Kreu i bektashinjve - Kryegjyshi Edmond Brahimaj vizit dy ditore n Vatikan, do takoj Papa FraneskunKreu i bektashinjve shqiptar, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, do t pritet n nj takim nga Papa Franesku n selin e Shenjt n Vatikan. Vizita historike ka pr qllim t forcoj m tej dialogun ndrfetar n nj koh bota po prballet me sulme terroriste n emr t fes.

Kryegjyshi Botror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, sht nisur n nj vizit dyditore n selin e Shenjt n Vatikan, ku pritet t takoj Atin e Shenjt, Papa Franesku.

Analisti pr shtjet Fetare, Ferdinand Samarxhi, shprehet se kjo vizit fuqizon dialogun fetar mes religjioneve dhe mbshtet paqen n bot.

Ferdinand Samarxhi: Takimi me Papatin me dat 10 maj dhe me Atin e Shenjt Papa Franeskun me dat 11 maj, vizit kjo dy ditore do t forcoj unitetin mes besimeve dhe religjioneve t ndryshme n dialogun ndrfetar, do t prcjell at vizion q Ati i Shenjt Papa Franesku vlersoi shum dhe moi lart pr kombin ton. N Shqipri harmonia, toleranca, mirkuptimi, jan m shum, jan vllazri.

Ky sht takimi i par i Atit t Shenjt me nj lider t komuniteteve fetare t Shqipris n Rom.

ORA NEWS