Kosova regjistroi mbi 400 mij qytetar nga diaspora

Emri:  D5D6B0D1-C4FE-487C-BCCC-39B4FAF37EB3_w987_r1_s-655x356.jpg

Shikime: 550

Madhsia:  22.2 KB

Rreth 400 mij qytetar t Kosovs jetojn n vende t ndryshme t Evrops dhe bots. Kto shifra jan evidentuar nga procesi i regjistrimit t diaspors, proces ky i filluar n vitin 2013.

Qllimi i regjistrimit sht evidentimi i numrit t sakt t pjestarve t diaspors dhe mrgats, shtrirja e tyre gjeografike, struktura demografike n funksion t ruajtjes s identitetit kulturor, gjuhsor dhe arsimor.

Zyrtar t Ministris s Diaspors, pr Radion Evropa e Lir, kan treguar se procesi i regjistrimit aktiv t diaspors ka prfunduar, kurse regjistrimi pasiv do t vazhdoj edhe pes vjett e ardhshm, periudh kjo kur pritet q t bhen publike t dhnat prfundimtare tktij procesi.
Kshilltari i lart politik n Ministrin e Diaspors, Kushtrim Sheremeti, thot pr Radion Evropa e Lir, se ky proces, tashme sht duke prfunduar.
Procesi i regjistrit pasiv i diaspors do t vazhdoj edhe pes vitet e ardhshme, ky sht vendim i Qeveris. Kurse, procesi i regjistrimit aktiv ka prfunduar kto dy vite. Do t thot, vitin e kaluar edhe sivjet kemi pasur nj regjistrim aktiv. Shifrat e prafrta mund t them se i kemi identifikuar, rreth400 mij bashkatdhetar pr kt proces t regjistrimit aktiv, q sht nj numr mjaft inkurajues pr neve, dhe jemi shum t lumtur m numrin q kemi arritur, thot Sheremeti.

Ai tregon pr procedurat e procesit t regjistrimit pasiv, i cili pritet t filloj vitin e ardhshm. Ky proces do t realizohet n ambasadat dhe konsullatat e Republiks s Kosovs n vendet e ndryshme t Evrops dhe bots.

Natyrisht, ambasadat aktualisht jan t furnizuara me fletregjistrime, por faza e promovimit dhe shpjegimit t mundsive, por edhe t nj trajnimi t zyrtarve npr konsullata, do t bhet deri n fund t ktij viti, q t jemi t prgatitur q prej vitit tjetr t vazhdojm kt pun.

Normalisht, q nj ndihm shum t madhe n kt drejtim po na jep edhe Ministria e Punve t Jashtme, e cila t gjith infrastrukturn e vet t zyrave konsullore, e ka vn n shrbim t procesit t regjistrimit, shpjegon Shermeti.

Pjes e ktij regjistrimi sht do person q ka vendbanim apo vendqndrim jasht Republiks s Kosovs, q ka lindur ose ka prejardhje nga Kosova.
Regjistrimi i diaspors sht proces i duhur dhe i nevojshm pr t dhnat e tyre, thon demograft, sipas t cilve, autoritete kompetente jan duke e realizuar n nivel t duhur.
Demografi Rifat Blaku, pr Radion Evropa e Lir, thot se ky proces edhe pse i vonuar, sht i domosdoshm, pasi natyra e emigrimit ka qen e parregullt n dekadat e fundit, n vendet antare t Bashkimit Evropian.

N shtetet e Evrops kemi nj kontingjent disa breza, dhe numri i tyre do t dal jashtzakonisht i madh. Meq kemi disa breza, fmij t lindur n migracion, jo vetm n Evrop, por edhe n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, kshtu q projekti i Ministris s Diaspors sht i nj rndsie t veant dhe do t shrbej q t kemi nj baz t tw dhnave t prafrta, thot Blaku.

Sipas tij, qytetart kan emigruar pasi n Kosov kan munguar burimet dhe mundsit pr ti prmbushur nevojat dhe aspiratat e tyre.
N baz t regjistrimit t deritashm, vrehet se numri m i madh i qytetarve t Kosovs jetojn n shtetin e Gjermanis, pasuar nga Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks.
Ndryshe, sipas disa t dhnave t Agjencis s Statistikave t Kosovs, vlersohet se jan rreth 700 mij kosovar q jetojn n vende t ndryshme t bots.

Rel