Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Mediat greke zbulojn baronin shqiptar q onte drogn me ilae

  Mediat greke zbardhin detaje t reja pr rrjetin shqiptar t bands s drogs. Sipas tyre kreu i bands sht 50 vjeari Dhimitr P q jeton n Belgjik dhe q njihet me pseudonimin Walter.

  Dhimitri rezulton t jet pronar i tre shtpive n Belgjik Tiran dhe Athin dhe njkohsisht i jan gjendur llogari bankare n kto tre shtete.

  Llogari 366.000 euro n Greqi, 460,000 euro n Shqipri, n Belgjik 100.000 euro

  Ndrkoh q ndaj antarit shqiptar t bands Klemend B cilesuar si Escobari i Ballkanit, e q njihej me pseudonimin Kelly sht lshuar nj urdhr arresti ndrkombetar. Sipas prestigjozes Kathemerini Klementi kalonte drogen ne kamionet me barna faramceutike.N rrjet, Shqipria prmendet si vend furnizues i drogs, prej nga transportohet kryesisht n rruge ujore, e pastaj shprndahet me kamion

  Nga kontrolli doganor dhe nga bisedat e prgjuara Klemendi shfaqet si personi prgjegjs pr transportin e hashashit me skafe nga Shqipria n ishujt e Jonit dhe prej andej n Evropn Qendrore dhe Perndimore

  Banda
  Kjo band vepronte n Belgjik Holland Bullgari, Itali, Greqi, Spanj dhe Itali dhe nga 2013 jan arrestuar 59 persona jan konfiskuar m shum se 3 ton hashash, 96 kilogram kokain dhe 65 kilogram kanabis t prpunuara ne kubik okollate.

  Shqiptarja

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Aksioni - Baroni i Drogs s Ballkanit, dy vllezr shqiptar arrestohen n Belgjik

  Dy vllezr shqiptar jan arrestuar nga policia belge gjat bastisjeve n Zaventem Edegem n rajonin e Brukselit.
  Policia federale zvicerane bn me dije se emrat e tyre jan n listn e hetimit ndrkombtar kundr trafikut t drogs t nisur n Greqi pak dit m par.

  Dy shqiptart jan nn masn e arrestit me burg, ndrsa vendimi pr arrestimin e tyre sht dhn t martn. Ata akuzohen pr prfshirje n nj organizat ndrkombtare t trafikut t drogs.

  Mediat belge bjn me dije se shqiptart jan pjes e grupit me deg n shum vende t Evrops, e cila merrej me trafikun e kanabisit dhe kokains nga Shqipria dhe Greqia.

  Banda trafikonte me kamion sasi t mdha t kanabisit t paprpunuar dhe t prpunuar si dhe kokain n Greqi, Shqipri, Bullgari dhe vende t tjera evropiane, prfshir Spanjn, Holandn, Britania e Madhe, Austrin, Belgjikn dhe Norvegjin, thekson policia zvicerane. Droga ishte fshehur n vendeve sekrete n kamion.

  Banda kishte kompanit e transportit n disa vende evropiane, u themeluar n emr t njerzve pjes t organizats. Sipas vlersimeve t policis, banda kishte fitime prej qindra milion eurosh. N Belgjik, jan sekuestruar 19,000 euro, tre makina dhe nj sasi prej 100 kg hashash.

  Media belge shkruan se nga operacioni hetimor i policis greke i nisur n Attica, u sekuestruan rreth 700 kg hashash si dhe u arrestuan 15 persona, 13 grek dhe dy shqiptar.

  ORA NEWS
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Operacioni - “Baroni i drogs”, EUROPOL: Hetimet me intensitet, t tjera arrestime s shpejti

  Pr aksionin ndrkombtar t ndrmarr s fundi nga policia greke, ka reaguar edhe EUROPOL, i cili bn me dije se deri m tani jan arrestuar 17 persona, 11 grek dhe 6 shqiptar.

  Europol thekson se rrjeti i trafikut t drogs sht shtrir n shkall t gjer, ndrsa operacioni sht udhhequr nga Greqia n bashkpunim me Belgjikn dhe Europolin. Rrjeti kishte si baz Greqin dhe shprndante drog n shum vende evropiane, duke prfituar qindra milion euro.
  Sasi t mdha kanabisi dhe kokaine jan transportuar nga kompani transporti rrugor fillimisht n Bullgari dhe Austri dhe m pas n vende t tjera. Operacioni i gjer policor sht kryer n Greqi dhe n Belgjik.

  Sipas Europol, n Greqi jan sekuestruar 698 kg kanabis ndrsa n Belgjik, 96.5 kg hashash. 15 persona jan arrestuar n Greqi dhe 2 t tjer n Belgjik. “Hetimi sht n vazhdim e sipr dhe arrestime t tjera priten n t ardhmen e afrt”, thekson agjencia evropiane Europol.

  Agjencia bn me dije n deklarat se ka mbshtetur hetimet, duke ofruar mbshtetje operative dhe ndihm ligjore, si dhe duke kryer analizat e drogs. Nj sektor i posam brenda ksaj agjencia, i specializuar pr trafikun e kokains q prej vitit 2011, ka dhn asistencn e vet n kt drejtim.

  Emri: euro.jpg

Shikime: 380

Madhsia: 37.4 KB

  ORA NEWS

 6. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  “Baroni i Ballkanit”, Klemend Balili sht zhdukur, prej 2 ditsh sht larguar nga banesa

  Pas shkarkimit nga posti i kreut t Transporteve n Sarand, Klemend Balili sht zhdukur dhe nuk ka asnj gjurm prej tij.

  “Opinion.al” shkruan se Balili sht larguar nga banesa dhe familjar t tij thon se nuk e din se ku ndodhet.

  Partia Demokratike dhe shtypi grek e akuzojn Klemend Balilin si ‘Escobari i Ballkanit’, q drejton organizatn kriminale t trafikut ndrkombtar t drogs n vendet e Europs Qndrore dhe n shtete nordike.

  Mediat greke shkruajn se Greqia ka lshuar urdhr-arresti ndrkombtar pr t, ndrsa n Shqipri ka hetime ndaj tij, por nuk arrestohet. Pr kt arsye, Shqipria i ka drguar sot nj letr-porosi Greqis pr urdhr-arrestin ndaj Klemend Balilin.

  Operacioni i policis greke sht zhvilluar n bashkpunim me DEA-n amerikane dhe ka nisur para m shum se 1 viti, ndrsa Policia Shqiptare sht njoftuar dhe ka marr pjes n hetim n muajin Mars t ktij viti.

  Syri

 8. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Kokdhima-deputetve socialist: Fatkeqsisht nuk m mbrojtt nga Saliu. Balili i Mets, jo i imi

  Emri: Untitled-1-3.jpg

Shikime: 728

Madhsia: 34.7 KB

  Ish-deputeti i Partis Socialiste Koo Kokdhima ka reaguar pr shtjen e “Baronit t Ballkanit”, q u debatua edhe dje n Parlament nga ish-Kryeministri Sali Berisha.

  Ky i fundit, akuzoi Koo Kokdhimn se ka lidhje me Klemend Balilin, i cili akuzohet se sht “Baroni i Ballkanit” pr t cilin po shkruajn mediat greke.

  N nj status n Facebook, Kokdhima shkruan sot se Balili nuk sht mbshtetur fare prej tij dhe as nuk sht eksponent i Partis Socialiste, por i Lvizjes Socialiste pr Integrim.

  Ish-deputeti i PS prmend edhe t afrmin e Klemend Balilit, Rigels Balilin i cili sht kryetar i Bashkis Delvin, pr t cilin thot se u propozua n kt post nga LSI-ja. Kokdhima sqaron gjithashtu se Balili nuk sht mbshtetur nga PS as politikisht dhe as financiarisht.

  Ja far shkruan Koo Kokdhima n Facebook:

  Shpifja e Saliut nr. 1004 pr mua Nga dita q un hyra n politik 3 vjet m par, Saliu ka br 1004 shpifje pr mua. Kam ngarkuar dy persona ti numrojne, dokumentojn dhe publikojn n nj botim t posam shpifjet m t paimagjinueshme t ktij maskarai . Dje n Parlament Saliu tha, se Klemet Balili sht emruar nga Kokdhima n detyrn e drejtorit t shfrytzimit t automjeteve n Sarand. Ai gjithashtu tha, se gjoja Klement Balili sht I afrt me mua dhe se ka finacuar Partin Socialiste n zgjedhjet e qershorit t 2013.

  Kjo prbn shpifjen e Saliut nr. 1004. Kurr nuk e kam njohur Klement Balilin, kurr nuk e kam takuar apo biseduar me kt njeri. Jam par me t vetm n inaugurimin e Hotelit tek ish-Kampi I puntorve n Sarand, ku kam qen s bashku me Kryetarin e Parlamentit, Ministrin Ahmetaj dhe nje grup deputetsh, Kryetar t Bashkive, drejtues t shtypit e gazetar. Balili nuk sht propozuar dhe as emruar si drejtor I KSHA Sarand as nga un dhe as nga Partia Socialiste. Ai, n kt detyr sht propozuar dhe vendosur nga LSI.

  Q nga majii 2013, q un jam n politik dhe asnjhr tjetr me par, Balilajt nuk e kan mbshtetur Partin Socialiste as finaciarisht, as materialisht dhe n asnj form tjetr. Nga Balilajt, un njoh prej nj viti Rigels Balilin, qysh nga qershorit i 2015. Rigelsi u vendos nga LSI si kandidatur pr kryetar t bashkis s Delvins. Me Kryetarin e Bashkis s Delvins, Rigels Balili, un kam ruajtur kontakte dhe komunikim shum t mir, si me gjith kryetart e tjer t Bashkive n Qarkun Vlor-Gjirokastr, ku un punoj.

  Kam takuar 3-4 her edhe Bako Balilin, kordinatorin e LSI pr rrethin e Delvins, kryesisht gjat fushats elektorale t 2015. Prpara vitit 2013, Balilajt nuk kan qen kurr me Partin Socialiste. Ata kan qen mbshtets t shpallur t Partis Demokratike t Sali Berishs. Shpifja nr. 1004 e Saliut ndaj meje dje n Parlament, fakteqsisht nuk u demaskua nga qeveritart e deputett e Partis Socialiste, q i njohin plotsisht t vrtetat, q un shpjegova m lart, si i din edhe t gjith banort n Sarand dhe Delvin.

  Syri

 10. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Nga Shqipria n Belgjik, tonelatat e drogs shqiptare q “mbytn” Europn

  Dokumentet e policis greke, t siguruara nga BIRN tregojn se sasi t mdha marijuane u nisn nga bregdeti shqiptar pr n Greqi, Bullgari, Maqedoni, Austri, Belgjik e vende t tjera nga ajo q konsiderohet si nj nga organizatat m t mdha narko-trafikut me baz n territorin shqiptar.

  Gjergj Erebara

  Organizata kriminale prgjegjse pr trafikimin e sasive t strmdha t marijuans dhe llojeve t tjera t drogs, financues i t cils akuzohet se sht 44 vjeari shqiptar, Klemend Balili prfshin nj numr t madh antarsh. Sipas dokumenteve t policis greke, organizata dispononte nj infrastruktur t gjer transporti, nga skafet mes t cilave droga kalohej nga Shqipria pr n Greqi te maunet dhe pikat e servisit t mauneve, ku kryhej modifikimi i strukturs s kamionve pr t fshehur drogn gjat transportit.

  Nj dokument i policis greke, i disponuar nga BIRN tregon se trafikantt prdorn nj numr t konsiderueshm kompanish fantazm, t cilat shrbyen pr t justifikuar qarkullimin e mauneve ku fshihej droga, si dhe pr t fshehur lidhjen me organizatn n rast se ndonj nga ngarkesat kapej nga policia.

  Hetimi tregon se organizats kriminale i jan kapur gjat dy viteve t fundit 2,338 kilogram marijuan dhe 23 kilogram kokain, vlera e s cils prllogaritet n s paku 6 milion euro.

  Dokumenti me numr protokolli 3008/12/15920-a’, i dats 9 maj 2016, i firmosur nga Konstandinos Panagiotopoulos, prgjegjs i Nndrejtoris greke t Antidrogs, prshkruan me detaje veprimet hetimore dhe provat e mbledhura nga policia greke dhe policit e Austris, Belgjiks, Bullgaris dhe Hollands, t cilat, n harkun kohor t dy viteve, kryen arrestime dhe konfiskime t drogs si dhe ofruan provat inkriminuese pr policin greke.

  Policia shqiptare, megjithse ka qen zyrtarisht partnere n operacion, nuk rezulton t ket kontribuar n prova. N dokumentin e referimit policor t veprs penale, ajo nuk prmendet asgjkundi.

  N nj deklarat pr gazetart n Tiran t enjten, drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Haki ako, e quajti operacionin ndrkombtar kundr grupit kriminal t udhhequr nga Balili si t sukskeshm, por refuzoi t jap detaje pr rolin q ka luajtur policia shqiptare n hetime.

  “sht nj operacion i prbashkt n bashkpunim me Agjencin Kundr Drogs (DEA) t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, me partnert tan t Policis Greke dhe disa partner t tjer t Bashkimit Europian,” tha ako.

  “sht nj nga operacionet m t suksesshme t organizuara n bashkpunim midis strukturave policore n luft kundr krimit t organizuar, “shtoi ai.

  “Operacioni” i fundit i Klemend Balilit

  Shqiptari 44 vjear, Klemend Balili, i shkarkuar t enjten nga posti si drejtor i Drejtoris Rajonale t Shrbimeve t Transportit Rrugor Sarand, akuzohet nga policia greke si financuesi i trafikut.

  Policia greke thot se skema organizative e ktij grupi kriminal ishte me “hierarki t qart nga lart – posht”, ku partneri kryesor i Balilit n Greqi ishte Gjeorgjio Alifandia.

  Ndrsa i dyshuari tjetr, Ksenofondos Anagnostopoulo funksiononte si kujdestar pr t arrestuarit e grupit dhe si prgjegjs pr sigurimin e shoferve t rinj pr transport drejt Gjermanis. Nj tjetr shqiptar me rol ky n organizat ishte Dhimitr Poti me baz n Bruksel.

  Sipas dokumenteve policore greke, Balili akuzohet si organizatori i transportit t fundit t drogs, t kapur nga autoritetet e fqinjit ton jugor.

  “N fund t prillit t vitit n fjal 2016, Klemend Balili organizoi transportin nprmjet detit nga Shqipria drejt Greqis t nj sasie t madhe kanabisi t paprpunuar (678,500 gram) n marrveshje t plot me koordinatorin e transportit Gjeorgjio Alifandi, asistuar nga Ksendofonda Anagnostopulo, t ngarkuar edhe n llogari t antarve t tjer t organizats kriminale me gjetjen e kamionve pr transportimin e sasis s narkotikve, magazinimin e prkohshm t saj n shtetin grek dhe transportimin e mtejshm t saj drejt vendeve t Evrops perndimore prmes Greqis”, thuhet n dokumentin e referimit t veprs penale.

  Droga msohet se sht nisur nga bregdeti shqiptar pran Sarands pr n bregdetin grek duke kaluar nga ana perndimore e ishullit t Korfuzit, ku sht fshehur n nj zon t pabanuar n brigjet e Greqis s veriut.

  Dy peshkatart shqiptar, Petro Dalanaj dhe Kleanth Palaj, t dy nga Saranda, respektivisht 59 vje dhe 22 vje, sipas policis greke nn urdhrat e Balilit, u nisn me nj skaf me emrin “Vasiliki” me flamur grek, m 6 maj 2016 dhe e drguan sasin prej 678 kilogramsh marijuan nga brigjet shqiptare pr n Greqi.

  T dy peshkatart transportues mbrritn n ishullin Zakinthos n ort e para t mngjesit t 8 majit 2016. Atje ata duhej t dorzonin drogn te tre antar grek t organizats kriminale, t cilt udhhiqeshin nga Gjeorgjio Alifandia. Pasi dorzuan drogn, ata vijuan rrugn me skaf n drejtim t Parts, por u arrestuan nga policia greke at dit. Brigjet e Sarands gjenden mbi 150 kilometra larg ishullit Zakinthos.

  Pyetur nga BIRN nse kan apo jo urdhr arresti t drguar nga Greqia pr Balilin, policia e shtetit nuk u prgjigj. Nj krkes e ngjashme pr Prokurorin e Prgjithshme mbeti gjithashtu pa prgjigje.

  Drejtori i Policis Haki ako, i pyetur n mnyr t prsritur nga gazetart n nj aktivitet t policis, nse personi i krkuar nga drejtsia greke Klemend Balili sht apo jo n krkim, n mnyr t prsritur refuzoi t prgjigjet.

  “Jemi n proces hetimi. E thash dhe nj her. Nuk jam i predispozuar t bj interpretim….Nuk sht n tagrin tim profesional q t bj interpretim t individve, por sht, thash edhe njher, nj nga operacionet e prbashkta m t suksesshme sidomos me (DEA) amerikan,” tha ako.

  Transportuesi

  Gjeorgjio Alifandia, 46 vje me profesion shofer, konsiderohet nga policia greke si “truri” i organizats pr procesin e transportit. Ai prshkruhet nga policia greke si bashkpuntor i ngusht i Balilit dhe si personi prgjegjs pr t marr drogn n Greqi, pr t siguruar magazinimin dhe mjetet pr transport m tej n Perndim. Ai u arrestua pasdreken e 8 majit n shtpin e tij n Nikai pran Athins, ku policia kapi edhe tre qese me rreth 50 gram kanabis gjithsej.

  Pasi t mbrrinte n Zakinthos, droga duhej t vijonte nj udhtim prej mbi 300 kilometrash n drejtim t Athins.

  N afrsi t Athins, nj kompani me emrin “Anagnostopoulos Ksenofon Monoprosopi A.E”, e cila zyrtarisht merrej me tregtin me shumic t pjesve t kmbimit, siguronte mjetet e transportit- prgjithsisht maune pr linja t largta t cilat modifikoheshin pr t krijuar hapsira pr drogn.

  Pronari i ksaj kompanie, Ksenofondos Anagnostopoulo sht arrestuar sakaq nga policia. Ai konsiderohet edhe prgjegjs pr sigurimin e heshtjes nga antar t arrestuar t organizats duke paguar familjar t tyre.

  “Ndrtimin e pjesve t kamionve me vende t veanta pr fshehjen e narkotikve gjat transportit e kishin marr prsipr Mihail Sofronas dhe Nikolaos Tasopoulos, ku realizonin vendet e veanta fshehse (kuti) n servise t kamionve q zotronin n zonn e Aspropirgos,” shkruan policia greke.

  Pikrisht kjo hallk e trafikut duket se qe prgjegjse pr “prkujdesjen” pr familjart e antarve t organizats, t cilt kishin rn n prangat e policis.

  “N shum raste arrestimesh t antarve t organizats, Anagnostopoulo dhe Alifandi, q vepronin n llogari t antarve t tjer t organizats kriminale, u drgonin shuma t ndryshme monetare t arrestuarve apo antarve t familjeve t tyre, me qllim t qart moszbulimin e strukturs s organizats kriminale,” shkruan policia greke.

  Prania e nj elementi t till si “kodi i heshtjes” mes t arrestuarve dhe antarve t tjer prbn nj tregues shtes pr nivelin e organizimit t ktij grupi kriminal.

  “Anagnastopoulo, n dijeni edhe t antarve partner t organizats i drgonte shuma t ndryshme monetare nj gruaje t panjohur me emrin “Niki”, prdoruese e nr. 69466xxxxx, e cila lidhet me Kleanthi DHIMOPOULON, t arrestuar m 30/04/2015 n Bullgari me 531 kilogram kanabis t paprpunuar si dhe me Thimio Neranxin, t arrestuar m 18/01/2014 me 1135 kilogram kanabis t paprpunuar,” thuhet n dokument.

  Lidhja belge

  Policia greke si dhe homologt e tyre n Bullgari e Austri identifikuan nj numr t konsiderueshm kompanish, t cilat zyrtarisht merreshin me transport, por q n thelb kishin aktivitet t pakt. Personi ky n organizimin e trafikut n Europn Perndimore msohet se sht shqiptari Dhimitr Poti.

  Poti, 50 vje ka vendbanim t prhershm n Belgjik ku disponon nj magazin. Pikrisht ky qe destinacioni i ngarkesave me drogn shqiptare, para se ajo t shprndahej n vende t tjera.

  Policia greke n bashkpunim me vendet e tjera, dokumentoi nj rast t ndodhur mes 2 prillit 2015 dhe 7 prillit 2015, ku nj sasi e panjohur lnde narkotike u tentua t nisej nga Belgjika pr n Oslo. Pr transportin u prdor nj kamion nn pronsin e Marta Dardhs, pronare e nj kompanie t njohur si Flowers Trans LT.

  “[Kamioni] nisi me ngarkes t ligjshme nga Greqia me destinacion t tranziti Mynih t Gjermanis n mnyr q t shkarkohet dhe t marrte nj tjetr ngarkes t ligjshme me destinacion final Oslon e Norvegjis, pasi m par, ashtu si ishte programuar do t futej n magazinn e Potit n Bruksel t Belgjiks pr t marr sasin e narkotikve pr transport,” shkruan polica Greke.

  “Transporti n fjal u anulua pasi prfundoi afati i trheqjes s ngarkes s ligjshme, por edhe pr shkak t shtjeve teknike dhe veanrisht n lidhje me lartsin e ngarkess q ishte m shum se e lejuara pr kalimin n Norvegji”, shkruan policia greke.

  Poti sht nj nga tre t dyshuarit e paarrestuar t grupit kriminal.

  BIRN

 12. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  “Celula” shqiptare n Bruksel, si trafikohej kokaina dhe hashashi n vendet e BE

  Dhimitr Poti, drejtuesi i dyt shqiptar i rrjetit t narko-trafikut me baz n Bruksel trafikoi sasi t mdha kanabisi dhe kokaine n vendet e BE-s, ndrsa ishte nn hetim prej vitit 2012 nga Prokuroria shqiptare.

  M 19 prill 2015, nj “shofer” grek u ndalua n Britanin e Madhe, pasi n kamionin e transportit ndrkombtar t drejtuar prej tij u gjetn 23 kilogram kokain. Hetimet pr kt ngarkes zbuluan se kokaina po trafikohej pr llogari t Dhimitr Potit, nj 50 vjear shqiptar i lindur n Kuks dhe banues n Bruksel, q sipas policis greke sht njri prej drejtuesve t organizats s narko-trafikut mes Shqipris dhe Greqis, me shtrirje thuajse n t gjith Europn.

  Dokumentet e policis greke, t siguruara nga BIRN tregojn se Dhimitr Poti kishte nj rol ky n organizat. Ai kujdesej pr trafikimin e drogs n vendet e Europs Perndimore, organizonte dhe koordinonte marrveshje me rrjete t tjera t krimit ndrkombtar dhe lehtsonte aktivitetin prmes magazinimit dhe trafikimin e sigurt t narkotikve nga Brukseli.

  I shpallur n krkim nga Greqia, Dhimitr Poti u arrestua t enjten n Bruksel bashk me vllan e tij. Prmes deklaratave pr median, policia belge dhe Europol konfirmuan dy arrestimet dhe sekuestrimin e 96.5 kilogramve hashash si pjes e ktij operacioni.

  Bashk me dy vllezrit Poti, numri i shqiptarve t arrestuar si pjes e rrjetit t drogs shkon n gjasht. Klement Balili, biznesmen dhe zyrtar i shkarkuar i administrs n Sarand sht shqiptari i shtat i shpallur n krkim nga policia greke, por q nuk sht arrestuar ende nga autoritetet shqiptare.

  Europol-agjencia e zbatimit t ligjit t Bashkimit Europian tha prmes nj deklarate t premten se rrjeti me baz n Greqi dyshohet se ka prfituar qindra milion euro prmes trafikimit t drogs n drejtim t disa shteteve t Europs.

  “Sasi t mdha kanabisi dhe kokaine u transportuan prmes kompanive t transportit rrugor, t regjistruara n Bullgari dhe Austri, t cilat shrbyen si kompani maskimi,” thuhet n deklaratn e Europol.

  Dhimitr Poti, i akuzuar nga policia greke si nj nga krert e narko-trafikut zotronte dy kompani t tilla fasad dhe nj magazin n zonn Zaventem t Brukselit-nj stacion i rndsishm i drogs n rrugtimin e saj drejt Europs Perndimore.

  Personazh n hije n Shqipri, emri i Potit nuk ka qen megjithat i panjohur pr autoritetet shqiptare t drejtsis. Q prej vitit 2012, Dhimitr Poti ka qen nn hetim nga Prokuroria e Tirans pr “pastrim t produkteve t veprs penale”; hetim i cili dshtoi t prodhonte nj rezultat pr drejtuesin e njrit prej rrjeteve m t fuqishme t trafikut t drogs.

  “Celula belge” e rrjetit

  Gjat vitit 2014, Dhimitr Poti sht br pronar i dy kompanive t transportit ndrkombtar me baz n Bruksel t Belgjiks dhe Blagoevgrad, qytet n jugperndim t Bullgaris. M par, ai kishte regjistruar kompanin “Chim Prod” n Shqipri n mars t vitit 2008, por e kishte likujduar dhe mbyllur dy vjet m pas.

  Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojn se m 21 janar 2014, Dhimitr dhe Xhevahir Poti themeluan n Bruksel kompanin “RDGL Group” me adres n rrug Brixtonlaam t zons periferike Zaventem. Sipas regjistrit belg t kompanive, “RDGL Group” kishte nj kapital prej 18 600 eurosh.

  Nnt muaj pas themelimit t kompanis n Bruksel, n shtator 2014, Poti ka marr n zotrim paketn e aksioneve t kompanis bullgare “Friends Trans LTD” me seli n Blagoevrad t Bullgaris. Sipas dokumenteve t policis greke, kto kompani prdoreshin si “fasad” pr maskimin e trafikut t drogs.

  Kamioni i kapur me 23 kilogram kokain n Britanin e Madhe zotrohej nga dy kompani; koka e tij i prkiste shoqris greke “Focus International” me pronar Vasilio Thimi, ndrsa rimorkiatori i prshtatur pr drogn ishte pron e “Friends Trans LTD” t Dhimitr Potit.

  Kjo sht e vetmja sasi kokaine q i sht kapur ksaj organizate, pavarsisht se hetimi i prbashkt mes policis greke, DEA-s amerikane dhe Europolit ka pasur t dhna pr trafik n sasi t mdha t kokains n vendet e BE.

  N dokumentet e policis greke, Dhimitr Poti akuzohet edhe pr dy episode t tjera t trafikimit t lndve narkotike me vler n mijra euro. Sipas tyre, mes datave 2 dhe 7 prill 2015, antart e organizats tentuan t trafikonin me urdhr t Dhimitr Potit dhe dy bashkpuntorve t tij grek, Thoma Aleksaki dhe Ksenofonda Anagnostoupolu nj sasi t panjohur lndsh narkotike nga Belgjika drejt Oslos s Norvegjis, por ngarkesa u anullua.

  Sipas policis greke, transporti do t kryhej prmes nj kompanie n pronsi t Marta Dardhs me seli n Bullgari, ndrsa nj ngarkes e ligjshme do t udhtonte nga Greqia drejt magazins s Potit n Bruksel ku ndodhej lnda narkotike.

  “Transporti i planifikuar u anulua, pasi prfundoi afati i trheqjes s ngarkes s ligjshme, por edhe pr shkak t shtjeve teknike n lidhje me lartsin e ngarkess, q ishte m shum se e lejuara pr kalimin n Norvegji,” thuhet n dokument.

  Emri i Potit del n nj rast tjetr trafikimi t dats 8 prill 2016, ku antar t organizats dorzuan nj kamion transporti t modifikuar me vende t fshehta pr drog n magazinn e Potit, ndrsa ngarkesa iu dorzua bashkpuntorve “t panjohur” t rrjetit n Berlin t Gjermanis, n zonn e quajtur Konstandinopoja e vogl.

  Haralambo Paciavura, njri prej antarve t rrjetit i tha policis greke se prmes skems s msiprme ka trafikuar sasi t mdha t kanabisit t paprpunuar n drejtim t Holands, prmes vendeve t Bashkimit Europian.

  “Thuajse 250 kg do here, me qllim lvizjen e tyre t mtjeshme n vendin e siprprmendur t importit,” ka thn ai.

  N njrin prej rasteve, n kthim nga Holanda, Paciavura ka transportuar drejt territorit grek nj sasi t panjohur kokaine, t ciln ua dorzoi disa njerzve me shtetsi shqiptare.

  Tre vitet e hetimit shqiptar

  M 14 mars 2008, Dhimitr Poti regjistroi n Shqipri kompanin “Chim Prod”, me aktivitet import-eksporti, tregti me shumic dhe pakic t mjeteve motorike dhe barnave farmacuetike. Por t dhnat e Qendrs Kombtare t Regjistrimit, QKR dhe t nj hetimi t mvonshm t Prokuroris shqiptare tregojn se kjo kompani shrbeu si kopertur pr transfertat e dyshimta t parave nga Greqia drejt Shqipris, se sa pr ndonj aktivitet real. [Kliko ktu pr ekstraktin e Chim Prod]

  N shtator 2015, kur Dhimitr Poti ishte n hetim pr trafik droge n Greqi, ministria greke e Drejtsis i krkoi autoriteteve shqiptare t dhna pr disa transferta t dyshimta parash q 50 vjeari i kishte kryer gjat viteve 2007-2009.

  Sipas letr-porosis s autoriteteve greke, Dhimitr Poti kishte transferuar n llogarit e kompanis “Chim Prod” n Tiran 826 mij euro, t ndara n: 160 mij euro t transferuara m 3 gusht 2007, 80 mij euro m 31 dhjetor 2008, 220 mij euro m 2 prill 2009, 266 mij euro m 19 prill 2009 dhe 100 mij euro t transferuara m 1 shtator 2009.

  Prmes letr-porosis, autoritetet greke krkojn informacion nse Dhimitr Poti sht dnuar ose jo nga nj gjykat e Republiks s Shqipris pr veprn penale t “pastrimit t produkteve t veprs penale” pr pes transaksionet e msiprme t parave.

  Ltr-porosia greke zbulon gjithashtu se Prokuroria e Tirans kishte regjistruar nj procedim penal kundr Dhimitr Potit n vitin 2012, me numr 5915 pr t njjtn vepr penale, por prfundimi i ktij hetimi ishte i paqart.

  Autoritetet greke u krkojn homologve n Shqipri nse hetimi i prokuroris ka arritur t vrtetoj q Dhimitr Poti ka kryer ose jo pastrim parash apo nse sht zbuluar burimi i parave t transferuara apo nse tranfertat jan deklaruar pran zyrs s Tatimeve.

  Pasi sht prdorur pr 5 transaksionet financiare me vler 826 mij euro, kompania “Chim Prod” e Dhimitr Potit ka qen e padobishme. T dhnat n QKR tregojn se m 13 prill 2010, administratori Poti ka emruar nj likujdator pr kompanin n Shqipri dhe e ka mbyllur at.

  Letr-porosia i ka kaluar Prokuroris s Tirans pr t kryer veprimet proceduriale t nevojshme, por fati i procedimit me numr 5915 i nisur prej vitit 2012 kundr Dhimitr Potit mbetet i paqart.

  E pyetur nga BIRN pr rezultatin e ktij, Prokuroria refuzoi t jepte nj prgjigje.

  BIRN

 14. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqiptar

  PD: Tahiri ndihmoi Balilin t arratiset, t largohet nga detyra

  Emri: Arben-Ristani-847x477.jpg

Shikime: 463

Madhsia: 29.0 KB

  Partia Demokratike, me an t sekretarit t prgjithshm Arben Ristani akuzoi ministrin Saimir Tahiri se ka ndihmuar Klemend Balili q t arratiset. Sipas Ristanit, ndonse pjesa me e madhe e antarve t organizats jan arrestuar, policia e shtetit nuk ka br asnj prej atyre deklaratave zyrtare t saj. Ai tha se Tahiri duhet t largohet nj or e m par nga detyra dhe t nis nj hetim i plot pr lidhjet e tij kriminale.

  Deklarata e plot

  Sot sht dita e katrt e arratisjes s Klement Balilajt i akuzuar si nj prej krerve t trafikut ndrkombtar t drogs, ndrkoh q paturpsisht Tahiri doli e foli pr suksese. Tahiri ishte prjashtuar nga ky aksion ndrkombtar, i organizuar nga policia greke, nga DEA amerikane dhe polici t vendeve t tjera t BE-s, pr shkak t lidhjeje t drejtprdrejta me at q u quajt nga mediat dhe CNN si Eskobari i Ballkanit.

  E megjithat Tahiri, Rama dhe krert e tyre t policis u bn pjes e ktij aksioni duke e dmtuar at, duke ndihmuar njeriun e tyre, Kelement Balili, ti shptoj krkimit, duke e ndihmuar t arratiset. Qndrimet kontradiktore t policis, pr hetimin e organizats kriminale tregojn se ata jan kompromentuar pr shkak t lidhjeve t Balilajve me drejtues t lart politik n vend, me Tahirin n veanti.

  Ndrkoh q policia greke ka nxjerr urdhr ndalimi duke prmendur me emr dhe mbiemr, Klement Balilajn, i njohur me pseudonimin Keli, si nj prej krerve t trafikut ndrkombtare t drogs, Policia shqiptare nuk e di nse ky person sht apo jo nn hetim.

  Ndonse pjesa me e madhe e antarve t organizats jan arrestuar, policia e shtetit nuk ka br asnj prej atyre deklaratave zyrtare t saj, ku ajo mburret pr gjoja suksese n bashkpunim me partnert ndrkombtar, si vrapoi ta quante n fillim t publikimit t t dhnave. Dhe e gjitha kjo ka vetm nj shpjegim.

  Autoritetet shqiptare jan prjashtuar nga hetimi pasi jan vrtetuar lidhjet e Balilajt me politikan t lart dhe sht vrtetuar mbrojtja q i japin atij drejtuesit e policis s shtetit n trafikun e drogs. Lidhja dhe mbrojtja q Klement Balilaj ka, quhet Saimir Tahiri. sht ky ministr, i njohur si mburoj e trafikantve dhe e krimit prej tre vitesh, nga Viluni, te Habilajt, nga Durim Bami te Shullazi, nga Marku te Arben Frroku, e s fundmi tek eskobari Balili.

  Lidhjet e Saimir Tahirit me bandat kriminale dhe organizatat e narkotrafikut jan tashm t njohura edhe nga partneret tan europian dhe amerikan. sht emergjente q ai t largohet nj or e m par nga detyra, e nj hetim i plot e i gjithanshm t nis pr lidhjet e tij kriminale.

  Shqip

 16. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  Dosja penale e Klement Balilit n polici sht e pastr

  Nuk figuron as arrestimi n 2006-n dhe as kallzimi i Bashkis s Sarands

  Dosja e Kelmend Balilit n policin e shtetit dhe sistemin TIMS sht e pastr.


  ABC News ka arritur t kontrolloj dosjen personale t biznesmenit Balili, e cila ndodhet e regjistruar n mnyr elektronike. Nga kqyrja e kyre t dhnave, n formn e kartels personale, Balili rezulton i pastr dhe i pa shoqruar ndonjher n policine e shtetit apo i proceduar penalisht. Nuk dihet se kush ka ndrhyr n kt faqe, pr t fshir apo mos hedhur t dhnat e arrestimit t tij n korrik t 2006. Ku sht arrestuar s bashku me dy inspector policie pr akuzn e trafikut t 750 kg drog, por q m pas, akuzat ndaj tij jan pushuar me urdhr t prokuroris. Por pavarsisht pushimit t akuzave, n sistem duhet t ishte e regjistruar rasti i procedimit, arrestimit apo edhe pushimit. Pr Balilin nuk figuron n kartel edhe kallzimi penal i Bashkis s Sarands pr ndrtimin t paligjshm t kompleksit turistik “Santa Quranta”, ku kompania e tij dhe ai vet personalisht jan kallzuar nga ish-kreu i bashkis tashm me detyrn e zv.ministrit t brendshm. Por pavarsisht se sht detyrim ligjor, q n kt kartel t evidentohen kto raste, pr Kelmend Balilin nuk ka asnj t dhn pr t kaluarn e tij penale. Ndryshe ndodh me shtetasit e tjer shqiptar, ku pr do kallzim, shoqrim apo informacion tjetr agjentt e policis i hedhin n progarmin e sistemit TIMS.

  Nga ana tjetr, ABC Nes ka msuar se Kelmend Dalipi udhtimin e fundit nga Shqipria e ka br m 18 prill t ktij viti duke kaluar n ort e par t mngjesit n Kosov nga ku sht kthyer n dark. Pr t vazhduar po me nj udhtim brenda dits m 10 prill po n Kosov dhe me pas m 22 mars pot ktij viti ka kaluar n Malin e zi, nprmjet piks s kalimit kufitar t Muriqanit dhe sht kthyer brenda dits. Por pavarsisht se nuk figuron q ka kaluar zyrtarisht me dokumentin e tij personal n pikat e kalimit kufitar t Shqipri, Kelmend Balili pr policin sht n arrati. Pr kt fakt, policia e shtetit n sistemin TIMS me dat 11 maj, ka hedhur n system emrin e Kelmend Balilit. Duke njoftuar t gjith pikat e kalimit kufitare, se nse paraqitet ky shtetas pr t dal apo hyr n territorin shqiptar t njoftohet shefi I kirimit t organizuar pran policis s shtetit. Ky njoftim, thuhet n kartel, t bhet pr shkak se duhet t merret n pyetje pr llogari t procedimit penal ky dyshohet se sht prfshir n trafikun ndkrombtar t drogs.

  Pr kt procedim, n Greqi jan arrestuar 13 shtetas greke dhe dy shtetasit shqiptar Petro Dalanaj dhe Kleanthi Palaj. Si pjes e ktij rrjeti n Belgjik jan arrestuar dy vllezrit nga Kuksi, Dhimitr dhe Xhevahir Poti.

  ABCNEWS

 18. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  Takimi - Berisha -zv/administratorit t USAID: Qeveria i dha mundsi Eskobarit t Ballkanit t arratisej

  Emri: berisha-ata-655x356.jpg

Shikime: 375

Madhsia: 29.5 KB

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka pritur n nj takim, ndihms administratorin e USAID pr Evropn dhe Euroazin, Thomas O’ Melia, i shoqruar nga ambasadori amerikan n Tiran, Donald Lu.

  Gjat biseds u diskutua pr reformn n drejtsi, pr t ciln Berisha shprehu mirnjohjen pr mbshtetjen e amerikanve n kt drejtim. Berisha theksoi se reforma sht jetike pr vendin n rrugn e integrimit.

  Gjat biseds, Berisha u shpreh se reforma u shty dhe u ngadalsua shum “pasi Edi Rama, duke i br vendit nj dm shum t madh, refuzoi konsensusin dhe doli me tezn se n Shqipri nuk sht punuar ndonjher me konsensus, n nj koh q do reform e madhe n kt vend, n kto 25 vite, sht br vetm me konsensus”.

  Ish-kryeministri theksoi se tashm palt jan ulur dhe po punojn me njra tjetrn dhe shprehu besimin se do ecet drejt finalizimit t saj.

  N kt takim Berisha theksoi gjithashtu se problemi m kardinal me t cilin sot prballet vendi sht krimi i lidhur me nivelet m t larta t qeveris, i cili po rrnon do dit reputacionin e Shqipris dhe q krcnon si stabilitetin e vendit ashtu dhe progresin drejt BE-s.
  Berisha u ndal edhe tek rastin i Klemend Balilit n Sarand, duke i thn zyrtarit amerikan se ai u lejua qllimisht t arratisej nga vendi, ndrsa konsiderohet nga mediat greke si Eskobari i Ballkanit.

  Berisha: Autoritetet policore shqiptare, pas ktij lajmi, u than shqiptarve se prej disa muajsh, ata, s bashku me partnert, po e hetonin kt rast ndrkoh q Klement Balilit i dhan t gjitha mundsit pr t ikur nga Shqipria, dhe pasi prcolln jasht vendi u than se nuk kishte asnj problem.

  Sipas zyrs s shtypit t Berishs, ai theksoi gjithashtu qeveria ka bashkpunuar me kriminel si Emiljano Shullazi dhe Arben Frrokut, pr t cilt, u shpreh se u denoncuan publikisht nga ambasadori Donald Lu.

  Pr t gjitha kto, Berisha tha se “bashkpunimi n fushn e zbatimit t ligjit me qeverin amerikane sht jashtzakonisht i rndsishm”.

  ORA NEWS

 20. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  Ristani: Shqipria u prjashtua nga aksioni antidrog i DEA-s, Tahiri ndihmoi Eksobarin

  Pr opozitn, policia shqiptare ishte e prjashtuar nga aksioni ndrkombtar pr trafikut e drogs i nisur n Greqi dhe e prfshir edhe DEA amerikane.
  Sekretari i Prgjithshm i PD-s, Arben Ristani tha se autoritetet policore shqiptare me n krye Saimir Tahirin nuk bn gj tjetr vetm sa ndihmuan Klemend Balilin q t arratisej.

  Ristani: Tahiri ishte prjashtuar nga ky aksion ndrkombtar, i organizuar nga policia greke, nga DEA amerikane dhe polici t vendeve t tjera t BE-s, pr shkak t lidhjeje t drejtprdrejta me at q u quajt nga mediat dhe CNN si Eskobari i Ballkanit.

  E megjithat Tahiri, Rama dhe krert e tyre t policis u bn pjes e ktij aksioni duke e dmtuar at, duke ndihmuar njeriun e tyre, Klement Balili, ti shptoj krkimit, duke e ndihmuar t arratiset. Qndrimet kontradiktore t policis, pr hetimin e organizats kriminale tregojn se ata jan kompromentuar pr shkak t lidhjeve t Balilajve me drejtues t lart politik n vend, me Tahirin n veanti.

  Teksa autoritetet greke e kan shpallur n krkim Balilin, Ristani tha se policia shqiptare nuk e di ende nse sht person nn hetim dhe kjo vjen sipas tij, vetm pr nj arsye; lidhjet e ministrit me bandat e krimit.

  Ristani: sht ky ministr, i njohur si mburoj e trafikantve dhe e krimit prej tre vitesh, nga Viluni, te Habilajt, nga Durim Bami te Shullazi, nga Marku te Arben Frroku, e s fundmi tek Eskobari Balili. Lidhjet e Sajmir Tahirit me bandat kriminale dhe organizatat e narkotrafikut jan tashm t njohura edhe nga partneret tan evropian dhe amerikan.

  N fund, opozita thot se sht emergjente q ai t largohej nj or e m par nga detyra.

  ORA NEWS

 22. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Corriere della Sera: Trafikanti Klement Balili, bnte trafik pr llogari t pushtetarve shqiptar

  Corriere della Sera: Jeta mondane e Klemend Balilit n Milano , ku organizata ishte mjaft aktive

  Emri: klement-balili.jpg

Shikime: 548

Madhsia: 151.4 KB

  E prditshmja italiane Corriere della Sera ka publikuar sot artikullin me titull; Droga, gjuetia e madhe n Europ n krkim t Eskobarit t Ballkanit.

  Kelmend Balili sht nj menaxher shteti, nj njeri i besueshm i qeveris shqiptare, shkruhet n hyrje t ktij artikulli. Mbi 7 ton marijuan t sekuestruar n nj gomone n brigjet e Greqis ishin t destinuar t mbrrinin n Itali, fillimisht n Salento e m pas drejt Milanos ku mimi i drogs rritet 700-800 euro pr kg.

  Sipas Policis Financiare italiane, marijuana e importuar kushton reth 1000 euro pr kg, e trafikantt preferojn qytetin e Milanos si destinacionin final pasi ktu mimi rritet 700-800 euro pr kilogram.

  N krye t organizats t ksaj ngarkese droge e t dhjetrave t tjera, shkruan Corriere della Sera, ka nj t dyshuar i pagzuar si Eskobari i Ballkanit dhe i krkuar n gjysmn e Europs.

  Dit m par, thuhet n artikull, DEA, agjensia Federale Amerikane Antidrog, ka ngritur kritika t thella mbi nivelin e prfshirjes mes aparatit qeveriss shqiptar e trafikantve. Madje nuk sht zgjidhur ende skandali i Dritan Zaganit, policit q me hetimet e tij kishte mbrritur mjaft pran Ministrit t Brendshm shqiptar, por q u burgos e m pas u detyrua t largohet nga vendi, nga frika e vizits s nj vrassi me pages.

  Sipas burimeve investigative, shkruan Corriere della Sera, Klemend Balili, gjat ktyre viteve sht par disa her n Milano, si pr takime zyrtare e prestixhoze pr shkak t profesionit t tij, si dhe n takime informale me bashkatdhetar t tij n qytetin e Milanos e n provinc.

  Sipas nj zyrtari t policis italiane klani i shqiptarve t drogs, sht mjaft aktiv n zonn e Abbiategrasso (komun n Milano). Nuk zotrojn kontrollin e plot t ktij territori, por jan mjaft t prfshir. Klani i shqiptarve sht gjihashtu dhe mjaft i pranishm n provincn e Paveses.

  Sipas Corriere della sera, Klemend Balili preferonte t kalonte koh n Milano npr Galeri, (Galeria Vittorio Emanuele II n Milano sht nj zon tregtare me dyqane mjaft elegante e t shtrenjta e quajtur ndryshe dhe si salloni i borgjezis s lart milaneze), n dyqanet e rrugs Vercelli si dhe n ndalesat n Porta Venezia e Sheshi i Republiks.

  Q n drejtsin shqiptare, dika nuk funksion sht fakti i njohur, shkruan e prditshmja italiane, kriminelt mjaft pran arrestimit nga investiguesit e huaj, lajmroheshin n koh e arratiseshin duke mos u gjetur m. E konsideruar si Kolumbia e Europs, pr prodhimin e lnddve narkotike, rafinerive t saj e klaneve q bjn miliona me drogn, Shqipria jeton nj luft t egr mes shrbimeve sekrete e qeveris. T part akuzojn t dytt pr autorizime ilegale t prgjimeve, fal instrumentave t prodhuara nga nj shoqri italiane, e q kalonin prmes kanalit diplomatik italian, drejtuar nga Anna Poggi, q koordinonte punn mes forcave t Interpolit. Pas shprthimit t skandalit Zagani, shkruan gazeta italiane, Anna Poggi u largua nga Ministria e Brendshme italiane e rasti i saj mbart me vete disa pyetje; Cfar dinte mbi Zaganin? Cili sht raporti i saj me Tirann? far i mban pran politikant kryesor shqiptar me disa funksionar italian?

  Kto pikpyetje prfundon artikullin Corriere della Sera mund t gjenerojn zhvillime investigative e zbulimin e pranis s nj sistemi t artikuluar. Dhe e gjitha kjo ndsa droga vazhdon t kaloj nga Shqipria, pas nj ndalese n ishujt greke, e pr t mbrritur drejt Italis, duke u ngarkuar m pas n kamione pr tu shprndar n Milano.

  ORA NEWS

 24. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  Trafiku i drogs - CNN grek: Urdhr-arresti pr Kelmend Balilin, krkesa brenda 48 orve

  Greqia ka lshuar nj urdhr-arresti ndrkombtar pr biznesmenin nga Saranda Klemend Balilin.

  Lajmi bhet i ditur nga CNN n gjuhn, greke sipas t cilit, urdhr-arresti ndrkombtar pritet t mbrrij n Shqipri brenda 48 orve t ardhshme. Megjithat, policia shqiptare nuk e ka konfirmuar ende urdhr-arrestin n fjal.

  CNN grek shkruan se shqiptari rezulton t jet karteli m i madh i drogs n Evropn. Urdhri pr arrestimin e tij, pritet t shprndahet n t gjith Evropn, ndrsa nj kopje sipas tv n fjal pritet t’i drgohet autoriteteve shqiptare. N ditt n vijim, pritet t drgohet edhe kopja e t gjith dosjes hetimore.

  Pasi urdhri t mbrrij n Shqipri. CNN greke shkruan gjithashtu se hetimet po vazhdojn edhe pr llogarit bankare t tij, pasi dyshohet se Balili ka llogari bankare n 10 vende t Evrops.

  Balili dyshohet se sht prfshir n nj nga rrjetet m t mdha t trafikut t drogs n Evrop, hetimet pr t cilin kan nisur n Greqi dhe me prfshirjen e DEA-s amerikane. Mediat greke e kan cilsuar at si “Eskobarin” e Ballkanit.

  ORA NEWS

 25. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  FOTOT/ Banda e ‘Escobarit’, ja vllezrit Poti arrestuar n Belgjik

  Vllezrit shqiptar Dhimitr Poti dhe Xhevahir Poti jan arrestuar t martn n Belgjik si pjes drejtuese e organizats ndrkombtare t drogs t “Escobarit t Ballkanit”, goditur s fundi n Greqi.

  Emri: dhimiter-poti-me-vellane.jpg

Shikime: 496

Madhsia: 111.4 KB
  Vellezerit Poti

  Dy vllezrit Poti, fotot e te cileve u publikuan nga Report TV jan nn hetim dhe nga policia e prokuroria shqiptare prej 2015 ku n nntor drejtsia greke krkoi informacion pr firmn CHIM PORD n pronsi t Dhimitr Potit.

  4 transferta t dyshimta drejt Greqis n afro 1 milion euro habitn policin Greke e cila krkoi informacion pr firmn, administratorin e saj dhe gjendjen gjyqsore.

  N belgjik vllezrit Poti jan prangosur n kushtet e flagrancs me 100 kg cannabis dhe afro 20 mij euro bjn me dije burime pr Report Tv.

  Por kjo nuk sht akuza e vetme ndaj tyre, pasi dyshohet se nn kryesimin e Dhimitr Potit grupi i tyre kish krijuar kompani fiktive transporti me qendr n Bullgari dhe filial n Greqi e Belgjik.

  Panorama

 27. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 28. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Qeveria e Rilindjes s Mafies: Trafikanti Klement Balilaj "arratiset" nn hundn e shtetit shqi

  ‘Escobari’/ Arrestohet n Belgjik shqiptari “Walter” me vllan

  Ndrkoh q n Shqipri policia deshtoi me gjetjen e t akzuuarit si “Escobari i Ballkanit”, pasi Klemend Balili nuk u gjet n banes, policia belge ka prangosur shqiptarin tjetr me pseudonimin “Walter” q bashk me vllan drejtorin rrjetin e trafikut n Belgjik.

  Gazeta ‘shqiptarja.com’ shkruan sot se vllezrit Dhimitr Poti dhe Xhevahir Poti jan arrestuar t martn nga agjentt e Europol, t cilt jan t prfshir n hetimin pr organizatn e drogs.

  Msohet se arrestimi i dy vllezrve nga Saranda sht konfirmuar zyrtarisht edhe nga Europol.

  N kohn e ndalimit ata nuk kan br rezistenc. Dy vllezrit Poti akuzohet se jan njerzit e afrt t “Escobarit” shqiptar.

  Panorama

 29. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  “Tahiri n kulmin e marrdhnies me krimin, fshin nga kartela e Balilit, krimet e mparshme”

  Kreu i Departamentit t Rendit dhe Siguris n PD, Enkelejd Alibeaj, deklaroi sot se “n karteln e Klement Balilit jan hequr krimet dhe precedentt e mparshm.”

  “Klement Balili, i krkuar pr trafik ndrkombtar droge nga gjysma e Europs dhe nga DEA amerikane, i emruar drejtor i transportit rajonal t Sarands nga Edi Rama, – tha Alibeaj para medias, – jo vetm kishte mbshtetjen e nevojshme politike e qeveritare pr biznesin e tij kriminal, por shrbimet dhe favoret e Saimir Tahirit ndaj tij kan arritur kulmin me pastrimin e t kaluars s tij kriminale.

  Esht zbuluar se jan hequr n kartelen e Balilit krimet e precedentt e mparshm.

  I shpalluri n krkim ndrkombtar, i konsideruar nga CNN si eskobari i Ballkanit, rezulton me nj t shkuar t pastr, edhe pse n vitin 2006 u kap me 750 kilogram drog, edhe pse Bashkia Sarand e ka kallzuar pr ndrtim pa leje, edhe pse ka pasur probleme t tjera dhe konflikte pr t cilat sht denoncuar.

  Saimir Tahiri ka futur duart n karteln e Balilit duke ia fshir t gjith precedentt.

  Esht kjo arsyeja pse Policit e vendeve fqinje dhe DEA amerikane nuk kishin besim tek autoritetet shqiptare dhe i prjashtuan nga aksioni ndrkombtar, pasi e dinin se Balili kishte lidhje t forta me qeverin.

  Saimir Tahiri ka dal kshtu zbulur n lidhje t gjithanshme me krimin me trafikun e drogs. Duke ofruar jo vetm imunitet, paprekshmri, vnie n dispozicion t pikave kye t policis e t kufirit, e duke ndihmuar n arratisjen e Balilit, por duke e nxjerr eskobarin e Ballklanit edhe t pastr, pa asnj krim t mparshm.

  Ky inkriminim i ministrit t brendshm sht nj rekord i zi n shkall botrore, dhe Tahiri sht sot n syt e shqiptarve dhe ndrkombtarve i provuar me lidhje t thella e t do lloji me krimin e trafikun e drogs.

  Nuk mjafton m largimi i tij nj or e m par nga detyra.

  Ai duhet t hetohet e t shkoj para drejtsis pr t gjitha rastet e shrbimit q ka kryer ndaj bandave, ndaj Balilit, Habilajve, Shullazit, ” prfundoi Alibeaj.

  Syri

 31. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  Intervista - Pse u arratis Klemend Balili? Ministri Tahiri sqaron!

  Emri: tahiri1-1-655x356.jpg

Shikime: 392

Madhsia: 28.1 KB

  Ministri i Brendshm, Saimir Tahiri thot se nuk ka ende nj mandat arresti pr Klemend Balilin, emr tejet i prfolur n mediat greke ditt e fundit, i akuzuar si baron droge.

  Gjat nj interviste pr Top Story, Tahiri tha se politika shqiptare po abuzon me kt shtje.

  Ministri deklaroi se prokuroria nuk ka lshuar urdhrin e arrestimit ndaj tij, duke shtuar se pretendimi se ai sht arratisur me ndihmn e policis sht banale.

  Pjes nga intervista:

  -Pse policia vonoi disa dit t bnte nj aksion pr arrestimin e Balilit, duke i dhn mundsin t arratisej?

  Saimir Tahiri: Ky sht rasti i radhs ku abuzimi sht aq i madh sa t dallosh t vrtetn nga ato q trillojn nga SHQUP-i. Sipas tyre, un jam kryekrimineli dhe t gjith ata q arrestohen kan njohje me mua. Nuk e thon kurr q Policia e Shtetit i ka arrestuar.

  – Policia i shkoi n intervist dhe dshtoi ta arrestonte, ndrsa ai sot nuk dihet ku sht?

  Saimir Tahiri: Policia i ka br krkesa t prditshme Prokuroris dhe intensive pr ta arrestuar at njeri. Megjithat nj njeri nuk mund t arrestohet vetm pse flet media. Prgjigjen pr kt mund ta jap ai institucion, por Policia i ka krkuar gjithnj arrestimin e tij, sepse potenciali pr largim ishte i madh.

  Nse m pyesni mua tani, u bn 10 dit q kur doln lajmet e para, ndaj dhe sht shum e vshtir q policia t’i qndroj nn vzhgim atij. Policia po bn detyrn e vet dhe duhet ta lm t bj punn e vet.

  sht nj prej punve m t gjera q kemi br n t gjith historikun e lufts son antitrafikant. Jemi trsisht t angazhuar pr ta uar prpara kt pun me partnert dhe i kemi ftuar vet, prfshi DEA-n. Ndihma jon ndaj tij pr t’u arratisur sht aq banale, sa sht e pabesueshme.

  -A ka mandat arresti ndaj tij?

  Saimir Tahiri: Deri m tani, sa di un jo. Nuk mund t arrestohet dikush nse nuk e thot prokurori. Pra nuk ka pasur nj dshtim t policis pr ta arrestuar. Pasi doli n lajme se ai nuk shkonte m n pun, policia bri verifikimet paraprake pr ta mbajtur nn mbikqyrje.
  Pr detajet duhet t pyesni Prokurorin, sepse e udhheqin ata hetimin. Masat e policis vazhdojn pr arrestimin e tij. Hetimet pr kt shtje jan pr t’u pasur zili, q qeveria e kaluar nuk do ta kishte br kurr. Kta duan t sulmojn do sukses q arrin policia, i sht br tradit.

  – U akuzua edhe nj ish-kolegu juaj, Koo Kokdhima, se kishte pasur lidhje dhe njohje me Balilin?

  Saimir Tahiri: Un kam nj vlersim timin lidhur me kt shtje, q duhet ta ndaj me ju sa i takon atyre q arrestohen, dhe q t gjith prpiqen t’u gjejn tesern e partis atyre q shkelin ligjin. Un arrestoj kto q shkel ligjin, pa u interesuar pr tesern. T kujtdo partie n Shqipri qofshin, kjo nuk do t thot q partia sht e kriminalizuar.

  Ne duhet t msohemi t shkojm me kriminalizimin deri aty ku mban realisht kjo histori. Njerzit duhet t mbajn prgjegjsi personale pr at q bjn dhe duhet t msojm publikun q t mos fajsohet nj parti e gjith pse kapet nj person. Kjo nuk ka t bj me vendimmarrjen. Partit duhen vlersuar pr at q bjn me vendimmarrjen politike. Ne duhet t’ua japim prgjegjsin atyre q e kan, e q nuk i prgjigjen pritshmris s qytetarve.

  ORA NEWS

 33. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  "Eskobari i Ballkanit" - Mbrrin nga Greqia urdhri i arrestit ndrkombtar pr Balilin

  Ka mbrritur nga autoritetet greke urdhri i arrestit ndrkombtar pr Klemend Balilin, i cili akuzohet nga autoritetet greke pr trafik droge.
  Burime nga policia bjn t ditur se urdhri i arrestit ndrkombtar ka mbrritur rreth ors 16:30 dhe iu drgua Prokuroris s Prgjithshme.
  Lajmi pr mbrritjen e urdhr arrestit sht konfirmuar nga burime t Policis s Shtetit, vetm nj dit pasi mediat n Greqi publikuan lajmin se autoritetet greke lshuan nj urdhr-arresti ndrkombtar pr biznesmenin nga Saranda Klemend Balilin.

  Kelmend Balili tashm sht shpallur zyrtarisht n krkim ndrkombtar dhe kjo do t thot se q nga ky moment ai sht n krkim dhe sapo t identifikohet do t arrestohet.

  Nj dit m par CNN n gjuhn greke shkruante se shqiptari rezulton t jet karteli m i madh i drogs n Evropn.

  ORA NEWS

 35. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  “Escobari i Ballkanit”/ Mediat greke zbulojn detaje ‘pikante’ pr Balilin

  Mediat greke kan publikuar sot fakte t reja lidhur me akuzat ndaj Klement Balilit, t cilsuar si baroni i trafikut t drogs apo “Escobari i Ballkanit”.

  Balili, i cili deri pak dit m par mbante postin e Drejtorit t Transportit n Sarand kishte krijuar kompani transporti fiktive q n fakt transportonin drog n Evrop, ku prmes Greqis droga shprndahej n vende si Britania, Belgjika, Holanda, Gjermania dhe vendet skandinave.

  Nga hetime e policis greke, DEA-s dhe Europolit sht zbuluar se “Escobari i Ballkanit” ka trafikuar tonelata hashash dhe dhjetra kilogram kokain me an t kamionve t ngarkuar me mall legal.

  Mediat greke shkruajn se Balili sht nj nga financuesit kryesor t nj partie politike n Shqipri dhe gjithashtu thuhet se, 44-vjeccari ka miliona euro n banka, shtpi dhe makina luksoze n t paktn 10 vende t Evrops.

  Gjat hetimeve t autoriteteve greke dhe atyre amerikane sht zbuluar se Balili ishte nj “person i fort” pr shkak t lidhjeve t tij me politikan t nivelit t lart n Shqipri.

  Duke iu referuar burimeve policore, mediat greke thon se, 44-vjeccari sht mbajtur n prgjim nga Policia Shqiptare nisur nga presion i autoriteteve amerikane dhe jan n pritje t marrjes s urdhrarrestit (q ka mbrritur t martn pasdite) nga Prokuroria pr arrestimin e tij.

  Pr shkak t lidhjeve t tij t forta politike, autoritetet shqiptare kan krkuar nga kolegt e tyre grek q t paraqesin prova bindse n mnyr q Balili t mos lirohej m pas pr munges provash. Por, oficert grek kan br t ditur se dosja e tij sht e kopsitur mir dhe ka prova t mjaftueshme pr ta shpallur at fajtor.

  Lajmi ne median greke: http://www.newsit.gr/egklhma/O-ntali...xeia-to/620317

  Panorama

 37. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Akuza greke: "Eskobari i Ballkanit", Klement Balili, njeriu i Qeveris s Rilindjes

  “Escobari i Ballkanit” 250 kg drog pr do rrug  Xhevahir Poti, ky q shihni n foto, i arrestuar pak dit m par n Belgjik, bashk me t vllain Dhimitrin, si pjes e trafikut ndrkombtar t lndve narkotike, n muajin Prill dyshohet se ka negociuar trafikimin e nj sasie prej rreth 250 kilogram kanabis n drejtim t Gjermanis.

  46 – vjeari ka mbrritur n Shqipri n fund t muajit Mars, ku ka negociuar pr gjetjen e sasis s drogs.

  Policia greke ka raportuar se kjo sasi droge iu sht dorzuar me datn 8 Prill disa bashkpuntorve ende t panjohur n Gjermani, n zonn e quajtur Konstandinopoja e vogl n kryeqytetin Berlin.

  Kjo sasi droge nuk sht arritur t kapet nga autoritetet gjermane.

  Xhevahir Poti rezulton t ket dal nga Shqipria m datn 10 Prill, pasi ngarkesa ka mbrritur n destinacion.

  Ndrsa Dhimitr Poti, pothuajse t gjitha hyrje – daljet drejt vendit ton i ka nprmjet Athins dhe Kakavijs, pavarsisht se ka nj vendqndrim t prhershm n Belgjik.

  Poti rezulton t ket qen n Shqipri n mes t Dhjetorit t vitit 2015, ku ka qndruar dy dit dhe m pas sht larguar.

  Dyshohet se ka zhvilluar takime me Balilin dhe pjestar t tjer t organizats, emrat e t cilve nuk bhen me dije.

  Vllezrit Poti dhe Kelmend Balili, sipas mediave greke, jan krert e nj prej grupeve m t mdha t narkotrafikut.

  Tv Klan

 39. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •