Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  M pas erdhi dshmia e ministrit t Brendshm Saimir Tahiri. Ky i fundit pranoi pajisjen e trajnuese por hodhi posht pajisjen e prgjimit. Duke i quajtur thashetheme, tha se deklaratat e kreut t SHISH shkelin m shum sigurin kombtare.  ORA NEWS

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Kryeprokurori Adriatik Llalla deklaroi se kishin nisur hetimet q me 13 maj 2016 dhe do t jet hetimi q do t zbardh t gjitha rrethanat, nse kjo pajisje sht futur n rrug ligjore, nse sht prdorur n rrug ligjore apo jo.

  Sic sht diskutuar sot gjith ditn, si informacioni gojor i kreut t SHISH, t dhnat t tjera mediatike sht detyrim i prokurorit n do rast sht kur konstaton nj vepr penale, ose kur ka dyshime pr nj vepr penale, t nis menjher hetimin, aq m tepr kur bhet fjal pr nj vepr penale q cnon sigurin kombtare.  ORA NEWS

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Debate n Komision - Pajisja e prgjimit, kreu i SHISH krkon seanc t mbyllur, PS kundr

  Debate n komisionin e siguris ku do t japin sqarime sot n Komisionin e Siguris pr paisjen e prgjimit, q sipas demokratve ndodhet n Policin e Shtetit.

  Kreu i SHISH krkon diskreticion pasi kemi t bjm me sekrete shtetrore dhe sugjeron seanc t mbyllur. Nga ana e deputetve PS-s krkohet seanc e hapur pasi shtja e prgjimeve sht publikuar n media.

  Visho Ajazi: Disa muaj t shkuar, 2 muaj t shkuar morm informacion q nj paisje e teknologjis s lart kishte ardhur n Shqipri, u informuam q ajo paisje ishte vendosur n Vlor pr trajnim. sht IMSI Catcher. Jan paisje q njihen nga t gjith, ajo q ishte problematike ishte fakti q paisja nuk ishte deklaruar kur kishte hyr. Pr kt arsye i shqetsuar se nj paisje e till mund t prdoret edhe n mnyr ilegjitime, jo t ligjshme, mora kontakt me Prokurorin e Prgjithshm dhe i raportova pr informacionin q kishim marr. Mu krkua nse kisha informacion m tepr, i thash do t shikojm ta grumbullojm por pr momentin kaq kemi. SHISH krkonte t informoheshin instiotucionet e shtetit pr nj paisje e cila mund t cnonte sigurin kombtare. Lidhur me far sht thn n media, publikisht, ne refuzojm t shkojm publikisht se nuk ka logjik, ne kemi punn ton.

  Pas ksaj ka qen n dorn e Prokuroris pr t shkuar m tej, pr t marr t gjith informacionet e duhura nga institucioni q besohej se e kishte kt paisje. Pr asnj arsye, pr asnj moment ne nuk jemi interesuar t dim sesi sht prdorur kjo paisje pasi nuk sht n tagrin ton, kalonte n tagrin e prokuroris s prgjithshme dhe drejtoris s prgjithshme t policis nse kishte dika pr t thn dhe ktu mbylljet detyra jon. Megjithse u krkua t merrej m shum informacion, ne nuk sht se refuzuam, por nuk kishim mundsi t mblidhnim m tepr informacion. I vetmi informacion q kishim ishte se paisja kishte hyr n Shqipri, ishte n nj ambient trajnimi dhe prdorej, pra si e dini nga policia italiane bhej trajnim pr policin shqiptare. Kjo sht e gjitha q ne dinim pr kt pun. Nuk kemi asnj informacion se kush sht prgjuar dhe pse sht prgjuar.

  Ora 10: 36 Aktualisht ndodhet kreu i SHISH, Visho Ajazi

  Visho Ajazi: M mir do t ishte e mbyllur sesa n publik, pasi sht pjes e siguris kombtare dhe nuk besoj se sht e prshtatshme pr median. Njerzit q duhet ta dgjojn kt informacion duhet t jen t pajisur me ertifikat sigurie

  Paulin Sterkaj: Ska m sekrete sht publikuar n media. Hidheni n votim. Thoni nse sht prgjuar apo jo. Kjo do t ishte shum trasnparente. Mbaj vendin tnd se ke dy dit q je kryetar komisioni. E kemi thirrur pr t br transparencn. Je ndr personat q ke thn se ke informacion por nuk e thn asgj. Visho Ajazi t flas hapur

  Astrit Patozi: Q mbledhja t zhvillohet normalisht un kam nj propozim procedurial.Mendoj q kryetari i Shrbimit Inteligjent mund t bj nj parashtrim t shkurtr pr aq sa ai mendon se mund ti thuhet publikut dhe pastaj pr pjesn tjetr t informacionit q ai gjykon se sht i klasifikuar, ather seanca t vijoj me dyer t mbyllura. Dhe besoj se knaqen t dy palt por edhe interesi i publikut sepse ne pr kt jemi sot.

  Visho Ajazi: Un kam tagrin t them q ato q besoj se jan sekret duhen thn n mnyr t mbyllur. Un jam dakord t bj pjesn e par publike ndrsa n seancn e pyetjeve e prgjigjeve t bjm diskreticion.

  Paulin Sterkaj: Ka apo nuk ka prgjime ju jeni n gjndje ta jepni, pjesa e brendshme i ngel prokuroris.
  Qefalia: Pse nuk keni informuar drejtprdrejt kryeministrin?

  Visho Ajazi: Prokurori i Prgjithshm sht prgjegjs pr kt vend dhe un kreva detyrn. Informacioni ishte i pakonfirmuar dhe nuk mund t oja nj informacion t pakonfirmuar tek kryeministri

  Tahiri, Llalla, Ajazi dhe ako raportojn sot para Komisionit t Siguris

  Katr titullar institucionesh do t japin sqarime sot n Komisionin e Siguris pr paisjen e prgjimit, q sipas demokratve ndodhet n Policin e Shtetit.

  Sot n seanc dgjimore do t jap sqarime Ministri i Brendshm Saimir Tahiri, Prokurori i Prgjithshm Adriatik Llalla, kreu i SHISH Visho Ajazi dhe Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Haki ako.

  Seanca dgjmore do t nis me kreun e SHISH n 10:00 dhe do t vijoj me Kryeprokuorin Llalla, Drejtorin e Prgjithshm t Policis s Shtetit Haki
  ako dhe do t mbyllet n orn 13:00 me Ministrin e Brendshm Saimir Tahiri.
  .
  • Seanc dgjimore me kreun e SHISH z.Visho Ajazi Lika lidhur me dyshimet mbi pajisjen e prgjimit t ndodhur n Policin e Shtetit ora 10:00

  • Seanc dgjimore me Prokurorin e Prgjithshem z.Adriatik Llalla lidhur me dyshimet mbi pajisjen e prgjimit t ndodhur n Policin e Shtetit ora 11:00

  • Seanc dgjimore me Drejtorin e Prgjtihshm t Policis s Shtetit z.Haki Cako lidhur me dyshimet mbi pajisjen e prgjimit t ndodhur n Policin e Shtetit ora 12:00

  • Seanc dgjimore me Ministrin e Brendshm z.Sajmir Tahiri lidhur me dyshimet mbi pajisjen e prgjimit t ndodhur n Policin e Shtetit ora 13:00

  ORA NEWS

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Zbardhet debati - Kreu i SHISH Visho Ajazi rrfen cfar di pr pajisjen e prgjimit: Informova Llalln e Nishanin, jo kryeministrin

  Kreu i SHISH Visho Ajazi rrfen cfar di pr pajisjen e prgjimit n Komisionin e Siguris. Ai po i prgjigjet dhe pyetjeve t deputetve.

  Kreu i SHISH informon se kishte marr informacione gojore se pajisja ishte vendosur n Vlor dhe se paisja nuk ishte deklaruar kur kishte hyr.

  Pr kt shtje kishte informuar gojarisht prokurorin e Prgjithshm dhe m pas Presidentin pas krkess s ktij t fundit por nuk kishte informuar kryeministrin.


  Ora News zbardh gjithe debatin

  Visho Ajazi: Dy muaj m par morm informacion q nj paisje e teknologjis s lart kishte ardhur n Shqipri, u informuam q ajo paisje ishte vendosur n Vlor pr trajnim. sht IMSI Catcher. Jan paisje q njihen nga t gjith. Ajo q ishte problematike ishte fakti q pajisja nuk ishte deklaruar kur kishte hyr. Pr kt arsye i shqetsuar se nj pajisje e till mund t prdoret edhe n mnyr ilegjitime, jo t ligjshme, mora kontakt me Prokurorin e Prgjithshm dhe i raportova pr informacionin q kishim marr. Mu krkua nse kisha informacion m tepr, i thash do t shikojm ta grumbullojm por pr momentin kaq kemi.

  SHISH krkonte t informoheshin instiotucionet e shtetit pr nj paisje e cila mund t cnonte sigurin kombtare. Lidhur me far sht thn n media, publikisht, ne refuzojm t shkojm publikisht se nuk ka logjik, ne kemi punn ton. Pas ksaj ka qen n dorn e Prokuroris pr t shkuar m tej, pr t marr t gjith informacionet e duhura nga institucioni q besohej se e kishte kt paisje. Pr asnj arsye, pr asnj moment ne nuk jemi interesuar t dim sesi sht prdorur kjo paisje pasi nuk sht n tagrin ton, kalonte n tagrin e prokuroris s prgjithshme dhe drejtoris s prgjithshme t policis nse kishte dika pr t thn dhe ktu mbylljet detyra jon. Megjithse u krkua t merrej m shum informacion, ne nuk sht se refuzuam, por nuk kishim mundsi t mblidhnim m tepr informacion.

  I vetmi informacion q kishim ishte se paisja kishte hyr n Shqipri, ishte n nj ambient trajnimi dhe prdorej, pra si e dini nga policia italiane bhej trajnim pr policin shqiptare. Kjo sht e gjitha q ne dinim pr kt pun. Nuk kemi asnj informacion se kush sht prgjuar dhe pse sht prgjuar.

  Kam raportuar vetm tek prokurori i Prgjithshm m von kam informuar institucionet q m kan krkuar.

  Kam informuar dhe Presidentin e Republiks. S’kam kontaktuar me ministrin e Brendshm. Informacionin ia kam prcjell me goj Prokurorit t Prgjithshm.

  Qefalia: Pse nuk keni informuar drejtprdrejt kryeministrin?

  Visho Ajazi: Prokurori i Prgjithshm sht prgjegjs pr kt vend dhe un kreva detyrn. Informacioni ishte i pakonfirmuar dhe nuk mund t oja nj informacion t pakonfirmuar tek kryeministri

  Keltis Kruja: A prbn pajisja krcnim pr sigurin

  Visho Ajazi: Nj pajisje e till nse sht me kapacitete prgjuese t gjith krert e shtetit jan vulnerabl pr prgjimin.

  Nse sht futur n mnyr klandestine ngelet pr ta vrtetuar Prokurori i Prgjithshm kjo sht arsyeja prse e ndava me prokurorin e Prgjithshm.

  Paulin Sterkaj: Marrdhniet me prokurorin i ke institucionale apo gojore?

  Visho Ajazi: Kishim informacione q nj pasije e till ka hyr, nuk kishim informacion me shkrim pr kt pun.Por kishim informacione q thoshin se jan t vrteta. Dhe un kam shkuar dhe e kam ndar kt informacion me goj me Prokurorin e Prgjithshm. S pari sht nj metod pune mjaft e prdorur n gjith shrbimet sekrete t bots, jo do gj shkruhet zoti. Strkaj. Ju keni qen n institucione t siguris pr shum koh, besoj q kt e dini. S dyti, arsye pse un nuk ia kam dhn informacionin me shkrim Prokurorit sht se un nuk e kam marr informacionin me shkrim. Kjo sht mnyr q funksionon si me Prokurorin e Prgjithshm si me Kryeministrin. Ka plot informacione q un ndaj me Kryeministrin gojarisht. Nse sht paisje prgjimi apo gjurmimi?Nuk sht tagri im pr ta prcaktuar kt, po ju flas nga eksperienca jon si institucion i siguris kombtare. Ne dim q ka paisje q jan mobile, paisje q kan fuqi pr t br shum gjra.Por pr fatr bn konkretisht kjo paisje, un ju thash thjesht e iniciova si proes dhe u takonte institucioneve t tjera pr ta ndjekur. Nqoftse institucionet e tjera si sht Prokurori i Prgjithshm m krkonte mua t merresh m shum pr mbledhjen e fakteve t tjera un do tr vazhdoja me kt pun, prndryshe un e ndrpres. Duke qen se ishte nj dyshim q lidhet me institucionin baz dhe prgjegjs pr shtetin shqiptar q sht Prokurori i Prgjitshm, un e ndava s pari me Prokurorin e Prgjithshm. Prokurori pas grumbullimeve t fakteve mund ta ndante me institucionet e tjera t shtetit. Lidhur me Presidentin, ka qen ai q m ka krkuar t raportoj lidhur me kt q dija. Dhe at kam br, kaq.

  A sht pajisje prgjimi apo trajnimi? Nuk sht n tagrin e SHISH ta prcaktoj.

  Un iniciova si proces. Nse do m krkonte prokurori t merrja informacione t tjera un do e vijoja por aty mbeti

  Luan Rama: Ambienti n Vlor i trajnimit cfar ishte policor apo privat. Pas takimit me prokurorin keni folur prap me t pr ti thn cfar ndodh me informacionin paraprak? Edhe me kryeministrin ndani informacione gojore, pas takimit me prokurorin e presidentin nuk e cmuat t arsyeshme ta ndanit kt shqetsim me kryeministrin?

  Visho Ajazi: Pr ambientet e trajnimit nuk kam informacion.Nuk m sht krkuar informacion shtes nga prokurori. Sigurisht pas informacionit kam pyetur prokurorin. Kur m kan dhn informacion shtes kam dhn.

  Tek Presidenti i Republiks kam raportuar aq sa kam raportuar tek Prokurori.

  Kisha informacion t pakonfirmuar me t paktn dy burime, prandaj nuk kam informuar Kryeministrin. Pastaj hynte n nj proces investigimi q pr detyr e ka Prokuroria

  Deputeti: Informacioni i marr sht nga burimet tuaja apo partnert ndrkombtar?

  Visho Ajazi: Nuk kam koment

  Deputeti: Pse informuat presidentin e jo kryeministrin?

  Visho Ajazi: Presidenti m krkoi q t flisja specifikisht pasi ishte informuar nga Prokurori. Jo do informacion q un marr e ndaj me kryeministrin. Kryeministri merr nj informacion t konfirmuar

  ORA NEWS

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Komisioni i Siguris - Haki ako: Policia e Shtetit nuk ka pajisje prgjimi telefonik, skemi penguar hetimet  Drejtori i Policis s Shtetit seanc dgjimore n komisionin e Siguris. Zoti Haki ako prsriti disa her se policia e shtetit nuk ka pasur asnjhere pajisje t prgjimit telefonik.

  Lidhur me pajisjen e prgjimit ako tha se kishte vn n dispozicion t procedimit penal t Prokuroris s Tirans t gjith burimet njerzore por dhe dokumentacionin e nevojshm.

  Haki ako: N emr t Drejtorit t policis s Shtetit deklaron me prgjegjsin time q policia e shtetit n t gjith aktivitetin e saj ka kryer vetm detyrat n prputhje t plot me gjith legjislacionin e parashikuar nga Kuvendi. Ludhur me shtjen q jam thirrur jam m se i qart se policia gjat gjith veprimtaris nuk ka pasur, nuk dhe nuk mund t ket paisje prgjimi. Nuk ka kryer dhe nuk kryen prgjim t telekomunikimit. Pr kt jam m se i sigurt.

  Ka nisur procedim penal pr t ciln jam n dijeni dhe n zbatim t ligjit kam vn n dispozicion burimet njerzore. N dispozicion t procedimit penal nga prokuroria e rrethit Tiran
  Policia nuk ka pasur dhe nuk ka pajisje gjurmues dhe pr asknd nuk ka kryer gjurmim telefonik.

  Noka: Nuk mund t bni nj prshkrim m t hollsishm rreth skandalit.

  ako: Jam i hapur t prgjigjem pr gjithka m lejon ligji n prputhje t plot me kodin e procedurs penale q sqaron dhe saktson se nse ka filluar nj procedim penal gjithka e publikuar duhet t jet n prputhje t plot me ligjin pr hetimin pasi do deklarim n mnyr publike apo personale cnon rnd dhe sht aspekt i parashikuar n ligj si shkelje e hetimit.

  Noka: A ekziston n dijenin tuaj nj paisje e till prgjimi apo lokalizimi e futur n territorin e Shqipris dhe a keni dijeni n pronsi t kujt sht nse ekziston?

  A keni dijeni kush e ka sjell, n far rrugsh ka hyr, ku ka hyr dhe a sht zbatuar ligji dhe procedura ligjore pr futjen dhe administrimin e ksaj paisje q n rast se sht, e posedojn

  ako: Prej disa ditsh n lidhje me kt fakt ka filluar nj procedim penal pr t cilin jam vn n dijeni dhe n kontakt dhe zbatim t ligjit kam vn n dispozicion t gjitha kapacitetet e nevojshme t burimeve njerzore dhe dokumentare t policis s shtetit. do element q krkon zbardhjen apo trajtimin lidhur me shtjen e konsideroj si shtje q do duhet tua jap hetimi dhe Prokuroria. Jam i hapur pr ti shrbyer hetimit q do jet ai q do konkludoj pr t gjith aspektet pr veprimet eligjshme dhe t paligjshme t policis apo kujdo qoft. Kategorik jam q policia e shtetit nuk ka pasur dhe nuk ka pajisje gjurmuese dhe nuk ka organizuar asnjher gjurmim telekomunikacioni pr asknd

  Noka: Ministri e ka pranuar n nj emision televiziv q ekziston nj paisje e till dhe ka pohuar q sht thjesht paisje gjurmimi. Ju sapo e konfirmuat q nuk ekziston nj pajisje e till.

  ako: Nuk konfirmova mos ekzistencn, thash q ka filluar procedim penal.

  Noka: Ju pyeta a keni dijeni q paisja sht futur n Shqipri, po apo jo?

  ako: Hetimi qllimin final ktu e ka, ekziston apo jo.Policia e Shtetit nuk ka pasur dhe nuk ka nj paisje t till n dispozicion apo inventar.Nuk kemi pasur dhe nuk kemi n inventarin e policis nj pajisje t prgjimit t telekomunikacionit.

  Noka: Pajisje prgjimi apo gjurmimi?

  ako: Policia e Shtetit nuk ka pasur dhe nuk ka dhe nuk ka pr t pasur pr sa koh sht ky legjislacion n fuqi pajisje t prgjimit telefonik.
  Noka: Dhe t gjurmimit?

  ako: Policia e Shtetit ka mjete dhe metodat e veta, gjurmimi sht koncept tjetr dhe prgjimi sht tjetr.

  Noka: Pajisje t futur n rrug joligjore n territorin e Shqipris ka apo nuk ka?

  ako: Policia e Shtetit nuk ka nj paisje t prgjimit telefonik.

  Noka: Po konfirmoni q prgjimi dhe gjurmimi n Shqipri bhet mbi bazn vetm t paisjeve t ligjshme dhe t procedurave t ligjshme.

  ako: Sigurisht.

  Dogjani: A ka pasur nj pajisje n Vlor dhe sht prdorur nga Drejtoria e policis n bashkpunim me Interforcn pr trajnimin e punonjsve t policis?Ku ndodhet aktualisht kjo pajisje dhe n sa vende sht vendosur kjo pajisje deri tani? Nga t dhnat q kemi, pas Vlors sht vendosur diku n nj ambient n Tiran dhe sht prdorur nga grupet operacionale dhe pastaj thuhet se sht n Akademin e Rendit. Kjo pajisje kemi dgjuar nga Ministri i Brendshm q sht prdorur pr ndjekjen e personave n krkim, gjurmim etj.

  Ju si Drejtor i Policis e dini se edhe pr gjurmimin e telefonave duhet t merret leje n prokurori. N rast se sht prdorur kjo pajisje a sht marr leja e Prokuroris? kush i ka trajnuar punonjsit e policis, cilt jan ekspertt dhe roli i Interforcs n kt proces? N rast se pajisja sht prdorur pr krkimin e personave, m thoni sa persona jan kapur, kush jan kta, far rrezikshmrie kan patur? Pse nuk keni njoftuar Prokurorin dhe pse nuk ja dorzoni Prokuroris s Prgjithshm kt pajisje pr ta vn n dispozicion? Vonesa m bn t dyshoj se mund t ndrhyhet n zhdukjen e gjurmve n aparatur.
  Strkaj:Ky nuk sht Visho Ajazi q thot se cnohet siguria kombtare dhe nuk kam lajmruar Kryeministrin. Ky sht Drejtori i Prgjithshm i Policis q njeh mir ligjin.Ky kaq e ka informacionin. Pse nuk vjen Prokurori i Prgjithshm, se shtja sht n hetim. Ather pse duhet ta shqetsojm Drejtorin e policis? Opinionin e sqaron koha.Pse ta shqetsojm me aludime.

  ako: Gjith veprimtaria e policis sht e sanksionuar n gjith legjislacionin shqiptar. Veprimtaria orientohet dhe kontrollohet nga Prokuroria q sht institucioni i vetm i procedimit penal.
  Lidhur me pyetjet e Dogjanit, m duhet t them q un kam vn n dispozicion t gjitha kapacitetet q t gjith njerzit e strukturave prkatse n Drejtorin e Policis s Shtetit dhe strukturat e tjera q merren me veprimtarin ligjore t gjurmimit policor. Po kshtu prokuroris i sht vn n dispozicion i gjith dokumentacioni prkats pr t hedhur drit sakt mbi kt veprimtari. Policia e Shtetit nuk ka pasur n inventar, nuk ka poseduar, nuk ka administruar asnjher n ambjentet e veta.

  Noka: Jasht inventari?

  ako: Absolutisht. As n administrim dhe as n inventar. por policia e shtetit n prputhje t plot me direktivat dhe plan veprimet strategjike t saj sht n partneritet t plot me misione t huaja. Kontakti, mbshtetja dhe garancia e tyre sht deri tek elementt m konkret. Gjith veprimtaria e saj monitorohet nga ata ashtu sikurse suportohet. Jemi t hapur pr do hetim.

  Noka: Monitorimin e bjn n radh t par ligjet e Shqipris, pastaj partnert. Do i prgjigjeni ndonj pyetje t Dogjanit, nuk u prgjigjt.

  ako: Un i jam vn n dispozicion personal Prokuroris pr kt shtje, kam deklaruar me detaj do gj.

  Noka: Ather pr far ka hapur shtje penale Prokuroria?

  ako: Mund t pyesni prokurorin.

  Noka: O koleg e keni gjith kt nervozim, sikur ju pickon gjarpri. Po e pyes shum qet.Nuk jemi ktu pr ti br gjyq askujt.far keni?

  Dogjani: Lidhur me Interforcn, ju skeni, po Interforca ka nj aparatur t till, a jeni n dijeni q e ka prdorur por trajnimin e policis shqiptare?

  ako: Un nuk po mbyllem, policia e shtetit nuk ka pasur dhe nuk ka pajisje prgjimi.T dhnat jan n dosje. do element i thn ktu nga dosja cnon hetimin dhe m v mua para prgjegjsis ligjore.

  Dogjani: Jemi Komision i Siguris Kombtare, nse ju e gjykoni se duhet t largohet media dhe ju t na jepni nj informacion t cilin ne kemi detyrimin t mos nxjerrim sekretet hetimore. Pr mua nuk sht sekret hetimor nse policia shqiptare ka nj pajisje pr trajnimin e punonjsve t policis.

  ako: Gjithka q un nuk e konsideroj t rndsishme pr ta deklaruar ktu mos e krkoni kot, se nuk ua deklaroj.

  Ndreu: Pozita e Drejtorit t Prgjithshm n raport me drejtuesit e tjer t institucioneve sht disi specifike, sht subjekt i nj hetimi n cilsin e personit q tregon rrethanat e hetimit bashk me vartsit e tij. Jemi disa t fushs, mendoj se deklarimi sht korrekt dhe nuk mund t avancojm m tej. Hetimi prevalon mbi t gjitha pyetjet dhe paqartsit q kemi ne.

  Kruja: Nuk e di pse kjo seanc t marr kt drejtim nga ana juaj koleg t mazhorancs, ishit m transparenc dashs kur ktu ishte Drejtori SHISH. Pozita e Drejtorit t SHISH sht shum m tepr specifike se pozita e dokujt tjetr n kt Komision. Nuk m duket normale, ne do bjm pyetjet tona, Drejtori t prgjigjet sipas mnyrs s tij.

  Luan Rama: Zoti. Drejtor i Prgjithshm sht aluduar se strukturat e policis s shtetit kan hezituar apo nuk kan pranuar fillimisht t vn n dispozicion t prokuroris t ashtquajturn pajisje prgjimi. Keni dijeni ju q ndonj nga varttsit tuaj apo ju t ken hezituar pr ti dhn prokuroris ndihmn dhe vnien n dispozicion pr t dorzuar gjithka krkon prokuroria. Kjo shtje sht trajtuar publikisht dhe sht br krkes publike dhe nga Presidenti.

  ako: Prej momentit q Prokuroria ka kontaktuar me Drejtorin e Prgjithshm t policis s shtetit kemi vn n dispozicion t gjith kapacitetet e nevojshme, burimet njerzore, shkresore, teknike, gjithka q lidhet me kt shtje. N asnj rast nn prgjegjsin time nuk sht br penges askush nga policia nga strukturat qndrore deri tek strukturat zbatuese. Policia si sht n vartsi t Drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit n aspektin administrative po kshtu sht n varsi proceduriale t prokuroris. sht detyrim ligjor.Prve faktit q jemi vn n dijeni t fillimit t nj procedimi penal, kemi komunikuar me prokuror t shtjes, me oficer t policis gjyqsore dhe kemi vn n dispozicon t gjith mundsit reale q kemi disponuar.Asnj punonjs policie nuk sht br penges pr hetimin e ksaj shtje. Jam i bindur q Prokuroria do t arrij n nj konkluzion nse ka apo jo prgjegjsi, qoft dhe pr mua personalisht.

  Noka: Pse sht nisur hetimi nga Prokuroria?

  ako: Dosja hetimore sht pasuri dhe e drejt legjitime e prokuroris. Nuk mund t bj Prokurorin.

  Noka:Pr far jeni thirrur n prokurori, n far cilsie dhe pr far shtje?

  ako: Besoj q Prokurori ka gjetur mnyrn e vet pr tiu vn n dispozicion nj informacion, nuk jam prokuror. Nuk ka hapur n ngarkim tim shtje penale, por fakti sht q sht hapur nj shtje panel pr t sqaruar rrethanat. Sa koh kam respektuar ligjin nuk kam kurr frik nga ai.

  ORA NEWS
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-05-2016 m 11:58

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Pajisja e prgjimit - Tahiri: Kreu i SHISH, Visho Ajazi shkeli sigurin kombtare

  N Komisionin e Siguris, n lidhje me shtjen e shum debatuar t ekzistncs s nj pajisje prgjimi n policin e shtetit, ministri i Brendshm, Saimir Tahiri ka sulmuar kreun e SHISH, Visho Ajazi duke thn se deklaratat e tij n Komision shekelin sigurin.

  Fakti q informacionin pr kt pajisje kreu i SHISH e ka ndar me Presidentin dhe jo me kryeministrin, pr ministrin Tahiri lidhet me cilsin e informacionit. Tahiri deklaroi se m shum shkelin sigurin ato q u than ktu nga Drejtori i SHISH sesa shqetsimi i pavrtet pr nj pajisje.
  Tahiri: Sa i takon pyetjes s zotit. Qefalia, m vun n dijeni q drejtori i SHISH ka gjykuar q nj infomacion ta ndaj me Presidentin dhe jo Kryeministrin. Ndoshta ky ka qen vlersimi i drejtorit t SHISH pr cilsin e informacionit. Mund t ket qen nj informacion me cilsi aq t dobt sa mund t ndahej me Presidentin por jo aq serioz sa mund t ndahej me Kryeministrin. Kjo sht n vlersimin e tij. Un nuk kam marr asnj dijeni nga drejtori i SHISH pr nj informacion t till.

  Nuk jam informuar nga drejtori i SHISH. Besimi i ndrsjellt mes institucioneve do e donte q si tha drejtori i SHISH mori nj informacion dhe pastaj e vrtetoi n google se far ishte pajisja. Tha dhe deputeti q e ka par n internet. Kto jan lojra rrjetesh sociale dhe internet dhe nuk kam koh t merrem me to. Nuk besoj se siguria ndrtohet duke par n google dhe internet pajisje.Nuk mund ta fsheh q do kisha preferuar q drejtori i SHISH t krkonte informacion nga policia e shtetit apo un si Minsitr dhe n rast se do ta vlersonte t nevojshme mund t informonte dhe prokurorin dhe t gjith autoritetet e tjera t larta shtetrore q n baz t ligjit sht i detyruar ti informoj. Por kjo mbetet n vlersimin dhe mimin e tij. Kam bindjen q Komisioni i Siguris do ti vlersoj mir ato q u than ktu nga drejtori i SHISH. Un kam bindjen q m shum shkelin sigurin ato q u than ktu nga Drejtori i SHISH sesa shqetsimi juaj i pavrtet pr nj pajisje.


  Raportime n Komision - Prgjimi, Tahiri: Kemi respektuar marrveshjet m partnert

  Ministir i Brendshm Saimit Tahiri, i qndroi deklarats s tij se n territorin shqiptar ka nj pasjise q sht n pronsi t autoriteteve italiane, pr trajnimin e policis shqiptare, dhe jo pr prgjim.

  Tahiri: Q policia e Shtetit nga dita e par q jam n kt detyr dhe deri ditn e fundit q do jem n kt detyr nuk ka shkelur dhe nuk do t shkel ligjin, veanrisht n shtje sensitive si jan shtja e prdorimit t pajisjeve q mund t bjn prgjim. Policia e shtetit pr hir t trajnimeve dhe bashkpunimit me partnert prdor do pajisje q sht e ligjshme dhe pr kt t jeni t bindur. Kemi prdorur dhe do vazhdojm t prdorim do pajisje q sht e ligjshme n Shqipri.Po keni kuriozitet mund tu ftojm si komision q t merrni pjes gjat trajnimeve.policia e Shtetit nuk ka pasur dhe nuk mund t ket kurr n prdorim pajisje q mundsojn prgjimin e telefonatave , mesazheve apo t komunikimit prmes rrjeteve t internetit.do aludim tjetr sht thashathemnaj apo zhurm mediash. Besoj q kjo shtje do trajtohet n mnyr ezauruese nga prokuroria.

  Minsitri Tahiri tha se pajisja sht pjes e nj marrveshje t firmosur me autoritetet italiane n vitin 2007, nga Bujar Nishani n cilsin e ministrit t Brendshm

  Tahiri: Pajisja nuk ka ardhur as fshehtas dhe as n mnyr ilegale, ka ardhr n baz t nj marrveshje t vitit 2007 t nnshkruar nga Bujar Nishani n at koh Ministr.

  Tahiri ishte po aq i prer kur tha se policia nuk ka penguar asnjher hetimet e prokuroris, duke i kthyer kshtu prgjigje n distanc presidentit t Republiks Bujar Nishani. Tahiri shtoi gjithashtu se:

  Tahiri: Besoj q kjo shtje do trajtohet n mnyr ezauruese nga prokuroria, besoj se e vrteta do ti bhet e ditur publikut, shpresoj shum q t gjith ata q kan abuzuar me detyrn shtetrore duke dalur dhe duke i thn publikut t pavrteta t ken kurajon intelektuale dhe institucionale pr ti krkuar ndjes publikut.

  M heret Ministri Tahiri tha se futja n territorin shqiptar e pajisjes ka qen e rregullt, duke iu prgjigjur kshtu indirekt kreut t SHISH se n baz t informacioneve t tij, pajisja teknoligjike kishte hyre e pa regjistruar.
  M hert edhe Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit tha se policia nuk ka asnj pajisje prgjimi.

  Haki ako: Hetimi qllimin final ktu e ka, ekziston apo jo.Policia e Shtetit nuk ka pasur dhe nuk ka nj paisje t till n dispozicion apo inventar.Nuk kemi pasur dhe nuk kemi n inventarin e policis nj pajisje t prgjimit t telekomunikacionit.

  ORA NEWS

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme: Komisioni i Siguris n Kuvend thrret gjith krert e institucioneve

  Komisioni i Sigurise - Llalla: Hetimet kan nisur m 13 maj, bhet fjal pr vepr penale q cnon sigurin kombtare

  Kryeprokurori Adriatik Llalla n seanc dgjimore n lidhje me pajisjen e prgjimit.

  Adriatik Llalla: Hetimi ka nisur mbi bazn e informicionit t drejtorit t prgjithshm t SHISH dhe t dhnave t tjera prfshi dhe t dhna mediatike

  Hetimi lidhur me rastin ka vetm 5 dit q ka nisur, m datn 13 dhe brenda ktyre ditve prokuroria ka kryer nj sr veprimesh hetimore dhe sht m fazn e kryerjes s veprimeve t mtejshme pr tiu prgjigjur ksaj shtje t rndsishme t siguris kombtare. Prokuroria ka krijuar nj grup hetimor q po punon me intensistet pr t prfunduar n nj koh sa m shpejt t ktyre hetimeve.

  Lidhur me rastin q prmendt me hetimet e paradisakohve lidhur me pajisjen, nj pajisje tjetr prgjimi e marr nga ministria e Mbrojtjes disa vite m par hetimet n kt rast ende nuk kan prfunduar sht nj shtje n hetim, priten rezultate t mtejshme t tij.

  Piro Lutaj: A keni pengesa nga autoritete t qeveris shqiptare pr ta zbardhur?

  Adriatik Llalla: Kodi Penal parashikon dhe veprn penale q pengojn zbulimin e s vrtets. Nse prokuroria do t has pengesa n kryerjen e hetimeve hetimore ka t gjitha mundsit pr t nisur hetimet

  Deputeti: Hetimi sht hapur duke u nisur nga ndonj informacion me shkrim apo kryesisht?

  Adriatik Llalla: Sic sht diskutuar sot gjith ditn, si informacioni gojor i kreut t SHISH, t dhnat t tjera mediatike sht detyrim i prokurorit n do rast sht kur konstaton nj vepr penale, ose kur ka dyshime pr nj vepr penale, t nis menjher hetimin, aq m tepr kur bhet fjal pr nj vepr penale q cnon sigurin kombtare

  Deputeti: A keni dijeni pr kohn kur ka hyr kjo pajisje dhe kush e ka futur?

  Adriatik Llalla: Hetimi do t zbardh t gjitha rrethanat, nse kjo pajisje sht futur n rrug ligjore, nse sht prdorur n rrug ligjore apo jo. jemi n vijim dhe konkluzionet do t dalin s shpejti. Prokuroria sht e angazhuar maksimalisht pr ti dhn nj zgjidhje ktij rasti q ka interes publik.

  ORA NEWS

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Italiani i Qeveris s Rilindjes, Michele Grillo, i implikuar me drogn e prgjimet

  Hashtag: Italiani i punve t pista t Tahirit (Michele Grillo, implikimi me drogn dhe prgjimet)

  Emri: Cako-Qato-operacioni-5-1.jpg

Shikime: 651

Madhsia: 31.1 KB

  N korrikun e vitit 2015, Michele Grillo, shefi i misionit t Interforcs italiane n Tiran, udhtoi bashk me drejtorin e Policis Haki ako e t tjer me nj avion mbi jugun e vendit.

  Avioni ishte i pajisur me disa radar special q diktonin mbjelljet me kanabis. Ishte nj udhtim sa pr shfaqje, pr t dhn mesazhin se situatn e kemi nn kontroll.

  Por nuk vonoi shum dhe n Shtator t 2015 n Itali autoritetet italiane kapn nj avion t vogl me 400 kg kanabis n nj pist sportive.

  Ngjarja bri buj dhe t arrestuarit ishin nj qytetar italian dhe nj shqiptar.

  Reagimi ishte i menjhershm dhe droga u dyshua si e ardhur nga Shqipria. Por n kulmin e presionit mbi nj trafik droge me avion dhe vetm 2 muaj pas aksionit me radar, Shefi i Interforcs n Tiran Michele Grillo, doli n Top-Channel dhe deklaroi se avioni nuk ishte ngarkuar n Shqipri por kishte br lvizje vetm brenda Italis.

  Por Grillo u prgnjeshtrua nga Guardia di Finanza dhe policia e shtetit italian, e cila n komunikatn zyrtare shkruante se sasia e drogs ishte ngarkuar n Shqipri dhe komunikata qartsonte se avioni kryente transportin nga Shqipria drejt Italis.

  Kryetari i PD-s Lulzim Basha publikoi komunikatn zyrtare t policis italiane dhe prgnjeshtroi publikisht Grillon.

  Ky ishte rasti i par kur u pa qartsisht se Shefi i Interforcs Michele Grillo, ishte prfshir n loj politik n krah t ministrit Tahiri, duke deformuar faktet dhe duke mashtruar publikisht pr t fshehur implikimin e pals shqiptare n trafikun e drogs.

  Ishte interesante se si Grillo kurdisi nj spektakl n korrik, gjasme pr t identifikuar me radar parcelat e kanabisit, ndrsa n Shtator u implikua n nj skenar politiko-mediatik pr t fshehur trafikun e drogs nga Shqipria drejt Italis me avion.

  Por emri i Grilos ka dal s fundmi dhe n skandalin e prgjimeve. Ai sht italiani q dyshohet si personi ky q ka mundsuar pazarin e sigurimit t nj aparature t sofistikuar prgjimi, madje dyshohet se ai sht dhe personi q ka mundsuar futjen e saj n Shqipri nprmjet logjistiks s Interforcs.

  Nuk sht e qart nse implikimet e Grillos jan vetjake apo nse kan prapavij shtetrore nga Italia.

  Por tashm jan br dy raste ku del emri i tij, rasti i par me drogn dhe rasti i dyt me aparaturn prgjuese dhe Grilo duket se sht italiani i punve t pista t Saimir Tahirit.

  Hashtag/Syri

 9. #29
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Italiani i Qeveris s Rilindjes, Michele Grillo, i implikuar me drogn e prgjimet

  Pergjime, skandale, korruspion, vrasje, deputete e kryebashkiak te inkriminuar, ekonomia e falimentuar, shqiptare qe vetem emigrojne, tendera e konesione te dyshimta, laboratore kokaine, fusha hashashi gjithandej dhe populli i miraton ne heshtje. S' bene nje gje te hajrit keta funderrina.
  Jane bere nje sekt i perzjere midis perversesh, pederastesh, kriminelesh, hajdutesh, mashtruesish, kriminelesh. Te gjitha keta plehra quhen ndryshe rilindaxhinj!!

  Pijuni lengun, se gje tjeter s'ju ka mbetur!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Prgjimet - Pezullohet nga detyra drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit Haki ako  Drejtori i Prgjithshm i Policis s shtetit Haki ako pezullohet nga detyra me akuzn e shprdorimit t detyrs ndrkoh dy drejtor t tjer nga sektori i forcave operacionale u pezulluan pr pengimin e zbardhjes s t vrtets. Vendimi i Gjykats u mor sot, 7 qershor 2016, pas krkess s Prokuroris s Prgjithshme e cila po heton n lidhje me nj pajisje prgjimi t prdorur nga policia. Kryeministri dhe Ministri i Brendshm i cilsuan veprimet e Prokuroris tregues t joseriozitetit t institucioneve ndrsa Tahiri mbrojti qndrimin e tij se policia nuk ka kryer prgjime.
  Tirane- Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shteti, Haki ako sht pezulluar nga detyra, ndrsa pr dy zyrtar t tjer sht vendosur masa e siguris arrest shtpie.

  Sipas prokuroris, Haki ako akuzohet pr shprdorim detyre, n lidhje me nj pajisje prgjime, e cila sipas hetimeve t njsis task-forc ka hyr n territorin e Republiks s Shqipris pa autorizimin prkats dhe mund t realizoj interceptime telefonike.
  Dy personat e tjer e jan Artion Duka dhe Entjon Xhelilaj t cilt dyshohen pr veprat penale t Shprdorimit t detyrs dhe Veprimeve q pengojn zbulimin e t vrtets. Sipas Prokuroris kta persona lejuan aktivitet t kundraligjshm prgjimi.

  Burime nga Prokuroria i than ora News: Po verifikojm edhe rolin e Tahirit

  Ora 13:00 Burime nga Prokuroria bjn t ditur se dy oficer t policis gjyqsore shkojn n policis e shetit, pr ti komunikar masn e arrestit Artion Duks dhe Ention Xhelilit. Ndrsa pr pezullimin e Haki akos i sht drguar shkres zyrtar kryeministrit Rama.

  Dy oficer e policis gjyqsore shkuan pran Drejtoris s Policis s Shtetit, duke sekuestruar pajisje kompjuterike.

  Haki ako nuk ka marr masat q i takojn me ligj pr t siguruar hyrjen, administrimin dhe prdorimin e nj pajisje specifike, IMSI Catcher, e cila sht sjell n Shqipri nga autoritetet italiane, pr qllime trajnimi, si deklarohet nga t dyshuarit. Kjo pajisje ka hyr n territorin e vendit ton pa iu nnshtruar regjimit doganor t prkohshm dhe, pr m tepr, pa marr autorizimin prkats nga Prokurori i Prgjithshm, si autoriteti i vetm q jep lejen pr prdorimin e mjeteve t tilla. Nga t dhnat e deklaruara nga t dyshuarit, kjo pajisje ka aftsi, ndr t tjera, q t identifikoj numrat IMEI t telefonave, e cila sht nj procedur q i nnshtrohet legjislacionit pr interceptimin. Nga hetimi ka rezultuar se gjat seksioneve t praktiks sht ndrhyr disa her n segmentin aparat fundor-anten ligjore. N hapsirn kohore t ktij veprimi, dyshohet se antena ligjore nuk regjistron aparatt fundore q tentojn t lidhen me t. Pra, dyshohet se aparat celular t ndryshm mund t ken qen nn administrimin e paligjshm t pajisjes IMSI Catcher, thuhet n njoftimin e Prokurosi.

  Artion Duka, n cilsin e Drejtorit t Forcave Operacionale, nuk ka marr masa pr administrimin e pajisjes, si edhe pr t siguruar q ajo nuk do t prdorej pr qllime t tjera, prvese trajnimit. Fakti q mjeti, s bashku me pajisjen IMSI Catcher ka lvizur n t paktn dy her nga nj specialist shqiptar, sht nj prej arsyeve q e ngarkon me prgjegjsi titullarin e Forcs. Po ashtu, ky shtetas ka deklaruar se pajisja, n prfundim t do seance trajnimi, lvizte s bashku me ekspertt italian. Ky deklarim rezulton i rrem, pasi, si shkruhet nga libri i hyrje-daljeve, mjeti me pajisjen ka qndruar thuajse gjat t gjith kohs s trajnimit n ambjentet e Forcs Operacionale.

  Ention Xhelilaj, me funksion Specialist pran Forcs Operacionale, ka kryer veprime t paautorizuara, si sht prdorimi i mjetit me pajisjen IMSI Catcher pa asnj urdhr me shkrim. Veprimtaria e tij nuk sht rregulluar ligjrisht nga eprort e tij. Ai ka dijeni se n ciln pik kufitare ka hyre automjeti, ku qndronte ai gjat kohs s trajnimit dhe jasht ksaj kohe. Ai sht n dijeni t parametrave teknike t automjetit dhe far ushtrimesh jan kryer n baz. Ky shtetas nuk ka asnj tagr ligjor q t ishte kaq afr dhe kaq n dijeni t fakteve. Nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve t mjeteve dhe personave n F.O, del qart se ai ka hyr e ka dal me mjetin, t paktn dy her, duke qen n drejtim t tij. Ai ka hipur n automjet edhe ditn kur ka dal vendimi i sekuestrimit pr mjetin dhe pajisjen.


  Njoftimi i plot i prokurois

  shtja IMSI Catcher, pezullohet nga detyra Drejtori i Prgjithshm i Policis, i dyshuar pr Shprdorim detyre. Arrest n shtpi pr dy zyrtar t tjer

  Me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata ka vendosur masn ndaluese pezullim nga detyra pr Drejtorin e Prgjithshm t Policis, Haki ako, pr konsumimin e veprs penale Shprdorimi i detyrs n vijim t hetimit pr dyshimet mbi ekzistencn e nj pajisje prgjimi, e administruar n kundrshtim me ligjin nga ana e Policis s Shtetit. Po me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata ka vendosur masn e sigurimit Arrest n shtpi me mbikqyrje elektronike pr shtetasit Artion Duka, me funksion Drejtor i Forcave Operacionale (F.O) dhe Entiol Xhelilaj, specialist pran F.O, t dy t dyshuar pr veprat penale t Shprdorimit t detyrs dhe Veprimeve q pengojn zbulimin e t vrtets. Prokuroria e Tirans, n kuadr t veprimeve hetimore t deritanishme, dyshon se kta persona, me veprime ose mosveprime, kan lejuar aktivitet t kundrligjshm prgjimi.

  Prokuroria e Tirans po vijon hetimet pr t provuar nse, pas veprimeve t dyshuara si t kundrligjshme, ka edhe zyrtar t tjer t lart shtetror.

  Prokuroria e Tirans, Njsia Task-Force, ka nisur hetimin kryesisht, n baz t nj materiali procedurial, sipas t cilit, Policia e Shtetit ka n dispozicion nj pajisje prgjimi, IMSI Catcher. Sipas informacionit, kjo pajisje ka hyr n territorin e Republiks s Shqipris pa autorizimin prkats dhe mund t realizoj interceptime telefonike.

  Prokuroria e Tirans regjistroi procedimin penal, n kuadr t cilave ka kryer nj sr veprimesh hetimore. Deri n kt faz t hetimit, ka rezultuar, n mnyr t prmbledhur, si vijon:

  Shtetasi Haki ako, n detyrn e Drejtorit t Prgjithshm t Policis, nuk ka marr masat q i takojn me ligj pr t siguruar hyrjen, administrimin dhe prdorimin e nj pajisje specifike, IMSI Catcher, e cila sht sjell n Shqipri nga autoritetet italiane, pr qllime trajnimi, si deklarohet nga t dyshuarit. Kjo pajisje ka hyr n territorin e vendit ton pa iu nnshtruar regjimit doganor t prkohshm dhe, pr m tepr, pa marr autorizimin prkats nga Prokurori i Prgjithshm, si autoriteti i vetm q jep lejen pr prdorimin e mjeteve t tilla. Nga t dhnat e deklaruara nga t dyshuarit, kjo pajisje ka aftsi, ndr t tjera, q t identifikoj numrat IMEI t telefonave, e cila sht nj procedur q i nnshtrohet legjislacionit pr interceptimin.

  Nga hetimi ka rezultuar se gjat seksioneve t praktiks sht ndrhyr disa her n segmentin aparat fundor-anten ligjore. N hapsirn kohore t ktij veprimi, dyshohet se antena ligjore nuk regjistron aparatt fundore q tentojn t lidhen me t. Pra, dyshohet se aparat celular t ndryshm mund t ken qen nn administrimin e paligjshm t pajisjes IMSI Catcher.

  I dyshuari ako, ka mbajtur n vijimsi qndrim mohues ndaj faktit q kjo pajisje mund t jet prdorur pr prgjime t paligjshme. Por disa t dhna hetimore, kan krijuar dyshimin te Prokuroria e Tirans se ky shtetas ka konsumuar veprn penale t Shprdorimit t detyrs.

  N baz t Marrveshjes s vitit 2007 pr mbshtetjen teknike t Policis Shqiptare nga ana e INTERFORZE-s italiane, u takon autoriteteve shqiptare q t ndrmarrin veprimet n prputhje me ligjin, si jan hyrja e rregullt e pajisjeve t tilla n Republikn e Shqipris. N cilsin e Drejtorit t Prgjithshm t Policis, shtetasi ako rezulton q nuk ka marr asnj mas pr t rregulluar hyrjen e pajisjes n territorin e Shqipris dhe, pr m tepr, rezulton q ai nuk ka asnj dijeni pr regjimin doganor q aplikohet n kto raste.

  Po ashtu, shtetasi ako ka deklaruar se pajisja IMSI Catcher sht administruar gjat t gjith kohs nga ekspertt italian. Ndrkoh, rezulton q n t paktn dy raste, mjeti ku gjendej pajisja, ka lvizuar nga specialisti i F.O, Ention Xhelilaj.

  Gjithashtu, n dt. 13.05.2016, Prokuroria e Tirans ka nxjerr urdhr pr sekuestrimin e pajisjes, e cila dyshohej se ishte n ambjentet e Drejtoris s Prgjithshme t Policis. Oficert e Policis Gjyqsore t Prokuroris s Tirans kan hyr n ambjentet e Drejtoris s Prgjithshme t Policis s Shtetit n datn 13.05.2016, midis ors 11.45 dhe 12.00. N kto ambjente nuk gjendej shtetasi Haki ako dhe oficert kan vijuar t prisnin ardhjen e tij. N orn 12.10 nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve n ambjentet e F.P.O. automjeti q mbarte paisjen ka dal nga kto ambjente n drejtimin e shtetasit shqiptar Entiol Xhelilaj, pra rreth 10 minuta pasi O.P.Gj-t ishin paraqitur n D.P.Policis me vendimin pr sekuestrimin e ksaj paisje. Nga krahasimi i periudhs para dats 12.05.2016 dhe pas ksaj date, Prokuroria dyshon se pr antart e Policis s Shtetit dhe pjestart e grupit trajnues ka ndodhur dika thelbsore, pasi automjeti n periudhn para ksaj date rrinte shumicn drrmuese t kohs brenda ambjenteve t F.P.O. dhe pas ksaj date ka dal pr t mos u kthyer m. Ka dyshime q hapsira kohore prej gjysm ore ka shrbyer pr t br t pamundur sekuestrimin e aparatit.

  Shtetasi Artion Duka, n cilsin e Drejtorit t Forcave Operacionale, nuk ka marr masa pr administrimin e pajisjes, si edhe pr t siguruar q ajo nuk do t prdorej pr qllime t tjera, prvese trajnimit. Fakti q mjeti, s bashku me pajisjen IMSI Catcher ka lvizur n t paktn dy her nga nj specialist shqiptar, sht nj prej arsyeve q e ngarkon me prgjegjsi titullarin e Forcs.

  Po ashtu, ky shtetas ka deklaruar se pajisja, n prfundim t do seance trajnimi, lvizte s bashku me ekspertt italian. Ky deklarim rezulton i rrem, pasi, si shkruhet nga libri i hyrje-daljeve, mjeti me pajisjen ka qndruar thuajse gjat t gjith kohs s trajnimit n ambjentet e Forcs Operacionale.

  Pika e fundit e shkeljeve t dyshuara se jan kryer nga shtetasi Artion Duka sht edhe me e rndsishmja. Ky shtetas merr prsipr me prgjegjsin e tij, pa kryer asnj hulumutim t natyrs penale apo administrative, se gjat veprimtaris s prdorimit t aparatit IMSI CATCHER nuk sht kryer asnj veprim i jashtligjshm. Ka dyshime t arsyeshme se kjo gj nuk sht e vrtet. Kshtu nga hetimi ka rezuluar se aparati konkret funksionon duke u klonuar si nj anten e rrjetit telefonik Mobile dhe duke marr rolin e antens ligjore. Antena e gnjeshtrt emeton nj sinjal m t fort se antena ligjore dhe ksisoj shkakton lidhjen e aparateve fundor nga antena ligjore te antena e gnjeshtrt. Kjo gj bie ndesh me detyrimet e ligjit 9918 Neni 123/2.

  Shtetasi Ention Xhelilaj, me funksion Specialist pran Forcs Operacionale, ka kryer veprime t paautorizuara, si sht prdorimi i mjetit me pajisjen IMSI Catcher pa asnj urdhr me shkrim. Veprimtaria e tij nuk sht rregulluar ligjrisht nga eprort e tij. Ai ka dijeni se n ciln pik kufitare ka hyre automjeti, ku qndronte ai gjat kohs s trajnimit dhe jasht ksaj kohe. Ai sht n dijeni t parametrave teknike t automjetit dhe far ushtrimesh jan kryer n baz. Ky shtetas nuk ka asnj tagr ligjor q t ishte kaq afr dhe kaq n dijeni t fakteve. Nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve t mjeteve dhe personave n F.O, del qart se ai ka hyr e ka dal me mjetin, t paktn dy her, duke qen n drejtim t tij. Ai ka hipur n automjet edhe ditn kur ka dal vendimi i sekuestrimit pr mjetin dhe pajisjen.

  Prokuroria e Tirans po vijon hetimet mbi kt rast, pr t provuar, ndr t tjera, edhe zyrtar t tjer t lart q mund t jen prfshir n veprimtarin e dyshuar si t paligjshme t prgjimeve.

  ORA NEWS

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Itali - Prgjimet, policia italiane nuk konfirmon shkarkimin e kreut t Interforcs  A sht pezulluar nga puna kreu i Interforcs italiane Michele Grillo?
  Deri m tani nga ana e Ministris s Brendshme e nga Policia italiane nuk ka asnj konfirmim zyrtare mbi kt lajm t publikuar dje nga mediat shqiptare.

  Burime konfidenciale por jo zyrtare t kolegve t zyrs s z. Grillo konfirmojn se ndoshta ky shkarkim sht i vrtet, por deri n munges t nj vendimi administrativ, gjithcka mbetet ende nj hamendsi.

  E vetmja media italiane q k pcjell sot kt informacion sht e prditshmja “La Stampa” me artikullin e titulluar “Nj spy-story italiane”. Autori i ktij artikulli, gazetari Marco Grasso i kontaktuar nga Ora News ka pohuar mungesn deri m tani t konferms zyrtare nga Ministria e Brendshme italiane pr pezullimin e z. Grillo, nga detyra e tij n Shqipri. Artikulli i Grasso-s i referohet gjithcka q deri dje sht publikuar n mediat shqiptare.

  Nga ana italiane prsa i prket ksaj ngjarje ka pasur vetm disa ragime mediatike bazuar n mediat shqiptare q aludoj prfshirjen e gruas s kreut t Interforcs italiane Michele Grillo n skandalin e hyrjes pa dogan t makins IMSI Catcher n Shqipri.

  Edhe pse mediat shqiptare prcjellin cdo dit informacionin e prfshirjes s autoriteteve italiane n kt ngjarje, nga ana e Italis zyrtare nuk ka asnj prononcim, prvec nj letre t ish kreu t Policis Italiane Alessandro Pansa drguar m 17 maj 2016 ambasadorit italian n Shqipri.

  Por z. Pansa me vendim numr 115 t kshillit t ministrave t qeveris Renzi, me dat 29 prill 2016 sht larguar nga detyra n krye t Policis Italiane pr t’u emruar n krye t Departamentit pr Informacionin e Siguris pran Ministris s Brendshme Italiane.

  N vend t tij sht emruar z. Franco Gabrielli e pr vrtetsi t fakteve ceremonia zyrtare e largimit t z, Pansa nga drejtimi i Policis s shtetit u mbajt m dat 19 maj 2016, pra 2 dit pas mbrritjes s letrs s tij n zyrn e Ambasadorit Cutillo

  Pikpyejtjet mbi c’ka e prfshin Italin n skandalin e prgjimeve n Shqipri kan nisur qysh me arratisjen politike nga Shqipria t ish kreut t Antidrogs s Vlors z. Dritan Zagani.

  ORA NEWS

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Dosja e Prokuroris - “far ndodhi me pajisjen e prgjimit m 13 maj? Identifikon nr IMEI dhe i prgjon”

  Emri: cuko-655x356.jpg

Shikime: 321

Madhsia: 20.4 KB

  N dosjen e Prokuroris q po heton pajisjen e dyshuar t prgjimit, thuhet se pajisja n fjal sht n gjendje t identifikoj numrat IMEI, dhe sipas organit t hetimit, administrimi i numrave sht pjes e mirfillt e procesit t prgjimit.

  N dosjen e prokuroris thuhet se oficer t policis gjyqsor t Prokuroris s Tirans kan hyr n ambientet e Drejtoris s Prgjithshme t
  Policis s Shtetit m dat 13 maj rreth ors 12:00, ku oficert kan pritur ardhjen e drejtorit ako.

  Sipas prokuroris, nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve, automjeti q mbarte pajisjen ka dal nga kto ambiente, nn drejtimin e shtetasit shqiptar Entiol Xhelilaj.

  “N orn 12.10 nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve n ambjentet e F.P.O. automjeti q mbarte pajisjen ka dal nga kto ambjente n drejtimin e shtetasit shqiptar Entiol Xhelilaj, pra rreth 10 minuta pasi O.P.Gj-t ishin paraqitur n D.P. Policis me vendimin pr sekuestrimin e ksaj pajisje. Nga krahasimi i periudhs para dats 12.05.2016 dhe pas ksaj date sht e qart se pr antart e policis s shtetit dhe pjestart e grupit trajnues ka ndodhur dika thelbsore pasi automjeti n periudhn para ksaj date rrinte shumicn drrmuese t kohs brenda ambienteve t F.P.O. dhe pas ksaj date ka dal pr t mos u kthyer m. Ka dyshime q hapsira kohore prej gjysm ore ka shrbyer pr t br t pamundur sekuestrimin e aparatit”, sqaron Prokuroria.

  Si funksionon pajisja e prgjimit?

  Sipas dosjes hetimore t Prokuroris, aparati IMSI CATCHER funksionon duke u sjell si nj anten e rrjetit telefonik mobile dhe nuk merr rolin e antens ligjore.

  “Antena e gnjeshtrt emeton nj sinjal m t fort se antena ligjore dhe ksisoj shkakton lidhjen e aparateve fundor nga antena ligjore tek antena e gnjeshtrt. Kjo gj bie ndesh me detyrimet e ligjit 9918 Neni 123/2. Nga hetimi ka rezultuar se gjat seksioneve t praktiks sht ndrhyr disa her n segmentin aparat fundor-antene ligjore. N hapesirn kohore t ktij veprimi dyshohet se antena ligjore nuk regjistron aparatt fundore q tentojn t lidhen me t”, thuhet n dosjen hetimore.

  N baz t ligjit, n dosje thuhet se vetm Prokurori i Prgjithshm mund t lejoj prgjimin dhe se aparatura n fjal zotron procese prgjimi.
  “Kshtu kryesori sht administrimi I IMEI,e dhn e cila sht cilsuar si personale dhe jo e administrueshme nga SHTETI a-priori. sht e vrtet q vetm pasja e nr.IMEI pa u lidhur me emrin konkret te shtetasit qe e posedon nuk shkakton prgjim n vijim, por qe trajnimi te kishte trajte transparente pr tema t tilla delikate dhe pr t shmangur do mundsi q individ apo grup individsh t mund t shkojn m tej me aksesin e tyre, autoriteti konkret shqiptar D.P.

  Policis s Shtetit duhet t ishte konsultuar paraprakisht pr prdorimin e ksaj pajisje me Prokurorin e Prgjithshm si autoriteti qendror dhe i vetm i prgjimit, me D.S.I.K. dhe me A.K.E.P. n mnyr q qndrimi i ksaj pajisje n territorin e Republiks s Shqipris t kishte prkufizim ligjor dhe transparent pr qllimet e prdorimit dhe mundsit teknike t tij”, thuhet m tej n dosjen hetimore.

  ORA NEWS

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Letrporosia - Prokuroria i krkon Italis informacion mbi programin trajnues

  rokuroria e Tirans i sht drejtuar me nj krkes Ministris s Drejtsis s Italis lidhur me pajisjen prgjuese.
  Letrporosia msohet se sht drguar nj dit m par.

  Prmes saj, organi i akuzs krkon nga autoritetet italiane informacion mbi aparatin IMSI CATCHER, programin trajnues dhe emrat e oficerve italian q jan marr m kt program.

  ORA NEWS

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Skandali i prgjimeve, Prokuroria nis hetimet pr Saimir Tahirin

  Prokuroria ka nisur verifikimet pr ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri lidhur me ndikimin e tij n skandalin e prgjimeve.

  Emri: pergjimi-rama-tahiri.jpg

Shikime: 364

Madhsia: 39.8 KB

  Nj dit pas vendimit pr pezullimin e Drejtori t Policis s Shtetit, Haki ako, Prokuroria po kryen hetime pr ndikimin me veprimet dhe mos veprimet t Tahirit n t gjith historin e prdorimit t nj pajisje prgjimi nga Policia, raporton “News24”.

  Prokuroria ka nisur verifikimet edhe pr zyrtar t tjer t cilt mund t keni kryer veprime apo mos veprime lidhur me pajisjen IMSI q prfshijn epror t akos dhe zyrtar t tjer t lart t Ministris s Brendshme dhe Policis s Shtetit.

  Kto verifikime do t kryhen pr t msuar nse kta zyrtar kan pasur dijeni apo nse kan kryer veprime apo mos veprime q pengojn hetimet.

  Ky veprim vjen pasi nj dit m par me krkes t Prokuroris s Tirans, gjykata ka vendosur pezullimin nga detyra e kreut t Policis s Shtetit pr Haki akon, pr konsumimin e veprs penale “Shprdorimi i detyrs” n vijim t hetimit pr dyshimet mbi ekzistencn e nj pajisje prgjimi, e administruar n kundrshtim me ligjin nga ana e Policis s Shtetit.

  Po me krkes t Prokuroris s Tirans, togat e zeza vendosn masn e sigurimit “Arrest n shtpi” me mbikqyrje elektronike pr Artion Dukn, me funksion Drejtor i Forcave Operacionale (F.O) dhe Entiol Xhelilajn, specialist pran F.O, t dy t dyshuar pr veprat penale t “Shprdorimit t detyrs” dhe “Veprimeve q pengojn zbulimin e t vrtets”.

  Menjher pas pezullimit nga detyra q iu b Cakos si drejtor i Policis s Shtetit, Prokuroria ia ka msyr n ambientet e Drejtoris s Policis dhe ka sekuestruar disa materiale, si kompjuter e dokumente. Prokurori nuk ka pranuar t bj komente dhe sht larguar nga aty me materialet n duar.

  Panorama

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Prgjimet/ Prokuroria sekuestron kompjutert e Policis (VIDEO)

  Pamjet jan siguruar nga “News 24” n momentin q jan marr disa kompjuter nga kjo drejtori. Pritet q kta t ekzaminohen pr t dhna mbi prgjimet.

  Po kshtu, ve akos q sht akuzuar pr shprdorim detyre, nn akuz jan edhe dy oficer t Forcave Operacionale.

  N nj dosje t publikuar m hert gjat dits s sotme, Prokuroria thoshte se jan kryer prgjime me pajisjen e shumdebatuar. Nga ana tjetr, Italia ka trhequr shefin e interforcs n Shqipri.

  Panorama

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  DETAJET/ Pajisja e prgjimit u fsheh kur Prokuroria krkoi sekuestrimin

  Prokuroria e Tirans ka dhn detaje t tjera pr hetimin e pajisjes s prgjimit n Policin e Shtetit. Sipas hetimit, Prokuroria e Tirans pati nxjerr urdhr pr sekuestrimin e pajisjes, por ajo sht lvizur nga dy efektivt Entiol Xhelilaj dhe Artion Duka.

  Emri: pergjimi-GSM_monitor.jpg

Shikime: 305

Madhsia: 30.6 KB

  Oficert e Policis Gjyqsore t Prokuroris s Tirans kan hyr n ambjentet e Drejtoris s Prgjithshme t Policis s Shtetit n datn 13.05.2016, midis ors 11.45 dhe 12.00. N kto ambjente nuk gjendej shtetasi Haki ako dhe oficert kan vijuar t prisnin ardhjen e tij.

  N orn 12.10 nga kqyrja e librit t hyrje-daljeve n ambientet e F.P.O. automjeti q mbarte pajisjen ka dal nga kto ambiente n drejtimin e shtetasit shqiptar Entiol Xhelilaj, pra rreth 10 minuta pasi O.P.Gj-t ishin paraqitur n D.P.Policis me vendimin pr sekuestrimin e ksaj paisje.

  Nga krahasimi i periudhs para dats 12.05.2016 dhe pas ksaj date, Prokuroria dyshon se pr antart e Policis s Shtetit dhe pjestart e grupit trajnues ka ndodhur dika thelbsore, pasi automjeti n periudhn para ksaj date rrinte shumicn drrmuese t kohs brenda ambienteve t F.P.O. dhe pas ksaj date ka dal pr t mos u kthyer m. Ka dyshime q hapsira kohore prej gjysm ore ka shrbyer pr t br t pamundur sekuestrimin e aparatit.

  Shtetasi Artion Duka, n cilsin e Drejtorit t Forcave Operacionale, nuk ka marr masa pr administrimin e pajisjes, si edhe pr t siguruar q ajo nuk do t prdorej pr qllime t tjera, prvese trajnimit. Fakti q mjeti, s bashku me pajisjen “IMSI Catcher” ka lvizur n t paktn dy her nga nj specialist shqiptar, sht nj prej arsyeve q e ngarkon me prgjegjsi titullarin e Forcs.

  Po ashtu, ky shtetas ka deklaruar se pajisja, n prfundim t do seance trajnimi, lvizte s bashku me ekspertt italian. Ky deklarim rezulton i rrem, pasi, si shkruhet nga libri i hyrje-daljeve, mjeti me pajisjen ka qndruar thuajse gjat t gjith kohs s trajnimit n ambientet e Forcs Operacionale.

  Pika e fundit e shkeljeve t dyshuara se jan kryer nga shtetasi Artion Duka sht edhe me e rndsishmja. Ky shtetas merr prsipr me prgjegjsin e tij, pa kryer asnj hulumutim t natyrs penale apo administrative, se gjat veprimtaris s prdorimit t aparatit IMSI CATCHER nuk sht kryer asnj veprim i jashtligjshm.

  Panorama

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  ako n Prokurori pranon prgjimet: Pajisja nuk sht prdorur vetm pr trajnime

  Emri: haki-cako.jpg

Shikime: 338

Madhsia: 26.6 KB

  Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit Haki ako sht pyetur m par nga Prokuroria lidhur me skandalin e prgjimeve me an t aparaturs q ka hyr n mnyr ilegale nga Italia n Shqipri.

  Para hetuesve, ako ka pranuar se pajisja nuk sht prdorur vetm pr trajnime, por edhe pr identifikimin e numrave IMEI t celularve.

  Por, Drejtori i Prgjithshm nuk kishte dijeni pr mosregjistrimin n Dogan t ksaj pajisje, n momentin q hyri n Shqipri.

  ako kishte msuar disa dit m von se si qndronte e vrteta e ksaj pajisje ilegale dhe pr kt arsye Gjykata e Tirans vendosi dje pezullimin e Haki akos si drejtor i Prgjithshm i Policis s Shtetit, deri n nj vendim prfundimtar t hetimeve.

  Dje, Prokuroria sekuestroi gjithashtu edhe kompjuterin e Haki akos, n kuadr t hetimeve q jan duke vazhduar pr kt shtje.

  Gjithashtu, n dosjen e prokuroris thuhet se ako ka qen kontradiktor n komunikimin me prokurorit. Pasi m 9 maj me nj shkres t drguar pran prokuroris, Haki ako konfimron se ka hyr n Shqipri nj aparatur e quajtur “IMSI Catcher”.

  N kt shkres, ako thot se kjo pajisje shrben pr t identifikuar numrat IMEI dhe nuk shrben pr prgjim.

  Tet dit m pas, gjat marrjes n pyetje n Prokurori ako ka thn se aparati IMSI Catcher sht n gjendje t identifikoj numrat IMEI t do aparati telfonik dhe se nuk ka asnj dijeni pr regjistrimin doganor t hyrjes s ksaj pajisje.

  Syri

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Prgjimet e paligjshme, Prokuroria: T pezullohet Kryepolici ako, po hetojm ministrin Tahiri

  Berisha: Pas Artan Didit, Rama dhe Tahiri i hngrn kokn edhe Haki akos

  Emri: 4.jpg

Shikime: 330

Madhsia: 33.9 KB

  Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar pr pezullimin nga detyra e drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit Haki ako dhe ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Brendshm Saimir Tahiri se sht i dyti n radh pas Artan Didit q e “marrin n qaf”.

  N nj status n Facebook, ish-Kryeministri thot q Rama dhe Tahiri jan “kryepolicofag”, q deri m tani i kan ngrn kokn ish-kryepolicit Artan Didit dhe tashm t Haki akos.

  Statusi n Facebook i ish-Kryeministrit Sali Berisha

  Edvin Shullazi dhe Saje qorri kryepolicofag!

  Pasi hengren koken e Didit per lidhjet e tyre kriminale me Frrokun, tani Edvin Shullazi dhe Saje qorri hengren dhe koken e akos duke e implikuar ne krimin antikushtetues te pergjimit te kundershtareve politik!

  Te dashur miq, Edvin Shullazi dhe Saje qorri, ne nje hark kohor te shkurter hengren kokat e dy kryepolicvpeve duke i zhytur ata ne krime te dobishme per Edvinin dhe Sajen.
  Keshtu, mercenarit Artan Didi, drejtor i pergjitheshem i policise se shtetit i imponuan krimin e fshehjes se kerkeses belge per ekstradimin e vrasesit Mark Frroku dhe pas zbulimit te krimit u detyruan ta shkarkojne nga detyra, ti presin koken per te lare duart e tyre te pista.

  Vetem pak muaj pasi i hengren koken Didit te krimit, Edvin Shullazi dhe Saje qorri hengren koken e mercenarit tjeter, drejtorit te ri te pergjithshem te policise se shtetit, Haki ako.

  Neo-bllokmeni Edvin Shullazi ne stilin e eterve te tij, manjak i metodave te sigurimit te shtetit realizon me akon krimin e shemtuar te pergjimit antikushtetues dhe antiligjor te presidentit te Republikes, te kryetarit te opozites, krereve te institucioneve shteterore, deputeteve te te gjithe spektrit, diplomateve te huaj, gazetareve, analisteve artisteve, deri dhe qindra qytetareve te thjeshte. Implikimi ne krime te tilla monstruoze i drejtoreve te pergjithshem te policise se shtetit deshmon shnderrimin e ketij institucioni themelor te shtetit nga Rama, Saje qorri dhe mekembesat e tyre mercenar me uniforme, ne nje organizate kriminale. Kurse per keta drejtore qe ikin si qeni ne vresht mund te them vetem se kane gjetur fundin e merituar! sb

  Syri

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Skandali: Policia e Rilindjes bn prgjime t paligjshme, prokuroria nis hetimet

  Dshmia/ Polici e lvizi pajisjen prgjuese: Hipa n makin pr qejf

  Oficeri i policis shqiptare, Entiol Xhelilaj, i ln n “arrest shtpie” nga gjykata pr llogari t hetimit n lidhje me pajisjen “IMSI Catcher”, ka pranuar se n disa raste ka drejtuar i vetm makinn BMW, ku ishte vendosur aparatura e prgjimit.

  Emri: oficeri.jpg

Shikime: 311

Madhsia: 29.3 KB
  Oficeri Entiol Xhelilaj n Gjykat gjat mass s siguris

  “Panorama” shkruan se gjat fazs s hetimit para vendosjes s mass “arrest shtpie” ndaj tij nga gjykata, efektivi i FLO sht marr n pyetje n Prokurori. Bazuar n librin e hyrje-daljeve t repartit, prokuroris i ka rezultuar se Entiol Xhelilaj ka lvizur disa her makinn ku ndodhej pajisja prgjuese.

  “Nga kqyrja e librit t hyrjedaljeve t mjeteve dhe personave n F.O, del qart se ai ka hyr e ka dal me mjetin, t paktn dy her, duke qen n drejtim t tij. Ai ka hipur n automjet edhe ditn kur ka dal vendimi i sekuestrimit pr mjetin dhe pajisjen”, thuhet n vendimin e Gjykats q la n arrest shtpie efektivin e policis.

  Burime nga hetimi than se kur sht pyetur pr kt fakt, Entiol Xhelilaj ka thn se ka hipur n makinn tip BMW, ku ndodhej pajisja “pr qejf”.

  Ai ka shtuar se e ka br kt veprim me dshirn e tij pr t marr informacion pr mnyrat e procedurat se si punohej me makinn n fjal. Sipas Prokuroris, ky fakt sht n kundrshtim me ligjin pr arsye se aparatura e prgjimit duhej t’i prmbahej qllimit pr t cilin pretendohet se ka ardhur n Shqipri, pra trajnimit.

  Dhe s dyti, efektivi i policis Entiol Xhelilaj q ka lvizur mjetin n dy raste, nuk ka pasur asnj t drejt ta bnte kt.

  “Nga verifikimet ka rezultuar se ai nuk ka qen as pjes e stafit ndihms t pals italiane q ka ardhur n Shqipri dhe as pjes e trajnimit q pretendohet se do t kryhej me aparaturn ‘IMSI-Catcher’”, than burimet e grupit t hetimit.

  Sipas tyre, kjo situat e bn edhe m t rnd faktin se efektivi i policis q nuk ishte pjes e trajnimit, q nuk kishte certifikat sigurie e q nuk duhej t kishte asnj kontakt me makinn ku ndodhej pajisja, e ka marr at nga ambientet e FLO dhe ka lvizur me t npr Tiran.

  Trazhgim Sokolaj
  Panorama

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •