Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Shqiprime nga autor t ndryshm

  Elefanti dhe udhtart.

  Na ishte nj her nj urtak n Indi q pa nj grup shoksh. Ata kishin udhtuar q nga larg dhe ishin t lodhur e t uritur. Ai u tha atyre se e dinte sa t lodhur ishin, por kishte nj kshill pr ta. Ai e dinte se n rrug ata do t hasnin elefant t rinj t cilt ishin t pafuqishm e t njom si edhe t majm pr merak, sakaq nna e t cilve rri shtrir e fshehur, e mbytur n siklet. Ajo m kot kish krkuar pr fmijt e saj e s’i kish gjetur, ndaj ofshante e piklluar. E kshtu, urtaku u thot ktyre shokve: “Kujdes, e mos i lndoni ata fmij t ngrat t saj! Mjaftohuni me barishtet e gjethet q keni dhe mos gjuani pr ata elefantt e njom. Jua them kto q t’ju ruaj nga pendesa e padobishme. Kujdes, mos t’ju rrmbej lakmia! Si tha kto, ai u nda prej tyre.
  Udhtart vazhduan rrugn e tyre, duke i marr uria edhe m tepr. Befas, n drejtim t rrugs, ata pan nj lefant t vogl, t sapolindur. Ata iu hodhn sipr si ujq t uritur dhe e hngrn, e duke pastruar duart. Nj nga udhtart nuk hngri, duke u kujtuar shokve t tjer paralajmrimin e urtakut. Por, ata s’ja vun veshin, por hngrn mishin e pjekur t pres. Si u ngopn mir e mir, i zuri gjumi t gjith, prve atij q nuk kish ngrn. Dhe ai mbeti zgjuar tr natn.
  Meq ishte zgjuar, ai pa nj elefant t frikshm t afrohej. Ajo iu afrua atij, q rrinte duke u mbrojtur, duke i nuhatur gojn tri her, dhe asnj er t papranueshme nuk nuk ndjeu t dilte prej andej. Ajo i erdhi atij rrotull disa her, por nuk e lndoi. Ajo u mori er t gjith turinjve t atyre q flinin, dhe era e mishit t t voglit t saj nga do buz e tyre, i shpoi hundt. do njri prej tyre kish ngrn mishin e pjekur t t voglit t saj. Pa asnj keqardhje, ajo e hodhi n er secilin prej tyre, duke rn cop-cop n tok me eshtra t thyera.

  Shpjegimi i Rumit.

  Elefanti sht Zoti. Alegoria mund t kuptohet n disa rrafshe. N t parin, fmijt e saj jan axhami, engjuj t prsosur. Ata jan ndar nga e ma si nj sfid dhe sprov. Megjithat, Zoti, fshehurazi sht shok dhe mbrojts i tyre, sepse ata kan vesh shpirtror dhe i dijn t fshehtat e hyjnores, ndrsa qniet njerzore kan vetm vesht fizik dhe nuk dgjojn ’u thuhet n to. Q t mund t dgjohet e vrteta, atyre u duhet patjetr t arratisen nga paprsosmria e vet tyre. Profeti Muhamed (sp.q.m.t) sht i tri sy e vesh, dhe ai i mkon fmijt njsoj si nj mm, teksa qniet njerzore jan si foshnje.

  N rrafshin e dyt, elefantt e vegjl jan t drejtt e t pafajshmit, t cilt jan “mmsuar” prej profetve dhe engjujve.
  Kujtohu, se elefantesha do t vij t hakmerret pr t vegjlit e saj, t cilve ju i hngrt mishin, sepse nna e njeh ern e fmijs s saj.

  Rumi thot: O mitmarrs! Ju jeni elefanti i vogl, edhe juve, i zoti i elefantit do t’jua marr frymn. Sepse, nse Muhamedi mundi t nuhas aromn e pranis hyjnore q nga Jamani i largt, si ather nuk do mundte dot t ndjej shtirjen prej teje? Muhamedi e nuhat at, por na e fsheh neve gjoja s’mundet, dhe sakaq era e keqe dhe e mir ngjiten lart n qiell.
  Ndrkoh q ti fle, (gjumi i padijes), era e prapsive t tua ngjitet lart tek shqyrtuesit n kupn qiellore. Kudrbimi i fodullkut dhe lakmis e epshit do t bhet, si t thuash, er qepe, q domthn, kto cilsi do t shfaqen kur ti flet. Edhe nse betohesh se nuk ke ngrn qep, era nga goja do t t tradhtoj. Shum lutje nuk jan pranuar pr shkak t ers s keqe q i shoqron ato, sepse zemra e prishur duket n gjuh.

  Shqiproi Halit Methasani (Beka)

  5 Maj 2015
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  Mbreti dhe shrbtorja -

  Mevlana Xhelaludin Rumi  Na ishte nj her e nj koh nj mbret, t cilit i prkisnin si fuqia toksore edhe ajo shpirtrore.Tani, nj dit qlloi q ai t kalronte bashk me oborrtart e tij dhe teksa rendte, n rrug pa nj vajz shrbtore; dhe shpirti menjher iu robrua prej bukuris s saj zogu i shpirtit iu dridh n kafaz t tij, e i dha para dhe e bleu vajzn menjher. Pasi e bleu dhe shijoi hijeshit e saj, fati e deshi q vajza t smurej. Pasktaj mbreti thirri mjekt sa andej-kndej, e u tha:
  - Jeta e t dy neve sht n duart tuaja. Jeta ime vrtet nuk sht dika q llogaritet, por kjo sht jeta e jets sime; Un jam n lngat e i lnduar plag, ajo sht ilai im. Tani kush e shron at, q sht jeta ime, do t marr thesarin tim, sedefet e merxhanet e mija.
  T gjith mjekt deklaruan:
  - Jemi gati t rrezikojm jett tona; do t mbledhim t gjith menurin dhe do sjellim gjith dijenit tona. Secili prej nesh sht nj Mesi i drguar t shroj njerzit e tij; melhemi pr do dhimbje sht n duart tona.
  Por n at mendjemadhsi n vetvete ata harruan t shtojn. N dasht Zoti, ndaj Zoti u tregoi atyre paaftsin e njeriut. Sepse t gjitha mjekimet dhe kurat q ata provuan, smundja e saj vetm se prkeqsohej dhe nevoja e saj mbeti e paprmbushur; smundja e rrgjoi vajzn t dobt si nj fije floku, dhe syt e mbretit u mbuluan n lot gjaku mu si lum.
  Kur mbreti pa se mjekt ishin t pafuqishm t shrojn smundje, iku kmbzbathur pr n xhami, nxitoi tek qoshi e lutjes dhe e lagu qull n lot faltoren. Duke e mbledhur veten srish prej ujrave t thella t dalldis, ai e liroi gjuhn drejt enkas t lvdoj Zotin e ti drejtohet Atij me lutje.
  - O Zot, - u qajt ai,- dhurata m e vogl e t cilit sht sundimi mbi botn, t them un, tek shoh q Ju i dini t gjitha t fshehtat e bots? O Ti q je streha jon e prhershme n koh nevoje, shih, ne e kemi humbur srish rrugn; por Ti ke thn vet, Edhe pse un e di t fshehtn, befas e bj t shfaqet n veprimin tuaj t jashtm.
  Teksa nxori kt thirrje me z t lart nga thellsi e shpirtit, deti i begatis hyjnore zuri t fryhet. Gjumi e rrmbeu mes vajit, dhe n ndrr pa nj plak ti shfaqej e ti thot:
  - Myzhde, o mbret! Lutjet tuaja jan plotsuar. Nse nj i panjohur ju vjen nesr, dije se ai vjen nga un, ai sht vrtet mjek i zoti, dhe kado t thot ai merre pr t vrtet, sepse ai sht edhe i iltr edhe i besueshm. N mjekimin e tij ju do t gjeni magjin m siprore, dhe n natyrn e tij do t kuptoni fuqiplotin Zot.
  Kur ora e premtuar erdhi, ishte agim, kur dielli u ngjit nga lindja duke djegur yjet, mbreti ishte n divanhan gjith duke pritur t shoh at q ishte shfaqur aq uditshm. Ai pa nj personazh t drejt e fisnik, nj diell n shklqim n mes t hijeve, i cili arriti nga larg, i that si hn e re, i dobt e i mpakt si nj fanitje; ajo hije q kish par n ndrr tani shfaqej e dukshme n fytyrn e t panjohurit. Mbreti vet n vendin e kujdestarit t pallatit nxitoi prpara t prshndes t panjohurin q vinte tek ai nga bota e padukshme. T dy ishin detar q kishin msuar t notojn, shpirtrat e t dyve ishin thurur bashk, t paqepur.
  - Ti je i dashuri im i vrtet, - thirri mbreti, - jo ajo, por n kt bot nj pun nxjerr nj tjetr. Ti je si Muhamedi pr mua, un pr ty si Omari, dhe un do bj mos t t shrbej ty.
  Thn kt, mbreti i hapi kraht dhe e pushtoi at n krahror, duke e marr si dashuri n zemr e shpirt t tij; e puthi at n duar e vetulla, dhe e pyeti pr shtpin dhe rrugn q kish br. Dhe teksa e pyeste, e ftoi at t ulej n kolltukun e nderit, duke i thn:
  - M n fund prej durimit, un kam gjetur nj thesar! Ti je nj dhurat e sjell prej Zotit q t heq sikletin, domethnie e fjals s urt, Durimi sht elsi i shptimit. Mirse keni ardhur, i pranuari i zemrs.
  Me prfundimin e atij kuvendimi dhe gostie t bollshme, mbreti e mori at prdore dhe e shpuri n harem; i recitoi atij histroin e vajzs s smur dhe ligshtimin e saj, e pastaj e uli at bri t smurs. Mjeku e kqyri at nga ehreja, pulsi dhe ujt e holl dhe dgjoi me vmendje t madhe, simptomat she shkaqet e smundjes s saj. Ather shpalli:
  - Asnj prej ilaeve q kan prdorur ata nuk sht shrues, ato kan shrbyer vetm pr shkatrrim. Ata kan qen krejt t paditur mbi gjendjen e saj t brendshme: Zoti m ruajtt prej shpikjeve t tyre!
  Ai e kuptoi natyrn e dhimbjes s saj, dhe dobsia e fsheht e saj iu zbulua atij krejtsisht, por ai e mbajti t fsheht dhe nuk ia tregoi mbretit. Nuk ishte fshikza e tmthit, e zez a e verdh, rrnja e sikletit t saj; era e do eshke ndjehet kur digjet, dhe ai pa se pikllimi i saj vinte nga zemra e lnduar. Trupin e kishte n gjendje t mir, por ishte e smur n zemr; nj shenj e sigurt se kur je n dashuri zemrn e ke t lnduar nuk ka smundje si ajo e dshprimit. Ligshtimi i t dashuruarit sht i prvem nga do lloj ligshtish t tjera; dashuria sht tejqyrsja e mistereve t Zotit. Pra, mjeku i tha mbretit:
  - Boshatise shtpin, largoji t gjith, t afrm e t largt. Dua ti bj disa pyetjevajzs; mos lr asknd t dgjoj n hajat.
  Shtpia mbeti bosh, asnj banor nuk kishte aty prve mjekut dhe t smurs. Ather ai e pyet at butsisht:
  - Nga qytet je? Shiko, njerzit e do qyteti krkojn trajtim t vetin. Dhe njerz ke n at qytet? far farefisi dhe lidhjesh keni?
  Teksa thoshte kto, ai i vuri asaj dorn n puls, dhe e pyeste at me hollsi rreth padrejtsive t Parajss. Kur dikujt i ngulet nj maj gjembi n kmb, ai e vendos at kmb mbi gjurin e kmbs tjetr dhe krkon pr majn e gjembit me maj gjilpre; nse se gjen dot, ai vazhdon ta lag vendin me maj t gjuhs. Nse nj gjemb n kmb sht kaq vshtir ta gjesh, m thuaj ather, si i bhet me gjembin q t ngulet n zemr? Por ngaq mjeku ishte mjeshtr i heqjes s gjembave, ai vazhdoi ta vr dorn mbi vend pas vendi duke hetuar. Dhe n bised e sipr, ai e pyeti vajzn pr shok t ndryshm t saj, dhe ajo i tregoi mjekut t gjithka rreth shtpiss saj, ish pronarve, qytetit t saj, mjedisit. Ai dgjonte ndrsa ajo i tregonte atij rreth vetes, gjith duke e mbajtur vmendjen tek rrahjet t pusit t saj. Duke e ditur se kur pulsi i saj fillon t rrah me prmendjen e nj emri t veant, ai njeri do t ishte dshira e saj e zemrs n kt bot.
  Fillimisht ajo numroi shokt e saj t qytetit t vet, pastaj kaloi duke prmendur nj qytet tjetr.
  - Kur e le qytetin tnd- e pyeti ai at, - n qytet tjetr keni jetuar m s shumti, vajz?
  Ajo prmendi nj qytet, pastaj kaloi tek nj tjetr, pa ndryshuar ehre apo puls; ajo prmendi nj pas nj emrat e t zotve ku kish shrbyer, qytetet ku ata kishin jetuar, shtpit ku ajo kish banuar, bujarin q kish shijuar. Ajo rrfeu pr qytet pas qyteti, shtpi pas shtpie, dhe asnj damar i saj su drodh, asnj faqe sju zverdh; pulsi i saj mbeti fare normal e i pandikuar, gjersa doktori e pyeti at rreth Samarkandit, i mbl si kallam-sheqeri. Ather pulsi i saj menjher zuri t krcej, fytyrs i ikte e i vinte ngjyra e saj e trndafilt; sepse vinte nga nj argjendar i veant i Samarkandit prej t cilit ajo ishte ndar.
  Duke e gjetur t fshetn e pacientit, mjeku gjeti edhe burimin e vuajtjes dhe sikletit t saj.

  - N lagje banon ai kur kalon npr qytet? - pyeti ai.
  - Lagjja Kryeur, - u prgjigj ajo, - Rruga Gjatafar.
  - Tani e di smundje ke i tha mjeku asaj. dhe menjher do t shfaq artin tim magjik t t shptoj. Vetm gzohu, lri gajlet mnjan dhe ji e sigurt, sepse un do t veproj mbi ty si shi mbi kullotn e zhuritur. Un do t shqetsohem pr ty, ndaj ti mos u shqetso pr vehten; Un do t jem m miqsor me ty sesa njqind etr. Vetm ki kujdes, mos ia thuaj kt t fsheht askujt, sepse vet mbreti do t hetoj shum rreth teje. Le t jet zemra jote varr i t fshehts q ke, dhe ather dshira jote do t plotsohet sa m shpejt.
  Ather, doktori u ngrit e shkoi t takoj mbretin. Ai i bri t ditur mbretit pjes nga e gjith meseleja, dhe shtoi:
  - Plani m i mir sht q ta sjellim ktu at njeriun q t shroj smundjen e vajzs. Thirre at argjendarin nga qyteti i largt; ndille at me flori dhe rroba t mira fare.
  Mbreti drgoi dy lajmtar n at qytet, burra mendjeholl, t aft dhe trsisht t besueshm. Dy lajmtart mbrritn si duhej n Samarkand, n krkim t ardgjendarit qejfli e qerrata, dhe iu drejtuan kshtu:
  - Mjeshtr argjendar, zejtar i mir dhe i prsosur n dituri, cilsia e t cilit sht e njohur n gjitha kazat, shiko: - Mbreti, kshtu e kshtu ju ka zgjedhur ju t jeni argjendari i tij, pr shkak t eprsis suaj n art. Merri kto rroba t mira dhe ar e serm; kur t vini n qytetin e tij, ju do t jeni i paraplqyeri dhe shoku i afrt i tij.
  Ai, i mashtruar nga po i shihnin syt, pasuri e rroba t bukura, e la qytetin dhe fmijt e tij dhe gjith gzim mori rrugn, pa e ditur aspak se mbreti kishte thurur plane pr jetn e tij. Hipur mbi nj kal arab, ikte me ngut i gzuar, duke e marr nj rrob si t ishte prej nderi, kur zaten ishte mim gjaku pr t. Kur mbrriti, nj i panjohur, nga rruga doktori e solli at menjher para mbretit. Mbreti e vshtroi at me nj konsiderat t lart dhe i krkoi atij t ndjehej i lir n shtpin e tij thesar floriri.
  Pastaj doktorri i thot mbretit:
  - Naltmadhnia jote, sovran, jepja vajzn ktij njeriu t mir. Ajo do t jet mjaft i lumtur t ribashkohet me t, se uji i ribashkimit t tyre do t shuaj zjarrin e merakut t saj.
  Mbreti ia dha argjendarit at bukuroshe rrumbullake dhe i bashkoi t dy n martes at ift aq t etur pr shoqrin e njri-tjetrit. Pr nj koh prej gjasht muajsh ata ishin t lir t knaqin dshirn e tyre, saq vajza mundi t rifitoj shndetin e plot. Ather doktorri pregatiti nj pije pr argjendarin, q sapo ai e piu zuri t rrgjohej mu para syve t saj. Hijeshia e tij nuk i duroi smundjes, e kshtu shpirti i vajzs, sishte m robin e bukuris s tij vrastare. Tani q ai u shmtua, e u b i neveritshm, faqegrryer, pakngapak zemra e saj u ftoh ndaj tij.
  Dashuria e shtn pr hir t paraqitjes i pashm, nuk sht dashuri e vrtet; n fund ajo sprovon asgj prvese turprim. Ai vetm se nj turp i madh i tri do t kish qen, ndryshe kurr sdo kish rn nj ndshkim kaq i madh mbi t. Gjaku i rrodhi lum nga syt, dhe hijeshia e tij u shndrrua n armikun e tij m vdekjeprurs: armiku m i egr i palloit jan puplat e tij t bukura, dhe shum prej mbretrve kan qen viktima t bukuris s tyre. Ai thrriti, Un jam drer myshku q pr hir t myshkut gjahtari m ka gjakosur pa faj; un jam dhelpra e fushs q i kan prer kokn, duke dal nga prita, vetm pr hir t gzofit t saj; un jam elefanti i qlluar e ther prej pronarit t tij vetm pr dhmbt. A a nuk e di ai q m ka ther mua pr hesap t dikaje tjetr nga un, se gjaku im kurr sdo fl i qet? Sot vuajtsi jam un, por nesr do t jet ai. A duhet t derdhet gjaku i dikujt si imi, kot? Ndonse muri e hedh hijen larg, ajo hije herdokudo i kthehet murit. Kjo bot sht nj mal, dhe veprat tona jan thirrje q jehojn prap tek ne.
  Kto tha ai, dhe sakaq u fut nn dh. Prsa i prket vajzs, ajo u spastrua nga smundja dhe dashuria e saj; sepse dashuria pr t vdekurin nuk zgjat, duke par se i ikuri nuk rikthehet m tek ne. Por dashuria pr t gjallin, sht gjthnj e m e freskt pr do ast n shpirt e n pamje, sesa gonxhja e lules. Ndaj, zgjidh dashurin e Atij q Jeton e q sht i Prhershm, robin hyjnor, vera e derdhur e t cilit rrit jet.

  Shqiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  Flladi I agimit

  Rumi

  Flladi I agimit ka sekrete tju tregoj
  Mos shko prap t flsh

  Lypset t pyessh se dshiron
  Mos shko prap t flsh

  Njerzit npr prag shkojn e vijn
  Aty ku dy bot takojn

  Dera sht e rrumbull
  Mos shko prap t flsh.

  ---
  Shqiproi Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  DRITA DHE HIJA

  Rumi

  Drita dhe hija valle t dashuris, t dyja
  I sekreteve t Zotit, astrolab
  Dashuria synim nuk ka
  I dashuri e dashuria t pandara. t pakoh

  Ndonse dashurin ta prshkruaj mundohem
  I pafjal mbetem kur e prjetoj
  Ndonse pr dashurin t shkruaj prpiqem
  Pena m thyhet, i pa ndihm provoj

  E letra n vende t parrfyeshme m ikn
  Ku dashuruesi, dashuria, e dashuruara shkrihen
  Ku do ast, prej drits s dashuris,
  I lavdishm bhet.
  ---
  Shqiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  Muzg

  Vargje nga Mevlana Xhalaludin Rumi


  N buzmbrmje, nj hn n qiell u duk
  Pastaj n tok ra t m vshtroj

  Si skifter q vjedh zogun n koh gjahu
  M vodhi hna e vrap n qiell u kthye

  Un veten vshtrova, e s'e pash m
  Se n at hn, trupi si shpirt u hollua

  Nnt rruzujt u zhdukn n at hn
  Anija e qnies sime n at det u mbyt.
  ----

  Shqiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  T BETOHEM BIRI IM
  Rumi

  Biri im, vAllah
  Askush n bot
  m t shtrenjt
  Betohem, se ti ska

  Vshtroje pasqyrn
  E mir veten kundro
  Kush m lart - prtej teje
  mund t jet, a beso!

  Puthe tani veten
  E me t mbla, gurgullo
  Vesht gjersa t buasin
  Mbush e shijo

  Gjith at bukuri shikoje
  Q prej vetes rrezaton
  Dhe vet qnies tnde
  Nj kng dashurie kndo

  Me lvdata shpirtin
  Kurr dot se tepron
  E zemrn s prkdheluri
  Aspak se kalon

  At e bir s bashku
  t dy njeni nj
  sheqer e kallam
  pr ta br at.

  Kush tjetr ve teje
  M thuaj tjetr, kush?
  Vendin tnd ndonjher
  mundet vall ta mbush

  Tash vetes buzqeshi
  Diamanti a ka vler
  Kur kurr nuk gzohet
  A t qesh ndonjher?

  E si mund t moj vall
  Nj diamnti si ti,
  Kur je krejt thesari
  I times shtpi

  Ti dhe hija jote
  Prher n kt bot
  Zog i lavdishm
  I parajss, je Zot!

  ----
  Shiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  TRNDAFILI M SBUZQESH

  Rumi

  Nshikim timin si m par
  Trndafili m sm qesh
  Lulja n muzik t fjalve
  Si dikur m nuk m el

  Npanair pse vall t shkoj
  Me lak t buzqeshjes thar
  A uditet nat e errt
  Tullac-hnn pak pa e par?

  Ere jugut sjell pranvern
  Por bilbili n kopsht skndon
  lulja m s vallzon n pyll
  Para hns q e vshtron

  Dika humbur, dika sgjendet
  Zemr e plakur ndjen zbrazti
  Mjeri un, ndor tkujt mizore
  Ka prthith kaq ftohtsi!
  ---------

  Shqiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Shqiprime nga autor t ndryshm

  Un isha i vdekur


  Rumi
  Un isha i vdekur, u ringjalla
  Isha lot, n buzqeshje u ktheva

  E gjitha prej dashuris kur m erdhi,
  Jeta e prkohshme
  Q ather e prjetshme u b

  M tha dashuria
  Ti sje aq i marr, kjo shtpi st nx


  Shkova e i marr u bra
  I marr sa n zinxhir t jem

  m tha Dashuria
  ti sje mjaft I dehur, ky grup nuk t nx
  Shkova e u deha xurxull u bra
  E ikja kuturu

  M tha dashuria
  Ti prore je I zgjuar
  Me prfytyrime e
  Dyshime mbushur

  Shkova e leshko u bra
  E nga frika prej gjithkaje
  Krejt u trhoqa

  Dhe tha dashuria
  Ti je qiri
  Q gjithknd trheq
  Rreth teje t gjith i mbledh


  Qiri q drit rreth meje shprndaj
  M nuk jam
  Turma rreth meje m nuk mbledh
  E i tri si tym tani shprndar

  Tha dashuria:
  Ti je msues ti je nj kok
  Prijs pr t gjith

  Un m nuk jam
  As msues, as lider
  Ve I dshirave t tua -shrbtor

  Tha dashuria:
  Ti tashm ke kraht e tua
  Pupla m st jap

  Pastaj zemra m palsi
  E me nj drit t fort
  Me jet t re shkaprderdhur
  gjer n gryk u mush

  Tani edhe qiejt mirnjohs jan
  Q fal dashuris
  dhurues i drits jam br

  -------------

  Shqiproi: Halit Beka (Methasani)
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •