Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-01-2016
    Postime
    4

    Ju lutem me duhet ndima juaj per ne Angli...

    Ju lutem me duhet ndima e dikujt ..
    Un jetoj ne angli prej 4 muajsh kam pashaport greke ,kam kontrrat pune ,kam shtepi ,kam llogari banke ,kam Insuras Number ...jam e martur me nje shqipetar ,per arsyjen qe ne bem cilibrimet ai ka mar VEVEOSi grek dhe esht ne pritje te kartes 5 vjecar ..por ajo karta mase vonohet shum ..pyetja ime esht qe a mundet ai te vi ketu me veveosi ..pyeta avokate dhe me tha qe te nisemi se bashku nga Franca te jem dhe un me te per te arrdhur ne angli dhe qe te perkthejm ne gjuhen angleze Ceftikaten e marteses ...pyetja ime esht a esht e vertet kjo gje ?? Cfal letra na duhen , me cfar do nisemi nga franca per ne londer me tren apo me avion ? Cfar duhet te bej kujdes ??
    Ju lutem me ndimoni me jepni cdo informacion qe dini..
    Ju falimenderit shum

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
    Anėtarėsuar
    23-01-2009
    Postime
    152

    Pėr: Ju lutem me duhet ndima juaj per ne Angli...

    Rudina ti duhet qe te aplikosh per bashkeshortin tend qe ai te marre te drejten per te hyre ne Angli dhe aplikimi quhet "EEA family permit" ,pra duhet te mbushesh nje formular qe ti japesh atij te drejten te vije e te jetoje me ty : " Retained rights of residence" .
    Ti nuk ke perse e shoqeron nese nuk do, mjafton te jesh ne UK ne momentin kur ai vjen, ose nese ke deshire ta shoqerosh mund ta besh brenda 6 muajve te aplikimit. Bashkeshortit i jepet e drejta te jetoje ne UK per 6 muaj, por ai mund ta rinovoje perseri dhe te vije perseri pran teje per 6 muaj te tjera. Te drejten e qendrimit pastaj si rezidente te perhershem duhet ta filloni nepermjet kontrates tende te punes dhe behet ndersa je ne UK. Aplikon per ty punedhenesi yt pasi nepermjet kontrates qe ai te siguron ty ti behesh banore e perhershme ne UK derisa te marresh passport. Bashkeshortit i duhet passport e tij, pra ne kete rast pass shqiptare ,2 foto me ngjyra per dokumenta, evidenca qe tregojne martesen, ne kete rast certifikata martesore, kontraten tende te punes mund ti japesh ti nje kopje dhe te kartes tende shendetsore, te ardhurat qe ti ke nga puna etj. Ai mund te udhetoje si te doje sepse kontrolli ne momentin e hyrjes ne Angli eshte njesoj i hollesishem e i detajuar si me tren apo me avjon. Se mos harroj cdo dokument qe ke duhet te perkthehet patjeter ne gjuhen e kombit ku kerkon te hysh pasi ato duan te kuptojne se cfare evidencash po i jep, pra te leverdis edhe ty kjo gje qe te mos te te nxjerrin probleme.
    https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-12-2018
    Postime
    2

    Pėr: Ju lutem me duhet ndima juaj per ne Angli...

    Pershendetje! Me duhet nje info ju lutem! I fejuari im sapo ka mar nje vize pune gjermane dhe duam te bejme bashkim familjar me celebrim por per te shmangur pritjen e gjate ktu ne shqiperi do doja te dija a behet ne danimarke celebrimi dhe ca procedurash ndiqen. Flm nese na ndihmoni!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •