Ja se kush e fiton Euro 2016, por mungon oktapodi Pol

Emri:  oktapodi.jpg

Shikime: 804

Madhsia:  70.2 KB

Nga Europiant dhe Botrort, n t cilt parashikimin e rezultateve ua kishim ln kafshve, Euro 2016 sht revolucionarizuar dhe deri m sot, nuk kemi pasur raste si ai i oktapodit Pol, elefantit Neli apo pinguinit Ronald, q t zgjedh se cila skuadr do ta fitoj ndeshjen e radhs.

N Franc sht prfshir m tepr shkenca dhe t dhnat q ajo ofron. Dhe sipas saj: Euro 2016 do t fitohet nga Gjermania. Dhe n finale ajo do t prballet me Spanjn.

Ky sht parashikimi q bn Bing, motori i krkimi t gjigantit Microsoft, nprmjet prpunimit t t dhnave. sht nj program i sofistikuar i vn n pun pr prpunimin e ktij informacioni.

Kjo metod sht testuar edhe n aktivitete t tjera sportive. Ajo ka dhn rezultate t sakta n 15 nga 16 ndeshje n eliminatoret e Kampionatit Botror, po ashtu edhe n turneun e tenisit n imbledon 2015, ku ka patur nj saktsi prej mbi 70 %.

Programi i Microsoft kishte parashikuar se ndeshja Franc Rumani do t fitohej nga Franca me 1 gol diferenc. Dhe n t vrtet ashtu ndodhi.

N prpunimin e t dhnave Bing mbshtetet edhe tek nj model statistikor q vlerson fuqin e skuadrs, marzhin e fitores apo edhe ndikimet q ka vendi ku luhet ndeshja, prfshir ktu edhe kushtet meteorologjike.

Sipas t dhnave t deritanishme, pr Euro 2016 n internet kan shkruar mbi 84 milion persona, t cilt q kan gjeneruar 221 milion biseda.

Teknologjia po prparon kshtu edhe n parashikimet sportive, duke ua zn vendin parashikuesve t mparshm si oktapodi Paul, elefantin Nelly apo pinguinin Ronald, armadillot Taka e Flitz dhe nj breshk gjermane.

(d.b/BalkanWeb)