Shitet klubi i futbollit Milan

Emri:  CbfHQ6uWwAARubi.jpg

Shikime: 791

Madhsia:  63.4 KB

La gazzeta dello sport njofton lajmin e bujshm se pas 30 vitesh, Silvio Berluskoni ka vendosur ti jap lamtumirn Milanit. M n fund ekziston nj akord real mes grupit Fininvest q zotron 99,93% t kuotave t klubit, dhe nj grupi investitorsh kinez q prflitej prej kohsh si blersi i mundshm.

Ata do t shpenzojn 740 milion euro (ku prfshihen 220 milion euro borxhe), pr t bler t gjitha aksionet q zotron familja Berluskoni. Palt do t takohen sot n Vila ertoza pr t firmosur marrveshjen paraprak, ndrsa brenda fundit t vitit do t bhet kalimi i plot i aksioneve.

Milani i ri do t jet me pronsi kineze, por i nj grupi t tret q doli n sken s fundmi. Nuk sht ai Fosun:, i cili bashkpunon me menaxherin Horge Mendes, por sht nj menaxher tjetr kinez, Jonghong Li q mundsuar marrveshjen n fshehtsi t plot.

Grupi q do t zotroj Milanin quhet Sino-Europe Investment Management Changxing dhe kontrollon mes t tjerave edhe Haixia Capital, fondin shtetror kinez pr zhvillimin dhe investimet.
Gjithka sht konfirmuar nga vet klubi i Milanit nprmjet nj njoftimi zyrtar n t cilin bhej e qart se kta investitor kishin premtuar investime t rndsishme pr t ardhmen e klubit.

Koha Jone