Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Greqi: Shkatrrohet rrjeti greko-shqiptar i drogs, nj nga m t mdhenjt n Evrop

  Drog me skaf nga Shqipria n Greqi, sekuestrohen 700 kg kanabis

  Emri: drogee-ne-greqi-655x356.jpg

Shikime: 1249

Madhsia: 32.6 KB

  Nj sasi prej 700 kg kanabis sativa u sekuestrua n ishullin Zakynthos t Greqis.

  Autoritetet Helene thon se droga ishte transportuar me skaf nga qyteti i Patras dhe se ishte drguar nga Shqipria.

  N pranga jan vn 7 persona, por nuk sht br i ditur identiteti i tyre.

  5 prej tyre ishin n skaf duke br transportin nga Patra n Zakyntho, kurse dy personat e tjer u kapn n vendngjarje duke pritur me kamion kanabisin pr ta transportuar.

  Mediat greke raportojn se autoritetet greke ishin n dijeni dhe kishin inofrmacion pr kt ngarkes t madhe droge nga Shqipria dhe me destinacion ishllin n shtetin fqinj.

  ORA NEWS

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Greqi: Shkatrrohet rrjeti greko-shqiptar i drogs, nj nga m t mdhenjt n Evrop

  Greqi - Mafia greko-shqiptare e drogs ka aq para sa..borxhi grek

  Emri: 1970017-655x356.jpg

Shikime: 935

Madhsia: 36.0 KB

  Kapja e nj sasie prej rreth 700 kg drog nj dit m par n Greqi, ka zbuluar t tjera t dhna tronditse t grupit t trafikut t drogs. Midis t arrestuarve, 5 ishin shqiptar.

  Sipas medieve, aktivitetin e tyre, ata e kishin shtrir n Greqin Veriore, n ishujt e Jonit dhe kryesisht n Zakinthos dhe Athin.

  Truri i organizats sht nj shtetas grek i arrestuar tashm dhe sipas burimeve policore, ai mund t konsiderohet si “Baroni i Ballkanit”, ose ‘Pablo Escobar i Ballkanit’. Grupi merrej me trafikun e kokains dhe hashashit n Evropn Perndimore.

  Trafiku kryhej kryesisht me skaf nprmjet detit. Aktualisht, droga e sekuestruar kap shifrn e 1.5 milion eurove.

  Sipas medieve greke, droga thuhet se sht transportuar me skafe nga Shqipria pr n Zakinthos t Greqis pr t’i transportuar m pas n vende t ndryshme t Evrops. Fitimet jan me miliona euro, duke e shndrruar klanin nga m t mdhenjt jo vetm n Greqi, por edhe n Evrop.

  Sipas hetimeve, grupi ka qen aktiv prej kohsh dhe trafikonte drog n Evropn Qendrore si dhe n Danimark, Suedi, Norvegji dhe Finland. Hetimet intensive t nisura prej kohsh, vijuan me nisjen e operacionit t dieln, duke arrestuar 15 persona, 10 grek dhe 5 shqiptar.

  Shuma e parave q zotron grupi, sipas mediave greke, sht aq e madhe se mund t’i afrohet borxhit t Greqis.
  Zbulimet jan tronditse.

  Pjes e grupit sht nj shtetas shqiptar me lidhje t forta politike. 44 vjeari, emri i t cilit nuk bhet i ditur thuhet se ka financuar edhe nj parti opozitare, ndrsa krahu i djatht i tij sht nj shtetas grek, 46 vjear.

  Dosja voluminoze ka plot 217 faqe dhe hetimet vijojn q prej vitit 2011.

  Droga transportohej me kamion t kompanive t fuqishme, duke krijuar hapsira t veanta me mekanizma q ishin t vshtira pr t’u zbuluar.

  Fitimet jan qindra milion euro. N dosje, bhet me dije se nj antar i bands i cili kishte prodhuar arka t fshehura mir kishte nj pag mujore prej 10 mij eurosh, ndrsa shoferi merrte 3 mij euro pr transportin.

  Emri: 1969423.jpg

Shikime: 894

Madhsia: 39.0 KB

  Emri: cocain_547_355.jpg

Shikime: 918

Madhsia: 51.0 KB

  Emri: image.ash1x.jpg

Shikime: 900

Madhsia: 50.4 KB

  Emri: ishuj.jpg

Shikime: 928

Madhsia: 53.8 KB

  Emri: jon.jpg

Shikime: 915

Madhsia: 66.5 KB


  Artikulli ne mediat greke:
  http://www.pronews.gr/portal/2016051...0;ου

  ORA NEWS

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Greqi - Escobari i Ballkanit, n krkim super-trafikanti shqiptar i drogs

  sht 44 vje, me iniciale K. B, i ashtuquajtur bosi i drogs s Ballkanit, udhheqs i nj prej trafiqeve m t mdha t lndve narkotike n Evrop dhe sht shqiptar.

  T dhnat jan publikuar nga mediat greke, t cilat thon se 44 vjeari me t kaluar kriminale greke u emrua drejtor transporti n qytetin e Sarands n vitin 2014, pavarsisht akuzave t opozits se ai ka qen lord i drogs n vendet fqinje.

  N artikullin me titull: Mbrojtje politike pr baronin e kartelit t Ballkanit, CNN grek thot se ka pasur nj takim dypalsh mes policis greke dhe asaj shqiptare.

  CNN thot se ende nuk sht e qart s far do t bjn autoritetet greke, do t lshojn urdhr arresti ndrkombtar ndaj tij apo do ti krkojn pals shqiptare ta arrestoj.

  Pas nj hetimi q zgjati t paktn nj vit, policia greke ndrmori nj superoperacion n mbi 10 zona t Greqis, ku u arrestuan 15 persona, 13 grek dhe 2 shqiptar me inicialet K.A 52 vje dhe G.A 46 vje.

  N total jan konfiskuar 678.5 kilogram kanabis t t fshehur n ishullin Zakinthos. Operacioni sht zhvilluar edhe n Belgjik, ku sht arrestuar nj tjetr shqiptar me inicialet D.P, i krkuar edhe n Itali.

  Sipas policis greke, kjo organizat ka qen aktive q n 2014 dhe prdorte kamion dhe motoskaf pr t transportuar sasi t mdha kanabis dhe kokain n Greqi, Shqipri, Bullgari, Spanj, Holand, Britani, Austri, Belgjik dhe Norvegji.

  Autoritet greke thon se droga mbrrinte n Greqi nga Shqipria dhe m pas shprndahej n Evrop prmes nj agjencie transporti greke me kamion, e cila kishte deg t saj edhe n Bullgari dhe Austri.

  N krye t ktij grupi, si thekson e prditshmja Ethnos, gjendet 44-vjear shqiptar q jeton n qytetin e Sarands dhe q financonte, koordinonte, rekrutonte dhe udhhiqte t gjith rrjetin.

  Si bjn me dije mediet greke, baroni shqiptar i drogs, sht person me tepr pesh, i aft t shkaktoj zhvillime politike n Shqipri. Burime policore theksojn se, ende nuk sht zbuluar i gjith rrjeti dhe se hetimet vazhdojn.

  ORA NEWS

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  PD: Rama bri drejtor njeriun e 750 kg kanabis. Ministria: Kreu i Transportit n Sarand, i padnuar

  Emri: ristani1.jpg

Shikime: 1012

Madhsia: 50.4 KB

  TIRANE- Partia Demokratike ka akuzuar sot kreun e qeverise, Rama, pasi sipas saj ka bere drejtor njeriun e 750 kg kanabis. Ne nje deklarate per media nga selia e PD-se, deputeti Arben Ristani ka thene se emrimi n poste kye t personave me precedent t rrezikshm kriminal, sht nj nga arsyet pse trafiku i drogs ka lulzuar n do cep t Shqipris.

  “Edi Rama ka treguar me t vrtet vendosmri n prfshirjen n administrat t ktyre personazheve, q shpesh kan br bujn e kroniks s zez n vend. Klemend Balili sht arrestuar ne korrikun e vitit 2006, me 750 kilogram kanabis. Aksion i suksesshm i policis n at koh, pasi i arrestuari dyshohej se drejtonte nj klan kriminal n Sarand e prreth”- tha ai.

  Sipas tij, sot, Edi Rama, njeriun e 750 kilogramve kanabis, e ka br Drejtor t Drejtoris Rajonale t Transportit n rrethin e Sarands.

  “Ja pra kush sht modeli i qeveriss s Edi Rams. Ja prse droga ka shprthyer ngado. Sepse Kryeministri jo vetm u ka hapur rrugn trafikantve, por u ka dorzuar edhe zyrat e rndsishme t shtetit”- tha Ristani.


  Reagimi i Ministrise

  Pas akuzave t PD-s, Ministria e Transportit dhe Infrastrukturs ka publikuar dshmin e penalitetit t drejtorit Rajonal te Shrbimit t Transportit Rrugor Sarand, n t ciln Klemend Balili rezulton i padnuar.

  “Drejtoria e Prgjithshme e Shrbimit t Transportit Rrugor (DPSHTRR), pasi dgjoi deklaratn e Deputetit Arben Ristani, sqaron opinionin publik se:

  1. Zoti Klemend Balili kryen detyrn e Drejtorit Rajonal te Shrbimit t Transportit Rrugor Sarand q prej muajit Tetor 2013.
  2. N dosjen e tij n zyrn e personelit, ekziston Dshmia e Penalitetit me numr 4 dat 16.10.2013 lshuar nga Ministria e Drejtsis.
  3. Sipas ksaj dshmie Zoti Balili rezulton i PA DNUAR. Dshmia e Penalitetit sht dokumenti ekskluziv q sqaron gjendjen gjyqsore t do shtetasi t Republiks.
  4. DPSHTRR shpreh keqardhjen pr insinuatat q hidhen n dm t punonjsve t saj.”- thuhet n deklaratn e Ministris.

  Panorama

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  Greqi - CNN grek: 44 vjeari nga Saranda karteli i drogs me lidhje politike

  Emri: cnnnn-655x356.jpg

Shikime: 1034

Madhsia: 37.5 KB

  Mediat greke kan zbuluar t tjera detaje t kapjes s nj sasie prej 700 kilogramsh drog t llojit hashash n ishullin grek Zakynthos.

  Lnda narkotike vinte nga Shqipria, ndrsa organizata e trafikut ishte ndr m t mdhat n Evrop.

  Banda merrej me shprndarjen e hashashit dhe kokains n vendet e Evrops Qendrore dhe ato Nordike, duke siguruar qindra milion euro fitime. CNN grek shkruan sot se nj nga kokat e organizats sht nj 44 vjear nga Saranda e Shqipris.

  Sipas tv n fjal, autoritetet greke kan bashkpunuar me autoritetet shqiptare, duke shkmbyer informacione t hollsishme rreth personit n fjal.

  N artikullin e titulluar “mbrojtje politike pr kartelin e drogs”, televizioni n fjal citon nj zyrtar policie n vendin ton, i cili msohet t ket deklaruar se “n Shqipri nuk mund ta prekim sepse ky person ka lidhje me parti politike dhe kontakte me politikan t nivelit t lart”.

  Sipas dosjes hetimore, ai sht organizatori i transportit t drogs nga Shqipria pr n Greqi.

  Mediat greke nuk bjn me dije identitetin e tij, por i referohen me iniciale K.B. Artikulli vijon m tej, duke theksuar se hetimi i narkotikve sht br n fshehtsi ekstreme nga policia greke dhe sekreti hetimor ishte i paprshkrueshm pas asaj q kishin dgjuar pr personin n fjal si organizator i trafikut.

  Gjat goditjes s organizats s trafikut t drogs jan arrestuar 15 persona, 5 prej t cilve shtetas shqiptar, ndrsa pjesa tjetr grek.

  ORA NEWS

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  “Escobari i Ballkanit” - Policia: Jemi pjes e operacionit ndrkombtar antidrog me DEA-n e SHBA

  Policia e Shtetit ka reaguar pas lajmit t publikuar n mediat greke mbi super-trafikantin shqiptar t drogs, i cilsuar si “Escobari i Ballkanit”.
  Policia thot se “n bashkpunim t ngusht me Policin greke dhe DEA-n e Shteteve t Bashkuara t Ameriks si dhe me Policit e disa vendeve t BE-s, jan duke kryer nj ndr operacionet m t gjera kundr trafikimit t lndve narkotike n rajon dhe zonn e BE-s”.

  Sipas njoftimit t policis, bashkpunimi pr kt operacion nisi disa muaj m par dhe prfshin nj shkmbim intensiv t dhnash, prdorimin e metodave speciale t hetimit dhe veprime hetimore t prbashkta n disa shtete.

  48 ort e fundit jan kryer disa arrestime t antarve t ksaj organizate kriminale n vendin fqinj, Greqi, por edhe shtete t tjera, ndrkoh q hetimet vijojn.

  Pr shkak se operacioni sht ende n zhvillim, policia e shtetit thot se nuk mund t bhen publike detaje q cnojn kt hetim.
  Ndrkoh, Policia e Shtetit shpreh indinjatn e saj rreth akuzave trsisht abuzive nga Partia Demokratike.

  “Teksa rezultatet e ktij operacioni po dalin n drit, Partia Demokratike hedh akuza ndaj disa drejtuesve t Policis s Shtetit, t cilt kan marr pjes aktivisht n kt operacion e jan pjes e rezultateve t tij. sht e papranueshme q nj parti politike t lshoj akuza t pabaza, edhe kur Policia e Shtetit arrin rezultate t njohura edhe nga partnert ndrkombtar”.

  Policia e Shtetit u bn thirrje partive politike t ndalin sulmet dhe shpifjet e pabaza.

  Sakaq policia e shtetit ka publikuar edhe nj pjes t deklarats s policis greke q mban datn 10 maj 2016, pr operacionin e prbashkt ku theksohet bashkpunimi policor mes policis greke, policis shqiptare dhe zyrs s antidrogs s SHBA, DEA:

  “Nndrejtoria e Lufts kundr Drogs n Greqi, pas disa muaj hetimesh, bazuar n mnyrn e funksionimit kriminal t pjestarve t organizats kriminale, n bashkpunim me zyrn e DEA-s pran Ambasads s SHBA-s n Athin dhe me Shrbimet e Antidrogs s Policis shqiptare, pr mnyrn e funksionimit t ksaj organizate kriminale, e cila kishte t bnte me aksin ballkanik, u mor me shum verifikime dhe bashkoi gjith informacionin e mundshm pr analizn e t dhnave t informacionit kriminal. Pas ksaj arriti t zbulonte mnyrn e funksionimit t organizats, taktikat e organizimit si dhe funksionimit ndrkombtar si n vendet e BE-s ashtu edhe n vendet e Ballkanit”.

  M posht linku i deklarats s plot n faqen zyrtare t Policis greke:

  http://www.astynomia.gr/index.php?op...mid=1696&lang=

  ORA NEWS

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  Reagon Klemend Balili: S’kam lidhje me drogn. Me PD-n shihem n gjyq

  Klemend Balili, drejtori i Transportit Rrugor n Sarand, i gjendur sot nn akuzat e PD-s si “Baroni i Ballkanit”, thot se gjithka q flitet pr emrin e tij sht shpifje, dhe vetm politike.

  Emri: klement-balili-2-819x1024.jpg

Shikime: 977

Madhsia: 26.3 KB

  “Esht nj shtje q PD-ja e thot dhe e strthot n t gjitha fushatat dhe gjat gjith kohs. Nuk kam asnj lidhje me kto akuza dhe kuptohet qartsisht se jan politike”, thot Klement Balili pr Newsbomb.al.

  “Un kam nj dshmi t pastr penaliteti dhe kt e verifikojn t gjith shum qart. Akuzohem se kam shkuar n Greqi e po bja trafikun e drogs. Mediat thon se jam arrestuar n Greqi, ndrkoh q un jam n krye t detyrs.

  Un kam q nga viti 2009 q nuk kam qen n Greqi, e kjo vrtetohet shum mir edhe nga sistemi TIMS.

  E vrtet se mendoja q akuzat politike bheshin thjesht n koh fushatash, por kjo fushat shpifje dhe denigrimi me emra t prvem t zyrtarve t PD-s, do t marr prfundimisht nj zgjidhje ligjore. Kdo q do t prbalt emrin tim, do ta oj pr shpifje n gjykat”, thekson m tej Balili.

  Ditn e djeshme, u fol pr nj megaaksion dhe n median greke u prmendn zyrtar t lidhur me qeverin pr transportin e drogs. Duke thn gjithashtu se koka e trafikut gjendej n Shqipri. Madje sipas mediave, jan dhn edhe iniciale t tjer emrash nga Shqipria.

  Newsbomb.al

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  “‘Escobari i Ballkanit’ i lidhur me Tahirin dhe drejtues t lart t policis”

  Partia Demokratike ka denoncuar se personi q krkohet nga policia greke si furnizuesi me kanabis i rrjetit ndrkombtar t drogs zbuluar n Greqi sht Klemend Balili, drejtor i Transportit n Sarand.

  “Sot vijojm publikimin e fakteve tronditse pr rolin e Saimir Tahirit dhe funksionarve t emruar prej tij, n kultivimin dhe trafikun ndrkombtar t drogs.

  Rasti m i fundit sht Drejtori i Transportit n Sarand, Klemend Balili t cilin autoritetet greke dhe shrbimet e partnerve ndrkombtar, e kan cilsuar si nj ndr kokat e nj organizate kriminale t narkotrafikut.

  Klemend Balili sht konsideruar nga mediat greke si baroni i drogs apo “Escobari i Ballkanit”

  Opozita e ka denoncuar q n vitin 2014 dhe konkretisht m 18 maj, koh kur Edi Rama e emroi drejtor t Transportit , si t lidhur me trafikun ndrkombtar t drogs.

  Klemend Balili sht arrestuar n korrikun e vitit 2006 me 750 kilogram kanabis. Aksion i suksesshm i policis n at koh pasi i arrestuari dyshohej se drejtonte nj klan kriminal n Sarand e prreth.

  Klemend Balilaj njihet pr lidhjet e tij t forta politike dhe ka qen sponsorizues i fushats elektorale t PS n vitin 2013. Si lidhje t tij t drejtprdrejta rezultojn kushrinjt e ministrit t Brendshm, vllezrit Habilaj, me t cilt ka bashkpunuar pr trafikim t lndve narkotike n vitet 2014-2016. Nprmjet vllezrve Habilaj, Klemend Balilaj ka vendosur kontakt t drejtprdrejt me ministrin e Brendshm Saimir Tahiri”, tha n nj deklarat pr mediat deputeti demokrat Arben Ristani.

  Sipas Ristanit, i cili iu referua “informacioneve t brendshme t oficerve me integritet n Policin e Shtetit, partnerve ndrkombtar, dhe strukturave t hetimit t specializuara n Shqipri, q kan hetuar shtetasin Klemend Balilaj, rezultojn lidhje t tij t forta nprmjet ministrit t Brendshm Saimir Tahiri me drejtues t lart t Policis s Shtetit si m posht:

  Ish-drejtori i Forcave s Posame Operacionale Albert Pata

  Drejtorin e Policis s Durrsit Perlat ullhaj

  Drejtorin e Policis Vlor Jaert elaj

  Drejtorin e Policis Gjirokastr Aranit Arapi

  Ish-drejtorin e Kufirit n Vlor Kastriot Sknderi, i cili n vitin 2015 n zonn e Kakomes u kap me nj kamion me 1 ton lnd narkotike e llojit kanabis sativa.

  Nesr do t njiheni me t tjer fakte trondits t lidhjeve t ministrit t Brendshm Saimir Tahiri dhe funksionarve t lart t Policis s Shtetit me trafikun ndrkombtar t drogs.

  Emri: Faks-e-gazetes-Shekulli.jpg

Shikime: 1184

Madhsia: 47.4 KB

  Emri: Faks-e-gazetes-Panorama.jpg

Shikime: 986

Madhsia: 66.7 KB

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  Deklarata e policis, reagon PD: U faktua mbrojtja e Klement Balilajt nga Sajmir Tahiri

  Partia Demokratike ka reaguar ndaj deklarats s policis s shtetit lidhur me akuzat e artikuluar prej tyre pr Klement Balilaj si kapon e trafikut t drogs n Ballkan. Prmes nj deklarate t shprndar pr mediat, PD shpreh se policia nuk bri gj tjetr vese faktoi mbrojtjen q Sajmir Tahiri po i bn Balilajt ndrkoh q sht shpallur n krkim nga policia greke.

  PD bn thirrje prokuroris t veproj pa humbur koh pr t uar para drejtsis drejtuesit e organizats kriminale t trafikut ndrkombtar t drogs, q sipas t djathtve ka mbshtetje n policin e shtetit dhe qeveri.

  Deklarata e plot e PD

  Mbrojtja q Saimir Tahiri dhe drejtues t Policis s Shtetit i bjn Klement Balilaj, i dyshuari si nj nga krert e organizats kriminale t trafikut ndrkombtar t lndve narkotike, u faktua sot ndrsa Balilaj bn show mediatik nga zyrat publike t drejtoris s Transportit n Sarand, ndrkoh q sht shpallur n krkim nga policia greke.

  T njjtn gj pohon edhe seksioni grek i CNN n lajmin me titull: “Mbrojtje politike pr baronin e kartelit t Ballkanit”, ku i referohet nj takim dypalsh mes policis greke dhe asaj shqiptare. Prfaqsuesit e policis shqiptare, si raporton CNN jan dorzuar duke thn se “n Shqipri nuk mund ta prekim sepse ky person ka lidhje me parti politike dhe kontakte me politikan t nivelit t lart”.

  Lidhjet e Sajmir Tahirit me trafikantt dhe mbrojtja q u jep prmes emrimit t t besuarve t tyre n poste t larta t Policis s Shtetit sht prova m e fundit pr inkrimininim e qeveris Rama. Sot nuk dihet ku fillon qeveria e mbaron krimi, ku fillon krimi e mbaron qeveria.

  Partia Demokratike i bn thirrje Prokuroris t veproj pa humbur koh pr t uar para drejtsis drejtuesit e ksaj organizate kriminale t trafikut ndrkombtar t lndve narkotike por edhe mbshtetsit e tyre n poste kye n Policin e Shtetit dhe n qeveri.

  Shqip

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  Mediat greke: ‘Baroni i Ballkanit’ do trafikonte 60 kg kokain n Bruksel dy dit pas sulmeve terroriste n Paris

  Karteli i drogs i drejtuar nga shqiptari q etiketohet si “Baroni i Ballkanit” nga mediat greke, trafikonte edhe kokain n shtete t Evrops, prve sasive t mdha t kanabisit. Sipas mediave greke q po i kushtojn vmendje t madhe ktij rasti t trafikimit ndrkombtar t drogs, organizata kriminale kishte planifikuar t drgonte 60 kg kokain n Bruksel.

  Kjo do t ndodhte dy dit pasi ndodhi sulmi terrorist n Paris n Nntor t 2015-s. Por, pr shkak t rritjes s siguris n Evrop pas sulmeve n Paris, organizata kriminale anuloi planin nga frika se mos zbuloheshin.

  Shtypi n Greqi, nga informacionet e siguruara nga policia greke, shkruan se nj rol t rndsishm n Bruksel kan tre persona, t cilt ishin ndrmjetsit dhe kishin prgjegjsin e magazinimit dhe shprndarjen e kokains.

  Tre personat q prisnin drogn n Bruksel jan nj shtetas grek, i cili kishte shkuar n Greqi pr festn e Pashkve dhe u arrestua ditn e djeshme; nj shqiptar q ka rol ky ndaj t cilit ka raporte t policis spanjolle, policis italiane dhe policis britanike pr trafikun e drogs, kurse pr personin e tret nuk ka t dhna t pasqyruara.

  T gjitha hetimet pr kt organizat droge jan zhvilluar nga policia greke n bashkpunim me DEA-n amerikane. Kontakte jan mbajtur edhe me zyrtar t policis n Tiran, shkruajn mediat greke, dhe n kt mnyr u zbulua gradualisht mekanizmi se si funksiononte kjo organizat dhe antart e saj.

  Syri

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  CNN: “Mbrojtje politike” pr Baronin e kartelit t Ballkanit. Misteri i takimit sekret t zhvilluar n Tiran

  Emri: Untitled-4.jpg

Shikime: 976

Madhsia: 51.9 KB

  Policia greke ka hyr n nj faz t re t hetimeve sa i prket organizats ndrkombtare t drogs t drejtuar nga ‘Baroni i Ballkanit apo ‘Pablo Escobar i Ballkanit’.

  CNN-i n gjuhn greke n nj artikull t sotm ka br t ditur detaje t reja pr kt operacion masiv, q duket se ka hyr m faz delikate. Sipas informacioneve q disponon CNN n gjuhn greke, ka patur nj takim mes policis greke dhe policis shqiptare n vendin ton (n Shqipri).

  Msohet se policia shqiptare i ka thn kolegve t tyre grek se i akuzuari si ‘Baroni’ i drogs, “ktu n Shqipri, ne nuk mund ta prekim sepse ka lidhje me parti politike dhe kontakte me politikan shum t lart”.

  Sipas dosjes s hetimit t policis greke, shqiptari nga Saranda sht kreu dhe financuesi i organizats q transportonte kanabis nga Shqipria n Greqi e m pas drejt vendeve t Evrops. CNN thekson se vizita e policis greke n Shqipri u zhvillua n kushte ekstremisht sekrete, sidomos pasi msoi se kush ishte organizatori i kartelit t drogs.

  “Nuk dihet ende nse Greqia do t’i krkoj Shqipris ta arrestoj apo nse Greqia do t lshoj urdhr-arresti pr t”, citohet n CNN-in grek.

  Fitime qindra miliona Euro

  Qindra miliona Euro jan fitimet e organizats kriminale q trafikonte drog n vendet e Europs. 15 persona jan arrestuar, prfshir 13 grek dhe dy shqiptar dhe jan sekuestruar 678 kilogram kanabis sativa e paprpunuar.

  Emri: Screenshot_6-19.jpg

Shikime: 940

Madhsia: 60.0 KB

  Syri

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  VIDEO-FOTO/ A sht Balili ‘Eskobar i Ballkanit’? Ja far shkruan shtypi grek dhe deputeti Pollo

  Deputet i Partis Demokratike Genc Pollo tha sot se Kelmend Balili nga Saranda sht ‘Pablo Escobari’ i Ballkanit, drejtues dhe financues i organizats kriminale t drogs q u shkatrrua nga policia greke disa dit m par.

  Mediat greke publikuan dje inicialet e emrit t tij, ndrsa sot deputeti i PD Genc Pollo e konfirmoi n Report TV se personi q krkohet n Greqi sht Kelmend Balili, drejtor i Transporteve n Sarand.

  Balili sht pronari i resortit turistik luksoz ‘Santa Quaranta’ n Sarand, i inauguruar n gusht t 2015 dhe q ka kushtuar 3 milion Euro. N inaugurimin e ktij resorti nj vit m par, morn pjes zyrtart m t lart t Qeveris Shqiptare, si shihet edhe n video.  Syri

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, polic i Qeveris s Rilindjes

  Profil/ Kush sht Klemend Balili, bizneset dhe lidhjet me LSI-n

  Emri: Klemend_Balili.jpg

Shikime: 1132

Madhsia: 46.9 KB

  Prej dy ditsh mediat greke kan raportuar pr nj biznesmen nga Saranda, i cili sht kreu i nj organizate kriminale t trafikut ndrkombtar t drogs. Ndonse emri i tij nuk sht konfirmuar zyrtarisht nga autoritetet e t dy vendeve, mediat greke thon se 46-vjeari konsiderohet si nj njeri me lidhje t forta politike n Shqipri. CNN-i grek sot kishte nj shkrim, ku thuhej se “Baroni i kartelit t drogs n Ballkan po mbrohet nga politika n Tiran”, si dhe theksonte pafuqin e policis shqiptare pr ta arrestuar.

  Sot PD ka thn zyrtarisht se ky person sht Klemend Balili, t cilin e ka denoncuar edhe n maj t vitit 2014 kur u emrua si drejtor i Transportit n Sarand. Edhe pse n deklaratn e sotme t PD-s flitej vetm pr lidhje t Balilit me ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri dhe drejtues t lart t Policis s Shtetit, lidhjet e tij politike jan m t fuqishme n radht e LSI-s.

  Vllai i Klemend Balilit, Rigels Balili sht kryebashkiak i Delvins i propozuar nga LSI-ja. Pushteti i tyre ekonomik dhe influenca e madhe n jug t vendit, e ndihmoi LSI-n t rriste rezultatin e saj elektoral n Sarand, Delvin e Vlor. Prej dy vitesh Klemend Balili sht drejtor i Transportit t Sarand. Vern e shkuar n qytetin bregdetar u inagurua kompleksi turistik “Santa Quaranta”, n pronsi t vllezrve Balili. N kt inagurim merrte pjes edhe kreu i LSI-s, Ilir Meta, deputeti Koo Kokdhima dhe zyrtar t tjer politik.

  Ish-kampi i puntorve n Sarand u shndrrua n nj kompleks modern pas investimit t vllezrve Balili. N pronsi t tyre sht gjithashtu edhe Hotel “Olivia” n bregdetin e Butrinit, nj tjetr resort i njohur i zons. Klemend Balili bashk me vllezrit e tij zotron gjithashtu edhe kompanin e sigurimit “Balili Sh.p.K” e cila operon n qarkun e Vlors, si dhe shoqrin e transportit t udhtarve drejt Greqis “Maksa Travel”, raporton Lapsi.al

  N vitin 2006 Klemend Balili u arrestua bashk me disa persona t tjer t prfshir n trafikun e drogs. Ndrkoh nga autoritetet shqiptare, deri m tani ka folur policia, e cila nuk dha shum detaje e aq m pak emra, por thjesht raportoi se operacioni po vijon. Policia greke ka thn se droga kalonte nga Shqipria drejt Greqis dhe m pas n vende t tjera t Europs. “Pablo Escobari” nga Saranda, raportojn mediat greke, ka lidhje t forta politike n Shqipri si dhe sht nj prej financuesve t nj partie opozitare greke.

  Emri: meta-santa-quaranta.jpg

Shikime: 951

Madhsia: 130.1 KB
  (Gjat fushats elektrorale n Devlin, ku Edi Rama dhe Ilir Meta prezantojn Rigels Balilin, vllain e Klemend Balilit)

  Emri: 11031046_838846296187679_5935912654092684982_n.jpg

Shikime: 929

Madhsia: 54.9 KB

  Emri: 11011476_848546638550978_5012134360690451306_n.jpg

Shikime: 995

Madhsia: 70.1 KB  Lapsi

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Policia dhe Prokuroria nuk kan asnj informacion pr “Eskobarin” shqiptar t drogs

  PD pretendon se droga e kapur n Greqi sht e Drejtorit t Transporteve n Sarand

  Emri: eduard_balili2.jpg

Shikime: 1329

Madhsia: 23.2 KB

  Klemend Balili, 46 vjeari q prej dy vitesh mban postin e Drejtorit t Drejtoris s Transporteve n qytetin e Sarands, akuzohet nga Partia Demokratike si kreu i grupit kriminal q trafikon lnd narkotike.
  Prfaqsues t Partis Demokratike, pretendojn se sasia e drogs prej 700 kg hashash, e bllokuar n Greqi sht n pronsi t drejtorit Balili, q dyshohet se drejton nj rrjet t fuqishm t trafikut ndrkombtar t drogs. N mediat greke, ai konsiderohet si baroni i drogs apo “Eskobari i Ballkanit”, por q jan treguar t rezervuar duke dhn vetm inicialet e tij, K.B.

  ABC News ka krkuar zyrtarisht nga Policia e Shtetit dhe prokuroria e prgjithshme, nse ata jan njoftuar nga pala greke, pr personat e arrestuar apo shpallur n krkim pr 700 kg drog, por dy institucionet n Shqipri mohojn t ken dijeni se kush jan kta persona t dyshuar nga homologt e tyre grek.

  Nga ana tjetr, partia demokratike vazhdon t kmbngul se personi prgjegjs i 700 kg drog, t kapur n ishullin Zakynthos n Greqi sht e Klemend Balilit. Denoncimi i PD-s pr emrin e Balilit sht br edhe n vitin 2014, si t prfshir n rrjetin e trafikut t drogs, vetm pak koh pas emrimit t tij n krye t Drejtoris s Transporteve n qytetin e Sarands.

  ABC News ka arritur t siguroi t dhnat e arrestimit t par t Klemend Balilit, t br m 16 korrik 2006 n qytetin e Delvins. Sipas policis, n rrugn Qaf-Muzin - Delvin, rreth 15 km larg qytetit agjentt e policis i kan zn rrugn furgonit me targa gjermane brenda t cilit ndodheshin 750 kg hashash, q kishte destinacion Greqin. N momentin e ndalimit, policia ka arrestuar dy inspektort e policis kriminale t komisaritit t Sarands q po kryenin rolin e transportuesve t 750 kg hashash, Gentian Baba dhe Ylli Kapo. Prve ktyre dy t arrestuarve, policia n at koh shpalli n krkim edhe dy bashkpuntort e tjer, Pelivan Mehmetaj dhe Ermail Nika. Pak koh pas arrrestimit, prrokuroria i pushoi akuzn Klemend Balilit duke urdhruar lirimin nga burgu. Katr bashkpuntort e tjer, Gentian Baba, Ylli Kapo, Pelivan Mehmetaj dhe Ermail Nika u drguan n gjyq ku n vitin 2008 u dnuan nga Gjykata e Krimeve t Rnda. Me 10 vjet burg u dnua Pelivan Mehmetaj, ndrsa me nga 8 vite burg u dnuan tre bashkpuntor e tij Ylli Kapo, gentian baba dhe Ermail Nika. Dnim ky q ju ul nga Gjykata e Lart disa vite m pas, duke prfituar edhe uljen e 1/3 s dnimit prfundimtare pr shkak t gjykimit t shkurtuar.

  Klemend Balili, njihet n Sarand si pronar i hotel “DEA” dhe kompleksit “Santa Quaranta” dhe sipas mediave greke pas tij fshihet nj politikan I fuqishm shqiptar.

  ABCNEWS

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  FOTO/ “Escobari i Ballkanit”, ja kush jan dy shqiptart e arrestuar n Greqi. Emrat

  Emri: escobari-ballkanit-droga.jpg

Shikime: 1471

Madhsia: 47.8 KB

  Prve Klement Balili, i cili sht shpallur n krkim nga policia greke, pasi ka lidhje me trafikimin e 678.5 kilogram kanabis sativa jan br t ditur edhe emrat e dy shqiptar t tjetr t cilt kan bashkpunuar me Balilin.

  Policia bn t ditur se n Greqi jan vn n pranga dy shqiptart, Petro Dalanaj dhe Kleanth Palaj, pasi akuzohen se jan urdhruar nga Klement Balili pr t transportuar lndn narkotike nga Saranda drejt Greqis, pr n ishullin e Zakytho.

  Emri: petro-dalanaj-kleanth-palaj.jpg

Shikime: 1123

Madhsia: 27.4 KB

  Syri

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  DOKUMENTI/ “Escobari i Ballkanit”, BIRN: Greqia shpall n krkim Klement Balilin. Deklarata e policis greke

  Emri: policia-grekekee.jpg

Shikime: 1027

Madhsia: 42.1 KB

  Dokumente t policis greke t para nga BIRN tregojn se 44 vjeari, aktualisht drejtor i Drejtoris s Shrbimeve t Transportit n Sarand dhe biznesmen n kt qytet, sht shpallur n krkim nga autoritetet greke – i dyshuar si drejtues i nj grupi trafiku ndrkombtar lndsh narkotike. Policia shqiptare thot se “operacioni po vijon”.

  Nga Gjergj Erebara – BIRN

  Nj biznesmen shqiptar, i cili sht njkohsisht drejtor n administratn publike, u shpall me t hnn (9 maj) n krkim n Greqi i dyshuar si kreu i nj grupi q ka trafikuar sasi t strmdha marijuane nga Shqipria n shum vende t Europs.

  Policia greke kreu nj operacion masiv gjat ditve t fundit, duke arrestuar nj dyzin njerzish dhe duke konfiskuar rreth 678 kilogram marijuan t fshehur n nj ishull t vogl n Greqin e Veriut.

  Sipas skems s zbuluar nga policia greke, trafikantt prdornin skafe t shpejta pr t transportuar marijuann nga Shqipria pr n Greqi e m pas, prdornin kompani transporti rrugor false pr t transportuar drogn n vende t tjera Europiane.

  Dokumente t policis greke t para nga BIRN tregojn se Balili sht shpallur n krkim, i dyshuar si nj nga krert e grupit t trafikut.

  “T akuzuar pr shkelje t ligjit N433/13 pr “lndt narkotike” , ligjit 187 t kodit penal t “Organizatave Kriminale” dhe t nenit 8 Kod Penal “Krimet e kryera n shtetin fqinj” t akuzuar por jo t arrestuar jan tre persona, ndr ta dhe Klement Balili i Sabaudinit dhe Nazes lindur n 20/03/72 n Shqipri dhe banues n Sarand pr shkeljet e msiprme”, shkruhet n dokumentet e policis greke.

  “Pr transportin e lnds narkotike (kanabis t paprpunuar) nga Shqipria n Greqi dhe Europn Lindore, Balili kishte rolin e sponsorit dhe t organizatorit dhe drejtonte transportin n sasi shum t mdha me rrug toksore me kamiona t mdha dhe nga deti me skafe. Krahu i tij i djatht q merrej me transportin dhe magazinimin nga Greqia e tutje ishte Alifandi Georgio,” vijon m tej dokumenti.

  N regjistrin civil shqiptar i njjti shtetas duket se ka emrin Kelmend Balili.

  Policia shqiptare n dilem

  Ndrsa autoritetet greke kan shpallur n krkim Balilin, policia shqiptare zyrtarisht thot se “operacioni po vazhdon”. Policia shqiptare sht vn nn akuz nga nj pjes e medias greke dhe Partia Demokratike n Tiran pr mosbashkpunim dhe mosveprim pr shkak t aludimeve pr lidhje politike t Balilit me politikan t lart shqiptar.

  Rrjeti televiziv CNN n gjuhn greke, raportoi se kishte informacione se gjat nj takimi mes policis greke dhe policis shqiptare, oficer t policis shqiptare u kishin thn se nuk mund t kryenin arrestime pr shkak t lidhjeve politike t t dyshuarit. Partia Demokratike n Tiran akuzoi Ministrin e Brendshm Sajmir Tahiri si mbshtets t Balilit duke iu referuar lajmit t CNN t Greqis.

  Policia e Shtetit i hodhi posht akuzat. “Policia e Shtetit shpreh indinjatn e saj rreth akuzave trsisht abuzive nga Partia Demokratike,” shkruhet n deklarat. Vet i akuzuari foli n nesbomb.al duke mohuar akuzat dhe duke i cilsuar ato “sulme politike”. Deri n mbrmjen e t mrkurs, Balili nuk sht arrestuar. Burime policore greke than pr BIRN se ai mund t arrestohet s shpejti.

  Lidhjet politike

  Balili rezulton nj person me lidhje t shumfishta politike. Kryetari aktual i Bashkis Delvin, Rigels Balili, i ditlindjes 1985, sht nip i t dyshuarit. Ai fitoi zgjedhjet i kandiduar nga Partia Lvizja Socialiste pr Integrim me 72 pr qind t votave.

  Lidhjet politike t Klemend Balilit shfaqen edhe n nj kronik televizive t Ora Nes, ku kreu i Kuvendit Ilir Meta, Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe ish-deputeti i zons Koo Kokdhima, shfaqen n ceremonin e inaugurimit t hotelit Santa Quaranta, nj investim multimilionsh pr nj hotel luksi n qytetin e Sarands, pron e familjes Balili.

  Hetimet greke

  Hetimet greke patn nisur mbi nj vit m par pas kapjes s sasive t konsiderueshme t drogs n raste t ndryshme, q dukeshin se kishin lidhje me njra-tjetrn. Sipas policis greke, m 25 janar 2014, n Patra, nj shtetas bullgar u arrestua duke transportuar 451 kilogram kanabis. N prill 2014, nj sasi tjetr prej 678 kilogramsh u kap n kufirin mes Greqis dhe Maqedonis. N prill 2015, policia britanike kapi 23 kilogram kokain, ndrsa n Bullgari u kapn 531 kilogram kanabis. T gjitha kto ngarkesa lidhen me t njjtn organizat t trafikut ndrkombtar.

  Policia greke ndrhyri n mbrmjen e s hns duke arrestuar pes antar t bands n Zakintho dhe sekuestrimin e nj sasie tjetr t strmadhe prej 678 kilogramsh kanabis. N Patra u arrestuan dy antar t tjer t cilt e kishin drguar drogn me skaf.

  “Nndrejtoria e Antidrogs pas hetimeve prej muajsh n lidhje me aktivitetin kriminal t antarve q jetojn n Greqi, n bashkpunim me Zyrn D.E.A t Ambasads s SH.B.A-ve n Athin dhe me shrbimin homolog t Policis Shqiptare pr pjesn e veprimit t organizats kriminale q kishte t bnte me boshtin ballkanik, s bashku me kryerjen e inspektimeve t gjera, mbledhjen e materialeve informative dhe ballafaqimit t analizs s t dhnave t informacioneve kriminale, arriti t konstatonte strukturn, mnyrn e veprimit dhe taktikat e organizats kriminale si dhe aktivitetin e saj ndrkombtar si n vende t Evrops Perndimore ashtu edhe n vendet e Ballkanit,” shkruhet n njoftimin zyrtar t policis greke.

  “Lidhur me lvizjen e sasive t kanabisit t paprpunuar nga Shqipria drejt Greqis dhe Evrops perndimore, shtetasit shqiptar 44-vjear (banues jasht shtetit) i ishte besuar roli i financuesit, por edhe drejtimit t transporteve nga Shqipria drejt Greqis dhe Evrops, n rrug rrugore me kamion por edhe n rrug detare me skafe,” vijon m tej njoftimi.

  Emri: policia-greke-2-768x511.jpg

Shikime: 913

Madhsia: 29.1 KB

  Deklarata e plot e Policis Greke

  Athin, 10 maj 2016

  DEKLARAT PR SHTYP

  U shprb organizata kriminale me karakter ndrkombtar, antart e s cils vepronin n transportimin dhe transferimin me makina dhe furgona t transportit ndrkombtar, t sasive t mdha t kanabisit t prpunuar dhe t paprpunuar, si edhe t kokains mes vendeve t ndryshme t Evrops, duke prfshir edhe vendin ton, por edhe Shqiprin, me qllim lvizjen e tyre t mtjeshme n Evrop dhe tregjet e paligjshme t drogs.

  U arrestuan pesmbdhjet (15) persona, ndr t cilt (13) nnshtetas dhe (2) shtetas shqiptar, ndrkoh q u konfiskuan m shum se 678 kilogram kanabis dhe sasi e kanabisit t paprpunuar.

  Gjithashtu u sekuestruan ndr t tjera, nj mkotoskaf, pes kamion t kategoris MD, 3 rimorkio, vetur, karabin, pistolet me fishek, 21 fishek, shuma monetare pre 14.940 euro, 39 aparate celular, kompjuter portativ dhe nj sasi dokumentesh q kishin lidhje me aktivitetin e organizats kriminale.

  sht vlersuar se aktiviteti i paligjshm shumvjear i organizats kriminale dhe shtrirja e saj e gjer n vende t ndryshme, fitimet e paligjshme t qindra milionave euro

  U shkatrrua nga Nndrejtoria e Antidrogs e Drejtoris s Policis s Atiks, orginaziata kriminale me karakter ndrkombtar me aktivitet shumvjear t antarve t saj n transportimin dhe transferimin nprmjet mjeteve ndrkombtare t transportit t sasive t mdha t narkotikve (kryesisht kanabisit t prpunuar dhe t paprpunuar si edhe t kokains) ndrmjet vendeve t ndryshme evropiane – prfshir edhe vendin ton – por edhe nga Shqipria drejt Evrops, pr lvizjen e tyre t mtjeshme drejt tregjeve t paligjshme t drogs.

  Pardje (8-5-2016), n operacionet e organizuara policore q u zhvilluan paralelisht nn koordinimin e Oficerve t Antidrogs n krahina t ndryshme t Atiks (Afidnes – Aspropirgo – Glika Nera – Imito – Koridhalo – Salamin – Kalithea – Kifisia), n Zakintho dhe n Veria u arrestuan (15) antar t organizats ndr t cilt (13) nnshtetas (nj grua) dhe (2) shtetas shqiptar.

  Antar t organizats kriminale dhe bashkpuntor t t msiprmve jan gjithashtu edhe 2 nnshtetas dhe 2 shtetas shqiptar q jetojn jasht vendit.

  Veanrisht, Nndrejtoria e Antidrogs pas hetimeve prej muajsh n lidhje me aktivitetin kriminal t antarve q jetojn n Greqi, n bashkpunim me Zyrn D.E.A t Ambasads s SH.B.A-ve n Athin dhe me shrbimin homolog t Policis Shqiptare pr pjesn e veprimit t organizats kriminale q kishte t bnte me boshtin ballkanik, s bashku me kryerjen e inspektimeve t gjera, mbledhjen e materialeve informative dhe ballafaqimit t analizs s t dhnave t informacioneve kriminale, arriti t konstatonte strukturn, mnyrn e veprimit dhe taktikat e organizats kriminale si dhe aktivitetin e saj ndrkombtar si n vende t Evrops Perndimore ashtu edhe n vendet e Ballkanit.

  Metodika e veprimtaris s organizats kriminale ishte e shtreszuar dhe shtrihej n gjith spektrin e infrastrukturs q krkoheshin pr realizimin e transportit rrugor ndrkombtar nprmjet dhe nn mbulimin e t cilave kryheshin drgesat e paligjshme t drogs.

  N veanti, zotronte kompanit e transportit (t quajtura “njeriu kasht”) n vende t ndryshme evropiane, n t cilat klasifikoheshin makinat e transporti ndrkombtar q dispononin, n mnyr q t shmangej shnjestrimi i tyre n rast konfiskimi t drogs s transportuar dhe pr ta br m t vshtir lokalizimin dhe identifikimin e tyre me antart e fsheht q kishin lidhje me organizatn kriminale.

  Lidhur me lvizjen e sasive t kanabisit t paprpunuar nga Shqipria drejt Greqis dhe Evrops perndimore, shtetasit shqiptar 44-vjear (banues jasht shtetit) i ishte besuar roli i financuesit, por edhe drejtimit t transporteve nga Shqipria drejt Greqis dhe Evrops, n rrug rrugore me kamion por edhe n rrug detare me skafe.

  Partneri i drejtprdrejt dhe koordinatori i transportit, magazinimit t prkohshm dhe transportimit prmes Greqis ishte nnshtetasi 46-vjeari i cili ishte prgjegjs edhe pr marrjen e fondeve pr financimin e transportit, gjetjen dhe rekrutimin e antarve mbshtets si dhe profesionistve automobilistik n mnyr q t kryenin itineraret si shofer t kamionve apo makinave, brenda t cilave fshiheshin sasit e drogs.

  N lidhje me trafikim e drogs nga dhe drejt Evrops perndimore, duke vepruar n nivel profesional n shtete t ndryshme evropiane si n Holland apo Belgjik, shtetasi shqiptar 50-vjear q jeton jasht shtetit dhe nnshtetasi 59-vjear, t dy t arrestuar ishin t ngarkuar me organizimin dhe koordinimin n bashkpunim me rrjete t tjera kriminale t trafikimit t drogs n Evrop, transfertave t paligjshme mes vendeve t ndryshme evropiane, duke zotruar paralelisht vende magazinimi n kto shtete.

  Gjithashtu, nshtetasi i arrestuar 52-vjear, antar ky i organizats kriminale n Greqi, pronar i kompanis tregtare t makinave t prdorura ishte i ngarkuar me detyrn e furnizimit t organizats kriminale me kamion dhe makina me rimorkio, me gjetjen e ngarkesave t ligjshme q do t prdoreshin si mbulim i drogave t paligjshme t transportuara pr realizimin e drgesave t jashtligjshme.

  Prshtatjen e pjesve t kamionit me depo t veanta fshehse i kishin marr prsipr dy nnshtetas – antar t bands- t cilt realizonin strukturat e posame t fshehjeve (arka) n servise t kamionve q mbanin n zonn e Aspropirgos. Prve ksaj, n shum raste t arrestimeve t antarve t organizats drgonin shuma t ndryshme parash t arrestuarve ose antarve t familjeve t tyre me qllim t qart moszbulimin e strukturs s organizats s tyre kriminale.

  Gjithashtu antari i organizats kriminale, banor i prhershm n Bullgari ishte i ngarkuar me rolin e zbatimit t procedurave t nevojshme pr krijimin e kompanive virtuale “vitrin” dhe regjistrimit t automjeteve nkto kompani nn emrin “njeriu kasht” n shtete t ndrshme t Evrops (kryesisht b Austri dhe n Bullgari).

  N vazhdim t hetimeve u konstatua:

  M 25-01-2014 nga Autoriteti Portual i Portit Qendror t Patrs u kap shtetasi bullgar 62-vjear teksa transportonte me qllim eksportimin nga Greqia nj sasi kanabisi t paprpunuar prej rreth 451 kilogramsh dhe 355 gramsh brenda nj kamioni me rimorikio t transportit ndrkombtar. N shtjen n fjal u akuzua si shtyts nnshtetasi 59-vjear, antar i organizats.

  M 04-12-2014 n nj stacion kufitar n kufirin Serbi – FYROM, u kap nga autoritetet serbe nnshtetasi q dispononte sasi kanabisi t paprpunuar prej rreth 678.500 gramsh n nj dhom t fsheht brenda rimorkios s nj kamioni t transportit ndrkombtar n bashkpronsi me nnshtetasin 52-vjear t arrestuar, antar t organizats.

  M 19-04-2015 u kap nga autoritet e Mbretris s Bashkuar nnshtetasi 38-vjear q dispononte 23 kilogram kokain n nj dhom t fsheht brenda rimorkios s nj kamioni t transportit ndrkombtar, t cilin e drejtonte ai vet dhe me kabin t trhequr n pronsi t kompanis s shtetasit 50-vjear antar t organizats q jeton jasht shtetit.

  M 30-04-2015 n zonn Kulata Bullgari, u kap nnshtetasi q dispononte 531 kilogram kanabis t paprpunuar brenda nj kamioni t transportit ndrkombtar, me kabin t trhequr, t cilin e drejtonte ai vet, n pronsi t interesave t kompanis t nnshtetasit 33-vjear t arrestuar, antar i organizats

  Si prfundim, n fund t prillit t vitit 2016 nga ntart e organizats kriminale u organizua transportimi dhe importimi n Greqi nga Shqipria i nj sasie t madhe t kanabisit t paprpunuar, dorzimi i s cils do t realizohej n Zakintho.

  Pr sa m lart, rreth ors 11.30 t dats 8-5-2016 oficert e Nndrejtoris s Antidrogs shkuan n Zakintho pr arrestimin e 5 antarve t organizats dje sekuestrimin e 678 kilogramve dhe 500 gramve t kanabisit t paprpunuar si dhe t mjeteve t transportit dhe ruajtjes s saj, ndrsa n Patra ku kishin lundruar u arrestuan edhe dy antar t tjer t organizats dhe u sekuestrua skafi i saj.

  Me ndihmn e autoriteteve portuale t Zakinthos u hetua trsisht ishulli ku kishin depozituar provizorisht drogn ndrsa rojat bregdetare ndihmuan n transportimin e t ndaluarve dhe ekipeve t posame gjat largimit t tyre nga ishulli i Zakinthos .

  N hetimet n zonat e Atiks (Glika Nera, Nikaia, Kalithea, Afidnai, Imito, Pagkrati), n Zakintho dhe n Veria, n shtpi dhe automjete t t implikuarve t msiprm u gjetn dhe u sekuestruan:

  -678- kilogram dhe -500,8- gram kanabis i paprpunuar

  -57- gram kanabis i prpunuar

  Skaf i fryr (gomone)

  pes (5) kamion t kategoris MD dhe tre (3) dhoma trheqse

  autovetur,

  karabin dhe pistolet,

  njzet e nj (21) fishek t diametrave t ndryshm,

  dy (2) pal dhe nj (1) targ e vetme e qarkullimit t automjeteve e autoriteteve bullgare

  shum monetare prej -14.940 eurosh,

  shuma monetare prej -100- koronave eke dhe -8- dollarve t SH.B.A-ve,

  katr (4) vula t kompanive dhe nj numr i madh dokumentesh dhe shnimesh me dor t lidhura me aktivitetin e organizats kriminale.

  Tridhjet e nnt (39) aparat celular, dhe

  Kompjuter portativ

  Operacionet policore vazhdojn t shtrihen edhe n shtete t tjera, ndrkoh q n Evrop – aktualisht n Belgjik- pas nj bashkpunimi t ngusht t Shrbimit ton me autoritetet atje t zbatimit t ligjit jan arrestuar dy (2) shtetas shqiptar dhe jan sekuestruar njqind (100) kilogram kanabis (n form okollate).

  Nga metodologjia e veprimit t organizats kriminale, strrukturs s saj hierarkike, mjeteve t prdorura pr transportimin e sigurt t sasive t mdha, shtrirjes s saj gjeografike n Evrop dhe n Ballkan, n lidhje me shtjet e prmendura m sipr dhe konfiskimet e rndsishme t sasive t drogs, rezulton se realizimi i strukturs profesionale t antarve pr veprimin e tyre t pandrprer n trafikimin e drogs.

  T arrestuarit u drguan prpara prokurorit t Gjykats s Shkalls s Par

  Prve ksaj, oficert e Nndrejtoris s Antidrogs t Drejtoris s Policis n Atik n kuadr t kontrolleve t synuara pr parandalimin e importimit t lndve narkotike n vendin ton, identifikuan dhe arrestuan n Aeroportin Ndrkombtar t Athins “Elevetherios Venizelos” dy refugjat.

  Specifikisht:

  m 5-5-2016 u arrestua 48-vjeari, shtetas i Tanzanis, i cili mbrriti n rrug ajrore n vendin ton nga Brukseli, pasi transportonte me metodn e glltitjes brenda 65 paketimeve ovale t improvizuara me heroin – 1060 gramshe dhe

  m 6-5-2016 u arrestua 25-vjeari, shtetase e Brazilit, i cili mbrriti n rrug ajrore n vendin ton, nga Sao Paolo e Brazilit, nprmjet Zyrihut, pasi transportonte me kujdes n muret e valixhes s saj 4 paketime me sasi kokaine n pesh totale prej 1576 gramsh.

  Nga hetimi i policis u vrtetua se t msiprmit jan antar t rrejteve m t gjera t lvizjes s narkotikve nga vende t Ameriks Latine dhe Evrops drejt vendit ton.

  BIRN

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klemend Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Superoperacion antidrog - Edhe DEA amerikane n krkim t Eskobarit t Ballkanit  Policia e Shtetit ka dhn detaje mbi operacionin antidrog n Greqi, ku u sekuestruan rreth 700 kg kanabis. Policia thot se sht pjes e superoperacionit t goditjes s organizats kriminale, n krye t cils sipas mediave greke qndron 44-vjeari me iniciale K.B, i cilsuar edhe si Eskobari i Ballkanit. N operacionin me shtrirje t gjer n rajon por dhe BE sht prfshir dhe DEA amerikane. Policia e Shtetit thot se pr shkak se operacioni sht n vijim nuk mund t jap m shum detaje pr momentin. Sakaq Partia Demokratike shkoi dhe m tej kur dha emrin e plot t kryetrafikantit nga Saranda dhe akuzoi Ministrin Tahiri dhe t emruarit e tij n polici pr lidhje me t.

  Tiran- Partia Demokratike vijoi akuzat ndaj Ministrit t Brendshm Sajmir Tahirit dhe disa zyrtarve t lart t policis pr lidhjet e tyre me bandat e drogs.

  Sekretari i Prgjithshm PD, Arben Ristani tha se Ministri dhe disa Drejtor t Policis n rrethe kan lidhje t forta me at q po konsiderohet nga autoritetet greke dhe shrbimet e partnerve ndrkombtar, si nj ndr kokat e nj organizate kriminale t narkotrafikut.

  Ristani: Klement Balili sht konsideruar nga mediat greke si baroni i drogs apo Escobari i Ballkanit.Klement Balili njihet pr lidhjet e tij t forta politike dhe ka qen sponsorizues i fushats elektorale t PS n vitin 2013. Si lidhje t tij t drejtprdrejta rezultojn kushrinjt e ministrit t Brendshm, vllezrit Habilaj, me t cilt ka bashkpunuar pr trafikim t lndve narkotike n vitet 2014-2016. Nprmjet vllezrve Habilaj, Klemend Balilaj ka vendosur kontakt t drejtprdrejt me ministrin e Brendshm Saimir Tahiri.

  Pas ksaj akuze reagoi vet Klement Balili q paralajmroi padi ndaj PD pr akuza t rreme.
  Balili: Skam lidhje me shpifjet e opozits. do gj sht politike. Un kam dshmi penaliteti t pastr. N Greqi kam vite q nuk kam shkuar dhe kjo vrtetohet nprmjet sistemit TIMS.Mendoja se kto akuza bheshin n koh fushate. Shpifje dhe trillime. Kjo situat duhet t marr fund nj her e mir. do kush q prbalt emrin tim do ta oj n gjykat pr shpifje.

  Ndrkoh edhe Policia e Shtetit n nj reagim zyrtar shprehu indinjatn rreth akuzave t PD q i konsideroi trsisht abuzive.

  Policia tha se n bashkpunim t ngusht me policin greke dhe DEA-n amerikane jan duke kryer nj ndr operacionet m t gjera kundr trafikimit t lndve narkotike n rajon dhe zonn e BE-s.

  Sipas policis pr shkak se operacioni sht ende n zhvillim, nuk mund t bhen publike detaje q cnojn kt hetim.

  Nndrejtoria e Lufts kundr Drogs n Greqi, pas disa muaj hetimesh, bazuar n mnyrn e funksionimit kriminal t pjestarve t organizats kriminale, n bashkpunim me zyrn e DEA-s pran Ambasads s SHBA-s n Athin dhe me Shrbimet e Antidrogs s Policis shqiptare, pr mnyrn e funksionimit t ksaj organizate kriminale, e cila kishte t bnte me aksin ballkanik, u mor me shum verifikime dhe bashkoi gjith informacionin e mundshm pr analizn e t dhnave t informacionit kriminal. Pas ksaj arriti t zbulonte mnyrn e funksionimit t organizats, taktikat e organizimit si dhe funksionimit ndrkombtar si n vendet e BE-s ashtu edhe n vendet e Ballkanitciton policia shqiptare nj pjes t deklarats s policis greke.

  Policia po ashtu sqaron se Drejtuesit e policive q po marrin pjes n aksion po baltosen me patdrejt nga Partia Demokratike.
  Partia Demokratike reagoi srish pas deklarats s policis, duke i br thirrje Prokuroris t veproj pa humbur koh pr t uar para drejtsis drejtuesit e ksaj organizate t trafikut ndrkombtar t lndve narkotike por edhe mbshtetsit e tyre n poste kye n Policin e Shtetit dhe n Qeveri.

  Pas PD reagoi edhe vet Ministri Tahiri prmes nj postimi n facebook ku shkruan se:

  Tahiri: Sipas PD, vete ne, Policia e Shtetit & DEA e SHBA & Policia Greke po heton me sukses nje grup kriminal te lidhur po me ne, me mua dhe drejtuesit e policise. Ne SHQUP nuk ka kufi as mediokriteti e as makuteria politike per te sulmuar do rezultat te policise. Vertete kaq naiv i konsiderojne shqiptaret???

  ORA NEWS

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Detaje t reja - Banda e drogs udhhiqej nga nj shqiptar, urdhr arrest ndrkombtar pr Klemend Balilin

  Mediat greke kan zbardhur detaje t reja n lidhje me trafikun e drogs . Ekathimerini shkruan se kreu i bands sht shqiptari Dhimitr P, 50 vje, ndrsa Klemend Balili sht antar i ksaj bande, pr t cilin sht shpallur edhe nj urdhr arrest ndrkombtar.
  Prej vitit 2013 n lidhje me kt bande po heton edhe drejtsia italiane e cila ka arrestuar edhe 59 persona, dhe kan konfiskuar m shum se tre ton hashash, 96 kilogram kokain dhe 65 kilogram kanabis t prpunuara ( okollat).

  Sipas Ekathimerinit, banda e drogs vepronte n Belgjik, Holand, Bullgari, Itali, Greqi, Spanj.
  Ekathimerini shkruan se kreu i bands Dhimitr P, i cili njihej edhe me pseudonimin “Walter” ka shtpi dhe llogari bankare n Belgjik, Tiran dhe Athin.

  Ai zotronte nj llogari bankare n Greqi me nj shum prej 360 mij euro, n Shqipri llogari me 460 mij euro dhe n Belgjik nj llogari prej 100 mij euro.

  Ndrsa antari i bands, sht edhe shqiptari Klement B 44 vje. i cili njihet me pseudonimin “Kelly”, ndaj t cilit sht lshuar nj urdhr arresti ndrkombtar.

  Klemend Balili, Drejtori i Drejtoris Rajonale t Transportit n Sarand, reagoi ndaj akuzave t opozits n lidhje me prfshirjen n rrjetin e gjer t trafikut t drogs. Ai i konsideron shpifje akuzat e opozits dhe thot se gjithkush q do t prbalt emrin e tij do t prballet me gjykatn.

  ORA NEWS

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Hetimi shqiptar, si u zbulua “Escobari i Ballkanit”, drejtori q njihej me emrin “Keli”

  Prokuroria pr krime t rnda prej disa muajsh po heton Klemend Balilin, me dyshimin e prfshirjes n rrjetin e trafikut ndrkombtar t drogs.

  Autoritet greke, q n mars t ktij viti i kan krkuar policis shqiptare t verifikojn disa numra telefoni dhe pseudonimin e nj personi t njohur si “Keli”. Kjo krkes e pals greke, sht referuar nga policia pran prokuroris pr krime t rnda, t cilt kan regjistruar edhe procedimin penal.

  Gjat ktyre muajve, thon burimet, prokuroria ka arritur t identifikoj numrat dhe prdoruesit e tyre si dhe personin me emrin “Keli” q rezultoi se ishte biznesmeni i njohur n zonn e jugut, Klemend Balili.

  Burimet pran Policis s Shtetit than se gjat prgjimit t numrave q kishte n prdorim Klemend Balili, n bisedat me shtetas shqiptar nuk sht arritur t interceptohet ndonj bised implikuese n trafikun e drogs.

  Ndrsa gjat prgjimit t numrave greke q Balili kishte n prdorim apo komunikimet me shtetasit grek, burimet thon se kto biseda ende nuk jan zbardhur t prkthyera, pr t par ndonj bised komprementuese t tij. Pr kt fakt, msohet se policia dhe prokuroria shqiptare i kan krkuar autoriteteve greke, t dhna apo prova material shtes q implikojn Balilin n trafikun e drogs, pr t lshuar urdhr-arrestin ndaj tij n Shqipri.

  Nga ana tjetr, burimet zyrtare pran organit qendror t akuzs, konfirmuan faktin se n mesin e personave t prgjuar nga prokuroria shqiptare jan edhe dy t arrestuarit n Greqi me cilsin e skafistve Petro Dalanaj dhe Kleanth Palaj. T dy kta persona, thon burimet jan pikasur q komunikonin edhe me Klemend Balilin por n shumicn e rasteve bisedat jan t shkurtra ku prcaktohet vetm vendi i takimit mes tyre.

  Emri i Klemend Balilit pr prokurorin pr Krime t Rnda nuk sht i panjohur, pasi n korrik t vitit 2006 sht arrestuar nga ky institucion me dyshimin e implikimit t tij n trafikun e drogs.

  Arrestimi ka ndodhur pas bllokimit t furgonit me targa gjermane n rrugn Qaf-Muzin – Delvin ku brenda tij u gjetn dhe sekuestruan 750 kg hashash. Pr kt dosje, u arrestuan edhe dy efektivt e policis Gentian Baba dhe Ylli Kapo, ndrsa u shpalln n krkim Pelivan Mehmetaj dhe Ermal Nika.

  N prfundim t hetimeve, prokuroria urdhroi lirimin e Klemend Balilit dhe drgimin n gjyq t 4 t pandehurve t tjer, t cilt m pas u dnuan nga Gjykata e krimeve t rnda me 34 vite burg n total.

  Klemend Balili, njihet n Sarand si pronar i hotel “DEA” dhe kompleksit “Santa Quaranta” dhe sipas mediave greke pas tij fshihet nj politikan i fuqishm shqiptar.

  ABCnews

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Hetimet per trafikun e droges - Shkarkohet nga detyra Klemend Balili  Klemend Balili sht shkarkuar nga detyra e Drejtorit t Transportit t Sarands. Lajmi u konfirmua nga Ministri i Drejtsis Manjani i cili edhe pse nuk dha detaje nse ai sht apo jo i ashtquajtuari “Eskobari shqiptar”, tha se asnj gangster nuk do ti shptoj drejtsis. Pr Balilin pati debate t ashpra edhe n salln e parlamentit.

  Klemend Balili, i cili prflitet se sht kreu i nj bande t trafikut ndrkombtar t drogs, sht shkarkuar nga detyra e Drejtorit t Drejtoris Rajonale t Transportit n Sarand.

  Lajmi u konfirmuar nga Ministri i Drejtsis, Ylli Manjani, i cili tha se hetimi ndaj Balilit kishte nisur q nga muaji mars.

  Ylli Manjani: “N dijenin time personi q ju flisni sht shkarkuar pr ti dhn mundsin organeve t hetimit pr ta marr personin ta hetojn si qytetar i lir”.

  Manjani pranoi se kishte dijeni pr hetimin disa mujor t nisur “n mos gaboj n mars” si tha dhe pr kt kishte prcjell t gjith letrporosit e nevojshme

  Pyetjes s gazetares se pozita akuzon Klemend Balilin pr lidhje me LSI-n dhe favorizim politik, Manjani u prgjigj: LSI e ka t konfirmuar mosmbrojtjen politike ndaj askujt kryetar antar votues apo simpatizant t LSI-s. Ne nuk mendojm se partit politike duhet t konkurojn me organet e ndjekjes penale q kan mbshtetjen time maksimale por dhe t LSI-s. Ne mendojm se do kush e ka kokn n shpatullat e veta dhe nuk ka pse t ngatrrojm detyrat apo cshtjet personale me ato t menaxhimit ”

  M hert Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, konfirmoi se n operacionin pr kapjen e ksaj bande sht prfshir policia shqiptare, ajo e vendeve t BE dhe agjencia e lufts kundr drogs DEA e SHBA-ve.

  Haki ako: Kam dijeni. sht nj operacion i prbashkt n bashkpunim me agjencin e lufts kundr drogs DEA t SHBA-ve, me partnert tan t policis greke dhe me disa partner t tjer t BE. sht nj nga operacionet m t sukseshme t organizuara n bashkpunim me strukturat policore n luftn kundr krimit t organizuar n mnyr t veant. sht nj operacion q mbart shum m shum se far thuhet s paku n aspektin investigativ procedurial por edhe policor.

  Ndrkoh, debatet q politika i bri nj dit m par n Kuvend pr Balilin u zhvendosn n Kuvend.

  Ish-kryeminstri Sali Berisha e akuzoi mazhorancn si t lidhur direkt me krimin, ndrsa kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Brendshm, Saimir Tahiri i krkuan opozits t ndalin sulmet ndaj policis s shtetit.

  Sali Berisha: Eskobari, Balili apo si e kishte emrin. Kush sht Balili? Koo Kokdhima. sht Koo Kokdhima, asnj diskutim. Shkoni, e gjith Saranda flet. Balili sht sivllau Kokdhima, por po qe sivlla Kokdhima sht si vlla Rama.

  Edi Rama: Nj pun t mir t policis s shtetit shqiptar e cila n bashkpunim me DEA-n amerikane ka marr pjes aktive prej muajsh e muajsh t tr lidhur me shtjen e nxeht t nj linje t trafikut t drogs ju e prdorni n mnyrn m t paskrupullt pr t sulmuar policin e shtetit, pr t sulmuar Ministrin e Brendshm, pr t sulmuar Qeverin.

  Saimir Tahiri: Gjejeni forcn, dilni mbi politikn, dilni mbi interesin partiak dhe mbshtesni policin e shtetit n do sukses. Dhe hajdeni po t doni t ndreqim dhe defektet q ka, i ndreqim bashk. Por n fund t dits hajde bhemi bashk dhe mbshtesim policin e shtetit pr at q bn. Kjo sht fare e qart, nuk sht as interesi im, nuk sht as interesi ekskluziv i mazhorancs, as i juaji. Ky sht interesi i shqiptarve dhe hajde dalim mbi interesat e ngushta dhe t mbshtesim policin e shtetit t bj at q sht msuar t bj, t luftoj krimin e organizuar, korrupsionin, paligjshmrin n do cep t Shqipris. Por ndajeni mendjen, o reformn, o parlamentin.


  Operacioni

  Prej dits s djeshme policia greke ka shpallur n krkim shqiptarin Klemend Balili, 44-vje, nga Saranda, biznesmen i njohur atje si dhe drejtor i Drejtoris s Transportit n kt qytet.

  Ai sht shpallur sot n krkim pas nj operacioni t gjer ndrkombtar kundr trafikut t drogs. Aksioni u ndrmor n Greqi pak dit m par me arrestimin e 15 personave dhe shpalljen n krkim t shum t tjerve. T gjith dyshohen t prfshir n nj rrjet t fuqishm t trafikut t narkotikve me prfitime qindra milion euro.

  Burime konfidenciale te cituaa nga mediat greke konfirmojn se organizata kriminale sht mjaft aktive n Belgjik, Holand, Bulgari, Itali dhe Spanj, ndrkoh q Greqia sht pika kryesore nga ku lnda narkotike nis rrugtimin e saj t jashtligjshm drejt tregjeve europiane

  ORA NEWS

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •