Tiran - Jo plehrave n Shqipri, protesta prpara selis s PSPrfaqsues t Shoqris Civile protestuan kundr rikthimit t ligjit pr importin e mbetjeve urbane. Protesta nisi para Piramids ku me pankarta n duar, aktivistt akuzuan mazhorancn se pas ktij projektligji fshihet mafia e plehrave.
Edhe pse nismtart e draftit kan deklaruar se ligji parashikon importin e mbetejve t riciklueshme, protetsuesist ngritn dyshime se n Shqipri mund t vijn mbetje t rrezikshme.
M pas protetsuesit u zhvendosn prpara selis s PS, ku po mbahej mbledhja e kryesis s Partis Socialiste dhe qendruan aty pr disa minuta.
Prfaqsues t Shoqris Civile paralajmruan se do t protestojn edhe t enjten prpara parlamentit, pasi projektligji i importit t mbetjeve sht parashikuar t votohet n seancn e ardhshme parlamentare.

ORA NEWS