Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Kryepeshkopi Anastas: Mesazhi i Pashks, Dalje nga Dshprimi

  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPRIS

  PASHK 2016

  Pashka Dalje nga dshprimi


  Emri: article_25431.jpg

Shikime: 268

Madhsia: 52.6 KB

  Krishti i Ngjallur: ǒjan kto fjal q flisni me njri - tjetrin duke ecur, dhe pse jeni t vrenjtur? (Llk. 24:17)

  Pas arrestimit, torturave t frikshme dhe kryqzimit t Krishtit nga kundrshtart e fuqishm fetar dhe politik, zhgnjimi drrmoi shpirtrat e nxnsve t Tij.

  Kto ngjarje tragjike e kishin mbushur zemrn e tyre me re t zeza dshprimi. Pr m tepr, ua shkatrruan shpresn se Jisui ishte Shptimtari i popullit. Nxnsit kishin par tu imponohej padrejtsia, gnjeshtra, urrejtja pr t vrar t pafajshmin.

  Por realiteti ishte ndryshe. Jisu Krishti i Ngjallur e zbuloi kt kur iu afrua dy nxnsve, Kleops dhe Llukait, n udhtimin e tyre pr n Emaus: O t marr dhe t vonuar n zemr pr t besuar t gjitha ato q than profett. A nuk duhej ti psonte kto Krishti, dhe t hynte n lavdin e tij? (Llk. 24:25-26). M pas u shpjegoi ato q ishin shkruar pr T n librat profetik. Qndroi me ta, kur E lutn dhe iu zbulua krejtsisht gjat darks, kur mori bukn, e bekoi dhe pasi e preu, e ndau. Ather syt e tyre u eln dhe e njohn at: njohn Zotin e Ngjallur.

  Me Ngjalljen e Tij, Krishti hapi horizonte t reja pr nxnsit e tronditur e t trembur dhe u fali fuqin q t shkonin e t shpallnin, me paqe t palkundur dhe guxim t pamposhtur, Ungjillin e dashuris, i cili do t riprtrinte jetn e njerzimit.

  Edhe n ditt tona, nj dshprim shumformsh dhe i paprcaktuar ka pushtuarzemrat e njerzve. Shum gjra q ndodhin rreth nesh dshmojn se sundon padrejtsia, se urrejtja mbizotron, se e vrteta minohet. Ata q prpiqen t jetojn t virtytshm bhen pre e shpifjeve dhe prndiqen nga qarqe t errta. Dhe kjo ndodh n jetn e secilit prej nesh, n rrafsh lokal dhe global.

  E kremtja e Pashks vjen q t shprbj ret e dshprimit dhe t na liroj nga prirja pr t mbetur t vonuar n zemr pr t besuar. Ajo vjen pr ti dhn forc lutjes son: Rri bashk me ne, sepse sht ndaj t ngrysur dhe q t na ndihmoj t njohim personalisht Zotin e Ngjallur.

  Besimi n Ngjalljen e Krishtit dhe rrjedhojat e saj diakronike e t prbotshme, ofrojn drit dhe fuqi pr t dal nga kjo plogshti dhe ky shkurajim shpirtror. Krishti, duke pranuar me vullnet psimin e Tij t prulur, drrmoi dinastin e pushtetit demoniak, i cili mbshtetet mbi arrogancn dhe interesin vetjak; asgjsoi fuqit e errsirs dhe shfuqizoi vdekjen, duke na dhuruar jetn e amshuar. Perndia At e vendosi Birin e Tij t kryqzuar dhe t ngjallur prmbi do autoritet e pushtet, dhe fuqi e zotrim, dhe emr, q t quhet jo vetm n kt jet, por edhe n at q vjen. Edhe t gjitha i vuri nn kmbt e tij (Efes. 1:21-22). Dhe kjo sht dalja lirimtare, t ciln na e shpall e kremtja e sotme, duke na ftuar t forcojm besimin ton n pushtetin e Tij.

  Pushteti i Krishtit t Ngjallur lidhet me Psimin vullnetar. Jisui mbetet Ai q bashkvuan me vuajtjen dhe sprovn e do njeriu. Ai ul kryet me dhembshuri mbi t plagosurin nga mkati. Pushteti i Tij nuk sundon mbi t tjert, por shrben; nuk hakmerret, por fal; nuk shtyp, por liron. Nuk imponohet me an t zhurms mashtruese, por vepron n heshtje, plot takt. Kryesisht, vepron si nj fuqi shptimtare, si dhurat faljeje dhe dashurie. Krishti i Ngjallur respekton lirin dhe shenjtrin e do personi njerzor- madje edhe t atij q ka dyshime pr At. Pushteti i Tij nuk shkakton frik, por e liron qenien njerzore nga frika, madje edhe nga frika e vdekjes.

  Vllezrit e mi, le t mos harrojm se Pashk do t thot kaprcim, kalim, dalje. Fillimisht i referohej daljes s Izraelit nga skllavria e Egjiptit. Kjo e kremte e t kremteve na fton n nj dalje shumdimensionale: Dalje nga dshprimi pr shkak t varfris, vshtirsive t pakaprcyeshme ekonomike, trazirave n rajonin ton, nga konfuzioni dhe pafuqishmria q shkaktojn valt e refugjatve dhe pasojat e tyre. Dalje nga dshprimi q akumulon hidhrimi i padrejtsis, i shpifjes, i paknaqsis dhe i zemrimit pr shkak t mosmirnjohjes s atyre q kemi mbshtetur ose nga tradhtia e atyre q kemi dashur. Dalje nga dshprimi q sjell dobsimi i shndetit, dhimbja e smundjes apo largimi i prhershm i t afrmve dhe miqve. Dalje nga zhgnjimi q shkaktojn gabimet, rniet, mkatet, dshtimet tona.

  Fjala e Zotit t Ngjallur te dy nxnsit q po shkonin drejt Emausit tingllon personale pr secilin nga ne: O t marr dhe t vonuar n zemr pr t besuar gjith ato q foln profett (Llk. 24:25-26). Dhe na rikujton me forc sigurin e fundit q u dha nxnsve t Tij: Mu dha do pushtet n qiell dhe mbi dh Edhe ja, un jam bashk me ju gjith ditt deri n mbarim t jets (Matth. 28:18 - 20). Kjo sht siguria q prsritet gjat pagzimit t do t krishteri.

  Sa E besojn dhe E ndjekin me besnikri Krishtin e Ngjallur, e din se nuk jan t vetmuar n realitetin e ashpr njerzor. Nuk i anashkalojn kushtet e vshtira t jets s prditshme, por, me fuqin dhe hirin e Tij, prballen dhe shpesh i transformojn ato.

  Brenda drits paskale mund t shikojm me optimizm dhe mendim krijues jetn ton, me sigurin se ecuria dhe zhvillimi i njerzimit nuk ndodhin pa Krijuesin e bots. Dhe, pr m tepr, marrim fuqi pr t kryer ndrhyrje t guximshme dhe prpjekjet e duhura sociale duke filluar nga ambienti yn i ngusht, familja, qyteti, vendi ku jetojm.

  Le t marrim, pra, nga e kremtja e sotme e ndritshme, fuqi ngjalljeje ndaj dekadencs q na krcnon, fuqi krijuese pr nj shoqri solidariteti dhe dashurie. Fryma e Ngjalljes, le t fuqizoj ecurin ton pr t dal nga do form dshprimi.

  Krishti u Ngjall!
  Anastasi
  Kryepiskop i Tirans, Durrsit dhe i Gjith Shqipris

  Prill 2016

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kryepeshkopi Anastas: Mesazhi i Pashks, Dalje nga Dshprimi


Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •