Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Drane Jakja, nna q sfidoi komunistt me kufomn e t birit

  Emri: drane-jakja1-655x356.jpg

Shikime: 240

Madhsia: 34.3 KB

  Drane Jakja, sht nj emr i panjohur pr shumicn e shqiptarve. Ka ndrruar jet pak dit m par n moshn 100-vjeare.

  Kam dgjuar pr kt grua t pazakont nga nna ime, vite m par. Nna dhe vllai im, jetuan n t njjtn koh me Drane Jakajn, n kampin famkeq t Tepelens n vitet e para t regjimit komunist. Kampi i Tepelens sht vendi ku kulmon drama e madhe e terrorit komunist.

  Drane Jakja ishte nj ik bregdrinase nga dera e fisme e Jak Gjonit n Fierz t Puks. Nuse e Vuksan Prek Ndout, nga Nikaj-Mrturi, djal i ders s patriotit lufttar, Zeqir Dema i Btoshs. Drane Jakja ka jetuar n gjasht regjime. Por ai q do t linte gjurm t tmerrshme n jetn e saj, ishte regjimi komunist. Nj rrugtim 100 vjear i mbuluar me vuajtje, mundime dhe mbijetes. sht gjyshja e kngtarit t mirnjohur t muziks popullore, Gzim Nika. Ia ka mbrritur t mbaj n prehrin e saj nipa e strnipa t brezit t pest. Por kurr, pr jet nuk do t shlyhej nga mendja e saj fati tragjik i t birit 2-vjear. Ajo e humbi nj djal 2 vje n kampin e internimit n Tepelen. Historia sht e pazakont, tmerrsisht e dhimbshme. sht nga ato histori q kur i dgjon t ndalet fryma.

  Doruntina e kohve moderne e ka quajtur Pjetr Meta, autori i disa teksteve q flasin pr historin e Nikaj-Mrturit. Drane Jakja sht simbol i qndress mbinjerzore. Esht gruaja q sfidoi fatin. Pjetr Meta e paraqet me detaje historin shum dramatike t ksaj gruaje t pazakont. Nj pmbledhje e ksaj historie vijon m posht.

  Si e zhvarrosi djalin 2-vjear pr ta marr me vete pas internimit

  N fundnntor 1948, kur perdja e hekurt e Lindjes ra si gur mes dy syve n mes Shqipris Londineze e Kosovs Drane Jakja, u falmeshndet prjet me burrin e saj kaak, Vuksanin, q ia ktheu pushkn komunizmit prej se kur hyni n nntor 1944 n Qaf t Kolit pr me vra djemt e Nikaj-Mrturin. Drandja ia dha besn Vuksanit se ka me i rrit djemt e me i ba burra n trollin e vet dhe ka me i prcjell ikat nuse n dyer t mira. Ksokohe, ma i vogli ndr katr fmijt e tyne, Zefi, ishte vese dhjet ditsh.

  N vitin 1949, pa i ik dimni toks, policia e sigurimi i shtetit e shprnguln Drane Jaken me katr fmij n kalvarin e shtat internimeve: tri vendqndrime n krahinn e Nikaj-Mrturit, n Tropoj pr gjasht jav e, prej kndej, n kamb me djep n shpin e fmij prdore deri n Kuks e, mbasandej, me makin n Kalan e Beratit, ku ndejtn tre muaj. N fund, n dy kampet famzeza, n Turan e n Tepelen.

  N kampin njerzor t Turanit, me disa tragjedi n dit, ku edhe brenda 24 orve humbn jetn 33 fmij, ia rrmbeu vdekja edhe djalin e saj t vogl, Zefin dyvjear. Drane Jakja me tepr vshtirsi ia bani nj vorr t sigurt me thellsi e drrasa tek varrezat e ushtarve italian t lufts, sepse nuk donte me iu ndodh si disa t internuarve t tjer, q ua merrnin erozioni i malit apo ujrat e Vjoss eshtrat e t vdekunve t tyne t pafajshm.

  Po vjen koha me iu fal internimi nj pjese t madhe t t pafajshmve, pasi kampet ishin tejmbush me t internuar. Kjo pr shkak se n Tepelen mbrritn 49 kamiona me t internuar vetm nga Mirdita pas vrasjes s Bardhok Bibs.

  Kur mori lajmin se do t kthehej n vendin e saj, Drane Jakja sbashku m ikn e madhe Zojn, u larguan nga kampi i Tepelns n at t Turanit, tek varri i Zefit. Drandja Jakja tue grmue me mjete rrethanore e gishtat e saj t prgjakur e nxori djalin e varrosur para tre muajsh. E mbshtolli djalin fytyr paprishun me araf t bardh t bamun katrash dhe rikthehet n kamp.

  Por tragjedia vazhdoi. Shtat jav e ka mbajt Nanmadhja Drane Jakja djalin e saj n kampin e Tepelens tue ia ba tana prkujdesjes e mshefjes e t higjiens, q tia ruajn fytyrn djalit e vetes. Kur e pa se kurrkush nuk po mundej me e prcjell pr n Tropojn e largt, ohet e ta merr lejen e largimit e n nj makin rasti ngarkue me pambuk dhe niset nga Tepelena pr n Shkodr. Aty shkon nga tregu, ku i kishte ble dikur rrobat e nusnis e me kursimet e veta ia ble veshje e mbath djalit t vdekun, q e kish lan n hotel me fmijt e tjer n pritje t ardhjes s dajs s tyne. As n andrr, Zefi tashti ehrebardh prej deke, nuk e kishte mendue veten t veshun aq bukur.

  Doruntina reale, Drane Jakja, tamam si n legjenda, pasi kaprceu shtat lumenj t mdhenj nga Vjosa tek Drini, pasi kaprceu shtat vargmale nga Tepelena n Nikaj-Mrtur, pas shtat ditve rrugtim me makin e n kamb nga kampi i internimit n Fierz e n Btosh, e varrosi Zefin e vogl dyvjear pran gjyshit t tij, Prek Ndout, n trollin e Zeqir Dems, n fshatin e tij t lindjes. Kahmos, nga dy ant e Drinit, nga Malsia e Gjakovs e Malsia e Madhe, erdhn n kt rivarrim mortor t papam e t pandiem, me e krye me nderime traditore kt prcjellje e tpame.
  Burrnesha e maleve shqiptare, Drane Jakja, ia kreu amanetin e vet burrit t saj e ndryshe nga Doruntina e lasht e miteve iliro-shqiptare mbeti gjall. Nanmadhja Drane Jakja, ia nisi jets shtat her nga e para: tri her gjat internimeve n Nikaj-Mrtur, nj her n Tropoj, kryeqndren e athershme t rrethit, n kalan e Beratit, n Turan dhe n Tepelen. Ngulimi ma i fundit i saj, kur e filloi prap nga e para, sht Bukova n komunn e sotme t Llugajt n Lugun e Malsis s Gjakovs, ku hapi tok t re pr truall e buk, ngriti kulln e ndrtoi jetn e vet prmbi nj gjysm shekulli.

  ***

  Kjo ishte historia e prmbledhur, e ksaj malsoreje t pazakont. Ajo mbylli syt pak dit m par dhe mori me vete gzimet e dhimbjet e mdha t ksaj jete. Kjo histori, bashk me historit e t gjitha atyre nnave q humbn fmijt n Tepelen, sht nj kushtrim i madh pr kt shoqri q e ka varrosur me qllim, t shkuarn komuniste. Brezat duhet ta njohin historin ciladoqoft ajo. Nuk mundet kurrkush ta fsheh at sepse jan histori q do t rrfehen brez pas brezi. Historia nuk zhbhet.

  Nuk jan dmshprblimet n t holla, (q premtuan e vazhdojn t premtojn qeverit e pas viteve 90), larja me historin e t shkuars. N respekt t historive njerzore q nj pjes e madhe e popullsis kaluan nn regjimin komunist, duhet t rrfehet historia si sht. Lerini dosjet se ato nuk hapen kurr. Nuk kan si t hapen, sepse e elita politike i ka rrnjt tek ai sistem. Ky 25-vjeare e dshmoi kt. Por duhet hapsir q t rrfehet historia si ishte. Nuk mundet q mediat shqiptare t vazhdojn t sjellin historit roz t drejtuesve komunist e t fshijn si t mos kishin ekzistuar kto histori tragjike q kaluan kto nna, kta shqiptar.

  sht e njohur thnia se nj histori q harrohet sht e destinuar t prsritet. E nse nuk prsritet n ato forma si nn regjimin gjakatar komunist, n t tjera mnyra e kan prsritur historin n kto 25 vite. Ata q ishin t persekutuar n regjimin komunist, n nj far mnyre vazhdojn t jen t till edhe sot . Ata q ishin t privilegjuar nn at regjim jan sot elita politike e vendit. E kjo elit shkon prtej do imagjinate, dekoron persekutort komunist.

  Emri: simon-mirakaj-890x395-1.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 38.6 KB
  Fmij n kampin e Tepelens, Foto Simon Miraka

  Emri: ambasadori-gjerman-ne-kampin-e-tepelenes.jpg

Shikime: 319

Madhsia: 45.1 KB
  Ambasadori gjerman, Helmut Hoffmann duke prkujtuar viktimat e kampit komunist t Tepelens

  Emri: drane-jakja-gzim-nika-1.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 27.6 KB

  Emri: tepelene-kam-perqendrimi.jpg

Shikime: 214

Madhsia: 46.4 KB

  27.al

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Drane Jakja, nna q sfidoi komunistt me kufomn e t birit

  Ky ishte rregjimi me antishqiptar e me antinjerezor qe ka sunduar ne keto toka. As turku,as greku e as serbi nuk mund te maten me kriminelet e Mehmet Shehut e Enver Hoxhes. Numri i viktimiva eshte me i larti ne Europe ne perpjestim me popullsine. Krime makabre. As nje perqint e asja se c'ka ndodhur nuk eshte treguar akoma

 3. #3
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,172
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Drane Jakja, nna q sfidoi komunistt me kufomn e t birit

  Edhe me e keqja qe eshte nje harrese poshteruese.
  Duket sikur kjo behet enkas qe gjeneratat e reja te mos u besojne gjemes qe pushtoi vendin tone per shume dhjetevjeare...!
  Eshte nje letargji sistematike, nje demolim i organizuar mire ( me pelqimin e perfaqesuesve te qeverive qe pasuan dhe aprovimin e sponsorve perendimore ),
  ku kundrejt "bukes" neve na duhet te humbim kujtesen!!! - DHE KJO NUK ESHTE HERA E PARE PER SHQIPEN.
  Jane vertete vuejtjet me te renda ne absolut po ti krahasojme me gjithe pushtimet e huaja qe poshteruan atdheun e shqiptarit nder breza.
  Pasi qe Shqipja u abuzua nga gjithe hordhite e Lindjes dhe Perendimit...(per plot 800-1000 vjet ... - me prova historike) u perdhunua nga vellau-evlat prej gjakut...!
  Vet shqiptari i beri me te zezat shqiptarit.
  Sot brezat e reja, o nuk kane njohuri te mjaftueshme, o kane mangesi informacjoni, ose e kane fshire nga memorja si nje fatkeqesi te "turpshme".
  Nuk duhet harruar sa vuajti i gjithe populli, te pakten mbi 90% e shqiptareve pa dallime krahinore o fetare. Thjesht "fajtore" qe linden ne RPSSH-ne e asokohe!
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Drane Jakja, nna q sfidoi komunistt me kufomn e t birit

  Drane Dakja pishe e pashueme kunder regjimit komunist, nuk ndezi dot zemra por ja ku rilindi mes kokedhimbjes dhe iluminizmit qytetar tiranas ne forum.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •