Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet ndaj policis. Pajisja prej 1 muaji n dorn e policis

  Emri: pergjim.jpg

Shikime: 677

Madhsia: 24.2 KB

  Prokuroria ka nisur hetimet ndaj policis e cila sht denoncuar se po bn prgjime t paautorizuara. Burime nga institucioni i akuzs kan br t ditur se, kan nisur hetimet pr pajisjen e cila sht bler nga policia dhe po prdoret pr t prgjuar n mnyr t paligjshme.

  Msohet se hetimi sht regjistruar dy dit m par, ndrsa ka nisur hetimet. Kan qen shrbimet e inteligjencs q kan njoftuar prokurorin se policia ka bler nj pajisje pr prgjime dhe po i bn ato n mnyr t paligjshme.

  Dy dit m par media bri t ditur se, nj pajisje tepr e sofistikuar prgjimi sht instaluar n Drejtorin e Prgjithshme t Policis prej m shum se 1 muaji.

  Ky fakt u b me dije nga gazeta Mapo, e cila shkruan se pajisja nuk sht regjistruar n asnj regjistr dhe pr kt institucionet ligjzbatuese jan vn n alarm. Sinjalizimi sht dhn nga institucionet e inteligjencs, pasi msuan se Policia e Shtetit dispononte kt pajisje t sofistikuar t dhuruar nga Italia.

  Pr kt, u njoftua Prokuroria e Prgjithshme, pasi Policia nuk ka asnj tagr t kryej prgjime t paautorizuara m par nga Prokuroria. Asnj institucion ska dijeni pr pajisjen e Policis, q nse konfirmohen informacionet e servirura nga inteligjenca, ather ky rast do t prbj nj skandal.

  N rrug jo zyrtare, nga policia thon se kjo pajisje prdoret pr trajnimin e efektivve, shkruan Mapo. Pajisja sht futur n dogan pa u regjistruar dhe n institucionet e siguris sht ngritur alarmi se policia po kryen prgjime t paautorizuara.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Bomba e Berishs: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama

  Ish-kryeministri Sali Berisha n nj status n Facebook, ka publikuar listn e personave shtetror dhe politikanve q sipas tij kan 6 muaj q jan n prgjim nga qeveria.

  Sipas tij, lista e personave t prgjuar prbhet nga 375 persona, ku prfshihen politikan, shtetar dhe zyrtare vendas dhe t huaj.

  Ja disa nga personalitetet shteterore dhe politike nga lista e 375 te pergjuarve nga institucionet shteterore, partite politike, biznesi, media dhe bota artistike te pergjuar prej 6 muajsh ne kundershtim me ligjin dhe Kushtetuten nga manjaku Edvin Shullazi!

  Presidenti i Republikes, Bujar Nishani

  Sekretari i pergjithshem i presidences, Florian Nuri

  Kryetari i parlamentit, Ilir Meta

  Kryetari i PD, Lulzim Basha

  Kryetari i Gjykates Kushtetuese, Bashkim Dede

  Kryetari Gjykates se Larte, Xhezair Zaganjori

  Prokurori i Pergjithshem, Adriatik Llalla

  Ministri i Drejtesise, Ylli Manjani

  Ministri i Bujqesise, Edmond Panariti

  Kryetari i Bashkise, Erion Veliaj

  Drejtori i Sherbimit informativ shteteror, Visho Ajazi

  Kryetari i Komisionit te Kontrollit te Shtetit, Bujar Leskaj

  Avokati i Popullit, Igli Totozani

  Guvernatori i Bankes se Shtetit, Sejko

  Anetaret e Gjykates Kushtetuese dhe te Larte

  Kryetari i Gjykates se Apelit per Tiranen, Alaudin Malaj dhe me vone Hysni Demiri

  Kryeyari i Gjykates Administrative, Kastriot Selita

  Kryetari i grupit parlamentar te PS, Gramoz Rui dhe deputetet Pandeli Majko, Anastas Angjeli, Esmeralda Shkjau, Vasilika Hysi

  Kryetari i Grupit Parlamentar te PD, Edi Paloka dhe deputetet Sali Berisha, Arben Ristani, Jozefina Topalli, Arben Imami, Genc Ruli, Ridvan Bode, Genc Pollo, Genti Strazimiri, Majlinda Bregu, Albana Vokshi, Albina Deda

  Kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule,

  Kryatri i Partise per Drejtesi dhe Integrim, Shpetim Idrizi

  Kryetari i Partise Republikane, Fatmir Mediu

  Kryetri i Partise Agrare, Agron Duka

  Deputeti i Partise Socialiste, Ben Blushi

  Deputetet e LSI Petrit Vasili, Monika Kryemadhi, Vangjel Tavo etj,etj.

  Burimet dixhitale bejne me dije se ne listen e te pergjuarve jane ambasadoret e vendeve te medha perendimore dhe shefat e sherbimeve perendimore, shefat e misioneve te institucioneve nderkombetare te akredituar ne Tirane.

  Ne listen e te pergjuarve ka pronare e drejtues te mediave elektronike dhe te shkruara, portaleve dhe blogjeve kundershtare apo kritike te qeverise. Lista e te pergjuarve nga Edvin Rama, me alternim arrin ne 375 persona vendas dhe te huaj.

  Ky eshte nje akt antikushtetues dhe antiligjor e banditesk i vertet dhe nje krim i shemtuar, te cilin organizata kriminale qe e ka realizuar perpiqet ta ndaj me interforcen italiane. I bej thirrje Prokurorit te Pergjithshem te vendose para ligjit kriminelin ne krye te policise, ako, per krimin e tij te rende e antkushtetues, te vertetoje akuzat qe ky ka leshuar per te ndare krimin e tij drejt Interforsces italiane, e cila ne asnje rrethane nuk mund te jete e implikuar ne nje veprimtari te tille antikushtetuese dhe ne shkelje flagrante te marreveshjes ndershteterore.


  Emri: berisha-lista.png

Shikime: 523

Madhsia: 23.9 KB

  Por ne rast se ekzistojne dyshimet me te vogla te implikimt te Interforces, qe me sa duket ako si te tille njef ndonje bolino, te ndermarre hetime te perbashketa energjike me prokurorine italiane per te nxjerre te verteten ne shesh. I bej thirrje Persidentit te Republikes te informoje shqiptaret per te verteten e kesaj afere kriminale antikushtetuese te organizates kriminale qeveritare te Edvin Shullazit!

  sb

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Nishani: Pajisja e prgjimit, n funksion; prokuroria t mbroj dinjitetin e shtetit

  Presidenti i Republiks, Bujar Nishani deklaroi sot se ekzistenca e nj pajisjeje prgjimi sht prezente dhe n funksion nga polica e shtetit sht tashm nj fakt i konfirmuar.

  Duke e cilsuar ekzistencn e nj pajisjeje t till si instrument antikushtetues dhe cenim t shtetit t s drejts, Nishani ka krkuar publikisht dhe zyrtarisht nga prokuroria q t mbroj dinjitetin e shtetit dhe qytetarve t tij, dimensionin e siguris son kombtare.

  Duke folur n aktivitetin e organizuar me rastin e 25-vjetorit t Shoqats s Ish t Prndjekurve Politik, Nishani e cilsoi ekzistencn e nj pajisjeje t till cenim t lirive dhe t drejtave t njeriut, ndrsa krkoi nga prokuroria t hetoje gjersisht lidhur me personat q kan lejuar futjen n Shqipri t nj pajisjeje t till, e cila sipas tij nuk mund t futet dhe n mnyr kategorike nuk mund t prdoret pa lejen e prokuroris.

  “N institucionet e shtetit shqiptar sht konfirmuar se vepron nj pajisje prgjimi ilegale, nj instrument antikushtetues. Tashm i konfirmuar nga institucionet shtetrore q ky instrument antiligjor qenka prezent dhe n funksion. Kjo prbn nj shkelje t madhe t shtetit t s drejts. Krkoj zyrtarisht dhe publikisht nga prokuroria t mbroj dinjiteti e shtetit dhe qytetarve t tij, dimensionin e siguris son kombtare. Prokuroria t hetoj procesin e sjelljes s tij n Shqipri;

  kush ka qen ai autoritet doganor q ka lejuar t hyj nj pajisje q nuk mund t hyj n asnj mnyr pa lejen e organit t prokuroris. Ata q e kan prdorur kt pajisje t paligjshme q ka krcnuar sigurin kombtare dhe integritetin e do institucioni duhet t prgjigjet para ligjit. Nj pajisje e till s’mund t hyj dhe as t prdoret nga asnj institucion pa lejen e prokuroris. Institucionet t mos bhen penges pr hetimin nga prokuroria”, tha Nishani.

  Duke iu drejtuar ish t prndjekurve, Nishani vlersoi guximin e tyre pr rezistenc ndaj mohimit t t drejtave dhe lirive n diktatur, periudha m e errt e historis s Shqipris, ndrsa shtoi se jan pikrisht kta njerz q duhet t shrbejn si frymzim pr kohn ton, ku sipas kreut t shtetit frika sht armiku m i madh, nj nga pengesat kryesore pr prparimin e vendit.

  “Liria nuk u shit pr asgj, ju dhe t part tuaj nuk e njihnit frikn. Vrasja e friks sht nj nga dimensionet m t mdha q duhet t ket njeriu si parim, pa t ciln asgj nuk mund t shijohet asgj n jet. Sot kemi sfida t mdha, kemi shum t kqija; korrupsioni, krimi i organizuar, mungesa e zhvillimit, por asnj nuk sht me madhe se frika brenda njeriut. Nse kemi frikn brenda nesh, s’e luftojm dot korrupsionin, krimin e organizuar. Ndaj sht prgjegjsi e madhe sot pr secilin prej nesh t angazhohet pr t nxjerr frikn nga individt. Frika sht armiku yn m i egr, penguesi m i madh i prparimit ton si shoqri. Ju jeni inspirimi i vrasjes s friks dhe ngritjes n piedestal t rezistencs. Shfaqja e reminishencave t s kaluars prbn nj sfid dhe provokim pr t ardhmen ton. Shteti ligjor sht garancia e vetme pr t ecur prpara”, tha Nishani.

  Shqip

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Pajisje trajnimi pr prgjime apo pajisje prgjimi me trajnime -kjo sht shtja!

  Emri: Saimir-Tahiri.jpg

Shikime: 517

Madhsia: 38.7 KB

  Pas akuzave t medias dhe PD-s, por edhe dyshimit t aleatit qeveritar LSI, ka dal ministri i Brendshem Tahir i cili ka mohuar n mnyr t prer se policia e Shtetit nuk ka asnj pajisje prgjimi. Ai hodhi posht akuzat dhe tha se kjo e gjitha bhet pr t penguar Policin e Shtetit pr t luftuar krimin e organizuar. Ne-tha ministri-nuk trhiqemi para asnj presioni politik t bashkuar me krimin.

  I pyetur nga gazetart se ku ndodhet kjo pajisje prgjimi , ministri tha se nuk sht pajisje prgjimi, por trajnimi mes policis shqiptare dhe asaj italiane. E ritheksoi se nuk e ka n dispozicion policia e shtetit, ndaj t’ia lem hetimit t prokuroris, prfundoi ministri i brendshm

  Bashkbisedimi i plot me gazetart

  Gazetarja: Zoti. Ministr ku ndodhet paisja e prgjimit dhe si sht futur ajo n Shqipri?

  Tahiri: Ju dini q ka nj paisje prgjimi?

  Gazetarja: Derisa Prokuroria ka nisur nj hetim…

  Tahiri: M duhet tu sqaroj se policia e shtetit nuk disponon dhe as ka disponuar dhe as i lejohet t disponoj n t ardhmen nj paisje prgjimi. N policin e shtetit nuk ka asnj paisje prgjimi dhe policia bashk me partnert nuk ka punuar kurr dhe as nuk do t punoj, t paktn sa jam un n detyr me nj paisje prgjimi. Dhe un jam n detyr bashk me drejtuesit e policis pr t garantuar q policia e shtetit bn detyrn pa shkelur ligjin. Ndrkoh n policin e shtetit ka nj trajnim q vazhdon prej disa javsh i cili zhvillohet mbi bazn e nj marrveshje t nnshkruar mes dy qeverive n 2007, ku parashikohet q mes policis shqiptare dhe policive partnere, n rastin konkret asaj italiane t bhet shkmbimi i eksperiencave me metodologjin m t mir n rast t hetimit t krimit dhe veanrisht t terrorizmit. N kt kuadr policia e shtetit ka zhvilluar dhe sot q flasim zhvillon dhe do t vazhdoj t zhvilloj n t ardhmen trajnime me policit partnere. Si ka br policia e shtetit me po t njjtn paisje edhe n t kaluarn, edhe kur un nuk kam qen Ministr, edhe kur kta q flasin sot kan qen n qeveri dhe ju ritheksoj nuk bhet fjal pr nj paisje prgjimi. Bhet fjal pr nj paisje fare normale n punn e policis.

  Gazetarja: Ku ndodhet kjo?

  Tahiri: Nuk ka asnj lidhje me prgjimin. E deklaroj me prgjegjsin time t plot. Nuk jam n detyr pr t br at q kan br ata q kan qen m par.Policia e Shtetit nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk mund t ket asnj paisje prgjimi.

  Gazetarja: Ku ndodhet kjo paisje q bhet trajnimi?

  Tahiri: Jan t ftuar t gjith ata q mendojn se ka vend pr t par konkretisht se far bhet, jan t ftuar t vin t asistojn n t gjitha rrugt ligjore, t verifikojn, t hetojn 24 or n 24, t shohin nse policia e shtetit thot t vrtetn dhe un them t vrtetn n kt deklarat q po bj, apo ne gnjejm. Mjafton q t bhet n rrug ligjore duke ln mnjan thashethemet dhe keqkuptimet.

  Gazetarja: Ku ndodhet kjo paisje q bhet trajnimi? Pse nuk i sht vn n dispozicion Prokuroris?

  Tahiri: Pr kto detaje duhet t pyesni instancat prkatse.Prokuroria e Shtetit i ka t gjitha mundsit tr verifikoj n cilndo mnyr t mundshme dhe ligjore. Jemi tersisht t hapur, n dispozicion dhe pa asnj merak.

  Gazetari: A do t merrni pjes nesr n Komisionin e Siguris?

  Tahiri: Dgjova dika n media por nuk kam marr akoma ftes zyrtare. Nse m vjen ftes zyrtare jam 24 or n dispozicion t gjithkujt q ka vesh t dgjoj.

  Gazetari: A sht kjo nj paisje gjurmimi dhe prej cilit vit ndodhet n Akademin e Policis?

  Tahiri: Bni durim pr t marr detaje kur instancat prkatse t bjn sqarimet e nevojshme. Qeveria e djeshmee ka shum merak t merret me policin e shtetit dhe mua personalisht. I mirkuptoj dhe falenderoj q m kujtojn detyrn q po bj do dit, madje dhe dy her n dit. I falenderoj pr t gjith konferencat e shtypit q kan br deri m sot, madje i ftoj t nxiten m shum sepse do konferenc e tyre pr shtyp mua m nxit t bj akoma m mir detyrn. Kta duan t intimidojn policin e shtetit dhe nuk do t’ia arrijn.

  Gazetari: Me Balilin far po bhet?

  Tahiri: I bashkohem kolegut tim Manjani, duhet t pyesni Prokurorin.

  Kto dit zyrtar t lart t LSI ka thn nse vertetohet pajisja e prgjimit si dhe jan br prgjime pa autorizim ligjor, do t jet nj skandal i madh.

  N fakt pajisja ndodhet n Tiran, por nuk ka mundsi t vertetohet nse jan br prgjime t paligjshme.

  Pajisje trajnimi duke br prgjime apo pajisje prgjimi duke br trajnime -kjo sht shtja! Ndaj Edi Rama ka shum informacione pr kdo…!

  Ja ’ndodhi para deklarats ministrit Tahiri:

  Partia Demokratike gjeti mbshtetjen e LSI n hetimet pr prdorimin e pajisjes s prgjimit nga policia shqiptare. Gjat mbledhjes s Komisionit Parlamentar t Siguris, deputeti demokrat Flamur Noka krkoi t thirret pr shpjegime ministri Tahiri

  “Ka dal lajmi i nj pajisjeje prgjimi, q fillimisht u mohua. M von rezultoi se prokuroria ka nisur nj hetim. Kjo prbn krim t rnd ndaj nj grupi deputetsh t opozits ndaj kemi thirrur Tahirin, Llalln, Vishn dhe akon. Sepse ekzistenca e pajisjes shkel ligjin dhe t drejtat e njeriut. Nesr n ora 10:00 presim Tahirin t jap prgjigje. N 11:00 presim Adriatik Llalln. N 12:00 do thirret Haki Cako, dhe n 13:00 kreun e SHISH, pr t dhn shpjegime”- deklaroi Noka.

  Ndrsa deputeti i LSI-s Luan Rama sht shprehur se nse vrtetohet se pajisja sht vendosur, kjo do t ishte nj shkelje e rnd.

  “Nuk besoj se kane lajthitur drejtuesit e institucioneve e ta ken vendosur kt pajisje. Do ishte skandal i institucional,” ka thn Rama, duke shtuar se nse ky shqetsim ka shkuar tek Presidenti i Republiks ather duhet t nis nj hetim.

  Por pas diskutimeve, deputett socialist jan larguar nga mbledhja. Pas ksaj deputett e LSI kan rn dakort me demokratt, pr nj raportim t kreut t SHISH, Visho Ajazi. Nse ai e mohon ekzistencn e pajisjes ather nuk ka arsye prse t thirren pr raportim krert e tjer.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Sherrnaj e keqe, Polici- Prokurori

  Prej disa ditsh mes Prokuroris s Prgjithshme dhe Policis s Shtetit ka nj prplasje t fort lidhur me prgjimet e komunikimeve telefonike. Shrbimi Informativ Shtetror ka raportuar te Kreu i Shtetit dhe m pas n Prokurori s n zyrat e Policis ndodhet nj pajisje e teknologjis s fundit pr prgjime.

  Sipas Kodit Penal prgjimet kryhen nga Prokuroria me vendim t gjykats. N t gjitha rastet, edhe kur Policia sht pjes e nj hetimi q lidhet me prgjime, procesi duhet t zhvillohet n bashkpunim dhe mbikqyrjen e Prokuroris. N rastin konkret, bhet fjal pr nj pajisje q ndodhet vetm n administrimin e Policis s Shtetit. Prokuroria ka nisur verifikimet pr kt pajisje dhe rezulton ajo ka hyr n Shqipri pa dogan dhe nuk ka asnj dokument shtetror mbi qllimet e prdorimit t saj. Pr kt qllim dy ditt e fundit sht krkuar sekuestrimi i ksaj pajisje n zyrat e Policis s Shtetit. Por dorzimi i pajisjes sht refuzuar nga Policia, me argumentin se aparatura sht pron e misionit italian q ndihmon policin shqiptare “Interforce” n hetime. Sipas policis, pajisja nuk prdoret pr prgjime, por pr trajnim t efektivve t forcave t rendit shqiptare.

  T gjitha institucionet Policia e Shtetit dhe Prokuroria kan qen tejet t rezervuara n dhnien e informacioneve mbi kt pajisje. Por nga ajo q ka rrjedhur n media dhe dyshimet jan se pajisja sht vn n pun pr t kryer prgjime, q sipas ligjit jan t pautorizuara. Mund t jen prgjuar politikan, presidenti, kryetari i parlamentit dhe ambasada t huaja. Pavarsisht se nj fakt i till nuk pranohet nga policia zhvillimet e muajve t fundit tregojn se dyshimet jan jo krejt t pabaza. I pari q ka denoncuar prgjimet t paautorizuara sht kreu i shtetit Bujar Nishani. Shtat muaj m par Presidenti tha se kishte fakte se sht prgjuar jeta e tij private. Presidenti nuk dha detaje pr prgjimin, po tha se ky akt sht kryer nga persona n funksione shtetrore q jan urdhruar politikisht. Tashm q ka nisur hapur t flitet pr nj pajisje t teknologjis s lart q ndodhet n zyrat e Shtetit dhe jasht kontrollit t Prokuroris, gjrat kan nj lidhje. A sht prdorur pajisja pr t prgjuar kreun e shtetit dhe persona t tjer? Prgjigjen e ksaj pyetje mund ta thot vetm Prokuroria dhe institucionet e tjera shtetrore. Por ka informacione jo zyrtare se mundet se po, pra t jen prgjuar.

  Por sherri i fundit Polici-Prokurori nuk i shrben zbardhjes s t vrtets, prkundrazi e bn dhe m t mjegullt situatn.Shton pasigurin tek qytetart. Prgjigja q Policia e Shtetit i ka dhn Prokuroris ngre pikpyetje t tjera pr seriozitetin e institucioneve tona. Edhe n rastin se pajisja prdoret nga misioni italian “Interforce”, a i bn kjo qytetart t jen m t qet. Misioni italian ka detyr t ndihmoj policin shqiptare n hetime dhe trajnime, por jo t kryej prgjime, nse e ka br dika t till. Nse ligji nuk lejon policin t bj prgjime pa prokurorin dhe gjykatn shqiptare, me far t drejte nj shrbim i huaj (edhe pse n kt rast aleat) kryen prgjime pr hesap t vet, duke shmangur gjith zinxhirin e institucioneve shqiptare.

  Nga ana tjetr edhe argumenti se aparatura prdoret pr trajnimin e forcave tona t rendit nuk t bind, sht si nj fill i thurur keq. Prse duhen trajnuar oficert e policis pr nj funksion q ligji nuk ua njeh si detyr? Nj variant tjetr q shpjegon qndrimet e policis lidhet me Shrbimin Informativ Shtetror. Informacionet e fundit t publikuara nga ish-kryeministri Sali Berisha duket se kan dal nga zyrtar e godins s SHISH, por mundet edhe nga policia. N disa shtje rezulton se policis nuk i sht drguar informacioni nga shrbimi inteligjent, ose i sht drguar pasi ka kaluar m par n zyrn e Berishs. Pr kt qllim Ministria e Brendshme po merr masa q t ndrtoj strukturat e saj t specializuara n prgjime. Ligji i propozuar nga ministria javn e fundit synon q Policia e Shtetit t ket t drejtn e prgjimeve duke shmangur dhe mosmarrveshjet me SHISH. N t vertet duhet q me ligj t prgjoj edhe policia, pasi krimi sht sofistikuar. Por ama me ligj.

  Askush nuk v n dyshim qndrimin e institucioneve pr t goditur krimin dhe trafiqet edhe me prgjime, por n nj shtje kaq t ndjeshme opinioni duhet t ket garanci se n zyrat e shtetit nuk abuzohet me t dhnat personale t qytetarve. Pr t gjitha kto shtje, institucionet Policia, Ministria e Brendshme dhe Prokuroria e Prgjithshme duhet t ishin gatshme pr t sqaruar do dyshim t ngritur. Heshtja krijon iden se t gjitha institucionet SHISH, Prokurori dhe s fundi Policia jan futur n nj gar, ku t gjith prgjojn njri tjetrin dhe prve detyrs shtetrore prgjojn edhe pr loj politike.

  Kjo sht e palejueshme.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Deklarata - Basha: Zbardhja e prgjimeve emergjenc, Rama mban prgjegjsi

  Emri: lulzim-basha1-655x356.jpg

Shikime: 542

Madhsia: 13.6 KB

  Kryetari i PD-s Lulzim Basha e quajti emergjenc ligjore dhe politike zbardhjen e asaj q e quajti skandalin e prgjimeve me pajisjen e policis s Shtetit.

  Pajisjen e prgjimit e quajti kryeskandal i qeveris pr t cilin Rama sipas Bashes mban prgjegjsi direkte.

  “Transaparenca pr kt skandal politik e kriminal sht emergjenc” tha Basha n nj prononcim pr median sot n mesdit nga selia e PD-s.

  Basha tha se Rama e Tahiri heshtin pr kt skandal pasi ‘jan ideatort e prdorimit t ksaj pajisjeje. Me mbrojtjen e tyre pajisja sht fuur n Shqipri pa u regjistruar dhe pa marr lejen e prokuroris njsoj si veprojn organziatat krimanele” tha Basha

  Ai shtoi se Rama duhet t mbaj prgjegjsi pr prgjimin mafioz t presidentit, ambasadorve, gazertarve e qytetarve.

  Prgjimi kriminal, prov e shtetit mafioz mbi shtetin

  Nj krim shtetror me dijenin dhe bekimin e Edi Rams ka ndodhur prej disa muajsh n Shqipri. N mnyr t paligjshme dhe me pajisje t paligjshme, zyrtar t policis kan vn nn prgjim drejtues t lart t shtetit, partive politike, trupit diplomatik, medias, biznesit, bankave, qytetarve.

  Ndrsa vet policia e ka pranuar zyrtarisht se posedon nj pajisje t till, Edi Rama dhe Saimir Tahiri heshtin, heshtin sepse jan ata ideatort dhe urdhruesit e prdorimit t ksaj metode kriminale.

  Heshtin sepse me porosin dhe nn mbrojtjen e tyre kjo pajisje sht futur n Shqipri pa u regjistruar dhe pa marr lejen e Prokuroris, njsoj si veprojn organizatat kriminale.

  N hierarkin e skandaleve t ksaj qeveria, ku do dit skandali i mbivendoset skandalit, ky padyshim z vendin e par.
  Prgjegjsit pr kt shkojn drejt e tek kryeministri i vendit, Edi Rama.

  Prej dits kur skandali sht br publik, Edi Rama nuk ka thn asnj fjal t vetme, duke e br edhe m t besueshme q ky krim i rnd ka ndodhur.

  Prpjekjet e tij pr ta larguar vmendjen nga skandali, duke sjell n sken kriza t tjera si pazari i madh i check-up-it apo duke plasur tullumbace pas tullumbace, si drdllitjet pr inovacionin, jan nj konfirmim m shum se gjendemi prball nj mine t madhe paligjshmrie.
  Transparenca pr ket skandal politik dhe kriminal sht nj emergjenc politike, ligjore, morale dhe shoqrore jo vetm pr Partin Demokratike dhe opozitn, por pr t gjith spektrin politik, mediatik dhe shoqror n vend.

  Qytetart kan nevoj t msojn nj or e m par t vrtetn. Vendi nuk mund t pajtohet pr asnj ast me uzurpimin mafioz t shtetit.

  Ndaj, ne kemi krkuar nj dgjes urgjente nesr paradite n Komisionin e Siguris me ministrin e Brendshm, drejtorin e Policis s Shtetit, kreun e Shrbimit Informativ dhe Prokurorin e Prgjithshm, pr t hedhur drit mbi kt ngjarje e pr t nxjerr prgjegjsit shtetrore.
  Mbi t gjitha prgjegjsit qndron prgjegjsia politike e Edi Rams.

  Ai duhet dhe do t mbaj prgjegjsi pr prgjimin mafioz t Presidentit t vendit, t opozits, t krerve t institucioneve, t deputetve, t drejtuesve t medias, t ambasadorve, t gazetarve, t qytetarve.

  Edi Rama duhet dhe do t mbaj prgjegjsi pr krijimin – n shprdorim flagrant t detyrs dhe n shkelje kriminale t kushtetuts – jo thjesht t nj shteti brenda shtetit, por t nj “shteti mafioz” mbi shtetin, q n fakt nnkupton asgjsimin e Republiks.

  ORA NEWS

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Berisha: Kta jan 375 njerzit VIP q prgjoi Rama pr 6 muaj

  Kryeministri Rama reagon pr pajisjen prgjuese t policis

  Emri: pergjimet-edi-rama.jpg

Shikime: 517

Madhsia: 32.3 KB

  Kryeministri Edi Rama ka hedhur posht akuzat dhe pretendimet se policia disponon nj pajisje q ka prgjuar zyrtar t lart t shtetit, politikan e figura t tjera.

  N nj status n Facebook, Rama si gjithmon ia ka hedhur fajin Partis Demokratike, pavarsisht se sinjalizimi pr kt pajisje ilegale t policis u dha nga SHISH, e cila informoi m pas Prokurorin.

  “Hall i madh Reforma ne Drejtesi tani u behet edhe sikur i pergjojne ����������‪#‎VajMedetPD”, shkruan Kryeministri Rama n Facebook.

  Emri: Screenshot_6-30.jpg

Shikime: 574

Madhsia: 11.3 KB

  Syri

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  LSI ngre zrin: Nse ekziston pajisja regjistruese jemi para nj skandali t madh

  Sekretari i Prgjithshm i LSI-s, Luan Rama, e cilson Reformn n Drejtsi nj sfid q duhet fituar, dhe jo si nj betej e personalizuar e nj pale ndaj nj pale tjetr. Ai vlerson rolin e ambasadorve Lu dhe Vlahutin n kt reform, ndrsa u krkon palve politike t mos ecin kundr interesit t qytetarve.

  Emri: luan-rama1.jpg

Shikime: 500

Madhsia: 38.1 KB

  Duke folur pr zbatimin e ligjit t dekriminalizimit, Rama krkon prgjegjsi morale dhe politike edhe pr ata q i kan emruar zyrtart e inkriminuar n poste publike.

  Reforma n Drejtsi vazhdon t jet shtja m e debatuar, por ende e pazgjidhur, edhe pse qoft maxhoranca e qoft opozita jan shprehur pro saj, me sa kuptohet m shum prej presionit t partnerve ndrkombtar…

  Nuk vjen e keqja prej faktit q Reforma n Drejtsi sht shtja m e debatuar. Prkundrazi, mendoj se t qenit e ktill, pra e debatuar prej kaq kohsh, na ka sjell n nj projekt m racional e m koherent, mbi t cilin m n fund po punohet. Po, pr ta trajtuar m tej iden q parashtron pyetja juaj, me lejoni t “prsris” edhe pr lexuesit tuaj at q thash n takimin q grupi kuvendor i LSI-s zhvilloi disa dit m par me ambasadort Vlahutin dhe Lu: “Reforma n Drejtsi sht nj sfid q duhet fituar”. Me kt dua t nnvizoj faktin se prball ksaj sfide, pra prball domosdoshmris s kryerjes s Reforms n Drejtsi, q pr hir t s vrtets nuk sht nj ndrmarrje e leht pr vet kompleksitetin q mbart, maxhoranca dhe opozita nuk duhet t jen pal, sepse n kt rast as ndajm dhe as mbrojm interesa t kundrta. Mirpo, paradoksalisht deri tani jemi shfaqur si pal duke dshmuar edhe n kt rast se, edhe pas 25 vitesh demokraci e pluralizm, nuk kemi kuptuar thelbin e ndryshimit t madh q ka realizuar shoqria shqiptare, e cila nuk e meriton kt sjellje e paprgjegjshmri t klass politike.

  Askush nuk e konteston, madje t gjith faktort politik n vend e pranojn faktin se Reforma n Drejtsi sht e domosdoshme, sht jetike, mirpo ajo ende nuk po miratohet. Pse?

  Reformat e mdha e t rndsishme, m lejoni t theksoj se edhe n vlersimin tim Reforma n Drejtsi sht e ktill, kan nevoj pr koh; koh pr t’u prgatitur, koh pr t’u njohur, koh pr t’u debatuar, shqyrtuar, prmirsuar e kshtu me radh. Tani jemi n fazn kur palt kan gjetur dakordsin pr shtjet themelore e pr shumicn e projektit, ndaj le t shpresojm q t mbrrijm n prmbushjen me sukses t ktij misioni. Natyrisht q jemi t vonuar. LSI-ja e ka br t qart qndrimin e vet parimor pro Reforms n Drejtsi, e madje, po t ishte pr vullnetin e LSI-s reforma do t ishte miratuar me koh. Mirpo, pr fat t keq, n kt rast roli i LSI-s nuk mund t jet prcaktues, ndryshe nuk do t ishim n kt situat! Prej t tjerve Reforma n Drejtsi sht konceptuar e artikuluar her-her si sfid personale, apo sfid e njrs pal kundr pals tjetr, e jo si sfid e prbashkt e klass politike, sfid q duhet fituar bashkrisht pr t’iu shrbyer interesave europiane t vendit. sht pr t ardhur keq, por sht e vrtet q prfaqsues a drejtues politik shpeshher jan shprehur n Kuvend apo prmes qndrimeve n rrjetet sociale, sa her q n krye t rendit sht vendosur tema e Reforms n Drejtsi se “m n fund erdhi koha t prgjigjeni, tani gjeni vend ku t futeni, Reforma n Drejtsi do t’ju tregoj vendin” e t tjera si kto, duke treguar me gisht tjetrin, a thua se reforma sht nj grack pr kundrshtarin dhe jo projekti i ringritjes s tr sistemit t drejtsis mbi standarde euroamerikane. Personalizimi n kt mnyr, protagonizmi i shtirur e hipokrizia e kan dmtuar dhe kompromentuar procesin. Pastaj le t mos harrojm q vijm nga nj histori jombreslnse e ndryshimeve n Kushtetut. T gjitha kto dshmojn papjekuri e paprgjegjshmri! Kushtetuta jon nuk ka br ende 20 vjet q prej miratimit t saj n Kuvend e m pas me referendum popullor, ndrkoh q po bhemi gati pr ndrhyrjen e pest pr ndryshimin e saj, si n asnj vend tjetr t paktn n Europ. E pra, kjo nuk sht as shenj serioziteti dhe as shenj pjekurie e politike. Duke iu rikthyer edhe nj her rolit t ambasadorve Vlahutin e Lu, m duhet t them se mjafton vetm ky fakt q elita politike e vendit t kuptoj se far prgjegjsish ka prball qytetarve, t cilt e kan votuar, e kan zgjedhur t udhheq dhe jo t udhmbyll! Jo vetm perceptimi i qytetarve, por edhe nj “lexim” realist dhe i paanshm i realitetit n sistemin e drejtsis na jep t drejtn e bindjes se reforma duhet kryer. Pra, ajo nuk sht nj shtje vullnetesh individuale, sht domosdoshmri, sht problem i shtruar pr zgjidhje dhe do t kryhet. Lvizja Socialiste pr Integrim e ka br t qart qndrimin e vet dhe ne do t jemi kontributor serioze e t prkushtuar pr realizimin e Reforms n Drejtsi, pr t elur e nisur n kt mnyr nj epok t re t raportit e marrdhnies s qytetarit me shtetin e t drejts. Reforma n Drejtsi nuk sht qllim n vetvete, por detyrim parsor pr t br t mundur rritjen e standardeve dhe t cilsis s sundimit t ligjit n vend, pr t prmirsuar efikasitetin e lufts kundr krimit t organizuar dhe korrupsionit, duke pasur si bosht kryesor ruajtjen dhe konsolidimin e pavarsis s pushtetit gjyqsor dhe respektimin rigoroz t parimit demokratik “check and balance”.

  E ndrsa politika e partnert tan ndrkombtar jan fokusuar t gjith te Reforma n Drejtsi, deri tani ligji pr dekriminalizimin, edhe pse ka hyr n fuqi, ende nuk ka dhn ndonj rezultat?

  N vlersimin tim, ligji pr dekriminalizimin sht nj ligj antikushtetues, ’ka konfirmohet edhe prej paktit t palve politike pr t mos e ankimuar n Gjykatn Kushtetuese, sepse ata q e kan br ligjin e din shum mir se do t rrzohej n Gjykatn Kushtetuese. Edhe ky sht nj tjetr paradoks shqiptar, po prderisa jemi para faktit t kryer dhe ligji sht ligj, edhe ligji pr dekriminalizimin duhet zbatuar me seriozitet dhe germ pr germ. Aktualisht, ka nisur zbatimi i tij dhe un jam i bindur q shum shpejt do t jap efekte. Madje, disa raste jan evidentuar e t presim efektet e ligjit. Ligji pr dekriminalizimin sht n fakt nj ligj korrigjues, m shum se parandalues, q do t korrigjoj kriminalizimin, pr t cilin, n fakt, duhet t prgjigjen edhe ata q e kan legalizuar kt fenomen. Sepse askush prej tyre nuk u b deputet, ministr, drejtor a ku di un se far tjetr vet. Nuk po flas pr prgjegjsi ligjore, por prgjegjsi morale dhe politike duhet t mbajn.

  Grupi Parlamentar i PD-s, n kuadr t ligjit pr dekriminalizimin, ka paraqitur s fundmi edhe nj amendament pr t prfshir n kufizimet q parashikon ky ligj, edhe ata t cilt penalizohen nga vendimet e Gjykats Kushtetuese. Cili sht qndrimi i LSI-s pr kt nism?

  Nuk ka ende nj qndrim t LSI-s pr kt rast, sepse ende nisma e PD-s nuk sht br pjes e procedurave t shqyrtimit n Kuvend. Pasi t njihemi konkretisht me amendamentin, pra me propozimin pr ndryshim, natyrisht q do t kemi edhe n qndrimin ton. Ndrkaq, n vlersimin tim dekriminalizimi duhet t penalizoj cilindo q nj vendim gjykate e ka shpallur fajtor, apo shkels t ligjit dhe t Kushtetuts.

  Prej ditsh sht br i njohur fakti se n mjediset e Policis s Shtetit gjendet nj pajisje e sofistikuar prgjimesh, por e paregjistruar sipas ligjit dhe jasht kontrollit t Prokurorit t Prgjithshm. Cili sht mendimi juaj si antar i Komisionit t Siguris?

  Edhe un nuk kam m shum informacion nga sa cituat ju dhe jam i prirur t pres se far do t rezultoj nga hetimet q po kryen Prokuroria. Personalisht, dua t besoj q t mos jet e vrtet, pasi Policia e Shtetit dhe t gjitha institucionet ligjzbatuese nuk kan arsye t ndjekin apo zbatojn praktika antiligjore. Ndrkaq, drejtuesit e Ministris s Brendshme dhe ata t Policis s Shtetit jan njerz me integritet dhe t prgjegjshm pr prgjegjsit q ushtrojn e nuk do ta lejonin veten t futeshin n aventura t tilla t rrezikshme e me pasoja jo vetm pr ata vet. Por nse realisht gjendet nj pajisje e till e instaluar dhe e paregjistruar, qoft edhe vetm pr trajnim si thuhet, jemi prpara nj skandali t madh shtetror. Prokurori i Prgjithshm, por un gjykoj q edhe instrumentet e kontrollit parlamentar duhet t investohen maksimalisht, pr t zbardhur t vrtetn dhe pr t vn para prgjegjsis ligjore cilindo person prgjegjs. Pr praktikat ligjore t prgjimit dhe pajisjet e prgjimit, ka akte e norma ligjore t prgatitura me shum seriozitet dhe kujdes maksimal, ndaj do devijim prej rrugs ligjore duhet ndshkuar. Nuk e di se sa i vrtet sht lajmi q pajisja nuk qenka e Policis s Shtetit, por e Interforcs, misionit italian q asiston Policin e Shtetit, por di q Interforca, e cila ka qen prezente n Shqipri edhe kur un drejtoja Ministrin e Brendshme, nuk vepron jasht kuadrit ligjor t Republiks s Shqipris dhe jasht marrveshjes q normon bashkpunimin mes saj dhe Policis s Shtetit. Pastaj, ajo pajisje nuk sht nj telefon celular apo nj akmak q dikush e ka fshehur n xhep dhe e paska futur pa dijeni n mjediset e Policis! Pr do pajisje q vjen dhe hyn n territorin e Republiks s Shqipris ka norma ligjore t prcaktuara; ku sht marr apo ku sht bler, kush e ka sjell n Shqipri, n ciln pik doganore sht futur, n emr t kujt sht futur, kush e ka br praktikn n dogan e nj mori e tr pyetjesh, t cilat me siguri duhet t’i zgjidh Prokuroria.

  ARISTIR LUMEZI

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  “Dshmori i par i prgjimit”. Shklzen Berisha kshillon Haki akon: Zgjidh ligjin, jo Tahirin

  Emri: berisah.jpg

Shikime: 553

Madhsia: 47.4 KB

  Juristi Shklzen Berisha ka reaguar n nj status n Facebook, pr skandalin m t fundit t pgjimeve e cila ka prfshir politikn shqiptare. Sipas Berishs: “Skandali i pergjimit i realizuar nga nje pajisje e futur ne menyre te paligjshme dhe e paregjistruar askund, provon ekzistencen e nje strukture kriminale brenda shtetit”. Sipas tij ky skandal merr permasa t frikshme me refuzimin q Drejtori i Prgjithshem i Policis Haki Cako, i bri urdhrit t Prokuroris pr sekuestrimin e pajisjes, ndonse ajo ndodhet n ambjente q i prkasin Policis s Shtetit.

  Shklzen Bersiha thot se “kjo nuk sht hera e par q Sajmir Tahiri detyron nj drejtor policie t shkel ligjin. Rasti m i freskt sht ai i ish drejtorit Didi (tashm emigrant) q u detyrua t jepte dorheqjen, pasi midis ligjit dhe Tahirit zgjodhi kt t fundit duke mbajtur t fsheht letr porosin e Interpolit pr Mark Frrokun”.

  E ndrkoh sipas Berishs, refuzimi i Haki Cakos pr zbatimin e urdhrit t Prokuroris prbn vepr penale dhe hetimi pr prgjimin e paligjshm t personave publik duhet t filloj pikrisht nga ai.

  Prandaj n kt pik, Shklzen Berisha kshillon se “shte e drejt e Cakos t zgjedh t bhet dshmor apo dshmitar, por do hetim i metjshem do ishte nj fars e pakuptimt nse nuk vendos para ligjit ata q pengojne zbatimin e tij”

  Syri

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Akuza e mediave italiane. “Hijet e nj pakti mes Italis dhe Shqipris pr skandalin e prgjimeve”

  Emri: genova.jpg

Shikime: 493

Madhsia: 62.1 KB

  Artikulli i publikuar sot nga “Il Secolo XIX.it”, pr skandalin e prgjimeve n Shqipri.

  Skandali m i fundit u regjistrua t premten e shkuar, kur prokuroria e Tirans n vazhdn e disa sinjalizimeve t shrbimeve secrete lokale, i krkoi policis shqiptare q t sqaronte prdorimin e nj aparati mjaft t avacuar (dhe kontrovers) n gjendje pr t prgjuar cdo lloj prdorimi elektronik brenda zonave t prcaktuara, dhe q prdoret nga disa agjenci inteligjenve perndimore. Quhet “Imci Catcher”, dhe sht nj lloj “Vllai i Madh” q ka krijuar jo pak problem sa i takon shtjeve t privacis dhe lirive personale.

  Por ajo q ka krijuar zhurmn mediatike ka qen nj prgjigje e dhn nga prokurort t cilt shprehen mjaft t shqetsuar q policia e shtetit po e prdor kt aparatur prgjimi pa marr asnj autorizim: m hert blerja e ksaj aparature ishte ndaluar nga prokurort shqiptar pr arsye t jurisdiksionit. Por aparatura sipas asaj q kan arritur t msojn prokurort shqiptar i sht furnizuar Shqipris nga kanale diplomatike italiane, t cilat n Tiran kan nj zyr strategjike t bashkpunimit interforc q koordinon hetimet pr llogari t dy vendeve. Dhe sipas ktyre burimeve, ky aparat nuk sht prdorur pr prgjime, por vetm pr qllime “formacioni”. Po a sht vrtet kshtu? Cila sht prfshrija e Italis n kt histori?

  sht hera e dyt n m pak se nj vit q struktura investigative italiane n Tiran prfshihet n at q ka natyrn e nj prplasjeje ndrmjet pushtetesh q po shkund asetet institucionale n Shqipri. Kriza e fundit diplomatike u regjistrua prej Dritan Zaganit, ish shef i Antidrogs s Vlorsq “futur hundt” n nj linj avionsh t mbushur me drog t cilt nga Shqipria fluturonin drejt territorit Italian. Gjat zhvillimeve t hetimit sbashku me disa hetues italian, Zagani akuzoi drejtprdrejt Ministrin e Brendshm t Shqipris se ishte i lidhur direkt me disa trafikant dhe pr kt ai e gjeti veten t prangosur dhe i akuzuar pr trafik droge dhe spiunazh.

  Nj histori-spiunazhi q asokohe ndezi reflektort mbi ish shefen e zyrs s bashkpunimit interforc italiane. Anna Poggi, zyrtare e policis gjenoveze e emruar n at detyr pavarsisht se ishte e dnuar pr dhunn e ushtruar nga kazerma e Bolzanetos gjat protestave t G8-s n 2001. Zagani paraqiti edhe nj padi pr disinformim, sepse n thelb vetm pasi ai bashkpunoi me italiant, ai u shkarkuar nda krert shqiptar dhe u trajtuar si kriminel.

  Nuk sht vetm aspekti i mjegullt i ksaj shtje. N mes t skandalit Zagani, kjo funksionare u transferua n Slloveni. Dhe pikrisht n kuadrin e nisjes s saj nga Shqipria, asaj i njihet nj nderim i pazakont pr at q mbulon nj rol investigative dhe diplomatik n nj vend t huaj, asaj i jepet nnshtetsia honorifike shqiptare. Q prej nj viti, n at post tashm sht shefi i ri, Michele Grillo, edhe ai nj polic. Mund edhe t vesh bast se rasti “Vllai i Madh” mund t mos jet przierja e fundit e n kt luft klandestine.

  http://www.ilsecoloxix.it/p/genova/2...o_italia.shtml

  Syri

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Prgjimet e paligjshme, Nishani: Dorzoni pajisjen. Qeveria t mos pengoj prokurorin n hetimet e nisura

  Presidenti i Republiks, Bujar Nishani i krkon Qeveris shqiptare q t mos pengoj m tutje ushtrimin e funksionit kushtetues dhe detyrn ligjore t Prokuroris s Shtetit pr hetimin e ekzistencs dhe prdorimit t nj pajisjeje interceptuese nga ana e Ministris s Brendshme.

  Qeveria t’i dorzoj sa m par autoriteteve t hetimit pajisjen e krkuar nga organi i Prokuroris dhe t gjith dokumentacionin tjetr t nevojshm pr procesin e hetimit.

  Qeveria t ndaloj prpjekjet pr mashtrimin e opinionit publik n lidhje me marrveshjet e bashkpunimit me shtetin italian.

  Marrveshja e bashkpunimit midis shtetit shqiptar dhe atij italian n luftn kundr krimit t organizuar nuk ka asnj lidhje me veprimet antiligjore dhe t dnueshme t prdorimit t mjeteve ilegale dhe t paligjshme nga Policia shqiptare.

  Presidenti i Republiks dnon dhe distancohet nga tentativa e paprgjegjshme e Qeveris pr t ngatrruar bashkpunimin dhe partneritetin e shklqyer midis Shqipris dhe Italis n luftn kundr krimit t organizuar, me veprime ilegale dhe t paligjshme t segmenteve t caktuara t Ministris s Brendshme n Shqipri.

  Presidenti i Republiks i krkon Prokurorit t Prgjithshm t ushtroj t gjith autoritetin ligjor pr t shmangur do penges q krijohet n hetimin dhe zbulimin e s vrtets.

  Syri

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Reagon PD: Ministri i Brendshm Saimir Tahiri t arrestohet nga Prokuroria

  Emri: bashaaaaaa.jpg

Shikime: 507

Madhsia: 36.2 KB

  Pas deklaratave t ministrit t Brendshm Saimir Tahiri n emisionin e gazetarit Sokol Balla ka reaguar Partia Demokratike.

  “N t njjtin televizion, ku gnjeu pr Audin e vet narkotaksi e nuk mbajti prgjegjsi. Pikrisht ky qe gnjeu per Shullazin e prape nuk mbajti prgjegjsi, gnjeu per Habilajt, gnjen pr Balilin e nuk mban prgjegjsi, gnjeu publikisht per BKH e nuk u skuq fare. Pikrisht ky shrbtor e ushtar i bandave, nga e njjta karrige e te njjts studio, tregoi se ka gnjyer edhe pr pasjen e prgjimit”– thuhet n deklaratn e shprndar nga PD.

  “Mes gafave, gnjeshtrave dhe belbzimeve Sajmir Tahiri pranoi se pajisja prgjuese nuk sht regjistruar askund, pra sht e paligjshme. 3 here u pyet sonte ne “Top Story”, a sht e regjistruar, dhe te 3 heret i ra vrimes se vetme te fyellit qe ai di, sulmoi opoziten. Eshte e qarte se paisja nuk eshte regjistruar. Vetem per kete shkelje te ligjit, pa pritur hetimin e plote per regjistrimet e telefonatave e komunikimeve, Tahiri duhet te arrestohej qe sonte” – mbyllet reagimi i PD-s.

  Mesohet se pas ketij reagimi te PD-se ne mesnate Saimir Tahiri ka perqeshur kete deklarate, duke thene se jane mendur ata te SHQUP-it.

  Koha Jone

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Manjani: T hetohen zyrtart. Qeveria t zbatoj urdhrat e Prokuroris

  Emri: Manjani-Llalla.jpg

Shikime: 492

Madhsia: 28.7 KB

  Ministri i Drejtsis Ylli Manjani takoni sot kryeprokurorin Adriatik Llalla, t cilit i dorzoi rekomandimet e qeveris pr politikat penale . Edhe pse takimi sht i prvitshm, pritet q gjat tij t preken edhe tema t tjera si reforma n drejtsi apo konflikti m i fundit me policin pr pajisjen e prgjimit t Policia e Shtetit.

  Takimi zhvillohet n Prokurorin e Prgjithshme. Ministri Manjani krkoi nj strategji m eficente pr hetime nga prokuroria.

  “Prokurori duhet t jet n vendngjarje. Nuk kemi ne institucion m profesional sesa prokuroria. Nxisim pr nj hetim t shpejt pr do insinuat apo akuz publik. Lufta kundr korrupsionit sht prioritet, nuk duhet t keni frik nga hetimet”,- tha Manjani.

  Ministri Manjani krkoi nga organi i akuzs q t nis hetimet pr ccdo rast abuzimesh ndaj zyrtart e lar.

  “Krkojm hetim t plot pr t gjith dhe pr kdo pavarsisht shkalls s hirearkis q gjendet n administratn shtetrore. Mos kini frik. Hetimi sht e domosdoshme. Kryeni veprimtari hetimore t pavarur nga ekzekutivi. Nxisim hetim t shpejt t do episodi apo dokumenti q shfaqet apo ekspozohet publikisht apo n rrug t tjera, t hetohet me profesionalizm. Jam i bindur se pas hetimit profesional ka dhe ndshkim shembullor. T shtohet numri i zyrtarve t lart n hetim, duke nisur edhe nga ministri i Drejtsis, nse ka nevoj. Ka prfunduar koha kur ekzekutivi refuzon t zbatoj urdhrin e prokuroris. Urdhri i prokuroris sht ligj dhe i detyrueshm pr qeverin”,- u shpreh Mannjani.

  Koha Jone

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Prgjimi, Komisioni i siguris do thrras personat q kan dijeni

  Emri: pajisja-640x405.jpg

Shikime: 498

Madhsia: 29.8 KB

  Komisioni i Siguris ka votuar q t thirren n seanc dgjimore t gjith personat q kan dijeni pr t ashtuquajturn pajisje prgjimi, objekt debatesh t nxehta mes mazhorancs dhe opozits ditve t fundit.

  Me t gjitha votat pro, komisioni vendosi q gjat mbledhjes s nesrme t vijn pr t dshmuar personat q kan informacion pr prgjimet.

  Vendimi vjen pas krkess s deputetit demokrat, Flamur Noka q ministri i brendshm, drejtori i policis, kreu i SHISH dhe kryeprokurori t hedhin drit mbi kt shtje, q sipas PD prbn nj krcnim t madh pr sigurin kombtare.

  Shqip

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Pajisja e prgjimit/ Asnj prgjigjie nga ambasada e Interforca italiane

  Prokuroria Tirans ende asnj prgjigjie nga Ambasada dhe interforca Italiane, pr aparaturen q dyshohet se prdoret nga policia e shtetit pr prgjimin e celularve.

  Burime pran orgait t akuzs n kryeqytet, konfirmuan faktin se ende nuk ka nj prgjigje pr llojin e programeve dhe aparaturave q Interforca prdor n rast ndihme ndaj policis s shtetit.

  Sipas akuzs, krahas pritjes s prgjigjies nga ambasada, prokruoria i ka krkuar zyrtarisht Drejtoris s Prgjithshme t doganave t evidentoj nse ndonj pajisje e till prgjimi sht regjistruar n sistemin e tyre apo t jet zhdoganuar, duke krkuar praktikn e ndjekur nga dogana n rastin konkret.

  Pr hetimin dhe zbardhjen e shtjes, ka apeluar edhe Presidenti Bujar Nishani, i cili ka krkuar nga prokuroria t drgoi para prgjegjsis penale t gjth ata individ t prfshir n skandalin e prgjimeve.

  Nga ana tjetr burimet pran prokuroris, i than ABC News se pajiset e identifikimit t numrave t telefonit t individve t ndryshm prej vitesh prdoret nga Policia e Shtetit.

  Kjo aparatur, thon burimet ka ekzistuar dhe sht prdorur shpesh n operacione dhe goditje t personave me rrzikshmri t lart shoqrore, qoft n identifikimin e numrave q kan n prdorim por edhe vendndodhjen dhe lvizjet e tyre.

  Kjo pajisje, thon prokurort, sht prdorur edhe pran ambienteve t burgjeve, pr t identifikuar numrat q personat e ndaluar prdorin apo drejtonin grupe kriminale nga burgu me telefon.

  Por t gjitha kto veprime proceduriale, thon hetuesit jan kryer me miratimin dhe njoftimin e prokurorit t shtjes dhe n asnj rast nga policia n rrug operative.

  Zyrtarisht, thon burimet pran akuzs, nuk dihet nse kjo aparatur prgjimi shrben vetm pr t identifikuar numrat e telefonit apo edhe pr t prgjuar bisedat e personave nn survejim.

  Pr t provuar kto dyshime t ngritur nga zyrtar t lart t shtetit shqiptar, prokuroria ka krkuar sekuestrimin e pajisjes q mendohet se i sht dhuruar Policis s Shtetit nga Interforca italiane.

  Burimi: ABCnews

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  “Pajisja prgjuese u fut n Dogan nga nj BMW me targ italiane”

  Drejtuesi i emisionit “Opinion” Blendi Fevziu shkruan se, “pajisja e prgjimit” prdorimi i s cils nga Policia Shqiptare ka shkaktuar debat t madh politik n vend, ndodhet n Shqipri prej m shum se dy muajsh.

  “Nj informacion i rezervuar dshmon se ajo sht futur n Shqipri mngjesin e dats 12 Mars 2016, nga porti i Durrsit, n bagazhin e makine BMV me targa italiane. Ne nuk kemi arritur t zbulojm prkatsin e makins dhe poseduesin e saj. As lidhjet e tij me shrbimet policore apo sekrete italiane”, shkruan Fevziu.

  M tej gazetari i njohur shton se, “pajisja sht nj pajisje e sofistikuar izraelite e modelit IMSI-Catcher, e cila shrben si pr identifikimin e numrave telefonik n nj distanc t madhe, ashtu edhe pr dekriptimin e bisedave t kriptuara si Viber dhe hatsaap”.

  Sipas tij, “pajisja luan rolin e nj antene t telefonis celulare false dhe klonon n moment numrin i cili do t prgjohet. Q nga ky moment, do bised audio dhe do SMS shkon si tek numri ku sht nisur ashtu edhe n numrin e klonuar q ndodhet n kt pajisje”.

  Policia shqiptare mendohet se e ka prdorur at n disa operacione pr identifikim t numrave n ndjekje, por nuk thuhet nse pajisja ka modulin q prgjon apo at q dekripton bisedat. Pra, nse ajo sht thjesht pajisja bazike q prdoret si GPS si shprehet ministri apo sht pajisja e update me programet e prgjimit, prfundon Fevziu.

  Opinion

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Komisioni i Sigurise - T gjith n kmb pr prgjimet, 5 or raportim nga Ajazi, Tahiri, ako dhe Llalla

  Emri: tahiri-caka-ajazi-llalla.jpg

Shikime: 629

Madhsia: 90.1 KB  Pr m shum se 5 or n Komisionin e Siguris sht mbajtur nj seanc dgjimore n lidhje me nj pajisje me t ciln hidhen dyshime se jan kryer prgjime t nj numri t madh zyrtarsh

  T paktn ky sht pretendimi i opozits.

  I pari q dshmoi dhe iu prgjigj pyetjeve t deputetve ishte kreu i SHISH Visho Ajazi. Sipas kreut t Shrbimit Informativ dy muaj m par kishte msuar pr futjen n Shqipri t pajisjes IMSI Catcher dhe q ishte vendosur n Vlor pr trajnim.

  I shqetsuar pr faktin se pajisja kishte hyr pa u deklaruar kishte informuar me goj Prokurorin e Prgjithshm Adriatik Llalla. M pas me krkes t Presidentit kishte vn n dijeni kreun e shtetit. Kreu i SHISH deklaron se nuk kishte informuar kryeministrin me pretendimin se nuk ishte informacion i konfirmuar nga dy burime.

  Pr asnj arsye, pr asnj moment ne nuk jemi interesuar t dim sesi sht prdorur kjo paisje pasi nuk sht n tagrin ton” tha Visho Ajazi. Lexoni zbardhjen e deshmise se tij

  ORA NEWS
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-05-2016 m 11:55

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve  Deshmia e plote e kreut te SHISH, Visho Ajazi

  ORA NEWS

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Pyetjet e deputeteve per kreun e SHISH  ORA NEWS

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  M pas erdhi dshmia e drejtorit t prgjithshm t policis Haki ako dhe ministrit t Brendshm Saimir Tahiri. N mnyr kategorike mohuan prgjimet telefonike pasi nuk lejohen me ligj, ndrsa pranuan ekzistencn e pajisjes q prdoret pr trajnim.

  Drejtori i Policis s Shtetit mohon ekzistencn e nj pajisjeje prgjimi. ako tha se vet ishte vn n dispozicion t procedimit penal t Prokuroris s Tirans. Gjithashtu kishte vn n dispozicion edhe t gjith burimet njerzore por dhe dokumentacionin e nevojshm t pajisjes.

  ako pranoi se ishte thirrur n prokurori pr kt shtje por hodhi posht se prokuroria kishte hapur procedim penal ndaj tij.  ORA NEWS

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •