Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Sopranoja Ermonela Jaho, fiton Oscar-in e opers botrore n Londr

  Emri: Ermonela-Jaho.jpg

Shikime: 1028

Madhsia: 29.4 KB

  Sopranoja shqiptare me fam botrore, Ermonela Jaho, ka fituar mimin Ndrkombtar t Opers nga votat e publikut botror.

  Ky mim, q mund t quhet si Oscar-i i Opers Botrore, i sht dhn yllit shqiptar t muziks operistike, gjat ceremonis s ndarjes s mimeve t zhvilluar sot n mbrmje n Teatrin Savoy t Londrs.

  Jaho e ka fituar kt mim n baz t votave t publikut mbar botror. N kategorin e mimit t dhn nga publiku botror, sopranoja shqiptare konkurronte me disa nga zrat m t bukur dhe m t njohur t opers botrore kontemporane, si Joyce Didonato, Juan Diego Florez, Dimitri Hvorostovsky, apo Eva Maria Westbroek, etj.

  N ceremonin e ndarjes s mimeve prfshiheshin mimet pr regjin m t mir, dirigjentin m t mir, kngtart e kategorive t ndryshme apo produksionet e teatrove npr bot.

  Nomimini dhe votimi nga publiku botror lihet me performancat e Ermonela Jahos gjat tr ktyre viteve, duke prmendur Sour Angelica n triptikun e Pucinit, apo edhe regjistrimin s fundmi t opers Zaza me orkestrn simfonike t BBC n Londr. Kto performanca jan vlersuar maksimalisht nga disa nga mediat m t njohura dhe me m influenc n bot si Financial Times, q srish boton t hnn nj shkrim pr sopranon shqiptare, Times e Londrs, e shume media n mbar botn.

  Duke folur pr Top Channel n Londr, pas marrjes s mimit ndrkombtar, Ermonela Jaho tha: Jam shum e emocionuar n kto momente. Falenderoj gjith shqiptart q votuan pr mua dhe publikun q m ndjek n do an t bots. Kushdo q prkushton gjith jetn drejt pasionit t tij, sht gjithmon fitues, deklaroi Jaho pas marrjes s mimit ndrkombtar.

  Ky mim pr yllin shqiptar t muziks operistike sht i pari q nj artist shqiptar merr n nivele t tilla kaq t larta, vlersohet se mim Oscar i muziks operistike n bot.

  Top Channel

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Sopranoja Ermonela Jaho, fiton Oscar-in e opers botrore n Londr

  Ermonela Jaho e para shqiptare q fiton OSCAR-in e Operas  Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho sht shpallur fituese e International Opera Awards. Sopranoja me fam botrore ishte e nominuar n kategorin Reader`s Award, dhe arriti t triumfonte mes shum figurave t shquara t artiti rus dhe latin.

  Me votat e marra nga e gjith bota, Ermonela Jaho u kurorzua si fituesja e International Opera Awards. Ky mim, q mund t quhet si “Oscar”-i i Opers Botrore, i sht dhn yllit shqiptar t muziks operistike, gjat ceremonis s ndarjes s mimeve t zhvilluar mbrmjen e s diels n Teatrin Savoy t Londrs.

  Lajmi pr fitoren e Ermonela Jahos sht br me dije nga faqja zyrtare e International Opera Awards n Twitter, ku thuhet se fituesja e vitit 2016, sht sopranoja e njohur shqiptare.

  “mimi i Publikut n Opera Awards 2016 sht, e jashtzakonshmja Ermonela Jaho”, shkruan The Opera Awards.

  Ajo mposhti konkurrencn e fort t yjeve si: Danielle De Niese, Joyce Di Donato, Michael Fabiano, Gerald Finley, Juan Diego Flrez, Dmitri Hvorostovsky dhe Eva-Maria Westbroek.

  Me rastin e ndarjes s mimeve Ermonela Jaho interpretoi “Un Bel Di” nga Madama Butterfly.

  Pas fitores, sopranoja shqiptare ka falenderuar admiruesit e saj npr bot pr mbshtetjen q i dhan.

  "Dua te falenderoj te gjithe admiruesit e artit tim neper bote dhe vecanerisht ne Shqiperi per mbeshtetjen dhe dashurine.....Kushdo qe i dedikon jeten pasionit te tij eshte gjithmone fitues... Ju dua te gjitheve," shkruan Ermonela n Facebook.

  Drejtori i TKOB Ilir Krni ka komentuar i gzuar n Facebook fitoren e Jahos.

  "E mori! Ermonela Jaho the best in the orld! Sapo iu dha mimi nga International Opera Awards. M n fund nj shqiptare fiton OSKAR-in e operas. Gzoni me mua njerz, shkruan Krni.

  Emri: 228551.jpg

Shikime: 951

Madhsia: 166.9 KB

  Emri: 228552.jpg

Shikime: 922

Madhsia: 42.9 KB

  Shqiptarja

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •