Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Emri: nene-tereza31-655x356.jpg

Shikime: 783

Madhsia: 25.4 KB

  “Me gjak jam shqiptare; me nnshtetsi, indiane. Prsa i prket besimit, jam murgesh katolike. Sipas thirrjes, i prkas bots. Por zemra ime i prket plotsisht Zemrs s Krishtit”. Nn Terezs, me shtat imcak, por me besim shkmbor, t patundur, iu besua misioni t kumtonte dashurin e etur t Jezusit pr njerzimin, veanrisht pr m t varfrit ndr t varfr. “Hyji vijon ta doj botn dhe na drgon ty e mua pr t’u shprehur t varfrve dashurin dhe mshirn e Tij”. N shpirtin e saj, prplot me dritn e Krishtit e me dashuri t zjarrt pr T, kishte nj dshir t vetme : “T shuante etjen e dashuris s Tij pr shpirtrat njerzore”.

  Kjo lajmtare e ndritur e dashuris s Zotit, lindi m 26 gusht 1910 n Shkup, qytet i vendosur n udhkryq t historis s Ballkanit. M e vogla e pes fmijve t Nikoll dhe Drane Bojaxhiut, u pagzua me emrin Gonxhe Anjeze, mori Kungimin e par n moshn pes vje e gjysm e u krezmua n nntor t vitit 1916. Q ditn e Kungimit t par, ndjeu n zemr nj dashuri t thell pr shpirtrat njerzore. Me vdekjen e papritur t babait, n sa Anjezja nuk i kishte mbushur end 8 vjett, pr familjen filluan vshtirsit ekonomike. Dranja, grua burrnesh, i rriti fmijt plot dashuri, duke ndikuar shum n karakterin dhe rrugn e jets q do t zgjidhte e bija. M pas formimi fetar i Gonxhes u thellua n famullin Zemrs s Krishtit, nn drejtimin e jezuitve, n sa merrte pjes gjallrisht ndr t gjitha veprimtarit.

  N moshn 18 vjeare, e shtyr nga dshira pr t’u br misionare, n shtator t vitit 1928, Gonxhja i tha lamtumir shtpis atrore, pr t hyr n Institutin e s Lumes Zoj, q njihej ndryshe me emrin “Motrat e Loretos”, n Irland. Atje mori emrin motr Mari Tereza, pr nder t Shn Terezs s Krishtit Fmij. N dhjetor u nis pr n Indi. N Kalkut arriti m 6 Janar t vitit 1929. Pasi bri kushtet e prkohshme, n maj t vitit 1931, Motr Tereza u drgua n bashksin e Loretos, n Entali, ku dha msim n shkolln St.Mary pr vajza. M 24 maj t 1937-s, motr Tereza paraqiti kushtet e prjetshme duke u br, si tha ajo vet: “Vash e Jezusit” pr “amshim”. Q nga ajo dit e tutje u quajt Nn Tereza. Vazhdoi t jepte msim n St. Mary dhe m 1944 u emrua drejtoresh e shkolls. Grua q ia kishte kushtuar jetn lutjes, q i donte fort motrat dhe nxnset e saj, Nn Tereza jetoi e lumtur n Loreto pr njzet vjet me radh. E njohur pr zemrgjersi, bujari, guxim, aftsi t posame n kryerjen e punve m t rnda dhe pr talent t natyrshm organizativ, ajo e jetoi prkushtimin e saj ndaj Jezusit, ndrmjet motrave, me besnikri dhe gzim.

  M 10 dhjetor t 1946-s, gjat udhtimit me tren nga Kalkuta n Darjeeling, pr ushtrimet shpirtrore vjetore, Nn Tereza ndjeu “frymzimin” e ri, “thirrjen brenda thirrjes”. At dit, si e qysh ajo nuk e tregoi kurr, etja e Krishtit pr dashuri e pr shpirtra njerzore e pushtoi zemrn e saj dhe dshira e flakt pr ta shuar etjen e Zotit u b qllimi kryesor i jets. N javt dhe muajt e mpasm, ajo nisi t dgjonte nj z q i fliste shpirtit t saj e t shihte vegime. Krishti i zbulonte kshtu dshirn e zemrs s Tij ndaj “njerzve, q duke u flijuar pr dashurin”, “do t rrezatonin dashurin e tij ndr shpirtra”. “Eja, t jesh drita ime”- iu lut – “nuk mund t shkoj vetm”. E i tregoi sa vuante duke par mosprfilljen ndaj t varfrve, sa i dhimbte, kur mendonte se ata nuk e njihnin e sa dashuri t zjarrt kishte pr ta. Jezusi i krkoi Nn Terezs t themelonte nj bashksi rregulltare, Misionaret e Bamirsis, q do t’i kushtoheshin shrbimit ndaj m t varfrve ndrmjet t varfrve. Kaluan rreth dy vjet arsyetimesh e verifikimesh, para se Nn Tereza t merrte lejen pr fillimin e misionit t saj t ri. M 17 gusht t 1948-s, veshi pr her t par sarin e bardh me ant blu dhe la pas shpine kangjellat e kuvendit t Loretos, t cilin e donte aq shum, pr t hyr n botn e t varfrve.

  Pas nj kursi t shkurtr pran Motrave Mjeke Misionare n Patna, Nn Tereza u kthye rishtas n Kalkut ku gjeti nj streh t prkohshme pran Motrave t Vogla t t Varfrve. M 21 dhjetor shkeli pr her t par n lagjet e t varfrve: vizitoi familje, u lau plagt disa fmijve, u kujdesua pr nj plak q dergjej n rrug t madhe dhe pr nj grua q po vdiste nga uria e nga tuberkulozi. E niste ditn me Jezusin n Eukaristi; pastaj, me rruzaren n duar, dilte pr t’i gjetur dhe pr t’u shrbyer atyre q jan: “t braktisur, t padashur, t paprkujdesur”. Disa muaj m von, me t u bashkuan, njra pas tjetrs, disa nga ish-nxnset e saj.

  M 7 tetor t vitit 1950, Kryedioqeza e Kalkuts njihte zyrtarisht Kongregatn e re t Misionareve t Bamirsis. N muajt e par t vitit 1960, Nn Tereza filloi t’i drgonte motrat e saj n t katr ant e Indis. E Drejta Papnore, lshuar Kongregats nga Papa Pali VI n shkurt t 1965-s, i dha zemr t hapte nj shtpi misionare n Venezuel. Menjher pas saj u themeluan shtpi t tjera n Rom e n Tanzani dhe, pak m von, n t gjitha kontinentet. Duke filluar nga viti 1980, deri m 1990, Nn Tereza hapi shtpi misioni pothuajse n t gjitha vendet komuniste, duke prfshir ish-Bashkimin Sovjetik, Shqiprin dhe Kubn.

  Pr t’iu prgjigjur sa m mir si nevojave fizike, ashtu dhe atyre shpirtrore t t varfrve, Nn Tereza m 1963 themeloi Vllezrit Misionar t Bamirsis; m 1976, degn kundruese t motrave; m 1979, Vllezrit kundrues dhe m 1984, Etrit Misionar t Bamirsis. Gjithsesi frymzimi i saj nuk u kufizua vetm n njerzit e thirrur pr jet rregulltare. Organizoi Bashkpuntort e Nn Terezs dhe Bashkpuntort e Smur dhe t Munduar, njerz t feve e t kombsive t ndryshme, me t cilt u b nj n lutje, thjeshtsi, flijim dhe n apostullimin e saj q shprehej me vepra t prvuajtura bamirsie. Kjo frym e shtyu t themelonte m pas Misionart Shekullar t Bamirsis. Duke iu prgjigjur krkess s shum meshtarve, m 1991 Nn Tereza themeloi edhe Lvizjen e Korpit t Krishtit pr Meshtar, si “rrug e vogl q i on n shenjtrim” ata, t cilt ishin nj mendje me karizmn dhe me shpirtin e saj.

  Gjat ktyre viteve, n sa misioni i saj prhapej me t shpejt, bota filloi t’ia ngulte syt Nn Terezs dhe veprs q ajo kishte nisur. Meritoi shum mime pr veprn e saj, duke filluar nga mimi indian Padmashri, n vitin 1962, pr t vijuar me mimin e rndsishm Nobel pr Paqen, m 1979, ndrsa mjetet e komunikimit filluan t’i ndiqnin veprimtarit e saj me interes gjithnj e m t madh. Si mimet, ashtu edhe gjithka q e vinte n qndr t vmendjes, i pranoi “pr lavdin e Zotit e n emr t t varfrve”.

  Gjith jeta dhe vepra e Nn Terezs sht dshmi e gzimit q buron nga dashuria, e madhshtis dhe e dinjitetit t do njeriu, e vlers s gjrave t vogla t bra me besnikri e me dashuri, e sidomos, e vlers s pakrahasueshme t miqsis me Zotin. Por duhet theksuar edhe nj virtyt tjetr heroik i ksaj gruaje t madhe, i cili u b i njohur vetm pas vdekjes s saj. E fshehur nga syt e t gjithve, e fshehur deri nga ata q i qndruan m pran, jeta e saj e brendshme u vu n prov: pati prshtypjen e dhimbshme e t vazhdueshme se ishte ndar nga Zoti, madje se ai e kishte braktisur, ndrsa n shpirt i rritej gjithnj e m tepr dshira pr ta pasur pran. At q po provonte e quajti “errsir”. “Nata e dhimbshme” e shpirtit t saj, e cila nisi n kohn kur sapo kishte filluar apostullimin mes t varfrve e q vijoi gjat gjith jets, e oi Nn Terezn n nj bashkim edhe m t thell me Zotin. Prmes errsirs, mori pjes mistikisht n etjen e Krishtit, n dshirn e tij t dhimbshme e t zjarrt pr dashuri, duke u njsuar me mjerimin e t varfrve.

  Gjat viteve t fundit t jets, pa marr parasysh problemet e shumta e serioze shndetsore, Nn Tereza vijoi t’i printe Kongregats s saj dhe t’u prgjigjej nevojave t t varfrve e t Kishs. Sot Kongregata 4000 motra, t pranishme n 730 shtpi misionare, t prhapura n 123 vende t bots. N mars t vitit 1997 bekoi Eproren e re t Prgjithshme, t sapo zgjedhur, t Misionareve t Bamirsis e bri edhe nj udhtim jasht shteti. Si pati takuar Papn Gjon Pali II pr t mbramen her, u rikthye n Kalkut ku kaloi javt e fundit t jets duke pritur vizitor e duke u dhn kshilla simotrave. M 5 shtator 1997 jeta toksore e Nn Terezs arriti cakun e fundit. Qeveria indiane e nderoi me funeralin e Shtetit, n prfundim t t cilit trupi i saj u varros n Shtpin-Nn t Misionareve t Bamirsis. Shum shpejt varri i saj u b cak shtegtimi e lutjeje pr njerz t besojmave t ndryshme, pr t varfr e pr t pasur, pa kurrfar dallimi. Nn Tereza na l testamentin e fes s patundur, t shpress s pamposhtur e t bamirsis s jashtzakonshme. Duke iu prgjigjur thirrjes s Jezusit “Eja, t jesh drita ime!”, u b Misionare e bamirsis, “Nn e t varfrve”, simbol i mshirs pr mbar botn e dshmitare e gjall e dashuris s etshme t Zotit.

  M pak se dy vjet pas vdekjes, pr shkak t prhapjes s fams s shenjtris dhe hireve t nxjerra me ndrmjetsin e saj, Papa Gjon Pali II lejoi t hapej shtja e shenjtrimit. M 20 dhjetor 2002 miratoi dekretin mbi virtytet heroike dhe mrekullit e bra me ndrmjetsin e saj. Nn Tereza u lumnua m 19 tetor 2003, e diela XXIX gjat vitit kishtar, Dita Misionare Botrore.

  M 17.12. 2015, Papa Franesku njohu mrekullin dhe nnshkroi dekretin pr shenjtrimin e Nn Terezs, duke njohur mrekullin e kryer me ndrmjetsimin e saj: shrimin e nj besimtari brazilian t smur me tumor n tru.

  M 4 qershor 2016 u caktua edhe data e shenjtrimit: t diel, m 4 shtator 2016, n Bazilikn e Shn Pjetrit, n Vatikan.

  Radio Vatikani

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  Pr: 4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Foto emocionuese: Shqiptarja Nn Tereza, nesr bhet Shenjt

  Emri: 160203104-3a2bb71c-0d6a-4333-8215-0fbab4e1689c-655x356.jpg

Shikime: 299

Madhsia: 33.5 KB

  Ne po ju sjellim nj set fotografish

  Emri: 160204680-fe899947-52fb-45c3-904e-ae2cbad2f98d.jpg

Shikime: 226

Madhsia: 56.1 KB
  Nn Tereza n mesin e Motrave Misionare t Bamirsis, asambleja q ajo themeloi n vitin 1950

  Emri: 155817510-7d3edd62-7ada-4ba9-b9a4-498c3ed3bb5a.jpg

Shikime: 142

Madhsia: 48.4 KB
  Nn Tereza n nj foto t viteve gjashtdhjet, teksa bisedonte me nj njeri n klinikn Dhapa, nj prej strukturave q krijoi n Indi

  Emri: 160204519-623dbb29-e735-466e-8bee-f945bed71f4e.jpg

Shikime: 206

Madhsia: 42.0 KB
  Nn Tereza e gjunjzuar prpara Papa Pali t VI n vitin 1965

  Emri: 104647005-77626fa9-39bd-4132-a969-e1fa94021f4b.jpg

Shikime: 145

Madhsia: 44.1 KB
  N vitin 1972 ajo mori nga mimin Nehru nga Qeveria e Indis pr solidaritet ndrkombtar

  Emri: 160203854-8621fc50-8cf6-4abe-8a28-791db18c741e.jpg

Shikime: 257

Madhsia: 70.5 KB
  Ajo merr pjes n nj takim lutjeje n stadiumin San Siro n Milano: 1977

  ORA NEWS
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-09-2016 m 22:25

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  Pr: 4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Emri: 160204492-7c167f5d-c45b-465d-8bb7-ca51f940e18c.jpg

Shikime: 271

Madhsia: 43.8 KB
  Ulur pran Kardinalit Giovanni Colombo, Kryepeshkopi i Milanos

  Emri: 104646902-34295e92-a71a-45f0-ac29-268ab674ef86.jpg

Shikime: 163

Madhsia: 46.1 KB
  N vitin 1978 s bashku me Joseph Ratzinger, t ardhmen Benedikti XVI, ather kryepeshkopi i Monakos s Bavaris

  Emri: 155816757-0f22cceb-b721-45b5-81b1-2bf2a6e7b4ff.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 40.9 KB
  N vitin 1979 ajo mori mimin Nobel pr Paqe

  Emri: 155816652-9dd0187a-35a2-4281-94b7-df5b4b910461.jpg

Shikime: 162

Madhsia: 30.7 KB
  Takimi me Papa Gjon Palin e II pas marrjes s mimit Nobel

  Emri: 104647009-2a837507-730c-42e7-87d0-cc970340f87f.jpg

Shikime: 191

Madhsia: 49.8 KB
  Me senatorin amerikan Ted Kennedy n vitet shtatdhjet

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  Pr: 4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Emri: 160203121-773651c6-9886-4fc3-b02d-f5b8db0d930c.jpg

Shikime: 164

Madhsia: 26.8 KB
  Nj bised n vitin 1980 me Sandro Pertini, Presidenti i Republiks Italiane

  Emri: 104646938-3eea6ea6-d7ac-4a36-86b6-f1814714233e.jpg

Shikime: 179

Madhsia: 39.0 KB
  1981 Maj, Gjon Pali II vuan sulmin n Sheshin e Shn Pjetrit: Nn Tereza shkon pr ta vizituar at n spitalin Gemelli

  Emri: 160203960-4a803a6e-0aa7-416a-8476-d100231d4d56.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 36.3 KB
  Takimi i 1983 me Mbretreshn Elizabeth t Anglis

  Emri: 160203256-2fe96f6a-8113-4518-836f-9a78fe35ee3d.jpg

Shikime: 172

Madhsia: 41.5 KB
  Nn Tereza n vitin 1983 lutet s bashku me themeluesit e komunitetit Taiz, Brother Roger

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  Pr: 4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Emri: 160203224-fc48a839-a4f9-40e0-97bd-30127473c5a1.jpg

Shikime: 234

Madhsia: 39.7 KB
  N vitin 1985, me presidentin amerikan Ronald Reagan dhe gruan e tij Nancy

  Emri: 155817987-6c9084a9-6b09-4c4b-bc15-270c63f49ba1.jpg

Shikime: 226

Madhsia: 52.6 KB
  S bashku me peshkopin brazilian Helder Camara n nj takim t vitit 1985

  Emri: 104646963-365fe139-dfbe-4a60-9106-a27bdac9e000.jpg

Shikime: 155

Madhsia: 46.1 KB
  N vitin 1986 Papa Gjon Pali II viziton Indin dhe dshiron Nn Terezn n krah t tij

  Emri: 155815954-30f68e23-5868-436a-b0cc-bf3720631c0a.jpg

Shikime: 200

Madhsia: 40.2 KB
  N vitin 1987 ajo mori nj diplom nderi n Farmaci n Universitetin e Bolonjs

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,289
  Faleminderit
  86
  828 falenderime n 676 postime

  Pr: 4 shtator 2016: Shenjtrimi i Nn Terezs

  Emri: 155816655-d278487c-4f1e-4f62-9f33-4d75103366ba.jpg

Shikime: 266

Madhsia: 34.4 KB
  Nj tjetr takim me Papa Gjon Pali II, n vitin 1987

  Emri: 155818214-83903a5f-a054-4f17-9e7a-e53fc563419d.jpg

Shikime: 204

Madhsia: 32.6 KB
  S bashku me Chiara Lubich, themeluesen e Lvizjes s Fokolarve

  Emri: 104646947-4234655e-0e67-422d-a2e6-48d2c72baeb3.jpg

Shikime: 192

Madhsia: 50.2 KB
  Nj bised me Arafatin: n mes t ndrrs s Nn Terezs ishte pr t hapur nj mision n Gaza

  Emri: 155815977-4cbb19f1-8ad7-43b6-b6ed-d55dd285fea8.jpg

Shikime: 188

Madhsia: 31.8 KB
  S bashku me Kardinalin Dionigi Tettamanzi, kryepeshkopi i Genoa n at koh

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •