjo dukuri ne Kosove e Shqiper qe jane martuar meshkujt me meshkuje e femrat me femra e dhunimi i femijve neper shkolla.
  Po ashtu edhe ne Bosne sipas shtypit boshnjak.
  http://www.balkanweb.com/site/deklar...ohet-vatikani/

  Nje verejtje kisha une qe morrat e krojit nuk quhen ''zhuga'' por ''ruga''

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Nje verejtje kisha une qe morrat e krojit nuk quhen ''zhuga'' por ''ruga''
  Ne kosove quhen zhuga!
  Boll te kqija naj kan f.t. bota kqyr edhe qeta, mujshin me naj f.t.
  Ndoshta e fitojme qmimin Nobel, per toleranc fetare (ide e mir) keshtu e don evropa!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 17-10-2016 m 09:57

 16. #13
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  gabim dy her

 17. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  dy kamber ne nje dere; por e keqja e jugosllavit ishte se nuk donte te puthej ne buze me ver hoxhen dhe keshtu qe i bleu Kosoven!!

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Pse merreni me nje te vdekur, lete merret historia!
  Qka bete ju per memedheun te gjithe rinia iken jasht, femrat mbeten te pa martuara, po martohe me shki!
  Vrasjet jane shtuar,nuk ka dite pa u vra, krimi droga jom bere te perditshme, keshtu e donin greko filat dhe armiqet per rrethe, Shqiperin e Kosoven!
  Sot mungojne poetet si Migjeni per mjerim edhe poetet e sotum jene ber bashke me krimin!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 19-10-2016 m 12:59

 19. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Mos pyet se c'ka te beri Memedheu ty; por cfare ti i bere Memedheut!

 20. #17
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,652
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Ase ti e ase une nuk kemi bere kurgje per memedheun, por nuk esht reale te gjykoshe dike qe nuk ke jetu ne kohen e ti!

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Jugosllavia e mori Kosoven ne vitin 1912. Shqiperia ishte (edhe eshte) shumee
  dobet per te luftuar me Serbin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Eed : 21-01-2017 m 17:21

 22. Anetart m posht kan falenderuar Eed pr postimin:

  jarigas (23-01-2017)

 23. #19
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Enverit cdo gje i falet vrasjet, krimet etj etj Nje gje qe nuk mundet ti falet eshte ajo se cfar la,trashgimeria. La nje elit mediokre dhe nje popull frikacak. Edhe sot kur shikon Shqiperin dhe shqiptaret te duket sikur Enveri eshte akoma gjalle. Trashgimeri qe eshte rrenjosur ne gen.
  S'pajtohem me ty, Serafim!!
  Enverit, pikerisht krimet nuk i falen!!
  Sa per trashegimine, ai s'trashegoi nga Zogu nje Shqiperi te forte e me personalitet.....madje, trashegoi nje Shqiperi te perare e te perndotur, plot me intriga e tradheti, plot me analfabetizem letrar e kulturor, plot me shallvare e dimija, plot me mushkonja e miserje, nje Shqiperi qe kishte si hero Kombetar Gjergj Kastriotin dhe i ngre faltore pushtuesve qe Heroi luftoi....megjithate, u perpoq me aq sa pati mundesi, shpesh me menyra dhe rruge te gabuara pa dyshim, qe t'i ngreje vetedijen dhe kulturen ketij populli pa shpine e pa faqe!!
  Nese analizojme ndryshimet e jetes se nje pjese te mire te popullsise ne krahasim me paraluften, pare nga kendveshtrimi i momentit historik, Enveri beri shume me teper se do lloj tjeter udheheqesi qe kemi patur ndonjehere.....e, ketu nderthuren edhe krimet e kryera prej tij ndaj Lirise me te madhe qe ka njeriu: Lirise se Fjales!!
  Kjo nuk i falet e jo bonifikimet e moaleve, hidrocentralet, emancipimi i gruas, alfabetizimi mbarepopullor, mjekesia mbarepopullore, etj, etj.....nuk i falet qe nuk doli dot nga guacka e diktatorit komunist per te hyre ne ate te "diktatorit" progresist(te tipit te Atatturkut psh)!!
  Se pastaj ishte homoseksual apo jo, eshte lende studimi per derdimenet qe mendojne se ishte ai qe "shiti" Kosoven, sikur ta kishte trasheguar nga i ati(qe s'njohu) Kosoven......neve as na nderroi e as ka per te na nderruar historine!!
  Jarigas

 24. #20
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Enver Hoxha ia shiti Kosovn Jugosllavis pasi jugosllavt e dinin q ai ishte homoseksual

  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  S'pajtohem me ty, Serafim!!
  Enverit, pikerisht krimet nuk i falen!!
  Sa per trashegimine, ai s'trashegoi nga Zogu nje Shqiperi te forte e me personalitet.....madje, trashegoi nje Shqiperi te perare e te perndotur, plot me intriga e tradheti, plot me analfabetizem letrar e kulturor, plot me shallvare e dimija, plot me mushkonja e miserje, nje Shqiperi qe kishte si hero Kombetar Gjergj Kastriotin dhe i ngre faltore pushtuesve qe Heroi luftoi....megjithate, u perpoq me aq sa pati mundesi, shpesh me menyra dhe rruge te gabuara pa dyshim, qe t'i ngreje vetedijen dhe kulturen ketij populli pa shpine e pa faqe!!
  Nese analizojme ndryshimet e jetes se nje pjese te mire te popullsise ne krahasim me paraluften, pare nga kendveshtrimi i momentit historik, Enveri beri shume me teper se do lloj tjeter udheheqesi qe kemi patur ndonjehere.....e, ketu nderthuren edhe krimet e kryera prej tij ndaj Lirise me te madhe qe ka njeriu: Lirise se Fjales!!
  Kjo nuk i falet e jo bonifikimet e moaleve, hidrocentralet, emancipimi i gruas, alfabetizimi mbarepopullor, mjekesia mbarepopullore, etj, etj.....nuk i falet qe nuk doli dot nga guacka e diktatorit komunist per te hyre ne ate te "diktatorit" progresist(te tipit te Atatturkut psh)!!
  Se pastaj ishte homoseksual apo jo, eshte lende studimi per derdimenet qe mendojne se ishte ai qe "shiti" Kosoven, sikur ta kishte trasheguar nga i ati(qe s'njohu) Kosoven......neve as na nderroi e as ka per te na nderruar historine!!


  Zogu,Jarigas, e mori Shqiperine ku nuk egzistonte asgje,asgje me kuptimin e plote te fjales. Nuk kishte shtet,nuk kishte administate,nuk kishte ligje,nuk kishte rruge,nuk kishte nje siguri minimale te udhetoje neper Shqiperi etj etj. Ne varferi si materjale dhe kulturore ne maksimum. Dhe kjo nuk mundet te vihet ne dyshim,mjafton te lexosh gazetat dhe shkrimet e huaja te kohes dhe te gjitha shkrimet pajtohen ne te njejtin mendim;varferi dhe prapambetje nga veriu deri ne jug.

  Sa per rolin e gruas beri revolucion duke filluar nga ndalimi i peres e me radhe deri edhe tek shkollimi. Beri nje revolucion te tille sa qe dolen dhe femra partizane. E ke bere ndonjeher pyetjen keto femra partizane nga dolen,si ka mundesi qe ne Shqiperin e atehershme te kishte dhe femra partizane ?

  Tjeter,mjafton te maresh listen e ministrave,ambasadoreve o edhe te nepunesve kryesor te kohes se Zogut dhe ta krahososh si me qeverite e Enverit ose edhe me qeverite e sotme. Dhe mos harrojme se Zogu e filloi ne kohen kur shqiptarer thoshin "duam Baben" ndersa Enveri e morri me parrullat do ta bejme "Shqiperin si Zvicren" dhe do "hame me lug floriri",ndersa keta sot e moren me "ekun e bardhe" dhe po vazhdojne me "dekriminalizimin e fukarait". Si te thuash qe Zogu e mori
  Shqiperine nga Turqia,Enveri e mori nga Zogu dhe keta sot e moren nga Enveri.

  E vertete qe Zogu la nje Shqiperi te perare por edhe se e perare ishte nje Shqiperi me nje elite patriotike shume here me e madhe se ajo e Enverit. Enveri e la Shqiperine pa asnje elite politike,e la Shqiperine qe po ti hapje kufite te iknin te gjithe. Ta la Shqiperine bosh,bosh ne plot kuptimin e fjales.

  Tani,te gjithe diktatoret kane bere krime por nga mbrapa kan lene njefar elite politike dhe njefar morali njerezor a shteteror. Enveri nga mbrapa nuk la asgje;as moralin e shtetit dhe as moralin e njeriut. Keshtu qe Enverit edhe krimet qe jane te pafalshme mund te kene nje justifikim filozofik edhe per tu falur; por prishjen qe i beri Enveri njeriut shqiptar eshte nje gje qe nuk i falet.

  Thene kjo (o te gjithe te keqiat qe eshte e mundur) Enverit nuk ka pse ti mohoen gjerat pozitive;si arsimi i detyruar o edhe qetesia,por ta krahasosh me Zogun nuk mundet te krahasohet sepse humb ne do aspekt ose drejtim.

  Edhe njehere;te gjithe diktatoret nga Hitleri dhe deri tek Pinoeti i lan mundesi,i lane njerez vendit qe te rimekembet pernjehere,Enveri kete mundesi nuk ja la Shqiperise.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •