Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    "Lutjuni Nënë Terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjet Zotit", mashtron Don Lush Gjergji!

    Çfarë thonë prifti Don Lush Gjergji për shenjtërimin e Nënës Terezë?
    KUSH DO T’I LUTET NËNËS TEREZË NË KOSOVË?



    Vatikani ka vendosur që me 4 shtator Nëna Terezë të bëhet e shenjtë. Kjo nënkupton që Nëna Terezë tashmë sipas fesë katolike do të jetë një ndër personat e shenjtë të cilës njerëzit mund t’i luten dhe të kësisoj të garantohet se kjo lutje apo falënderim i transmetohet Zotit.

    Personat e shenjtë janë të njohur në konceptet e gati të gjitha religjioneve por vetëm feja katolike e ka ruajtur dhe specifikuar shenjtërinë, si një person që ka bërë mrekulli shëruese.

    Në Kosovë, lajmi për shenjtërimin e Nënës Terezë është parë si një nga lajmet më të rëndësishme për imazhin e shqiptarëve në botë.

    Krenari dhe nderë, vendimin e Vatikanit e kanë cilësuar edhe liderët shtetëror dhe personalitete të rëndësishme të jetës akademike, politike e kulturore në Kosovë.

    Zyrtarisht Kosova me Kushtetutë është vend laik. Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë në vitin 2012, në Kosovë janë 1 milionë e 739 mijë e 825 banorë. Fiks 1 milionë e 660 mijë 598 kosovarë apo 96 për qind e të regjistruarve janë deklaruar mysliman, 2.2 për qind katolik dhe 1.5 për qind ortodoksë.

    Në formularët e regjistrimit të popullsisë ishte edhe mundësia që të mos deklarohet fare feja apo edhe të mohohej ajo. Kësisoj 1 mijë e 209 kosovarë të Kosovës janë deklaruar se nuk i përkasin asnjë feje, ndërsa 7 mijë e 77 persona nuk janë përgjigjur fare pyetjes se cilës fe i takojnë.

    Çfarë thonë prifti Don Lush Gjergji, për shenjtërimin e Nënës Terezë?

    Sipas fesë katolike: “Është diçka e jashtëzakonshme, dekreti përfundimtar për caktimin e ditës kur do të ngjajë mesha e shenjtërimit të Nënës Terezë. Është caktuar dita e diel e 4 shtatorit si dita kur do të bëhet shenjtërimi i saj. Kjo lidhet me datën e rëndësishme sepse pikërisht të dielën e 5 shtatorit 1997, Nëna Terezë kaloj në amshim apo siç thoshte ajo ‘po i kthehet të Atit’. Tashmë me shenjtërimin e saj, Nëna Terezë e cila sa i ishte gjallë na përfaqësoj denjësisht, do të jetë avokati apo ndërmjetësi i njerëzve tek Zoti. Tash çdo shqiptar mund t’i lutet dhe ta falënderoj Zotin nëpërmjet Nënës Terezë. Ta lusim dhe ta falënderojmë Zotin nëpërmjet Nënës Terezë dhe ajo do t’ia përcjellë atit tonë”, ka thënë Don Lush Gjergji për televizionin publik, transmeton Insajderi.com.





    Ne i themi ketij don Lush karleones, se jo çdo Shqiptar do t'i lutët një të vdekurit, një statuje apo nje fotografije,... por çdo katolik shqiptar, qe dmth, 2.2% e popullesis Shqiptare do t'i lutet ne shenje idhujtarie !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 24-01-2017 më 11:04

  2. #2
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    I nderuar Evian ne Kosove nuk ka me shume se 15 mije deri 25 mije myslimane qe praktikojne islamin sic kerkohet nga feja. Regjistrimi i fundit i bere ka qene nje manipulim e ster manipulim. Shume njerez kane fshehur besimin per shkak te frikes nga diskriminimi aktiv e pasiv.

    2. Nevojitet nje replike me argumente Biblike. Ne e duam Nene Terezen por me shume e duam Jezusin e Nazaretit sepse ishte Ai i cili u kryqezua per mekatet tona, u poshterua 'per te keqen qe beme ne'. Pa Jezusin nuk do te kishte Nene Tereze ndersa pa Nene Terezen do te kishte perseri Jezus...

    Kjo replike do te vije, edhe per ty do te vlente kjo replike por vetem ki durim, ke kohe te pendohesh ende.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    I nderuar Evian ne Kosove nuk ka me shume se 15 mije deri 25 mije myslimane qe praktikojne islamin sic kerkohet nga feja. Regjistrimi i fundit i bere ka qene nje manipulim e ster manipulim. Shume njerez kane fshehur besimin per shkak te frikes nga diskriminimi aktiv e pasiv.

    2. Nevojitet nje replike me argumente Biblike. Ne e duam Nene Terezen por me shume e duam Jezusin e Nazaretit sepse ishte Ai i cili u kryqezua per mekatet tona, u poshterua 'per te keqen qe beme ne'. Pa Jezusin nuk do te kishte Nene Tereze ndersa pa Nene Terezen do te kishte perseri Jezus...

    Kjo replike do te vije, edhe per ty do te vlente kjo replike por vetem ki durim, ke kohe te pendohesh ende.

    Ç'lidhje ka kjo ? E rendisshme eshte qe ata i Lutën Zotit, Krijuesit e jo krijesës si puna juaj. E ne që i lutemi Zotit e jo murgeshave apo popave tu, jemi 96% të popullësis Shqiptare (përjashto llapin qe i lutet thacit e grabovcit).

    Ju sikur t'ju ktheheshit Biblës, vet do ta përjashtonit Trinitetin që është pengese e Adhurimit drejt 1 Zoti të vetëm !

    Ju sikur ta aplikonit këtë pjesë të Biblës, ju do t'ishit nga të nënshtruarit e Zotit, pra musliman !

    Eksodi, Bibël

    1

    Atëherë Perëndia shqiptoi tërë këto fjalë, duke thënë:

    2

    "Unë jam Zoti, Perëndia yt, që të nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtëpia e skllavërisë.

    3

    Nuk do të kesh perëndi të tjerë para meje. (Shenjteria e Mari Terezës bie ndesh me kete fjal të Zotit)

    4

    Nuk do të bësh skulpturë ose shëmbëlltyrë të asnjë gjëje që ndodhet aty në qiejt ose këtu poshtë në tokë ose në ujërat nën tokë. (Shembëlltyra e Jezusit që paraftyrohet si "zot" bie ndesh me kete citat të SHENJT, ngase eshte fajle e Zotit, e jo e Njerk Terezes!)

    5

    Nuk do të përkulesh para tyre dhe as do t`i shërbesh, sepse unë, Zoti, Perëndia yt, jam një Perëndi xheloz që dënon padrejtësinë e etërve mbi fëmijve të tyre deri në brezin e tretë dhe të katërt të atyre që më urrejnë,

    6

    dhe unë përdor dashamirësi për mijëra, për ata që më duan dhe që zbatojnë urdhërimet e mia. (Kush me më radikalizëm urdhëron në adhurimin e 1 Zoti të vetëm i cili nuk krahasohët me asgjë në toke e ne qiej ?) !

    7

    Nuk do ta përdorësh emrin e Zotit, të Perëndisë tënd, kot, sepse Zoti nuk do të lërë të pandëshkuar atë që përdor kot emrin e tij. (At, Monseigneur, Papa, Mama, Dada, Shen, Shan, Don Dam Bouum)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Evian : 06-09-2016 më 03:37

  4. #4
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Ç'lidhje ka kjo ? E rendisshme eshte qe ata i Lutën Zotit, Krijuesit e jo krijesës si puna juaj. E ne që i lutemi Zotit e jo murgeshave apo popave tu, jemi 96% të popullësis Shqiptare (përjashto llapin qe i lutet thacit e grabovcit).

    Ju sikur t'ju ktheheshit Biblës, vet do ta përjashtonit Trinitetin që është pengese e Adhurimit drejt 1 Zoti të vetëm !

    Ju sikur ta aplikonit këtë pjesë të Biblës, ju do t'ishit nga të nënshtruarit e Zotit, pra musliman !
    I nderuar ti postove njehere keto mos i perserit sepse e kuptuam 'shqetesimin' tend, tani prit per replike. Keto Urdheresa qe postove nese nuk te duket jeta perralle vlejne edhe per ty.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    I nderuar ti postove njehere keto mos i perserit sepse e kuptuam 'shqetesimin' tend, tani prit per replike. Keto Urdheresa qe postove nese nuk te duket jeta perralle vlejne edhe per ty.
    Cfar te them ty ? Qe t'pres te me pergjigjesh me korrektesi ?!

    Jo mesi, t'i s'ke kapacitet e as guxim te perballesh me nje radikalist, ekstremist i besimit te 1 Zoti të vetëm !

    Shih dëmin e Don lush gjergjit menjehere pasi beri apel publik qe t'i luten Gonxhe Bojaxhiut, qe sipas tij, Zoti qenka i pa-vemendshem ndaj lujteve tona.


  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Shiqo ti naive_evian,mbushu mend,qe vet kurani na meson qe muhamedi ishte pedofil,andaj nuk ka qene e mundur qe Zoti te kishte lidhje me nje pedofil...
    Prandaj,secila fe ne bote eshte me e pastert sesa feja e muhamed pedofilit.

  7. 2 antarët më poshtë falenderuan dielli1 për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Llapi (07-09-2016),mesia4ever (11-09-2016)

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    Shiqo ti naive_evian,mbushu mend,qe vet kurani na meson qe muhamedi ishte pedofil,andaj nuk ka qene e mundur qe Zoti te kishte lidhje me nje pedofil...
    Prandaj,secila fe ne bote eshte me e pastert sesa feja e muhamed pedofilit.

    Po të përgjigjem edhe ty, meqense sipas meje, je më budallic se mesia.

    (Zot më fal, që po bie ne kete nivel paganesh) Sipas fejës tënde, nëna e "zotit" ishte vetëm 12 vjeç kur lindi "zotin" moj bij !

    Cfar do t'me thuash ti tani ?

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    nuk ka qene e mundur qe Zoti te kishte lidhje me nje pedofil...
    Çka ?! Hë thuaje edhe një here,.. ???

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    nuk ka qene e mundur qe Zoti te kishte lidhje me nje pedofil...
    F.l.m.

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Evian ne cfare libri e ke lexuar qe Shen Maria ishte 12 vjec?
    La verita' ti rendera' libero!

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    Evian ne cfare libri e ke lexuar qe Shen Maria ishte 12 vjec?
    Më ka thene nje Prift katolik ketu ne perendim.

    Ai ma shpjegoi keshtu : Pedofilia eshte shpifje ateistësh, Shen Maria ishte vetem 12 vjeç kur lindi Jizusin, pse kaq e re ? Sepse familja e saj s'kishte pasardhes perpos Maris, dhe si pasoje e sipas tradites se kohes, ata e fejuan para kohe me kushëririn me te afert te saj, pra Joseph-in qe mos te humbet trashegimia. Zakonisht martesat n'ate kohe beheshin 13, 14 vjeç kurse sipas Priftit, Joseph-i s'ishte edhe shume i vjeter, diku ka te tridhjetat.

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Më ka thene nje Prift katolik ketu ne perendim.

    Ai ma shpjegoi keshtu : Pedofilia eshte shpifje ateistësh, Shen Maria ishte vetem 12 vjeç kur lindi Jizusin, pse kaq e re ? Sepse familja e saj s'kishte pasardhes perpos Maris, dhe si pasoje e sipas tradites se kohes, ata e fejuan para kohe me kushëririn me te afert te saj, pra Joseph-in qe mos te humbet trashegimia. Zakonisht martesat n'ate kohe beheshin 13, 14 vjeç kurse sipas Priftit, Joseph-i s'ishte edhe shume i vjeter, diku ka te tridhjetat.
    Evian nje keshille: Here tjeter na fol per gjera qe ke lexuar dhe jane te besueshme jo per gjera te treguara dhe hamendesuara nga nje prift. Mos beso cdo prift sepse ka plot prifterinj qe nuk besojne se ka Djall. Ndersa lidhur me temen duhet te kuptosh qe Dom Lush Gjergji nuk ka thene asgje me shume dhe as me pak nga doktrina e krishtere, pavarsisht se kjo nuk pranohet apo kuptohet nga te gjithe.
    La verita' ti rendera' libero!

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    Evian nje keshille: Here tjeter na fol per gjera qe ke lexuar dhe jane te besueshme jo per gjera te treguara dhe hamendesuara nga nje prift. Mos beso cdo prift sepse ka plot prifterinj qe nuk besojne se ka Djall. Ndersa lidhur me temen duhet te kuptosh qe Dom Lush Gjergji nuk ka thene asgje me shume dhe as me pak nga doktrina e krishtere, pavarsisht se kjo nuk pranohet apo kuptohet nga te gjithe.
    Mund te kerkosh edhe ne internet, dhe do zbulosh qe e vertet, mosha kur lindi Virgjeresha ishte dikur rreth te 12-tave.

    Don Lush Gjergji beri apel ne paganizëm.
    Kontradikt absolute me 10 urdheresat !

  13. #12
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    Evian nje keshille: Here tjeter na fol per gjera qe ke lexuar dhe jane te besueshme jo per gjera te treguara dhe hamendesuara nga nje prift. .
    Kjo eshte kontradikta e disa ateisteve dhe myslimaneve, mohojne ate qe dihet (martesen e Muhamedit me Aishen) pohojne ate qe nuk dihet (moshen e Marise)...

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kjo eshte kontradikta e disa ateisteve dhe myslimaneve, mohojne ate qe dihet (martesen e Muhamedit me Aishen) pohojne ate qe nuk dihet (moshen e Marise)...
    S'kemi asnje kontradikt, ne vetëm po mundohemi t'ju hapim syt me duart e juaj, por kur deshiron te qendrosh i verbër dhe i shurdher, s'ka kush qe mund te te ndriçon mendjen.

    Pra keshtu, vazhdo e beso se "nëna 12 vjeçare, lindi Zotin" !

  15. #14
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    S'kemi asnje kontradikt, ne vetëm po mundohemi t'ju hapim syt me duart e juaj, por kur deshiron te qendrosh i verbër dhe i shurdher, s'ka kush qe mund te te ndriçon mendjen.

    Pra keshtu, vazhdo e beso se "nëna 12 vjeçare, lindi Zotin" !
    54 vjecari kryen mardhenie me 9 vjecare, Kurani ne anen tjeter thote se ai ishte shembull per te gjithe njerezimin ti me thua mua se une qenkam i verber e i shurdhet?! Ti thua se ketu ska kontradikte e di perse e thua kete. Ti sdi cfare d.m.th. besimi ne Zot por vetem deshiron ta mbrosh identitetin tend te cilin e ke lidhur me islam.
    Luj qoke luj ti me veten tende se as kush s'mund te ta ndaloje kete.

    Se besoj se Maria ishte 12 vjecare, thjeshte nuk dihet mosha e saj. Mos shpik gjera nga vetja pastaj te thuash 'oh mua vetem nje prift me tha kshtu'.

  16. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    54 vjecari kryen marrdhenie seksuale me 9 vjecare. Evian thote se ketu ska kontradikte asgje, krejt cdo gje eshte e paster. Pasojne te qeshurat


  17. #16
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Ç'lidhje ka kjo ? E rendisshme eshte qe ata i Lutën Zotit, Krijuesit e jo krijesës si puna juaj. E ne që i lutemi Zotit e jo murgeshave apo popave tu, jemi 96% të popullësis Shqiptare (përjashto llapin qe i lutet thacit e grabovcit).
    Si gjithmone, ju mazllemat, pellisni per qimen ne syrin e tjetrit, por s'shihni traun ne syte tuaj:
    64. Ne nuk dërguam asnjë të dërguar vetëm që me urdhërin e All-llahut t'i bëhet respekt (nga njerëzit) atij. E sikur të vinin ata te ti, pasi që ta kenë dëmtuar veten e tyre (nuk kanë pranuar gjykimin tënd), e të kërkonin ata vetë ndjesë te All-llahu, e edhe i dërguari të kërkojë ndjesë për ta, ata do të kuptonin se All-llahu pranon pendimin dhe është mëshirues.

    Çfarë thonë prifti Don Lush Gjergji, për shenjtërimin e Nënës Terezë?

    Sipas fesë katolike: “Është diçka e jashtëzakonshme, dekreti përfundimtar për caktimin e ditës kur do të ngjajë mesha e shenjtërimit të Nënës Terezë. Është caktuar dita e diel e 4 shtatorit si dita kur do të bëhet shenjtërimi i saj. Kjo lidhet me datën e rëndësishme sepse pikërisht të dielën e 5 shtatorit 1997, Nëna Terezë kaloj në amshim apo siç thoshte ajo ‘po i kthehet të Atit’. Tashmë me shenjtërimin e saj, Nëna Terezë e cila sa i ishte gjallë na përfaqësoj denjësisht, do të jetë avokati apo ndërmjetësi i njerëzve tek Zoti. Tash çdo shqiptar mund t’i lutet dhe ta falënderoj Zotin nëpërmjet Nënës Terezë. Ta lusim dhe ta falënderojmë Zotin nëpërmjet Nënës Terezë dhe ajo do t’ia përcjellë atit tonë”, ka thënë Don Lush Gjergji për televizionin publik, transmeton Insajderi.com.

    Pra, ne te dyja rastet, perdoret nje njeri qe t'i amplifikoje lutjet dhe falenderimet te Zoti: te krishteret thone "nenea Tereze lutu per ne...." dhe Allahu thote "Muhamedi kerkon ndjese per ju...."!!!
    Ku eshte ndryshimi???!
    Ndryshimi qendron ne faktin se mazllemat jane te verbuar dhe si te tille nuk u lejohet te lexojne Kuranin!!

    Ju sikur t'ju ktheheshit Biblës, vet do ta përjashtonit Trinitetin që është pengese e Adhurimit drejt 1 Zoti të vetëm !
    Vertet mazllem??
    Po ja t'i kthehemi Kuranit e te shohim:
    1)Kurani thote se Jezusi eshte Fjala e Allahut(e perjetshme)....e pra Fjala e Allahut nuk eshte Allahu dhe Allahu nuk eshte Fjala e vet, por çdo gje behet nga fjala e jo nga Allahu drejt per drejt!! A do te thote kjo se mazllemat besojne ne zotin "Fjala e Allahut"?!.....te krishteret besojne te njejten gje, veçse mazllemat pellasin se ata jane ndryshe....
    2) Kurani thote se Libri i Allahut eshte i perjetshem dhe i pandryshueshem.....a do te thote kjo se mazllemat besojne ne zotin Kuran(vetem nje zot eshte i perjetshem)....oh, mos, mazllemat qenkan mushrike....ahahahahahaha...
    3) Kurani thote se Froni i Allahut eshte i perjetshem dhe i pandryshueshem..a do te thote kjo se mazllemat besojne ne zotin Fron(vetem nje zot eshte i perjetshem)....oh, mos, mazllemat qenkan mushrike....ahahahahahaha...
    4) Kurani thote se Jezusi eshte Fjala, Shpirti, Paqja dhe Gjykimi i Allahut, veti keto te Allahut veçanerisht.....a nuk e ben kjo Jezusin Zot te myslimaneve??!
    5) Allahu lutet per profetin Muhamed!!! Kujt i lutet??? Ne kristianet e dime se kujt.....
    43:56. Është e vërtetë se All-llahu dhe engjëjt e Tij luten ( jusalluna)per Pejgamberin. O ju që keni besuar, lutuni per atë (duke rënë salavatë) dhe përshëndeteni me selam.
    Tashi, ne kete ajet, lo vetem Allahu lutet, duke bere shirk(i ben shoq vetvetes), por edh emuslimanet luten per Muhamedin!!! A nuk pellasin Evianet mazlleme se sekush i lutet zotit me vehte???1 Pse mazllemat duhet te bien en "salavate" per Muhamedin??!
    Qesharake qe mazllemat kane edhe guxim te kritikojne besimtaret e fese qe Allahu ua ka urdheruar te kerkojne ndihme nese nuk kuptojne Kuranin!!
    10:94. Po, (fjala vjen), nëse je në dyshim për këtë që të zbritëm ty (për ngjarjet e pejgamberëve), atëherë pyeti ata që lexojnë librin para teje(Hebrenjte dhe te Krishteret). Ty të erdhi nga Zoti yt e vërteta, pra, mos u bë prej atyre që dyshojnë.
    Ju sikur ta aplikonit këtë pjesë të Biblës, ju do t'ishit nga të nënshtruarit e Zotit, pra musliman !
    Sikur ju dudumat te kuptonit sadopak ate qe eshte shkruar ne Kuran, do te ishit te tere pasues te Jezu Krishtit. Mesihut, Zotit te vertete te cilit i lutet Allahu per Muhamedin mekatar!!
    Jarigas

  18. #17
    Omelsin me krip Maska e Busy Girl
    Anëtarësuar
    04-02-2012
    Vendndodhja
    Here and there I'm everywhere
    Postime
    4,491

    Për: "Lutjuni nënë terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjët Zotit", mashtron Don Lush Gjergji !

    He se lat nam do i lutemi Nen Terezes pse????? Se kshu na tha papa pirdh pirdh
    "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

  19. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: "Lutjuni Nënë Terezës, dhe ajo do t'ia përcjell lutjet Zotit", mashtron Don Lush Gjergji!

    Nese nuk doni t'i luteni Nene Terezes, nuk ju detyron njeri me zorr, mos ju lutni asaj. Eshte e drejta juaj si qytetare te lire te beni ate qe doni ne lirine tuaj. Atje ku gaboni, atje ku tregoni prapambetjen anadollake ne mentalitet, eshte sulmi ndaj nje prifti katolik apo perpjekja per tu kanosur kujtdo qe nuk mendon si ju. Nese nuk e dini, mesojeni qe ashtu si ju keni lirine tuaj si qytetare te mos i luteni nje shenjtoreje romano-katolike, ashtu edhe ai prifti romano-katolik, ashtu edhe ai besimtari romano-katolik qe jeton ne Kosove apo kudo, gezon te drejten t'i lutet shenjtores. Dhe arsyeja perse kjo kulture eshte e prapambetur dhe anadollake, duket ne faqet e historise se ketij populli: vetem ne epoken e sulltaneve njerezit nuk gezonin lirine e tyre si njerez te dhuruar nga Zoti, por gezonin vetem lirine qe jepte dhe merrte Sulltani. Dhe te krishteret romano-katolike dhe orthodhokse, nuk ishin qytetare me te njejtat te drejta sic i gezonte edhe ai muslimani.

    Keshtu qe shkundeni mentalitetin anadollak te gjysherve e stergjysherve tuaj, pasi jeni te rinj ne moshe e keni fat te jetoni e rriteni ne epoken e lirise. Dhe perqafoni me te dyja duart fort lirine qe gezoni sot, duke e ruajtur ate si te shenjte, dhe duke e respektuar ate me cdo fryme qe merrni. Dhe te respektosh lirine e atij qytetarit te besoje apo mendoje ndryshe nga ty, do te thote te respektosh vetveten. Pasi nese ti nuk i respekton atij qytetarit lirine e tij as ai nuk do te respektoje ty lirine tende per te besuar ate fe qe ti beson. Dhe ajo rruge eshte pa krye, te shpie ne dhune, vuajtje, shkaterrim.

    Albo

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •