Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Pershendetje,

  A ka ndonjeri ekpserience se si ka pergatitur ne Shqiperi dokumentat per ekuivalentimin e diplomave ne Kanada, sic kerkohet nga WES ?

  A ka perdor dikush ndonje sherbim tjeter pervec Wes?
  ....

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Postime
  152
  Faleminderit
  3
  26 falenderime nė 24 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  1-International Qualifications Assessment Service
  http://work.alberta.ca/iqas
  Telephone : (+1) 780-427-2655
  Toll Free : (+1) 310-0000, 427-2655
  Fax : (+1) 780-422-9734
  ADDRESS(ES)
  9th floor, 9942 108 Street
  Edmonton, Alberta T5K 2J5 Canada

  2-International Credential Evaluation Service
  http://www.bcit.ca/ices/
  icesinfo@bcit.ca
  Telephone : (+1) 604-432-8800
  Toll Free : (+1) 866-434-9197
  Fax : (+1) 604-435-7033
  ADDRESS(ES)
  3700 Willingdon Avenue
  Burnaby, British Columbia V5G 3H2 Canada

  3-Comparative Education Service
  http://learn.utoronto.ca/ces
  ces.info@utoronto.ca
  Telephone : (+1) 416-978-0393
  Fax : (+1) 416-978-2185
  ADDRESS(ES)
  University of Toronto School of Continuing Studies, 162 St. George Street
  Toronto, Ontario M5S 2E9 Canada

  4-Ministčre de l'Immigration, de la Diversité et de l'Inclusion du Québec
  http://www.immigration-quebec.gouv.q...ion/index.html
  Telephone : (+1) 514-864-9191
  Fax : (+1) 877-864-9191
  ADDRESS(ES)
  Direction du courrier, de l'encaissement et de l'évaluation comparative, 285 rue Notre-Dame Ouest, 4e étage
  Montréal, Quebec H2Y 1T8 Canada
  ..
  ...pse nuk e pelqen WES by the way?...ai eshte i cic...me korrekti...
  ...se si duhet te veprosh me shkruaj ne privat nese nuk i kupton instruksionet...te pershendes!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga luleshtrydhe : 12-09-2016 mė 23:41
  https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Pershendetje,

  Normalisht WES zgjodha, se ai rekomandohet per akreditimin e kerkuar nga CIC plus dhe cmimet thone se i ka me te lira. Te tjerat as nuk hyra ti shikoj fare.

  Ka nje kerkese te vecante, psh. qe secilen diplome para se ta dergosh ta vendosesh ne nje zarf (kur i ke vene vulen apostille) bashke me perkthimin dhe kete zarf ta vulose institucioni qe ka leshuar diplomen bashke me firmen e dikujt aty. Ne rastin e diplomes se shkolles se mesme i bie te jete Drejtoria Arsimore dhe Ministria e Arsimit, megjithse edhe vete Gjimnazi ku ke mare deftesen e pjekurise ka vulen e vet. Nuk e di nese e njohin ne Ministrine e Arsimit nje procedure te tille.

  Me shum bezdi eshte diploma e shkolles se larte, se me sa me thane vula apostile vendoset tek firma Rektorit, po suplementin e diplomes dhe listen e notave i kemi te firmos me firmen e dekanit. Edhe kjo ngelet per tu rregulluar para se te futen tek zarfi i famshem.

  Nuk njof njeri nga UPT-ja qe e ka bere kete procedure me pare, se mund te na sqaronte pa humb kohe kot , keto detaje.
  ....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Postime
  152
  Faleminderit
  3
  26 falenderime nė 24 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Po nuk ke nevoj te dergosh diplomen e shkolles se mesme kur ke shkollen e larte, sepse graduimi i fundit ka vler. Ministria e Aresimit do te kontaktohet vet nga WES ,ndaj nuk eshte puna jote ajo se ndryshe cfar i mbeti konvertimit?
  Ty te duhet te pyesesh ne sekretarin ne Universitet, ato e dijne proceduren.
  https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar luleshtrydhe pėr postimin:

  fotjon (08-10-2016)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Po te shikosh KETU, kerkohet dhe deftesa pjekurise. Me sa dukes i kane rene hiles qe te ne eshte marre diploma shkolles se larte edhe pa te mesmen. Une do ta ndjek njehere sipas udhezimeve qe ata kane publikuar me siper, te shohim si do perfundoje.
  ....

 7. #6
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Ekuivalentim? mos ke dash te thuash njehsim apo baraz vlefshemeri? Shkruani o njerez shqip se late nam me fjale qe i sajoni vete

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  E pra, ka dal ne mode ky pseudo-patriotizmi gjuhsor, sidomos kur je 10.000 km larg ferrit
  ....

 9. #8
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Ca lidhje ka patriotizmi ketu? Thjeshte po shkaterrohet gjuha perdite si pa te keq.Me duket se te gjithe duhet te shqetesohemi per kete dukuri. Nuk ta vret veshin por edhe syrin "Ekuivalentim"?

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar murik pėr postimin:

  2043 (17-09-2016)

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  Citim Postuar mė parė nga luleshtrydhe Lexo Postimin
  Po nuk ke nevoj te dergosh diplomen e shkolles se mesme kur ke shkollen e larte, sepse graduimi i fundit ka vler. Ministria e Aresimit do te kontaktohet vet nga WES ,ndaj nuk eshte puna jote ajo se ndryshe cfar i mbeti konvertimit?
  Ty te duhet te pyesesh ne sekretarin ne Universitet, ato e dijne proceduren.
  If you have completed one or more years of post-secondary study, you do not need to submit any secondary school documents with your application.

  Paske pasur te drejte!
  ....

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Postime
  152
  Faleminderit
  3
  26 falenderime nė 24 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  .................
  https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

 13. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2020
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ekuivalentimi i diplomave me WES

  E di qe ka kaluar shume kohe nga ky postim, ndoshta smarr pergjigjie. Por aktualisht jan duke menduar te nis procedurat per ne Kanda dhe kjo pjesa e konvertimit te diplomes me ka corinentuar krejt, e doja tju pyesja mqs me jep dot nje orientim. Faleminderit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •