Hetimi pasuror ndaj t ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit” prfshin edhe nj pages prej 47 mij dollarsh, q nj gjyqtar i Apelit t Vlors deklaron se ka prfituar nga puna 1-vjeare si konsulent ligjor pran kompanive t familjes “Balili”.
Hetimi pasuror i Prokuroris s Krimeve t Rnda, i nisur n kuadr t ligjit Antimafia ndaj t shumkrkuarit Klement Balili ka vendosur nn projektor edhe nj gjyqtar t Gjykats s Apelit t Vlors.

Gjat nj hetimi paralel t vitit 2015, gjyqtari Petrit Aliaj deklaroi se kishte punuar si konsulent ligjor pr vllezrit Balili gjat vitit 2005 dhe ishte paguar 47 mij dollar prej tyre.

T dhnat e deklaruara nga gjyqtari i Apelit, Aliaj dhe aktet hetimore q lidhen me burimin e ksaj pagese pritet t bhen pjes e dosjes s hetimit pasuror pr familjen e Balilit, i cili sht shpallur n krkim ndrkombtar prej majit t vitit 2016 pr veprn penale t trafikimit t lndve narkotike.

Nj zyrtar i Prokuroris s Krimeve t Rnda i tha BIRN se “pasi jan vn n dijeni t faktit, kan krkuar pran Prokuroris s Elbasanit q t administrojn deklaratat e pasuris s gjyqtarit Aliaj si dhe hetimet e kryera mbi origjinn e 47 mij dollarve t prfituara prej tij”.

Petrit Aliaj u kallzua nga Inspektoriati i Lart i Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive m 8 qershor 2015 pr mosdeklarim dhe fshehje t burimeve t pasuris s tij si dhe pr deklarime t rreme. Pr kto akuza ai u hetua m pas nga Prokuroria e Elbasanit, e cila vendosi t pushoj shtjen penale kundr tij.

Megjithat, pagesa 47 mij dollarshe pr konsulenc ligjore vazhdon t shihet me interes nga prokurort, ndonse “barra e provs” ka kaluar tanim nga gjyqtari Aliaj tek vllezrit Balili.

I kontaktuar me telefon nga BIRN, gjyqtari Petrit Aliaj refuzoi t komentonte lakimin e emrit t tij n hetimet pr shtjen “Balili” si dhe rrethanat e puns s tij si konsulent ligjor.

“Nga organi i Prokuroris jan kryer hetime t plota dhe t gjithanshme lidhur me pretendimet e ILDKP pr pasurin time dhe e njjta prgjigje sht edhe pr pyetjet tuaja,” u prgjigj Aliaj.

Konsulenca ligjore pr Balilajt

Hetimi i vitit 2015 pr fshehjen e pasuris nuk sht i pari ndaj gjyqtarit Petrit Aliaj. N vitin 2004, Kshilli i Lart i Drejtsis e shkarkoi at nga detyra me motivacionin “Pr kryerjen e veprimeve q vijn n kundrshtim me prmbushjen e rregullt t detyrs”, ndrsa nj vendim i Kolegjeve t Bashkuara t Gjykats s Lart e riktheu at n pun n vitin 2006.

Gjyqtari Aliaj deklaroi se gjat ksaj periudhe kishte punuar si avokat.

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojn se n deklaratn e pasuris pr vitin 2006, gjyqtari Aliaj pati deklaruar se “nga data 3 janar deri n 4 mars 2005 kishte prfituar 47 mij dollar nga puna e tij si avokat”.

N vitin 2009, gjyqtari Aliaj ka dhn shpjegime pran Inspektoriatit dhe e ka justifikuar kt shum parash me punn si konsulent i jashtm ligjor pran firmave Balili& Co dhe Vllezrit Balili, t dyja me seli n Delvin. Sipas t dhnave t dosjes hetimore, Aliaj ka pretenduar se kishte punuar nj vit pr kto dy kompani dhe jo 3 muaj, si kishte deklaruar m par pran ILDKPKI.

Aliaj ka paraqitur si prov dy vrtetime t lshuara n janar dhe shkurt 2008 nga kompanit Balili& Co dhe Vllezrit Balili, t cilat zotrohen nga rrethi i ngusht familjar i Klement Balilit.

N vrtetime pranohet se Aliaj ka prfituar rrog vjetore prej 24 mij dollarsh pr seciln kompani dhe se pagesa ishte br do muaj dorazi. Megjithat, pagesa sipas dy vrtetimeve t lshuara nga kompanit, nuk sht pasqyruar n Tatime apo Sigurimet Shoqrore.

Nj tjetr dokument i prfshir n hetimin pasuror ishte edhe nj vrtetim i bashkis s Sarands, prmes s cilit konfirmohej se Aliaj kishte ushtruar aktivitetin e avokatit n vitin 2005. Dokumenti provon se gjyqtari i ka paguar detyrimet fiskale pr biznesin e tij t avokatis n vitin 2009, por nuk dokumenton shumn e t ardhurave t prfituara prej tij.

Akuzat e ngritura nga ILDKPKI ndaj gjyqtarit Petrit Aliaj u hetuan dhe m pas u rrzuan nga Prokuroria e Elbasanit. N vendimin e Prokuroris q BIRN e disponon, argumentohet se nuk provohet vepra penale nga ana e gjyqtarit.

N vendimin e pushimit, Prokuroria arrin n prfundimin se shtja e mosdeklarimit t aktivitetit t avokatit pr periudhn prkatse ekziston si problematik, por e konsideron at “nj lapsus material”.

Hetimi pasuror

Gjyqtari Aliaj u akuzua nga Inspektoriati i Lart i Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive pr deklarim t vonuar t pronsis mbi nj shtpi 3-katshe n Sarand dhe t fshehjes s burimeve financiare pr ndrtimin e saj. Kallzimi penal ndaj tij prfshinte gjithashtu parat e shpenzuara pr shkollimin e vajzs n Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe nj depozite n bono thesari prej 3 milion leksh n Bankn e Shqipris.

Disa transaksione bankare dhjetra-mijra dollarshe, t deklaruara si garanci pr t siguruar disa viza amerikane u bn pjes e hetimit, bashk me nj shum prej 25 mij dollarsh t deklaruara prej gjyqtarit si borxh i dhn nga babai.

Vendimi i Prokuroris s Elbasanit tregon se gjyqtari Aliaj e justifikoi burimin e parave t prfituara nga babai i tij me nj shum t konsiderueshme q ai kishte marr dhurat nga vllai i vet i emigruar n vitet ’40 n Australi.

Babai i Aliajt deklaroi pr Prokurorin se i vllai kishte ardhur disa her n Shqipri pas viteve ‘90 prmes Greqis dhe kishte sjell dorazi 300 mij dollar n total. Ndrkoh, edhe gjyqtari ka deklaruar se sht ndihmuar financiarisht nga xhaxhai pr financimin e udhtimeve t tij dhe nj pjes t shkollimit t vajzs n Amerik.

Prokuroria e Elbasanit nuk ka mundur t vrtetoj nse xhaxhai i gjyqtarit kishte hyr n Shqipri, por ajo ka administruar n dosje disa foto t tij t bra me gjyqtarin Aliaj dhe familjar t tjer.

Pavarsisht deklaratave kontradiktore t dhna gjat viteve t ndryshme prball inspektorve t ILDKP, Prokuroria gjykoi se kto lloj deklarimesh nuk e ekspozojn gjyqtarin prball prgjegjsis penale.

“Organi procedues vlerson se neni 257/a/2 prcakton prgjegjsin penale pr deklarim t rrem n formulart vjetor periodik dhe jo n lidhje me deklarimet q subjekti jep prpara inspektorve…”, thuhet n vendimin e pushimit t hetimit.


Burimi : https://www.reporter.al/gjyqtari-i-a...ezerit-balili/