Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Dorhiqet kreu i Bashkis s Kavajs Elvis Rroshi: Isha dnuar n Itali, por nuk e dija

  Emri: Elvis-Rroshi.jpg

Shikime: 234

Madhsia: 39.5 KB

  Kryetari i Bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi ka dhn dorheqjen pas akuzave t shumta t opozits mbi t kaluarn e tij si person i dnuar pr trafiqe t paligjshme n Europ.

  Por ndryshe nga kto, ai pranon se sht dnuar n Itali pa dijenin e tij n nj kamp refugjatsh pas nj sherri mes adoleshentsh dhe thekson se gjithka e ka msuar sot nga nj informacion t befasishm.

  Rroshi pohon se nuk ka br ndonj dit burg pr kt gj, edhe pse dnimi ndaj tij, sht dhn nga nj gjykat minorensh, pasi ishte 16 vje.

  N kuadr t ligjit t dekriminalizimit, Rroshi pak dit m par publikoi edhe dshmin penale t ardhur nga Gjermania, ku nuk kishte asnj shnim sa i takon ndonj vepre t mundshme penale t kryer n kt shtet.

  N nj postim t gjat n Facebook, si shpjegon arsyet e dorheqjes si kryetar i Bashkis s Kavajs, duke i krkuar falje qytetarve kavajas dhe kryeministrit Rama pr mbshtetjen e dhn.

  Postimi i plot i Elvis Rroshit n Fb

  U bn vite q mbi mua hidhen papushim akuza sikur jam kriminel, trafikant dhe gjith t zezat. Un u msova me kto q pr mua u kthyen n energji plus pr t fituar zgjedhje dhe ndryshuar Kavajn. Po familja ime nuk e ka t leht asnjher me kt sulm papushim. Me vjen tmerrsisht keq pr shqetsimet q iu ka shkaktuar kjo histori.

  E kam ditur se kt pun do kisha me Partin Demokratike, qysh ditn e par q shporra Sali Berishn dhe ordinert e vet nga Kavaja q e zhytn n zhul dhe mjerim njzet vjet rresht. Arsyeja e vrtet e sulmeve t tyre ndaj meje ka qen kjo dhe ska pr t ndryshuar asnjher. Po sot un kam nj arsye shum m t fort se kjo pr t lajmruar dorheqjen time!

  Q n momentin kur ligji i dekriminalizimit hyri n fuqi, u lidha me avokatt e mi q t siguroja prgjigje me dokumente ndaj do sulmi te Shqup-it pr jetn time n emigracion. T gjitha dokumentet q mora nga t gjitha shtetet ku ka kaluar rruga ime e emigrimit, provojn qartsisht at q un kam thn: Asnjher i dnuar askund, prvese i przn si dhjetra mijra shqiptar n vitet e para t emigracionit pr probleme dokumentesh.

  Kam ikur fmij nga Kavaja dhe kam kaluar vshtirsi t mdha dhe situata t jashtzakonshme. Lufta pr mbijetes n fillim pa ditur asnj llaf italisht dhe duke lvizur pr t br do lloj pune ka qen libr m vete. Po nuk m ka br as kriminel, as trafikant, as hajdut dhe as shkels t ligjit. Prandaj kam dal balllart prpara qytetarve t Kavajs dhe opinionit publik kur i jam prgjigjur shpifjeve monstruoze t Sali Berishs. N fillim m vinte t vija ulrimn nga shpifjet dhe akuzat pastaj u msova dhe e prqeshja me prbuzje luftn e tyre me mua.

  Po sot duhet te ndaj publikisht me keqardhjen m t madhe, nj informacion q m ka kapur n befasi t plot dhe ndryshon gjithka. Avokatt e mi m kan informuar, se papritur dhe pa kujtuar rezultoj t jem dnuar si minoren! I bie t jem dnuar pa dijenin time n Itali n kohn kur isha ende n kampin e refugjatve. Jam akoma i shokuar nga ky njoftim dhe as un vet nuk di far t shpjegoj m shum. E vetmja gj q mund t kujtoj sht se na patn shoqruar njher n polici n tuf nga kampi pas nj sherri t madh. Mua me ndan ve se isha minoren dhe kur m morn n pyetje nuk dija akoma as pes fjal italisht. Por as kam qen ndonjher n gjyq as kam br ndonj dit burg pr kt dnim t dhn nga nj gjykat minorenesh, q rezulton n karteln time penale kur sapo kisha mbushur 16 vje.

  Kjo sht e vrteta tronditse q sapo kam marr dijeni. Por ska pike rndsie e vrteta q tregoj un sot. Faktikisht pa e ditur kt dnim skam pasur si ta deklaroj. Ndrsa pasi jam ven n dijeni, kjo pr mua sht br nj shtje q i prket drejtsis jo politiks. Prandaj un nuk mund t vazhdoj i qet detyrn time si deri dje, pr sa koh pafajsia ime nuk sht m nj e vrtet e provuar ligjrisht prball do shpifsi.

  E kam t pamundur t vazhdoj t kryej detyrn time si Kryetar i Bashkis s Kavajs edhe sikur kundrshtart e mi t mos e merrnin vesh kurr kt informacion.

  Dua ti krkoj sinqerisht falje qytetarve t Kavajs po edhe Kryeministrit Edi Rama, t cilt m kan besuar dhe mbshtetur dhe sot duhet t marrin kt informacion t padshirueshm. Po t gjith duhet ta din se nuk kam fshehur asgj q dija.

  Ndoshta do vij dita q kto fjal q duken si llafe q i merr era, do ti provoj drejtsia. N radh t par pr hatr t familjes time dhe dy gocave t mia, po dhe pr hatr t gjith atyre q nuk i besuan kurr shpifjet ndaj meje dhe m mbshtetn pa rezerva. I falnderoj t gjith dhe krkoj falje q duhet t largohem kokulur nga detyra.

  E kam br kt detyr me gjith forcat e mia. Kam punuar ditn dhe natn. Kam qndruar afr do kavajasi n nevoj pr shrbimin dhe ndihmn e bashkis. Skam kursyer asgj dhe tani q largohem i shokuar nga kjo q m ndodhi papritur, kam vetm nj ngushllim: Kavajn q rindrtuam nga grmadhat n 4 vjet e gjysm! Nj qytet q ka hyr n rrugn e nj ndryshimi t madh dhe q gdhihet i pastr dhe n dark sht plot jet.

  Nuk e kisha menduar kurr kt ndarje me qytetin dhe njerzit si kryetar bashkie. Po as nuk e mendoj q ta mbyll kt histori pa fituar n rrugn e drejtsis pafajsin q meritoj. Kjo sht tani beteja ime pr dy gocat e mia dhe pr gjith qytetart e Kavajs.

  Faleminderit t gjithve

  Shqip

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Basha: Rroshi i dnuar n Zvicr pr trafik droge, dhe Rama e dinte

  Emri: Basha-Top-Channel.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 37.1 KB

  Kreu i Partis Demokratike ka deklaruar se beteja pr dekriminalizimin, edhe pas dorheqjes s kreut t Bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi, do t vazhdoj.

  N nj deklarat pr mediat, Basha theksoi se i pari q duhet t largohet sht kryeministri Rama, i cili lejoi futjen e kriminelve n Parlament. Ai tha se Rroshi ka qen i dnuar n Zvicr pr trafik droge dhe se Rama e dinte.

  “Para se t vinim te ky hap i rndsishm, Rroshi kishte mbshtetjen e Rams edhe n kandidimin e par edhe n t dytin. Edhe kur SHBA-t i krkuan t mos e poshtronte popullin shqiptar, Rama vendosi ta mbaj, duke e sfiduar komunitetin ndrkombtar dhe duke poshtruar Kavajn dhe popullin, – u shpreh kryeopozitari. – Poshtruesi ka nj emr, Edi Rama, ashtu si bri edhe sot. Rroshi ka nj dnim n Zvicr pr trafik droge. Ai q deklaroi se nuk mbante mend dnimin, ka edhe nj dnim n Zvicr dhe dhe Edi Rama e ka ditur se Rroshi ka dnim n Zvicr pr drog. I sht krkuar t mos e kandidonte, por ai srish zgjodhi sot t’i rrinte n krah, t’i poshtronte shqiptart, duke thn se nuk e dinte q n Itali ishte dnuar”.

  Megjithat, Basha theksoi se lufta pr largimin e personave me rekorde kriminale n politik do t vazhdoj, por shtoi ai, Rama sht i pari q duhej t ikte: “Nuk sht nj dit pr t frkuar duart. sht nj dit pr t’i par se ku e ka katandisur vendin me kriminel Edi Rama. Ndryshe nga ’thoshte, Elvis Rroshi sht prova e par q ligji funksionon dhe Rama s’ka par asgj akoma. Problemi nuk zgjidhet me largimin e Rroshit. Rama duhet t ik, sht i pari q gnjeu shqiptart, q i ka zhytur n nj kriz t thell. Largimi i Rams sht zgjidhja, ai duhet t mbaj prgjegjsi para shqiptarve pr gradimin e kriminelve me pushtet”.

  Sipas Bashs, “Shqipria duhet t lirohet nga kjo e keqe q i ka zn frymn, nga mashtrimet, korrupsioni dhe inkriminimi i pushtetit nga personat me rekorde kriminale. Lufta do t vazhdoj, kur Rama q ngriti kt gj, t jet larguar prfundimisht”.

  Shqip

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Berisha: Rama futi kriminelt n Kuvend dhe pushtetin vendor

  Emri: BErisha-Sali-640x491.gif

Shikime: 175

Madhsia: 175.3 KB

  Pas dorheqjes s kreut t Bashkis s Kavajs Elvis Rroshi, ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Ky i fundit, n nj postim n “Facebook”, akuzon kryeministrin Rama si njeriu q lejoi futjen e kriminelve n Parlament dhe pushtetin vendor.

  “Elvisin e mori Ervisi, emri me t cilin ishte dnuar. Po Edin a do ta marr me vete emri Edvin? N kohen kur Edi quhej Edvin, ai u akuzua pr: – Dosjen e tmerrshme spanjolle, e cila prmban edhe vrasje te llahtarshme (prfolur n media), – shkruan Berisha. – Letrn e Kadriovskit, ku akuzohet pr rrmbimin e drogs dhe zhdukjen e bashkshortes se tij (letra tashm e br edhe publike). Shitjen n Paris t ikonave t vjedhura, histori kjo e nj uni shqiptar, qe nuk quhej Ervis, por Edvin (akuza direkt e Fatos Nanos, q tha se e solli nga Parisi me thonj t piset tek shiste ikona t vjedhura)”.

  Berisha i bn thirrje Rams t shpjegoj arsyet e maskimit t emit t tij, deklarat q e bri n Parlament edhe t enjten e shkuar.

  “Duke dnuar dhe nj her me ashprsin m t madhe Edi Ramn, si kryekriminel pr futjen e krimineleve n parlament dhe pushtetin vendor, i bj thirrje t shpjegohet publikisht pr motivet e maskimit t tij me ndryshimin e emrit, nga Edvin ne Edi”, – prfundon ish-kryeministri.

  Shqip

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Shkarkimi i Rroshit, protest dhe fest n Kavaj

  Qytetar t shumt t Kavajs kan dal pasditen e sotme n nj manifestim pr t mbshtetur kryetarin e shkarkuar, Elvis Rroshi. “Rroshi, njeriu i puns e jo i dhuns”, “Rroshi, kryetari hero i Kavajs”, kan qen disa nga parullat e ngritura nga manifestuesit n tubimin e organizuar nga Partia Socialiste. N fjaln e tij, nnkryetari i bashkis Klodian Shehu sht shprehur se n 5 vjet bn shum pr qytetin, duke e afruar Kavajn me standardet europiane. Ndrkaq ka patur edhe qytetar q kan festuar pr shkarkimin e Rroshit, duke hedhur fishekzjarr n qiell, e duke festuar n mnyra t ndryshme .

  Policia ka ndrhyr n disa raste pr t qetsuar situatn. Ndrkoh Elvis Rroshi ka dal para protestuesve t mbledhur tek Bashkia dhe ka deklaruar se do t vazhdoj betejn ligjore n Itali dhe se do rikandidoj pr Kavajn.

  “Do t rikandidoj n krye t bashkis s Kavajs. Do vazhdoj betejn ligjore n Itali. Kam qen 15 vje kur kam ikur n Itali. S’jam n dijeni t gjyqit q sht br n mungesn time. Thirrje qytetarve t ruajn qetsin n Kavaj. Do t’i mbyll gojn SHQUP-it dhe Bashs pr akuzat kundr meje”, tha Rroshi.

  Shqip

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Berisha i nxjerr videon Edi Rams: far tha avokati i prdhunuesit!

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar nj video n profilin e tij n Facebook, t nj nga intervistat e kryeministrit Edi Rama n studion e Opinion t gazetarit Blendi Fevziu, ku ka deklaruar se ish-kryebashkiaku i Kavajs, Elvis Rroshi, q dha dorheqjen sot, nuk ka qen asnjher i dnuar.

  Emri: berosha-per-ramen-e-roshin.png

Shikime: 252

Madhsia: 126.9 KB

  “Avokati i perdhunuesi!”, shkruan Berisha n videon ku Rama ka deklaruar pak koh m par kshtu:

  Rama: Elvis Rroshi nuk sht dnuar asnjher n asnj gjykat dhe sot …

  Fevziu: Elvis apo Ervin e ka? BIRN citon zyrtar…

  Rama: E ka Elvis Rroshi, lr BIRN se BIRN nuk sht Vatikani…

  Kreu i bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi ka deklaruar sot dorheqjen nga posti q mban si i pari i qytetit t Kavajs.

  Prmes nj postimi t gjat n profilin e tij ne Facebook, Roshi ndan me gjith ndjeksit shkakun e vendimit t papritur, q sipas tij, nuk vjen pas sulmeve dhe akuzave t shumta t opozits, por pr shkak t zbulimit t nj dnimi q ka marr n Itali kur ishte vetm 16-vje, e pr t cilin betohet se nuk ka qen n dijeni.

  “Avokatt e mi m kan informuar, se papritur dhe pa kujtuar rezultoj t jem dnuar si minoren! I bie t jem dnuar pa dijenin time n Itali n kohn kur isha ende n kampin e refugjatve. Jam akoma i shokuar nga ky njoftim dhe as un vet nuk di far t shpjegoj m shum. E vetmja gj q mund t kujtoj sht se na patn shoqruar njher n polici n tuf nga kampi pas nj sherri t madh. Mua me ndan ve se isha minoren dhe kur m morn n pyetje nuk dija akoma as pes fjal italisht. Por as kam qen ndonjher n gjyq as kam br ndonj dit burg pr kt dnim t dhn nga nj gjykat minorenesh, q rezulton n karteln time penale kur sapo kisha mbushur 16 vje.” shkruante Rroshi ne deklaraten e tij.

  Panorama

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Dorheqja e Roshit, Rama: Kur e zgjodhm dshmia e pastr  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dorheqjes s kryebashkiakut t Kavajs, Elvis Roshi. Prmes nj njoftimi t shprndar nga zyra e shtypit pran Kryeministrit, thuhet se dshmia e penalitetit t Roshit ishte e pastr n t dyja rastet kur sht kandiduar n zgjedhjet vendore. "Kur e kemi zgjedhur Elvis Roshin si kandidat pr Kavajn, kemi marr si pr t gjith dshmin e penalitetit. E cila ka rezultuar e bardh. Po ashtu, kur e kemi mbshtetur rikandidimin e tij, kemi sqaruar n rrug operative t gjitha akuzat e bra ndaj tij. Dhe asgj nga far kan pretenduar akuzuesit e tij publike deri me sot, nuk ka rezultuar e vrtet", thuhet n reagimin e Kryeministris.

  Gjithashut, kryeministri Rama sqaron se vetm ditn e sotme sht br verifikimi i thelluar pr Roshin, i cili rezulton i dnuar n Itali q n mosh t vogl. "Fatkeqsisht sot, nj verifikim i thelluar ka nxjerr n drit nj fakt deri tani krejt t panjohur dhe t paprfolur ndonjher pr Elvis Roshin, pr t cilin nuk sht ln gnjeshtr pa treguar. Elvis Roshi sht dnuar n mosh t mitur n Itali nga gjykata e t miturve! Jam i keqardhur, por aspak i lkundur n bindjen time se kur hyn n mes nj problem me drejtsin, vendimmarrja s'ka si t ket m asnj ngjyr tjetr prvese bardhezi".

  Reagimi i plot i kryeministrit Edi Rama
  "Kur e kemi zgjedhur Elvis Roshin si kandidat pr Kavajn, kemi marr si pr t gjith dshmin e penalitetit. E cila ka rezultuar e bardh. Po ashtu, kur e kemi mbshtetur rikandidimin e tij, kemi sqaruar n rrug operative t gjitha akuzat e bra ndaj tij. Dhe asgj nga far kan pretenduar akuzuesit e tij publike deri me sot, nuk ka rezultuar e vrtet.

  Duke i njohur dhe respektuar gjithnj vshtirsit q t rinjt shqiptar kan kaluar prmes dallgve t larta t jetess n emigracion, kam besuar dhe besoj se historia e Elvisit, apo Ervinit, ka qen thjesht njra nder historit e panumrta t djemve q jan prplasur npr ato dallg, duke jetuar mes ndrrs pr t'ia dal dhe makthit t rikthimit mbrapsht. Ndrrime emri pr t mos u kthyer mbrapsht, prznie pr qndrim pa leje, kalime ilegale kufiri e me radh, jan akte t paligjshme q n vitet '90 i kan br shume e shum emigrant n rrugn drejt ndrrave t tyre.

  Prandaj edhe nuk e kam fshehur prmimin tim ndaj hipokrizis ekstreme t atyre q kan shum gjera pr t'u turpruar apo fshehur nga jeta e tyre n politik dhe i turreshin kryetarit t Bashkis s Kavajs me gjithfar shpifjesh e akuzash. Ashtu sikundr nuk kam pasur pse ta fsheh respektin pr punn e jashtzakonshme t Elvis Roshit pr Kavajn, e cila sot sht kthyer n nj shembull t shklqyer transformimi.

  Por fatkeqsisht sot, nj verifikim i thelluar ka nxjerr n drit nj fakt deri tani krejt t panjohur dhe t paprfolur ndonjher pr Elvis Roshin, pr t cilin nuk sht ln gnjeshtr pa treguar. Elvis Roshi sht dnuar n mosh t mitur n Itali nga gjykata e t miturve! Jam i keqardhur, por aspak i lkundur n bindjen time se kur hyn n mes nj problem me drejtsin, vendimmarrja s'ka si t ket m asnj ngjyr tjetr prvese bardhezi.
  Kam qen dhe mbetem i prer n kt pik: Fajsin nuk e caktojn partit as mediat po gjykatat. Gjithkush sulmohet me opinione kriminalizuese t pambshtetura n fakte po n shpifje, meriton solidaritet. Ama gjithkush q ka nj dnim gjykate me heqje lirie, nuk e ka dot mbshtetjen e Partis Socialiste pr t kandiduar pr fardoqoft apo qndruar n nj detyr publike q ka. Fakti n kt rast q Elvis Roshi nuk e ka vuajtur asnj dit dnimin sepse ka qen n mosh t mitur, nuk mund t ndryshoj gj.
  Kjo ka qen linja ime n kt aspekt shum m prpara se sa t kalonte ligji i "dekriminalizimit", kjo sht linja jon edhe sot. Asgj nuk ndryshon n raport me hipokritt e lartprmendur dhe po ashtu asgj nuk do t ndryshoj n pikn e lartprmendur. Dhe ndryshe nga partia prball q tjetr thot e tjetr bn me papastrtit e hatashme q ka n grupin e saj parlamentar, deri edhe duke justifikuar shkeljen haptazi t ligjit t "dekriminalizimit" nga nj deputet i saj, n familjen ton politike nuk ka llafe prball fakteve t provuara. Kush gjendet n shkelje t ksaj linje as nuk mund ta marr, as nuk mund ta mbaj nj detyr me mbshtetjen ton.

  Kam besuar dhe me siguri do t besoj gjithnj se t trajtosh nj njeri si kriminel pr vepra q nuk i ka br, sht kriminale. Ishte kriminale dje dhe mbetet kriminale sot e gjithmon, do shpifje, akuz, fabrikim q synon t kriminalizoj nj person pr shkak t detyrs. Edhe Elvis Roshin!
  Besoj po ashtu se edhe vet dorheqja e Elvis Roshit sot, u jep t gjithve nj tjetr prov t qart se n Partin Socialiste n kta 32 muaj qeverisje ka fituar nj parim i panegociueshm:

  Kur nj fakt i provuar nxjerr n pah nj problem q i takon drejtsis, pushteti yn nuk futet kurr mes drejtsis dhe cilitdo ndr ne.

  Duke e konsideruar t prfunduar shrbimin e Elvis Roshit si kryetar i Bashkis s Kavajs, do t vazhdoj ta mbshtes me gjith zemr projektin ambicioz t Rilindjes Urbane t Kavajs", deklaron kryeministri Edi Rama.

  Shqiptarja

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Njihuni me Gentian Dajn. Kryesocialisti i Kavajs q protestoi me Elvis Rroshin mbi qaf, i arrestuar pr drog

  Emri: ssd.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 30.1 KB

  Sot n Kavajs sht zhvilluar nj tubim i organizuar nga dega lokale e PS-s s Kavajs q drejtohet nga Gentian Daja. Burime pr Syri.net bn me dije, kryesocialisti Daja n nj moment e ka mbajtur mbi qaf ish kryebashkiakun Elvis Rroshi si form lartsimi dh mbshtetje pr at q pranoi publikisht q prve krimeve t tjera ai edhe ka prdhunuar femra dhe pr kt sht dnuar.

  Por ndrsa ish kryebashkiaku socialist po prballet me t shkuarn e tij kriminale, nj tjetr figur e socialistve n Kavaj e pikrisht kryesocialisti atje, ka nj “karriere” t ngjashme me Rroshin.

  Sipas mediave italiani, Gentian Daja sht arrestuar n vitin 2004 nga policia e Udines pr shprndarje droge ndrsa n momentin e arrestimi atij i ishin bllokuar 343 gram kokain.

  Pikrisht ky personazh ishte ideatori dhe promotori i tubimit t zhvilluar kt mbrmje n Kavaj pr t treguar mbshtetje pr ish kryebashkiakun prdhunues ndrsa ishte ai q ulriste m shum se t tjert parrulln “O Elvis o hero ty Kavaja fort t do”.

  Lexoni edhe artikullin origjinal t arrestimit t Gentian Dajs pr drog…

  http://www.udine20.it/droga-in-friuli-tre-arresti/

  Syri

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  VIDEO/ Kur Edi Rama tallej me akuzat pr Elvis Rroshin: Krimineli q drejton Kavajn…

  Emri: edi-rama_7.jpg

Shikime: 159

Madhsia: 17.9 KB

  Elvis Rroshi, ish-kryebashkiaku i Kavajs sht akuzuar jo pak her nga opozita se sht dnuar n Itali dhe n vende t tjera t Evrops. Por, Kryeministri Edi Rama n t gjitha rastet kto akuza i ka marr me tallje dhe nuk besonte se ligji i Dekriminalizimit do t prekte Rroshi.

  Kjo ndodhi edhe disa jav m par gjat nj takim n Kavaj pr antarsimet e reja n PS, kur Rama ftoi Rroshi dhe me ironi e quajti “krimineli q drejton Kavajn”.

  Shikoni videon e mposhtme se si Rama tallej me ligjin e Dekriminalizimit dhe akuzat e Partis Demokratike pr Rroshin, q rezultuan t vrteta. Dshmia italiane e penalitetit tregon se Elvis Rroshi sht dnuar n vitin 1992 pr prdhunim n grup.

  https://vid.me/0IRO

  Syri

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  DOKUMENTI/ Rroshi gnjeu dhe sot. N Itali i dnuar pr prdhunim n grup

  T tjera detaje msohen rreth t shkuars s Elvis Rroshit, i cili dha dorheqjen sot nga posti i kreut t Bashkis s Kavajs.

  Sipas versionit t tij, sot msoi papritur se sht dnuar n Itali n vitin 1992, por nuk e dinte q ekzistonte ky vendim gjykate.

  Edhe kt her Rroshi gnjeu. Sipas dshmis italiane t penalitetit, Rroshi sht dnuar kur ai ka qen 16 vje, me 1.4 vite burg pr dhun dhe prdhunim n grup.

  Elvis Rroshi sot tha q ishte shoqruar n polici n nj kamp refugjats pas nj sherri t madh n grup. Kurse vendimi i gjykats italiane e ka dnuar pr prdhunim n grup.

  M posht, dshmia italiane e penalitetit e Elvis Roshit:

  Emri: elvis_roshi.jpg

Shikime: 157

Madhsia: 39.7 KB

  Syri

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Mallkimi i 31 majit pr Rroshin, fiks 5 vjet m par historia e Griselds

  Emri: roshi-me-griselden.jpg

Shikime: 175

Madhsia: 57.9 KB

  TIRANE- Pr koinidenc, n t njjtn dat t 5 viteve m par, Elvis Rroshi u b protagonist i nj ngjarjeje q lindi nga hii e trazoi gjith vendin. M 31 maj t vitit 2011, Elvis Rroshi denonconte rrmbimin e ish-bashkshortes s tij Griselda Rroshi.

  Sipas dshmis, rrmbyesit e morn at dhe pasi e keqtrajtuan, gruas q thoshte se ishte shtatzn iu hoq fmija. M pas e lan para baness s saj n Kavaj n gjendje t rnd psikologjike.

  Aq serioze ishte situata sa u shoqruan 25 persona, mjek e dshmitar, nj hetim i thell nisi, por q n fund rezultoi se e gjith historia ishte e pavrtet, nuk kishte as rrmbim dhe as shtatzani.

  shtja, e cila u b edhe politike, prfundoi me nj letr ndjese nga ana e kryebashkiakut t Kavajs n at koh, i cili shkruante se i krkonte ndjes t gjithve pr stresin e krijuar./tch

  (ed.me/BalkanWeb)


  Shenim: Mund te lexoni temen e Griseldes ne forum ketu.

 11. #11
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  39
  Postime
  918
  Faleminderit
  6
  37 falenderime n 24 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Roshi me te shkuar kriminale?! Si shpjegohet, ai duket djale flori keshtu nga pamja, nje self-made-man par excellence. I ndershem, i mire, cun per shtepi. Pastaj Partia Socialiste s'do ta kishte futur ne gjirin e saj nese ishte i tille.

  Opozita e ka fajin, na i mori ne qafe te rinjte ne qafe, mund te ishin te ndershem e te mire si Rroshi, Tom Doshi, Frroku, Prenga, Artur Bushi, Shukriu...etj.

  Po pse moj Opozite e keqe, pse?!?
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Dorhiqet kreu i Bashkis s Kavajs Elvis Rroshi: Isha dnuar n Itali, por nuk e dija

  Emri: Elvis-Rroshi.jpg

Shikime: 234

Madhsia: 39.5 KB

  Kryetari i Bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi ka dhn dorheqjen pas akuzave t shumta t opozits mbi t kaluarn e tij si person i dnuar pr trafiqe t paligjshme n Europ.

  Por ndryshe nga kto, ai pranon se sht dnuar n Itali pa dijenin e tij n nj kamp refugjatsh pas nj sherri mes adoleshentsh dhe thekson se gjithka e ka msuar sot nga nj informacion t befasishm.

  Rroshi pohon se nuk ka br ndonj dit burg pr kt gj, edhe pse dnimi ndaj tij, sht dhn nga nj gjykat minorensh, pasi ishte 16 vje.

  N kuadr t ligjit t dekriminalizimit, Rroshi pak dit m par publikoi edhe dshmin penale t ardhur nga Gjermania, ku nuk kishte “asnj shnim” sa i takon ndonj vepre t mundshme penale t kryer n kt shtet.

  N nj postim t gjat n “Facebook”, si shpjegon arsyet e dorheqjes si kryetar i Bashkis s Kavajs, duke i krkuar falje qytetarve kavajas dhe kryeministrit Rama pr mbshtetjen e dhn.

  Postimi i plot i Elvis Rroshit n Fb

  “U bn vite q mbi mua hidhen papushim akuza sikur jam kriminel, trafikant dhe gjith t zezat. Un u msova me kto q pr mua u kthyen n energji plus pr t fituar zgjedhje dhe ndryshuar Kavajn. Po familja ime nuk e ka t leht asnjher me kt sulm papushim. Me vjen tmerrsisht keq pr shqetsimet q iu ka shkaktuar kjo histori.

  E kam ditur se kt pun do kisha me Partin Demokratike, qysh ditn e par q shporra Sali Berishn dhe ordinert e vet nga Kavaja q e zhytn n zhul dhe mjerim njzet vjet rresht. Arsyeja e vrtet e sulmeve t tyre ndaj meje ka qen kjo dhe s’ka pr t ndryshuar asnjher. Po sot un kam nj arsye shum m t fort se kjo pr t lajmruar dorheqjen time!

  Q n momentin kur ligji i dekriminalizimit hyri n fuqi, u lidha me avokatt e mi q t siguroja prgjigje me dokumente ndaj do sulmi te Shqup-it pr jetn time n emigracion. T gjitha dokumentet q mora nga t gjitha shtetet ku ka kaluar rruga ime e emigrimit, provojn qartsisht at q un kam thn: Asnjher i dnuar askund, prvese i przn si dhjetra mijra shqiptar n vitet e para t emigracionit pr probleme dokumentesh.

  Kam ikur fmij nga Kavaja dhe kam kaluar vshtirsi t mdha dhe situata t jashtzakonshme. Lufta pr mbijetes n fillim pa ditur asnj llaf italisht dhe duke lvizur pr t br do lloj pune ka qen libr m vete. Po nuk m ka br as kriminel, as trafikant, as hajdut dhe as shkels t ligjit. Prandaj kam dal balllart prpara qytetarve t Kavajs dhe opinionit publik kur i jam prgjigjur shpifjeve monstruoze t Sali Berishs. N fillim m vinte t vija ulrimn nga shpifjet dhe akuzat pastaj u msova dhe e prqeshja me prbuzje luftn e tyre me mua.

  Po sot duhet te ndaj publikisht me keqardhjen m t madhe, nj informacion q m ka kapur n befasi t plot dhe ndryshon gjithka. Avokatt e mi m kan informuar, se papritur dhe pa kujtuar rezultoj t jem dnuar si minoren! I bie t jem dnuar pa dijenin time n Itali n kohn kur isha ende n kampin e refugjatve. Jam akoma i shokuar nga ky njoftim dhe as un vet nuk di far t shpjegoj m shum. E vetmja gj q mund t kujtoj sht se na patn shoqruar njher n polici n tuf nga kampi pas nj sherri t madh. Mua me ndan ve se isha minoren dhe kur m morn n pyetje nuk dija akoma as pes fjal italisht. Por as kam qen ndonjher n gjyq as kam br ndonj dit burg pr kt dnim t dhn nga nj gjykat minorenesh, q rezulton n karteln time penale kur sapo kisha mbushur 16 vje.

  Kjo sht e vrteta tronditse q sapo kam marr dijeni. Por s’ka pike rndsie e vrteta q tregoj un sot. Faktikisht pa e ditur kt dnim s’kam pasur si ta deklaroj. Ndrsa pasi jam ven n dijeni, kjo pr mua sht br nj shtje q i prket drejtsis jo politiks. Prandaj un nuk mund t vazhdoj i qet detyrn time si deri dje, pr sa koh pafajsia ime nuk sht m nj e vrtet e provuar ligjrisht prball do shpifsi.

  E kam t pamundur t vazhdoj t kryej detyrn time si Kryetar i Bashkis s Kavajs edhe sikur kundrshtart e mi t mos e merrnin vesh kurr kt informacion.

  Dua t’i krkoj sinqerisht falje qytetarve t Kavajs po edhe Kryeministrit Edi Rama, t cilt m kan besuar dhe mbshtetur dhe sot duhet t marrin kt informacion t padshirueshm. Po t gjith duhet ta din se nuk kam fshehur asgj q dija.

  Ndoshta do vij dita q kto fjal q duken si llafe q i merr era, do t’i provoj drejtsia. N radh t par pr hatr t familjes time dhe dy gocave t mia, po dhe pr hatr t gjith atyre q nuk i besuan kurr shpifjet ndaj meje dhe m mbshtetn pa rezerva. I falnderoj t gjith dhe krkoj falje q duhet t largohem kokulur nga detyra.

  E kam br kt detyr me gjith forcat e mia. Kam punuar ditn dhe natn. Kam qndruar afr do kavajasi n nevoj pr shrbimin dhe ndihmn e bashkis. S’kam kursyer asgj dhe tani q largohem i shokuar nga kjo q m ndodhi papritur, kam vetm nj ngushllim: Kavajn q rindrtuam nga grmadhat n 4 vjet e gjysm! Nj qytet q ka hyr n rrugn e nj ndryshimi t madh dhe q gdhihet i pastr dhe n dark sht plot jet.

  Nuk e kisha menduar kurr kt ndarje me qytetin dhe njerzit si kryetar bashkie. Po as nuk e mendoj q ta mbyll kt histori pa fituar n rrugn e drejtsis pafajsin q meritoj. Kjo sht tani beteja ime pr dy gocat e mia dhe pr gjith qytetart e Kavajs.

  Faleminderit t gjithve”

  Shqip
  Ky erdhi ne Kavaje duke kerkuar falje per mashtrimin me Griselden dhe po iken nga Kavaja duke kerkuar perseri falje per mashtrimin me deshmine e penalitetit.
  Keta mu.ter mendojne se mund tua fusin sa te mundin shqiptareve dhe te lahen me nje e fal".
  Ptu race e poshter.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  43
  59 falenderime n 51 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Futja kot se dija................
  ore djali se mos ta kne kap gruan re ???
  apo dhe kte se di ti !!!!!!!!!!
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  743
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Dorheqja e Roshit nj veprim Qytetar dhe Ligjor.

  Jan t pakt politikant apo drejtuesit e zgjedhur nga politika q japin dorheqje vet me rastin e par kur dalin probleme ligjore q duhen zbatuar. Kt e bri kryebashkiaku i Kavajs menjher.
  Ky sht nj veprim i cili duhet respektuar sepse s pari sht nj veprim prej nj njeriu t kulturuar dhe s dyti bhet nga nj person public, dhe sht pr tu prshndetur.
  Po prse kjo klim politike jashtazakonisht e ashpr dhe konfliktuoze n Shqipri? A sht ky konfliktualitet i vetm ktyre 3 viteve t qeverisjes s Maxhorancs s Majt apo kjo klim plot sherre, shpifje, mllefe, akuza dhe shprthime sharjes prej rrugash n parlament nga ana e politikanve, ka koh q ka vazhduar ?
  Dihet se zanafilla e prplasjeve politike t ashpra ka filluar q n kohn e ndrrimit t sistemit, dhe ka vazhduar duke u ashprsuar, dhe her duke u fashitur, por asnjher nuk ka pushuar midis grupimeve t mdha t politiks shqiptare.
  Gjithmon sht dashur nj arbitr i huaj pr t zbutur gjakrat e nxehura t politiks shqiptare dhe kt rol e kan luajtur dhe po e luajn BE me institucionet e saj dhe SHBA, t cilat koht e fundit duke par se Shqipria, Kosova, dhe trevat shqiptare, jan shum pro-amerikane sidomos pas lirimit t Kosovs, jan interesuar q kto dy vnde t integrohen sa m par n BE nprmjet reformave.
  Shkaqet dhe faktoret e politiks konfliktuale dhe sherreve t her pas hershme midis grupeve m t mdha politike PD dhe PS, n dukje jan shkaqe dhe faktor pr t cilat mund t arrihen marrveshje dhe mund t ecet prpara pa problem, por gjithashtu vrehet se gjithmon gjndet nj shkas apo disa elemente q papritur ndezin nj `zjarr` t papar akuzash e sherresh kundr njera tjetrs pal t politikanve.
  Sigurisht dihet q nj nga elementt dallues kryesor t opozits s sotme shqiptare sht hipokrizia, rendia pas justifikimeve pa kuptim apo dhe aforizma `sulmo q t mbrohesh`.
  Kjo n disa raste ka prfshir edhe maxhorancn qeverisse t majt ndr vite sidomos n mandatin e dyt t qeverisjes s saj 2001-2005, ku nivelet e korrupsionit mbetn t larta dhe mos-realizimit ishin t mdha.
  Pavarsisht nga konfliktet dhe akuzat e shumta t Opozits ndaj Maxhorancs, disa aspekte vrehen m s shumti n kt prplasje t vazhdueshme t cilat kan lodhur dhe zhgnjyer publikun shqiptar dhe ndrkombtart:
  -dshira pr t`ja hedhur fajin t tjerv duke prdorur shprehjen `sulmi-mbrojtja m e mir`,
  -ndotja dhe prbaltja e t gjith klass politike pr t justifikuar disa personalitete t inkriminuar realisht dhe q mbajn prgjegjsi pr gjndjen aktuale,
  -prfshirja n kto debate dhe t mediave t cilat luajn rolin e megafonit apo t suflerit duke vazhduar prbaltjen,
  -Negativizimi i t gjitha arritjeve nga Maxhoranca, apo edhe arritjeve n vitet e kaluara,
  -disinformimi, krijimi i prshtypjes negative tek ndrkombtart q gjika n Shqipri po shkon keq sepse fajin e ka maxhoranca (q po bn reformat), dhe jo opozita (q praktikisht sht prgjegjse pr gjndjen e rnd ekonomike-sociale, korrupsionin galopant, karrupsionin n drejtsi, dhe kapejn e strukturave t veanta).
  Ligji pr dikriminalizimin duhet t jap frutet e tij vetm nse bhet reforma n Drejtsi sepse q tani po vrehen dy fenomene q rndojn mbi individin e zgjedhur, dhe at q do t zgjidhet, por edhe n problemet q ka vet ligji i dekriminalizimit pr shkak t cnimit t lirive dhe t drejtave t njeriut dhe t shkeljes s Kushtetuts e cila konfirmon `prezumimin e pafajsis`.
  N rastin e Roshit, ashtu si dhe n rastet e tjera, Opozita trumbeton pr t ashtuquajtur `kriminele`, `bandit`, madje ndot edhe qeverisjen aktuale duke krijuar nj tymnaj dhe disinformim si pr publikun ashtu dhe pr ndrkombtart.
  Kjo strategji e disinformimit dhe e konfliktuozitetit, e prshtypjes se Shqipria nuk mund t qeveriset, se Shqipria sht Republik bananesh, zgjatja e tranzicionit, emigrimet e pareshtura, mendoj se mbetet nj nga strategjit m t djallzuara t disa grupeve politike n drejtim gjat gjith ktyre viteve, sepse mbajtja n kt gjndje e vndit i ka ndihmuar kto grupime t caktuara pr drejtim q pas ndryshimit t sistemit, pr tu pasuruar nprmjet veprimeve korruptive, dhe pr t mos u ndshkuar.
  Vetm ndrhyrja e BE dhe e SHBA, dhe prkrahja q i japin kto vnde, qeverisjes aktuale pr t realizuar me sukses reformat, mund t evitoj dhe t largoj kt zallamahi dhe t integroj Shqiprin n BE.
  Nuk do t ishte fare me vnd q personat e futur n qeverisjen vendore dhe qndrore, t anatemohen dhe t prfolen dhe aq m shum t prdoren si arm kundr maxhorancs, duke e ditur fare mir, se prfshirja e njerzve me precedent penale n listat e zgjedhjeve ka ardhur pikrisht nga mos funksionimi i ligjeve dhe i drejtsis n Shqipri, dhe ky mos funksionim dhe mos ndshkueshmria e ligjit, ka patur prkrahjen e fsheht pikrisht t personave q jan pasuruar duke u futur n politik.
  Praktikisht n Shqipri, me prjashtim t disa biznesmenve t nderuar, shumica e t pasurve n Shqipri jan politikan dhe t afrmit e tyre. Duke e par n kt aspekt nj analiz gjakftoht do t kuptoj se kush jan ata q mbajn prgjegjsi dhe cilat Media jan t blera dhe cilat t pavarura.
  S fundmi, n Shqipri qeverisja aktuale e prkrahur fuqimisht nga BE dhe SHBA (Samiti i NATO-s konfirmon tezn time), ka hapur kutin e Pandors dhe po prpiqet q t realizoj reformat duke pastruar politikn shqiptare nga inkriminimi dhe pandshkueshmria.
  Rezistenca e madhe dhe pasja e nj kripto-shteti parallel t drejtuar nga Opozita, ka vshtirsuar shum realizimin e Reformave.
  Sidoqoft, n Opozit ka shum politikan t ndershm dhe me perspektiv t cilt e kuptojn problemin dhe mesazhin e BE dhe t SHBA pwr tw pwrkrahur reformat.
  Shpresojm q n t ardhmen edhe personat t cilwt ligji i dekriminalizimit i ka prekur, me ose pa t drejt (sipas tyre), le t vrtetojn pafajsin e tyre dhe t mos prdoren si kok turku nga opozita, sepse do kush ka personalitetin dhe t drejtn ligjore pr t vertetuar tek drejtsia e reformuar pafajesine e tyre.

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Mire the o Pirro!

  Perdhunuesi dhe trafikanti i droges beri nje akt qytetar te lavderueshem. Ai dha doreheqjen nga detyra. Kurse ai qe e beri ate trafikantin dhe kriminelin kryetar bashkie, ai eshte akoma ne detyre.

  Fajin e ka opozita qe po u nxjerr te palarat te gjithe ketyre politikaneve kriminele qe me parate e krimit financuan Rilindjen tone Socialiste.

  Edhe ne Shqiperi ku vinin e fshiheshin nga frika e burgut ne vendet e huaja, nuk eshte me e sigurt. Edhe ne Shqiperi po na godet ligji tani.

  Ku ta fusim koken ne kriminelet e trafikantet e Shqiperise qe na pelqen te merremi edhe me politike?!

  Hall i madh na ka zene o Pirro!

  Albo

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Edi Rama bn "kurbanin" e par, kryetarin trafikant droge t Kavajs, Elvis Rroshi

  Elvis Rroshi anulon dorheqjen: Ja pafajsia ime nga dshmia e penalitetit

  Emri: elvis-rroshi-itali-faximile.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 42.1 KB

  Emri: faximile-e-pare.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 41.4 KB

  Emri: ironia-e-pd-ne-rrjete-sociale.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 26.8 KB

  Rikthimi – Nisur edhe nga mijra mesazhe q kam marr nga votuesit dhe nga situata q m nxjerr t pafajshm, kam vendosur t vazhdoj detyrn time

  “Mandatin dhe detyrn e mrekullueshme t shrbimit ndaj qytetarve nuk ma ka dhn as Lulja, as Saliu dhe as SHQUP-i”

  Dorheqja – M 31 maj, Elvis Rroshi, n nj deklarat publike, u shpreh se jepte dorheqjen nga posti i kryetarit t Bashkis s Kavajs, pr shkak se rezulton t jet i dnuar shum vite m par n Itali.

  Prjashtimi – Pak or pasi deklaroi dorheqjen pr shkak t s kaluars s tij, kreu i qeveris, Edi Rama, do t shprehej se Elvis Rroshi kishte dshmi t pastr penalitetit kur u przgjodh nga PS-ja pr t drejtuar Kavajn

  Hetimet – Nj dit pasi dha dorheqjen, Prokuroria e Prgjithshme bri me dije se ka nisur hetimet pr falsifikim dokumentesh nga ana e Rroshit, nuk ka shnuar n formular dnimin e dhn nga drejtsia italiane

  HERION MESI

  Dekriminalizimi me sa duket po kthehet n estrad. Shprehja udia m e madhe tri dit zgjat, duket se po vrtetohet pr kryebashkiakun e Kavajs, Elvis Rroshi, i cili pas tri ditsh deklaron se ka anuluar dorheqjen nga posti q mban. Ashtu si n rastin e dorheqjes, edhe kt vendim, Rroshi vendosi ta publikoj prmes rrjeteve sociale, duke postuar edhe foto t dshmis s re t penalitetit me t dy emrat, Ervin dhe Elvis, q sipas tij i kan ardhur nga Italia vetm 60 minuta pas dorheqjes. Por prtej ktij qndrimi, ende nuk ka nj qndrim zyrtar publik nga Partia Socialiste, e cila vendosi q t mos e mbshtes m Rroshin pas deklarats s tij se ka qen i dnuar n Itali kur ai ka qen minoren.

  Deklarata e Rroshit

  Elvis Rroshi sht trhequr nga vendimi i tij pr t ln detyrn e kreut t bashkis s Kavajs vetm pak dit pasi publikisht dha dorheqjen. N nj postim t gjat, ai shkruan se pas verifikimeve q ka br personalisht n Itali, ka rezultuar se mbi t nuk ka asnj dnim. “Kam tri dit ktu dhe posedoj, dy dshmit e mia t penalitetit dhe do certifikat t mundshme, e cila tregon n dritn e diellit q un s’kam pasur probleme me drejtsin italiane. Si edhe e ka merak Berisha, dshmit jan edhe me Elvis edhe me Ervin. Duke qen se jetojm dhe punojm me nj shtet ligjor, kam vendosur q t mos ju besoj letrave t bakallit, por do letr, e cila ka vler ligjore dhe do element q e bn at t vlefshme”- shkruan ai. Ndr t tjera, Rroshi sqaron se ka msuar se sht trsisht i pastr vetm 60 minuta pasi publikoi vendimin e dorheqjes, pr kt arsye thot Rroshi u nis vet n Itali n mnyr q betejs me drejtsin t’i shkonte deri n fund. “Si edhe jeni n dijeni, me koshiencn time, ju tregova pr nj letr, e cila m zuri n befasi disa dit m par. Nisur nga ai moment, i vn n kushtet si me qen vrass, apo hajdut i rrugs s kombit, un mendova se s’mund t vazhdoja detyrn time duke qen n qendr t akuzave, por pas vetm 60 minutash, m vjen nga Italia dshmia ime e penalitetit, e cila tregon t vrtetn q un jam komplet i pastr”- thot Rroshi. Pas publikimit t fakteve t reja Rroshi njofton se ka vendosur q t mos largohet nga detyra, edhe pse ai ka deklaruar dorheqje publike. “Nisur edhe nga mijra mesazhe q kam marr nga votuesit dhe nga situata q m nxjerr t pafajshm, kam vendosur t vazhdoj detyrn time me prulje kundrejt qytetarve t mi, deri n momentin q do gj do sqarohet nga drejtsia. Mandatin dhe detyrn e mrekullueshme t shrbimit ndaj qytetarve nuk ma ka dhn as Lulja, as Saliu dhe as SHQUP-i. Ma kan dhn bashkqytetart dhe atyre do t’ju bindem dhe shrbej deri n sekondn e fundit”- shkruan Rroshi n qndrimin e rishikuar nga vet ai. N fund t postimit t tij, Rroshi thot se do t kthehet n Shqipri s bashku me skuadrn e avokatve t tij italian pr t vendosur pikat mbi “i”. “I bj thirrje politiks q t mos merret vetm me nj Kryetar Bashkie t nj qyteti, se un as kam vrar njerz n Grdec, as kam vrar njerz n bulevard, as kam vrar shpresn e njerzve, por kam ringjallur shpresn n qytetin tim, kam punuar, investuar dhe shtrir dorn tek dokush q m ka dhn ndihm, qoft edhe pr nj pem pr qytetin tim. Do t kthehem n Shqipri s bashku me skuadrn e avokatve t mi italian pr t vn pikat mbi ‘i’ me drejtsin dhe me publikun. Si edhe e ka merak Berisha, dshmit jan edhe me Elvis edhe me Ervin”- prfundon deklaratn e tij Elvis Rroshi.

  Dy kodet penale t dy shteteve

  Kur shuhet penaliteti n Shqipri dhe n Itali

  Nj nga ekspertt e Jurisprudencs bri publike rastet kur shuhet vepra penale, e kjo referuar n dy Kodet Penale t t dy shteteve n Itali dhe n Shqipri. Sa i prket Kodit ton penal “Quhen t padnuar: a) ata q jan dnuar me burgim pr nj koh gjer n gjasht muaj ose me do dnim tjetr m t leht dhe q gjat dy vjetve nga dita e vuajtjes s dnimit nuk kan kryer vepr tjetr penale;

  b) ata q jan dnuar me burgim pr nj koh nga gjasht muaj gjer n pes vjet dhe q gjat pes vjetve nga dita e vuajtjes s dnimit nuk kan kryer vepr tjetr penale; c) ata q jan dnuar me burgim pr nj koh nga pes gjer n dhjet vjet dhe q gjat shtat
  vjetve nga dita e vuajtjes s dnimit nuk kan kryer vepr tjetr penale; ) ata q jan dnuar me burgim pr nj koh nga dhjet gjer n njzetepes vjet dhe q gjat dhjet vjetve nga dita e vuajtjes s dnimit nuk kan kryer vepr tjetr penale”. Ndrsa n Kodin Penal italian si vijon: jo m shum se 30 jo m pak se 10 ose dyfishi i kohs s dnimit. “Kushtet e nevojshme pr t shuar dnimin jan ndryshe disiplinuar. N prgjithsi, dnimi me burgim do t skadoj me kalimin e nj periudhe t barabart me dyfishin e dnimit t shkruar dhe, n do rast, jo m shum se tridhjet dhe jo m pak se dhjet vjet, ndrsa dnimi i gjobs do t skadoj brenda nj periudhe prej dhjet vjetsh. Arrestimi dhe dnimi i gjobs, megjithat, t prfundoj n pes vjetsh, por kjo periudh sht dyfishuar n qoft se ata jan autor t prsritur apo autor t prhershm, profesional apo trend. Sipas ekspertit, sa pr pikn e fillimit, d.m.th ditn nga e cila zhdukja koha e dnimit, legjislatura prcakton nj afat t vetme: ajo fillon nga dita kur vendimi u b vendimi i forms s prer, ose nga dita kur shkelsi ka trhequr vullnetarisht ekzekutimin e dnimit tashm t filluar.

  Shqip

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Kavaj: Arrestohet kreu i Bashkis Elvis Rroshi pr falsifikim dokumentesh

  Kavaj, arrestohet kreu i Bashkis Elvis Rroshi pr falsifikim dokumentesh

  Emri: Elvis-Rroshi-largea.gif

Shikime: 131

Madhsia: 179.4 KB

  Me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata ka caktuar masn e siguris Arrest n burg pr kryetarin e Bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi, i dyshuar pr konsumimin e veprs penale Falsifikimi i vulave, stampave dhe formularve, n plotsimin e formularit t Dekriminalizimit. N baz t veprimeve t deritanishme hetimore, rezulton se i dyshuari nuk ka paraqitur n formularin Pr Dekriminalizimin t dhna penale dhe personale, t cilat jan t detyrueshme pr tu shnuar.

  Prokuroria e Tirans nisi hetimin kryesisht, n baz t informacionit t prcjell nga ana e Sektorit pr Verifikimin e Integritetit t Personave n Funksione Publike n Prokurorin e Prgjithshme. Kjo struktur krkoi fillimisht verifikimin paraprak t formularit t subjektit Elvis Rroshi nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. M pas, ky Sektor vijoi verifikimin sipas prcaktimeve t ligjit Pr garantimin e integritetit t personave q zgjidhen emrohen ose ushtrojn funksione publike.

  N baz t t dhnave t prftuara nga ky verifikim i thelluara, Sektori prkats n Prokurorin e Prgjithshme prcolli informacionin n Prokurorin e Tirans, e cila regjistroi procedimin penal. Nga hetimet e deritanishme t Prokuroris s Tirans rezulton se Elvis Rroshi nuk ka deklaruar dnimin e dhn nga autoritetet italiane t drejtsis pr veprn penale t prdhunimit t kryer n vitit 1995 n Campobasso, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikn 1 t formularit t vetdeklarimit.

  Po ashtu, ai nuk ka deklaruar se sht dbuar nga shteti italian dhe ai zvicerian respektivisht n vitin 1995 dhe 1993, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikn 7 t formularit t vetdeklarimit. Gjithashtu subjekti Elvis Rroshi nuk ka deklaruar se sht arrestuar n gusht t vitit 1997 n Zvicr me urdhr t Gjykats s Shtetit t Zyrihut dhe sht dbuar srish, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikat 5 dhe 7 t formularit t vetdeklarimit.

  Ndrkoh, nga t dhnat e deritanishme, jan siguruar informacione se shtetasi Elvis Rroshi ka prdorur 5 emra t ndryshm n disa vende t Europs. N baz t ktyre t dhnave, Prokuroria e Tirans krkoi caktimin e mass s siguris Arrest n burg pr shtetasin Elvis Rroshi, me funksion Kryetar i Bashkis Kavaj, i dyshuar pr veprn penale t Falsifikimit t vulave, stampave dhe formularve.

  Shqip

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kavaj: Arrestohet kreu i Bashkis Elvis Rroshi pr falsifikim dokumentesh

  Prokuroria: Dnimet dhe pes emrat q prdorte Rroshi n Itali e Zvicr

  Policia e Kavajs ka arrestuar, Kryebashkiakun Elvis Roshi. Arrestimi i Rroshit sht br n orn 17:50 minuta, kur ai sht shoqruar nga policia, e cila kishte marr nj urdhr-arresti nga prokuroria.

  Gjat mesdits, Prokuroria kishte krkuar n gjykat konfirmimin dhe ndaj tij ishte dhn masa e siguris “arrest me burg”.

  Ai akuzohet se ka fshehur 4 dnime n Itali. Prangosja e Rroshit sht br pas nj hetimi nga Prokuroria, nn akuzn e falsifikimit t dokumenteve, pr formularin e vetdeklarimit t Dekriminalizimit.

  Ndaj kryebashkiakut t Kavajs kishin nisur hetimet kryesisht m 1 Qershor. Sipas akuzs, Rroshi dyshohej se ka kryer veprn penale t falsifikimit t dokumenteve n procesin e plotsimit t formularit t vetdeklarimit pr Dekriminalizimin.

  M posht mund t lexoni njoftimin e Prokuroris pr arsyet e arrestimit t Rroshit

  Me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata ka caktuar masn e siguris “Arrest n burg” pr kryetarin e Bashkis s Kavajs, Elvis Rroshi, i dyshuar pr konsumimin e veprs penale “Fallsifikimi i vulave, stampave dhe formularve”, n plotsimin e formularit t “Dekriminalizimit”, parashikuar nga neni 190/1 i Kodit Penal.

  N baz t veprimeve t deritanishme hetimore, rezulton se i dyshuari nuk ka paraqitur n formularin “Pr Dekriminalizimin” t dhna penale dhe personale, t cilat jan t detyrueshme pr t’u shnuar.

  Emri: rama-rroshi.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 33.4 KB

  Prokuroria e Tirans nisi hetimin kryesisht, n baz t informacionit t prcjell nga ana e Sektorit pr Verifikimin e Integritetit t Personave n Funksione Publike n Prokurorin e Prgjithshme. Kjo struktur krkoi fillimisht verifikimin paraprak t formularit t subjektit Elvis Rroshi nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. M pas, ky Sektor vijoi verifikimin sipas prcaktimeve t ligjit nr. 138/2015 2015 “Pr garantimin e integritetit t personave q zgjidhen emrohen ose ushtrojn funksione publike”.

  N baz t t dhnave t prftuara nga ky verifikim i thelluara, Sektori prkats n Prokurorin e Prgjithshme prcolli informacionin n Prokurorin e Tirans, e cila regjistroi procedimin penal.

  Nga hetimet e deritanishme t Prokuroris s Tirans rezulton se Elvis Rroshi nuk ka deklaruar dnimin e dhn nga autoritetet italiane t drejtsis pr veprn penale t prdhunimit t kryer n vitit 1995 n Campobasso, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikn 1 t formularit t vetdeklarimit.

  Po ashtu, ai nuk ka deklaruar se sht dbuar nga shteti italian dhe ai zvicerian respektivisht n vitin 1995 dhe 1993, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikn 7 t formularit t vetdeklarimit.

  Gjithashtu subjekti Elvis Rroshi nuk ka deklaruar se sht arrestuar n gusht t vitit 1997 n Zvicr me urdhr t Gjykats s Shtetit t Zyrihut dhe sht dbuar srish, duke pasqyruar t dhna t rreme n rubrikat 5 dhe 7 t formularit t vetdeklarimit.

  Ndrkoh, nga t dhnat e deritanishme, jan siguruar informacione se shtetasi Elvis Rroshi ka prdorur 5 emra t ndryshm n disa vende t Europs.

  N baz t ktyre t dhnave, Prokuroria e Tirans krkoi caktimin e mass s siguris “Arrest n burg” pr shtetasin Elvis Rroshi, me funksion Kryetar i Bashkis Kavaj, i dyshuar pr veprn penale t “Fallsifikimit t vulave, stampave dhe formularve”, parashikuar nga neni 190/1 i Kodit Penal.

  Emri: rroshi-1.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 70.7 KB

  Ja emrat q ka prdorur Elvis Rroshi

  Jan zbardhur 4 emrat q mbante kryebashkiaku i Kavajs, Elvis Rroshi, dy prej t cilve diheshin deri m tani.

  Prve Elvis dhe Ervin Rroshi, kryebashkiaku i Kavajs ka mbajtur edhe dy emra t tjer, Enver Rroshi dhe Bashkim Hallulli.

  Prve mbiemrit Hallulli, Rroshi ka mbajtur edhe nj mbiemr tjetr i prafrt me mbiemrin aktual. Kshtu, Rroshi sht quajtur edhe Enver Proshi.

  “Ndrkoh, nga t dhnat e deritanishme, jan siguruar informacione se shtetasi Elvis Rroshi ka prdorur 5 emra t ndryshm n disa vende t Europs”, thuhet n dosjen e Prokuroris.

  Kreu i Bashkis s Kavajs u arrestua sot me urdhr t gjykats, duke u akuzuar pr falsifikim dokumentesh.

  Koha Jone

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kavaj: Arrestohet kreu i Bashkis Elvis Rroshi pr falsifikim dokumentesh

  FOTOLAJM/ Rroshi: Jam simboli i partis time!

  Emri: Edi-Rama-dhe-Elvis-Roshi.jpg

Shikime: 133

Madhsia: 52.6 KB

  Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ka ln pa komentuar edhe njher Elvis Rroshin, ndryshimet e emrave t tij dhe m pas arrestimin gjat dits s sotme me urdhr t prokuroris.

  Institucioni i akuzs thot se Rroshi e ka ndrruar 5 her emrin, si dhe sht dnuar e dbuar disa her nga vende t ndryshme t Europs.

  “Rroshi: Jam simboli i partis time!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha, duke e shoqruar komentin e tij edhe me nj foto q po qarkullon n rrjetet sociale.

  Emri: elvisss-rroshi.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 43.0 KB

  Syri

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kavaj: Arrestohet kreu i Bashkis Elvis Rroshi pr falsifikim dokumentesh

  Avokati i Roshit sulmon prokurorin: Arrestimi, nj ngjarje e rrall

  Emri: 1433841090-sollaku.jpg

Shikime: 117

Madhsia: 31.1 KB

  Theodhori Sollaku, avokati i kryebashkiakut t Kavajs, Elvis Roshi e konsideroi nj ngjarje t rrall arrestimin e ktij t fundit.

  Arrestimi i Roshit ishte nj veprim i nxituar i prokuroris, tha Sollaku n nj reagim pr mediat.

  Gjykata t jet m e ftoht n vendimin e saj, apeloi ai.

  “Argumentet e Prokuroris dhe Gjykats jan jo serioze. Veprimi i Prokuroris, krkesa pr masn e siguris arrest me burg pr Rroshin sht e nxituar dhe nj mas ekstreme. Rroshi nuk rrezikonte t largohej nga Shqipria dhe s’prbnte as rrezik, pasi vepra penale sht e till q nuk prfaqson rrezikshmri t lart shoqror. Prokuroria sht bazuar n dy episode”, u shpreh Sollaku.

  Roshu u arrestua sot nga policia e Kavajs me krkes t prokuroris.

  Syri

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •