Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  T rinjt shqiptar i kthejn aftsit online n t ardhura t majme

  Brezi i t rinjve shqiptar po i prdor aftsit teknologjike online pr t ar rrugn n skenn globale dhe pr t nxjerr prfitime q shumica e shqiptarve vetm sa i ndrrojn.

  Emri: 640x480-technology-.jpg

Shikime: 475

Madhsia: 33.1 KB

  T rinjt shqiptar kan filluar t shfrytzojn mundsit e jashtzakonshme q interneti ka pr t ofruar, duke u br mjeshtr t programimit, siprmarrjes dhe marketingut online, piratimit dhe kodimit.

  Si rezultat, Silicon Valley e Kalifornis, simboli dhe qendra botrore e inovacionit teknologjik, sht br nj destinacion pr t rinjt e talentuar shqiptar nj vend pr ata q duan t shfaqen n skenn e madhe.

  T tjer kan gjetur nj treg global nga shtpia n Shqipri, duke prdorur internetin pr t gjeneruar t ardhura q nuk jan t mundura n tregun vendas.

  Me ndrra t suksesit dhe nj dshir pasiononte pr t ofruar zgjidhje pr problemet e t tashmes prmes teknologjis, shqiptart e rinj kan filluar t ln gjurm n botn gjithnj e n zgjerim t teknologjis s internetit.

  Inxhinier pr WhatsApp

  Aleksandr Bello, nj shqiptar 24-vjear, ka jetuar n Kaliforni prej katr vitesh, mjaftueshm pr t filluar vjeljen e frutave t para t ndrrs amerikane.

  Ai u diplomua n bachelor n shkenca kompjuterike dhe biznes nga Instituti Kalifornian i Teknologjis, Caltech. Muaj m von, ai u punsua si nj inxhinier softueri pr aplikacionin m t famshm n bot pr drgimin e mesazheve, WhatsApp.

  Pr Aleksandrin, prania n skuadrn kryesore t WhatsApp q ofron mesazhe t enkriptuara n t gjith botn, nuk ka qen nj hap i vetm. sht nj arritje q ndjek vite mundimesh e pun t palodhur.

  Rruga nga nj gjimnaz teknologjik n Tiran n nj pun t mirnjohur n Silicon Valley u shoqrua nga pasiguri t mdha por ai thot se ardhja nga Shqipria e pajisi at me disa aftsi t dobishme gjithashtu.

  Puna q kam tani sht vetm maja e ajsbergut; posht ka vshtirsi q lidhen me momente vendimtare, si hyrja n universitet dhe marrja e intershipeve t para, kujton ai.

  Ardhja nga Tirana nuk m bri kurr t ndihesha se kisha dika m pak se shokt e klass n kuptimin e nivelit teknologjik dhe dijeve rreth shkencs, shton ai.

  Prkundrazi, m dha disa avantazhe, ngaq njerzit q vijn nga vende ku rregullat nuk funksionojn frymzohen t improvizojn dhe t bhen kreativ me gjrat, tha ai pr BIRN.

  I ndrgjegjshm se atdheu i tij sht ende n fillim t revolucionit teknologjik, Aleksandri prpiqet t jet pjes e iniciativave q rrisin nivelin e penetrimit teknologjik dhe ndrtojn aftsi t reja te t rinjt.

  Un dhe shokt e mi kemi krijuar Tirana Code, nj rrjet i shqiptarve t talentuar q jetojn jasht t cilt kan t prbashkt pasionin pr teknologjin, shpjegon ai.

  N dhjetor, bm trajnimin e par t siguris kibernetike n Tiran dhe shpresoj q rrjeti t zgjerohet.

  Aleksandri e sheh veten si shum m tepr sesa nj programues. Atij i plqen ta mendoj veten si dikush q zgjidh probleme, duke ndrruar q nj dit idet e tij do t ndihmojn n ndrtimin e nj jete m t mir pr shum njerz.

  Kam pasion pr fushat si arsimi, psikologjia dhe biznesi, por n prgjithsi m plqen m shum zgjidhja e problemeve, thot ai.

  Teknologjia ka nj potencial t madh t pashfrytzuar, veanrisht n botn n zhvillim. Puna jon sht ta zbulojm at, prfundon ai.

  Fitimi i parave n Shqipri

  N Shqipri, Kelvin obanaj, 17 vje, filloi t programoj lojra me miqt e tij kur ishte vetm 10 vje. Gjat ksaj kohe, ai ka koduar dhe sht prpjekur t ndrtoj siprmarrje t reja.

  Kur ishte vetm 14-vje, ai fitoi nj burs nga qendra John Hopkins pr t rinjt e talentuar dhe studioi kriptologji pr nj muaj n Baltimore, q hapi perspektiva t reja n fushn e shkencave kompjuterike.

  Tani ai e gjen veten mes programimit dhe siprmarrjes me nj pasion pr krijimin e platformave q jan t projektuara ti br pasionet e njerzve m t lehta dhe m t knaqshme.

  T qent nj siprmarrs n mosh t re nuk ka qen e leht gjithsesi.

  Prindrit e tij ishin t shqetsuar rreth orve q ai kalonte prpara kompjuterit dhe madje menduan se kishte dika q nuk shkonte m t kur ai deklaroi se kishte fituar nj mij euro online.

  Kompania ime e par online, q nuk ishte edhe aq serioze, quhej Powerup Hosting dhe ofronte hapsira serveri pr lojrat online, kujton ai.

  Megjithse fitova rreth 2000 euro n nj vit, pr shkak se isha i ri nuk mund t kisha llogari bankare pr t trhequr parat, ndaj i investova n projektin online t dikujt tjetr, q dshtoi dhe kshtu i humba, kujton ai.

  Kelvin po punon ende online dhe po fiton para. Disa muaj m par ai krijoi kompanin e tij t par t vrtet, Norby Technologies, Inc. Inkorporuar n Delauer, ajo ofron shrbime t shkatrrimit t t dhnave.

  Prve ksaj, ai sht i prqendruar n zgjerimin e dijeve t programimit dhe po prgatitet t filloj universitetin n SHBA.

  ndrra ime sht t studioj shkenca kompjuterike n Universitetin Stanford. Dua t arrij sukses n iniciativat e mia siprmarrse ndrsa prpiqem t krijoj platforma t reja q i prgjigjen krkesave t njerzve, thot ai.

  Olgi Zenullari, tani 27 vje, filloi t eksploroj mundsit e biznesit online kur ishte 15 vje. Sfidat ishin t mdha, kujton ai.

  Kishte shum pengesa ather pr shqiptart q donin t bnin biznes online, thot ai.

  Vendi nuk kishte internet t qndrueshm dhe t shpejt, na mungonin mnyrat pr t paguar online dhe disa kompani globale as nuk merrnin n konsiderat blerjen e shrbimeve nga programuesit shqiptar, tha ai pr BIRN.

  Por Olgi beson se gjrat kan ndryshuar q ather dhe se sot t rinjt shqiptar kan m tepr mundsi pr t lulzuar n tregun online.

  N vitin 2009, ai lanoi Webmaster.al, q ishte i pari komunitet shqiptar i uebmasterve dhe tre vite m von ai lanoi ShqipAD, nj sistem shrbimi reklamash q prdort nga disa prej kompanive m t mdha ndrkombtare n Shqipri.

  Ai e konsideron veten nj reklamues online me eksperienc tani. Dy vite m pas, me nj grup shoksh, ai krijoi Fabric, nj kompani e specializuar n krijimin e lojrave dhe aplikacioneve t tjera pr smartfon dhe tablet.

  Kompania po shkon mir dhe ne po punojm n nj treg global online, duke fituar t ardhura dhe duke u zgjeruar, thot ai.

  Ai beson se t rinjt shqiptar duhet t din se ka nj bot t re atje jasht t ciln ata mund ta prqafojn dhe ta prdorin pr t br realitet ndrrat e tyre.

  Jam reklamuesi online n grup dhe fitoj rreth 50 her m shum se kolegt e mi q punojn n kompanit tradicionale t reklamave n Shqipri, prfundon ai.

  Pergatiti: Fatjona Mejdini
  BIRN

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: T rinjt shqiptar i kthejn aftsit online n t ardhura t majme

  Mire bejne qe u japin lek disave qe vertet duan te ngrihen dhe ecin perpara, edhe ne sensin individual. Po nuk hidhet parja ashtu, online.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: T rinjt shqiptar i kthejn aftsit online n t ardhura t majme  T rinjt n Kor zbulojn shumat marramendse q prfitojn fal puns online

  Shkurt 2021 - TCH
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-09-2021 m 09:08

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: T rinjt shqiptar i kthejn aftsit online n t ardhura t majme  Shumat marramndse q fitojn t Rinjt Shqiptar online

  Mars 2021 - Syri TV

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •