Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Prishtin: Heqin portretin e Gjergj Kastriotit dhe vendosin flamurin turk n shkolln fillore

  Punonjsit turq heqin Gjergj Kastriotin nga shkolla

  Emri: shkolla-elena-gjika-kosove.jpg

Shikime: 667

Madhsia: 31.7 KB

  Nj firm turke, e cila kishte fituar tenderin pr t lyer shkolln fillore Elena Gjika n Prishtin, e ka hequr portretin e Gjergj Kastriotit duke e zvendsuar me nj or me dizajnin e flamurit turk. Kt gj e pretendon drejtori i Kosovafilm, Gani Mehmetaj.

  Mehmetaj prmes nj statusi n profilin e tij n Facebook ka shkruar se nj firm turke, n do klas t shkolls Elena Gjika ka vn nga nj or muri me flamurin e Turqis dhe e ka hequr portretin e Gjergj Kastriotit.

  Sipas tij, arsimtart e shkolls kan reaguar ashpr duke krcnuar se do t protestojn dhe nuk do t lejojn q nxnsit t futen n ato klasa ku sht hequr portreti i Sknderbeut.

  Postimi i plot i Gani Mehmetaj:

  N shkolln fillore Elena Gjika n Prishtin N vend t portretit t Gjergj Kastriotit flamuri turk!

  Profesort e ksaj shkolle, t zemruar me veprimin e firms nga Turqia, paralajmruan protesta t ashpra kundr prdhosjes s shkolls e prpjekjes pr shkombtarizim. Arsimtart e shkolls fillore Elena Gjika n Prishtin, lajmruan plot indinjat se nj firm nga Turqia q paska marr pjes n lyerjen e shkolls fillore Elena Gjika, n Prishtin, n do klas e ka vn nga nj or muri me flamurin e Turqis, ndrsa i ka hequr portretet e Gjergj Kastriotit-Sknderbeut.

  Nxnsve shqiptar, por edhe nxnsve tjer t ksaj shkolle, shtetas t Kosovs, n vend t portretit t Gjergj Kastriotit-Sknderbeu, ua imponojn m dhun flamurin e Turqis.

  Profesort e shkolls fillore kan reaguar ashpr kundr ktij prdhunimi t shkolls shqiptare n Kosov, ata kan krcnuar se do t bjn protesta dhe nuk do t lejojn n asnj mnyr q t futen fmijt n paralelet ku sht hequr portreti i Sknderbeut dhe sht vn flamuri turk. Ata krkojn urgjentisht t hiqen flamujt e nj shteti t huaj n shkolln shqiptare t Kosovs, krkojn q t mos vazhdoj prdhosja e autoritetit e emrit t mir q gzon kjo shkoll dhe msimdhnsit e saj.

  Arsimtart e Elena Gjiks kan sakrifikuar jetn n kohn e okupimit t Miloshevqit q t mbajn gjall frymn shqipe, kan punuar pa pages, ishin hero t arsimit shqip, ndrsa tash n shtetin e tyre dikush ua prdhos simbolet kombtare. Prandaj para se t bhet prurimi arsimtart krkojn q t hiqen flamujt e shtetit t huaj e t kthehet portreti i Gjergj Kastriotit-Sknderbeut.

  Gazeta Express

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Pr: Prishtin: Heqin portretin e Gjergj Kastriotit dhe vendosin flamurin turk n shkolln fillore

  TIKA tregon arsyen e vendosjes s flamurit turk n shkolln Elena Gjika

  20:55, 18 August 2016
  Agjencia Turke pr Bashkpunim dhe Koordinim, TIKA, ka reaguar ndaj shkrimeve t sotme n mediet e vendit pr vendosjen e flamurit turk n shkolln "Elena Gjika" n Prishtin.


  N prfundim t ktyre punimeve n vend se t vendosen tabela me mbishkrime ku prshkruhet se renovimi dhe inventarizimi i ktyre klasave jan br fal donacionit t Agjencis son, ne vlersuam q do t ishte m e prshtatshme vendosja e orve me mbishkrim e cila do t kishte edhe funksionalitet dhe pr dobi t nxnsve dhe msimdhnsve. N kto or sht vendosur stema (logo) e institucionit ton e cila prfshin edhe hnn dhe yllin pjes t cilat prfshihen edhe n flamurin e Turqis, arsyeton TIKA vendosjen e flamurit turk.

  Ky sht reagimi i plot i TIKA-s:

  Duke u bazuar n krkesn t drejtuar nga shkolla Elena Gjika n Prishtin, me an t donacionit t Agjencis son (TIKA) sht realizuar renovimi dhe furnizimi me mobilje t disa nga klasave (dhoma msimi) n shkolln Elena Gjika. Kto punime t renovimit dhe inventarizimit t gjr jan kryer nga kompanit Kosovare dhe nga puntor shqiptar Kosovar. N prfundim t ktyre punimeve n vend se t vendosen tabela me mbishkrime ku prshkruhet se renovimi dhe inventarizimi i ktyre klasave jan br fal donacionit t Agjencis son, ne vlersuam q do t ishte m e prshtatshme vendosja e orve me mbishkrim e cila do t kishte edhe funkcionalitet dhe pr dobi t nxnsve dhe msimdhnsve.N kto or sht vendosur stema (logo) e institucionit ton e cila prfshin edhe hnn dhe yllin pjes t cilat prfshihen edhe n flamurin e Turqis.

  N kto klasa, ashtu si pretendohen nga kto lajme t pabaza, assesi q bhet fjal pr largimin e qllimshm t portretit t Sknderbeut. N ann tjetr duhet t theksohet se para fillimit t punimeve n kto klasa as q ekzistonte portreti i Sknderbeut.

  Duke pasur nj gjendje reale dhe shum t qart siq sht theksuar m lart dhe duke e marr parasysh deklaratat pr opinionin dhn pr mediat nga ana e drejtorit t shkolls Z. Vitia si dhe pa u marr asnj informat t drejtprdrejt nga TIKA jan prodhuar lajme si TIKA ka larguar portretin e Sknderbeut dhe ka vendosur flamurin Turk.Andaj ne shum ashpr dnojm dhe denoncojm lajme t tilla t pabazuara dhe qllim keqe q nuk prputhen assesi me parimet e gazetaris dhe vlerat morale.

  Ne iniciativat e ktij lloji nuk i konsiderojm vetm si nj kampanj manipuluese t inicuar kundr institucionit ton e cila ka realizuar qindra projekte n fusha t ndryshme si n arsim, bujqsi, shndetsi, mbrojte e trashgmis kulturore duke e prfshir ktu edhe investimet n Shkolln e Mesme t Lart n Drenas e cila pikrisht e mban emrin e Sknderbeut dhe n shum shkolla ku n klasat e tyre ekziston portreti i Sknderbeut, por edhe si nj iniciativ mashtruese ndaj popullit t Kosovs t kryer me paprgjegjsi dhe mosrespekt.

  Iniciativat e ktilla qllim keqe assesi nuk do t ken efekt negativ pr marrdhniet tona me popullin dhe shtetin e Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Prishtin: Heqin portretin e Gjergj Kastriotit dhe vendosin flamurin turk n shkolln fillore

  Le te vejne foton e baba Erdoganit..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Pr: Prishtin: Heqin portretin e Gjergj Kastriotit dhe vendosin flamurin turk n shkolln fillore  Drejtoresha e Arsimit n Prishtin e qet n rren Shpend Ahmetin pr heqjen e Sknderbeut

  18:03 / E shtun, 20 Gusht 2016

  Drejtoresha e Arsimit n Komunn e Prishtins, Arbrie Nagavci, e ka dhn versionin final rreth heqjes s fotove t Gjergj Kastriotit dhe Elena Gjiks nga nj shkoll fillore n Kryeqytet.

  Ka thn se i kan krkuar drejtorit t shkolls q menjher fotot t rikthehen. Ve ksaj, Drejtoresha ka krkuar edhe largimin orve t vendosura nga agjencia turke, TIKA. Mirpo, dy dit m von, Shpend Ahmeti kishte demantuar Nagavcin, duke thn se asnj fotografi e Sknderbeut sishte larguar nga Shkolla.

  Shpend Ahmeti dhe drejtoresha e Arsimit n Komunn e Prishtins, Arbrie Nagavci, se kan thn t njjtin version pr at far ndodhi me portretin e Sknderbeut dhe Elena Gjiks n nj shkoll fillore n Prishtin.

  Nagavci, m 18 gusht, kishte se ishin hequr fotografit e Sknderbeut dhe Elena Gjiks pr shkak se dhomat ku ishin t vendosura kto portrete po rinovoheshin. Mirpo, pastaj kan krkuar rivendosjen e tyre dhe heqjen e orve me flamuj t Turqis.

  Sa pr njohuri, punt q jan kryer n njmbdhjet klas kan qen donacion nga organizata "Tika" dhe kjo sht br me krkes t drejtorit t shkolls dhe me aprovim t Kshillit Drejtues t shkolls, kurse glqerosja e hapsirs tjetr t shkolls sht br nga ana e Komuns s Prishtins. Gjithnj sipas drejtorit, n shkoll fotografit e Sknderbeut kan qen t vendosura n salln e msimdhnsve dhe n hollin e shkolls, kurse n dhomat e msimit kan qen t vendosura fotografi t Elena Gjiks. dhe t njjtat jan hequr prkohsisht pr shkak t glqerosjes s mureve, ka sqaruar Drejtoresha Nagavci.

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •