Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  N Vlor kamarieri t sillet si pronar lokali

  Emri: kamarier-659x442_1470555971-5239212.jpg

Shikime: 428

Madhsia: 14.8 KB

  N TripAdvisor, nj nga portalet amerikane m t famshme t turizmit n bot me prvoj 16-vjeare, pr Shqiprin gjen mbi 43,000 komente e opinione.
  Si destinacionet m popullore renditen: Tirana, Saranda, Durrsi, Vlora, Shkodra dhe Ksamili. Ankesat pr shrbimin n Vlor, ku stafi nuk buzqesh dhe ku kamarieri t bn si pronar

  N syt e t huajve, Shqipria po maturohet si vend turistik, rekomandohet shpesh dhe me fjal tejet pozitive. Ka destinacione t pazbuluara me natyr q t l pa frym.
  Kur vjen puna te pikat e dobta, nuk ka asgj t re, vazhdojm t zhgnjejm me cilsin e shrbimeve dhe burimet njerzore jo t specializuar, sidomos n zonn e Vlors, ku stafi nuk buzqesh dhe ku kamarieri t bn si pronar.
  Ankesat m t shpeshta kryesore n faqen e TripAdvisor kan t bjn me yjet, t cilat nuk prputhen me ato q t huajt gjejn n t vrtet. Natyrisht, ata nuk kan sesi ta din q n Shqipri ato jan vendosur sipas qejfit t pronarit.
  Mikpritja sht nj nga vlerat m pozitive dhe tipari m dallues, me t cilin na karakterizojn t huajt.
  Ata vlersojn s teprmi ushqimin e freskt, bio, por edhe kombinimet mes kuzhins tradicionale dhe asaj ndrkombtare.

  Tirana, hotele dhe restorante m me standarde

  Kryeqyteti shqiptar z peshn kryesore te seksioni pr Shqiprin, duke qen se ka edhe numrin m t madh t hoteleve (88) dhe restoranteve (509) pr t cilat jepen opinione. T huajt e vlersojn Tirann pr cilsin e lart t hoteleve dhe restoranteve. Nj pjes e tyre rekomandohen n mnyr t veant. M t vlersuar jan hotelet n afrsi t qendrs s Tirans. Elementet q merren n konsiderat jan: mirmbajtja e dhomave, pastrtia e tualetit, hapsira, komoditeti i shtretrve, shrbimi i internetit Wifi, por edhe stafi.
  Ndr hotelet m t vlersuara nga TripAdvisor jan: Monarc, Dinasty, The Rooms, Hotel Airport, Theranda, Hotel Tirana, Vila Alba, SarOtel, Prestige, Mondial, City Hotel, Baron, Jolly, Millennium, Nobel, Bujtina e Gjelit, Vila Verde, Stela, Diplomat Fashion, Vila e Art, Blloku, Victoria, La Boheme, Sky 2, Lot Botiquet dhe Capital.
  Pjesa m e madhe e opinioneve pr hotelet n Tiran vlersojn vendndodhjen, stafin e kualifikuar dhe t sjellshm, hapsirat e dhomave, sigurin, pastrtin, pajisja me facilitete etj.
  Nj pjes e mir e komenteve pr hotelet n qendr dhe n afrsi t saj vijn nga Britania e Madhe, SHBA-ja, por edhe Zvicra, Norvegjia, etj.
  Ja se far shkruan nj turist nga Tel Avivi pr nj nga kto hotele, jo shum afr qendrs: Shrbim i prsosur nga A-ja te Z-ja. Staf miqsor dhe i kndshm. Atmosfer bashkkohore. Dhom e pastr dhe komode. N dhomn time gjeta: Mac, AppleTv, Tablet dhe makinn e kafes.
  Ndrsa nj turist nga Stokholmi i Suedis e prshkruan kshtu prvojn n nj nga kto hotele: Ne qndruam dy net, bufeja e mngjesit e mir dhe dhomat komode dhe t rinovuara.
  Ndrsa ndr restorantet m t vlersuara renditen: A la sante, Era, Delicatezze di mare, Otuim, Vita 99, Oda, Panoramic, Melograno, Taiwan, Amor, Balloni Dajtit, Sofra e Ariut, Funky Moustache, Sheqer Pikant, etj.
  Vlersohet me nota pozitive ushqimi, veanrisht raporti me mimin. M t vlersuara jan restorantet q ofrojn gatime tradicionale.

  Saranda: Shrbimi ka vend pr prmirsim
  Nj nga destinacionet e preferuara dhe t kshilluara nga t huajt. Vlersohet pr afrsin me Korfuzin (udhtimi sht i lir), por edhe sepse ofron nj sr atraksionesh, si: detin, brigjet ranore e shkmbore, kulturn, traditn e arkeologjin. Ata q komentojn pr Sarandn, duke e rekomanduar si nj destinacion must, jan nga Britania e Madhe. Referojn se akomodimi n nat mesatarisht kushton 40 euro, ndrsa n prgjithsi, mimet i vlersojn si t larta pr standardet shqiptare.
  Ndr hotelet m t vlersuara renditen: Brilant, Brahamas, Agimi, Kaonia, Titania, Porto Eda, Jaroal, Aulona, Grand, Mediterrane, Royal etj.
  Pjesa m e madhe e atyre q rekomandojn hotelet n Sarand jan familjar, me origjin britanike dhe italiane. Hotelet vlersohen pr raportin mes mimit dhe shrbimit.
  N komentin e tij pr qndrimin n nj nga hotelet e prmendura, nj turist nga Rusia shkruan: Qndrim i kndshm. Dhoma t pastra, me hapsira t bollshme, dy ballkone dhe dy banja. Lidhje e tmerrshme me WiFi dhe vetm nj nga dy kondicionert punonte. Mngjesi ishte i mir. Stafi na shrbeu mngjesin edhe ditn q ne u larguam. Vrtet miqsor.
  Ndrsa nj turist nga Londra e prshkuan kshtu qndrimin e tij prej 9 netsh n nj nga hotelet e vlersuara nga TripAdvisor n Sarand: Hoteli gjendej n qendr t qytetit. sht shum i pastr dhe komod, mngjesi i mir. Por, kujdesi ndaj klientit duhet prmirsuar. N recepsion askush nuk t ndihmonte me shtje t ndryshme t organizimit, si: ekskursionet, gjetja e nj taksie etj.
  Nj tjetr turist britanik shkruan pr nj nga hotelet n Sarand: Nuk mund ta justifikoj klasifikimin me 3 yje pr mimin q kishte ky hotel. Mngjesi ishte zhgnjyes. Megjithat, nuk sht se ishte ndonj gj m e mir n Greqi, por t paktn nse thua me 3 yje, duhet t ket nj gam m t gjer pijesh sesa thjesht uj dhe ca lngje frutash.
  Nga 88 restorantet q jan te TripAdvisor pr Sarandn, vetm 5 prej tyre kan marr certifikatn pr ekselenc. Restorantet e qytetit bregdetar jugor vlersohen pr ushqimin e shijshm, t gatuar mir dhe t servirur me shije moderne.
  Por, t huajt nuk stepen t vn n dukje edhe truket q prdorin shpesh kameriert shqiptar kur prballen me t huajt.
  Nj turist nga Long Beach Kalifornia thot:
  Ne nism t porosisnim nj kane me ver shtpie, por kamerieri na sugjeroi nj shishe vere shqiptare, e cila kishte t njjtn mim. N fund fatura na erdhi 2,200 lek (rreth 17 dollar). Vshtir t besosh se nj kan me ver shtpie ka pasur t njjtin mim. Ndrsa nj turist nga Stokholmi i Suedis shkruan kshtu pr prvojn n nj nga restorantet e Sarands, gjat qndrimit t tij dy jav m par: Pata pritshmri t larta, por q pr fat t keq nuk mu prmbushn. Shrbimi ishte i ngadalt (Welcome to Albania) ushqimi ishte i pakt. Vera ishte e mir, por secila shishe kushtonte rreth 3,000 lek.

  Durrsi: Ushqimi m i mir se akomodimi
  Qyteti m i madh bregdetar i vendit vlersohet nga turistt e huaj pr restorantet e mira ku hahet peshk i freskt, por edhe pr hotelet luksoze me stafe t trajnuara.
  Ndr hotelet m t vlersuara n Durrs jan: Aragosta, Vila Lule, Bleart, Ani, Vivas, Oaz, Green Park, Arvi, Leonardo, etj.
  Vlersohet pamja q ofrojn kto hotele nga deti dhe komoditetet.
  Nj turiste shkruan kshtu pr nj nga hotelet me m shum opinione n Durrs: Dhomn e rezervova prmes TripAdvisor dhe e zgjodha me pamje nga deti, por kur mbrrita m than se ishte e zn, edhe pse u tregova rezervimin. M than se nse doja t merrja nj dhom tjetr, duhet t paguaja ekstra, gj q e bra, pasi mbrrita von dhe nuk kisha zgjidhje tjetr. Pagova 90 euro/nata dhe nuk kishte uj pr t br dush. U pendova q e zgjodha.
  Ndrsa nj turist nga Stambolli, Turqi, e prshkruan kshtu prvojn n nj nga hotelet e Durrsit:
  Ishte hera ime e par n bregdetin shqiptar. Hoteli ishte 15 km larg nga qendra. Ndaj nse jeni duke krkuar nj vend t qet, ku mund t shijoni rrn, pishinn fantastike dhe ushqimin e mir, ky sht vendi q bn pr ju.
  Pr restorantet n Durrs (103 n website), t huajt ndanin opinione m pozitive. Mes restoranteve me m shum komente, pes kan certifikatn e ekselencs nga TripAdvisor. Vlersohet cilsia e ushqimit, veanrisht prodhimet e freskta t detit.
  Por, ja se far shkruan nj turiste nga Belgjika: Ne donim t shkonim te restoranti pr t cilin kishim lexuar komente shum t mira ktu, por taksisti na rekomandoi nj vend tjetr. Nuk e dgjuam dhe vazhduam n zgjedhjen ton. Kur mbrritm pam se vendi ishte i errt, menduam se ishte mbyllur. Atyre iu desh nj koh e gjat q t gjenin nj kamerier q t na ndihmonte me anglishten. N fillim, ne porositm pica me fruta deti, por nuk i pam kund ato, pastaj nj tav me karkaleca dhe as ata nuk i gjetm n pjat. mblsira nuk kishte asgj t veant. Nuk do t kthehemi m.
  Ndrsa nj turiste italiane shkruan pr prvojn e saj n nj nga restorantet n periferi t Durrsit: Pr t shkuar n t duhet t udhtosh n nj zon t varfr, mbi kodr. Por, aty do t gjeni nj vend t kndshm, ku ushqimi tradicional przihet me at ndrkombtar. Ushqimi ishte shum i mir dhe i freskt. Kameriert profesionist dhe t kndshm. Shum i lir pr turistt nga BE-ja (15-20 euro).

  Vlora: Kamerieri ta shpif
  Vlora sht nj destinacion q trheq vmendjen e turistve t huaj pr natyrn, detin e pastr dhe ushqimin, por pika m e dobt mbetet shrbimi, komunikimi i burimeve njerzore.
  Numri i hoteleve q kan marr komente sht i pakt, 15 dhe ndr m t vlersuarit jan: Liro, Partner, Regina, Primavera, New York, Pavarsia, Helia, Edva, etj.
  Ja se far shkruan nj turist nga Tampa, Finland, pr nj nga hotelet m t komentuar n Vlor.
  Ne e zgjodhm hotelin bazuar nga komentet e marra n TripAdvisor, por nuk e kuptuam prse vlersimi ishte aq i lart. Prve pamjes s mrekullueshme nga dhoma dhe plazhit privat nuk kishte ndonj gj pr tu shnuar. Gjja q t binte m shum n sy ishte stafi. Askush nuk buzqeshte. T gjith dukeshin jo t lumtur q punonin aty dhe askush nuk prpiqej t t bnte t ndiheshe e mirseardhur. Ushqimi n restorant ishte i mir, por mimi nuk e justifikonte. Mngjesi fillonte n orn 8.30, q ishte ca si von aq m tepr kur guida na kishte krkuar q t ishim gati n orn 9. Kamerieri na tha se nuk mund t paguanim me kart pasi ishte e mbyllur dhe menaxheri vinte vetm pas ors 11:00. Fal Zotit q dhoma ishte e parapaguar dhe na u desh t paguanim vetm disa shpenzime t vogla me cash.

  Ndrsa nj turiste, e cila kishte qndruar n Vlor me familjen e saj n fund t qershorit, shkruante kshtu: M duhet t them disa fjal pr qytetin e Vlors. Pjesa e shtitores prgjat detit ishte n rindrtim. Gjithka varet nga arsyeja se prse ke zgjedhur ta vizitosh. Nse ke vendosur ta vizitosh pr pushime dhe do t qndron disa dit, ather duhet t mendohesh dy her, pasi pjesa m e madhe e bregdetit sht e paaksesueshme, me munges infrastrukture pr shkak t punimeve.
  Nse jeni pr qllime pune, ather mund t themi se pjesa tjetr e qytetit sht mir.
  Por, le t kthehem te hoteli. Kishte parking dhe internet falas n t gjitha dhomat. Stafi ishte miqsor. Mngjesi i freskt dhe me variacion.
  Nj turist britanik shprehet shum i indinjuar nga prvoja q pati n nj nga restorantet bregdetare t Vlors: Nuk ka asnj justifikim pr sjelljen e kamerierit, q i dukej vetja si pronari. N vend q t prgjigjej pr pyetjet q ne i bnim n lidhje me menyn, ai bri nj monolog t gjat pr cilsin e produkteve. Kjo na e vshtirsoi shum punn pr t msuar se cilat pjata mund t porositeshin. Cilsia e ushqimit (kur m n fund ai mbrriti) ishte e pranueshme, por darka na la nj shije t keqe pr shkak t sjelljes s kamerierit si nj prima donna.
  Ndrsa nj turiste tjetr nga Miigani, SHBA, komentonte pr nj nga restorantet n zonn e Radhims: Porosita pasta, e cila supozohej se duhet t ishte br n shtpi. Ishte e mir, por jo e br n shtpi, nuk ka arsye prse t gnjehet pr kt. Shrbimi ishte i ngadalt dhe kamerieri po bnte truke q ne t paguanim m shum. Vera ishte e mir, por m e shtrenjt nga duhet, duke qen se ishte e zons. Duhet t bni kujdes, pasi kameriert ndryshojn mimet.

  Shkodra
  Shkodra ka shum pak hotele t standardit me 4 yje. Nga turistt e huaj vlersohen ato me vendndodhje t mir, hapsira t bollshme dhe pastrti. T vlersuara jan edhe akomodimet e tipit B&B. Ndr to, n TripAdvisor prmenden emra, si: Colosseo, Argenti, Lake Km Zero, Hotel Europa, Rozafa, Tradita Geg & Tos, Florian Shkodra, etj.
  Ja se far shkruan nj turiste nga Plovdiv, Bullgari, pr prvojn e saj n nj nga hotelet kryesore t qytetit: Kishte shum gjra q mungonin, pr ta konsideruar hotel me 5 yje, por pr mua, ky klasifikim nuk sht elementi kryesor. Qndrova pr dy jav dhe e shijova. Do ta zgjidhja prsri, padyshim.
  Ndrsa pr nj nga shtpit e akomodimit, nj turist nga Rockville, Maryland, shkruan: Qndrova n kt shtpi pr 8 dit. Familja ishte mikpritse. Pjatat prgatiteshin nga perimet q merreshin t freskta nga kopshti dhe buka prgatitej gjithashtu nga gruaja e shtpis. Djaloshi q e drejton realizon edhe ture dhe kjo sht nj ndihm e madhe.

  Kshillat e t huajve pr t vizituar Shqiprin
  Blog-et e turizmit ofrojn nj sr kshillash pr ata q duan t udhtojn n Shqipri. N to shkruhet se turistt nuk do t zhgnjehen. Deti Adriatik dhe ai Jon ofrojn plazhe shum t bukura dhe zona shpesh t virgjra. Pavarsisht vshtirsive ekonomike t trashguara nga regjimi komunist, vendi ka br hapa t ndjeshm prpara dhe ofron diversitet t rrall kulturor.
  Shpesh distancat duhet t shumzohen me pes prpara se t shkoni n itinerarin e duhur. Hartat nuk japin distancat e duhura, jan t vjetra n koh. Ka shum brigje dhe gjire t fshehura, q jan t vshtira pr tu gjetur dhe pr tu prekur. Nuk duhet t lini pa vizituar qytetin e gurt t Gjirokastrs q prshkruhet n romanin e mrekullueshm t Ismail Kadares Kronik n gur. Po kshtu, edhe teatrin e vjetr t Butrintit.
  N Shqipri, T bsh pazar nuk do t thot vetm t bsh nj biznes t mir, por sht edhe nj form politese. Knaqsia mund t zgjas disi dhe me t mund t arrini n nj marrveshje. Shqipria ka nj kod t veant q quhet Kanun e q prcakton rregulla q kan t bjn me mikpritjen dhe mbrojtjen e udhtarve.
  Ushqimi sht nj nga pikat e forta t tradits shqiptare. Gatimet unike, ve atyre me ndikim turk, grek dhe italian, jan t shumta. Mund t gjeni edhe nj varietet t madh t prodhimeve t detit. Pija tradicionale sht rakia dhe konjaku Sknderbeu.
  Suveniret mund ti gjeni n dyqanet e hoteleve, n qytet apo edhe n Pazar (veanrisht n Kruj). Aty mund t blini qilima, prodhime argjendi dhe bakri, por edhe druri dhe alabastri.

  Pro
  Vendi nuk sht pushtuar ende nga turistt
  Ka 90 milje bregdetare me rr dhe brigje t pashkelura
  Ka pes liqene t mdha
  Qytetrime t periudhave t tjera

  Kundr
  Pajisje t kufizuara pr turizmin dhe standarde jo shum t larta t rrugve
  Prania e korrupsionit dhe evazionit fiskal

  Monitor

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  Tirana restorante 509
  popullsia 811649
  I bie 1 restorant per cdo 1595 banore

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  Me kt nivel injorance q ka sot pr sot n Shqipri, as tranzit mbi qiellin e saj nuk do t kaloja, e jo m t organizoja pushimet e mija.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. Anetart m posht kan falenderuar Wordless pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Me kt nivel injorance q ka sot pr sot n Shqipri, as tranzit mbi qiellin e saj nuk do t kaloja, e jo m t organizoja pushimet e mija.
  Mua do me vinte turp ti thosha keto fjale per vendin tim.
  Jo se jemi te perkryer,
  Jo se nuk ka injorance,
  Por nuk shahet toka qe te lindi ty apo prinderit e tu.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 6. Anetart m posht kan falenderuar 2043 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Mua do me vinte turp ti thosha keto fjale per vendin tim.
  Jo se jemi te perkryer,
  Jo se nuk ka injorance,
  Por nuk shahet toka qe te lindi ty apo prinderit e tu.
  Doktor, nuk e kam me vndin un, por e kam me ata q po bjn do gj pr ta shkatrruar at vnd.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 8. #6

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  E kam perdor dhe vete tripadvisor sepse e kam patur kohen e limituar kur vajta ne Shqipri, dhe pak a shume cdo gje dhe ktej behet me opentable/ dhe yelp per restorantet, apo amazon-fresh direc/steamless/grubhub/ per ushqimet ne kohen kur sot cdo gje ehste digitale.
  Ca reviews duhet ti marre me "Grain of salt" apo jane pak si te eksagjeruara. Per cmimet po te krahasohet me fqinjet jane shume me tulta prandaj dhe konditat jane te tilla. Pra konditat, pershtaten me cmimet.Me te vertete qe ka dhe te shtrenjta, por mesatarja nuk jane ne nivelet e grekeve e as turve etj.
  Per mendimin tim ca mungojn jane guidat e mirfillta qe te bashkpunojne, me restornantet dhe te organizohen profesjonalisht se bashku qe te mos hasin kto probleme dhe te diktohe bien dakort ne disa cmime. Ne shqipri mbase duhet te krijohen dhe resorte profesjonale is ka ne vende te tjera qe te bejne te mundur zhvilimin turistik.
  Infrastukture eshte e dobet sepse nuk ka organizim, dhe nuk pritje . Jane shume gjera qe ndikojne.

  Per korrupsjon, dhe meksika ka krim dhe korrupsjon por prap resortet dhe vendet turistike dhe restorntete perreth nuk preken dhe jane te organizurara .
  Nuk mund te pritet nga shteti cdo gje. Por leku aty vjen nga gje tjeter, kshuqe me ata qe skane interes, digjen te gjithe.

  Ne gjithe ate Shqipri i duhet te investoj nje Libanez. Pse nuk mblidhed disa biznesmene vendas me gjithato paret qe kane ligjerisht, apo me ato [bere nga trafiqet neper evrope], te bjen nje investim te mirfillte, aty dhe te zgjedhine dhe problemet e tokave ?
  Mbase menojn se EU dhe kta ktej do i lejne biznesmenet dhe politikanet te vashdojne ato bizneseqe kane tani perfundimisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 18-09-2016 m 20:15

 9. #7

  Pr: Portali amerikan TripAdvisor: Ja prshtypjet e t huajve q vizitojn Shqiprin si turist

  Kam be nj portal t ngjajshm por vetem per restorante shqiptare shikoeni dhe shkruani a ju pelqen: http://www.restorantet.com/

 10. Anetart m posht kan falenderuar Blerim Krosi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •